STROEF TESTDUEL VAN ORANJETEAM Jan Zwartkruis uitputting nabij (u Jeugdcompetitie (16* 17 jaar) komt terug x 1KKLASSE ,J0R NON-AMATEURS Hovenkamp scoort 2-1 voor het Nederlands team in het duel tegen SDW. Kees Kist en Dick Schoenaker samen pogend te scoren. ST Bondscoach Jan Zwartkruis ft een gedeelte van zijn plannen prijs even. We,j8waar probeerde de bonds- ch van Oranje na het oefenduel tegen Amsterdamse eerste klasser SDW (3- nog een rookgordijn te leggen, maar ondanks valt aan de hand van dat oe- partijtje toch wel enigszins te bepalen welke taktiek de legerofficier woens- in Leipzig de weg wil effenen die moet leiden tot de eindronde van het Eu ropees landenkampioenschap. Zwartkruis startte tegen SDW met de volgende for matie: Schrijvers, Wijnstekers, Krol, Van de Korput, Hovenkamp, Metgod, Stevens, Schoenaker, Van de Kerkhof, Kist en Tahamata. Na de pauze werd Mi chel van de Korput vervangen door Ernie Brandts en Kees Kist door Dick Nanninga. De licht gebles seerde Tscheu la Ling kwam niet tussen de lijnen. Hij beperkte zich tot wat loopoefeningen. Het lijkt alleszins aannemelijk dat Oranje in het Zentral Stadion te Leipzig zal starten met de forma tie die ook in de eerst helft tegen SDW speelde. Met uiteraard één wijziging: Johnnie Metgod zal plaats moeten maken voor Frans Thijssen, die te gen SDW niet van de partij kon zijn omdat Thijs sen nog verplichtingen had bij zijn Engelse werkge ver Ipswich Town, waardoor hij pas gisteren voet op Nederlandse bodem kon wetten. Een tweede wijziging behelst mogelijk de stek van rechterspits. René van de Kerkhof en Tscheu la Ling zijn daarvoor de kandidaten. Wie van de twee Zwartkruis zal kiezen is vooralsnog onduidelijk. Veel zal afhangen van de verdere uitwerking van het basisconcept dat Zwartkruis voor ogen heeft. Zwartkruis kiest in Leipzig waarschijnlijk voor een formatie met vier verdedigers, drie middenvelders en drie aanvallers. Na afloop van het duel tegen SDW liet de bondscoach doorschemeren voorlopig nog niet uit te gaan van vier middenvelders en slechts twee aanvallers. Tijdens de interland tegen Oost-Duitsland kan dat zich, indien de stand daartoe aanleiding geeft, wel licht wijzigen. In die situatie kan Kees Kist zich te rug laten vallen naar het middenveld. Een ontwik keling die zich uiteraard alleen voordoet indien het Nederlands elftal tijdens de wedstrijd besluit voor een meer verdedigend concept. De kans dat Feyenoorder Michel van de Korput in het centrum van de verdediging debuteert is erg groot. Van de Korput speelde overigens in het laat ste kwartier van de jubileumwedstrijd tegen de Bel gen ook al mee, maar het ziet er nu naar uit dat Zwartkruis Van de Korput vanaf het begin alle ver trouwen schenkt. Niet onbegrijpelijk omdat Van de Korput de laatste weken in topvorm verkeert. OBH LEIPZIG Jan Zwartkruis ziet er uit als een geest. Diepe Happel- wailen onder de ogen, zenuwtrek jes rond de mond en ongecoördi neerde bewegingen van de han den. De legerkapitein wekt de in druk alsof hij ieder moment in el kaar kan klappen. De spanningen lijken hem boven het hoofd te groeien. Weliswaar gedraagt Zwartkruis zich zo nu en dan nog geforceerd stoer, maar zodra hij zijn mond open doet valt zoveel onzin in zijn doorgaans zo goed onderbouwde betoog te noteren dat elke willekeurige arts ongetwijfeld bliksemsnel zijn analyse klaar zou hebben. En die luidt dan onver biddelijk: lichtelijk overspannen. Jan Zwartkruis bij een poging om stoer te doen: „Ik blijf uitgaan van Italië. Waarom zouden wij in Leipzig verliezen. De eerste wedstrijd tegen Oost-Duitsland in Rotter dam heeft aangetoond dat mijn collega Buschner geen wereldploeg heeft. Wij .moeten helemaal uitgaan van onze eigen kwaliteiten. Belangrijk is vooral dat de ar rogantie in ons spel bewaard blijft. Dat schrikt af". Dezelfde Jan Zwartkruis luttele ogenblik ken later: „Ik verwacht krediet van de Ne derlandse sportwereld. Ook van de pers. Als het straks mis gaat in Leipzig mag geen paniek uitbreken. Nu al moet cle mentie