Zo wordt een spel geboren Speciale kinderen krijgen speciaal speelgoed et iedereen zal stilstaan bij. t arbeidsintensieve bricageproces van de ons zo rtrouwde zelschapsspellen. Tussen het - een geniale ingeving of n rationele analyse tot en et de ingebruikneming van n spel in de huiskamer ligt n lange en vaak moeizame ;g. Vele specialisten pijnigen :n hersenen over een nieuw el en aan de feitelijke vorm |t een maandenlang iderzoek ten grondslag. In de briek wordt een spel in kaar gezet met behulp van 'avanceerde machines en ensenhanden. In de ederlandse Spellenfabriek 'n dertigduizend per dag, in erhonderd verschillende tvoeringen met meer dan erduizend aparte iderdelen. Bij het lezen van iderstaande levenscyclus van n doorsnee gezelschapsspel ordt de vraag beantwoord of *n spel nou werkelijk zo duur k nieuw spel begint bij een idee. "as heeft iemand ineens de inspi re voor een totaal nieuw spel, aar meestai is net een moderne onderduiker die in de oorlogsjaren Stratego bedacht of de werkloze econoom, die in het door de crisis geteisterde Amerika het Monopolys- pel ontwikkelde. Meestal is het ech ter een professionele spelontwikke- laar van de researchafdeling van een spellenfabrikant. Deze beroeps mensen zijn continue bezig met het rationeel benaderen van nieuwe consepten, terwijl ze met argusogen de recente maatschappelijke ont wikkelingen volgen en zich laten leiden door degelijke marktonder zoeken. De vormgevers Als een spel het embryonale stadi um heeft doorstaan, buigen in eerste instantie de vormgevers en illustra toren zich over het concept. Zij brengen het idee tot leven en geven er een bepaalde vorm aan. Dan wordt er een proefmodel gemaakt, dat aan een aantal experimenten wordt onderworpen om de toe komstverwachtingen te bepalen: is het een leuk spel?, kan het worden gemaakt voor een redelijke prijs? en zal het aanslaan? Als een model deze tests heeft doorstaan wordt de definitieve vorm bepaald. De afme tingen en de indeling van de doos, de vorm en de kleur van de onder delen, kortom de algehele visuele presentatie. Tot slot wordt er een naam verzonnen, die ook buiten de grenzen geen taalkundige proble men mag opleveren en iets vertelt over de aard van het spel. Vervol gens worden de spelregels geredi geerd. Deze moeten zo nauwkeurig maar bondig mogelijk zijn om elk misverstand over het spel uit te sluiten en iedere eventuele onduide lijkheid te verhelderen. In de fabriek wordt het idee in con- creto gerealiseerd. Het karton wordt tot speelborden en dozen verwerkt. De dozen worden met de verschil lende componenten gevuld, verpakt en opgeslagen. Aan de kwaliteit en duurzaamheid van de doos moeten hoge eisen wor den gesteld. Als de doos het na ver loop van tijd begeeft, raken de on derdelen zoek en is de lol spoedig van het spel af. Het karton wordt speciaal gemaakt voor de spellenfa- brieken en is van hoogwaardige kwaliteit. Er wordt veelal het zoge naamde grijsboard gebruikt, dat niet kan kromtrekken en vochtvrij wordt opgeslagen. De dozen worden tegenwoordig machinaal vervaar digd. Volautomatische stansmachi- nes bewerken de vellen karton tot deksels en dozen in een maximale capaciteit van twaalfduizend per dag. Vervolgens gaan de gestanste vellen in een andere machine, die de zijkanten vouwt en de hoeken vastlijmt met een speciaal soort tape. Een andere productielijn plakt de veelkleurige etiketten op de do zen. Volgens het offset procédé wor den de etiketten gedrukt. Tenslotte' krijgen de dozen en deksels een dun vernislaagje om de levensduur de verlengen. Het speelbord Een speelbord mag niet kromtrek ken, want dat komt de spelvreugde niet ten goede: de pionneties zouden immers omvallen. Op de kartonnen matrix wordt met een speciaal soort lijm het eigenlijke speelveld en de onderkant aangebraent. Een bepaal de machine brengt de scharnier aan. meestal van linnen, omdat het bord honderden malen moet kunnen worden opengeklapt zonder te bre ken. Goedkopere uitvoeringen heb ben alleen een vouw als scharnier, wat de levensduur natuurlijk niet ten goede komt. Ook hier geldt: alle waar naar zijn geld. Niet alle onderdelen worden in de fabriek gemaakt. Een groot deel er van wordt door gespecialiseerde toeleveringsbedrijven