Beleidsplan Noordwijkerhout vindt gunstig onthaal in raad onden waken ver Winkelhof m Oegstgeest is rijp voor historische vereniging Katwijkse bibliotheek roept hulp politie in Antieke lantaarns Warmondse Dorpsstraat Voorhout maakt ernst met bouw chr. school Kunst in De Kieviet lij et nan Dien \cad boerderij hoofdstraat monument DORDWIJK De voorma re boerderij van de familie in Rhijn aan de Hoofdstraat >mt op de monumentenlijst. lor de Monumentenraad wor- n verschillende argumenten ngevoerd om deze vermöede- t uit de 18e eeuw daterende erenwoning tot beschermd be te verklaren. Van dit soort nvoudige boerderijen treft in nog maar weinig voorbeel- n aan, vindt genoemde raad dit geldt in het bijzonder or de kuststreek, waar derge- ".e bedrijven toch al op gerin- schaal voorkomen. De voor- acht tot plaatsing op de monu- Sntenlijst is dan ook gebaseerd oudheidkundige en volk- undige waarde en in zekere i ook op redenen van zeid unheid. KORTWEG Vrouwelijke herfst- en wintermode. Naast rokken, blouses, japonnen en vele andere mode artikelen hebben wij een zeer uitgebreide collectie mantels IJ zult ontdekken dat mode bij Total Woman betaalbaar is Total Woman biedt u haar nieuwe herfst- en wintercollectie Exclusief en vooral gevarieerd door geregelde aanvulling met nieuwe modellen. Ook "gróte maten" slagen bij ons probleemloos. Total Woman. Botermarkt 14. Leiden. UNA REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 Goede uitvoering Concoria NOORDWIJKERHOUT Voor de jaarlijkse uitvoering van de Chr. gemengde zangve reniging „Concoria" gistera vond in „het Witte kerkje" be stond een behoorlijk belang stelling. Het programma droeg een gevarieerd karakter met koor- en solozang, en or gelsolo's Het koor begon met een feeste lijk motet van Schulz. Hierna was er een orgelsolo van Rob de Vogel, die verdienstelijk ten ge hore bracht „Fuga in A-mol" van J. L. Krebs, gevolgd door „Gebed" uit de Opera Ipphige- nie in Tauris door het koor. Het koor zong vervolgens „Benedic- tus" van Bruckner, en „Adora- mus te" van Palestrina, beide capella gezongen en heel gevoel vol vertolkt. Na de pauze was er een meer populair programma, dat werd geopend met „Morgen wandeling" van V. E. Becker, gevolgd door een heel vlot ge speeld orgelsolo van Telemann t.w. Vivace en Largo uit „Fam- tasie". Noordwijkerhout De politieke partijen van Noordwijkerhout rea geerden tijdens de politieke beschou wingen van gisteravond vrij gunstig op de beleidsvoornemens van het college van Burgemeester en Wet houders. Financieel gezien was men het eens met de visie van het college dat de onroerend-goedbelasting (OGB) het komend jaar niet om hoog moet. Alleen de PvdA vond, dat het in het kader van een goed fi nancieel beleid gewenst was de OGB met ongeveer 3te verhogen. Over het algemeen waren de partijen over de sluitende begroting zeer tevre den. Met name de VVD en de EZP za gen een verhoging van de OGB niet zitten daar de financiële toestand rooskleurig is. Het CDA signaleerde zelfs dat de scheidende burgemeester Bosma „de gemeente niet in kommer en kwel achterlaat". De PvdA kijkt volgens eigen zeggen verder dan de huidige financiële polsstok toestaat. Zij constateert dat er exploitatietekorten gaan optreden in verband met het ge meenschapshuis in De Zilk en de te bouwen evenementenhal in het dorp. Daarom acht zij het gewenst nu al in te spelen op deze situatie, zodat de belas tingverzwaring voor de bevolking ge leidelijk verloopt. Zij noemt dit een kwestie van goed financieel beheer. De meeropbrengst zou volgens de PvdA besteed kunnen worden aan de aanleg