ingebouwd worden voor een even tueel falen. Na Argentinië heb ik zes jonge spelers gebracht. Daar moet je nu een maal offers voor brengen". Jan Zwartkruis over een ideale werksitua tie van een bondscoach: „Ik ben jaloers Zwartkruis staat bloot aan grote spanningen zo kort voor het in vele opzichten op Menotti, de coach van de Argentijnen, ingrijke duel tegen Oost-Duitsland. Toevallig las ik deze week nog een inter view met hem. Hij kan in alle rust naar het wereldkampioenschap in Spanje toewer ken. Tweehonderd spelers heeft hij gese lecteerd. Op die manier kan je tenminste werken aan een nieuwe ploeg. Ideaal lijkt me dat". Enorme druk Zwartkruis kort daarvoor over dezelfde Luis Cesar Menotti: „Die staat onder een enorme druk. Van alle kanten wordt kri tiek op hem uitgeoefend. Niet voor niets moest hij bijna tot tweemaal toe in een psychiatrische inrichting opgenomen worden. Hij leeft nu eenmaal in een groot spanningsveld". Het moge duidelijk zijn: Jan Zwartkruis heeft het aan de vooravond van het beslis sende duel tegen Oost-Duitsland erg moeilijk. Zowel met de interland als met zichzelf. Openlijk geeft hij het weliswaar niet toe, maar uit a'les blijkt dat Zwart kruis bang is voor een levensgrote afgang. Angst die hem wordt ingegeven door de wetenschap dat zijn positie als technisch leider van het Nederlands elftal ter discus sie zal komen te staan indien Oranje de eindronde van het Europees landenkampi oenschap in Italië niet haalt. Jan Zwartkruis over die strijd in Italië: „Ik heb alle begrip voor mensen die menen dat het voor het Nederlands voetbal beter zou zijn indien we Italië niet halen. Ik geef toe dat we dan even op adem kunnen ko men en dat we daarna sterk kunnen gaan bouwen aan een nieuw elftal. Desondanks geloof ik dat het toch beter is om er in Ita lië bij te zijn. Zo'n Europees kampioen schap is een ideale gelegenheid om jonge spelers te laten rijpen. Alleen daarom al moeten we er volgend jaar bij zijn". Vanuit die visie heeft Jan Zwartkruis de af gelopen week nog even serieus overwogen om Johan Cruyff en Wim van Hanegem te rug te halen in de selectie van het Neder lands elftal. „Ik heb daar sterk aan ge dacht", bekende Zwartkruis. „Uiteindelijk ben ik echter tot de conclusie gekomen dat je het die twee niet aan kunt doen om een beroep op hen te doen. Psychologisch had het kunnen werken, maar dat effect had zich ook tegen Oranje kunnen keren. De kans dat die twee door de mand zou den vallen is nu eenmaal aanwezig, en dat kun je de jongens niet aandoen". Een an der argument voor Jan Zwartkruis om niet een eenmalig beroep te doen op het kop pel Cruyff-Van Hanegem vormde het ge geven dat hij bij een dergelijke handelwijze ongetwijfeld problemen in zijn eigen groep gekregen zou hebben. Zwartkruis: „Cruyff -en Van Hanegem erbij halen zou een mo tie van wantrouwen aan het adres van de huidige selectie betekend hebben. En dat kan je je als coach niet veroorloven. Je moet deze groep nu eenmaal vertrouwen schenken. Stel dat de KNVB nu tegen me zou zeggen: „Zwartkruis, je bent een beste vent, maar voor die ene wedstrijd in Leipzig huren we een ander in"; dan zou ik ook des duivels zijn. Dan zou ik ook na Oost-Duitsland verder mijn portie aan fik kie geven. Wat dat betreft heb ik veel ge leerd van die hele gang van zaken rond Janbroers, de basketballcoach. Die kwam ook in de knoei met de Nederlandse Ame rikanen. Daarom ben ik binnen mijn eigen selectie gebleven toen de problemen rond de blessures en de bedankers ogelost moesten worden". Acceptabel Een acceptabel standpunt van Jan Zwartkruis. Wel echter een visie die een vragen oproept na de plotselinge selec tie van Frans Thijssen. Zwartkruis echter gedecideerd: „Het geval Thijssen ligt heel anders. Cruyff en Van Hanegem zouden in Italië en Spanje nooit meer kunnen functioneren, Thijssen wel, van daar dat ik met de keuze van Thijssen niet het gevoel heb dat ik buiten mijn ei gen groep ben gegaan". Onduidelijk is overigens nog steeds wat Jan Zwartkruis nu precies na woensdag