deTijd moet regering dwingen tot boycot van Zuid-Afrika Eén miljoen extra voor Open School NIEUWSNET IHP Ipeciale stuurgroep onderzoekt voorrechten ambtenaren X ElSKRS :DA-KAMERLID SCHOLTEN WAARSCHUWT V.D. KLAAUW 5Bloemisterij kampt ^nog steeds -met rentabiliteit FNV en CNV dringen aan op Europese aanpak werkloosheid ilNAi BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 (Van onze parlementaire redaktie) ÖEN HAAG Het is „niet verstan- lig" van minister Van der Klaauw Buitenlandse Zaken) dat hij in het Iverleg met zijn EG-collega's de mo gelijkheid van een eenzijdig olie-em bargo van Nederland jegens Zuid- Kfrika categorisch heeft afgewezen. —Oit zegt Jan Nico Scholten (CDA), momenteel de grote tegenspeler van Be regering op het gebied van econo mische sancties tegen het apar- iheidsregiem in Pretoria. Scholten waarschuwt Van der Klaauw dat hij irolgend jaar door de Tweede Kamer Lwel eens gedwongen zou kunnen worden tot iets wat hij nu een „slag n de lucht" noemt". Het EG-overleg Van de minister, dat afgelopen dins- dag in Brussel plaats had, was het gevolg van een motie-Scholten. die t»p diezelfde dag door een ruime (neerderheid in de Tweede Kamer )verd aanvaard. Volgens deze motie heeft de regering tot 1 juni 1980 de lijd om te proberen (alle) andere lid staten mee te krijgen in een embar go. Lukt dat niet, dan moet Neder land op zijn eentje zo'n maatregel nemen, aldus Scholten in de toelich ting op zijn motie, „tenzij er uit het overleg een beter instrument - niet gelijkwaardig dus - om pressie uit te oefenen naar voren komt. Wat dat dan zou moeten zijn, dat weet de christen-democraat zelf ook niet. .Anders was ik er wel mee gekomen n de Kamer". loewel Scholten. buitenland-expert van de CDA-fraktie. zeer goed weet dat net name de grote EG-landen (vanwe- »e hun handelsrelaties) volstrekt afwij-- :end staan tegenover een economische Kjycot van Zuid-Afrika, acht hij de nissie van minister Van der Klaauw hiet bij voorbaat mislukt. Maar dan is fcr zijns inziens wel een uiterst aktief peleid vereist. De bewindsman zou ze ker niet mogen volstaan met af en toe een collegiaal gesprekje ,.Er is ook een intensief bilateraal overleg nodig over deze zaak. Wij gaan ervan uit dat onze ambassadeurs in de geëigende landen daartoe duidelijke instructies krijgen". Het CDA zelf zal ook niet met de ar men over elkaar blijven zitten. Schol ten is van plan alle zusterpartijen in Europa steun te vragen en hij rekent erop dat de Partij van de Arbeid het zelfde zal zijn. Daarnaast moet ook Bouke Beumer, de leider van de CDA- afgevaardigden, de zaak in het Euro- --pees Parlement aankaarten, al is het volgens Scholten ..nog te vroeg" voor een succesrijk debat. Scholten zelf zal de mogelijkheid van een embargo in brengen in de commissie-buitenlandse betrekkingen van de Benelux. Binnen kort krijgt hij op die manier de kans zijn ideeen te bepleiten bij de Belgische BZ-minister Simonet. Lege handen Ondanks dit alles blijft er een grote kans, zo erkent Scholten. dat Van der Klaauw volgend jaar met lege handen voor de Kamer moet verschijnen. Dan zal er. aldus de CDA-woordvoerder, niets anders op zitten dan dat de rege ring een eenzijdig embargo afkondigt. Scholten zegt zich niet te kunnen voor stellen dat minister Van der Klaauw dan het „onaanvaardbaar" zal uitspre ken. „Naar mijn smaak is dat alleen ge oorloofd in geval van zeer belangrijke principiële meningsverschillen. Ik denk dat de regering zich per saldo zal neerleggen bij het verlangen van het parlement". Deze gedachte baseert Scholten niet al leen op zijn kennis van de verhouding kabinet-regeringsfracties, maar