in binnen- en buitenland vervaardigd. De onder delen zijn van verschillende types en materiaal. Hout en plastic wor den het meest gebruikt voor de fa bricage van dobbelstenen, pionnet jes, blokken, fiches en andere com ponenten. Het vullen van de dozen gebeurt met de hand. De Neder landse Spellenfabriek maakt onge veer vierhonderd verschillende spellen. Daarvoor zijn meer dan vierduizend verschillende onderde len nodig. Een dergelijke verschei denheid aan materiaal zou nooit machinaal tot ordentelijke spellen verwerkt kunnen worden. De fa briek maakt dertigduizend spellen per dag. Hiervoor zijn vier rijen in pakkers en inpaksters nodig, die met rappe handen de dozen vullen: eerst het plastic interieur, dan de onderdelen en het speelbord en ten- slotte het garantiebewijs. De laatste hand Als de dozen gevuld zijn worden ze machinaal verpakt in doorzichtig folie. De puzzles met deksel en al. Van de spellen wordt alleen de doos afgedekt om de winkeliers in staat te stellen nieuwsgierige kopers de inhoud te tonen zonder het folie te verbreken. Het 'folievlies' heeft nog een andere functie: de doos wordt hermetisch afgesloten, zodat geen pionnetje, fiche of dobbelsteen zoek kan raken tijdens de lange weg naar de klant. Om de spellen nog eens extra te beschermen worden ze nog eens extra verpakt in groepen van drie of vier. Daarna verhuizen de gezelschapsspellen naar het immen se magazijn, in afwachting van ver zending. Via de expeditieafdeling worden de eindproducten naar alle uithoeken van de wereld verzon den. Meer dan de helft verdwijnt over onze landsgrenzen. Vanaf het voorjaar groeit de voor raad langzaam tot ongeveer drie 'miljoen spellen om in de piekmaan- den van verzending september en oktober aan alle vraag in de gehele wereld te kunnen voldoen. Boos wordt mevrouw Diekstra als zij terugdenkt aan het bezoek, dat zij met haar collega onlangs bracht aan een instituut voor geestelijk ge handicapte kinderen. „Toen we de hoofdleidster vroegen waarom de kinderen met plastic speelgoed speelden, zei ze dat die kinderen het verschil toch niet merken. En dan te bedenken, dat als je bijvoorbeeld zo'n auto van hardplastic vernielt er van die scherpe stukken overblij ven. In de handen van die kinderen zijn dat je reinste stilletto's." De collectie speelgoed bestaat uit een grote sortering voor kinderen met verschillende handicaps. Zo zijn er speciale poppen voor autistische kinderen. Autistische kinderen héb ben moeilijkheden in het maken van contact met de buitenwereld. Ze zijn sterk in zichzelf gekeerd. Met deze zeer beweeglijke poppen zouden deze kinderen in staat zijn om zich althans tegenover de pop te uiten. Volgens ervaringen van me vrouw Diekstra zijn er soms verras sende resultaten mee bereikt Een stuk speelgoed is speciaal ver vaardigd voor kinderen die zich moeilijk kunnen concentreren. Het is een wagentje, dat zo geconstru eerd is, dat de wielen telkens lijken om te vallen. Vplgens mevrouw Diekstra is dit voor kleine kinderen Een collectie aangepast speelgoed voor bijzondere kinderen. Mevrouw Diekstra tussen het door haar itworpen en gemaakte speciale aangepaste speelgoed. zo intrigerend, dat ze hun ogen er niet vanaf kunnen houden. En dat is nu juist de bedoeling. Een ander stuk speelgoed stelt een eendje voor. Aan een stok en voor zien van wieltjes kan een kind het beest voortbewegen. „Heb je wei eens geprobeerd om aan een blind kind uit te leggen, hoe een eend waggelt?" vraagt mevrouw Diekstra „Geef hem dit beest in handen en hij voelt het." Gevraagd waarom een sjoelbak deel uitmaakt van de collectie legt ze uit, dat ze onlangs op een blindencongres in Duitsland was. In dat land was het sjoelen tot voor kort onbekend, maar blinde kinderen hebben al fantastische er varingen ermee opgedaan. „Men vertelde mij, dat blinde kinderen dezelfde prestaties kunnen leveren als ziende. Door belletjes te bevesti gen in de verschillende vakken ho ren zij zelf hoeveel punten ze sco ren." Fijne beweging „Voor motorisch gestoorde kinderen kan een vingerpopje een prima aan leiding zijn om de fijne bewegingen te oefenen. Veel gehandicapten zijn niet in staat om een blokken toren te bouwen. Zijn ze halverwege, dan gooien ze