van plan is. Hij is daar zelf ook nog uiterst vaag over: „In vergelijking met het wereld kampioenschap in Argentinië ben ik zo'n tien spelers kwijt geraakt. Ik heb de jeugd een kans gegeven. Op die weg wil ik voortgaan. Daarom ook wil ik krediet krij gen. We moeten verder bouwen aan een nieuw Nederlands elftal. Maar er moet als we Italië halen natuurlijk wel gepresteerd worden tijdens dat toernooi". Tweeslachtigheid Die laatste opmerking tekent de twee slachtigheid van Jan Zwartkruis. Aan de ene kant is hij realist genoeg om te on derkennen dat het hoog tijd wordt dat doelbewust gebouwd wordt aan een nieuw team. Maar aan de andere kant durft hij dat niet, omdat ook voor hem de prestaties heilig zijn. Dat doorlopend hinken op twee gedachten kan de legerkapitein de komende periode wel eens opbreken. Uitschakeling in Leip zig betekent immers dat zowel het een (de .opbouw) als het ander (de prestaties) te kort zijn gekomen tijdens het nu ruim één jaar durende bewind van Zwartkruis ROB HARTOG I| '/Jl bi Uth r n.i •T - Als het aan het bestuur ligt zal betaald voetbal in ons land dras- worden uitgebreid. Op de alge- e vergadering, die zaterdag in hel VB-centrum in Zeist werd gehou- n, maakte bestuurslid Herman Chou r bekend dat er plannen zijn ontwik om een divisie van „non-ama in te stellen en de jeugdcompe I le, (onder de naam „Vakschool voo tballers"), die destijds werd afge y trd in verband met het kostenas ct, voor spelers van 16 tot 18 jaar ii te herstellen. Er zouden dan du< ie divisies komen - ere-, eerste divi en een voor non-amateurs, in leit< sl eens opgevoerde maar niet haal- ar gebleken klasse van onathankelij- 5- Sin - maar hiervoor is de medewerking ig van het amateurvoetbal dat be ll moet zijn deze nieuwe klasse voor 'ers die per jaar minder dan twin- iiizend gulden aan hun voetbalacti- ten verdienen, te bevolken. ian Choufoer achtte de naam non-ama- irs geschikter dan „onafhankelijken". Hij ver- Wrdde het plan om tot die nieuwe constellatie komen met: „De CAO voor voetballers heeft Or sommige clubs te grote financiële conse- T enties gehad. Daarom hebben we gedacht o de instelling van een klasse voor non-ama- Jrs waardoor verscheidene clubs kunnen wor- afgeholpen van een aantal dwingende ei- h. Clubs, die dat wensen, zullen zich dan kun- richten op die competitie voor non-ama- irs maar dan moet het amateurvoetbal bereid j in staat zijn hieraan deel te nemen met een "ital clubs. Behoefte zowel als interesse blijkt bestaan na enige opiniepeilingen. Een werk groep zal in de voorjaarsvergadering van maart 1980 komen met een rapport inzake de divisie voor non-amateurs en het instellen van een „vakschool voor voetballers" in de leeftijd van 16 tot 18 jaar. Voorts meldde Herman Chóufoer dat de regio nale indeling van de C-teams (betaalde jeugd), destijds ingevoerd om de (reis)kosten te druk ken, niet voldoet., „Na anderhalf jaar is geble ken dat er speltechnisch een achteruigang moet worden gesignaleerd die niet opweegt tegen eventueel financieel gewin. In het seizoen 1980- 1981 willen we terug naar een interregionale competitie-indeling", aldus Choufoer. Dit is een interne kwestie, waardoor de betaald voetbalor ganisaties zouden gaan beschikken over een A- team, een team van spelers tot 22 jaar (C-team met twee „dispensaties" voor oudere spiers) en een juniorenploeg. Moeilijker lijkt het te liggen met het instellen van een divisie voor non-amateurs, waarvoor de medewerking van het amateurvoetbal onontr beerlijk is want het is duidelijk dat met 37 be taald voetbalclubs niet kan worden gekomen tot drie divisies. Er zullen dus amateurclubs moeten overgaarv naar de klasse non-amateurs. In eigen kring was Ligthart (AZ'67) geen voor stander. „Dan gaan die non-amateurs ook medelen in subsidies en NOS-gelden maar bo vendien druist het plan lijnrecht in tegen het ad vies van het rapport-Christiaanse en het rapport Gezonder Betaald Voetbal dat minder clubs be pleit in plaats van rneer. Met nog meer clubs voorzie ik grote moeilijkheden." Dé