ook op zijn stellige verwachting, dat de buiten parlementaire druk steeds groter zal worden. Hij verwijst daarvoor naar bij voorbeeld de Synode van de Neder landse Hervormde Kerk en de vredes beweging Pax Christi, die beiden heb ben aangedrongen op het onmiddellijke invoeren van het embargo. Volgens Scholten blijkt mede daaruit dat de houding van Nederland jegens Zuid- Afrika fundamenteel veranderd is. Men zou het geloof in de dialoog aller wegen hebben verloren. „Ik heb tot nu toe over deze zaak zo'n tweehonderd vijftig - positieve - brieven gekregen. Dat is meer dan over het abortuspro bleem". Internationale druk Ook de internationale druk op de rege ring zal toenemen, zo verwacht Schol ten. Dit omdat het er naar uitziet dat de kwesties-Namibië en -Rhodesië binnen kort worden opgelost, „zodat alle aan dacht zich dan op Zuid-Afrika zal rich ten". Overigens maakt de CDA-afge- vaardigde er bezwaar tegen dat er in Nederland steeds over een eenzijdig embargo wordt gepraat. Er zijn immers al landen, namelijk die van de OPEC, die weigeren olie(produkten) aan Zuid- Afrika te leveren. Bovendien zijn er verscheidene daartoe strekkende reso luties aangenomen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dat de Nederlandse regering tegen de binnenlandse en buitenlandse stroom blijft oproeien verklaart Scholten uit twee feiten. Het eerste is de aanwezig heid van de VVD in het kabinet, waar door er daar een grote oppositie is te gen economische strafmaatregelen je gens Zuid-Afrika. Het tweede is de me ning van de regering, dat een olie-em bargo niet effectief is. „In dat opzicht sta ik diametraal tegenover Van der Klaauw", aldus Scholten. Hij verwijt de bewindsman geen oog te hebben voor de psychologische effecten. „Het gaat om solidariteit met de zwarte bevol king. En als is de hand leeg. die we naar hun uitsteken, toch is het een hand". Ook voor de blanke Zuid-Afrikanen zou, zo meent Scholten, een Nederlands olie-embargo veelzeggend zijn. „Dat zou voor hun het bewijs zijn dat het ge duld in het Westen echt opraakt". Het CDA-Kamerlid gelooft dat het voor de blanken nog niet te laat is om de koers te wijzigen. Veel langer mag men ech ter niet wachten, omdat dan de zwar ten zover zullen zijn, dat zij koste wat het kost de blanken willen verjagen, al dus Scholten. „En dat zou met veel bloed en tranen gepaard gaan". Tijdens het debat over Zuid-Afrika leg de minister Van der Klaauw een kop peling met het ontwerp voor de sanc- tiewet. De regering zei dit ontwerp al leen te willen verdedigen in de Eerste Kamer, als de Tweede Kamer afzag van de eis tot een onmiddellijk olie-em bargo. zoals gesteld in een motie van de PvdA-woordvoerder Ter Beek. Dit om dat de regering in haar nadere memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer het voorbehoud had gemaakt, dat zij de santiewet alleen zal toepassen als ten minste de andere EEG-landen mee doen. Machteloos Scholten heeft ook daar kritiek op, zoals hij dat noemt. „Wie die toelich ting leest, weet dat de sanctiewet in handen van deze regering een machte loos instrument is". De CDA'er heeft de hoop gevestigd op zijn geestverwanten in de Senaat, die samen met de pro gressieve frakties zouden kunnen pro beren de regering op andere gedachten te brengen. De Eerste Kamer is dat ei genlijk wel verplicht, vindt Scholten. „Omdat zij geen wijziging mag brengen in het door de Tweede Kamer uitge stippelde beleid. Mocht desondanks de wet met de huidige toelichting tot stand komen, dan zal een van de eerste taken van een volgend kabinet zijn, als dat tenminste bestaat uit christen-democra ten en progressie ven, om daar verande ring in te brengen", zo stelt Scholten met grote nadruk. Een intiem moment gisteren op het Binnenhof tijdens de massale demonstratie voor meer geld voor de Open School. Minister Pais en een actievoerster kijken elkaar recht in de ogen. De demonstranten konden aar huis terugkeren met een miljoen ex tra voor het volwassenenonderwijs. