Oegstgeest moet pas op de plaats maken Zoeterwoude herziet bestemming dorpskern Nieuw politiebureau Katwijk nu al 1,8 miljoen duurder bij Vogelexpositie in Voorschoten Warmondse Nederburghlaan krijgt klinkerbestrating Hoorzitting over raadhuis EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 IEGSTGEEST Verbouwing van raadhuis en de aanleg van rtvelden. Het zijn investeringen ie Oegstgeest er toe noodzaken in jaren '81 en '82 pas op de plaats maken ten aanzien van andere iken. Dit bleek gisteravond tij- lens de behandeling van de begro ting toen daarop door de wethouder ,n financiën, de heer O. C. van Be- Ie werd gezinspeeld. Over het alge- leen toonden de fractievoorzitters n de in de raad vertegenwoordig- partijen zich redelijk tevreden er de cijfers en was men ver- igd dat er thans ook een meerja- nbegroting is gepresenteerd zodat len verder in de toekomst kan jlikken. ijdens de algemene beschouwingen lie door de fractievoorzitters werden •houden, besteedde men nogal wat ndacht aan de openbaarheid en joorlichting. Dat er beduidend méér gedaan kan worden binnen legstgeest is een zaak die al geruime ijd in de fracties leeft. Er viel in eer ie instantie teleurstelling te bespeu- •n toen burgemeester S. H. Scheen- :ra meedeelde ten aanzien van de ipenbaarheid en het uitdragen van iet bestuursbeleid verdere stappen te mdernemen als men een nieuwe kop- >elgenoot, c.q. een nieuwe gemeente- ecretaris had gevonden. ..B. en w. lijn geen voorstander van spreekrecht /oor of na raadsvergaderingen. De lurger heeft al voldoende spreekrecht n de voorbereidende commissiever gaderingen", aldus de voorzitter. na7vVensen waren er vele. Zo pleitte de ractievoorzitter van het CDA, de ïeer Th. van Hazel voor de oprichting /an een werkgroep energiebeleid en meer en betere accommodatie voor Degstgeestenaren die naar een bejaar dencentrum willen. Op dit punt vroeg de socialist Kohlbeck zich af of bij het opnamebeleid in het centrum „Rus- tenborch" bepaalde voorkeuren wel eens een rol speelden. En of er niet gediscrimineerd werd op het gebied van geloof De wethouder van maat schappelijke aangelegenheden me vrouw Blom deelde mede dat plaat sing in een centrum via de indicatie commissie loopt. .Formeel hebben de besturen het recht te bepalen wie toe gelaten wordt. In de praktijk is mij piets van discriminatie bekend". Alle fracties vonden vervolgens dat het met de totstandkoming van een verkeersplan voor Oegstgeest te traag ging. Wethouder J. J. Thorn, openba re werken wees echter op de gevolgde procedures zoals o.m. de inspraak die de zaak vertraagt „in positieve zin. Er volgt nog een hoorzitting", aldus de wethouder. Ook de huisvesting, met Haaswijk in zicht, kreeg de nodige be langstelling. De CDA'er Van Hazel: „Men moet bouwvormen ontwikkelen voor alleenstaanden en kleine gezin nen die een maximum aan levens ruimte bieden. Waarom kleine gezin nen en alleenstaanden opstapelen?" Van Hazel vond ook dat de gemeente behoefte heeft aan een „inspirerend" plan alle openbare gebouwen toegan kelijk te maken voor gehandicapten. Verder wil het CDA zich inzetten voor het behoud van bepaalde karak teristieke delen van Oegstgeest. De liberalen stelden bij monde van fractievoorzitter J. Reilingh dat er een nota „financiële tekorten onderwijs" moet komen. Voorts moet er een in spraakverordening komen en vraagt men herziening van de Algemene Po litieverordening (APV). „Wij zijn blij met nieuwbouw van de vierde open bare lagere school", aldus Reilingh die voorstelde in de toekomst in Oegst geest ook voorkeur te geven aan