Bart Smit vestigt speelgoed imperium op kolossale puinhoop even leuk, en dan: hup, op zolder of bij het grof vuil. Rages komen vaak overwaaien uit de vakantielanden. We houden de ontwikkelingen daar heus wel in de gaten. We hebben spionnen op de Spaanse en Italiaanse stranden. Maar als we een rage bespeuren, gaan we altijd achterop zitten. We lopen nooit vooruit. We zijn in dat opzicht conservatief. We zeggen ook tegen de klant waarom we het artikel niet voeren. We zeggen waarom we er niet achter staan. We zijn niet bang om nee te verkopen". Nee verkopen hoort er in de speelgoedpaleizen van Bart Smit bij. We komen over de omstreden computerspellen te spreken. „Ik vind ze prima", zegt hij, „zolang de mensen er niet door vereenzamen. Het moeten gezelschapsspellen blijven. Er is wel beweerd dèt die elektronische spellen de creativiteit van de mens in de weg staan en dat ze daarom uit den boze zijn. Nou, op die mening keert men met rasse schreden terug. Computerspellen hebben de toekomst. Maar voor een kind dat op z'n eentje in een hoekje met zo'n elektronisch spel gaat zitten is het natuurlijk een ramp. O ja, dat soort spellen bestaat bij de vleet. Maar wij hebben ze tot nu toe niet in ons assortiment opgenomen. Neem het speelgoed waarin een zendertje is ingebouwd dat op stemgeluid reageert. Je kunt tegen een auto of een hond roepen: naar links, en dan gaat hij naar links. Een regelrechte flop, ondanks het vele geld dat In de ontwikkeling Is gestoken. Niet functioneel. Wat heeft een kind nou aan speelgoed waar hij alleen maar tegen kan schreeuwen? Waanzin". Gekke ouders Standpunt van Bart Smit: „Elektronische spellen mogen geen vervanger zijn van het traditionele spel; hoogstens een aanvulling erop. En zo zijn ze ook ontwikkeld; voor andere groepen, oudere groepen. Of ze toch in te jonge handen kunnen vallen? Luister: ik neem aan dat ouders die een spel van 139 gulden kopen, hun verstand gebruiken. Bovendien verschaffen wij in onze winkels duidelijke informatie. Maar ja, het gevaar dat ze in te jonge handen vallen, blijft natuurlijk bestaan. Je hebt' gekke ouders". Hetgeen Bart Smit tot een uitspraak verleidt die hij, zijn zakelijk instinct gehoorzamend, liever binnen het bolwerk zijner tanden zou houden, maar die hij als wijze Sinterklaas toch wel over de baard kan krijgen. Luister. „Elk nieuw stuk speelgoed moet door de ouders bij het kind geïntroduceerd worden. Dat is een eerste vereiste en daar ontbreekt het nogal eens aan. Wanneer je het allermooiste speelgoed koopt, maar je leert je kind niet hoe het ermee moet spelen, kun je het wel vergeten. Een kind moet even op gang gebracht worden, een stootje krijgen, hoe eenvoudig of ingewikkeld een stuk speelgoed ook Is. Het moderne speelgoed is prima. Uitgedokterd door knappe koppen. Mankeert niets aan. Maar wat erin zit, moet eruit worden gehaald en dat dienen de ouders hun kinderen te leren, al Is het één keer, één ochtend. En daar kunnen of willen ouders geen tijd voor vrij maken". PIET SNOEREN is voor kinderen veel méér dan een plezierige jdspassering. Spelen bet stap voor stap hanteren van die gevaarlijke grote lensenwereld. Goed elgoed kan daarbij enorme stimulans Hoe verlangend, niet te zeggen I verlekkerd, kinderen I naar die stimulansen 1 kunnen uitzien, mag blijken uit nevenstaande foto- 1 reportage, die Milan Konvalinka dezer [dagen maakte in een speelgoed- speciaalzaak. Voor ^Volendammer Bart Smit zijn de bouwdozen, de de autootjes en de treintjes niet zozeer stimulans tot als wel et van het spel. Hoe Noordhollandse zakenman de grote mensenwereld 9rt. legde hij uit i verslaggever Piet Snoeren. DE VOLENDAMMER EN ZIJN HANDKAR... Foto's: Milan Konvalinka n gi iag aanc OLENDAM De speelgoedbranche an. I in vandaag en morgen