Blunt was niet schuldig aan doden Englandspiel Sjah In interview bitter over Carter Het NMB spaarpapier aantoonden Ontruiming Elon Moreh gaat in twee etappes dDuitse recherche onderzoekt echtheid Dagboek Anne Frank Opschudding in YS na ongeluk met vliegtuig Paus naar Turkije DEBAT IN LAGERHUIS VERWACHT MEVR. SAD AT PT F,TT VOOR STERILISATIE QUO/ ^SSQIAO/ NiVtB GIN, UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 Jiiieuw soort dex in maak a boil het fl' an i de tente onze correspondent Piet Timmers) ie De Congregatie voor Geloofsleer werkt momen richtlijnen uit die aange- welke boeken door katho den inogen worden gelezen welke geweigerd dienen te i^rden. Hoewel ontkend dat het een herleving zijn van de „Index Libro- Prohibitorum", komen de htlijnen praktisch op het- fde neer. index werd op 14 juni 1966 ir Paulus VI afgeschaft. Het bekend dat de toenmalige pfeet van het H. Officie, [^jrdinaal Ottaviani, het des- reffende stuk onder zwaar itest heeft getekend. riek narl* )loei bleei tijgii te-« 'r P' n de iloen in h, le-en b e u' ffi zijn g ho voor tandi vrfphMÏÏSSïS neergestort, hebben de autoriteiten het met een viermotorig vrachtvliegtuig heJe terrein met geigertellers afgezocht. manningsleden zijn omgekomen, was in de Salt Lake-vallei in de Ameri kaanse staat Nevada, heeft het afge lopen weekeinde voor veel opschud ding gezorgd, nadat geruchten de ronde deden, als zou het toestel ra dio-actief materiaal aan boord heb- ben. Volgens de Amerikaanse lucht- zuidelijke rand van het Grand Canyon Van enige besmetting hebben zij geen spoor kunnen vinden. Bij een ongeluk met een DC-3 aan de Passagiers verlaten zo snel mogelijk het wrak van een DC-3 van Neveda Airlines, die aan de rand van het Grand Canyon is neergestort. macht zou het echter gaan om een kleine hoeveelheid van een stof, met een erg laag radio-actief gehalte. Nadat het toestel, waarvan de drie be- in de staat Arizona zijn zaterdag acht gewonden gevallen. Nadat alle inzitten den het wrak hadden kunnen verlaten, vloog het in brand. De 44 inzittenden waren merendeels Franse toeristen. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Paus Johannes Paulus II heeft gisteren aangekon digd, dat hij tegen het einde van deze maand een bezoek zal brengen aan Turkije. Het bezoek valt samen met het feest van St.-Andreas (30 nov.) broer van Petrus en patroon van de Grieks-orthodoxe kerk in Byzantium. Het eerste reisdoel van de paus is de huidige Turkse hoofdstad Ankara op 28 november. Vervolgens gaat de reis naar Istanboel, het vroegere Constantinopel en daarvóór Byzantium. De reis wordt besloten in de stad Efeze, waar Paulus heeft gewoond en van waaruit hij zijn eerste brief aan de christenen van Korinthe schreef. Maria zou in Efeze haar laatste levensdagen hebben doorgebracht en de apostel Johannes heeft er gewoond en is er gestorven. Het bezoek van de paus is een vervolg op het historische bezoek dat zijn voorganger, Paulus VI, in 1966 heeft gebracht aan patri arch Athenogoras. Dat betekende toen een belangrijke stap op de weg naar verzoening tussen de rooms-katholieke en grieks- orthodoxe kerken. Paus Johannes Paulus II zal een ontmoeting hebben met patriarch Dimitrios. i en 'Tig Datsu{ (Van onze correspondent ROGER SIMONS) NDEN De ontmaskerde Brit- landverrader Anthony Blunt 72), die zich momenteel verborgen toudt bij vrienden ergens in Enge- ind, ontkent dat het zijn schuld fas, dat in 1942-43 een vijftigtal •en, j Nederlandse verzetslieden gevan- ruiverben genomen werd door de Duit- ®^z ^iers. Van de 52 gedropte Nederland- e