plaatsing van leerlingen uit de Raads- herenwijk en Vogelbuurt. De VVD vindt het triest dat er weer een wo- ningruimteverordening komt als ge volg van nijpende tekorten. De socialisten hadden komplimenten in petto voor de begroting en zagen in de voorlichting van de gemeente een opgaande lijn, maar er moet spree krecht komen in commissies en raads vergaderingen van en voor burgers. „De besluiten van b. en w. moeten o- penbaar gemaakt worden en het voor lichtingsbeleid moet krachtig worden aangepakt", aldus fractievoorzitter Kohlbeck. Oegstgeest kan best bijdra gen leveren aan minder „geprevile- geerden" in de regio d.w.z. anderen laten meeprofiteren van de goede voorzieningen die Oegstgeest heeft. Kohlbeck pleitte verder voor velden voor ASC en openbaarheid van de vergaderingen van de sportraad. Ook D'66-er Wuisman hield een uitvoering betoog en waarschuwde voor geluid soverlast van het vliegveld Valken burg dat aanstaande zou zijn. Zijn fractie denkt verder aan het opzetten van een kultureel centrum en tóch de bouw van een school in Haaswijk. Op het gebied van onderwijs mag er best sprake zijn van een pluriform aanbod op de openbare lagere scholen, dus ook niet-klassikaal systeemonderwijs. „Voorlichting, informatie en open baarheid is in onze vertegenwoordi- gersdemokratie" noodzakelijk ver klaarde de radicaal K. Beckers, in zijn algemene beschouwingen filosoferend over zaken als o.m. de kernbewape ning. Ten aanzien van het verkeer merkte hij op dat men dan wel ver keersplannen kan laten ontwerpen, maar dat men moet beginnen met de verandering van de mentaliteit van de weggebruiker die nu vaak de ver keersmaatregelen op een hem eigen wijze interpreteert m.a.w. ze in de wind slaat als het hem beter uit komt. Beckers bracht ook de aansluiting van de Haarlemmertrekvaartbewoners op de kabeltelevisie onder aandacht van het college en vroeg of er iets gedaan kon worden om tot aansluiting op het televisienet te komen voor de bewo ners van de Endegeesterlaan. Voor wat betreft dit laatste deelde wethou der van Belle mede dat het straks bij de realisering van Haaswijk nader be keken zal worden. Beckers bood de voorzitter een boekwerkje aan geti teld: „Help, wij zijn ontwikkeld". Enkele belangrijke punten uit de ant woorden van de wethouders J. J. Thorn, Van Belle en mevrouw T. Blom: De dr. K. Schildersschool heeft toestemming ontvangen te mogen uit breiden, de Willibrordschool nog niet. „Het ziet er voor deze school een beet je somber uit", aldus mevrouw Blom. „Er komt een follow-up van de sport- nota en wij zullen aandringen op spoedige gereconstructie van de Haar- lemmertrekvaartweg", deelde wet houder Thorn mee. De woonruimteverordening zal pas in de maand december ter vaststelling aan de raad (worden aangeboden. Er komt een notitie over sociaal beleid. Het centrum Geversstraat is niet al leen bedoeld voor SJJO, K. en O. en Streekmuziekschool. Ook incidentele gebruikers zullen er toegelaten wor den, aldus wethouder Van Belle. Te half twaalf werd de bijeenkomst ge schorst. Hedenavond hoopt men de behandeling af te ronden. B. en w. zullen in tweede instantie antwoorden op vragen. Dit is een van de twee maquettes waarop de toekomstige situatie van het Lissese gemeentehuis wordt aangegeven. Bij dit plan blijft het huidige raadhuis gehandhaafd en wordt een nieuw deel aangebouw. Een ander plan behelst de complete nieuwbouw van het raadhuis. De discussie over de alternatieve plannen lopen in Lisse hoop op. Vandaar dat het CDA heeft besloten een hoorzit ting te houden om de wensenen verlangens van de bevolking