Zevenhoven: 23 woningen meer bouwen volgend jaar Leiderdorpse raad fel tegen bezuinigingen op onderwijs Kraakactie ontsiert bouwstart in Boskooi NCF wil een soort ANWB voor zendamateurs worden ft REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 PAGIN/ NIEUWKOOP Staatsse- cretaris Smit-Kroes heeft besloten in het voorjaar van 1980 tweeëntwintig ka nalen van de 27 MHz-band ter beschikking van zenda mateurs te stellen. Met deze zogenaamde Machti gingsregeling Algemene Radio Communicatie wor den de tot nu toe strafbare 27 MC'ers gelegaliseerd. De meningen omtrent het be sluit van de bewindsvrou we zijn nogal verdeeld. Een deel van de deskundigen voorziet enorme etherver vuiling. Anderen zijn van mening, dat van eventuele ethervervuiling geen spra ke zal zijn en dat deze vorm van radiocommumni- ca tie zeker ten goede van minderheden in de maat schappij kan komen. Verte genwoordigers van welke visie het bij het rechte eind hebben zal de toekomst moeten uitwijzen, maar door de totstandkoming van de begeleidende Neder landse Communicatie Fe deratie staan de optimisten in de MARC kwestie voor lopig op één-nul. De oprichters van de N.C.F., ing. Dick Ninaber en ing. Willem Bos. zien zeer veel mogelijkheden in de MARC- regeling. maar zijn tergelij- kertijd van mening, dat ver antwoorde begeleiding van degenen, die ervan gebruik gaan maken beslist noodza kelijk is. Volgens een P.T.T. rapport bestaat de mogelijk heid. dat Nederland over tien jaar een miljoen 27 MC'ers telt. De kans dat door dit enorme aantal grote proble men ontstaan, is beslist niet denkbeeldig. Al die gebrui kers moeten met hun moei lijkheden. maar ook met hun wensen ergens terecht kun nen; de N.C.F. denkt in die behoefte te kunnen voorzien. Wat de staatsecretaris graag zag is met de oprichting van de N.C.F. in vervulling ge gaan: een organisatie vanuit het particulier initiatief, die als spreekbuis naar de over heid kan fungeren. Hulp aan derden De N.C.F. stelt een aantal spelregels op om zodoende de praktische bruikbaarheid van de 27 MHz-band zo opti maal mogelijk te maken. Er wordt een aantal kanalen aangewezen voor specifieke doeleinden. Kanaal negen bijvoorbeeld als alarmkanaal. Tijdens de afgelopen, buiten gewoon strenge winter, toen een deel van noordelijk Ne derland door insneeuwing van de buitenwereld was af gesloten. boden de illegaal opererende communicatiea mateurs welkome hulp. Inge sneeuwde automobilisten konden door onderlinge com municatie vrij snel uit hun KORTWEG NIEUWKOOP Grafiek rond het thema 'De wereld van het Kind' wordt vanaf 23 november tot en met 15 de cember tentoongesteld in "t Reghthuys'. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op vrijdag 23 november 's- avonds om acht uur. De kunst werken kunnen bezichtigd en gekocht worden op werkdagen van 14.00- tot 16.00 uur (dins dag gesloten) en op zaterdagen van 11.00- tot 15.00 uur; 't Reghthuys is te vinden aan het Reghthuysplein 1. De toe gang is gratis. A.s. donderdag VATERPOIO- VEDSTRUD ZIJUIGB NEPT-A Zwembad „De ZijP Aanvang 21.00 uur. Advertentie aangeboden door MERCAS0L ZEVENHOVEN De gemeente Zevenhoven zal in 1980 drieëntwintig extra woningen mogen bou wen in het plan Kern Westeinde. Naast de dertig woningen die in dit plan al gebouwd mogen gaan worden, zullen er dan veertien woningwetwonin gen en negen premiekoopwoningen bij komen. De raad werd gisteren gevraagd een krediet be schikbaar te stellen van 1.660.260,-. De heer Aartman (Gemeente Belangen) vroeg zich echter af of deze extra bebouwing wel te overzien zou zijn. „De normale gang van zaken is drieëntwin tig woningen per jaar bouwen om aan de behoefte van woningzoekenden binnen deze gemeente te vol doen. Nu wordt de mogelijkheid geschapen dat er bij een tekort aantal woningzoekenden buitenstaanders in Zevenhoven worden binnen gehaald. De woning nood lijkt mij hier niet zo groot. Wat zijn de argu menten voor deze extra te bouwen woningen?" Burgemeester J. Wagenaar vermoedde dat het wel eens een compromis zou kunnen zijn tussen de