geheime agenten zijn er toen 49 Kim het leven gebracht. Na de oor- elog is gebleken, dat die catastrofe We,erfcrotendeels een gevolg was geweest n onbegrijpelijke blunders en ge klungel in Engeland. Ook volgens et-W|r. L. de Jong, oud-directeur van iet Rijksinstituut voor Oorlogsdo lk. umentatie zijn de berichten in de K<>~;°r|lritse zondagsbladen hierover on juist Sovjetspion Blunt, de vierde n het oude Britse spionargeschandaal "lurgess-Maclean-Philby, was in die in Londen derde belangrijkste lef van de MI 5-afdeling van de ge- leime dienst. Tezelfdertijd werkte hij mor de Russen. In Londen hield hij ^ich bezig met de administratieve in® kant van het contra-spionagewerk. "Voor die tijd had Blunt bij de MI-5 uitgeoefend op de communi- v :atie per radio, telex en telefoon van Ie buitenlandse ambassades in Lon en, om na te gaan of uit hun rappor- en afgeleid kon worden, dat ze Britse taatsgeheimen op de kop getikt had- en. )e beschuldiging dat Blunt ook de ge vangenneming en de dood van talrij- <ömp Nederlandse verzetslieden op zijn Ie eweten zou hebben, stond gistermor- H en in de Londense „Sunday Tele- iraph." Die krant meldde abusieve- £tEPp jk, dat Blunt in 1942-1943 chef was an de Nederlandse sectie van de avond OE, het directoraat van de Britse .9®._ renst voor Speciale Operaties. Die af- eling stond toen echter onder het be- strigt' »por vel van luitenant-kolonel Charles Bli- zard, wiens codenaam „Blunt" was, wat bij de reporters van de Sunday Telegraph tot een misverstand geleid heeft. Volgens de krant zou het verraad van Nederlandse SOE-agenten tot doel hebben gehad de gematigde rechter- vleugel van het verzet tegen de Duit sers te verzwakken ten voordele van communistische en andere extreem linkse groeperingen. Het research- werk van de Londense Sunday Tele graph in die richting in Nederland werd onder meer veroorzaakt door het feit, dat de afgelopen donderdag door koningin Elizabeth „ontridder- de" ex-spion Blunt ook commandeur was in de orde van Oranje-Nassau. Die onderscheiding heeft hij in 1948 gekregen voor zijn bijdrage tot de Anglo-Nederlandse samenwerking. Nadat Blunt in 1964 ontmaskerd was volledige bekentenissen had afge- Blunts vriend Brian Sewell, een antiek handelaar, die gisteren onthulde Blunt legd, is Blunt vrijgesteld van rechts- aan een onderduikadres te hebben vervolging en is hij bovendien in geholpen, dienst gebleven als de adviseur van de i Kerr' iouwe koningin, in ruil voor kostbare ont hullingen aan de Britse contra-spiona- ge over de werking van de Russische geheime dienst. Omdat hij zijn gewe zen communistische chef toen verra den heeft, zal Blunt nu niet erg wel kom zijn in Moskou. „Als ik me daar vertoon, stoppen ze me direct in de gevangenis", heeft hij al een keer ge zegd. Hoewel hij tijdig vernomen had, dat premier Thatcher zijn landverraad wereldkundig ging maken, is Blunt in Londen gebleven. Zijn vriend, de 48- jarige antiquair Brian Sewell, heeft hem nadat alles al bekend was, ergens voorlopig in veiligheid gebracht. Se well zegt, dat Blunt te oud en te ziek is om in het buitenland te gaan wo nen. Blunt heeft het plan om van de week op een persconferentie zijn eigen ver sie te geven van zijn bedrijvigheid in de jaren dertig en veertig. Zijn mar xistische jeugdsympathieën heeft hij nooit verborgen gehouden, maar hij zegt, dat ze gezien moeten worden in de geest van de jaren dertig. Blunt heeft er ook nooit een geheim van ge maakt, dat hij een homofiel is en dat de in 1951 naar Moskou gevluchte en inmiddels gestorven Britse Sovjet