te peilen. In een onlangs gehouden ledenvergadering van deze partij bleek overigens, dat de meeste leden van het CDA voor volledige nieuwbouw zijn. De hoorzitting van het CDA wordt gehouden op maandag 26 november om kwart over acht in het gebouw Rehoboth. Energiebesparing in Leidschendam LEIDSCHENDAM - Door vroegere inschakeling van de nachtverlichting en op bepaalde tijdstippen ver mindering van de verlich ting van leidsenhage zal in Leidschendam een bespa ring van 2,8% op het totaal van de openbare verlichting kunnen worden bereikt. Het Energiebedrijf heeft de maatregelen bestudeerd samen met de politie en in het kader van de besparingen zoals die zijn neergelegd in de Energie nota. De openbare vèrlichting zal 's avonds om half 12 in filaats van 12 uur op nachtver- ichting worden gedraaid. Op de parkeerterreinen van Leid senhage zal de hele week, be halve op donderdag, de ver lichting per mast om 19 uur worden gehalveerd, op de koo- fiavond om 22 uur. Verder zul- en op dezelfde tijdstippen 22 lichtmasten geheel worden ge doofd. De maatregelen staan op de agenda van de commis sie voor het gas- en electrici- teitsbedrijf van woensdag 21 november. Wegens de opstel ling van computerapparatuur zullen de bijeenkomsten voort- 'aan in het raadhuis worden gehouden. Aanvang 20 uur. oaarbank blijft n Geverstraat jlGSTGEEST De Leidse aarbank blijft gevestigd aan Geverstraat. Tevens krijgt (Leidse Spaarbank er een fi ll bij in het winkelcentrum Voort. ■J2 Wassenaar en»» doet aan Hm „remedial teaching ASSENAAR Het oorstel van burgemees- en wethouders om >ver te gaan tot de defi- ïitieve regeling van de .remedial teaching" iet extra begeleiden van agere school-leerlingen net leerstoornissen is gisteravond door de ge meenteraad met instem ming ontvangen. Aan de raad was voorgesteld voor dit doel een jaar lijks krediet van 125.000.- beschikbaar te stellen en de verdere uit werking van het project e bespreken met de on- Jerwijsbegelcidingscom- missie. De raad stemde daarmee nd( in, maar had nog een groot acf aantal vragen. Mevrouw Van der Veen verklaarde namens de VVD-fractie in te stemmen met het voor tel, maar haar fractie ziet iet bedrag van 125.000.- als een maximum. Drs. W. M. Verberne (CDA) pleitte ervoor zoals wethouder 3n H. F. Dijkstal 'vooraf al "en had toegezegd alle kos ten voor onderwijsvoorzie ningen, die voor rekening van de gemeente komen, eens op een rijtje te zetten. De heer J. C. M. Greep (PvdA) herinnerde eraan, 'i dat dit voorstel een logisch Vervolg is op een besluit uit 1974 om een eigen schoolbegeleidingsdienst op te zetten en niet mee te ste< doen aan regionale dien sten. I zo Een deel van de dorpskern tussen de Dorpsstraat en de Bouwdijkstraat. ZOETERWOUDE - Een nieuw bestemmingsplan voor de dorpskern van Zoeterwou de, globaal het gebied ingeslo ten tussen de Veldzichtstraat, de Dr. Bouwdijkstraat, 't Wa tertje en de Dorpsstraat, is in ontwerp gereed. Verschillende .ontwikkelingen maakten het nodig het oude plan „Kern" te herzien. O.a. het tot stilstand komen van de groei van het inwonersaantal, schaalvergro ting in de detailhandel, de grotere verplaatsingsmoge lijkheden van de consument en andere sociaal-economische omstandigheden hebben de be hoefte aan winkeloppervlakte in Zoeterwoude-dorp veran derd. Een belangrijke wijziging van het oude plan is dat het win kelcentrum niet meer nadruk kelijk in twee of drie bouwla gen gerealiseerd moet worden, maar dat ook een enkele bouwlaag mogelijk wordt. De maximale vloeroppervlakte zal rond de 900 m2 schommelen en wat de grondvorm