pro vincie en het ministerie: „Er is vergaderd omtrent cijfers voor bebouwing. Daaruit bleek dat wij nog meer mogen bouwen. Het ministerie vindt dat er in het Westen te weinig gebouwd wordt. Dan moeten we verder kijken naar de grondoorzaak: wij zijn een tertiaire gemeente, een derderangs gemeente, die mag groeien. Gouda. Woerden en Alphen zijn niet in staat om te voldoen aan de aanvraag voor wonin gen". Het binnenhalen van buitenstaanders achtte de voorzitter niet zo groot, aangezien de lijst van wo ningzoekenden toch bijna de honderd nadert. „En mocht er in de komende jaren een tekort komen, wat ik niet hoop, dat is nü bouwen toch goedkoper dan over enkele jaren", aldus de burgemeester. Het plaatsen van twee noodlokalen ten behoeve van de beide basisscholen is nu ook goedgekeurd door het ministerie. De aansluiting van waterafvoer van het noodlokaal bij de r.k. basisschool kan direct worden aangesloten op de te vernieuwen drainage en hemel- waterafvoer. Deze moeten spoedig worden aangelegd in verband met het regelmatig blank staan van som mige ruimten in de school. Er werd een spoedbedrag van 2130 gulden aangevraagd voor de te verbeteren voorzieningen. Tijdens de rondvraag wilde de heer P. van der Drift (Gem. Bel.) weten in hoeverre de geruchten waar zijn voor eventuele glastuinbouw tussen de Dorps straat en de Achterweg. „Is de grond er voor ge schikt en zijn er bepaalde ontwikkelingen aan de gang?" De voorzitter deelde mede dat er voor glastuinbouw vier stukken grond in aanmerking komen: de Vrie- zekoopse polder bij Leimuiden, maar deze gemeente blijkt tegen de verwezenlijking er van te zijn. De Ze- venhovense polder heeft erg goede grond, maar is het duurst wat betreft het investeren van onder an dere de nutsvoorzieningen. Prijsvraag Leiderdorp Er zal een prijsvraag worden uitge schreven om de multi functionele accommoda tie voor bibliotheek en muziekschool die vol gend jaar op de hoek van Engelenlaan en Vos- siuslaan zal verrijzen aan een naam te helpen. CDA-fractievoorzitter had hierover opgemerkt: „Het lijkt onze fractie aardig om het gebouw te zijner tijd een passende naam te ge ven. De letters MFA doen zo militair aan. Schrijft U eens een prijsvraag uit. dat zal vast een mooie, en wie weet een klassieke bena ming opleverenaldus zijn uitnodigende woorden aan het college, waar wet houder Irma Gehner-El- 1 en berger (VVD) graag op in ging. LEIDERDORP De raads fracties van het CDA en de PPR hebben tijdens de gister avond begonnen begrotingsde batten al in eerste instantie het onaanvaardbaar uitge sproken over de bezuinigin gen op onderwijs. De woord voerder van de belangrijkste politieke groepering in Lei derdorp CDA-fractievoorzitter Jan den Boeft liet in niet mis te verstane bewoordingen er geen twijfel over bestaan dat het college van B en W op de., verkeerde weg is. „De grens van het toelaatbare is over schreden", zo stelde Den Boeft, die zich verder bedien de van termen als „struisvo gelpolitiek" en .slecht beleid" om aan te geven, dat het uit stel van het zogenaamde groot onderhoud aan de schoolge- De CDA-fractievoorzitter deed overigens zijn uiterste best de eigen onderwijswethouder Jos Verdier buiten schot te hou den, door zijn tevredenheid uit te spreken over de onderwij sinhoudelijke kanten van zijn beleid. Wethouder Verdier, die later op de avond aan het woord kwam, probeerde de grootste zorgen bij de fracties van het CDA en de PPR weg te ne men. Hij verklaarde zich be reid op basis van een op korte termijn uit te brengen tech nisch rapport naar de toestand van de scholen het bedrag per leerling te verhogen. Dit ten einde ook het bijzonder onder wijs niet in de knel te laten komen. Ook verzette hij zich bij voorbaat niet tegen een be grotingswijziging. Of hij met zijn toezeggingen er in geslaagd is de fracties er van te weerhouden tegen de onderwijsbegroting te stem men, zoals met name de PPR had aangekondigd, zal vana vond blijken wanneer de frac ties in tweede instantie aan bod komen. De PvdA tilt blijkbaar niet zwaar aan