Met nieuwe kleding veilig in verkeer Techniek in hoofdrol op boksavond Vernieuwing Lancer geslaagde ingreep Ford zoekt naar auto voor de toekomst Profboksers in ring voor liefdadig doel „ZICHTBAARHEIDSRAGE" OVERGEWAAID UIT AMERIKA AMUSEMENTSPANEEL VOOR PASSAGIERS AUTOGRAMMEN AUTONIEUWS/SPORT DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 PAGINA 16» HET BELANG VAN GOEDE RELATIES DEN HAAG De voor het organiseren van boksavonden samenwerkende Haagse verenigingen Te Pas en Hoogen- band hebben goede relaties. Verenigingen als Crooswijk (Rotterdam), ABOV (Amsterdam), Brussee (Roosendaal), ARVOS (Dordrecht) bezitten boksers, waarmee zoals gis teravond in „Amicitia" te Den Haag een uitstekend pro gramma kan worden samengesteld, wat vooral voor de pau ze het geval was. Liefst vier A-partijen sierden het programma en als Wim de Jonge (Hoogenband) geen handblessure had gehad, wa ren het er zelfs vijf geweest. Als daarbij nog partijen in la gere klassen komen, die het aanzien waard tot meer dan waard zijn, is het een geslaag de avond. Zo kwam instruc teur Wim de Haan uit Schie dam met twee B-junioren, de broers John en Aad Vergou we. Pertinente talenten in een toch bepaald niet indrukwek kende klasse. Ze hebben alle twee de techniek al knap on der de duim. De lange zwaar- welter John Vergouwe trof in Gotmes (Roosendaal) een dap pere opponent, die evenwel zijn gemis aan lengte niet kon compenseren. In de derde ron de van deze pittige partij ver hoogde Vergouwe zijn tempo van stoten en op tweemaal een treffer op de maag ging Got mes k.o. Knapper nog bokste broer Aad, een welter, die Saro (ABOV) vanaf de tweede ronde met gevarieerde series en sterke rechtsen totaal af blufte, opvallend goed voeten werk liet zien en voor de toe komst een grote belofte is. Hij won natuurlijk, op punten. Die punten speelden twee Groningse scheidsrechters- /juryleden parten in de A-par tij tussen de middengewichten Peppel (Oorschot, Rotterdam) en Masseurs (Roosendaal), die in de verkeerde hoek plaats hadden genomen. De (zwakke) Groningers die het vak nog moeten leren, waarom laat de boksbond hen niet stage lo pen in programma's van min der importantie? kenden de boksers niet, zodat de verkeer de (Masseurs) tot winnaar werd geproclameerd na een goede partij waarin Peppel in de tweede rond zijn tegenstan der door een verhoogd tempo in moeilijkheden bracht maar in de derde weer gas terug nam, hoewel hij met een rechtse hoek Masseurs nog wel acht tellen rust gaf. Toen kwam de vergissing: Masseurs winnaar. Het publiek protes teerde heftig en na de pauze werd de blunder, waaraan de jury minder schuldig was dan de officials die vele plaatsen rondom de ring bevolken, recht getrokken. Peppel win naar en Masseurs de prijs voor de ongelukkigste bokser. W ereldkampioen Een merkwaardige partij in ander opzicht was die in de A- klasse tussen de lichtgewich ten Louis Bei jnen (ARVOS en vroeger bij Bredase Ring bok send) en Menez (Oorschot) die (een van de vele, uit diver se bonden) wereldkampioen kickboksen is geweest maar zich tot het boksen heeft ge wend. Hij moest tonen, na een half jaar bokspraktijk in de school, hoe ver hij is. Menez is zonder meer een A- klasser, wiens lage dekking Beijnen de gelegenheid gaf voldoende te scoren om een puntenzege te behalen. Met scoren heeft middenge wicht Henk van der Tak (Te Pas) nog steeds moeite. Hij bokst fraai, is