vertoont 3 vo nterklazerige trekjes. Kostte een irenommeerd stuk als de Fisher Price irkeergarage vorig jaar nog 89 gulden l, nu betaalt men er slechts 59 gulden )har I voor. De minstens even vermaarde :rsu ethrity Centres zijn gezakt van 49 ft, s tlden 50 naar 27 gulden 50. in p< Ijsdalingen van tientallen procenten erd gelijk blijken aan de orde van de dag. eg et wel", zegt Bart Smit, „het gaat niet :ten Nis om aanbiedingen..., lokkertjes. Ik le l< m een hele reeks speelgoedartikelen tot i oemen die aardig onder druk staan en eve rtgene mij zal de ontwikkeling van arbij ikkende prijzen doorzetten", dit >paï irt Smit. Placht In Volendam en itsel instreken rond te gaan met een handkar htpl >1 grutterswaren plus wat koppen en no< ihotels of een stukje speelgoed. „Dat ifwij «ed je erbij, anders kon je de zaak niet is i raaiende houden". Nam in 1967 de spo King van zijn ouders over en besloot al nie |n kaarten op speelgoed te zetten. „De ;n I ieelgoedbranche was toen een kolossale linhoop. Nogal wat zaken verkochten teelgoed, maar het gebeurde rschrlkkelljk amateuristisch. Ze brachten Ni bijeengeraapt zootje, zo van: de uut isnsen nemen het toch wel af, want er - lai |n altijd jarige kinderen en Sinterklaas ..'s &mt altijd terug". nde In in een succesverhaal van Amerikaanse Het luro? Hier volgt het. Dat eerste jaar t va lalde Volendammer Bart Smit een omzet en I in 100.000 gulden. Nu, anno 1979, hoopt P'l Ij over de 32 miljoen gulden-heen te oo chieten. Het winkeltje in het palingdorp 5 Pr ld precies twaalfëneenhalf jaar nodig om RAI te flroe'en tot een keten van 21 filialen, tlrspreld over heel het land. Bart Smit lag het Mohammed Ali nazeggen: „Ik ben grootste". En nog verder wil hij stoten. Hij aast op nieuwe Igingspunten: „Mits ik er een tarandeerde omzet van een miljoen per kan verwachten, want anders heb je de speelgoedbranche geen zakelijke :is. Dan moet je pa en ma en de hele lilie achter de toonbank zetten" |)p volle toeren I assortiment van Bart Smit beloopt |5.000 tot 18.000 speelgoedartikelen, lor de opslag is 4000 vierkante meter izijnruimte nodig. Het formaat I van een vlakgummetje tot een biljard of een schommel van twee iter vijftig. Goedkoopste artikel: een I van 5 cent. Duurste: de Adolf Berm i modelschip met radiografische kturlng van 2500 gulden. I speelgoed-imperium draalt deze anden op volle toeren. Bart Smit: [Alleen In november al moeten we een :et van 6,5 tot 7 miljoen halen. Met ember erbij moet dat 11 miljoen zijn. jet is een krachttoer de 21 winkels te orraden. We hebben er elke nacht r gigantische trucks voor rijden, naai werken we met 250 man oneel. nu met meer dan 325. Het is i en nog eens pezen geblazen", formule, het geheim van het succes: heb verteld wat een kolossale, teuristische puinhoop de peelgoedbranche was toen ik begon, •ou, wij hebben het gewoon anders Ingepakt. Een keurige, overzichtelijke presentatie. Een zo volledig mogelijk assortiment. En het belangrijkste vakkundig personeel dat wist waarover het praatte, dat in staat was goede adviezen te geven. Zoiets bestond in 1967 helemaal niet. Noem het een groot gat in de markt. Dat hebben we gepakt en daarmee zijn we de grootste van Nederland geworden. Ik durf zeggen dat wij de stoot hebben gegeven tot het volwassen worden van de speelgoedbranche, want de concurrentie ging ons natuurlijk nadoen. Maar het geldt ook in ander opzicht, die volwassenheid. Letterlijk. Na de geboortegolf die Nederland gekend heeft, liep het kindertal enorm achteruit. Wij hebben toen als eerste ingezien: wil de branche overeind blijven, dan moet je ook speelgoed aan de jeugd in de puberteit en zelfs aan volwassenen zien te verkopen. Je mag je niet vastklitten aan kinderen, want die groep wordt steeds kleiner. Je dient