van een riolering langs de Herenweg en in De Zilk. In haar beleidsnota geeft het college aan dat bepaalde projecten niet kunnen doorgaan door geldgebrek. Men ver wijst daarbij onder andere naar het niet kunnen aansluiten van de onrendabele gebieden op kabeltelevisie. Het CDA en D'66 blijven echter pleiten voor een fonds, waaruit geput kan worden om de onrendabele gebieden te kunnen aansluiten. De EZP wil de totale kosten van aansluiting op de kabeltelevisie hoofdelijk omslaan. De evenementenhal vond praktisch bij elke partij volledige instemming. De PvdA bleef pleiten voor het betrekken van de nieuwbouw van de openbare bi bliotheek bij dit project. De plannen voor het onderwijs kunnen in de ogen van het CDA en D'66 wel doorgaan. De EZP en de PvdA plaatsten echter en kele kanttekeningen. De EZP stelt dat de openbare school „De Regenboog" qua onderwijssysteem een grootte van 6 basisklassen zou moeten omvatten en dat bij voortdurende overschrijding van deze grens naar alternatieven ge zocht moet worden. De PvdA vindt dat men er al toe moet overgaan de huidige school te splitsen. De noodlokalen (4) wil men daartoe overplaatsen naar het plan Zeeburg en laten functioneren als zelfstandige school of als dependance. De huisvesting speelde in al de be schouwingen ook een grote rol. De EZP vraagt zich af of het plan Zeebrug niet sneller gerealiseerd kan worden om zo de woningnood effectiever te lijf te gaan. De VVD en het CDA hopen dat de kopers van de premiekoopwoningen in Zeebrug niet de dupe zullen worden van de vertragingen, die zijn ontstaan in de bouw. D'66 gewaagt in haar beschouwing van een „schijndemocratische inspraakpro cedure" die door wethouder Heems kerk gehanteerd werd bij het doorzet ten van zijn woonerfidëen. Zij consta teert met blijdschap dat een groep bur gers dit democratisch gesol aan de kaak had gesteld en stelt voor een goede in spraakprocedure te ontwikkelen. Ver der wijst deze fractie op de qua milieu onhoudbare toestand rondom de PV- markt. Zij eist hierbij een wezenlijk in grijpen van de gemeente. De VVD was ter ore gekomen dat be paalde woningen voor doorstroming op de zogenaamde „zwarte markt" terecht was gekomen. Men wenste daarover uitsluitsel van het college. De PvdA hield een warm pleidooi over de eman cipatie van de vrouw. Zij deed sugges ties in de richting van meer deeltijdar beid in het gemeentehuis, het wijzen op de mogelijkheid dat ook vrouwen kun nen reageren op advertenties en zij sprak de mening uit dat in principe ba nen bij Gemeentewerken gelijkelijk voor mannen en vrouwen moeten op enstaan. OEGSTGEEST Niet alleen de opening van een expositie in de openbare bibliotheek te Oegstgeest, maar ook de pre miere van een diaklankbeeld. „Een dorp langs de weg" ver oorzaakte gisteravond een stormloop. De bekende Oegs- tgeester fotograaf, Loek de Groot, is vele uren in de weer geweest om het Oegstgeest van vroeger te „verbeelden" in dia's. Na gisteravond kan men eigen lijk alleen nog maar constateren dat Oegstgeest rijp is voor een vereniging „oud-Oegstgeest". De belangstelling voor het gebeu ren, dat plaats vond onder au spiciën van K. en O., was rond uit enorm. Nimmer hebben zo- velen in de openbare bibliotheek „opeengepakt" gezeten en ge staan om de geschiedenis van „Osgeregest" weer eens tot le ven te zien komen. De voorzitter van K. en O., de heer Van Dijk, toonde zich bij zonder verheugd voor de onver wachte enorme belangstelling. Hij sprak lovende woorden tot de heer De Groot en de dames Margo Daems, Jetty Wery en Atie Krumperman. Zij expose ren resp. oude poppen, keramiek en