betreft is gedacht aan de L-vorm, zo danig dat tegenover de Ned. Herv. Kerk een pleintje ont staat. Een pikant detail is dat er in het nieuwe plan de vesti ging van een garagebedrijf mogelijk gemaakt wordt. En kele jaren geleden was dit een erg omstreden punt toen gara gehouder M. v.d. Kolk er een bedrijf wilde vestigen maar toen geen vergunning kreeg. Misschien valt hem nu wel de eer te beurt? De plaatselijke middenstand heeft intussen al belangstelling voor het winkelcentrum ge toond. Het is dan ook de be doeling dat het winkelcentrum in de eerste plaats bestemd is voor vestigingen vanuit de eerder genoemde groep. Ook zal er plaats geboden worden aan voorzieningen in de dienstverlenende sector. Ge dacht wordt bijv. aan een post kantoor. De diverse binnen het plangebied aanwezige win kels zijn als zodanig in het plan opgenomen. Het bestemmingsplan ligt tot 25 november ter inzage in het gemeentehuis. Tot die datum is het ook mogelijk om be zwaarschriften in te dienen. TOTALE KOSTEN LOPEN OP TOT 13,3 MILJOEN KATWIJK De kosten voor de bouw van een nieuw politiebureau in Katwijk dreigen danig de pan uit te rijzen. Volgens de voor nu geldende gewijzigde bereke ningen zal het hele project ongeveer 1 3/4 miljoen duur der worden dan in mei was voorzien. Vandaar dat het college van burgemeester en wethouders gisteravond in een besloten vergadering het één en ander met haar raadsleden wilde doorpra ten, om niet onverwachts een extra krediet-aanvraag tijdens de raadsvergadering van volgende week donder dag aan hen voor te leggen. Zo als de zaken er nu voor staan lijkt de bouw van een nieuw politiebureau in Kat wijk 13,3 miljoen te gaan kos ten. Dit is bijna 1,8 miljoen meer, dan het krediet dat de Katwijkse raad in de vergade ring van mei heeft toe-gewe zen. De stijging van de kosten wordt ondermeer veroorzaakt door een verhoging van de ra ming der bouwkosten en de lange tijd tussen bestek en uit voering. Om de gevoelens van de raadsleden te peilen, heeft het college gemeend eerst de leden van de commissie van Bestuurs- en Juridische zaken te horen, om daarna met een voorstel tot kredietverlening tijdens de volgende raadsver gadering te komen. Wat betreft de locatie van de nieuwe brandweerkazerne lijkt er een oplossing gevonden te zijn. De commissie kon in stemmen met het door het col lege gekozen terrein aan de Visserijkade hoek prins Hen drikkanaal. De bezwaren,die de raadsleden eerder tegen deze locatie hadden zijn opge lost, omdat er nu duidelijk drie uitvalswegen gegarandeerd kunnen worden. Om dit te be reiken zal er op de prins Hen drikkade een gemarkeerde baan komen, waar binnen het verboden is iets te parkeren. Alleen het raadslid A. C. Be- rkheij kon met de keuze van het college niet instemmen. De geluidshinder dat het Mal- legat in het weekeinde produ ceert blijft nog steeds een pro bleem voor omwonenden en sommige raadsleden. Burge meester Mr. C. A. Bos stelt, dat de gemeente alle moeite doet de geluidshinder aanvaardbaar te houden. Ook weet burge meester Bos,, dat het bestuur van het Jongerencentrum daar moeite voor doet. De moeilijk heid, volgens burgemeester Bos, is, dat het maken van voorzieningen tegen de geluid soverlast zo kostbaar zijn, dat dit niet voor de korte duur dat het Mallegat daar gehuisvest blijft, rendabel blijkt. Het voorstel van college en burge meester om .in Katwijk vijf plaatsen open te stellen, waar honden hun behoefte kunnen doen. in casu overdag los mo gen lopen, stuitte op nogal wat bezwaar van de commissiele den. Men vreest dat juist deze plaatsen, als groenvoorziening