Leeuwenhoek in december openbaar Makelaar Merenwi ik blijft strijden voor lichtreclame Het Motorhuis De Appel laat publiek vrijblijvend griezelen in Zerken' LAATSTE KANS OP EEN GRATIS WINTERKONTROLEBEURT VAN UW AUTO. alleen morgen 17november tussen 9.00 en 17.00 uur Praatgroepen bestrijden de eenzaamheid van mensen met levensproblemen Van links naar rechts Paul Krijgsman, Thijs van der Heijden en Arie Boer. Mensen kunnen heel goed pra ten, maar zwijgen of luisteren gaat de meesten wat moeilij ker af. Andere onderwerpen gaan in op onder meer angs tgevoelens, agressie, contact- moeilijkheden. Later verdie pen de onderwerpen zich, in het begin blijft alles wat aan de oppervlakte hangen. Pas als de deelnemers hun draai heb ben gevonden en zich de disci-' plines van het praten en luis teren eigen hebben gemaakt, kan er van thema worden ver anderd en worden er nieuwe onderwerpen vanuit de groep aangedragen. Om een voor beeld te noemen: Een aantal deelnemers heeft de behoefte om op het geloof of de sexuali- teit in te gaan. Aan dat ver zoek kan na afloop van de vas te thema-cylcus worden vol daan. Paul: „Bij de eerste kennisma king met de nieuwe groep pei len wij de verwachting van de deelnemers. Kijk, wij zijn geen professionele hulpverleners, alleen begeleiders en dat van uit een vergelijkbare ervaring swereld. Als er nu iemand bij zit, die echt professionele hulp nodig heeft dan moeten we hem of haar adviseren elders hulp te vragen. Voor bepaalde mensen is een crisisopvang in zo'n geval het beste". Stimuleren In het begin, zo bij de ontmoe tingen in de huiskamer met al lemaal vreemden om je heen, is er toch wel sprake van enige drempelvrees. Arie zegt, dat zoiets na de vierde of vijfde avond weg is. „Dan zie je dat een last van ze af valt. Je zit uiteindelijk allemaal met een probleem, iets wat niet zomaar op te lossen valt. Daarin ben je niet uitzonderlijker dan ie mand anders. Je stimuleert el kaar en helpt elkaar over die drempel heen. Iemand die bij voorbeeld zo vereenzaamd is, dat hij niet zelfstandig meer de straat op durft, noem maar iets, niet eens naar het huis vestingsbureau durft te gaan om zich te laten inschrijven, wordt door de ander geholpen. Zo in de trant van: jö, dan ga Ik van de week toch met je mee, dan gaan we even met zijn tweeën daar naar toe". Arie vindt dat de groeps bijeenkomsten zeker niet al leen voor Jan met de Pet be doeld zijn. Dat idee zou je mis schien kunnen krijgen, omdat om vaak hele kleine en op het oog makkelijk oplosbare din gen gaat. Ook de houding van sommige wat intellectueel aan doende figuren tijdens de zeer vertrouwelijke gesprekken, heeft hem wat sceptisch ge maakt. Hoewel, aan de andere kant, zegt hij, is door die be paalde afstandelijkeheid wel heen te prikken. „Op een ze ker ogenblik moet je toch in de ik-vorm wat zeggen. Daar vraag je gewoon om en dan zie je dat iemand zijn starre hou ding vanzelf laat varen en toch heel openhartig kan zijn. De bedoeling is dat je door met anderen over je problemen te praten weer de power krijgt om vooruit te kunnen, die stap in de maatschappij weer durft te maken. Dat je je in de rij voor de bioscoop niet van je plaats laat verdringen, dat je je niet meer in een hoekje laat duwen." Nu Aan het eind van het gesprek vallen er wat stiltes. Er wordt wat gemijmerd. Enkele zijpa den worden betreden. Thijs verzucht, dat de mensen geen tijd meer hebben om een praatje met elkaar te maken. „Vroeger had je nog die echte buurtjes waar de mensen zo mers hun stoel voor de deur zetten en lekker gingen zitten praten. Dat is er nu met al die betonnen dozen niet meer bij". Zijn overpeinzing verduide lijkt zijn eerder genoemde filo sofie. Arie zegt dat de mensen die veel hebben meegemaakt elkaar in de groep vaak heel goed begrijpen. „Na afloop van het seizoen, ben je van ze gaan houden", is zijn conclusie. Paul tot slot merkt op, dat je de din gen niet alleen