aquareltekeningen. Tot 30 november kan men hun werk aanschouwen. Lichte stijging werkloosheid gewest Lisse LISSE De arbeidsmarkt is in het gewest Lisse (Hillegom, Lisse, Voorhout, Sassenheim, Noordwijk en Noordwijker- hout) in de maand oktober enigszins verslechterd. Een ver dere stijging van het werkloosheidspercentage verwacht het Gewestelijk Arbeidsbureau als deze maand het laatste seizoenswerk definitief afloopt Het aantal mannelijke werklozen steeg vorige maand van 334 tot 369 (1,8%). Het aantal vrouwelijke werklozen steeg van 279 tot 322. In vergelijking met landelijke percentages (5%) zijn deze cijfers niet uitzonderlijk ongunstig. In de maand oktober lieten 344 mannen en vrouwen zich bij het arbeidsbureau als werkzoekende inschrijven. In dezelfde maand konden 325 personen die werk gevonden hebben, weer worden uitgeschreven. Tegenover het aanbod van 322 werkzoekende vrouwen zijn er maar 40 geregistreerde vacatures. KATWIJK De Katwijkse bibliotheek heeft te kampen met veel overlast van jeugdige bezoekers. De overlast, die zich hoofdzakelijk beperkt tot de portalen bij de ingangen, heeft voor oudere bezoekers veelal een bedreigend karakter. Vandaar dat het bibliotheekpersoneel de politie heeft ver zocht streng op te treden tegen ordeverstoorders en deze zo mogelijk met een proces-verbaal te „belonen". De overlast, die veroorzaakt wordt door sommige jonge bezoe kers, beperkt zich op het ogenblik nog tot de portalen en de stu diezaal. De meest voorkomende vormen van overlast zijn het parkeren van (brom-)fietsen in het portaal, hpt uiten van beledi gingen en bedreigingen aan andere bezoekers en het scheuren van affiches. Een van de eerste maatregelen die men in de bibliotheek gaat nemen, is het sluiten van een ingang. Verder is het verzoek naar de gemeentepolitie uitgegaan, om op grond van de Algemene Politie-Verordening Katwijk, extra aandacht voor de biblio theek te hebben en ordeverstoorders streng aan te pakken. Premiebouw in Florahof NOORDWIJK Behalve on gesubsidieerde koophuizen, komt er ook premiebouw in Florahof. In het woonwijkje, dat de Bouw combinatie Noorderwijk gaat stichten op het voormalige be drijfsterrein van Konijnenburg Mark aan de Offemweg-Zwa- nensteeg zouden aanvankelijk éénenveertig koopwoningen in de vrije sector worden gebouwd. Zeventien huizen in dit bouw plan maken nu plaats voor ne gentien premiekoopwoningen in de B-sector. Dit is het resultaat van onderhandelingen tussen het gemeentebestuur en de Bouwcombinatie, waarin de bouwers De Raad en Noorlander samenwerken. Met het opnemen van premiebouw in het pakket voor Florahof wordt voldaan aan de wens van de gemeente raad om in het woongebiedje ook wat goedkopere huizen be schikbaar te krijgen voor de Noordwijkse woningzoekenden. Het aangezicht van de War mondse Dorpsstraat begint nu dan ook echt te veranderen. Het energiebedrijf heeft met assistentie van de dienst ge meentewerken al een aantal oude lantaarnpalen geplaatst, die helemaal passen bij de Dorpsstraat nieuwe stijl. Met de daadwerkelijke herinrichting zal snel een aanvang worden gemaakt. Als het energiebe drijf de kabels en aansluitingen heeft gemaakt, wordt het weg dek aangepast en begint men met de herbestrating. De Dorpsstraat verandert niet in een winkelpromenade maar blijft toegankelijk voor bedie nend verkeer. Wel zal de snel heid beperkt moeten zijn om dat de Dorpsstraat wordt inge richt met straatmeubilair zoals: bloembakken, bankjes e.d. Bo vendien zal het voetgangersge bied (op gelijk niveau met de rijweg) worden beschermd door een behoorlijk groot aan tal ijzeren