rie mannen plegen nachtelijke overval bp Holiday Inn ^Aandacht voor bijna uitgestorven diersoorten jubileumfeest van ,De Burch tvol egenstellingen Intiem gitaarconcert van Laurie Randolph HAD pNlP' Ton Menken ontvangt miljoenste bezoeker Rijk assortiment bij muntenbeurs *>Numismatica'> De Valkenier9 kan na bazar wel vijf piano s kopen «31» LEIDSE COURANT MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 NACHTPORTIER BEWUSTELOOS GESLAGEN EIDEN Drie man- "en hebben in de nacht an zaterdag op zondag m tien minuten voor jf een roofoverval ge- j Tv- leegd op het Leidse mo- 1 Holiday Inn. Het rietal nam de benen 5* iet een bedrag van jiim 6500 gulden. De 24- irige nachtportier werd )6 Jei^wusteloos geslagen, )en hij niet meer geld on tonen. Vermoedt ®ifre|ordt, dat de overval- rs het vooral voorzien idden op de opbrengst de muntenbeurs Jlumismatica', die zater- jag in het motel werd houden. de vroege zaterdagmorgen belde een van de overvallers aan bij de glazen entree van het motel. De portier opende de deur met een sleutel en liet de ongemaskerde man binnen toen deze hem een kamer vroeg. Toen de nachtportier de sleutel van een kamer wilde pakken, trok de man een pis tool en eiste geld. Terwijl hij de portier onder schot hield, liet hij nog twee mannen bin nen. Deze hadden zich onher kenbaar gemaakt door een nij- lonkous over het hoofd te dra gen. Het drietal kreeg van de nachtportier een bedrag van 6500 gulden. Zij namen daar mee geen genoegen en spron gen over de balie om zelf geld te zoeken. Toen de nachtpor tier beweerde dat er niet meer .geld aanwezig was, werd hij mishandeld. De employé, een 24-jarige Hagenaar, raakte bui ten bewustzijn. De overvallers verdwenen. Toen de nachtportier weer bij bewustzijn kwam, alarmeerde hij een collega in Oegstgeest, die op zijn beurt de politie be lde. De nachtportier werd in het Academisch Ziekenhuis behandeld. De verwondingen vielen mee en bleven beperkt tot wat oppervlakkige wonden en een lichte hersenschudding. De overvallers zijn voorlopig nog spoorloos. De Leidse poli tie heeft nauwelijks een signa lement van het drietal. Ook heeft niemand het voertuig gezien waarmee de drie ont kwamen. Het is overigens de tweede maal in enkele weken, dat een overval is gepleegd op het motel. Onlangs werd de nachtportier bestolen van en kele duizenden guldens. De dader kon toen enkele dagen later al worden aangehouden. Na ruim drie jaar kon Ton Menken zaterdagoch tend de eènmiljoenste bezoeker van zijn ijshal ontvangen. De 16-jarige Peter Schwiptert kreeg van de heer Menken de gebruikelijke bloemen en een draagbare televisie. Ook de twee bezoekers die er net naast zaten werden niet vergeten. De 7-jarige W. van Be- nthem en de 14-jarige Sanfra Beekhuizen keer den wat later op de dag met bloemen en een radiocassette-recorder naar huis terug. Voor een aantal van de één miljoen bezoekers heeft Ton Menken nog een verrassing in petto. Zij zul len op 5 december in de ijshal worden uitgeno digd om uit handen van Sinterklaas een kleine attentie te ontvangen. De namen van de 25 ge lukkigen werden zaterdag uit een ton met één miljoen toegangsbewijzen getrokken. i IINISTER GARDENIERS BIJ GESLAAGDE TENTOONSTELLING L.P.K.V. looltel orïHpDEN Mevrouw M. Gardeniers-Be- o Tv1ndsen, minister van CRM heeft zaterdaga- i9.45)nd om acht uur de fraaie tentoonstelling |n de Leidse pluimvee- en konijnensport- treniging in de aula van de St. Agnesscho- iooitelP&emenschap aan de Eymerpoelstraat geo- tie. md. In haar openingstoespraak