al gauw per ongeluk het bouwsel om. Daarom hebben wij blokken laten maken, die voorzien zijn van magneten. Is een blok dan éénmaal opgestapeld, dan kan het niet zo gauw meer worden omge gooid." Een levensgroot speelgoedbeest op wielen, dat deel uitmaakt van de collectie, ziet er wat vreemd uit. Mevrouw Diekstra geeft hiervoor de verklaring. „Het beest is bedoeld om op te zitten en te rijden. Ieder gezond kind kan het daarvoor ge bruiken. Maar door het zitje heel breed en laag te maken, kan ook een kind met evenwichtstoornissen er zonder gevaar mee spelen." Een ander voorbeeld van veilig speelgoed is een karton met gaten. Door gekleurde veters door de ga ten te halen wordt het borduren aangeleerd zonder een naald te hoe ven gebruiken. Eenvoud en vin dingrijkheid zijn in het speelgoed voor gehandicapten veelal syno niem. Met enige trots toont mevrouw Diekstra houten letters. „Deze let ters zijn een uitstekend didactisch middel. Blinde kinderen kunnen zo een idee krijgen van hoe letters er uit zien. Voor hen is het tasten de enige manier. Maar de letters zijn ook uitstekend geschikt voor dy slectische kinderen (kinderen die „woordblind" zijn.). Door te spelen met tastbare letters leren ze ermee omgaan." Veel kritiek heeft mevrouw Diek stra op het moderne speelgoed. ..Ik vind het verschrikkelijk. Er wordt geen enkel beroep meer gedaan op, de fantasie van de kinderen. Een spelletje als mastermind wordt zelfs tot een computertje gemaakt. Dan hoef je ook niet meer na te den ken." „En dan al dat militaire speelgoed. Ik vind best, dat je een kind moet voorbereiden op het latere leven, maar uit principe leveren wij geen oorlogsspeelgoed. Het enige bij ons, dat kan schieten is een kruisboogje met een rubberen zuigertje als punt. Mevrouw Diekstra kan zich echt opwinden over de oppervlakkigheid in het denken van sommige hande laren in speciaal speelgoed. „Laatst ontmoetten we op een beurs in Utrecht een man, die kleurloos speelgoed voor blinden aanbood. Die man vond het.niet nodig om er kleur aan te geven, omdat het voor blinde kinderen toch niet geen ver schil maakt. Zo'n man denkt er niet bij na, dat het kind wel eens met een ziend vriendje/vriendinnetje of broertje of zusje kan spelen. Om een paar centen te besparen drijft zo ie mand uit onnadenkendheid de blin de kinderen in een isolement." speelgoed voor gehandicapte kinderen moet ook voor gezonde 'Aderen aantrekkelijk zijn. Dat is ons uitgangspunt." Mevrouw larin Diekstra vertelt enthousiast over haar werk voor een drijf in Voorschoten, dat gespecialiseerd is in aangepast elgoed. i een betonnen bedrijfspand, weggescholen achter een groot t»h- en carrybedrijf, is zij vaak zes dagen in de week bezig om ciaal speelgoed te verkopen. Het klinkt allemaal erg zakelijk l dat is het ook. Maar het verschil met een „gewoon" bedrijf zit ierin, dat mevrouw Diekstra en haar collega de heer P. H. van st al vier jaar lang hun werk doen zonder hiervoor een salaris te ^tvangen. zonder idealisme kan dit be- niet bestaan." legt zij uit. „Als van de opbrengst van de verkoop dan zou het speelgoed veel luur worden. Zelf verkeer ik in gelukkige omstandigheid, dat jn echtgenoot een redelijk inko- geniet. Mijn collega geeft auto- lessen om in zijn onderhoud te f- Iprzien. Er zit wel geld van mij in Jt bedrijf, maar ja, de winst ge- liken we voor de Aankoop van we materialen." Sngageerd geeft ze tekst en uitleg Ie showroom. „Struikel niet over :oelen. Die staan er nog van gis- ivond. We geven hier namelijk [elmatig lezingen aan allerlei «pen, zoals bezigheidstherapeu ten of studenten van de Haanstra." (Opleidingsschool voor kleuterleid sters in Leiden. Rondkijkend in de showroom valt het niet meteen op, dat het geen gewone uitstalling van spellen en spelletjes is. Eerst bij na dere beschouwing blijkt wat er nu zo speciaal aan het speelgoed is. Veiligheid „Een eerste vereiste bij speelgoed voor geestelijk gehandicapte kinde ren is de veiligheid. Als er ook maar iets scherp aan is, zal dat vroeg of laat verwondingen geven. Al het materiaal dat wij hier aanbieden is absoluut veilig. Het is gifvrij en het houten speelgoed is stomp en glad afgewerkt"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 25