Nederlandse riolen in edroeventle staat y, £eidóeSoma/rtt EEG voelt niets voor olieboycot Z.-Afrika Voor 2100 mensen werk in Zuid-Limburg Kabinet maakt keuze opslag defensiematerieel Carrington wil week na einde conferentie bestand in Rhodesië Olieboycot van Zuid-Afrika IINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 EKER 6,4 MILJARD NODIG VOOR SANERING (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het is slecht gesteld >t de riolen in Nederland. Grote de- i van het huidige riolenstelsel moe- i worden vervangen, terwijl elders riolenstelsel zal moeten worden jigepast. Bovendien heeft 13 procent in de woningen nog geen aansluiting het riool. In totaal zal nieuwe aan- vervanging en aanpassing van het udige riolenstelsel in de komende ;n tot vijftien jaar de gemeenten 3,6 iljard gaan kosten. De overheid zal •in bijna 2 miljard moeten bijdra gen. De rest zal door een sterke verho ging van de gemeentelijke rioolheffin- zullen alle rioleringsmaatregelen om daaraan een eind te maken ontbreken. Naast huizen die geen eigen aansluiting op het riool hebben, is dit ook vaak het geval met woonboten, kampeeraccommodaties, de komende tien tot vijftien jaar 6,4 jachthavens en talrijke bedrijven die geen miljard kosten. Dit staat in een nota van minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) over grondwater en bodem, aldus de nota. het riolenstelsel in Nederland. De minis ter had de nota toegezegd bij de presenta tie van zijn begroting voor 1980. Volgens de nota wordt afvalwater nog steeds niet goed. verwerkt. De huidige maatregelen eigen aansluiting op het gemeentelijk ri oolnet hebben. Dit leidt tot een onaan vaardbare vuillast op oppervlaktewater, Voor de bestrijding van de kosten die de operatie met zich meebrengt is een aantal subsidies onder meer van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne beschikbaar. biedt ^Klooster zusters moeten van Paus weer habijt aan Yarnah (Van onze correspondent Piet Tummers) "ome Binnen afzien bare tijd zal paus Johan- tes Paulus II een ge schrift doen verschijnen met „regels voor het be stendige leven", waar aan de miljoenen kloos terzusters in de hele we- excu reld zich aan dienen te tcursii houden. Daarin zal ook aangedrongen worden op het dragen van het tabijt, dat een bepaalde lengte dient te hebben in, voor bepaalde vrou welijke religieuzen, op iet dragen van de sluier, paus heeft deze regels 1000 if' ^et vooruitzicht gesteld il onpfiens een besloten eucha ristieviering in de Sixtijn- kapel voor 600 moeder- iversten uit de hele we- te hifreld. Deze hebben de afge- >pen week in Rome in be- iloten kring vergaderd, "et instemming van de wordt dinsdag een •akbond opgericht, die de 8526gpelangen van het Vati caanse dienstpersoneel ;aat behartigen. De voor- .itter van het voorlopige >estuur, de heer Cerullo, loemde deze gebeurtenis een grote stap vooruit, lassend in het nieuwe kli- naat, dat met de komst 'an paus Johannes Paulus galow I binnen het Vaticaan is Ecur« !aar* heersen". Israël militair sterk genoeg" IL AVIV Israël heeft Idoende militaire kracht i iedere Arabisch aanval isen nu en 1984 af te slaan, blijkt uit een geheim lerikaans rapport dat het nisterie van defensie in iracht van president Car- heeft samensgesteld en door een journalist van .Jerusalem Post" is ach- haald. 9 ADVERTENTIE. v 129. Mie postcodes, van \adorp tot en met ijldijk,' staan in het lostcodeboek. Alc er één keer dr rastcodes in oj :oekt van familit in vrienden en daar len complete adres- ijst van maakt, bent voor altijd klaar. Gèbruik'm goed. pttpost (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Regeringskringen in Den Haag achten het bij voorbaat onmogelijk, dat minister Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) een voet aan de grond krijgt bij de andere EEG-landen op het punt van een gezamenlijk olie-embargo tegen Zuid-Afri- ka. De minister zal deze zaak dinsdag in Brussel aan de orde stellen in het voorover leg dat hij met de Beneluxlanden en Dene marken voert voor de Europese top die ein de deze maand in