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat ook in 1980 de Open School-activiteiten moeten worden voortgezet. Tijdens de behandeling van de onderwijsbegroting die samenviel met een landelijke manifestatie van enkele honder den demonstranten tegen de opheffing van van de Open School op het Binnenhof in Den Haag, is er vanuit de verschillende fracties op aangedrongen om naast de offi ciële projecten ook de tweehonderd sponta ne groepen geldelijk te steunen. Minister Pais zei niet afwijzend te staan tegen over het idee vanuit CDA-zijde om 1 miljoen extra uit te trekken voor open school-activitei ten. Samen met de VVD heeft het CDA daartoe een amendement ingediend. Het CDA is overi gens wel vóór de integratie van de open school in systeem van volwassenen-educatie. Volgens het CDA is de open school wel een belangrijke zaak, maar voor de behoeften aan volwassene neducatie zijn volgens de fractie betere oplos singen. D'66 vroeg om 2 miljoen extra voor de open school-activiteiten, terwijl de PvdA tien miljoen nodig acht om het open schoolwerk ook volgend jaar te laten doorgaan. INZICHT NODIG IN MOGELIJKE VOORSPRONG OP ANDERE SECTOREN (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Bijzondere oorrechten die ambtenaren ;enieten komen binnen af zienbare tijd danig op de tocht te staan. Op korte ter mijn gaat een stuurgroep van het ministerie van Bin nenlandse Zaken in samen werking met de Rotterdam- Erasmusuniversiteit een onderzoek in stellen naar de voorrechten die werknemers in dienst van de overheid of van de overheid gesubsi dieerde welzijnsinstellingen (de trendvolgers) hebben, vergeleken met collega's van hetzelfde niveau die hun brood in de particuliere sector (het bedrijfsleven) verdienen. Aan de hand van de onderzoeksresultaten zal de regering een beleid gaan uitstippelen dat een einde aan de bevoorrechte positie van ambtenaren en de ver schillende trendvolgers moet maken. Het doel is op korte termijn inzicht te verschaffen of amb tenaren inderdaad een voor sprong hebben op werknemers in de particuliere sector en of dit ook geldt voor de zoge naamde trendvolgers. Volgens insiders uit de Kamercommis sie kan dit onderzoek grote ge volgen hebben voor het tot nu toe gevoerde beleid. Verwacht wordt dat de jonge academici in overheidsdienst er dan be hoorlijk op achteruit zullen gaan en dat ook de rechtsposi tie van leraren bij het voorbe reidend wetenschappelijk on derwijs onvermijdelijk zal worden aangetast. Verder moet dit onderzoek aan het licht brengen wat er waar is van de stelling die de werkgevers in Nederland steeds vaker poneren, name lijk dat de overheid vooral als het gaat om lager geschoolden een concurrent van het be drijfsleven is waartegen de particuliere sector niet kan op boksen. Met name de gunstige rechtspositie van overheids personeel, zou steeds meer werknemers uit het bedrijfsle ven naar de ambtenarenstatus lokken met alle gevolgen van dien voor onderbezetting in verschillende bedrijven. De voorzitter van de Tweede Kamercommissie Ambtenaren en Pensioenen die minister Wiegel tot het instellen van dit onderzoek wist te brengen, het CDA-Tweede Kamerlid S.C. Weijers, verdedigt het onder zoek door er op te wijzen dat de privileges