paaltjes, zogenaam de Amsterdammertjes. Ook de lantaarnpalen worden door 'Amsterdammertjes' be schermd. Als de weersomstan digheden niet erg ongunstig zijn hoopt men In het voorjaar het werk voltooid te hebben. i&mm ssjJ -jari en nachtelijke wandeling door het in aanbouw zijnde Winkelhof. Voor het maken van pW J f°t° moesten de honden worden aangelijnd. IIDERDORP Vier ver- tarlijk ogende honden wa in over het in aanbouw ijnde 'Winkelhof'. Waar traks een groot winkelcen- èum, woningen en een Qprthal hun bezoekers zul- inhalen, drentelen nu ivonds en 's nachts twee uviers, een dog en een indhond rond. De blinken- gebitten van het viertal len elke onbevoegde van bouwterrein houden, emand zal immers een lauw in het achterwerk ikeren. Gelukkig voor de ïwonenden en achteloze orbijgangers scheidt een og ijzeren hekwerk de uwplaats van de openbare g. Slechts af en.toe is 's a- nd het geblaf hoorbaar. in de hekken rondom het uwwerk zijn op vele plek- n borden bevestigd, waarop lezen valt dat het terrein t behulp van honden wordt waakt. De honden zijn mee- comen met de bewakings- inst, die moet voorkomen onbevoegden het bouwter- i leegroven. Een lid van de wakingsdienst vertelt dat tot voor enkele weken zeer frequ ent goederen van het terrein verdwenen. „Ons bedrijf werd te hulp geroepen, want het bleek onmogelijk om de dief stallen uit te bannen. We heb ben stevige sloten op de hek ken aangebracht en als de bouwvakkers naar huis zijn, laten we de vier honden los. De dieren zijn professioneel getraind voor hun taak. De dog zal blaffen als iemand over het hek wil klimmen; de hazewind laat niets van zich horen, maar pakt een dief des te onverwachter stevig aan. De bouviers hebben een soort gelijke werkwijze". Aldus het lid van de bewakingsdienst, die de honden begeleid en hen de baas is. Tot voor een maand geleden werd -er elk weekend wel wat gestolen van de bouwplaats van Winkelhof. Over het alge meen ging het om kleinere voorwerpen zoals een duim stok of een zaag. Het vermoe den bestaat dat het vooral jon geren waren die de diefstallen pleegden de Leiderdorpse po litie heeft inmiddels een aantal van deze jeugdige inbrekers op kunnen pakken). De inbraken vonden zo regelmatig plaats dat de politie de aannemer ad viseerde de hulp van een be wakingsdienst in te roepen. Sinds de bouwplaats 's nachts bewaakt wordt, zijn er geen diefstallen meer gemeld. De waakhonden hebben kennelijk hun werk goed gedaan. Het is overigens niet zo dat de bewakingsdienst eigenmachtig kan optreden. Net als iedere burger mag ook een particulie re bewaker iemand bij een overtreding aanhouden, maar meer ook niet. Mishandeling al dan niet met de hond is strikt verboden, hoewel de dienst natuurlijk wel ingehuurd is om het 'eigen' bezit te bescher- Van enige gevaar voor omwo nenden door de aanwezigheid van de honden wil geen van de leden van de bewakings dienst iets weten. "De hekken zijn hoog genoeg. Spelende kinderen kunnen een voetbal er niet gemakkelijk overheen krijgen, en daarbij worden de dieren pas losgelaten als het donker is, wanneer er geen spelende kinderen meer zijn.", aldus de bewaker. Itwijk Het Open Jongeren tttrum 't Mallegat organiseert navond een „muziekkafé". deze avond een infor- atiestandje van 't Mallegat zelf nwezip Hier kan informatie rkregen worden over de nieu- begroting van het Jongeren orgenavond treedt vanaf half een de popgroep X-race op. it is een zeer swingende groep, tórvan niet alleen de groep ®it, maar ook het gebeuren op •t podium. Zondagmiddag is er halfdrie theemiddag, ia om halfnegen het film- een nieuwe voorstelling