PvdA-leden akkoord met Digros-boycot Gemeentecentrum feestelijk geopend Erepri js voor kanariekweker Koelewijn Restauratie van Zijlpoort eind 1979 nagenoeg gereed Ton Pape in Pulchri „VOGELLUST" TOONT WEER „ELITE UIT DE NOORDWUKSE KOOIEN" NOORDWIJK Burgemeester mr. J. M. Bonnike opende gisteravond in res taurant De Boer aan de Hoofdstraat de jaarlijkse tentoon stelling van de vere niging „Vogellust". Meer dan driehon derd fraai gevederde zangers en kwette- raars zijn op de show bijeen ge bracht. Zij vormen de elite uit de kooien en volières van de Noordwijkse vogelhouders en vele geëxposeerde vogels zijn door hen zelf opgekweekt. Opvallend is het grote assortiment kleurkanaries op deze show, waaron der heel wat exem plaren, die bij de keuring hoge ogen gooiden. Tot deze groep behoorde ook de fraaie, oranje rode eigen kweek van P. Koelewijn. Aan deze kanarie kenden de keur meesters 90 punten toe en daarmede leg de de vogelhouder beslag op de ereprijs van de gemeente Noord wijk, uitge loofd voor de mooi ste vogel van de ten toonstelling. Naast kanaries in vele kleurschakeringen, zebravinken en Ja panse meeuwtjes, val len op deze show een groot aantal tropicals te bewonderen, zoals goulds- en andere amadinesoorten, dia- mantvinken, gordel- grasvinken, spits- staarten, de ringel-, melba-, kwartel- en aurora-astrilden, rijst- vogels, mozambique- sijzen, ekstertjes, Ja panse nachtegalen, een roodkuifkardi- naal, een zwartkop- tamali en een collec tie brilvogels. Ook de grasparkieten, aga- pornide en grote par kieten zijn flink ver tegenwoordigd, ter wijl liefhebbers van diamantduifjes, zwartmaskerduifjes en kwartels aan hun trek komen. De show munt uit door hdar uitstekende kooien- materiaal, overzichte lijke opstelling en de smaakvolle bloeme- nentourage van de Noordwijkse plantsoe nenchef Schoenma ker. De tentoonstelling is vandaag geopend tot 10 uur, morgen van elf tot zes uur en maandag van zeven tot negen uur. Heropening bedrijf Verstoep ZEVENHOVEN Bur gemeester J. Wagenaar heeft gisteren het land- bouwmechanisatiebe- drijf van de heer J. Ver stoep aan de Stations weg geopend. Hij deed dit door met een tractor een lint in tweeën te rij den. De heer Verstoep nam ne gen jaar geleden de sme derij van zijn vader over. Al spoedig ging hij zich specialiseren in de ver koop en reparatie van tractoren en landbouw werktuigen. Tevens repa reerde hij fietsen en brom fietsen. Langzaam maar zeker groeide het bedrijf uit het voormalige onder komen. Het nieuwe bedrijf van de heer Verstoep heeft een oppervlakte van bijna 400 vierkante meter. De heer Verstoep houdt vandaag nog open huis in zijn nieuwe bedrijf. BETERE ONTSLAGREGELING VOOR AGRARISCHE SECTOR (Van een onzer verslaggevers) LISSE Voor werknemers in de agrarische sector komt er met ingang van 1 januari 1980 een betere ontslagregeling. Werkgever en werknemers zijn overeengekomen dat het sterk verouderde jaarcontract afgeschaft dient te worden. Dit betekent dat werknemers in de agrarische sector niet meer afhankelijk zijn van een verlenging van het jaarcon tract. Bij ontslag is ook in deze bedrijfstak in de toekomst toestemming van de directeur van het Arbeidsbureau nodig. Het jaarcontract stamt uit de tijd dat werkgevers in de land en tuinbouw geen andere arbeidsovereenkomsten aangingen dan voor een periode van 1 jaar. Werknemers konden dan ook na die periode moeiteloos op straat worden gezet. Met name in de Bloembollenstreek en het Westland werden deze kortlopende overeenkomsten veel gehanteerd. In het Lissese café restaurant De Beurs wordt maandag 26 no vember een voorlichtingsavond gehouden door de Voedingsbon den FNV. Tekst en uitleg wordt vanaf 20.00 uur gegeven door de heer A. den