Dublin wordt gehouden. Het is tamelijk zeker, dat de Tweede Kamer volgende week een motie van het CDA aan neemt, waarin de regering tot 1 juni volgend jaar de tijd krijgt voor een dergelijk overleg. Levert dit geen resultaat op, dan moet ons land desnoods alleen een embargo in stellen, aldus de motie. De grote landen, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland, vinden, aldus de regerings kringen, dit soort maatregelen „waanzinnig". De Engelsen bijvoorbeeld wijzen er daarbij op dat, de Afrikaanse landen zelf niet om zo'n em bargo vragen, omdat dit schadelijk zou zijn voor hun eigen economie. Van de kleinere landen is Denemarken wel bereid „een eindje met ons mee te denken". Maar ook dit land schrikt te rug voor de practische consequenties van een embargo, zo zegt men te weten. Miljoenzwendel vakantiebonnen aan het licht OSS De Gemeentepolitie van Oss heeft in samenwer king met Interpol een zwen del in vakantiebonnen aan het licht gebracht, waarmee een bedrag van 60 miljoen gulden is gemoeid. Het gaat hier om namaak vakantie bonnen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid die in het Zwitserse Bazel zijn gedrukt. De drukker informeerde evenwel bij het fonds of het met die order wel goed zat. Op 24 september werd in Neder land de eerste bon gesigna leerd. Vanaf die datum zijn verschillende arrestaties ver richt in Nederland, West- Duitsland en Zwitserland in totaal gaat het om twaalf ar restanten. Van de bonnen, die een waarde vertegenwoordi gen van 60 miljoen, is bijna de helft achterhaald. Treinbotsing In Bombay in India heeft zich gisteren een treinon geluk voorgedaan, waar bij vijf doden en 56 ge wonden vielen. Twee trei nen uit tegenovergestel de richtingen reden door nog onbekende oorzaak op elkaar in. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft in principe besloten mee te werken aan de bouw van een aantal opslagplaatsen voor materieel voor Amerikaanse landmachteenheden. De op slagplaatsen zullen in Twente, Zuidoost-Drenthe en Zuid- Limburg kunnen komen. Daarmee zullen in Twente en Zuidoost-Drenthe samen duizend nieuwe arbeidsplaatsen komen en in Zuid-Limburg 550. Bovendien zal nog extra werkgelegenheid ontstaan door de bouw van de opslagplaatsen en andere werkzaamheden, zoals aanleg van wegen en leidingen. Het kabinet heeft tot mogelijke vestiging van de opslagplaatsen in genoemde regio's besloten, omdat de extra werkgelegenheid daar zeer welkom is, zo blijkt uit een mededeling van het ministerie van Defensie. Maria-Christina von Opel-die gisteren tot tien jaar cel werd veroordeeld. Tien jaar cel voor smokkel Maria von Opel J)RAGUIGNAN De Westduitse erfgename van de Opel- miljoenen Maria-Christina von Opel is door een rechtbank in Frankrijk veroordeeld tot tien iaar cel vanwege haar aandeel in een lucratieve drugsmokkel vanuit de Franse' Rivièra. Twee medeplichtigen kregen straffen van zestien iaar en twee jaar voorwaardelijk. Ook moet een douane boete betaald worden van vijf miljoen gulden. De advocaat van mevr. Von Opel heeft hoger beroep aangetekend. TEL AVIV (Reu- ter/UPI/A- P/AFP) De ge detineerde burge meester van Na bloes, een stad op de bezette weste lijke Jordaanoe- ver, is gisteren uit protest tegen het Isarëlische voor nemen om hem het land uit te zet ten, in hongersta king gegaan. De oud-minister van buitenlandse za ken Mosje Dajan heeft zich giste ren tegen uitwij zing van Sjaka gekant. Burgemeester Nabloes in hongerstaking De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft een beroep gedaan op Israël om van d uitwij zing af te zien. Al leen Israël zelf stemde tegen de resolutie. Dajan sprak vlak voor zijn vertrek naar de Verenigde Sta ten, voor een lezin gencyclus. Over zijn reis is rumoer onstaan, nadat een krant in Israël had bericht dat hij voor de lezingen een be drag van twee ton zou ontvangen. LONDEN (UPI/AP/Reuter) De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington heeft tijdens de voortzetting van de Rhode- sië-conferntie gisteren in Londen een plan op tafel ge legd, waarin is vastgelegd dat