VOORHOUT De gemeenteraad van Voorhout heeft gisteravond be sloten een voorlopig krediet beschik baar te stellen voor de bouw van een prot. chr. school aan de Boerhaaves- traat. Ook besloot men twee woon wagens aan de Sportlaan van een ga- saansluiting te voorzien. Geen be slissing werd genomen over de vesti ging van een PTT-kantoor voor Hui ze Agnes, zodat het college nog wat meer tijd krijgt om de voor- en nade len van vestiging van het postkan toor af te wegen. Raadslid IJdo (CDA) had zich erover verbaasd, dat nog niet begonnen was met de bouw van de prot. chr. school. Volgens hem heeft men helemaal geen toestemming van de minister nodig. Burgemeester Van de Wouw was het daar niet mee eens. Hoewel het minis terie niet al te duidelijk is geweest in een brief over de inkrimping van scho lenbouw is het wel duidelijk, dat men zonder ministeriële goedkeuring geen cent rijkssubsidie krijgt. Door het ver strekken van het voorlopige krediet wil de gemeente vooral aan de over heid tonen, dat men ernst maakt met de bouwplannen. Tijdens het spreekrecht kwam de pro blematiek rond het door brand ver woeste jeugdcentrum aan de orde. De heer C.P. van Velzen concludeerde dat er nog geen besluit was genomen over de vraag van de sociëteit Kontakt over nieuwbouw van het jeugdcentrum op de plaats van het vroegere gebouw of op een stukje grond bij de sporthal. Popgroep Itch in Stompwijkse „Oase" De popgroep „Itch" speelt zondag 17 november in jongerensoos „Oase" op de zolder van het dorp shuis in Stompwijk. Het optreden begint om 21.00 uur en de toegang be draagt 3.50 gulden. De vier-mans formatie Itch is afkomstig uit Dordrecht en is al zo'n drie jaar ak- tief in de popmuziek. Aan vankelijk werden de twee gitaristen Jaap Dekker en Otis Hopeloos, bassist Jan v.d. Band en drummer Bob Ligtenburg geïnspireerd door de punk-rage in 1977. De muziek van Itch heeft zich inmiddels gewij zigd tot een wat eenvoudi ger en muzikaler stijl. De groep was eerder op de radio te horen en heeft plannen om een grammo foonplaat te maken. WASSENAAR In Auberge de Kieviet is van 18 november tot en met 21 december een expositie ingericht van de Was- senaarse schilderes en kunstenares Addi Kubbinga-Kwak- kelstein. Uit de tentoongestelde werken blijkt duidelijk de inspiratie die Addi Kubbinga ontleent aan haar directe omgeving: mensen, dieren en natuur. Addi Kubbinga werd geboren in Vlaardingen en genoot haar opleiding aan de Koninklijke Academies in Den Haag en Amsterdam. Daarnaast volgde zij cursussen in Salzburg en aan The Chicago Art Institute. Gedurende 12 jaar verbleef zij in Noord- en Zuid Amerika waar zijn veel illustratiewerk ver richtte voor kranten en tijdschriften. Sinds 10 jaar woont zij weer in Nederland en is zij verbonden aan het Vincent van Gogh-museum en geeft les aan een middelbare school in Am sterdam en in Wassenaar. Haar werk werd eerder geëxposeerd in Rochester, Rio de Janei ro, Beunos Aires, Wassenaar, Amsterdam en Leiden. Apotheek Duinrand verhuist NOORDWIJK De Duinrand-apotheek in Noordwijk wordt verplaatst. Het gemeentebestuur heeft overeenstem ming bereikt met apotheker drs Scholten over sloop van het oude pand en nieuwbouw bij de Lijnbaanweg. Het Noordwijkse gemeentebestuur wil de grond van de huidige apotheek gebruiken bij de reconstructie van de kruising Lijn baan weg-Zeestraat-Nieu we Zeeweg. De grondruil kost de ge meente 340.000 gulden. Overigens zal de nieuwbouw eerst opge leverd moeten zijn voordat het oude pand wordt gesloopt Dat zal niet voor medio 1981 ziin.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7