Jacht op retourtje Lake Placid is open Amerikaans ijs- danspaar wil voor Nederland uitkomen Dopingcontrole bij schaatsen Prijs gemeente Den Haag voor Pools talent SPORTTRIBUNE Directeur Comello van KNSB: "Zaakmaar vergeten" Ml III ill II—Él Marathon voor Atje Keulen DEVENTER Atje Keu len-Deelstra heeft zater dag op de Deventer kunstijsbaan de mara thonwedstrijd over 25 ronden voor dames ge wonnen. Na de eerste twee marathons van dit seizoen voort de Friese rijdster het klassement aan voor Ineke Kooiman en Anita Vriezema. Uitslag: 1. Atje Keulen-Deelstra (Irnssum); 2. Ineke Kooiman (Ammerstol); 3. Klaske Meijer (Heerenveen); 4. Anita Vriezema (Den Haag); 5. Hermie Ebbinge (Hooghalen); 6. Lenie van den Hoorn (Ter Aar). Klassement na twee wedstrijden is: 1. Atje Keulen-Deelstra 18.1 pnt.; 2. Ineke Kooiman 18 pnt.; 3. Anita Vriezema 17.1 punten. Ria Visser stal de show bij de opening van het schaats seizoen met haar fraaie zege op de 1500 meter. Hans van Helden tijdens zijn rit op de 500 meter, die hem een negende plaats zal opleveren. DEVENTER De jacht op een retourtje Lake Placid is zaterdagmiddag op de De venter kunstijsbaan geopend. Weliswaar vielen er tijdens de strijd om de IJsselcup geen Olympische startbewijzen te verdienen, de rijdsters en rij ders voelden wel de blikken van NOC-officials Bram Leeu wenhoek en mr.Jaap van der Krol op zich gevestigd. Voor degenen, die er in februari bij de Olympiade bij willen zijn, is het nu buigen of barsten geworden. Vijf van hen behoeven zich overigens niet al te zeer be zorgd te maken. Sijtje van der Lende. Joke Visser. Hilbert van der Duim, Bert de Jong en Lieuwe de Boer zijn op grond van hun prestaties in het afge lopen seizoen al op de Neder landse deelnemerslijst ge plaatst en behoeven de ko mende weken „slechts" vorm behoud te tonen. De anderen, zoals Piet Kleine, die vier jaar geleden in Innsbrück het goud op de tien kilometer veroverde, en Hans van Helden, die drie bronzen plakken uit de hoofd stad van Tirol meebracht, moeten hun startbewijs echter nog verdienen. De schaatsinterland tegen Noorwegen, die op 15 en 16 december in Groningen wordt gehouden, biedt daarvoor een van de weinige mogelijkheden. En mocht in januari ook het nationaal kampioenschap som mige vaderlandse cracks nog steeds niet over de streep heb ben geholpen, dan zijn de kan sen bij gebrek aan internatio nale wedstrijden vrijwel uitge put. Geen wonder, dat nu al overwogen wordt voor een soort van laatste kans naar Davos uit te wijken. Bij aanwe zigheid van de voltallige Ameri kaanse ploeg daar zal onge twijfeld een wedstrijd op de snelle Zwitserse baan worden georganiseerd. Mits het Neder lands Olympisch Comité na tuurlijk genoegen met een der gelijke gang van zaken neemt. Pas op 4 december zal daar duidelijkheid over bestaan. Op die dag gaan NOC en KNSB samen aan tafel zitten om bin dende afspraken te maken. Specialisten Waarschijnlijk zal daar ook gesproken worden over de groep van speciaisten, die niet de voordelen van het kernploeglidmaatschap bezit. Want met die kansen om Lake Placid te halen is het voorlopig droevig gesteld. Al leen in eigen land vallen er voor hen een paar wedstrij den te rijden, maar gelegen heden om echt te bewijzen dat zij aan de selectienorm van het NOC kunnen voldoen (een plaats bij de eerste acht) zijn er in feite niet. Groot is de groep van kans hebbers, die buiten de kern ploeg staan overigens niet. In het IJsselstadion kwamen er zaterdag drie in actie: Joop Pasman, Klaas Vriend en Her- mannus Moek. Joop Pasman kon zaterdag tevreden zijn over zijn prestaties vijfde op de 500 m en zesde op de 1.500 m. Over de tijden die tij dens de IJsselcupstrijd worden gereden, wordt trouwens al ja renlang heel verschillend ge dacht. „Maar degenen die zeg gen, dat de IJsselcup niets voorstelt, gebruiken dat alleen maar als een excuus voor het geval er slecht gereden mocht worden", oordeelde Ria Visser, die zaterdagmiddag zo'n ver ontschuldiging niet nodig had. Op de 1.500 m snelde zij naar de uitstekende tijd van 2.16.02, wat voor Deventer te vens een baanrecord beteken de. De Zuidhollandse zou dit seizoen wel eens voor menige