Jos Yalentij n wil weer plaats in sprintkernploeg Han dbaldam es weggespeeld Winst en verlies basketbalploegen Bloedarmoede bij kunstrijden dames opnieuw gebleken Avanti moeiteloos langs Tyrolia veiliging is bij ralympics timaal Vultink in finalepoule NA lORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 Terwijl bondscoach Jan Zwartkruis zo graag zijn spelersgroep voor een paar dagen concentratie in Zeist had willen heb ben gooide Ajax roet in het eten. De Amsterdam se club organiseerde gis teren namelijk een visdag en die werd zo belangrijk gevonden dat daarvoor de belangen van het Ne derlands elftal moesten wijken. Op de foto's doen Piet Schrijvers, Tsheu la Ling, Dick Schoenaker en Simon Tahamata hun best iets aan de haak te slaan, maar de vangst bleef mager in Uithoorn. jC start et verlies BË> ADO Landskampioen AZC Al- ieeft gisteren in Belgrado tijdens de finales van de strijd om de Europese voor landskampioenen (waterpolo) rse nederlaag geleden tegen Partizan do. De eindstand was 94 voor de laven, na de periodestanden van 20, -2 en 3—1. lederland scoorden Ton Buunk (2), Eric graaf (1) en Ed van Es (1). AZC heeft kans de finalepoule te bereiken. Dan chter worden gewonnen van Spandau stduitse kampioen) en Odense (de Deen pioen), die ook in de halvefinalegroep lgrado spelen. In de tweede wedstrijd avond versloeg Spandau Odense met e periodestanden waren 10, 31, 30 het toeziend oog van Mies Bouwman, die inde maandag de eerste aflevering pre- t van het voor de invalidensport georga- e Tele Bingo, werd gisteren de kleding organisatieteam gepresenteerd. P 's ze verslaggever) EM De beveiliging van het Olym- »rp in de Oranjekazerne te Schaars- dat van 21 juni tot 5 juli volgend or meer dan 4000 mensen -onder wie 100 atleten uit 41 landen, die zullen nen aan de Olympische Spelen voor leapten- wordt bewoond is maandag erp van overleg tussen vertegen- jers van het ministerie van Defensie, nenlandse Zaken en van de politie, t er vanuit, dat de beveiliging van mpisch dorp, b.v. tegen terroristische ;en van precies hetzelfde kaliber is van het Olympisch dorp in Moskou l jaar, de plaats waar de Olympische zullen plaatshebben. persconferentie die gistermorgen in werd gehouden deelde de heer C. L. algemeen directeur van het Bureau »che Spelen voor Gehandicapten 1980 t er in en rond de Oranjekazerne vol ar zomer van een beveiligingssysteem zal worden gemaakt, waarvan men „zo mogelijk zal merken". Overigens kon e heer A. van Emden als ir. P. J. Lardi- ipectievelijk voorzitter en penningmees- het O.S.-organisatiecomité, melden, dat oting ten behoeve van het internatio- ortevenement niet alleen sluitend is, at men zelfs binnen de geraamde in- en uitgaven -een bedrag van rond de :n gulden- is gebleven. Een leger van -niet alleen het Nederlandse bedrijfs- naar b.v. de instanties als het Neder- lode Kruis, zorgden er voor, dat er zelfs overblijven om in ons land de sportbe- g voor lichamelijke en visuele gehandi- log verder uit te bouwen. „Er is nog een ihterstand op het vlak van de gehandi- ïort in te halen", zo liet voorzitter Van weten. Directeur Dekking voegde aan iden's woorden nog toe, dat het voor de sche Spelen die zowel in Arnhem, op il als in Veenendaal zullen worden ge- ook de bedoeling is een kader te kwe- zich straks met de begeleiding van de capte sportlui zal gaan bezighouden, 'erving van fondsen om de Olympische voor gehandicapten