Brabander, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Lisse. „Intermezzo" in Dever-concert LISSE Het kamermuziekensemble „Intermezzo" geeft vanavond een concert in ,,'t Huys Dever". Het concert, dat er een is uit de serie zogenaamde Dever-concerten, begint om acht uur. Het ensemble wordt gevormd door Vera Verzijden, mezzo-so praan, Constance Bakker, dwarsfluit, Henny Vossen, clavecym- bel en Cor Citteur, cello. Op het programma staan werken van Thomas Morley Thomas A. Arne, Pieter Hellendaal, Georg Ph. Telemann, Johann S. Bach en Georg Fr. Handel. De toegangs prijs is zes gulden en vier gulden voor CJP-houders en 65-plus- sers. ADVERTENTIE BEZOEK MORGEN 18 november de handbalwedstrijd 0.A.S.E.-M.M.0. 14.00 uur Sporthal Roelofarendsveen Adv. aangeboden door: SENIOR MELKMACHINES STAD/REGIO LEIDSE COURANTZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 PvdA-Leiden dringt aan op spoedige isolatie huurwoningen LEIDEN De ledenverga dering van de Partij van de Arbeid heeft er gisteravond bij haar gemeenteraadsfrac tie op aangedrongen er voor _sian<i te zorgen dat de isolatie van huurwoningen in Leiden op zo kort mogelijk termijn ter hand wordt genomen. Dit met het oog op het feit dat per 1 januari volgend jaar de aardgasprijs met vier 30 Nfcent per kubieke meter om hoog gaat. Tevens wil de ledenvergade ring dat er een onderzoek wordt verricht naar de moge lijkheid om de tariefstelling van de aardgasprijzeri te her zien met dien verstande dat er gunstiger tariefstelling komt voor de kleinverbruiker ten nadele van de grootver bruiker. Wethouder H. van Dam ver klaarde dat de isolatie van wo- Jc ningen eerder een organisato- risch dan een financieel pro bleem is. Hij zegde toe begin volgend jaar met een nota over isolatie van woningen te komen. _Ten aanzien van een andere Itariefstelling zag de wethouder rich voor grotere problemen feplaatst. „De grootverbrui kers hebben meestal direct een contract met de Gasunie. Het streekeriergiebedrijf heeft lat n praktisch alleen met kleinver bruikers te maken. Als je dif ferentiatie in de tarieven wil aanbrengen, komt dat neer op halve of kwart centen per ku- bieke meter gas, ik vraag me niddi af of dat zoden aan de dijk zet", aldus de wethouder. uia Bestuursverkiezing Tevens was er gisteravond een bestuursverkiezing. Voorzitter et h« Leendert Jonker, tweede vel voorzitter Tjeerd van Rij, se cretaris Theo Roes, penning- meeste»- Corrie Snelders en de en lu bestuursleden Rina de Groot, 'an i Ferry Vervest, Bart Werk en n <b Thea Heeres werden herko en i zen. Joop Maat, Ria van de /an j Lecq en Lenie vanyRijn traden ;rkel af. Voor hen in de plaats wer den Kees Plug, Jan Marinus NJKfll oiersma' Harteveld en 1 Roos Vogelaar gekozen. De ludieke opening van .het gemeentecentrum. Voorop het echtpaar Van der Neut. SASSENHEIIVI Op feestelijke wijze is gisteravond het nieuwe gemeente centrum van de gereformeerde kerk geopend. Een en ander geschiedde met een wandeling door het nieuwe cen trum, waarbij de genodigden allen een touw vasthielden. Hierbij fungeer den architect Van der Neut en zijn vrouw als „voortrekkers". Tijdens een bijeenkomst voorafgaande aan de officiële opening sprak kerkeraadvoorzitter Booy zijn vreugde uit over de totstandkoming van het nieuwe centrum. Hier zullen niet al leen kerkelijke activiteiten worden gehouden. Er zijn onder meer plannen om een luisterclub voor kerkelijke klassieke muziek op te richten. De voorzitter van de commissie van beheer, C. Westerbeek haalde herinneringen op van 50 jaar geleden, toen er ook restauratiewerkzaam heden in het toenmalige gemeentecentrum wa ren. De kosten waren toen 80.000,—, die zwaar op de gemeente drukten. Nu is er geen tekort. Het