binnen een week na een succesvolle afsluiting van de gesprekken in Londen een bestand in Rhodesië een feit moet zijn. De conferentie, die nu in het beslissende en moelijkste sta dium is aangeland, moet zich nog over het plan uitspreken. De opperbevelhebber van het Rhodesische leger Peter Walls heeft zich gisteren tijdens een persconferentie in Londen de toorn van het Patriottisch Front op de hals gehaald door de te zeggen dat er tijdens de overgangsperiode geen sprake van kan zijn dat guerilla-strii- ders dezelfde status krijgen als zijn troepen. Premier Muzorewa zal overi gens niet langer aan de ge sprekken deelnemen. Hij is naar huis vertrokken om zijn verkiezingscampagne voor te bereiden. DiNSDAG zal een meerderheid in de Tweede Kamer be reid zijn tot een olieboycot van Zuid-Afrika; zonodig uitein delijk tot een eenzijdig door Nederland te voeren boycot. Dat is in de Nederlandse politiek ten aanzien van Zuid-Afrika een belangrijk en nieuw gegeven. MAAR dat gegeven is in het parlementaire debat van deze week verpakt in een wollig, mistig pakket. De oorzaak daar van is, naar mag worden aangenomen, de verdeeldheid in de CDA-gelederen over de door het CDA-kamerlid Scholten in gediende motie. Deze motie behoeft een nadere verklaring, want zonder dat zou zij voor velerlei uitleg vatbaar zijn. Die uitleg heeft Scholten woensdag jongstleden wel gegeven: als tfe EG-landen niet wensen mee te gaan met een gezamenlij ke boycot, moet over een half jaar beslist worden tot een eenzijdige Nederlandse boycot. Het is echter de vraag of vol gende week, bij de stemmingen in de Kamer, deze duidelijk heid van Scholten overeind zal blijven. Want de motie is en blijft mistig geformuleerd. Voor het aanzien van het parle mentaire werk is het te wensen dat de CDA-fractie niet ter- wille van de eenheid in eigen gelederen bij een principiële zaak als deze de mogelijkheid van twee volstrekt tegengestel de interpretaties van de motie open zal laten. Die wens staat los van de vraag, of Nederland toe is aan een besluit over een eenzijdige boycot van Zuid-Afrika. Voorop gesteld dient te worden, dat CDA-woordvoerder Scholten gelijk heeft als hij stelt dat de hoop op verbetering in de Zuidafrikaanse situatie keer op keer vergeefs blijkt te zijn, en dat er eens een ogenblik komtywaarop men niet lan ger kan blijven hopen. Toegegeven moet ook worden, dat dit moment nu dichterbij lijkt dan ooit. MAAR Nederland moet zich wel terdege afvragen, of het niet bezig is met het schoonwassen van het eigen geweten via de getuigenissenpolitiek, zonder iets daadwerkelijks tot stand te brengen dat het apartheidsregime ondergraaft Daarom is het ook toe te juichen, dat in de CDA-motie alsnog een periode wordt ingelast, waarbinnen formeel met de EG- landen wordt overlegd, om tot meer effectieve maatregelen te komen. En het is ook toe te juichen, dat Scholten in zijn uitleg van de motie heeft gesteld, dat die boycot niet dogma tisch zal worden vastgehouden, indien uit het overleg betere drukmiddelen te voorschijn komen dan een olieboycot Het Nederlands parlement zal in de loop van het volgend jaar voor een belangrijke afweging staan. Ooit komt het ogenblik dat het Nederlands streven om de drukmiddelen op Zuid-Afrika te verhogen, niet meer geloofwaardig zal zijn, indien Nederland ook niet bereid is eenzijdig en ten koste van zichzelf op zich weinig effectieve maatregelen te treffen. Wat dén overblijft is de eigen politieke geloofwaardigheid, maar vooral ook het politiek effect in de wereld en naar de bevolking van Zuid-Afrika. Dat keuzemoment komt zeer dichtbij. Technici wilden radioprogramma onderbreken HILVERSUM Technici van de NOS-radio hebben vannacht op het punt ge staan een uitzending van de VPRO te onderbreken, om dat de techniek daarin niet door hen, maar een particu lier bureau werd verzorgd. Hun actie was niet in het bijzonder tegen de VPRO ge richt, maar tegen de tendens in de omroepwereld om steeds vaker met externe bu reau's te werken. De tecnici zijn bang voor ver lies van hun baan. Ook de VARA, de NCRV, de