Trainer Buschner an Oosf - Pui Ut niet zwaar aan winst of ver Jong Oranje mist kansen tegen Oost-Duitsland Hannie de Kok voelt wel voor buitenlands avontuur „Z. 1886 krijgt les vanH.Z.C./De Robben kitse rubyploeg laar Zuid-Afrika? Eddy Merckx richt ri jwielfabriek op OOSTDUITSERS IN KWARTFINALE e Oostduitser Raab (rechts) schiet in de strijd tegen Jong Oranje achtereenvolgens ngs Wildschut, doelman Nederburgh en de baal. UTRECHT Oost-Duitsland heeft zich gisteravond als zesde land ge plaatst voor de kwartfinale van het toernooi om het Europese voetbal kampioenschap voor landenteams van spelers tot 21 jaar. De ploeg dankte zijn plaats bij de laatste acht aan een moeizaam bereikt gelijkspel van 11 op Jong Oranje in het stadi on Galgenwaard te Utrecht. De wedstrijd, bijgewoond door 2000 toe schouwers, was weinig meer dan een formaliteit. Nederland was in groep vier al kansloos. Alleen in het theoreti sche geval dat Jong Oranje de formatie van de DDR met meer dan zes doel punten verschil zou Verslaan, zou Polen zich ten koste van Oost-Duitsland in de kwartfinales plaatsen. Eerder bereikten Engeland (dat gisteren met 50 van Bulgarije won), Joegoslavië, Tsjecho- Slowakije, de Sovjet-Unie en Hongarije de laatste acht. Schotland leidt in groep 2 na de zege van 10 gisteren tegen België. Jong Oranje heeft in de tweede wed strijd tegen Oost-Duitsland alle kansen op een overwinning gehad. Alleen in de eerste twintig minuiten heerste de DDR. De ploeg van Ger Blok kwam in het nadeel doordat linksbuiten Chris van den Dungen al in de achtste mi nuut moest worden vervangen, Hij liep bij een botsing een kniewond op. Dat Jong Oranje nog voor de rust een voorsprong nam. dankte de ploeg voor een belangrijk deel aan arbiter David Richardson. Toen Hofkens in de 43e minuut, aangevallen door Prileloff, zich in het zestien-metergebied liet val len, wees Richardson naar de stip. Luuk Balkenstein maakte gen fout (1 0). Na de hervatting heeft Jong Oost- Duitsland even de Nederlandse forma tie onder druk gezet. Volledig onnodig leverde dat mini-offensief de gelijkma ker op. De draaiende voorzet van Lie- bers werd door de Nederlandse verde digers verkeerd beoordeeld en bood de opgekomen linkervleugelverdediger Ulrich een niet te missen kans. Daarna heerste Jong Oranje weer. Door missers van Wildschut, Schouwenaar en Van i Ham bleef het bij 11. Daarna heerste Jong Oranje weer. Scoreverloop: 43. Balkestein 10 (strafschop). 48. Ulrich 11. Scheidsrechter: David Richard son (GB). Toeschouwers: 2000. Gele kaart voor Prieloff (DDR) Nederland: Nederburgh (Telstar); Zondervan (FC Twente). Balkestein (Sparta). Wijnberg (Ajax). Wildschut (PSV); Hofkens (Be- veren). Valke (PSV). Ophof (NEC); Ricmnens (Roda JC). (v.d. Ham). Schouwenaar (AZ'67) en Van den Dungen (FC den Bosch) (Bud Broe ken). Oost-Duitsland: Heyze; Troppa, Prieloff. Schmuch. Ulrich; Roth. Liebers, Traut- mann; Trocha. Rabb en Doscher. Eindstand groep 4: 1. Oost-Duitsland 4 6 83 2. Polen 4 5 7—8. 3. Nederland 4 1 4—8. (Van onze verslaggever) ÏIPZIG Trainer Georg Buschner n Oost-Duitsland, die inmiddels al nderd interlands achter zijn naam eft staan, heeft momenteel de beschik- ng over een uitstekende ploeg. Tot lor kort werd het Oostduitse spel ge- Snmerkt door een verregaand automa- ime, waarin nauwelijks sprake was in een individuele inbreng. iNEVE De voorzitter van het Internationale Olym- sche Comité, Lord Killanin, heeft gisteren gezegd dat er i succesvolle oplossing moet worden gevonden voor de atroverse die gerezen is naar aanleiding van de voorgeno- n tournee van een Britse rugbyploeg in Zuid-Afrika. Als geen goede regeling kwam, aldus Killanin, zou een her- ling kunnen komen van de massale boycot van de Afri- anse landen van de Olympische