is zelfs gelukt een bedrag van 54,- - over te houden. Hierover sprak de heer Wes terbeek zijn waardering uit. Met name ging zijn dank uit naar de vrijwilligers. Burgemeester A. Kret had voor de achtertuin van het nieuwe centrum een cadeau mee geno men: meidoorns en sierappelbomen. De heer Wijntjes, de voorzitter van de activiteitencom missie, dankte de gevers van een staande en een wandklok en de meisjesclub die voQr een wandkleed voor het centrum gaat zorgen. Tenslotte werden de echtparen Van der Neut en Nicola gehuldigd. Voor het architectenecht paar was er een fraai Delfts wandbord, waarop het gemeentecentrum stond afgebeeld en voor het kostersechtspaar was er een lei van het dak met inscriptie plus een enveloppe met inhoud. Amsterdams Philhar- monisch Orkest LEIDENHet Amster dams Philharmonisch (Apho) was gisteravond te horen in een uitverkochte en bloedwarme Stadsgehoor zaal. Als soliste had men Ju dith Jaimes weten aan te trekken, een nog betrekke lijk jong maar zeer talent vol pianiste. Ook in het vo rig seizoen was ze in Leiden te horen en toen eveneens in een romantisch pianocon cert Dit keer was het het eerste pianoconcert van Cho pin (eigenlijk het tweede). Geopend werd met de Ouver ture Rosamunde van Schubert. De - door de warmte veroor zaakte? - matheid sloeg met een toe. Een traag nadrukke lijke expositie, gevolgd door een vrijblijvend, landerig glij den langs de partituur. Het marsachtige gedeelte kwam er gelukkig stevig uit, zodat er ook aardige stukken te beluis teren vielen. Judith Jaimes was in het pianoconcert goed op dreef. De gedragen, afge wogen lieflijkheid van het middendeel was subliem. Haar toon was krachtig en sugge reerde een ongeduld en be dwongen heftigheid die welda dig aandeden. Het Apho bege leidde hier geëngageerder. Het orkest is door Chopin een* dui delijke tweede plaats toebe deeld en het is in zoverre een ondankbaar werk dat de aan dacht bijna uitsluitend op de solist(e) gericht is. Het Apho liet zich hierdoor echter niet beïnvloeden. Werken van Bartók en De Falla stonden na de pauze op het programma, resp. een Danssuite uit 1923 en El som brero de tres picos. Een gecon centreerde dynamiek en rit miek kenmerken vooral deze Danssuite van Bartók. Pas hal verwege het werk kwam er reliëf in. Met de op pure fol klore geënte fragmenten wist men het best raad. De ritmi sche elementen waren eigen lijk nogal obligaat. De Falla's Driekanten Steek is even oor spronkelijk en veelzijdig als zijn andere werken en zijn „folklore" is bedrieglijk echt OEGSTGEEST In samen werking met de Jacob-Ma- risstichting is in galerie Pulchri Studio vanaf van daag een tentoonstelling in gericht van tekeningen en aquarellen van Ton Pape. De tentoonstelling werd giste ren geopend en is te bezichti gen tot en met donderdag 6 december. De galerie in de Passage is dagelijks (met uit zondering van zondag) geo pend van tien tot vier uur. Veel vrolijkheid bij „De Timdelerelub LEIDEN „Een beeld van een man"luidt de in veel bete kenissen op te vatten titel van een blijspel, geschreven door mevrouw J. Hemmink-Kamp. Toneelgroep „De Timdeler- club" presenteerde het giste ren met veel verve voor een vrijwel uitverkochte Schouw burg. Amateur-toneelschrijf ster en amateur-toneelspelers bleken een goed sluitende combinatie, dat mag de con clusie zijn na afloop van dit genoeglijke avondje. Een barones en een freule, zo gaat het verhaal, kampen alle bei met een ziekelijke liefde voor oude kunst en tegelijker tijd met twee echtgenoten die daarvan niks moeten hebben. En net als die man uit de mid deleeuwse klucht die alleen nog maar „Nu noch" kan zeg gen, hebben deze heren hun eigen truc gekozen: de een slaapt voortdurend en de an der fingeert