de vrijheid van richting kiezen in het onderwijs. Dat was de strekking van het antwoord van wethouder Verdier aan de fractie van de PvdA. Fractie voorzitter Ton de Water had in de algemene beschouwin gen van de PvdA-fractie hier over opgemerkt het maar een vreemde zaak te vinden dat ouders, ondanks leegstand van schoollokalen in de eigen buurt, hun kinderen naar een school van de eigen godsdien stige keuze in een andere buurt sturen. Oecumenisch on derwijs op CDA-basis was de simpele gedachtengang van de PvdA-fractie, die daarmee een middel zag om de kosten te drukken. Het college bleek het gistera vond lang niet gemakkelijk te hebben. Naast een uitgebreide lijst van wensen en verlangens werd het college ook nog ge confronteerd met de nodige kritische opmerkingen ten aanzien van het collegebeleid. Met name het functioneren van het college werd door alle fracties onder de loep geno men. Het college wil te veel alleen doen, waardoor de com missies buiten spel dreigen te worden gezet, was de algeme ne tendens van de kritiek. Burgemeester M. A. van der Have hield de raad voor zich met de hoofdlijnen van het be leid bezig te houden en niet al te veel op de stoel van het Da gelijks Bestuur te gaan zitten. Als alles mee zit kan pas eind volgend jaar sprake zijn van een verkoop van het oude raadhuis aan de groep mid denstanders die hiervoor al een plan heeft ontwikkeld. Dit bleek uit het antwoord dat wethouder J. Bezemer (PvdA)- gaf aan een verontruste raad inzake de bestemming van het oude raadhuis. Hij stelde op 24 januari 1980 een hoorzitting over het bouwplan van de middenstanders in het vooruit zicht. Als het aan het CDA ligt, ite wordt er voortaan uitsluiU '0| gesproken over Oost-Leid dorp. Fractievoorzitter I Boeft. die deze naam intro ceerde, vermeed consequi-L de tot nu toe gebezigde drukking „oude dorp", fractie van de PvdA verkrf"" van wethouder Neerbi (CDA) de toezegging een zo naamd artikel-19-procedure Gedeputeerde Staten aan spannen teneinde een spoed 11 doortrekking van de Mauri1', singel te realiseren. Wl De raad stelde ook een k red Jar van 63.000,- ter beschikk uit het fonds ontslag dorpsi |n breiding voor de aanleg een speelplaats in de Bloe ar hofstraat en de verbeter van de speelplaats en de ai leg van parkeerstroken op I Hubrechtplein. Jongeren hebben een gemeentelijk pand gekraakt. Korte tijd later zou de actie hardhandig worA beëindigd. BOSKOOP Een kraakactie heeft gisteren een sinet geworpen op het leggen van een eerste steen voor een complex van zeventig woningen voor onvolledige gezinnen in Boskoop. Ter wijl staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx de eerste steen voor deze woningen metselde, besloten jeugdige Boskopers een nabijgelegen pand te kraken. De politie moest eraan te pas komen, om de krakers uit het pand te verwijde ren. Voor de'jeugd is een aantal woningen in het nieuwe complex aan het Boskoopse Torenpad gereserveerd. Maar de woningen zijn niet al leen voor jongeren. De gemeenteraad heeft be sloten ook bejaarden in aanmerking te laten komen. Dit laatste zit de Boskoopse jeugd danig dwars. Men meent, dat de nood onder de jeudi- ge woningzoekenden dermate groot is, dat al leen zij in aanmerking dienen te komen. Om deze mening nadrukkelijk kenbaar te maken, besloot men gisteren een nabij de bouwplaats gelegen leegstaande gemeentelijke woning te kraken. De actie werd door het pphangen van levensgrote spandoeken aan de gevel kenbaar gemaakt. De Bopskoopse bestuurderen lieten het antwoord op de actie niet lang uitblijven. Korte tijd na het begin van de bezetting kwa men politieagenten aangesneld, om de jongeren uit het pand te verwijderen. ..Een goed begin", zei staatssecretaris Brokxh metselde de eerste steen in het nieuwbouwcop plex. Willem Bos aan het goedgekeurde apparaat: ..Een van de belangrijkste mogelijkheden van de zender ligt op het sociale vlak. benarde positie worden be vrijd. De communicatieama teurs van Terschelling heb ben ook besloten tot de N.C.F. toe te treden en zich speciaal te