Ingoede leren tas spelen huissleutel en lipstickgeen kiekeboe meei In foundations vallen modische en technische kunstwerkjes te bewonderen Vloerverwarming in pakket Hangen „Milieuradio" Praatwekker Buisschaak het kuipje ZOWEL IN HANDWERK ALS MACHINAAL... Specie uit Jarenlang is de beste centrale verwarming die er is, de vloerverwarming, een beetje stiefkindje ge weest. In zekere zin is dat niet zo vreemd. De grote lengtes leiding die in de vloer moesten worden ge legd waren, in het begin, van koper, tamelijk duur dus en de aanleg kostte kapitalen omdat er zoveel soldeerwerk aan te pas kwam. Bochtjes, knietjes, mofjes en noem maar op. Daar is de laatste jaren verandering is gekomen, door dat de verwarmingsbuizen van kunststof gemaakt kon den worden die flexibel genoeg is om zich zonder lassen in vele figuren te laten plooien. En daardoor is het weer mogelijk geworden voor de doe-het-zelvers met twee gezonde rechterhanden een vloerverwarming aan te leggen, tegen een prijs die niet hoger is dan die van een conventionele verwarming met radiatoren. Ook is het mogelijk om een gedeelte van het huis van vloer verwarming te voorzien. Waarom vloerverwarming? Afgezien van het feit dat radiatoren, hoe goed gemaskeerd ook, altijd lelijke sta- in-de-wegs vormen, verdelen ze ook de warmte in een vertrek niet op de juiste wijze. Bij vloerverwarming wordt de warmte over het gehele vertrek verspreid en gelijkmatig afgegeven. En dat brengt als groot voor deel met zich mee dat er met een lagere watertempera tuur kan worden gewerkt, met 50 graden in plaats van 90 graden en dat bovendien de kamerthermostaat een paar graden lager kan worden gedraaid. Dat scheelt een stuk in de verwarmingsportemonnee. Vraag is natuurlijk of vloerverwarming, hoe ideaal ook, wel overal is toe te passen. Om een goed geïsoleer de verwarming aan te leggen is het noodzakelijk de be staande (beton)vloer met schuimisolatieplaten te be dekken. In de profielen daarvan wordt de verwarming sbuis gelegd, waaroverheen dan weer een afwerkvloer komt. In totaal komt de vloer 6 cm hoger. Daarbovenop komt dan weer de vloerbedekking, liefst van tegels of plavuizen, mozaïekparket of sommige (niet alle) soor ten tapijt. Niet alle ruimtes lenen zich voor zo'n opho ging. Al moet gezegd worden dat het niet zo'n sinecure hoeft te zijn als men kan volstaan met het aan de on derkant afzagen van deuren. Doe-het-zelfpakketten voor vloerverwarmingssystemen worden sinds enige tijd in de handel gebracht door de firma Brouwer, Dammekant 20 te Bodegraven. Voor bijverwarming komt men dan uit op 19.45 per vier kante meter (excl. BTW) vloeroppervlakte en voor hoofdverwarming op 26.60 per vierkante meter. In beide gevallen zal een regelunit noodzakelijk zijn die globaal, afhankelijk van het totale te verwarmen op pervlak 550.- zal kosten. Voer voor verzamelaars Verzamelaars zijn moeilijli tevreden te stellen lieden Ze snuffelen overal tot zt eindelijk gevonden hebber wat ze zoeken. Ze lopen alk beurzen en veilingen af en gaan maar al te vaak mei lege handen naar huis. Hun trouvaille, hun vondst, heb ben ze dan niet gedaan. De Utrechtse Jaarbeurs gaal daar iets aan trachten te doen met een nieuwe beurs, de eerste beurs van vond sten voor verzamelaars, Trouvaille genaamd, van 23 tot en met 26 november. De beurs is er geheel en al op gericht louter vondsten voor verzamelaars aan te bieden en presenteert zo overzichtelijk mogelijk allerlei uiteenlopen de verzamelgebieden, vooral die gebieden die in bestaande beurzen een randverschijnsel vormen. Onder de vele verzamelgebie den, die op deze beurs met zeer aantrekkelijke collecties worden belicht, vindt men oud-Egyptische, Griekse en Romeinse kunst, etnografica en pre-Columbiaanse kunst, schilderijen uit de Romanti sche en Haagsche School, mo derne grafiek, een groot aan tal oude prenten, kaarten en boeken, interessante collecties fotografica, munten en pen ningen, een gespecialiseerde verzameling oude aandelen en obligaties, specialismen op het gebied van oude verlich ting, antieke slag-, steek- en vuurwapens, lakstempels, pa pieren theaters, antieke pop pen en speelgoed, scheepsan- tiek, ikonen, uurwerken en sieraden, antiek naaigerei, fossielen enz.. Jugendstil en Art Deco-objecten zijn uitge