met het ver stand, maar ook met het ge voel moet leren benaderen. „Niet alleen naar de toestand van vroeger, maar ook naar de situatie van nu." De eerste praat- en contact groep van dit seizoen is on langs van start gegaan. Thijs, onder anderen, verzorgt de be geleiding. De volgende groe pen zullen in de loop van het jaar van de grond komen. Er kunnen nog genoeg deelne mers voor worden aangemeld. De bedoeling is nog drie groe pen te vormen. De bijeenkom sten bij de deelnemers thuis worden 's avonds gedurende tien dagen gehouden. Men zich hiervoor aanmelden bij de coördinator Cor van der Plas, telefoon: 071-125963. PETER VIERING LEIDEN „Zerken dat morgen in het LAK-thea- ter gespeeld voordat, is tot stand gekomen op een manier die vaker door de Appel gehanteerd is: ge bruik makend van enkele teksten, in dit geval van Edgar Allan Poe, en kran tenberichten, heeft men geïmproviseerd en heeft men uiteindelijk het stuk gestalte gegeven. Voor heen wist de Appel in het spel altijd een extra di mensie aan de tekst toe te voegen; bij Poe is daarvan geen sprake. Poe leent zich er eenvoudigweg niet toe, de kracht van zijn proza ligt in het gaande weg opbouwen van de spanning, in het steeds sterker laten doorklinken van het neuvitische ka rakter van de verteller. Dit aspect is moeilijk op toneel neer te zetten wan neer slechts gedeelten of zelfs samenvattingen van de tekst gebruikt worden. Oorspronkelijk uitgangs punt van de improvisaties was het kunstobject dat ont worpen werd door Poen de Wijs. Naarmate Edgar Al leen Poe en de morbide sfeer die hij meebracht be langrijker werden, raakte het object steeds meer op de achtergrond. Dit is in de voorstelling goed te mer ken, het object wordt niet werkelijk functioneel ge maakt en de vele mogelijk- heden die het biedt, blijven liggen. Centraal in het stuk staan de thema's dood en sterven en wat daar zo al mee sa menhangt. De Appel werkt deze thema's voornamelijk op clowneske en satirische manier uit; vele sehes geven aanleiding tot lachen, waar door de toeschouwer de zwaarwichtigheid der the ma's van zich af kan wente len. De voorstelling appel leert aan onze angst voor de dood, de duisternis en leeg te, maar confronteert ons er niet mee. De toeschouwer kan flink griezelen (een en keling blijkt niet bestand te gen bepaalde scènes), maar zal er desalniettemin geen nachtmerries aan over hou den. Daarvoor zijn de han delingen teveel in het bela chelijke getrokken, met een forse knipoog naar o.a. de amusementsindustrie. Het resultaat is een cabarettesk programma, opgebduwd uit een aantal losse scènes, die soepel in elkaar overgaan. In het spel willen de spelers nog weieens zowel elkaar als de toeschouwer bij de neus nemen. Voor de ware Appel-lief- hebber is „Zerken" wellicht te oppervlakkig en vrijblij vend door het ontbreken van een achterliggende vi sie; mensen die onderhou dend willen griezelen ko men echter ruimschoots aan hun trekken. JACQVELINE MAHIE „GEMEENTE PLEEGT ONBEHOORLIJK BESTUUR DOOR NIET TE WACHTEN OP UITSPRAAK RAAD VAN STATE" LEIDEN „Het is een staaltje van on behoorlijk bestuur om vooruitlopend op een beslissing van de Raad van Sta te met politiedwang te dreigen". Aldus betoogde mr. Schaper gistermiddag voor de commissie voor de beroep schriften. Aan de orde was het beroep schrift dat de heer F. van Beukering heeft ingediend tegen het besluit van het college van b en w tot verwijdering van een lichtreclame aan het pand Zon nebloem 72 in de Meren w'ijk. De zaak rond de lichtreclame is al bijna anderhalf jaar slepende. In het voorjaar 1978 plaatste de heer Van Beukering, die aan huis een makelaardij heeft, een licht reclame aan het pand, volgens hem op aanraden van een ambtenaar. In juni 1978 weigerde het college van b en w evenwel een vergunning voor het hebben van een lichtreclame aan het pand, dat in feite al leen een woonhuis is. De heer Van Beuke ring werd te kennen gegeven