spion Guy Burgess één van zijn beste vrienden was geweest. Blunt zou zo wel Burgess als Maclain en in 1963 ook Kim Philby (beide Britten waren eveneens Sovjetspionnen) gewaar schuwd hebben voor hun dreigende arrestatie. Het was na de vlucht van Philby, dat de Britten door de Amerikaanse CIA ervan op de hoogte gebracht werden, dat Blunt ook voor de Russen gewerkt had. Deze vier spionnen hebben er sa men voor gezorgd, dat Moskou alle Britse atoomgeheimen in zijn bezit kreeg. Ook zouden zij de arrestatie en de dood van minstens 1000 geheime agenten van het Westen op hun gewe ten hebben. Kim Philby (67), die des maar die na de oorlog in Londen aan het hoofd stond van de Russische sec tie van de Britse geheime dienst, werd onlangs door de KGB bevorderd tot generaal. Dit betekent dat hij binnen afzienbare tijd een mooi pensioen zal krijgen. Terwijl het schandaal Blunt in Enge land opschudding veroorzaakt, kan men zich afvragen waarom de Britse autoriteiten deze algemeen gerespec teerde kunstexpert en gewezen pro fessor pas nu in zijn hemd gezet heb ben. Eén ding is zeker: de affaire Blunt heeft alle berichten en com mentaren over de ongunstige econo mische situatie, waarin Groot Brittan- nië zich ook nu bevindt, volledig op de achtergrond gedwongen. De plotse linge onthullingen door premier That cher over ex-ridder Blunt kunnen dus wel degelijk als een handige politieke manoeuvre beschouwd worden. Maar de publicaties over Blunt's acti viteit als Sovjetspion hebben ook een politieke weerslag. De vraag wordt gesteld waarom de Britse autoriteiten hem zolang beschermd hebben, en waarom de koningin in deze zaak be trokken was. Had Blunt de speciale zorgen, waarmee men hem kennelijk omringd heeft, te danken aan zijn ho mofiele vrienden in de hoogste regio nen van het land, die vreesden dat hij iets zou verklappen? Een en ander zal wellicht naar buiten komen in het speciale Blunt-debat, dat vermoedelijk nog deze week door gang zal vinden in het Britse Lager huis. Premier Thatcher overweegt ook de benoeming van een speciale commissie van onderzoek, die alle as pecten van de ernstig gecompromi- teerde veiligheidsmensen onder de loupe zal kunnen nemen. Deze dien sten staan onder direct toezicht van de Britse premier. Drie van de gegijzelden mochten zondag vragen beantwoorden van de Iraanse en bui tenlandse pers in Teheran. Van links naar rechts sgt. Wynn Quarles, secretaresse Kathy Gross en marinier Ladell Maples. LONDEN De in een New Yorks zieken huis opgenomen ex-sjah van Iran heeft zich in een interview in de Londense Sunday Ti mes bitter uitgelaten over president Carter. „Toen president Carter mij in december 1977 bezocht, had hij het niet alleen over Iran als een oase van rust in een van de probleemge bieden van de wereld, maar hij maakte mij persoonlijk ook enkele zeer hartelijke com plimenten. Maar twaalf maanden later...", en hier haalde de sjah zijn schouders op. Carter heeft zoals bekend veel kritiek op de sjah uitgeoefend wegens de schending van de mensenrechten in zijn land. Het interview werd afgenomen in Mexico, ze ven weken geleden, maar het kon nu pas gepu bliceerd worden omdat de krant door een lang durig arbeidsconflict gesloten is geweest. De sjah vertelde dat hij bij een bezoek aan de stad Masjad in een open auto, vier maanden voor de toestand onhoudbaar werd, door 30.000 mensen werd toegejuicht. „Vlak na de onlusten in Ta briz (in januari 1978), begaf mijn premier zich erheen en werd overweldigend ontvangen. Ik kan mij niets herinneren uit de geschiedenis zelfs niet de Franse