breid aanwezig. Kortom: voer voor verzame laars. BINNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA Als werknemer wil je tenslotte ook wel eens wat. Een stukje goede muziek bijvoorbeeld. Geen sinecure in een bedrijfs- of kantoorruimte met een heleboel herrie om je heen. Philips heeft er wat op gevonden: de „milieuradio". Alweer het ei van Columbus, een ringleiding, licht gewicht zakontvangertje voor persoonlijk gebruik en de daarbij behorende gehoorbe- schermers met ingebouwde luidsprekertjes of stethoscoop. Door bediening van de drie-kanalenschakelaar op het zakont vangertje kan de gebruiker dat programma kiezen waaraan hij de voorkeur geeft. Bovendien is het ontvangertje voorzien van een volumeregelaar, gecombineerd met een aan-uit-scha- kélaar, zodat ook het geluidsvolume naar eigen inzicht kan worden bepaald. Ontvangst van de programma's is in begin sel op elke plaats binnen het bedrijf of kantoor mogelijk. Het FM-systeem garandeert een optimale geluidskwaliteit en is nagenoeg ongevoelig voor elektrische storingen, zoals die in de meeste bedrijven vaak voorkomen. De radio die u 's morgens met zachte muziek wekt? Weggoo ien dat ding. Al weer verouderd, 's Morgens door een be schaafde synthetische stem gewekt worden die, na een gong slag, netjes zegt: „Het is zeven uur vijftien", dat is het aller nieuwste. De Duitse Sabafabriek brengt zo'n apparaat midden 1980 in de handel. Vanzelfsprekend is het radio-apparaat ook nog van een digitale klok voorzien en een sluimertoestand en wat al niet. Maar dat is al weer ouderwets. Ik verheug me al bij voorbaat op die lieve stem 's morgens: „Het is zeven uur vijftien". Vraag aan Saba: Komt er in 1981 nu een wekker die me met een ochtendkusje uit mijn dromen haalt? Schaken tegen de computer was al langer mogelijk. Zelfs in de huiskamer. Voor wie er een fors bedrag voor o had kon er een klein compu tertje worden aangeschaft dat als volwaardige schaak partner fungeerde. Juist voor Sinterklaas intro duceert Saba in de serie tele visiespelletjes van het Vide- oplay-system (al uitgebreid tot twintig cassettes) een heuse schaakcassette. En denk daarbij niet aan zo maar een spelletje, want dat is het niet. Op het tv-scherm in de huiskamer verschijnt het schaakbord, de spelers beroeren de stukken zoals het hoort. De computer kent acht moeilijkheidsgraden en kiest zijn zet uit 25 miljard moge lijke, dus zowel sterke, als middelsterke en zwakke spelers komen aan hun trek ken. En als men geen zin heeft om zelf te spelen dan speelt de computer tegen zichzelf! Prijs tussen de 250 en 300 gulden. Ophangen kan ook netjes gebeuren zonder al te veel moeite. Dat bewijst Gardena met het clip-board opbe rgsysteem dat met zijn 16 losse elementen praktisch onbegrensde mogelijkheden heeft. Men kan naar ei gen behoefte van een klein steelhouderrek tot een complete gereedschapswand samenstellen. Alle ge reedschappen en onderdelen zoals boormachine, bo ren, tangen, schroevedraaiers, schroeven, stelen, tuin gereedschap, stofzuigerhulpstukken kunnen nu netjes in een hobbyhoek, kast, zolder of schuurtje opgebor gen worden. Het Gardena clip-board opbergsysteem bestaat uit drie metalen wandplaten van verschillende afmetin gen, die allemaal geëpoxeerd en dus slagvast zijn. Het unieke van dit systeem is de originele clip waarmee de 16 losse onderdelen zoals haken, stapelbakjes, hou ders en opbergbakjes snel en individueel aan de wandplaat bevestigd en zo snel weer losgemaakt kun nen worden. Door de clip eenvoudig in te drukken wordt elk onderdeel muurvast aan de wandplaat be vestigd. De prijs: voorlopig 32,50 voor 1 wandplaat, 2 grote haken, 1 gereedschapshaak, 1 gereedschapshouder, 1 steeksleutelhouder, 1 boormachinehouder. Opgeruimd staat nog altijd netjes... Nederland verkrijgbaar is. In Amerika gaat dit balletachtige strakke pakje voor gym, beat of yoga (in cerise, bordeaux etc.) vlot over de toonbank, want je kunt er alles mee doen en het ook nog gebrui ken als badpak... Toch hoort het onder het hoofdje „foun dations", want het kan ook strak en spiegelglad onder de huisjapon worden gedragen als ondergoedje zonder slui ting, in plaats van een slipje en hempje. Een hoofdstuk apart vormen de ^zogenaamde „home-dres- ses", de, elegante nachtkle ding, die