Spelen van 1976, te Mon- al. lanin zei niet rechtstreeks dat hij de Britse rugbybonden leg de reis niet te laten doorgaan, maar dat schoeide niet veel. Britse rugbybonden, het zijn er vier, zullen zondag over het ibleem vergaderen. Eerder hadden zij al laten doorschemeren de tournee zou doorgaan zoals was afgesproken, maar gezien steeds meer toenemende internationale kritiek tegen het rnemen, is de kans niet uitgesloten dat men bakzeil zal ha- 1976 hadden 26 Afrikaanse landen de Spelen te Montreal ge- cot als protest tegen het bezoek aan Zuid-Afrika van een byploeg uit Nieuw-Zeeland. hoop van harte dat de Winterspelen te Lake Placid en de oerspelen te Moskou kunnen verlopen zonder gedreig met cots", aldus Killanin. geloof niet in boycots. Ik geloof in het samenkomen van nsen en het pogen na te gaan, over en weer, wat zij, gemeen- m hebben." Nederlands elftalspelers Ernie Brandts (links) en Ben Wijnstekers kochten in Leipzig de beer al vóór de huid beschoten was. Die tijd is inmiddels achter de rug. Welis waar is het aantal echte persoonlijkheden nog altijd niet zo erg groot, maar deson danks valt niet te ontkennen dat Buschner niet langer elf robotjes in het veld brengt die het vermogen missen om tijdens de wed strijd te improviseren. Daarin schuilt trou wens de grote kracht van Oost-Duitsland. De ploeg is zowel in staat om negentig mi nuten krachtvoetbal te spelen, als tweemaal drie kwartier goed gestroomlijnd spel, waar op maar moeilijk vat valt te krijgen. De absolute uitblinker binnen de gelederen van Georg Buschner, die zichzelf in de aan-, loop naar de confrontatie met Nederland verstopt heeft, is ongetwijfeld de midden velder Weber. Een topvoetballer, die zijn klasse uiterst nadrukkelijk demonstreerde in het duel tegen de Polen, toen hij niet al leen de Poolse spelverdeler Boniek aan ban den legde, maar ook nog eens de kracht vond om zelf een wezenlijk aandeel te leve ren in het spel van de Oostduitsers. Weber is niet de enige Oostduitse speler, die ver boven de middelmaat uitsteekt. Ook laatste man Dorner en linkerspits Hofmann beho ren tot de Europese top. In tegenstelling tot Jan Zwartkruis vergaat voor Buschner niet de wereld indien niet Oost-Duitsland. maar Nederland zich plaatst voor de EK in Italië. Buschner: „Het zou mooi meegenomen zijn indien we vandaag Nederland verslaan, maar als dat niet lukt is het geien ramp. Ons oog is gericht op het wereldkampioenschap. Daar werk ik met mijn ploeg naar toe. Tegen de tijd dat Spanje actueel is, moeten we een erg sterk elftal hebben". olhockeyteam lijdt erste nederlaag RCELONA Bij het Eu- Het verloor met 5—1 van lees kampioenschap rolhoc- Spanje. Bij rust leidden de r voor senioren in Barcelo- gastheren met 3—1. heeft het Nederlands team De enige Nederlandse treffer eerste nederlaag geleden, werd gemaakt door Verbeek. LMFV ior komst lidafrikanen lar Paralympics -VERSUM De Alge- *s Landelijke Federatie Minder Validen heeft gisteravond uitgespro- voor deelname van een dafrikaans sporttteam de Olympische Spelen 'r gehandicapten volgend in Arnhem. De heer A.F.J. Zeelen uit Hel mond, voorzitter van de fede- .ratie, verwijt het parlement onvoldoende oor te hebben ge had voor al wat leeft met be trekking 'tot deze kwestie bin nen de gehandicaptenorgani saties in ons land. De ALMFV wijst elke binding tussen ge handicaptensport en politiek van de hand. De federatie steunt de actie van het afgelopen weekeinde in Hilversum opgerichte actie comité dat de onvrede over het Kamerbesluit coördineert. „IN NEDERLAND GEBREK AAN ECHTE TOPSPEELSTERS" DEN HAAG Hannie de Kok wordt eigenlijk reeds jarenlang unaniem als de onbetwist beste handbalster van Nederland be schouwd. Jongstleden zaterdag avond kreeg die erkenning een officieel