mogelijk te maken •elangrijk inkomstenbron het door Mies an te presenteren Tele Bingo-spel waar- eerste van de dertien uitzendingen gavond via de AVRO-televisie zal wor- Jezonden. Presentatrice Mies Bouwman teren ook op de bijeenkomst aanwezig, een reeks van puzzel-acties is het de bedoeling, dat de PTT volgend jaar "fcciale postzegels op de markt verschijnt, ook de uitgifte van een collectie herden- unten wordt voorbereid. HEERENVEEN Het schaatsseizoen gaat van daag in het IJsselstadion van Deventer officiëel van start, maar de zes leden van de sprintkern ploeg van Jorrit Jorritsma voelen de hete adem van Jos Valentijn al weken lang in hun nek. Vooral de toptijd die de 27-jarige fysiotherapeut maandagavond in Heerenveen reed 39 sec. rond), heeft duidelijk gemaakt, dat Valentijn bij lange na nog niet kan worden afgeschreven. Wie zich op 5 en 6 januari in Den Haag tijdens het Nederlands kampioenschap dan ook voor het WK sprint in West-Allis wil kwalificeren, zal in de eerste plaats deze Fries moeten ver slaan. Jos Valentijn heeft een in alle opzichten mislukt seizoen achter de rug. Een knieoperatie bezorgde hem een hopeloze achterstand, die ook met hard werken niet meer in te halen bleek. Niettemin bleef Henk Gemser de deur voor de Herenvener wijd openhouden, waarmee de sprinttrainer zich de woede van met name Miel Govaerts op de hals haalde. De Amersfoorter kan allerminst een vriend van Valentijn worden genoemd en mede daardoor raakte de sfeer in de kernploeg meer en meer ver ziekt. Na het wereldkampioenschap in Inzeil barst te de bom. „Op deze basis ga ik niet door. Er zullen een paar koppen moeten vallen", riep Henk Ge mser geëmotioneerd uit, nadat Miel Govaert en Bert de Jong al duidelijk hadden gemaakt, dat zij geen vertrouwen meer in hun trainer stelden. Er rolde tenslotte één kop, maar dan wel uitgere kend die van Henk Gemser. De schaatsbond offer de hem, terwille van herstel van rust en eenheid, op. Met Gemser verdween echter ook Jos Valentijn uit de kernploeg. „Ik heb er weloverwogen voor bedankt", zegt hij. „De verdere opbouw van mijn praktiik in Heerenveen was daarbij één van de re denen Over de aard van de andere blijft weinig te raden, maar Valentijn gelooft niet dat een eventue le terugkeer in de kernploeg daarmee tot nieuwe moeilijkheden aanleiding kan geven. „Ik ben niet rancuneus bezig. Ik wil gewoon proberen het sei zoen zo goed mogelijk door te komen". Uitstekend De man die de Heerenveense fysiotherapeut daarbij als trainer terzijde staat, is niemand minder dan Henk Gemser. „Logisch eigenlijk", vindt Jos Valentijn. „Ik had iemand ndoig en wie kon dat beter dan Gemser zijn. Mijn relatie met hem is altijd uitstekend geweest, hij is een prima trainer en woont vlak bij mij in de buurt". Het zal duidelijk zijn, dat het Jos Valentijn als schaatser en Henk Gemser als trainer niet aan mo tivatie ontbreekt „Van mijn blessure heb ik totaal geen last meer, waardoor ik alle gelegenheid heb gekregen om keihard te trainen. Het is mijn ambi tie om weer bij de schaatstop terug te keren. Ook buiten de kernploeg om moet dat mogelijk kunnen zijn". Het trainingsprogramma van Jos Valentijn is volle dig afgestemd op het nationaal kampioenschap in Den Haag. „Daar zal ik bij de eerste drie moeten eindigen". Bij de voorbereiding op dat belangrijke toernooi past een trainingskamp in Inzeil en zou de Fries ook graag deelneming aan een