altijd goed weg maar komt zelf te weinig toe aan punten verzamelen. En omdat hij geen eindstoot heeft, moet hij het toch daarvan heb ben. Dat gebeurde tegen Van Agtmaal (Roosendaal) te wei nig. Een onbeslist had v.d. Tak wel verdiend maar de jury oordeelde dat Van Agtmaal winnaar was. De uitslag van de vierde A- partij, Chris Lantrok (DTS, Leiden) tegen Charley Burle son (ABOV) in het zwaarwel- tergewicht was niet aan twijfel onderhevig. De zowel van rechts als links razendsnel sto tende Amsterdammer gaf Lantrok weinig mogelijkhe- Kortram (links) mist in zijn partij tegen Marcel van der Tak. den. Wat de Leidenaar kon doen, deed hij maar zijn initia tief moest beperkt blijven. Lantroks goede boksen was wel een bijdrage aan weer een goede partij, waarin de tech niek zegevierde en Burleson tot beste bokser van de avond werd uitgeroepen. Het publiek raakt evenwel meer in extase als er fel op el kaar wordt ingebeukt en dat gebeurde na de pauze. Toen werd helaas een aantal „vecht partijen" opgevoerd. Zwaar- welter Marcel van der Tak (Te Pas) bokste in de C-klasse te gen de fysiek sterkere Kor tram (Crooswijk) en trachtte dat te compenseren met te fel le aanvallen, waarin hij veel risico nam. Onbeslist was een uitslag waarmee v.d. Tak niet ontevreden mocht zijn, want een waarschuwing voor te laag inkomen lag op de loer. Dat zwaarwelter Kasten (Te Pas) in het duel in de B-klas tegen Thijssen (Crooswijk) ging „vechten", was mede te wijten aan de scheidsrechter die hem in de eerste ronde ten onrechte tweemaal een open bare waarschuwing gaf we gens stoten op de rug terwijl Thijssen dat lichaamsdeel steeds toedraaide. De geïrri teerdheid bij beiden leidde tot een partij waarin de techniek, die zeker Kasten in voldoende mate bezit, werd verwaar loosd. Uitslag: onbeslist. Overige resultaten: N-klasse: zwaarwelter Pronk (Te Pas) onbeslist tegen Schagen (Crooswijk); C-klasse: zwaar gewicht De Raat (Hoogen band) wint met k.o. in de eer ste ronde van v.d. Kleij (Crooswijk), middengewicht Monterio (De Haan) w.o.p. van Tjon Sien Fat (Oorschot), wel- tergewicht Weerman (Croos wijk) w.o.p. van Van Kralin gen (Hoogenband). HERMAN VAN BERGEM (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Rot terdamse boksvereniging „Huizenaar" bestaat 25 jaar. Als onderdeel van de vier- loop van dit ziveren jubi leum wordt o.a. op maandag 26 november in de Schiehal onderdeel van het Ahoy- complex een avond voor profboksers georganiseerd waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan een of meer liefdadige doelen. Van alle zijden is voor dit unieke evenement medewer king verkregen. De Schiehal wordt gratis ter beschikking gesteld, de affiches worden vrijwel om niet gedrukt, de Nederlandse boksers nemen genoegen met een minimale gage (meer een onkostenver goeding) en een van hen, zwaargewicht Bert Nikkelen Kuyper, geeft zelfs zijn gehele boksloon voor de liefdadige doelen. Het is tevens zijn afscheid als profbokser, wat ook het geval zal zijn met weltergewicht Ge rard Bok. Zij hebben de boks- pensioengerechtigde leeftijd (36 jaar) bereikt. Het lag in de bedoeling dat nog een poulain uit de stal Huizenaar afscheid zou nemen, Stan van de Dries- sche, maar hij acht zich nog te „jong" en is niet van plan zijn handschoenen op te bergen. Omtrent de liefdadige doelen is men het nog niet ge eens. Waarschijnlijk zal fonds voor blindengeleide den ervan