waar ook kinderen spelen, te sterk verontreinigd worden. Raadslid C. Oskam (SGP) ad viseerde zelfs het college om dit niet te doen, maar grote spoelbakken voor honden te plaatsen, waar de eigenaar van de hond zelf kan doortrekken. Als bijzonderheid deelde korpschef De Jong mee, dat het Katwijkse politiekorps binnenkort verrijkt wordt met twee vrouwelijke agenten. KORTWEG OORSCHOTEN De dich- 'res en prozatste Clara. Eg- ink 'opent donderdag 22 no- ember om 20.30 uur een ten- imm tonstelling van Hannie Bal en aula Sluiter. De expositie is )t en met zondag 25 novem- er te bezichtigen in het 'ate- lan de Mplenlaan 3 in oorschoten. Paula Sluiter ex- oseert met ingekleurde etsen, ikeningen en enkele kleine literklaascadeautjes. De schil- eres Hannie Bal woont en 'erkt in Voorschoten. Zij leeft "jich uit in realistische aquarel- ;n waarin landschappen en Iraatscènes centraal staan. De xpositie is vrijdag, zaterdag n zondag van 11.00 tot 17.00 'ur geopend. IOORDWIJK Het mu- iekgezelschap 'Echo der Dui- 'en' geeft vrijdag 23 novem ber een concert in de Her- .^ftormde Kerk in samenwer king met het Noordwijkse Dubbelkwartet. Op het pro gramma staan onder meer werken van Handel, Mozart, Telemann, Rachmaninov en Beethoven. Het concert begint om 20.00 uur in het kerkge bouw aan de Hoofdstraat. KATWIJK Het klein- kunsttrio 'Dimitri van Toren' treedt op uitnodiging van K en O Katwijk vrijdag 23 novem ber op in het Katwijkse thea ter Tripodia. Vanaf kwart over acht vult Dimitri van To ren het theater met zijn speci fieke luistermuziek. Kaarten zijn behalve aan de zaal. ook in de voorverkoop verkrijg baar bij K en O Leiden en het Katwijkse VVV. De prijzen zijn 12,50 en 10 gulden. LISSE In het Bejaarden centrum Rustoord aan de Ach terweg in Lisse wordt zaterdag 24 november een bazar gehou den ten behoeve van de bewo ners van dit tehuis. Bejaarden beiden op de bazar zelfge maakte werkstukken te koop aan. De bazar wordt om 14.00 uur geopend. NOORDWIJKERHOUT - De Noord wijkerhoutse NSL organiseert zondag 25 novem ber de Oosterduinloop. Voor deze prestatieloop kan inge schreven worden op afstanden variërend van 2 tot 10 kilome ter. Het inschrijven begint om negen uur in de VVSB-kanti- ne in het sportpark De Boek horst. Deelnamekosten zijn 3 gulden. Om 11.00 uur wordt het startschot gegeven in het Noord wijkerhoutse sportcom plex. SASSENHEIM - De toneel vereniging 'Pankras' geeft op 25,26 en 27 november uitvoe ringen van het toneelstuk „De voordeur stond open" in ge bouw Cees en Ineke aan de Sassenheimse Hoofdstraat. De uitvoeringen beginnen elke avond om acht uur. Lissenaar overleden zaalvoetbal LISSE Een 45-jarige Lis senaar heeft gisteravond in een Lissese sportzaal een hartaanval gekregen en is vrijwel onmiddellijk overle den. De man werd tijdens een partij zaalvoetbal onwel. Een te hulp gesnelde arts kon slechts de dood vaststellen. VOORSCHOTEN De vereniging van vogelvrien den houdt van 23 tot en met 25 november haar 29e tentoonstelling. De expositie wordt gehouden in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. De vereniging is in Leiden opgericht. Gebrek aan expositieruim te was er de oorzaak van dat zij naar Voorschoten verhuisde. Ook in Voorschoten zijn niet alle problemen van de lucht. De vereniging kampt al jaren met een gebrek aan opslagruimte. De vereniging krijgt het echter ook dit jaar weer voor elkaar een expositie van 400 vogels in te richten, waar men overigens naast vogels kijken ook vogels kan kopen. Met de opbrengst van een tijdens de tentoonstelling te houden tombola hoopt de