Stoop (FC Amsterdam) had ook zijn beden kingen. „Non-amateurs bestaan niet", zei hij. „Bovendien zullen de amateurs zeggen: blijf van mijn boterham af." Choufoer repliceerde met: „Het zal misschien een wensdroom zijn om er met ingang van het seizoen 1980-1091 aan te beginnen, maar als je tevoren zegt seizoen 1981-1982 loop je de kans een jaar te verspe len." En Vilé haastte zich te zeggen dat er na tuurlijk eerst met de amateurs zal worden ge praat. Uittreden Er zijn inderdaad b.v.o.'s die er uitermate be roerd voor staan. Vilé: „Dit seizoen hebben twee clubs een pasklaar plan ingediend om uit het betaald voetbal te treden maar dan dienen schulden vereffend te worden." Daar toe ontwikkelde penningmeester Gillis Kruys- veldt een plan. „Het batig saldo over 1978-1979 is precies ze ven ton. Dat geld wil het bestuur bestemmen voor een „terugtredingsfonds", aan te wenden om clubs die om financiële redenen het betaald voetbal willen of moeten verlaten, de helpende hand te bieden." Er ontstond oppositie. Glou- demans (Heracles): „Die financieel zwakkeren krijgen al het meeste uit lotto- en totogelden en dan openen we voor hen nog een safe." Bert Jacobs (trainer Roda JC): „Voor ons, trainers, is het onaanvaardbaar. We zijn bezig met gezond maken en nu gaan we geld stoppen in afbouw. Dat geld kan beter besteed worden aan die vakschool." Vilé haastte zich te verklaren dat het bestuur er geen bezwaar tegen zou hebben een deel van de zeven ton inderdaad daarvoor te bestemmen, „maar voor die twee clubs die ik voor ogen heb is dat bedrag al niet voldoende." Niet juist Op voorstel van Fransen (FC Twente) en Stoop werd besloten op de voorjaarsvergade ring op de besteding van die zeven ton terug te komen, nadat Cor van Rijn (voorzitter fi nanciële commissie) tot ieders verbazing had opgemerkt: „De financële commissie acht het niet juist dat geld te besteden aan stervens begeleiding van clubs." Het bestuur betaald voetbal komt dus in de clinch met zijn financiële commissie die het on verantwoord acht - en daarvan wist het bestuur kennelijk niets - zeven ton „weg te geven". Cor van Rijn trok ook van leer tegen het eind rapport dat de structuurcommissie amateur voetbal had geproduceerd. Inhoud: moeten er in ons voetbal drie rechtspersonen komen. (KNVB, betaald en amateurvoetbal) of twee (profliga en KNVB). Van Rijn spuide heftige kri tiek. „Er worden rapporten gemaakt door men sen die van voetbal en wat daarmee samen hangt weinig weten. Dat was ook al zo met het Rapport Gezonder Betaald Voetbal. Ik ben per soonlijk tegen juridische zelfstandigheid. We kennen nu één rechtspersoon, de KNVB, en we moeten eerst eens gaan kijken waar de knel punten liggen tussen betaald- en amateurvoet bal en of een gewijzigde rechtsvorm dan nog wel nodig is. Dit rapport is overigens geheel vanuit het oogpunt van de amateurs samenge steld." Stoop was het er roerend mee eens en hij vroeg de vergadering wat zij wenste: uitgaan van pri mair één rechtspersoon en dan eventueel be zien of het er drie of twee moeten worden, of de breed ingestelde commissie (betaald voetbal en amateurs), die moet onderzoeken of grotere zelfstandigheid mogelijk is het bestuursstand- punt opdragen: uitgaan van drie of twee recht spersonen en mogelijk handhaven van de huidi ge structuur, wat dus precies het tegenoverge stelde is. Het duo Van Rijn-Stoop won en zo werd het „amateur-rapport", dat Van Rijn zelfs zinloos noemde, drastisch ondergraven. Dat zal de amateurs niet lekker zitten en het zou ook wel eens kunnen doorwerken ten aanzien van de non-amateurs, want als de amateurs aanstaan de zaterdag in Zeist hun algemene vergadering houden, kan, zoals hun voorzitter Jo van Marle - aanwezig bij het betaald voetbal - opmerkte op ferm tegengas worden gerekend. Arie Ligthart had een zinnige bijdrage in de vergadering te verwijzen naar het rapport Christiaanse dat streeft naar HERMAN VAN BERGEM nering, terwijl nu aan uitbreiding wordt gedacht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11