huidige verrassing kunnen zor gen. „Het geeft in ieder geval hoop", zei zij er zelf van. Ook Annie Borckink en Haitske Va- lentijn-Pijlman waren in het IJsselstadion ambitieus aan de slag, hetgeen voor Haitske een baanrecord op de 500 m (43.87) en de eerste plaats in het klassement opleverde, ter wijl Annie tweede werd. „Ik wil naar de Winterspelen om daar de 500 en 1000 m te rijden", stelde Haitske Valentijn zelf verzekerd vast. „Een nadeel daarbij is wel, dat ik mij niette min ook op de drie kilometer moet richten. Want alleen als allroundster krijg je de kans voor de spelen te kwalifice ren". De Friezin heeft geduren^ de de zomermaanden bij de vroegere sprinttrainer Henk Gemser met gewichten gewerkt en voelt zich nu ster ker dan ooit. „Ik heb veel meer kracht gekregen". Uiterst serieus Ab Krook, de trainer van de dames kernploeg, liet vanaf september trouwens de ande ren hetzelfde doen. „Wij heb ben ons uiterst serieus op het seizoen voorbereid en zijn daar in feite nog steeds mee bezig. Daarom kan ik over de gemaakte tijden hier alleen maar dik tevreden zijn", aldus Krook, die erin geslaagd is een nieuwe sponsor voor zijn kernploeg te vinden. Midden deze week zal de naam van het bedrijf bekend worden gemaakt. Sprinttrainer Jorrit Jorritsma zag slechts de helft van zijn ploeg in Deventer aan de start verschijnen en indrukwekkend waren de tijden zeker niet, al werden Ron Ket en Lieuwe de Boer wel eerste en tweede op de 500 m in resp. 40.26 en 40.34. „Onze aanpak is in zo verre totaal veranderd, dat wij weinig waarde aan de presta ties in het voorseizoen hech ten. Het vervelende hier in Ne derland is echter, dat bij een slechte tijd onmiddellijk de pers er bovenop springt. De Amerikanen hebben daar bij voorbeeld helemaal geen last van. Die hebben van een wed strijd van vanmorgen in Deven ter een ontspanningstraining- stoernooitje gemaakt, maar als het er op aankomt, zijn ze op hun best. (Van onze verslaggever) DEVENTER Het Nederlands Olympisch Comité heeft enige tijd geleden besloten, dat dopingcontrole op de Olympische kandidaten zal worden uitgevoerd en daar zaterdagmiddag in Deventer een daadwerkelijk begin mee gemaakt. Na afloop van de schaatswedstrijden om de IJsselcup werden enkele mogelijke deelnemers aan de Winterspelen in Lake Placid, onder wie Hilbert van der Duim, gecontroleerd. Daarvoor was de Olympische arts, drs.Hermans die bij de Schaatsbond deel uitmaakt van de zgn. Adviesraad Top, naar Deventer gekomen. De dopingcontrole zelf werd overi gens uitgevoerd door medewerkers van het Sportmedisch Adviescentrum in Deventer. De urinestalen zullen in de Uni versiteit van Nijmegen op anabolica en amfetaminen wor den gecontroleerd. Alle Olympische kandidaten zullen vanaf nu echter niet op deze wijze door het NOC worden achter volgd. Het is de bedoeling steekproeven te houden, waarbij zo'n tien procent van de sporters wordt gecontroleerd. Een eventueel positief resultaat wordt geheim gehouden en leidt evenmin tot strafmaatregelen. De IJsselcup mag wat hem be treft dus wel zo snel mogelijk worden vergeten, zoals zijn collega van de all-rounders vo rig jaar verklaarde, dat deze wedstrijd totaal niet in zijn trai ningsschema paste. Egbert van 't Oever benaderde het IJsselcupgebeuren nu op een andere wijze. „Het is een trai ningsritje. waarbij je kunt zien hoe ver de jongens zijn". En in tegenstelling tot vorig jaar gal dat aanleiding tot optimisme. In het eindklassement bezetten Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Hans van Helden de plaatsen een, twee en drie. „Voor mij een indicatie dat zij op de goede weg zijn", aldus Van 't Oever, die de regelmaat in het rijden van Van der Duim, Schalij en Wim Pol prees. Mis schien had hij van Piet Kleine, die op 1.500 m niet verder dan de zevende plaats kwam, iets meer verwacht. „Maar", stelde de kleine schaatscoach, „als de langere afstanden straks aan bod komen laat Piet zich ook wel zien, zodat hij zijn plaats in de Olympische ploeg krijgt". Opvallend positief beoordeel de Egbert van 't Oever de verrichtingen van Hans van Helden, die wel lid van de kernploeg is, maar zich zelf standig op het seizoen voor