internationale wedstrijd willen zien. „Ik hoop dat ik van Jorrit Jorritsma, die ik goed ken en waar ik totaal geen probemen mee heb, de gelegenheid krijg om op 1 en 2 december in Oost-Berlijn aan de Dynamo Cup mee te doen". Op weg naar het uiteindelijke doel West-Allis (de winterspelen in Lake Placid zitten er voor Jos Va lentijn niet in, omdat hij door het IOC na een kort stondig en volledig mislukt profavontuur voor eeu wig is verdoemd) is de strijd om de IJssel Cup een onbetekenend station. „De tijden die we hier in De venter maken, vormen alleen maar een indicatie. Meer niet Pas over anderhalve maand in Den Haag komt het er werkelijk op aan", aldus Jos Va lentijn. STEVEN TEN VEEN (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG Zowel de basketbal lers van Punch als van de Tekkels- Jumpers kwamen gisteren tot ver lies en winst. Jumpers versloeg in de eerste divisie De Germaan op mak kelijke wijze met 126-87. Beste man van het veld was scheidsrechter Hossman, die de wedstrijd alleen moest leiden en dit op voortreffelij ke wijze deed. Punch keek in een slecht duel al snel tegen een achter stand van zes punten aan. Dat ver schil bleek te groot te zijn, want Fri- sol/Rowic won uiteindelijk met 99- 92. Beste man bij Punch was Toon van Helfteren, die momenteel opvallend constant speelt. Hij scoorde 27 punten. Lace Strong mikte achttien maal raak. Vanaf drie minuten voor rust tot drie minuten na de hervatting, wist Punch niet te scoren en liep Rowic uit van 54- 41 tot 74-50. In de slotfase wist de Delftse ploeg nog wel terug te komen, maar Rowic wist van geen wijken en greep de overwinning. Jumpers en De Germaan werkten een saai duel af. Het uiteindelijke verschil van 59 punten (126-67) en het feit, dat Jumpers praktisch de gehele wedstrijd met slechts één Amerikaan speelde, gaf eerder de zwakte van de gasten, dan de sterkte van Jumpers weer. Bij Jumpers speelde Rob van Eijkeren voor het eerst in dit seizoen weer mee. Cliff An derson werd topscorer voor de Hage naars met 26 punten. Dan Ivey (20) en Sasa Nicolic (16) volgden in zijn kiel zog. „Inderdaad geen al te beste wedstrijd, maar wat wil je met zo'n tegenstander", meende coach Ruud de Lange na af loop. „In ieder geval houd je door te winnen de kansen in eigen hand. We staan vier punten achter op koploper Bernisse, maar die ontmoeten we nog tweemaal. De play-offs zijn dus nog steeds bereikbaar". Astrid Jansen in de Wal bewees opnieuw (te) weinig vooruitgang te hebben geboekt en zal nu haar heil waarschijnlijk zoeken in de Ijsrevue. AMSTERDAM Na vier wedstrij davonden van het Hollandtoernooi wacht de Nederlandse zaalhandbal- ploeg (dames) nog steeds op de eer ste winst. Verrassend is dat niet: de tegenstanders zijn van wereldklasse. Gisteren in Amsterdam werd Neder land vooral in de eerste helft van de wedstrijd tegen Tsjecho Slowakije weg gespeeld. De cijfers lieten niets aan duidelijkheid te wensen over: 10—20. Was de Tsjechoslowaakse ploeg tijdens het toernooi in Boedapest nog met 22 12 de baas, donderdag in Winkel moest het team met 1710 genoegen nemen. Het verschil leek kleiner te worden. Die ontwikkeling is weer omgebogen. De aanwezigheid van Ingrid van Kop pen, die na een klein kwartier spelen het veld in kwam, kon daar niets aan veranderen. Trainster Ilona Venema riep de Hellas-speelster halverwege het toernooi op, nadat Sjaan Lauman door ziekte moest afhaken. Toen Ingrid van