een enorme ver strooidheid. Om aldus maar vooral gevrijwaard te blijven van de dames hun grillen. Een beetje gedateerd is het stuk van mevrouw Hemmink- Kamp wel. Josefien (niet die van Napoleon, maar de aan staande van Janus) heeft het nog over Phil Bloom en pu bers als Dicky zeggen allang geen „mieters" meer (eerder „onwijs"). Maar goed, afgezien daarvan, het was toch mooi to neel wat „De Timdelerelub" familie en kennissen voor schotelde. Er werd, vooral in de hoofdrollen, soepel geac teerd en de humor was van een hoog peil. LEIDEN De restauratie van de de Leidse Zijlpoort, de historische ooste lijke ingang van het oude Leiden tus sen de Haven en de Zijlpoortsbrug zal naar wordt verwacht aan het einde van dit jaar nagenoeg gereed zijn. De restauratiewerluaamheden verlopen voorspoedig en het ziet er niet naar uit dat het programma nog vertra ging zal oplopen, tenzij het plotseling erg hard zou gaan vriezen. Toen het Leidse aannemingsbedrijf Du Prie BV in april 1978 met de restauratie begon, was de Zijlpoort er bijzonder slecht aan toe. Water en wind hadden gedurende vele jaren vrij spel gehad en enkele gedeeltes waren niet ver meer van het fatale stadium van instorten ver wijderd. De gemeente kon de ruim 1,6 miljoen gulden die nodig is voor restau ratie onmogelijk opbrengen. Dankzij het ingrijpen van de Belgische projectont wikkelaar J.M.G. Melkert, die al eerder een deel van het Leidse Waardeiland had bebouwd, kon de Zijlpoort toch wor den aangepakt. De gemeente gaf de his torische poort in erfpacht uit aan Mel kert nadat zij had geweigerd de poort aan de Belgische bouwreus te verkopen en deze schakelde de Brielse architect Jan Walraad en de firma Du Prie in om de restauratie gestalte te geven, aanvan kelijk geheel voor eigen rekening. Het ministerie van CRM heeft inmiddels al een voorlopige subsidie van 240.000 gul den toegekend en de gemeente zal even- veens 240.000 bijdragen in de kosten. Voegwerk Tijdens de restauratie bleek dat met name de bovenbouw van de Zijlpoort in bijzonder slechte staat verkeerde. Het to rentje, dat net op tijd voor instorten kon worden behoed, de kap en de goten wer den het eerst gerestaureerd en bleken kapitaalintensiever te zijn dan men aan vankelijk verwachtte. Het hout was op vele plaatsen volkomen weggerot en er bleek een aanzienlijke hoeveelheid ei kenhout nodig te zijn om de bovenbouw weer in zijn oorspronkelijke staat te brengen. Daar stond tegenover dat het onderste gedeelte van de Zijlpoort in een betere staat verkeerde dan men had durven ho pen. Allereerst werd het metselwerk van de poort geheel ingeboet. Vervolgens werd het voegwerk ter hand genomen. Aan de gevel aan de kant van de Haven moest het meeste gebeuren, de gevel aan de kant van de Zijlpoortsburg bleek nog in zeer goede staat te zijn. Het voegen nam veel tijd in beslag, met name omdat bij het restaureren van de gevels gebruik werd gemaakt van het sierlijke knip- voegwerk om een zo authentiek moge lijk effect te bereiken. Deze werkwijze vraagt veel meer tijd dan het normale opvullende voegwerk. De twee gevels zijn inmiddels gereed. Het resterende voegwerk hoopt men klaar te hebben voordat het gaat vriezen, want het is niet mogelijk om te voegen bij temperaturen onder de nul graden Celcius. Aanvankelijk was het de bedoeling om het transformatorhuisje dat in één van de zijbeuken is gebouwd te verwijderen, maar dat bleek te veel moeilijkheden op te leveren omdat er een volledige wijk op de trafo is aangesloten. De restauratie van het natuursteen is nu ook voltooid. De zandstenen ornamenten zijn hersteld door beeldhouwer De Jager uit Driehuis met behulp van het materiaal „mineros". De werkzaamheden aan het binnenwerk zijn nog in