die ambtenaren genieten volstrekt uit de tijd Z1^n' „We kunnen niet langer volhouden dat ambtenaren als een aparte groep moeten wor den behandeld, bijvoorbeeld in de sfeer van de sociale zeker heid. Die ambtenaar moet ook in het ziekenfonds en dat bete kent premiebetalen, net als ie der ander, net als de uitke ringstrekkers straks ook moe ten gaan doen", aldus Weijers. Hij benadrukt dat het hebben van al die aparte sociale voor zieningen voor ambtenaren de overheid alleen maar extra geld kosten. „Bovendien is het allang niet meer te verkopen dat een automonteur in dienst van een bedrijf netto minder overhoudt dan zijn collega in overheidsdienst die van een aantal achterhaalde voorrech ten profiteert. Het is niet meer dan terecht dat zij hetzelfde gaan betalen voor de sociale voorzieningen waar ze een be roep op kunnen doen", aldus Weijers. Volgens hem mag er hangende dit in te stellen pak- ketonderzoek best aan de posi tie van de ambtenaren gesleu teld worden. „Wat duidelijk fout is moet recht gezet wor den", meent Weijers, die als voorbeeld de aanvangsalaris- sen van academici noemt. AALSMEER Ondanks een kleine opleving dit jaar blijft de rentabiliteit in de bloemisterij zorgen baren. Dat komt door het achterblijven v^n het gebruik op de produktie. Daarom zal de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" alles eraan moeten doen om het kopen van bloemen te ver hogen. Het gaat er volgens de voorzitter mr. P. P. A. Teunis- sen om, dat de consument optimaal plezier kan beleven van de bloemen. Mr. Teunissen zei gisteren op de jaarvergadering te Aalsmeer van zijn vereniging dat het energietarief een van de belangrijk ste knelpunten voor de bloemisterij is. Alleen in verantwoorde geleidélijke aanpassing van het energietarief zal de sleutel naar een gezondere bedrijfssituatie moeten worden gevonden. Dit dan nog met inachtneming van een verbetering van de rentabi liteit. Twee Weslanders, de heren P. A. J. Enthoven te Honselersdijk en ing. G. Buys te De Lier hebben de waarderingsprijs van dit jaar van de vereniging gekregen. De heer Enthoven kreeg de prijs voor een bijzondere prestatie, die de afzet van bloemen en planten in het binnenland heeft bevorderd.Hi heeft dit gedaan iin bestuurlijke functies in het Westland en op landelijk niveau. Ing Buys heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwik keling van de bloemisterij-voorlichting. UTRECHT (ANP) Premier Van Agt moet tijdens de ver gadering van de Europese Raad, die op 29 en 30 november in Dublin wordt gehouden, initiatieven ontplooien om tot een Europese aanpak van het werkgelegenheidsprobleem te ko men. Aan de vooravond van de bijeenkomst van de Europese Raad hebben FNV en CNV hierop elk afzonderlijk aangedrongen in brieven aan de minister-president. Het Europees Verbond van Vakverenigingen, waarbij FNV en CNV zijn aangesloten, vindt dat de de Europese gemeenschap als geheel, veel te passief is op het punt van werkloosheidsbestrijding. Het erkent dat de olie prijs-stijging een reëel probleem is, maar juist daarom acht de vakbeweging internationaal overleg en gecoördineerde actie noodzakelijk. Ook de meer structurele ontwikkelingen vragen dringend om een gecoördineerde, vooruitziende aanpak van eco nomische problemen in Europa, aldus het EVV. De FNV wijst in dit verband bijvoorbeeld op de noodzaak de economie in een minder energie-intensieve richting om te buigen. ir ELSEVIER publiceert een kort interview met de sjah van Perzië. „Noem me één naam van iemand die onder mijn be wind voor zogenaamde politie ke misdrijven is vermoord. Ten aanzien van terroristen ligt dat