dat hij het bord binnen 30 dagen moest verwijderen. Tegen de beslissing van b en w ging de makelaar in beroep. Eerst bij de commis sie beroepsschriften, die het beroep onge grond verklaarde en later bij de afdeling rechtsspraak van de Raad van State. Het wachten is nu op de uitspraak van de Raad van State. Mr. Schaper vond dat het Leids gemeentebestuur in ieder geval de beleefdheid had kunnen opbrengen om de uitspraak van de Raad van State af te wachten, alvorens met de aanschrijving te komen. Een van de argumenten waarmee de gemeente zich verdedigde, was dat er vooral van de omwonenden klachten zijn binnengekomen over het felle licht dat het reclamebord zou uitstralen. Dit noem de de heer Schaper ronduit „belachelijk". Hij wees erop dat de klagers aan de ande re kant van de ringweg woonden. „Er is bovendien maar een persoon die klaagt", aldus de heer Schaper, die vond dat de Merenwijkbewoner, mede ook met oog op energiebesparing beter zijn gordijnen 's a- vonds kan sluiten „Waardoor er in ieder geval geen hinder meer hoeft te worden ondervonden". Enige tijd geleden is namens het gemeen tebestuur eèn poging ondernomen om de zaak in der minne te schikken. De heer Van Beukering is verzocht de lichtrecla me wat minder frequent te laten branden. Hierop is de makelaar in afwachting van de uitspraak van de Raad van State niet ingegaan. „Dat bord is voor mij van le vensbelang. Als het maar even uit is, rij den potentiële klanten mij voorbij en gaan 100 meter verder naar Kok Makelaardij", aldus de heer Van Beukering, die er over igens op wees dat er sprake was van dis criminatie. „Tegen mijn bord wordep alle mogelijke bezwaren aangevoerd, maar te gen Kok, wiens reclamebord twee keer zo groot is, wordt niets ondernomen". Een vertegenwoordiger van de gemeente stel de hierop dat Kok gevestigd was in een bedrijfspand, terwijl Van Beukering in een woonhuis zit. De commissie voor de beroepschriften doet over enige weken uitspraak. Elke automobilist is welkom, ongeacht het merk auto dat hij rijdt. Maak tevens gebruik van onze zeer voordelige aanbiedingen, o.a. accu's, banden, olie, antivries etc. Rij maar eens binnen in de garage van Het Motorhuis aan de Hoge Rijndijk 5 te Leiden. Peter van der Linden in „Zerken". LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 id 1* EIDEN De gemeente Leiden zal begin tcember de uitslag bekend maken van de sico-analyse naar de mogelijkheid van wo- ngbouw in de Leeuwenhoek. Het onder in «k naar de gevaren in de Leeuwenhoek, n gebied waar de Universiteit en het Aca- Cjemisch Ziekenhuis laboratoria hebben aan, wordt verricht door de Enschedese iderzoeksbureau AVIV, adviseurs voor in- ïstriële veiligheid. De AVIV werkt mo- enteel aan de eindrapportage van de risi- canalyse. Het Enschedese onderzoeksbureau doet dit in opdracht van de gemeente Leiden, het Acade misch Ziekenhuis Leiden en de Rijksuniversi teit Leiden. De AVIV heeft zich het laatste half jaar ondermeer beziggehouden met een onder zoek naar de gevaren die een toekomstige be volking in de Leeuwenhoek (de vlakte tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan) van de labo ratoria te duchten zou hebben, als de gemeente hier woningen neer zou zetten. Zoals bekend wordt er in verschillende laboratoria radio-ac tief en chemisch onderzoek gedaan. Het materi aal nodig voor dit onderzoek, alsmede de afval- produkten daarvan, liggen in de onmiddellijke nabijheid van de laboratoria opgeslagen. De gemeente Leiden wil in de Leeuwenhoek een nieuwe wijk bouwen met ongeveer 2500 woningen. Begin dit jaar werd door de gemeen teraad besloten eerst een risico-analyse voor dit stadsdeel te laten verrichten, alvorens men tot definitieve uitvoering van stadsvernieuwings plannen zal overgaan. Behalve de gemeente Leiden hebben ook de Universiteit en het Aca demisch Ziekenhuis interesse voor de Leeu wenhoek. Het is nog onzeker welke partij bij het