al lang als huistenue voor 's avonds in zwang is. Zodra het wintert overrompe len ze de markt; ze worden per seizoen mooier en geraffi neerder. Ze moeten worden gezien in het kader van de spelende, ludieke mens bin nen de vrijheid van zijn eigen huiskamermuren. „Happy dresses" in satijn, „Goeie Mor gens" in de kleuren van her- In de mode is het onmo gelijk leer te negeren; we hebben er dagelijks mee te maken. Tegen woordig verbergt leer, en dan bedoelen we de leren tas, heel wat truc jes om het leven te ver aangenamen. Ieder een kent het wanhopige vissen naar een lipstick die helemaal onderin de tas in een hoekje ver borgen zit of het ge wroet naar een huis sleutel, die kiekeboe speelt in een portefeuil le waarin hij zich op ei gen kracht heeft ge wurmd. Een prakti sche indeling van het vakwerk in de handtas, al dan niet afgesloten met ritsen, maakt dat elk gebruiksvoorwerp zonder enige moeite te voorschijn getoverd kan worden. Gun u daarom bij het aanschaffen van een nieuwe handtas dan ook eerst een blik op het binnenwerk. Handig en elegant zijn alle soorten bij elkaar passende knipjes, etuitjes, toilettasjes, die de rommeltjes in de tas bij elkaar houden. In de twee- vaks beursjes het kleingeld, in het briletui de (zonne)bril enz. enz. Ook bij de moderne bui deltas met tussenschotten is zo'n assortiment kombi-etuit- jes een probaat anti-stress middel... In de zogenaamde „New Look" heeft de onde rarmtas, passend bij het wat strengere, nauwsluitende sil houet, reden van bestaan. Vaak heeft ze asymmetrische overslagen, druksluiting en gedrapeerde versieringen. Op avondtassen van deze lijn zie je veel opsmuk in strass, bro kaat, pailletten, stiksels, petit point, maar ook metalissé-ef- fectjes. Voor jonge vrouwen zijn er beeldige Italiaanse sa- Hoe vergaat het de amateur metselaar meestal? Vrouw boos, want hij gebruikte haar beste emmer om specie in te maken. Dat hoeft nu niet meer. Sinds kort is er een zwarte polyethyleen laten we 't voor het gemak plastic :men metselkuip in de handel. De inhoud is 60 liter, met een maatverdeling van 10 liter. Vier stevige handgrepen een afgeronde bodem om ook de laatste cementrestjes eruit te kunnen scheppen. De fabrikant is Curver. Prijs 22,95. Geen gek sinterklaas- Een afgeronde bodem om ook de laatste restjes eruit cadeau misschien? te kunnen scheppen... Foundations worden te genwoordig in samenwer king met specialisten ont worpen. De coupe wordt bestudeerd, de graad van stevigheid en de spanning van de materialen, zodat voor de actief werkzame vrouw, de tennisster, de paardrijdster en voor hen die andere sporten beoefe nen, aangepaste, comforta bele en steungevende foundations te koop zijn. Een van de grootste firma's is Triumph International, geves tigd in Wiener Neustadt. Be gonnen met een aantal houten barakken, beschikt men nu over acht fabrieken, waar corsetterie, lingerie, bad- en strandkleding en sinds kort homedresses worden ge maakt. De totaalomzet is een produktie van 18 miljoen een heden per jaar waarvoor zo'n 2600 arbeidskrachten in de weer zijn, van wie 90 procent vrouwen. Alle beha's met het Triumph-label worden in Wiener Neustadt getest. De perfectie van de vezel techniek is over de hele linie zo gevorderd dat foundations modische en technische kuns twerkjes zijn. Vaak wordt puur handwerk vervangen door de machine, waardoor zelfs de verfijnste combinatie setjes voor ieders beurs be reikbaar zijn. Er zijn zelfs ma- Honderd procent katoenen nachtset voor paardevriendin- nen. De print is op hun geliefde sport geïnspireerd: een hoe- fijzertje met daarin een paardehoofd. (Schiesser). Door Tiny Francis en Gerard Croné Een sportief nachthemd, ge- Hij moet er ook appetijtelijt lijktijdig een gezellige vrije- uitzien in de nieuwe her- tijdsjapon. Katoen. (Triumph enpyjamatrend... Mix and International). fstbladeren of sjiek zwart Schiesser brengt vroege-och- tend-ontbijtkleding, gemaakt op het thema vrijetijdsbeste ding. In pastelkleuren van vriendelijke katoen met bij passend hempje en slipje voor jonge meisjes. Nieuwe ideeën voor dessins en kanten versie ringen kenmerken de Schies- ser-nachthemden. Nieuwe kleuren: ivoire, veel parel grijs, maar ook bordeaux, rood, veel wit, blauw en zwart. Nieuwe