profiteren en ook een deel gaan naar de tie die de secretaris van de derlandse Boksbond, Hans dam, al lang in anonimii privé voert. Hij zet zich al ren in voor de derde weri en heeft zich ten doel gesu voor onderhoud en verzorgi van een aantal kinderen zorgen. Hij heeft daarbij mei werking van ook weer an nieme weldoeners. Het slechts weinigen bekend Nijdam en zijn medestande l. veelal uit de bokswereld, A onnoemelijk veel goed hebb C' gedaan en hij is er niet ee gelukkig mee dat zijn pri\ actie bekendheid heeft geki gen. Wel als er geld los zou 1 men, waarvoor hij dan zijohl anonimiteit heeft moeten pi en geven. De totale netto opbrengst de profavond wordt afgesl Het aantrekkelijke programn vermeldt de duels: vederg wicht Roy Somer tegen Lou< Hammi (Frankrijk), lichtwi ter Cor Eversteijn tegen Cal gero Restivo (België), midde gewicht Alex Blanchard teg< Josef Kossmann (Duitslani weltergewicht Gerard Bok t gen Bechir Boundka (Fran rijk) en zwaargewicht Be Nikkelen Kuijper tegen M hammed Galoul (Frankrijk). NIJMEGEN De veiligheid van fietsers en wandelaars laat vooral bij winters weer vaak te wensen over. Zij begeven zich op straat in donkere kleding, waardoor zij niet goed zicht baar zijn voor de automobilist Weliswaar is per 1 november de rode reflector op fietsen ver plicht gesteld, maar de zichtbaarheid kan nog beter, zo bemerkte Monique Hermans uit Nij megen toen zij een bezoek bracht aan Amerika. Zij zag daar iets dat de veiligheid in Nederland nog een extra impuls zou kunnen geven, namelijk een hele collectie van sterk reflecterende artikelen zoals een hesje, een armband, broekklemmen en een schoudergordel, die allemaal over de normale kleding gedragen kunnen worden en de zichtbaar heid tijdens donkere dagen bevordert. Bedenk bij voorbeeld eens hoe slecht een automobist te zien is, die op een onverlichte autoweg de band van zijn auto aan het verwisselen is. Er staat dan weliswaar een driehoek even voor zijn voertuig, maar de man zelf is meestal pas op het laatste moment zichtbaar. De nieuwe veiligheidsartikelen, die gemaakt zijn van vinyl en bestaan uit kleine prisma-facetten (6000 per vierkante centimeter) die de lichtstralen duidelijk terugkaatsen, zijn in Amerika een ware rage. Monique Hermans heeft het alleenrecht verkregen om de kleding en banden in ons land aan de man te brengen. Probleem is alleen de verkoop. Van al lerlei kanten wordt er beweerd dat deze kleding in ons land niet te koop is en zodoende is er ook geen vraag naar. Kees Schilperoort, een ex-veiligheids man en bekend van The Dutch Swing College Band, heeft de artikelen laten testen bij Fokker, die er zeer enthousiast over was eh ook Veilig Ver keer Nederland in de persoon van H. F. van den Hof vertelde, dat het beter schijnt te ziin dan de al bestaande kleding. Vandaar dat we net bestaan van deze verkeersveilige kleding hier vermeldei Het adres van Monique Hermans luidt: Sport Saf Weezenhof 24-20, Nijmegen, tel.: 080-441445. In Amerika heeft men inmiddels dun band on ro wikkeld van hetzelfde materiaal. De bedoeling n ar is het band te verkopen aan regenkleding- en ruj Iït zakkenfabrikanten in ons land, die het in hun art |ie kelen kunnen verwerken, zodat voetgangers, aut< e mobilisten en fietsers beter zichtbaar kunnen ziji iai EIGENTIJDS MODEL VAN MITSUBISHI Wie beroepshalve nogal eens achter het stuur van een andere automobiel stapt, wordt