gaan bezig houden met in nood verkerende ple ziervaartuigen. Een noodza kelijk goed. wan het eiland bleek in het verleden helaas voor vele varensgasten een moeilijk te omzeilen punt. Willem Bos meent, dat over heidsinstanties in de toe komst op het hulpverlenende vlak van harte bereid zijn tot samenwerking. „De waterpo- litie wil nu officieel nog geen nadere afspraken maken, omdat de machtigingsrege ling pas in het voorjaar van kracht wordt. Precies het zelfde geldt voor de wegen wacht. Voor bejaarden en in validen is het soms wel erg problematisch om, als ze pech hebben, naar een praatpaal te wandelen. Het zou een uit komst zijn als zij in geval van pech via de ether met de we genwacht in contact zouden kunnen treden aldus mede oprichter Willem Bos. Inmid dels heeft de N.C.F. al met de invalidenbond contact gehad. De behoefte tot communica tie via de 27 Mhz onder inva liden bleek aanzienlijk. Ook voor hen betekent de legali sering van gebruik van de zenders een geweldige voor ziening. Omdat het bereik van de zenders ongeveer vijf entwintig kilometer is. houdt dat automatisch in. dat het aanknopen van vriendschap pen (ook door invaliden on derling en mensen met psy chische problemen) vrij ge makkelijk kan geschieden. Hoewel de goedgekeurde ap paraten een minimum aan storing waarborgen, kan dat euvel nooit geheel worden voorkomen. De N.C.F. heeft daarom een storingsdienst in het leven geroepen. Indien mensen storing op hun draai tafel of televisie ondervin den, komt de storingsdienst van de N.C.F. langs om een zogenaamd filter te plaatsen, waardoor de storing wordt opgeheven. In het buitenland zijn de elektrische apparaten overigens veelal door de fa brikanten al van een filter voorzien. Maandblad Om de leden van N.C.F maar ook niet-leden) van de ontwikkelingen op zendge bied op de hoogte te houden, wordt het. geheel in kleur uitgevoerde. tijdschrift break-break uitgegeven. In dit landelijke tijdschrift wordt men tevens geïnfor meerd over de activiteiten die de N.C.F. houdt. Er zijn veel artikelen .in te vinden over de communicatie-hobby zoals besprekingen en tes trapporten van nieuw op de markt gebrachte apparatuur. Vragen van lezers worden deskundig behandeld en bo vendien wordt er nieuws van de afdelingen in geplaatst, zonder dat de afdelingen daarvoor hoeven te betalen. De redactie is voorlopig aan de Julianalaan 21 in Nieuw koop onder gebracht. Willem Bos: „We hebben het huis uit eigen zak bekostigd. Voor een dergel kijk grote organi satie is e'en gebouw nou een maal noodzaak. In de loop der tijd hopen we het door ons aan de vereniging voor geschoten bedrag terug te krijgen.Het blad kost in de winkel f 4.25. terwijl de le den het gratis toegestuurd krijgen (het lidmaatschap van de N.C.F. bedraagt vier gulden per maand). Het zou al te optimistisch zijn te veronderstellen, dat de momenteel in Nederland in gebruik zijnde na het in werking treden van M.A.R.C. afgekeurde apparaten (40 kanalen AM. 4-5 Watt) als sneeuw voor de zon zouden verdwijnen. Maar het voorlo pig bestuur van de N.C.F. is van mening, dat de nieuwko mers een goedgekeurd appa raat aanschaffen en dat daar mee de overtreders van de wet zeker niet in aantal zul len toenemen. WIM BUNSCHOTEN LANGERAAR De lande lijk bekende groep "The Hobo Stringband" treedt aanstaande zondag voor het eerst in nieu we formatie, op in het gebouw "De Schakel" te Langeraar. Het optreden van deze muzi kale groep begint om 20.30 uur. Scherpe kritiek op „mat" beleid van college Gerrit Broer koninklijk onderscheiden Gerrit Broer uit Aarlanderveen is gistermiddag koninklijk on derscheiden. Burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn reikte hem in het Dorpshuis de eremedaille uit in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Gerrit Broer die op 15 nov< ber 1925 in Ter Aar werd boren kreeg de onderscheidi omdat hij veertig jaar we zaam was bij de fa. Van 't waar hij op dit moment kui| is. Hij is zeer gezien bij zijn c IA ve -r-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4