bereidt. „Zijn rijden is weer van grote klasse", aldus de schaatsco ach, die nog steeds stelt, dat hij Van Helden op 1 en 2 de cember in Oost-Berlijn bij de strijd om de Dynamocup aan de start wil zien, maar in feite er al genoegen mee heeft ge nomen, dat de Friese Braban der thuis blijft. „Als hij zater dag in Eindhoven ook goed rijdt, is hij voor mij al een ze kere voor de interland tegen de Noren. Bovendien wil ik graag de goede verhoudingen, zoals die er nu met Hans van Helden zijn, stabiliseren". Bij al die afwegingen van de Olympische kansen en sei zoenverwachtingen zou bijna vergeten worden, dat het ge west Friesland wederom de IJsselcup won, met Noord-Hol land-Utrecht op de tweede plaats en Drente op de derde. Maar die openingswedstrijd van het seizoen kan dan wel officieel een krachtmeting tus sen de gewesten zijn, het zijn toch steeds weer de snel nade rende belangrijke toernooien, die de strijd om de IJsselcup beheersen. En als er dan ook nog een Olympiade is, die zijn schaduwen vooruit werpt, kan natuurlijk helemaal worden verwacht, dat bijna uitsluitend naar de individuele prestaties wordt gekeken. STEVEN TEN VEEN LEIDSE COURANT L'' MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 Rehakova en Dratisch uit Tsjecho-Slowakije zegevier den zaterdagavond bij het ijsdansen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De speciale wisselprijs van de gemeente Den Haag, een prachtig kunstvoorwerp, is gisteravond door wet houder Piet Vink van Den Haag tijdens het slot banket van de Challenge Cup uitgereikt aan de dertienjarige Grzegor Fili- powski uit Polen. De door de gemeente ingestelde jury bestaande uit trainster Joan Haanappel, de Canadese journalist Andy Shaw, de heer Ockenburg van de Haagse ijsclub Houtrust, onze sportredacteur Arthur van Rijswijk onder voorzitterschap van de vertegenwoord iger van de gemeente Eric Boek zijn de overtuiging toegedaan dat Grzegor Filipowski één van de grote talenten is. Met de maar liefst tien drievoudige sprongen in zijn kür heeft de jonge Pool het helemaal in zich om binnen enkele jaren wereldkampioen te worden. DEN HAAG Er is erg veel publieke belangstelling voor kunstrijden op de schaats ondanks het feit dat Neder land bij deze sport internationaal wei nig of niets meer te betekenen heeft. Bij het internationale toernooi om de Ennia Challenge Cup op de Haagse De Uithof kwamen de afgelopen da gen in totaal rond de tienduizend toe schouwers. Gistermiddag bij de de monstraties der kampioenen kwam men zelfs duizenden kaarten te kort. Daarnaast is er een grote kijkdichtr heid voor kunstrijden op de televisie. Terecht vragen de organisatoren van deze vierde Challenge Cup zich af, hoe groot de belangstelling wel zou zijn als Nederland zelf een woordje zou mee spreken. Met weemoed denkt men terug aan de tijd van het gouden koppel Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel en aan wereldkampi oene van 1975 Diane de Leeuw. Spon sor Ennia zou er best een aardig be drag voor over hebben om weer eens een echte kampioene of kampioen in Nederland te hebben. Ijsdansen is altijd één van de mooiste onderdelen van het kunstrijden. Sinds vele jaren wórdt deze tak van het kun strijden in ons land niet meer bedreven. Het Amerikaanse ijsdanspaar Karen en Douglas Mankowich, die in hun land grote Amerika niet verder komen dan een zesde plaats tijdens de nationale kampioenschappen is het niet ontgaan dat Nederland erg veel belangstelling heeft voor kunstrijden. Ze gaven de wens te kennen lid te willen worden van de Haagse Ijsclub Houtrust. Ze zouden in Nederland kunnen wonen en volgens de reglementen van de ISU een jaar la ter voor ons land kunnen uitkomen op de Europese-en wereldkampioenschap pen. Ron Mulder namens de verzeke ringsmaatschappij: Ze moeten dan in Nederland komen werken en trainen. Daar zien ze wel wat in. Alfeen moeten we de zaak erg voorzichtig behandelen met de technische commissie van de KNSB". In de nacht van vrijdag op zaterdag, was in hotel Bel Air de eventuele over komst van het danspaar Karen en Douglas Mankowich het gesprek van de nacht. De Amerikaanse ploeg leiding was erg kwaad en de teamleider