doorgaans niet meer zo snel van z'n stuk gebracht, wanneer de toch al niet kin derachtige markt opnieuw wordt verblijd met een nieuw model. Autojournalisten zijn terecht immuun geworden voor de vaak ka kelende aanprijzingen, die nieuwe types in de publiciteit moeten brengen. Automobiel propagandisten hebben iets weg van filmre clamemakers. De komende film is altijd nog weer beter dan de voorgaande. Zo ook met auto's. Met onbegrijpelijk gemak wordt daarbij voorbij gegaan aan de gemoedsrust van bezitters van minder recente voertui gen. Bij het oorverdovend geschetter van de loftrompetten op komende uitvoeringen moeten zij zo langzamerhand tot de conclu sie komen in een totaal ondeugdelijk vehi kel langs de heirbaan te sturen! Wellicht is het de onverbrekelijke consequentie van een alsmaar sneller jagende consumptiemaat schappij. Nochtans lijken mij automobilis ten nog niet rijp om voetstoots te aanvaar den, dat hun bemind vervoersmiddel slechts een wegwerpartikel is, dat met een achte loos gemak door een nieuwe vervangen be hoort te worden. Slechts weinigen zijn fi nancieel zo onafhankelijk, dat ze hun wa gen weg kunnen doen, als het asbakje vol In de stroom nieuwelingen mengde zich de de zer dagen de sterk gerenoveerde Lancer van Mitsubishi. Hoewel, van een renovatie is nog nauwelijks sprake: de oude Lancer is tot de fundamenten afgebroken en de nieuwe opbouw heeft eigenlijk alleen de naam nog gemeen met z'n voorganger. De vernieuwing was nodig. Het koperspubliek was uitgekeken op het bestaande model. In één jaar tijd liep de verkoop binnen de Nederlandse Mitsubishi-organisatie terug van 0,8 procent naar 0,2 procent. Dat zijn ontwikkelingen waarvoor fabrikanten gevoelig zijn. Het was derhalve een logisch gevolg, dat er een nieuwe Lancer van de tekentafel kwam, die in één slag de terugval diende op te vangen. Ik zei het al: beroeps-autobestuurders komen niet zo snel meer onder de indruk van een nieuwe verschijning op de autowegen. Ik moet bekennen: Mitsubishi is erin geslaagd. Met een passende eerbied heb ik kennis gemaakt met de nieuwe telg van deze Japanse fabrikant. Geïmponeerd Bepaald geïmponeerd was ik door de verfijnde luxe van het interieur van de 1600 GSR. Toege geven, 'het is de meest luxueuze uitvoering van de serie van zes. Niettemin is de prijs in het raam van de thans in ons land geldende note ringen zeker niet om steil van achterover te vallen. Zonder de afleveringskosten vergt de 1600 GSR een investering van 16.598. Het totale gamma van de Lancer bestaat uit: 1200 EL 13.498), 1200 GL 13.998), 1400 GLX (f 15.598), 1400 GLX Aut. (f 16.9""' al gememoreerde 1600 GSR. Zoals de aanduiding al suggereert, zijn de 1200- modellen uitgevoerd met een 1200 cc motor, de 1400 met een 1400 cc en de 1600 met een 1600 cc. Alle wagens bezitten vier portieren. De 1600 GSR beschikt over een dubbele carbu rateur en de bestuurder staan vijf versnellingen ten dienste. Het verschaft de wagen een spor tief karakter. De fabrieksopgave geeft een tops nelheid aan van meer dan 160 kilometer per uur. Ook technisch heeft de Lancer de nodige wijzigingen ondergaan. De wielophanging is met schroefveren rondom, het remsysteem is bekrachtigd en heeft met uitzondering van de 1600 vóór schijfremmen en achter trommels. De 1600 heeft vier schijfremmen. Interieur Bij de keuze van de bekleding der zetels heb ben de ontwerpers een gouden greep gedaan. De