andere, grotere groepen te benaderen". Omgekeerde wereld Waarmee het succesverhaal van de Volendammer en zijn handkar allerminst eindigt. Integendeel: een volgend stadium van het gesprek legt bloot waarom de prijzen van speelgoed zo'n spectaculaire daling vertonen. Het blijkt een beetje het verhaal van de omgekeerde wereld. Bart Smit: „We moesten wel een gedurfde en geforceerde groei doormaken om bij de bron te kunnen komen. Nu is dat voorbij en kunnen we het desgewenst kalmer aan doen. Nu zijn we vanwege onze omvang interessant voor iedere fabrikant, waar ook ter wereld. We hebben geen dure tussenschakels meer nodig. Maar toen we begonnen was het anders. Toen moest je bij grossiers aankloppen, want voor rechtstreeks contact met de fabrikant was je te klein; die zag je niet zitten. Ik heb gezegd: en toch accepteer ik geen tussenkanalen; ik wil kopen bij de bron. Dus moet ik een hoge omzet zien te halen. Mijn drang om groot te worden is eigenlijk Ingegeven door mijn besluit om alle kanalen tussen fabrikant en consument uit te schakelen". In wezen een oud verhaal. Drankenhallen, meubelpaleizen, weidewinkels..., ze berusten op hetzelfde principe en ze staan er al lang. De speelgoedbranche kwam achteraan hollen. Dat is voorbij. Bart Smit en de zijnen kunnen hun artikelen bij duizenden, tienduizenden stuks tegelijk Inkopen. Daardoor ook kon het prijspeil van speelgoed vorig jaar al stabiel blijven en dit jaar aanzienlijk zakken. Prijsafbraak „Het blijft zo", voorspelt Bart Smit. „De prijsafbraak in de speelgoedbranche gaat door. De consument zal dit heel duidelijk In zijn portemonnee merken". Want er is meer. Er bestaat ook nog zoiets als wat in de vaktaal „een grijze markt" heet. Daaronder verstaat men allerlei niet- gespecialiseerde zaken (supermarkten zijn er sterk in), die speelgoed in hun assortiment opnemen wanneer het hun uitkomt. Ze hoeven op dat speelgoed niet de bruto winst te maken die een speciaalzaak nodig heeft om te kunnen draaien, en gaan onder de prijs hangen. „Het gevolg is dat er in de speelgoedbranche gewonden en doden zullen vallen", voorspelt Bart Smit. „Alleen de sterksten zullen overleven. En die gaan dan weer in de concurrentieslag met elkaar". Steeds goedkoper speelgoed, monkelt Sinterklaas ih zijn baard en laat de tabberd gul wapperen. Want ook dat ziet Bart Smit gebeuren. „Ik ben niet bang voor de geluiden van versobering die je allerwegen hoort. Goed speelgoed tegen een goede prijs blijft in". Hoe gaat dat eigenlijk bij hem thuis, waar hij, de speelgoedkeizer, Sinterklaas mag spelen voor een zoon van tien en een dochter van negen? Hij blijkt het niet te weten. „Ik weet niet wat ik de kinderen geef. Dat laat ik over aan mijn vrouw". Hij pakt de telefoon om te informeren. De surprise van vorig jaar, aldus het antwoord, heeft voor de zoon uit een aanvulling van zijn technisch lego en voor de dochter uit een pop met kleren bestaan. „Het is bij ons echt niet zo", zegt Bart Smit, „dat we maar uit het magazijn nemen omdat het er toch voor het pakken staat. O nee. Mijn vrouw gaat zelf naar de winkel en daar betaalt ze zelf. Ik hoop alleen dat het een winkel van Bart Smit Is. Dan krijgt ze de korting die voor ieder personeelslid gebruikelijk is". Zwarte Piet Rage-artikelen vormen de Zwarte Piet van Neerlands grootste Sinterklaas. Hij koestert er een bang ontzag voor. „Je moet er uiterst achterdochtig mee omspringen. Neem de hoelahoep van vandaag. Tienduizenden worden ervan verkocht. Maar het kan van de ene dag op de andere afgelopen zijn en gooi dan je voorraad maar in het water, want je raakt hem aan de straatstenen niet meer kwijt. Ach, kinderen doe je met zo'n eendagsvlieg toch ook geen plezier? Het is

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21