tintje toen bondsbe- stuurder Loek Kielhorn de blonde speelster van Hellas in de bloemetjes zette voor aan vang van de interland tussen Nederland en Hongarije in de Voorburgse Vliegermolen. Het kwam voor de insiders geens zins als een verrassing dat de keuze van de verzamelde trai ners op haar was gevallen. Dat zij als enige recht kan doen gel den op dit eervolle predikaat is immers zonder meer duidelijk. Haar eigen bescheidenheid ten spijt is Hannie de Kok gewoon te goed voor het hier gespeelde handbal. Haar gedachte om mo gelijk ooit eens naar het buiten land te kunnen gaan, zal echter weinig gehoor vinden. Neder land staat nu eenmaal aan de Westeuropese top en aan een avontuur achter het IJzeren Gordijn kleven heel wat bezwa ren. Hannie de Kok, nog nauwelijks beko men van de vermoeienissen van het zware Holland-toernooi: ,,Ik zal er niet naar solliciteren. Maar wanneer er een aanbod van bijvoorbeeld een. Westduit- se topclub zou komen, ga ik daar toch wel serieus over nadenken. Maar dan moet men natuurlijk wel wat te bieden hebben. Je zou er alles voor opzij moe ten zetten. En ik vraag me eerlijk ge zegd af of de handbalsport mij dat offer waard is. In Oost-Europa zou ik nooit kunnen aarden. Wat je hier hebt is daar nu eenmaal ondenkbaar. Hoog stens voor een maandje stage lopen. Ik zou best wel eens met Amalia Sterbins- kiy samen willen spelen. Dat lijkt mij een fantastische ervaring". In feite staat Hannie de Kok in ons land op eenzame hoogte. Niettemin klinkt het: „Vooral verdedigend valt er aan mijn spel nog wel hét een en ander te verbeteren. Ik vind mezelf nog niet compleet genoeg. Maar inderdaad, af en toe denk ik wel eens op een eilandje te staan. Een aantal goede speelsters om me" heen zou beslist geen kwaad kun nen. Je kan dan zelf ook meer ervaring opdoen, springt er niet meer als vedette uit. Nederland heeft te weinig echte topspeelsters. Ik geniet overigens nog steeds met volle teugen van de hand balsport. Het is mijn hobby; Daar moet ik weliswaar veel voor opzij zetten, en zo nu en dan ga ik ook echt wel eens met tegenzin naar een training, maar dat heb ik er over het algemeen graag voor over". Kennismaking Het Nederlands damesteam heeft tij dens het afgelopen Holland-toernooi een goede prestatie geleverd. On danks de laatste plaats en de zes ne derlagen kon interim-bondscoach Ilona Venema-Ignacz tevreden zijn omtrent het vertoonde spel. „Ik weet nog niet helemaal wat ik van haar moet denken", aldus Hannie de Kok. „Daarvoor is de kennismaking nog te kort geweest. Maar wat ze tot nu toe heeft gedaan, was gewoon goed. Vorige week hebben we niet een maal echt hard getraind. Alles was op de wedstrijden afgestemd. Die hebben we goed afgewerkt. Pas vol gend jaar komen we weer als natio nale selectie bijeen. Zo lang is alleen de vereniging belangrijk. Hellas staat een zwaar seizoen te wachten. Het kan er straks erg vreemd aan toe gaan. Aan prognoses waag ik me daarom ook maar niet". Rond de Nederlandse selectie is de laat- ste tijd heel wat te doen geweest. Na het wereldkampioenschap A-poule gaf bondscoach Jan Alma vorig jaar te kennen puur voor Hellas te willen kie zen. Zijn opvolger Simon Flendrie was een kort leven beschoren en sinds kort staat nu Ilona Venema-Ignacz voor de moeilijke taak om de als nogal eigen wijs te boek staande dames in het ga reel te houden. „Ach. wat heet lastig", reageert Hannie de Kok fel. „We heb ben toch recht op inspraak. Zolang al les goed gaat, heeft niemand last van ons. Vrouwen moeten nu eenmaal op een bepaalde manier worden aange pakt. Maar iedereen was het er hart grondig over eens, dat Simon Flendrie ongeschikt voor zijn taak was". „Als iedereen het met elkaar eens is, blijft er slechts één mogelijkheid open: of de trainer