VOO, de EO en de NOS zelf schakelen geregeld buitenstaanders in. Hun actie ging vannacht niet door omdat ze in het radio programma de kans kregen hun grieven toe te lichten. Reeks arrestaties door narcotica brigade A'dam AMSTERDAM (ANP) De nar- coticabrigade van de Amster damse politie heeft de afgelo pen week een groot aantal ar restaties verricht onder hande laren en smokkelaars van ver dovende middelen, zo heeft een woordvoeder meegedeeld. Bij de arrestaties was een groot aantal buitenlanders betrok ken, onder meer uit landen als Libanon, Pakistan en Turkije. VARA vergadert De Verenigingsraad van de VARA was gisteren en vandaag bijeen om de crisis rond de benoeming van een nieuwe televisie directeur te bespreken. Gisteravond werden nog geen besluiten genomen; die worden nu aan het eind van de middag verwacht. Op de foto v.l.n.r. Heine den Bak, R.Stoffelen, Henk Muller en voorzitter André Kloos tijdens een schorsing. FINANCIERING KABINETSPLAN NOG ONDUIDELIJK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Zuid Limburg krijgt er ruim 2100 nieuwe arbeidsplaatsen bij. Daar toe heeft het kabinet vrijdag overeenstem ming bereikt met de gouverneur van de pro vincie Limburg, dr. J. Kremers. De arbeids plaatsen komen uit de vestiging van een academisch ziekenhuis in Maastricht, de vestiging van een open universiteit te Ker- krade of Heerlen en het stichten van een in stituut voor revalidatievraagstukken in Hoensbroek. Het CBS in Heerlen krijgt 130 extra arbeidsplaatsen en ook de komst van een nationaal paardencentrum in Schinveld levert werk op. Zeker was gisteren nog niet of de univeristeit van Maastricht met een juridisch faculteit wordt uftgebreid. Deze plannen" hebben premier Van Agt en de heer Kremers na afloop van de ministerraad bekend gemaakt. Hoeveel de kosten zijn van de creatie van de arbeidsplaatsen wilde het twee tal niet bekendmaken. Het kabinet heeft voor de nieuwe arbeidsplaatsen in Zuid Limburg ge kozen omdat de toestand in dit gebied in verge lijking met de rest van Nederland, of het gebied van het integraal structuurplan Noorden des Lands of Oost Groningen bijzonder zorgwek kend is, aldus premier Van Agt. De regeringsfracties CDA en VVD hebben zich in een eerste reactie positief uitgelaten over de plannen van de regering. Ook in Limburg zelf is men tevreden met de toezeggingen. In Leeu warden en Deventer, die beide hadden gehoop de open-universiteit toegewezen te krijgen toonden de gemeentebesturen zich teleurge steld. Loco-burgemeester Ten Brug van Leeu warden sprak van een onbegrijpelijk besluit en vreest dat er van een uitbreiding van de werk gelegenheid in het Noorden weinig terecht zal komen. ADVERTENTIE. Modélbouwers paradijs 1 Verder veel nieuws over doe-het-zelf materialen en-gereedschappen, woningverbetering, wemingonderhoud, energiebesparii binnen-en buitentuinen handwerken, handenarbeid, hobbies. Grote sanitairpresentatie! Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van 11.00-17.00u en19.00-22.30u. Zat.enam.1!.00-I7.00u. De Beurs Eigenhandig is zó! t/m 18november Ahoy'Rotterdam Vooruitzichten voor zondag er maandag, opgesteld door he KNMI op vrijdag om 18.0( uur, af en toe buien en voora later minder koud. Voor zondag: aantal uren zon 0 tot A. Min. temp.: omstreeks 1 graad Max. temp.: omstreeks 6 gra den. Kans op een droge periode_ van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Vakanties gespreid DEN HAAG Schoolva kanties zullen vanaf hel schooljaar 1980-1981 in de re gio's westen, zuiden ei noordoosten gespreid wor den over tien weken. Dez regeling komt in de plaat' van de huidige spreiding over acht weken, daarbij re gionaal nog verdeeld over tijdvakken van zes weken. Dit systeem werkt echter niei omdat er nog steeds sprake i van een vakantiepiek en he aantal vakantiegangers en de tijd dat zij wegblijven nog steeds toenemen. De nieuwe regeling is gisteren bekend ge maakt door het ministerie var Sociale Zaken. De minister raad ging dezelfde dag met d nieuwe regeling akkoord.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7