stoelen zijn bedekt met een pluche-achtige stof, die aan de zijkanten de vorm heeft van een brede ribfluweel. Doordat de deurpanelen naar buiten werden uitgebouwd, konden extra brede zittingen gemonteerd worden. Zij zorgen voor een optimale steun. De vormgeving van de Lancer is modern, zon der naar het futuristische te neigen. De bum pers zijn met zwart omkleed en over de gehele lengte van de wagen loopt een brede kunststof strook. JAN J. RITZEMA Als antwoord op de nieuwste trend in auto-ontwerpen en rijstij len, heeft een ontwerpteam van Ford Amerika een toekomstont- werp ontwikkeld voor de jaren na 1990. Dit ontwerp heeft een sterk doorgetrokken aërodynamische vorm en een volledig nieuwe inte rieurindeling. Deze wagen. Probe I, zo genoemd vanwege de doelstel ling die erachter schuilgaat, is het resultaat van een nauwe samen werking tussen Ford Aerodyna mics Department en de Internatio nale Ontwerpstudio in Dearborn (VS). Door intensieve proefnemingen in de windtunnel zijn de technici erin ge slaagd diverse manieren te vinden om de aërodynamische zuigkracht achter de auto en de luchtweerstand van de carrosserie te verminderen. Uitsteeksels, die de lucht kunnen te genhouden, en plotselinge verande ringen in carrosseriehoeken veroor zaken energie-verspillende turbulen ties. Door deze problemen tot een mi nimum te beperken, demonstreert de Probe I dat er een vierzits auto ont worpen kan worden met minder compromissen dan de meeste vorige modellen. Door de auto uit te rusten met een slanke, beitelvormige neus, een voor ruit die bijna in dezelfde hoek is ge plaatst als de motorkap, glad wegge werkte ramen, afgesloten wielkasten en een vlak chassis, voorspelt men dat de luchtweerstandscoëfficiënt slechts de helft zal bedragen van het Europese gemiddelde voor persone nauto's. Om de technologische snufjes zo ver mogelijk door te voeren, is de Probe I uitgerust met een ruime variatie aan elektronische hulpmiddelen, van een informatie-computer en digitale in strumentatie tot een amusementspa-' neel voor de passagiers. Om alle knoppen en schakelaars bin nen handbereik te brengen, zijn deze ondergebracht in een wegklapbaar instrumentenpaneel, dat naar voren wegklapt als de deur aan de bestuur derszijde geopend wordt. Als de deur weer gesloten wordt, glijdt dit paneel weer terug in een van tevoren geko zen positie, zodat alles steeds onder handbereik ligt. Iedere bestuurder kan deze voorgeprogrammeerde posi tie naar eigen inzicht instellen. Vóór de passagier is een wegklapbaar amusementspaneel in het dashboard ingebouwd, waarin ondermeer een tv-scherm is verwerkt voor ont vangst van normale tv-programma's, maar waarop ook computer-program- ma's kunnen worden geprojecteerd. Men kan hiermee ook tv-spellen la ten verschijnen, er is een aansluiting voor video-cassettes en de mogelijk heid om met anderen te communice ren, zo gauw deze service beschik baar komt. De Probe I wordt bediend door mid del van een elektronische identiteits- veiligheidskaart, een vervangend sy steem voor de normale bos met sleu tels. De kaart, met een eigen micro chip, kan deuren openen, de motor starten en men kan er ook benzine mee betalen bij de pomp. De Probe I heeft afmetingen die on geveer overeenkomen met die van een Ford Mustang of een Europese Taunus en het zou best de familieau to kunnen zijn waar we over tien jaar in gaan rijden. „Met de Probe I