anders. Die dienen ste vig te worden aangepakt. Kijk naar wat er nu in Iran gebeurt - dat is het beste antwoord". De nieuwe KVP-voorzitter Piet van Zeil blijkt van me ning dat de fusie tussen NVV en NKV moet worden uitge- steld. „Ik constateer dat een groot aantal katholieken niet tegen de sfeer binnen de FNV kan, wel lid blijft uit solidari teit, niet meer naar vergade ringen blijft en geen bestuurs functies meer wil bekleden. Waardoor de besturen en ka ders steeds eenzijdiger wor den". Ook wordt gepraat met de blanke Rhodesische leider Ian Smith. „Er is plaats voor blanken als ze blijven en parti ciperen. Maar als de helft van hen besluit weg te gaan. dan heeft het voor de andere helft weinig zin. Ik persoonlijk blijf in het land. Dit is mijn land en ik kan nergens anders heen". Het blad doet de Amsterdamse plannen voor een combinatie stadhuis-opera als volgt af: „Na honderd jaar praten is nu gekozen voor het allerberoerd ste idee dat in die eeuw ooit van een architectentafel is ge rold". Een profiel voorts van werkgeversvoorzitter Van Veen. „Wat is het knelpunt rond onaangenaam werk0 Dat we een beloningsstructuur hebben geïntroduceerd, die kennelijk onvoldoende reke ning met dit soort faktoren houdt. We hebben te veel ac centen gelegd op opleiding, verantwoordelijkheid, intelli gentie en misschien te weinig op vakmanschap". Voetballer Tahamata tenslotte zegt: „Ik voel me uitsluitend Molukker. Ik sta achter zaken als trein kapingen". In NIEUWSNET een inter view met milieuminister Gin jaar. „Ik praat graag met ak- tiegroepen tenzij daar bepaalv de maatschappelijke of politie ke visies aan ten grondslag lig gen. Dan ben ik altijd beducht dat het milieu wordt gebruikt om bepaalde maatschappijvi sies er door te drukken". Voorts een gesprek met staats secretaris De Jong van Onder wijs. „Moet je zeggen: die en die school hef ik op ten gunste van een middenschool? Dat is niet te doen. Je hebt te maken met de mensen... De ouders Rechtsposities. Dat geeft na tuurlijk geweldige problemen. Dat komt geweldig bedreigend over". Een artikel ook over de illegale gastarbeider. „Een ge neraal pardon zou alleen sou laas bieden als na invoering ervan duidelijke afspraken worden gemaakt, zodat buiten landers het land niet meer in kunnen". De schrijver A. den Doolaard zegt in een inter view: „Het enige wat ik wel eens jammer vind, is dat ik niet in het Engelse taalgebied ben geboren en getogen. Dan zou ik u nu ontvangen in een vorstelijke werkkamer. Hier zijn schrijvers getolereerde kermisklanten". De HAAGSE POST laat NCW-voorzitter Van Eijkelen- burg zeggen: „Er is werk ge noeg. Een ding moeten we goed vasthouden: het hele ge beuren van de arbeidstijdver korting is door de vakbewe ging ten tonele gevoerd omdat er te weinig werk zou zijn. Het is maar de vraag, wanneer die situatie begint te spelen. Van daag niet. Hooguit voor som mige groepen". Een interview ook met wetenschapsminister Van Trier. „In ons land wordt te gemakkelijk gezegd, dat het overheidsaankoopbeleid de voornaamste factor is voor in dustriële innovatie. Ik denk dat het niet zo is. Wij zijn een klein land met een kleine overheid die natuurlijk niet op dezelfde wijze bepalend kan zijn als in het buitenland wel eens het geval is". De rest van de inhoud van het blad bestaat grotendeels uit interviews met schrijvers. De TIJD praat met D'66-Ka- merlid Brinkhorst, die wil gaan onderhandelen met de Russen. „Ook in de Sovjet- Unie zijn er haviken en dui ven. Maar die samenleving is geslotener, dus je ziet er min der van. Je mag echter redelij kerwijs aannemen dat ook daar meningen zijn die