wilde het danspaar zelfs meteen op het vlieg tuig zetten. Even is er nog sprake van geweest dat de Amerikaanse ploeg zich in zijn geheel zou terug trekken. Dankzij tussenkomst van Joan Haanappel liep alles met een sisser éf. Wim Comelo, direkteur van de KNSB, zaterdagmiddag op De Uithof:" We moeten deze zaak maar helemaal ver geten. Onze verstandhouding met de Amerikaanse schaatsbond is erg goed. In de reglementen van de ISU staat dat indien een rijdster, rijder of paar een jaar woonachtig is in een ander land, men voor dat land mag uitkomen op Europese of wereldkampioenschappen. Maar dan moet wel de bond van het land van herkomst het daarmee eens zijn. Dat is punt één en daarnaast is dan nog punt twee of wij daar als KNSB interesse in hebben. Wat hebben we niet een geld uitgegeven aan Astrid Jansen in de Wal. Voor het kunstrijden in de bond hebben we maar vijftigdui zend gulden beschikbaar. Dat moeten voor een groot gedeelte aan de jeugd besteden. Daarnaast, al zouden we het met Amerika voor elkaar krijgen dat het danspaar voor ons land mag uitkomen, moeten ze toch ook een trainer of train ster hier hebben. Zoiets gaat een hoop geld kosten. Ik geloof dat wij het echt in eigen land moeten zoeken. Bij de jeugd is talent genoeg. De voorzitter van de ISU heeft hier rond gekeken. Hij vertel de dat we echt wel leuke rijdsters had den en dat Astrid Jansen in de Wal echt wel aardig kan schaatsen, maar dat het meisje zeker tien kilo te zwaar is. Ik ge loof dat we daar met de begeleiding van nieuwe talentjes ook eens op moe ten letten Astrid Jansen in de Wal zelf geeft de moed nog niet op. "Ik ga door en hoop nog steeds op de Olympische Spelen. Als ik op de Europese kampioenschap pen bij de eerste acht kom is er een mogelijkheid. Trouwens, zolang ik het kunstrijden nog leuk vind ga ik rustig door". Komend weekeind komt Astrid Jansen in de Wal uit op een internatio naal toernooi in Moskou. De Nederland se kampioene hoopt dat haar vijftienja rige zus Monique ook voor Nederland mag uitkomen. Joan Haanappel hiero ver:" Monique Jansen in de Wal is een groot talent. Als ze een jaar in Neder land is mag ze internationaal voor ons land uitkomen. Als men straks toch dat Amerikaanse danspaar zou aantrekken moet men maar gelijk Monique overne men van Canada. Ze is echter geen Ne derlandse zoals haar zus Astrid. Bij het ijsdansen eindigde het Ameri kaanse koppel Karen en Douglas Man kowich op de vijfde plaats, hetgeen be tekende het tweede Amerikaanse paar bij dit onderdeel achter Krohn en Ha gen. De titel ging hier naar Rehakova en Dratisch uit Tsjecho Slowakije voor de Russen Garania en Zavozin en de Oos tenrijkers Susi en Peter Handschmann. Bij de heren zegevierde geheel volgens verwachting Robin Cousins uit Enge land met plaatscijfer negen en 145.50 punten. Hij bracht echter maar een ma tige kür op het ijs. De beste vrijerijder ter wereld kwam tweemaal ten val. Vlak voor zijn kür kwam hij pas op De Uithof aan. Vrijdag was hij nog even terug ge weest naar Engeland om op de één of andere kunstijsbaan even snel een de monstratie te verzorgen. Zaterdag was hij de Haagse ijsvloer opgestapt met het idee het even snel te klaren. Met ruim zeven punten voorsprong versloeg hij de Canadees Gordon Forbes, die tot 138.90 kwam en plaatscijfer 21 voor Robert Wagenhoffer uit Amerika met plaatscijfer 30 en 136.18 punten. Over het geheel genomen viel het peil van de wedstrijden om de Challenge Cup dit jaar niet mee. Dat de topspor ters buiten de wedstrijden veel meer in hun mars hebben bleek gistermiddag bij de uitstekende demonstraties der kampioenen. Voor de vierduizend toe schouwers. onder wie Koningin Juliana, Prins Bernhard, minister Til Gardeniers en burgemeester Schols en wethouder Vink van Den Haag brachten ze een prachtig showspel. Koningin Juliana mocht de landenbeker van de Challen ge Cup uitreiken aan de ploeg van Tsje cho-Slowakije, die 1237 punten behaal de voor Rusland met 1075 punten en Amerika 931 punten. ARTHUR VAN RIJSWIJK Prins Bernhard en Koningin Juliana reiken de Challenge Cup uit aan de ploeg van Tsjecho-Slowakije.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18