weg of het hele team de laan uit. Simon Flendrie kon het ge woon niet overbrengen. Hij begreep niets van persoonlijke aanpak. Een hele aardige vent trouwens, maar niet bere kend voor deze taak. Nu is alles weer prima. De sfeer in de groep is uitste kend. We hebben het verleden laten rusten, beginnen van voren af aan met een schone lei. Ik hoop dat Ilona die vaste aanstelling krijgt. We kunnen na tuurlijk niet aan de gang blijven met steeds nieuwe mensen te gaan zoeken". Frustrerend De verschillen tussen het Nederland se en het Oosteuropese handbal wer den vorige week tijdens het Hol land-toernooi erg duidelijk aange toond. Vooral de ploegen van Tsje- cho-Slowakije en Polen baseerden hun spel op puur fysiek geweld. „Daar is toch niets vrouwelijks meer aan", vindt ook Hannie de Kok. „Die Foltynova bijvoorbeeld, dat is toch geen gezicht meer. Daar doet trou wens een grapje over de ronde. Ze is vrachtwagenchauffeur en er wordt gesuggereerd dat ze zelf bij pech die wagen optilt. Vandaar die afmetin gen. Ik hoop niet dat zoiets het toe komstbeeld is. Dan zou ik er waar schijnlijk direct mee stoppen. In Rusland worden speelsters op li chaamsbouw uitgeselecteerd. Voor ons is dat frustrerend spelen. Tegen Tsjecho-Slowakije kunnen we geen moment in ons spel komen, eenvou dig omdat we die lengte missen". De toekomst voor het Nederlands da- meshandbalteam tekent zich voorlopig nog slechts zeer vaag af. Pas in 1981, bij het volgende B-wereldkampioenschap, wordt een serieuze test van de dames gevraagd. „Je kunt toch nooit in het koffiedik kijken. Dat we steeds meer internationale contacten krijgen is ech ter zonder meer positief. Hoe meer wedstrijden we tegen Oosteuropese ploegen kunnen spelen, des te groter wordt de routine. Het NHV wil van het Holland-toernooi een jaarlijks terugke rend evenement gaan maken. Een pri ma idee, maar dan niet het ene jaar de heren en het andere jaar de dames. Waarom niet elk jaar allebei? Maar ja, dat zal wel weer financiële problemen opleveren". DICK KIERS onze waterpolomede- werkster Iversum - L.Z. 1886 heeft feravond in Hilversum van •C./de Robben watcrpolo- gehad. De pupillen van 'ch Gijs van der Leede ver en kansloos met 14—3 van Hilversumse Europacup fi- listen. bij een achterstand van 70 kon Fried Elzinga 71 scoren. Bram van der Leede en Jan Pieter Hek maakten het trio vol. Volgens aanvoer der Jan de Graaf begon L.Z. te opportunistisch: „Door de goe de resultaten, tegen andere toppers begonnen we te aan vallend te spelen. In de eerste paar minuten liep dat nog wel maar daarna gaf vooral de in dividuele klasse van de Rob- benspelers de doorslag". Met als grote inspirator enfant-ter- rible Nico Landerweert, die vier treffers liet aantekenen, werd de Leidse verdediging weggecombineerd. Doelman Eric Vos kon dan ook niets an ders dan lijdzaam toezien hoe keer op keer de Robbenspelers vrij voor zijn doelgebied kwa- Ondanks de niets aan twijfel overlatende nederlaag zag Jan de Graaf het toch van de opti mistische kant: „Nu we tegen een team hebben gespeeld wat snel en compleet waterpolo presenteert, zijn we weer met beide benen op de grond te recht gekomen". Naast de vier doelpunten van Nico Landeweert, had Andy" Hoepelman met drie treffers ook een aanzienlijk deel in de produktie. Zaterdagavond ko men de Leidse debutanten nogmaals in actie. Om 19.00 uur in het Vijf-meibad kunnen zij tegen rode lantaarndrager De Meeuwen laten zien dat zij wat van de waterpololes opge stoken hebben. Willen zij zich in de middenmoot handhaven dan moet er wel gewonnen worden. BRUSSEL Eddy Merckx. de voormalige wereldkampi oen wielrennen, heeft zijn ei gen rijwielfabriek opgericht. Begin januari zal de Belg op de rijwiel- en motorbeurs in Milaan zijn eerste modellen ten