sterk naar wapenbeheersing stre ven". Voorts een pleidooi voor borstvoeding. „Het probleem begint al in de ziekenhuizen waar door mannen opgezette efficiency vaak scheiding van moeder en kind vereist. Nog ernstiger is de invloed van de samenleving. Het geven van borstvoeding is bijvoorbeeld niet te combineren met een baan buitenshuis. Nog maar al te vaak hebben de mannen het in de samenleving voor het zeggen". Elders de constate ring dat er aan het loonfront maar weinig empirische ken nis aanwezig is. „De regering moet varen op de wijsheid van de borreltafel. Helaas lijkt het erop dat dit vaak het geval is met het thema arbeidsmarkt". Een gesprek tenslotte met winnaar van de PC Hooft-prijs Cornelis Verhoeven. „Ik vind het ook fijn voor mijn familie. Ik ben waarschijnlijk de eerste boerenzoon die deze prijs krijgt, en ik wil even vaststel len dat ik hem niet verdiend heb door uit het nest te vallen. Ik werk aan mijn ouvre zoals mijn voorvaders aan hun oogst hebben gewerkt, dag en nacht". VRIJ NEDERLAND over de nieuwe kernwapens en de Ne derlandse politiek: „Vrijwel alle voorwaarden, die jaren lang door het PvdA-congres werden gesteld aan het lid maatschap van de NAVO, zijn lachtertjes gebleken. Het be sluit tot plaatsing van kruisra ketten in Nederland kan daar om voor de partij een histo risch moment zijn Want wat moet er dan weer in het vol gende verkiezingsprogramma staan?" Bij het loonoverleg de kanttekening: „Minstens zo belangrijk als de inhoud is het herstel van de sfeer van har monieus overleg. De partijen lijken allemaal bereid daartoe bij te dragen. Volgende week zal blijken of zij van hun ach terban de vrijheid krijgen om verder te praten. Ook als die vrijheid niet gegeven wordt, heeft Albeda echter de positie van de regering in toekomsti ge debatten over het sociaal- economisch beleid versterkt". Voorts een interview met de industrieel en sportsponsor Nico de Vries. „Ik hecht veel waarde aan orde en netheid. Ik heb de Los Angeles Aztecs naar Nederland gehaald. Nie mand bij de Aztecs begint te eten voordat Michels aan tafel zit. Daar houd ik- van. Ik vind het erg belangrijk dat de kou sen netjes omhoog zitten. Ik zag in Middelburg Michels twee, drie keer naar de lijn lo pen, helemaal van de tribune, om tegen een jonge kerel van Aztecs te zeggen, dat hij zijn kousen moest optrekken. Daar houd ik van". De kleurenbijla- ge gaat over kernwapens in Nederland. HERVORMD NEDERLAND over de nieuwe kernwapens: „Alles wat lopen kan, moet nu in de benen komen om een onomkeerbare fatale ontwik keling te stuiten. Dat kan om te beginnen zaterdag a.s. door deel te nemen aan de demon stratie in Utrecht, die de groot ste demonstratieve mars moet worden, ooit in Nederland ge houden". Voorts drukt het blad de kritiek van het Inter kerkelijk Vredesberaad af op het CDA-rapport over deze kwestie. „Het rapport-Neuman heeft de NAVO en de huidige Nederlandse regering een be langrijke dienst bewezen bij het moderniseren van de kernbewapening, maar daar entegen de discussie in het CDA en tussen het CDA en kerkelijke vredesbewegingen belangrijk achterop geholpen" Het sociaal beleid van de rege ring wordt als volgt geken schetst: „De zwakste schouders moeten de lasten van de sterk- sten dragen. Het is de zaken op hun kop zetten en een grof schandaal". Voorts een ge sprek met de godsdienstfilo- soof prof.Van Holk. „We den ken dat we de 21ste eeuw kun nen halen, maar we weten er niets van. Ik ben sceptisch over het hoe van de vervul ling van de heilsbelofte. Wat moeten we vereeuwigen? Deze wereld?"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15