zei de be- indsvrouwe onder meer, dat het voor de ijna uitgestorven rassen belangrijk is, dat lensen in combinatie met hun hobby voor i instandhouding van de soort zorgen en it dat gestimuleerd moet worden. Voorts visie. |i de minister blij te zijn de expositie te op- bataifcen, omdat de aandacht ook gericht werd p bijna uitgestorven dieren. *™T>or zowel L.P.K.V., de leerlingen van de lolengemeenschap als voor de overige bezoe- rs was de expositie zaterdagavond en zondag tien tot vijf uur een succes. De tentoonstel- in de aula van de St. Agnesscholengemeen- lap behoorde tot één van de mooiste clubten- r] instellingen, die de L.P.K.V. tot ƒ1 u toe heeft (S) ütorganiseerd. Ruim driehonderdvijftig dieren Waa irden tentoongesteld, exclusief de vogels van 'De vogelvrienden', die aanwezig waren om het geheel luister bij te zetten. De L.P.K.V. wist op deze tentoonstelling alle hoenderrassen bijeen te brengen. Ook de zeldzame Drentse Hoenders en Twentse Grijzen waren van de partij. Daar naast was er een bonte mengeling van de meest prachtige sier- en watervogels en een geva rieerde collectie sierduiven. Tenslotte waren in de aula ook mooie cavias en konijnen onderge bracht. De expositie is in samenwerking met de school leiding van de scholengemeenschsp opgezet. De leerlingen werden dan ook direct bij de activi teiten betrokken. Tijdens de biologielessen werd ruime aandacht besteed aan de tentoon gestelde dieren. Het resultaat van het door de leerlingen van de tweede klassen gemaakte project was ook op de tentoonstelling te bewon deren. De leerlingen van de tweede klassen in de biologie, expressievakken, aardrijkskunde en fotografie werkten het thema 'Het behoud van de Nederlandse rassen in de dieren- en vo gelwereld' nader uit. Resultaat was een aantal fraaie tekeningen en boetseerwerken van in meer of mindere mate zeldzame dieren. Minister M. Gardeniers-Berendsen in gesprek met een van de bestuursleden op de tentoonstelling. i moti seerd ;en be c mei irokei a de noj adsj ik noet igsma idend atract jrssel jn dal ie Burcht" in vol ornaat ïfJIDEN Het concert, dat iziekvereniging „de Burcht" •e lerdag in de smaakvol ver maar niet overmatig toehoorders bevolkte Isgehoorzaal gaf, was er van uitersten. Bij het zil- n jubileum pasten woor- in van welkom, helaas ook minuut stilte voor de on- s overleden beschermheer iap Noordman en de aanbie- van een respect afdwin- !nd jubileumcadeau: twee e baritons, een drumstel, 'e dempers van trompet- de Ki n en trombone's, twee saxo- le bes ons, een klarinet, een sjerp ör de tambour maïtre, drie euwe trommels en voor de »1( ajorettes een bedrag van 3000,voor de aanschaf net op tijd uit Amerika Importeerde showkleding, us voor alle leden een nieu- pluim op de pet. Ik kan helaas niet voor alle le den een pluim op de muzikale hoed steken; daarvoor was het concert te afwisselend goed en minder best. Ik kan wel rede nen verzinnen waarom het een jubileumconcert was met echte muziek na de pauze, maar ik begrijp niet zo goed waarom dat nodig was. O ja wel, er waren ook na de pauze uitglijders van muzikaal for maat, maar toen kon de mu ziek ineens wél de pan uit swingen. Dat kwam niet door de disco-show, want hoe aar dig die ook uitgevonden en vertolkt mag zijn, muzikaal was het de topper niet. Mis schien was die muzikale top per wel het feit, dat na de pau ze ineens wel piano gespeeld kon worden, terwijl het vóór de pauze bijna constant „hard is lekker" was. Waren dat ze nuwen? Was dat te wijten aan het feit, dat