Koppen het veld betrad was de stand reeds opgelopen naar 82. Nog meer dan de voorgaande keren drukte Elena Horalove haar stempel op de wedstrijd. Deze 28-jarige speelster is snel en schiet uit alle standen. Met aanvankelijk Miep van Beek en vervolgens Marjan Ottens als bewaakster van Foltynova redde Nederland het defensief niet. Het doel van Jenny Rogge, die lang niet de vorm van de vorige dag bereikte en la ter werd vervangen door Carla ten Velde, was als een schietschijf. Veel onnodig balverlies en gebrek aan variatie in de aanvallen leverde een ruststand van 413 op. Nadat Foltyno va de bal nog een keer langs de ver bouwereerde keepster van Oranje had gejaagd, verliet zij het veld. De wed strijd was gespeeld. Tsjecho Slowakije beperkte zich tot het consolideren van de riante voorsprong. Nederlandse treffers: Hannie de Kok (6), Els Boesten (2), Marjan Ottens (1) en Ingrid Doorgeest (1). In de tweede wedstrijd won Hongarije met 1712 van Polen, de Poolse dames slaagden erin na een achterstand van 15 terug te krabbelen tot 57 bij rust. Marianna Nagy was de meest pro- duktieve speelster van het veld: zij scoorde zes keer voor Hongarije. Stand na vier wedstrijden is: 1. Hongarije 4 4 0 0 8 73—52 2. Tsjecho Slowakije 4 3 0 1 6 6947 3. Polen 4 1 0 3 2 58—77 4. Nederland 4 0 0 4 0 4973 DEN HAAG Het moet vanavond gek gaan op de Uithof als de ploeg uit Tsjecho-Slowakije de landenbe- ker van de Ennia Challenge Cup niet in ontvangst kan nemen. Gister avond zegevierde bij de dames-senio ren Renata Baierova en na het korte programma bij het spectaculaire ijs- dansen gaat het koppel Rehakova- Drastich met 39.44 punten aan de lei ding. Op de voet gevolgd door Gara- nina/Zavozin uit Rusland met 38.40 en plaatscijfer 18. Bij de dames deed de Nederlandse kampioene Astrid Jansen van de Wal het goed. Van de jury kreeg ze behoor lijke cijfers: 5,0 - 5,3 - 4,8 - 4,8 - 4,9 - 5,0 - 5,0 - 5,1 en 4,8. Ze reed een kür met vele dubbele sprongen, maar haar drie voudige sprong lukte niet en dat is toch echt wel nodig om aan de internationa le kunstrijtop mee te kunnen doen. Hoewel het vriie rijden van Astrid Jan sen in de Wal haar sterkste punt is, zakte ze toch van de zevende na de korte kür naar de achtste plaats in het eindklassement. Voor de Nederlandse kampioene zal hiermee hoogst waar schijnlijk door deze prestatie internatio naal het doek voorgoed zijn gevallen. Immers deze Challenge Cup is een kunstrijtoernooi, waar jonge talenten- internationale ervaring moeten opdoen. Hoewel het Nederlandse kunstrijden een bloedarmoede heeft en het niet makkelijk is om naast Astrid Jansen in de Wal en de Groningse Rudina Pas veer andere rijdsters aan te wijzen zal volgend jaar de aanwezige jeugd, ta lentvol of niet, toch de kans moeten krijgen in de Challenge Cup. Te meer omdat er bij Rudina Pasveer en Astrid Jansen in de Wal (vorig jaar nog vijfde bij dit kunstrijevenement) geen enkele vooruitgang is te bespeuren. De technische commissie kunstrijden van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond zal zich zelfs moeten afvragen of het zin heeft in het Olympische jaar 1980 Astrid Jansen in de Wal naar de Europese- of wereld kampioenschappen te sturen. Wellicht geeft haar trainster Joan Haanappel haar het advies om in de show oftewel de ijO*evue te gaan. Dat is ook één van de wensen van Astrid Jansen in de Wal. In de ijsrevue zal de charmante Nederlandse Canadese