vereniging de onkosten te bestrijden. De expo sitie is geopend op vrijdag van 20.00 to 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 to 20.00 uur en zondag van 12.00 to 18.00 uur. WARMOND Gisterenavond kwam de raad van Warmond in een extra ver gadering bijeen op verzoek van de raadsleden Slingerland. Timmerman en van Leeuwen. De drie raadsleden waren van mening dat het college van B en W een beslissing had genomen, waarin eigenlijk eerst de raad gekend had moeten worden. Mede op advies van de commissie openbare werken be sliste B en W dat de Burgemeester Ne derburghlaan van een andere soort ver harding voorzien diende te worden. Volgens dhr. Slingerland (PW) diende deze beslissing eerst aan de raad te worden voorgelegd omdat het hier geen instandhouding van een weg maar een verbetering daarvan betreft. Burgemeester de Vreeze wees op bepaalde jurisprudentie over dergelijke beslissingen maar wilde wel alsnog de raad gelegen heid geven over het al of niet verharden met klinkers van de laan van gedachte te wisselen. De leden van Progressief War mond pleitten voor het handhaven van de Nederburghlaan met grindlaag en het niet aanbrengen van parkeerplaatsen t.b.v. het gemeentehuis. Het parkeren zou, net als dat voor de winkels is bepaald, op enige afstand kunnen gebeuren bij het Tref punt, op de Baan of voor het park Groot Leerust. Daarnaast zou een vijftal par keerplaatsen aan de Raadhuisdam ge creëerd kunnen worden. Burgemeester De Vreeze wees er op dat parkeren voor het gemeentehuis iets an ders is dan voor de winkels. De parkeer plaatsen voor het gemeentehuis worden gericht gebruikt, uitsluitend door bezoe kers van dat gemeentehuis, terwijl men bij het winkelen meer dan één winkel be zoekt. Bovendien komen er in het ge meentehuis meer mensen van buitenaf en bij bijvoorbeeld bruiloften is het heel wenselijk dicht bij het gemeentehuis te parkeren. Het behoud van het karakter van de Nederburghlaan zou niet opwegen tegen de voordelen van klinkerbestrating: het grint wordt weggereden, het is bij nat weer erg vies en het materiaal is moeilijk verkrijgbaar en duur. Na een schorsing werd het voorstel van Progressief War mond (de laan zo laten) afgewezen met 6 stemmen tegen. 4 voor en 1 onthouding. De Burgemeester Nederburghlaan zal dus een klinkerbestrating krijgen, uitgevoerd in een kleine betonklinker en er komen achter en naast het gemeentehuis 15 par keerplaatsen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Franeker (als missionair predikant te Santiago (Chili): J.H.de Wit, kandidaat te Oegstgeest Orgelconcert slot van Engeljubile um LISSE Als slot van de jubileumviering van de Engelparochie wordt za terdagavond het ver nieuwde kerkorgel van de Engelkerk officieel in gebruik genomen. Vanaf 19.00 uur is er een Eu charistieviering met mu zikale medewerking van de Engelparochiekoren. Op het programma staan dan werken van onder meer J.G. Walther, J.C. Olij en John Stanley. Zondag wordt de „Choralmesse" van Anton Bruckner uitgevoerd, tijdens een Mis die om 09.30 uur aan vangt Het uit 193Ó daterende orgel bleek aan een geheel nieuw binnenwerk toe te zijn. De vo rig jaar begonnen restauratie is het jubileumgeschenk van de parochianen. Bij die opknap beurt heeft orgelbouwer Bik uit Leiden het oude pijpwerk op vernieuwde windladen ge plaatst. Het instrument heeft een nieuw front gekregen en is uitgebreid met 6 nieuwe re gisters. De speeltafel is zo ge plaatst dat de organist beter contact kan houden met het li turgisch centrum in de kerk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7