proberen wij te be wijzen dat wij, door nauwkeurig te ontwerpen, auto's kunnen krijgen met een luchtweerstandscoëfficiënt die onder de 0,3 ligt", zei de heer Ro bert A. Lutz, voorzitter van de Raad van Bestuur van Ford Europa tijdens de opening van de Autotentoonstel ling in Frankfurt, waar deze auto zijn debuut maakte. „Onze 5000 Europese technici wer ken aan deze en andere projecten zeer nauw samen met onze research- teams in Amerika, om tot de meest efficiënte ontwerpen voor de toe komst te komen". kus cno[Pe nielT" 'atrX CARAVAN-RAI De Caravan-RAI '79 wordt van 8 tot e£ met 16 december in het RAI-tentoonstellingscentrum in Amster dam gehouden. De 187 merken die er geëxposeerd worden, afkomstig uit vijftien landen. In Nederland zijn volgens de 1 ongeveer 400.000 caravans in gebruik en ons land heeft df* grootste caravandichtheid ter wereld, namelijk 88 caravans pe 1000 auto's. RUGLEUNING Een verstelbare rugleuning wordt ge duceerd door Ellermeijer en Zn, Amsterdam. Het is een systeem van het merk Schukra. Eigenlijk is het een groot ki sen dat vóór de autoleuning wordt bevestigd en dat via een kno traploos gewelfd kan worden door een ingebouwd mechaniel (H. J. E. Wenckebachweg 75, 1096 AL A'dam). MATRA AUTOMOBILE PSA Peugeot-Citroën en Mal hebben een nieuwe maatschappij, de Matra Automobile opge richt waarin Matra een meerderheidsbelang (55 procent) heeft Matra Automobile telt 1250 man personeel en blijft als tot dus ver auto's bouwen uit componenten van Talbot, vroeger Chrys Ier. Men werkte overigens al lang samen, waarvan de Begheer coupé en de Rancho voorbeelden zijn. AMERICAN MOTORS Renault neemt voor 150 miljoei dollar mee aan de financiering van een in 1982 door America] Motors uit te brengen geheel nieuwe vooruitstrevende personen e auto met voorwielaandrijving en laag benzineverbruik. De auti01 zal ten dele gefabriceerd worden in de AMC fabriek te Kenosh (Wisconsin). te VOLVO Voor het modeljaar 1980 komt Volvo met drie nieu ri we modellen. De 340-serie wordt uitgebreid met de vijfdeur 345, in de 240-serie is de 244 GTL het nieuwe topmodel als ver te vanging van de 242 GT en er komt in deze serie ook een tweed n dieseluitvoering, de D5. Volvo heeft nu 42 verschillende model te len op de markt waarvan de prijzen liggen tussen de 14.000 (6 a de Luxe) en 60.000 (262 coupé). Maar de produktie van de 61 ti zal binnenkort worden gestaakt. Enkele wijzigingen in het pro ie gramma zijn: nieuwe wielen op alle 340-modellen wat o.a. ver breding van de spoorbreedte tot gevolg heeft, nieuwe buitenjia spiegels, nieuwe interieurbekleding voor de 240-modellen er een nieuw ontworpen achterbank voor het combi-model 24! GLE. In de 260-serie is de carburateurversie van de B 27 moto niet meer leverbaar. Vooralsnog wordt de vijfcilinder diesel, d( D5 niet in Nederland geleverd; deze wordt door Volvo pas in d loop van 1980 geïntroduceerd. AUDI Audi is op de markt gekomen met een speciale taxi uitvoering van de Audi 100 met vijf cilinder diesel. Ingebouw< zijn een alarminstallatie, extra binnenverlichting, mobilofoon luidsprekers, zwaardere accu, grotere dynamo, verhoogde remN capaciteit, sterkere verwarming en inbouwmogelijkheid voo »t een taximeter. Goed voor vier passagiers en acht koffers. Ver 0] bruik gemiddeld 1 op 12,2. Twee uitvoeringen met als prijzeri" f 32.515 en 34.426.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16