het zeker niet slecht doen. Als ze niet stopt zal ze overigens toch met beide ogen dicht be gin januari in Groningen haar nationa le titel zonder meer kunnen prolonge ren. Rudina Pasveer werd voorlaatste in een veld van vijftien rijdsters. Ze be haalde 104.28 punten en plaatscijfer 123. De eerste plaats was voor Renate Baierova met 140.08 punt en plaatscij fer 12. Op de tweede plaats kwam Elai ne Zayak uit Amerika met plaatscijfer 15 en 134.18 punten voor de Canadese Heather Kemkaran met plaatscijfer 27 en 133.92 punten. ARTHUR VAN RIJSWIJK TORHOUT - Hans Vultink heeft zich in Torhout geplaatst bij de laatste vier deelnemers van de strijd om de Euro pese biljarttitel in het anker kader 71/2. De Nederlander won in de derde en vierde ronde van respectievelijk de Westduitser Hose(300-198 in vier beur ten) en de Belg De Sutter (300-24 in vier beurten). Naast Vultink kwalifi ceerde uit diens poule Raymond Ceule- mans zich voor de eindronde, uit de an dere groep bereikten MüllerfWdl) en Connesson(Fra) de eindpoule. HAZERSWOUDE Het damestafeltennis- team van Avanti had gisteravond geen al te grote problemen met het Oostenrijkse UKJ Tyrolia Schwechat. In het kader van de Eu ropa cup II behaalden Vriesekoop cs. een eclatante 5- 1 zege op de bezoeksters. En be reikte zo de derde ronde van het Europese toernooi Alleen in het begin liep het niet zo gesmeerd. Jolanda Noordam, die dit seizoen voor het eerst bij Avanti speelt, ging in het openingsduel te gen Susanne Hanke slecht van start. Hanke die evenals Noordam verdedigt, en op haar batje ■twee verschillende soorten rubber heeft, maak te in het prikduel minder fouten dan Noordam en trok zo de eerste game naar zich toe met de duidelijke cijfers 21-14. In de tweede game leek Noordam er aanvankelijk ook niet aan te pas te komen (3-9), doch zij kwam na 9-12 met enkele sterke forehand smashes terug. In deze fase van de strijd was zij ook meer bij de wedstrijd be trokken dan in het begin, toen ze zelfs een keer tijdens de ralley haar batje uit haar handen liet vallen. Met 21-18 was een beslissende derde game geforceerd. In de verlenging lieten beide verdedigsters, die overigens allebei ijverig draaiden met hun batje teneinde steeds ver schillend effect aan de ballen mee te geven, el kaar weinig toe. Via 7-7,14-12 en 17-18 werd het tenslotte 20-20. De Oostenrijkse had drie matchpoints nodig om de partij, die in zijn tota liteit drie kwartier had geduurd en waarin wei nig aktie viel te bespeuren, in haar voordeel te beslissen, waardoor de Oostenrijkse ploeg op 1- 0 kwam. Daarmee zorgde zij voor enige sensa tie, omdat men niet had verwacht veel tegen stand van betekenis te krijgen van de Oosten- rijksen, die overigens dezelfde middag om pas vier uur met de trein waren aangekomen, met het herenteam dat vandaag tegen Salto Linge rie moet aantreden. Brigitte Kooter maakte duidelijk dat de 1-0 achterstand een vergissing was door haar naamgenote Brigitte Gropper, de Oostenrijkse kampioene van de afgelopen drie jaar, ruim schoots achter zich te laten. Gropper beschikte over zo'n zwakke backhand dat Kooter's sterk ste wapen, de zogenaamde Chinese service, niet eens in de strijd geworpen hoefde te worden. Met 21-10 en 21-15 was het pleit snel beslist Ook in de partij van Bettine Vriesekoop was het wel duidelijk dat er geen serieuze tegen stand te verwachten viel en dat de Hazers- woudse dames zonder veel moeite