revolutie dat vergeleken kan worden met wat daarna gebeurde", aldus de sjah. Geconfronteerd met de beschuldiging van Am nesty International dat de staat van dienst van de sjah op het terrein van de mensenrechten betreurenswaardiger was dan waar ook, rea geerde de sjah: „Geef mij de naam van één man die onder mijn bewind werd vermoord, omdat De anti-Amerikaanse demonstraties voor de be zette Amerikaanse ambassade in Teheran gaan dagelijks door. hij een politiek vergrijp had begaan. Terroris ten zijn een andere zaak tegen hen moet krachtig worden opgetreden. Kijk naar wat er gebeurt in Iran, en dan hebben mijn critici het beste antwoord dat ik hun geven kan". verstromingen in J egoslavië LGRADO Overstromin- als gevolg van hevige re- val hebben in Montenegro Andere delen van Joegosla- grote schade aangericht, nen 24 uur viel meer regen in de gehele maand no- iber van het vorig jaar. groot aantal inwoners de Stad Pec is geëvacu- VER. jneer! ELS. kelijk anleyi ll Montenegro zijn het open- leven en het verkeer vrij- tot stilstand gekomen. En- honderden woningen en tiental fabrieken zijn in wassende watèr van rivie- komen te staan. Een aan- bruggen is weggeslagen. °J>olse dissidenten ngehouden .RSCHAU Een groep i tien Poolse dissidenten, de autoriteiten hadden be- uldigd van nalatigheid tij- is de reddingspogingen na mijnramp in Silezië i tiental, leden van cfe „vrije ibond", had een pamflet (egeven, waarin de autori- ;n werd verweten niet al mogelijke in het werk te iben gesteld, zoals bijvoor- ild het inroepen van buiten- dse hulp. JERUZALEM De Israëli sche regering heeft gisteren op zijn wekelijkse vergade ring besloten de omstreden nederzeting Elon Moreh niet direct te ontruimen, in weer wil van een bevel daartoe van het Hooggerechtshof. De ontruiming van Elon Moreh, gelegen bij Nabloes op de westelijke Jordaanoever, zal in twee etappes plaats vin den. De in beslag genomen Arabische grond zal woens dag ontruimd zijn, de rest van de nederzetting zal bin nen zes weken geheel verla ten zijn. Elon Moreh zal ze ven kilometer verder op Is raëlische staatsgrond weer worden opgebouwd. Het besluit van de regering was duidelijk een poging om de kolonisten ervan te overtui gen dat ze op vreedzame wijze de nederzetting moeten verla ten. Door een onmiddellijke ontruiming zou ook de stabili teit binnen de regering zijn aangetast. Zaterdag is op de Jordaanoe ver gestaakt, maar protestbeto gingen tegen de voorgenomen deportatie van burgemeester Sjakaa van Nabloes zijn door de Israëlische autoriteiten voorkomen, evenals een po ging van de Arabische burge meesters om in Gaza bijeen te komen voor een hongersta king van een dag. CAIRO - De Egyptische getrouwde vrouwen zouden zich na de geboorte van hun derde of vierde kind moeten laten steriliseren. Dit heeft mevrouw Dzjihan Sadat, echtgenote van de Egyptische president, voorgesteld in een intervieuw met het dagblad „Al Achram" in Cairo. Volgens mevrouw Sadat is het „geen zonde", als een vrouw zich door een ingreep laat steriliseren.Zijzelf heeft vier kinderen ter wereld gebracht. BONN Op verzoek van een rechtbank in Hamburg zullen des kundigen van de Westduitse federale Ncherche BKA in Wieisbaden een onder- reek instellen naar «e echtheid van het dagboek van Anne prank. Dit berichtte justeren het boule vardblad „Bild am .Sonntag". Volgens het blad zou de vader van Anne Frank, Otto (90), die op het ogenblik in Zwitser land woont, zijn toe stemming voor het onderzoek hebben ge geven op voorwaarde, dat er Duitse recher cheurs naar Zwitser land komen