nieuwe dirigent Jos van Duyn eigenlijk niet van de maatslag af kon stap pen en daardoor het orkest niet kneedbaar genoeg kon maken om aan zijn intentie vorm te geven? Ik houd het veiligheidshalve maar op de zenuwen, want wat Jos na de pauze ineens mankeerde weet ik niet, maar ik heb het wél gehoord; hij liet musiceren. In de showonderdelen was de respons daarvan duidelijk te zien overigens dames, com plimenten voor de gefosfori- seerde Commandoshow bij middernacht. Het concert ein digde als een feest. Het is te hopen, dat dat ook over 25 jaar nog het geval mag zijn, want onder Jos van Duyn gaat de Burcht een nieuwe toekomst tegemoet, dat staat als een paal boven water. JAN DOOVE LEIDEN Sologitaarmuzick creëert een tere sfeer die mak kelijk verstoort kan worden. Zondagochtend, tijdens het- door Laurie Randolph gege ven koffieconcert, werd het besloten karakter van het ge speelde aangetast door hoes ten, kuchen, ongelukjes van ingrijpende luidheid en heen en weer schuivende kinderen die naar muziek echt niet lan ger dan een half uur geconcen treerd kunnen luisteren. Schuld draagt niemand (het weer, de plotselinge overgang van koud naar warm mis schien), maar hinderlijk is het wel. Gitaarmuziek is dus tamelijk in zichzelf opgesloten muziek, vooral door de geringe toon sterkte van het instrument. Het programma dat Laurie Randolph had samengesteld was zeer afwisselend, met veel verstilde en ingetogen mo menten en Lauries grootste kracht was misschien wel dat ze de sfeer steeds weer wist te rug te brengen, op een soepele vanzelfsprekende manier. Ze speelde verzorgd en met grote aandacht voor details. De in trinsieke waarde van de wer ken kreeg het volle pond. Van de vele componisten waarvan we werken hoorden noemen we er enkelen. Lovelady's London Rhapsody was een rustige inleiding. De Tango's van Asenció, Shiraishi en Pi- azzolla gaven een interessant beeld van de mogelijkheden van het tangoritme. Het na de pauze gehoorde Berimbao van Baden Powell, waarin een sla ginstrument nagebootst wordt op de gitaar, klonk verrassend Spaans (met enkele Indiaanse thema's). De prelude II vari Villa-Lobos, de Braziliaan die een synthese wist te bereiken tussen inheemse muziek en Spaanse, werd door Laurie Randolph zeer goed vertolkt. De het concert afsluitende So nate III van Manuel Ponce was een sierlijk, beeldend werk, dat voortreffelijk geïn terpreteerd werd door de solis te. VERENA KOPERDRAAT LEIDEN De Stichting Numismatica 1977, die ten doel heeft alle bijzonderheden bekend te maken, die met het munt- en penningwezen verband houden, hield zaterdag een muntenbeurs van intenationale allure. In het motel van Ho liday Inn deden de handelaren goede zaken. Het rijke assor timent aan munten en penningen stond borg voor het wel slagen van de beurs. Voor ieder wat wils op de beurs van 'Numismatica': uit de grab- belbak waren al munten van een gulden te koop, maar voor de meer kapitaalkrachtige verzamelaar was er bijvoorbeeld ook een munt van 8.500 gulden te koop. Verder varieerde de waarde der munten van enkele tientallen tot een paar duizend gulden. Veel bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik hun munten gratis te laten taxeren. De duurste munt was een zogenaamd bubbelgeslagen exemplaar (piedfort). Van dit Westrfriese drie gulden stuk werd in 1696 speciaal voor enkele notabelen een ge ring aantal exemplaren vervaardigd. De munt moet momenteel 8.500 gulden oppbrengen. De duurste penning kostte vierdui zend gulden. Voor degenen, die op hun