toon stellen. De rijwielen zullen onder zijn eigen naam op de markt wor den gebracht. Merckx heeft voorlopig vijftien werknemers in dienst en hoopt per jaar 10.000 rijwielen om te zetten. Natuurlijk is hij gespeciali seerd in de racefiets. NAC accepteert straf niet ZEIST NAC heeft hoger beroep aangetekend tegen de straf die het kreeg opgelegd naar aanleiding van de ge staakte wedstrijd NAC-Fey- enoord op 6 October. De tuchtcommissie van de KNVB veroordeelde de club uit Breda tot een voorwaarde lijke boete van 5000 gulden met een proeftijd van twee jaar. Het beroep wordt woens dag 28 november behandeld. Spaanse voetbalclubs dreigen met staking MADRID Het besluit van de minister van cultuur Ma nuel Clavero Arevalo om de topper tussen Gijon en Real Madrid zondag uitgebreid op de Spaanse beeldbuis te brengen, heeft in voetbal kringen grote opschudding verwekt. De andere Spaanse eerste-divisieclubs vrezen, dat de tribunes bij hun wed strijden leeg zullen blijven. Zij eisen dat Gijon—Real za terdag zal worden gespeeld ^n uitgezonden. De Spaanse voetbalbond heeft inmiddels voor morgen een spoedvergadering gearran geerd om na te gaan wat er dient te gebeuren als de minis ter bij zijn standpunt blijft. Eén van de mogelijkheden, die daarbij aan de orde zal komen, is een eventuele algehele Spaanse voetbalstaking voor het komende weekeinde. Uitslagen Hilversum HILVERSUM - De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden koersen zijn: Carillon PRIJS (le afdeling-2000 m) 1. Scotch Oostwyck (j.tambach) 2.49.8 1.24.9 2. Sorella du Nord; 3. Süperieur D toto winnend f. 3.40; plaats f. 1.70, f 2.70, L 4.30; koppel 13.20; trio f. 118.80; niet gestart: su- sanne kandia; silverhorst. SPORTPARK PRIJS (2000 m): 1 Rosa Lamour (K.Ast) 2.48.9 1.24. 5 2. Sotello; 3. Sofia, toto: winnend f. 16.00; plaats f. 6. 10, f. 2.50, f. 5.30; koppel f. 48.10; trio f 4234.80. CARILLON PRIJS (2e afdeling-2000 m): 1. Sten Vitesse (j.wagenaar) 2.49.7 1.24.9 2. Scurry Nearness; 3 Simone Dartel, toto: winnend f. 1.80; plaats f 1.20, f. 1.40. f. 1.30; koppel f. 4.20. SPORTRAAD PRIJS (2000 m): 1 Serge Buitenzorg (j.van dooyeweerd) 2.52.2 1.26.1 2. Sangria B; 3. Saffier G toto:winnend j f. 1.50; plaats f. 1.20, f. 1.30, f. 2.20; koppel f 5.00; trio f. 33.20; niet gestart radar; return. RAADHUIS PRIJS (1600 m): 1. Olga Bond (g.gommans) 2.11.9 1.22. 4 2. Refin Buitenzorg; 3. Ramses La ren. toto: winnend f. 6. 20; plaats f. 2.20, f. 4.00, f. 2.30; koppel f 59.50. BURGEMEESTER PRIJS (2440 m) 1. Rainmaker (mej.poort) 3.23.1 1.23.2 2. Pietje Sickingha; 3. Pallieter toto: winnend f. 1.30, f. 4.90, f. 1.60; koppel f. 34.60; trio f GROTE PRIJS VAN HILVERSUM (2440 m): 1. Speedy Volita (g.gom- 3.20.0 1.20.3 2 Pacemaker W; 3. Ova- tio. Ot'' winnend f. 1.10; plaa of 11 f. 1.10, f. 1 10; kop pel f 3 10 niet gestart: nevv' f©', natalie hanover. RAADSLEDh.ii PRIJS (2900 m): 1 Redwood du Bois(P.Petersen) 4 05,1 1.23,9 2. Pegasus 3. Rivaal Berkum TOTO: winnend f. 1.60 plaatsen f.1.10 f. 1.30 f. 1.20 koppel f.7.20 trio f.27.30 AMATRIXEKAMPIOENSCHAP X 2000 meter 1. Panam(Mevr.A.Schoonhoven) 2.48,7 1.24.4 2. Our Pride 3. Onne Duke TOTO: winnend f.2.60 plaatsen f.1.40 f.2.10 f1.70 koppel f,10.20. WETHOUDERSPR1JS. 2020 meter 1. Pijlsnel(Mej.M.C.Poortenga) 45,3 1.22,7 2 en 3 Dead heat. Lexington M eb Ottolina TOTO: winnend f.4,10 plaatsen f.2,00 f.2.60(2plus8) f.6.10(2plusl2) koppel f. 22.50 (2plus8), f. 60.70 (2plusl2); trio f. (2plus8plusl2), f. 963.90 (2plus- 12plus8). WITTE HULL PRIJS (2440 m): 1. Royal L.-yiy (p.heynen) 3.33.3 I.27.4 2. Rally Tefka; 3. Rietje P. toto: winnend f. 8.30; plaats f. 1.80, f. 2.30, f. 1.50; koppel 1'. II.60. omzet tolalisator: f. 443.001,00

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17