volle gang. In de grootste ruimte van de Zijlpoort, die zich op de eerste verdieping boven de poort be vindt, wordt een eikenhouten vloer ge legd. Op de begane grond wordt een be tonnen vloer gegoten. Het is de bedoe ling dat deze vloer zal worden bestraat met de historische „IJsselformaatjes", een kleine soort straatstenen, maar men is nog steeds op zoek naar een partij van deze zeldzame straatsteensoort. Bestemming In het begin van 1980 zullen nog enkele kleine voorzieningen worden aange bracht. Het natuursteen zal stoomge- schoond en worden geverfd, een metho de die vroeger gebruikelijk was en die ook is toegepast bij de restauratie van het Meermanshofje. Als het aan project ontwikkelaar Melkert ligt, komen er ook nieuwe deuren, maar daar moet eerst toestemming voor worden gegeven door de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Verdere werkzaamheden hangen af van de bestemming van de Zijlpoort. Er be staat een plan om een ontmoetingscen trum voor studenten van de Leidse en Leuvense Universiteit in de poort te ves tigen, maar er zijn inmiddels al weer nieuwe plannen bijgekomen. Teneinde een aangenaam klimaat voor toekomsti ge gebruikers te scheppen is er alvast niet-historisch glas in de raamgaten aan gebracht, dat door de luiken aan het oog wordt onttrokken en ook de komst van toiletten is wel bijna zeker. De Zijlpoort vanaf de singei gezien. LEIDEN De Partij van de Arbeid-frac- tie in de gemeenteraad heeft voorlopig de instemming van haar ledenvergade ring waar het gaat om het dwarsbomen van de Digros-vestiging aan de Lange- gracht. Tijdens de ledenvergadering wa il Mus ren er gisteravond wel wat kritische ge luiden te horen over de houding van de Partij van de Arbeid in de zaak van de Digros-vestiging. Enkele leden drongen De meerderheid van de leden plaatsten zich evenwel achter het fractiestandpunt. Vice-fractievoorzitter P. Bordewijk stelde zich halsstarrig op het standpunt dat er geen enkele medewerking aan de Digros wordt verleend. „Als wij meewerken aan het se lecteren van de ondernemers die zich in het koopcentrum vestigen, kan er later, wan neer blijkt dat de zaak een fiasco wordt een morele claim op de gemeente worden ge legd". Volgens de heer Bordewijk wil Di- gros-directeur Van der Broek de gemeente alleen bij de selectie van de ondernemers betrekken om zijn zin ten aanzien van meer parkeergelegenheid in de naaste omgeving van het koopcentrum te krijgen. „Daar wil len we zeker niet aan meewerken. Vandaar dat we aanstaande maandag in de gemeen teraad bij de behandeling van het bestem mingsplan Noordvest zullen voorstellen voor het voormalige terrein van Krantz aan b en w een wijzigingsbevoegdheid te geven, zodat de huidige parkeerbestemming, zon der een wijzigingsprocedure van het be stemmingsplan, kan worden omgezet in een woonbestemming". Het fractielid A. Groos verwoordde ^het minderheidsstandpunt van de fractie. „Het is onverstandig om volledige medewerking te onthouden. Met name de winkeliers uit Leiden-Noord en De Kooi krijgen het zwaar te verduren als Digros opengaat. Ik vind dat de gemeente die winkeliers moet helpen, door er bij Van der Broek op aan te dringen deze voorrang te geven bij vestiging in het koopcentrum. Het lid R. Eikerbout vond dat Bordewijk met oneigenlijke argumenten de medewerking aan het koopcentrum ontzeg de. „De Partij van de Arbeid-fractie steekt met haar houding de kop in het zand. We zullen gewoon met de realiteit dat het cen trum er komt moeten leren leven. Als het met het koopcentrum niet goed mocht gaan, dan is dat gewoon ondernemersrisico en ik betwijfel of er dan een morele claim op de gemeente zal worden gelegd."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3