over zouden gaan naar de derde ronde. Doris Bierbaumer speelde nog niet eens zo slecht, ze was sterk bij de tafel met haar backhand blok en achter de tafel met het overspinnen van Bettine's zo ge vreesde topspin ballen. De Oostenrijkse miste alleen het vermogen om een ralley met een smash te beëindigen en moest zodoende toege ven dat er dan weinig te beginnen is tegen Vriesekoop: 21-8 en 21-9 was het resultaat. De kwalitatief beste wedstrijd van de avond speelden Noordam en Gropper tegen elkaar: Laatstgenoemde heeft weliswaar een zwakke backhand, maar beschikt over een uitstekende forehand spinbal, zeker als zij de tijd hiervoor heeft. Hier bleek echter wel duidelijk dat de treinreis parten speelde, want vaak werden de simpelste ballen misgeslagen waardoor Noord am steeds de mogelijkheid kreeg terug te ko men. De eerste game kon de Hazerswoudse dan ook met 21-19 naar zich toe trekken. In de tweede game vocht de Oostenrijkse kampioene verbeten terug en wist zodoende met eveneens twee punten deze game naar zich toe te trek ken. Ook in de derde game leek zij aanvanke- I lijk aan het langste eind te trekken. Maar Noordam pareerde dit uitstekend door enige ballen scherp op de forehand van Gropper te schuiven. Deze had daarmee de grootste moeite en zo kon Noordam na een aanvankelijke ach terstand van 6-10 en 14-17 terugkomen en de wedstrijd in haar voordeel te beslissen met een minimaal verscHil:22-20. Vriesekoop had vervolgens zeer weinig moeite met het verdedigende spel van Hanke, dat zo lek als een zeef bleek, en ook Brigitte Kooter, nu wel haar Chinese service gebruikend, had geen kind aan Bierbaumer. Na een moeizame start werd Tyrolia snel van de Europa cup droom afgeholpen. Coach Bakker hierover „Wij beschikten gewoon over een homogener team. Bovendien wordt bij ons genoeg getraind, terwijl ik de indruk heb dat de Oostenrijkse da mes niet bepaald veel trainingsuren maken. Maar dat zal me een zorg zijn. We kijken alleen naar onszelf en gaan zo ons eigen gangetje. Jo landa Noordam bijvoorbeeld, speelde vijf jaar bij haar oude vereniging Tanaka en tijdens de training werd haar verteld dat ze niet aan mocht vallen. Ballen op de forehand van de te genstandster waren ook fundamenteel ver keerd. Kijk, dat is nou iets wat ze hier helemaal opnieuw moet leren. Het is juist heel goed om van tijd tot tijd uit de verdediging te komen en ook hoeft ze niet perse van de forehand van de ander af te blijven. Integendeel van Gropper won ze op die manier." THOMAS VAN NES DEN HAAG - John Lorié van FC Den Haag wordt tot het einde van dit sei zoen uitgeleend aan FC Vlaardingen. Bij FC Den Haag komt overigens in de cember de Russische coach Viktor No- sow van Donetzk twee weken stage lo- E?n. ONDEN - Een club uit Saoedie Ara- bie heeft Kevin Keegan naar diens zeg gen een aanbod gedaan van 4,5 miljoen. De Britse voetballer van HSV Ham burg ging er niet op in. BERN - De voetbalfinales van de Europa Cup toernooien der landskampioenen en bekerwin naars worden op resp. 28 mei in Madrid en 14 mei in Brussel gehouden. PERTH - De Noor Ulf Thoresen is wereldkam pioen der pikeurs geworden. De Nieuwzeelan- der Holmes werd tweede, de Fin Korpi slechts zevende. DEN HAAG - Voor de ijshockeycompetitie won Amsterdam met 6-3 van Groningen, versloeg Tilburg Utrecht met 8-2 en was Olympia met 7- 5 te sterk voor Nijmegen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11