eigen verzamelgebied uitgekeken wa ren, bestond de mogelijkheid iets meer van de interessante Turkse munten te weten te komen. Het mooie van het Turkse verzamelgebied is, dat zelfs de oudste munten beslist niet duur zijn, maar dat het daarentegen wel moeilijk is in het bezit van de munten te komen. Aan de beurs was de tentoonstelling '25 eeuwen Turkse munten' verbonden. Verder waren er in totaal ongeveer 30.000 Midden-Europese-, Antilliaanse-, Provinciale- en koninkrijkmunten alsmede een groot arsenaal penningen op de beurs te bewonderen. Dixieland- festival in Stads - gehoorzaal LEIDEN De befaam de Engelse klarinettist mr. Acker Bilk komt za terdagavond 12 januari met zijn bekende Para mount Jazz Band naar de Leidse Stadsgehoor zaal. Hier wordt die avond een een dixieland- festival gehouden, waar aan prominente orkesten en solisten uit binnen- en buitenland zullen deelnemen. Uit Engeland komt verder de trombonist Roy Willi ams en de bariton-saxofo nist Jonny Barns. Uit Ne derland treedt de populai re dixielandformatie Ted Easton Jazz Band op. Ver der wordt de komst ver wacht van zangeres Beryl Bryden. Het Leidse aan deel in het programma wordt geleverd door de Old Black Horse Saloon Band en de Key Stork Jazzman. De capaciteit van de grote zaal van de Stadsgehoorzaal zal voor deze gelegenheid door middel van tribunes wor den vergroot. De kaartver koop start half december. Verkoopten toonstelling De stichting ABAL (Afzetbevordering van Artikelen uit Landen in ontwikkeling) houdt vrijdag 23 en zater dag 24 november een verkooptentoonstelling van kunstnijverheidsartikelen uit de Derde Wereld in be jaardencentrum Robijnzichtaan de Robijnhof in Leiden. De verkoop van de artikelen wordt verzorgd door het personeel en de bewoners van het bejaarden centrum. De stichting ABAL importeert artikelen van kleine producenten uit de Derde Wereld en neemt zon der winstoogmerk de verkoop van deze artikelen ter hand. De verkooptentoonstelling is vrijdag open van tien tot twaalf uur en van half drie tot vier uur en za terdag van tien tot twaalf uur en van een uur tot halt vier. Voeding Jongerensociëteit Agustinus aan het Rapenburg 24 houdt woensdag 21 november een informatie/discussie-avond over voeding. Er zal een diaserie Voedsel voor alle men sen" worden vertoond. Ook zijn er stands en sprekers, waaronder van 'lekker dier'. Aanvang 20.00 uur en de toe gang is gratis. Tussen half zes en half acht 's avonds zijn voor vier gulden vegetarische maaltijden verkrijgbaar. Sint Nicolaas wandeltocht Wandelsportvereniging „Zuid-West" Leiden houdt za terdag 24 november weer een Sint Nicolaas wandel tocht. Gestart wordt bij café ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn 52 tussen negen uur en half drie. De af standen die kunnen worden gelopen zijn vijf, tien en vijftien kilometer. Iedere deelnemer ontvangt een Sint Niclaas medaille. Het inschrijfgeld bedraagt twee gul den vijftig per persoon. Groepen van meer dan tien personen betalen twee gulden per persoon. Sint Nico laas en Zwarte Piet zijn de gehele dag aanwezig. In lichtingen over de wandeltocht zijn te krijgen via tele foonnummer 071-132596. Bazar Rudolf Steinerschool In de Rudolf Steinerschool wordt zaterdag 24 november een bazar gehouden voor ouders, kinderen en andere be langstellenden. De activiteiten aan de Cesar Franckstraat beginnen om half tien en duren tot ongeveer vier uur. Er zijn veel zelfgemaakte artikelen te koop. waar onder hou ten speelgoed. Er is een toneelstuk voor kinderen, er