stofcombina- Match. (Schiesser). ties en -mengsels: charmeuw met satijn, satijn met kant, tule met broderie; broderie met qiana, katoen met visco se; of polyamid. Nieuwe cou pes: slaapkamertunieken met tunnelceintuur; kasaks op lange broek; chaletjurken van velours met balken en stre pen, doorknoop-thuisjassen voor als avondbezoek nog laai komt binnenwippen. Luxe voor intieme huiselijkheid, zowel voor prer als after-dro- menland. en/of schoenen, dan wel koffermaten neemt toe, door handschoenen. Tegenwoordig dat hiermee het meest kan kan men al deze accessoires in worden geprofiteerd van dt hoofdkleuren als grijs, paars bagagebepalingen bij inter en bordeaux krijgen. Zelfs continentale vluchten, waar een bijpassende beautycase, bij de omvang van de koffei en niet het gewicht de door slag geeft. Nieuw is een uil Amerika afkomstige koffer, RPI7Pn pn die een combinatie is van d< neizen en ireKKen schalen- en de souffletkoffer De oude citybag is ook weer Dat betekent dat de weer- terug. Hij presenteerde zich al stand van de ene en de sou- vorig jaar, maar nu ziet hij er plesse van de andere (de souf- nog „echter" uit. Hij riekt flet) samengaan, naar de stoomtrein met zijn Voor de zakenman is de zo* grote beugel en vele. vele naamde twin-koffer ideai vakken. Heel dure mensen -r-,-, zullen zich de Club Méditer- Dlt lsf een dubbel geval mei ranée-tassenset kunnen per- een afneembaar gedeelte va» mitteren; die bestaat uit zeven b opbergen van documen- onderdelen, waarbij o.a. toi- te?\ de, baSaêe wordt ,,n" lettas en een reistas op wielt- g®klaard, kan men in hel jes. De koper is dan echter vliegtuig nog wat neuzen in wel 900.- kwijt. Een aan- de documenten omdat dit deel schaf voor het leven, zo heet 15 -afgehaakt Expanding ca- dat dan. Voordeliger en ook ses ZT koffertjes voor me- erg goed is een reisset in ster- neer. in de j'Kte ku.nnen ke kunststof met allerlei snuf- wordei? ^er/u,md' dankzij ,een jes erop en eraan. soufflet dat na het losmaken van een paar riempjes kan De belangstelling voor grotere worden uitgeklapt. chines die borduren en breien tegelijk. Nu de japon weer terug is in de mode kan de „combidress", onderjurk en beha uit één stuk, goede diensten bewijzen. Voor elke vraag is een aan bod. Lange-broek-draagsters heb ben speciale eisen. Als de broekband niet glad om de taille spant is het sportieve ef fect verloren. Warner brengt een keurig in model gesneden pantalon-slip van glad Lycra om de „zwakke plekken" rug gesteun te geven. Mollige vrouwen zijn gebaat met een pantyiet van Lycra, alweer uit één stuk met daar waar nodig verstevigingen; een model dat plat maakt waar dit moet (buik) en dat vetrolletjes evenredig verdeelt over het lichaam... Beeldige dingen met Zwitserse broderie, wat op zich al steun geeft. Uit de Warner collectie verder een ecru slipje met overbroekje in nylon crêpe en katoenmen ging- Buideltas van leer met ritsvak, een verstelbare schou derriem en een doorgestikte klep; in de kleuren borde aux en zwart. De buideltas (rechts) heeft een ritsvak, „Elegance"-beursjes, tasjes en etuitjes in grijs en bor- twee buitenvakken en twee schouderriemen (zelfde deaux (van 10 tot 20 gulden). Heel makkelijk om allerlei kleur). spulletjes afzonderlijk in de tas op te bergen. tijnen avondtasjes, geheel doorgestikt voor 30.-. Ze ko men uit Florence in alle kleu ren: paars, koraalrood of bor deaux. Veel boetieks verko pen ze zeker, maar loopt u er toevallig geen „tegen het lijf" en is het verlangen ernaar on bedwingbaar, klop dan eens aan bij importeur Elberse in Soest. In de kleurige sector ook de kleine schoudertasjes aan ketting of leren band in alle denkbare tinten, die erg mooi staan in combinatie met een bijpassende ceintuur „Jeunesse", in 65 procent polyester en 35 procent katoen. Een bedrukt nachthemd met boothals. Ook geschikt voor vrije tijd thuis. (Triumph International) ,,My skin" is een tweede huid, glad afkledend en uitgevon den voor onder de transpa rante kleding, die vrijwel alle couturiers dit seizoen brach ten. Een free-lance-stylist uit de confectierichting ontwierp de bodystocking „Leotard" (antron-Lycra), die over de hele wereld werd verkocht de Engelsen noemen haar „danskin" en die nu ook in

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14