om het manuscript, dat be staat uit drie schrif ten en een aantal los se velletjes en dat in de safe van een bank wordt bewaard, op zijn echtheid te con troleren. De rechtbank ging daarmee in op het ver zoek van de advocaat Rieger, verdediger van een rechts-extremist, die pamfletten had verspreid met de bewe ring dat het dagboek oplage 13 miljoen exemplaren over de hele wereld, verfilmd en als toneelstuk opge voerd een verval sing zou zijn. Otto Frank had hiertegen een aanklacht inge diend. Anne Frank, in 1929 in Frankfurt geboren, kwam in 1933 met haar ouders naar Nederland waar zij, ondergedoken op de Prinsengracht in Amsterdam, tussen 1942 en haar ontdek king in 1944 het dag boek schreef. Zij kwam in 1945 om in het con centratiekamp Bergen- Belsen. Al eerder zijn grafolo- gen unaniem tot de conclusie gekomen dat het dagboek onmisken baar van haar hand is. ADVERTENTIE Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Jt f\j looptijd. Rente tot /Tc/U Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 73/4% of zes jaar vast met een rente van 9lA%. Berekend op basis van rente op rente. De vier Mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De flexibele tussenvorm. Vindt u e^n vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbil jet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen na melijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaar lijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000,- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 861,32 2 jaar 7*4% f 1.000,- f4.306,60 7?4% f5.000,- f 588,13 6 jaar 914% f 1.000, - f 2.940,64 6 jaar 9U% f5.000,- spaar- hoofdsom waardoor totale* termijn basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.102,50 f 60,- f 1.162,50 7*4% 3 jaar f 1.157,63 f 105,- f 1.262,63 8 4 jaar f 1.215,51 f 175,- f 1.390,51 8':% 5 jaar f 1.276,28 f280,- f 1 556,28 9 V|% NEDERLANDSCHE MIDOENSTANDSBANK De NMB denkt metu mee. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f1400,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcnlcwijzigingcn voorbehouden. Ex-president Argentinië mag niet weg BUENOS AIRES Ex-pre sident Hector Campora van Argentinië, die al meer dan drie jaar verblijft in de Me xicaanse ambassade in Bue nos Aires, heeft van de Ar gentijnse regering geen toe stemming gekregen om naar Mexico te gaan, waar hij be handeld moet worden we gens kanker. Campora zou aan zijn nek een kankergezwel hebben, ter grootte van een aardappel. Hij zou, zo zeggen familieleden, al niet meer kunnen praten en behandeling zou dringend no dig zijn. Het aanbod van de Argentijnse regering, om zich in Buenos Aires te laten be handelen, heeft Campora naast zich neer gelegd. Honderdduizenden vluchten weg uit Afghanistan MIRAM SJAH (Pakistan) Door de burgeroorlog in Af ghanistan ontvluchten hon derdduizenden hun dorpen. Minstens 300.000 Afghanen zijn de grens met Pakistan overgetrokken, en de koude die in het gebied heerst maakt veel slachtoffers. Ook worden de vluchtelingen soms bescho ten door de Afghaanse lucht macht, aldus een correspon dent van het Franse persbu reau AFP, die een bezoek aan een vluchtelingenkamp heeft gebracht. Het Afghaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft een lijst met 12.000 namen van po litieke gevangenen gepubli ceerd, die tijdens hun gevan genschap zijn vermoord onder het bewind van de vorige pre sident, Taraki. Tijdens een de monstratie van vrouwen en kinderen werd zaterdag de huidige president Amin een moordenaar genoemd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7