wordt veel muziek gemaakt en om kwart over acht is er een ca- baretvoorsteling. De bazar is ook bedoeld om mensen met het Vrije School-onderwijs kennis te laten maken. Don Juan Toneelgroep Theater speelt op donderdag 22 november „Don Juan" van Molière in de Leidse Schouwburg. Mo lière toont met Don Juan de aantrekkingskracht en ook het gevaar van iemand die niet alleen een gewone vrouwenjager is maar als het bij een verovering kan helpen zelfs zijn beste vrienden bedriegt. Don Juan ontpopt zich als een volstrekt verdorven man die alle waarschuwingen en bedreigingen in de wind slaat, tot hij wordt gecon fronteerd met de weten schap dat hij na zijn dood in de hel zal belanden. Met vernunft, elegantie en wel bespraaktheid tracht Don Juan dit lot te ontlopen, maar de dood laat zich niet tarten. In de rollen onder andere Renè van Asten, Margreet Blanken. Edmond Classen en Gees Linnebank. Aanvang 20.15 uur. Scène uit Don Juan Vrijwilligerswerk De vrijwilligerscentrale houdt dinsdag 20 november in het Parlement. Nieuwe Rijn 52 in Leiden een thema avond over Vrouwen en vrijwilligerswerk. Op deze avond zal door een aantal forumleden gediscussieerd worden aan de hand van stellingen zoals: vrijwilligers werk betekent emancipatie voor de vrouw, de aard van het vrijwilligerswerk van vrouwen houdt de traditio nele taakverdeling tussen mannen en vrouwen in stand en vrijwilligerswerk is alleen maar emancipato ir voor vrouwen die het zich financieel kunnen veroor loven. Het forum zal bestaan uit de Leidse Vrouwen raad, de Rooie Vrouwen van de PvdA, opstelster rap port „vrouwen en vrijwilligerswerk", NVV-vrouwen- bond en iemand van CRM, afdeling ontwikkelingsbe leid vrijwilligerswerk. Aanvang acht uur. Lezing over planten Het bestuur van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt woensdag 21 november een lezing over het onderwerp „Planten, die eens nader bekeken moeten worden" in het Rijksherbarium aan de Schelpen kade 6 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN De bazar van de protestant-christelijke basi- school 'De Valkenier' aan het Valkenpad heeft het streven -de aanschaf van een piano- ruimschoots overtrof fen. Diverse leuke attracties leverden een ongekend hoog totaalbedrag van meer dan vierduizend gulden op. Deze bijzonder hoge opbrengst is temeer verwonderlijk, om dat op het tijdstip van de ba zar ook Sint Nicolaas in Lei den opereerde. De niet onge gronde vrees van de organi satoren, dat de goedheilig man eventuele bezoekers naar zich toe zou trekken, bleek tot hun grote vreugde achteraf niet nodig. Het doel van de bazar was, om van de opbrengst een piano te kostigen en van het dan even tueel nog resterende geld han- denarbeidartikelen aan te schaffen. Het resultaat van de happening in de Merenwijk was goed voor bijna vijf pia no's. De creatieve vorming van de kinderen kan in de toekomst meer verantwoord worden opgebouwd. Door de financiële middelen, die de school vanaf zaterdag ter be schikking staan, kan het nogal eenzijdige werken met papier worden doorbroken. Het is de bedoeling, dat de leerlingen meer met hout gaan werken en dat tevens een emailleero ven wordt aangeschaft. De meest originele stands lever den redelijke bedragen op (de nadruk lag op kinderspellet jes), maar het oude vertrouw de rad van avontuur spande toch ook deze keer weer de kroon met 1.150 gulden. Het succes van de bazar was niet op de laatste plaats te danken aan de hulp van veertig ou-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3