touwtrekken om die 40 ha grond uiteinde lijk winnaar wordt. Een begeleidingscommissie, geformeerd uit het bestuur van de gemeente Leiden, AZL en RUL, voert deze maand haar laatste besprekingen over de uitslag van de risico-analyse. Dinsdag 20 november wordt achter gesloten deuren overleg gepleegd over de eindrapportage van het onderzoek. Eind november verwacht men het definitieve rapport klaar te hebben. INITIATIEF UNIVERSITEIT j NU OP EIGEN BENEN e)lDEN Alle drie hebben een eigen filosofie van Ssa aruit ze het werken in de 31 latgroepen bekijken. je ijs schrijft veel van de igen toe aan de maat- n'lappij, waarin geen tijd ler is om naar elkaar te steren. Het jachtige, het taar voorbijlopen, het on- rsoonlijke. Vooral deze za- renn zijn het, die hem zijn gevallen tijdens de ge- rekken met mensen die C01t niet helemaal meer za- ie*( i zitten. Bij wie de een- mr imheid op den lange duur sn< afwendbaar leek te zijn worden zodat ze er geen meer in zagen. Alle fut er uit. Arie daarentegen t het accent meer op het incipe van oorzaak en ge- lg. De oorzaak van een he- >oel ellende zou volgens m in de jeugd van de men- i te vinden zijn. Uit ver- mwelijke gesprekken in praatgroepen is hem dat 1 duidelijk geworden. En ul, last but not least, egt er als een soort van erbrugging tussen de twee noemde levensbeschou- ngen aan toe, dat welke :orie dan ook een beetje iet worden ingeperkt en 3 allereerst gekeken moet hoe het op het ogen- k met iemand is. Het nü voor hem het belangrijk- 1974 wordt voor het eerst *ernuit de vakgroep klinische /ai rchologie begonnen met lat- en contactgroepen voor psychiatrische patiënten, elstelling van de praatgroe- is de deelnemers (niet r dan acht mensen), dat zeggen mensen die het luit de psychiatrische hoek ve t minder hulp kunnen stel- over hun problemen met leren te laten praten. De lepsavonden vinden een- lal per week plaats, gedu ide tien weken, bij de deel- mers thuis. Na verloop van I gaan de deelnemers van ze groepen zelf nieuwe groe- - begeleiden. De universi- trekt zich langzamerhand ug. Alleen super-visor Gert- Weyers', voordien bezig zijn afstudeerscriptie, idt de vinger nog aan de s en springt bij als het echt odzakelijk is. De achterlig- ïde filosofie van de praat- it c contactgroepen is, zo blijkt zil een eerder gehouden ien aaggesprek tussen studenten de psycholoog Gert-Jan -yers, de nazorg van de ex- ecl tiënten te verbeteren. Die •rg heeft een preventieve dfcetie. De mensen moeten Miin springplank voor terug eer de maatschappij krijgen. ■c- Hierbij kan onderling van ge dachten wisselen, praten, maar vooral ook naar elkaar luiste ren een stimulerend effect hebben. Succesvol De praatgroepen draaien thans zo'n twee jaar op eigen kracht. De begeleiders, onder wie Thijs van der Heijden, Arie Boer en Paul Krijgsman, spre ken over een succesvolle peri ode die achter hen ligt. Thuis bij Paul Krijgsman aan de Leidse Carneoolstraat, waar inmiddels al tientallen mea- tings hebben plaatsgehad, ver telt het drietal over zijn erva ringen binnen de contactgroe pen. Ervaringen met ander mans problemen vooral. Eenzaamheid Thijs: „In het begin, dat was in de tijd dat er nog sprake was van een projectgroep, waarin als leidraad de scriptie van Gert-Jan diende, bestonden de deelnemers bijna uitsluitend uit ex-psychiatrische patiën ten. Dat beeld is nu totaal ver anderd. Er heeft een verschui ving plaatsgevonden. Steeds meer mensen van buitenaf, dus die geen psychiatrische hulp hebben gehad, sloten zich bij de groepen aan. Via de te lefonische hulpdienst bijvoor beeld of vanuit de weekbla den, waarin ons contactadres vermeld staat. Ex-patiër.ten zie je eigenlijk nog maar wei nig, maar zijn natuurlijk nog steeds welkom. De groepen zijn gemêleerder geworden. Een keer in de week komen we bijelkaar. De verscheiden heid van problemen is groot: er komen mensen die geschei den zijn en daardoor vast zijn komen te zitten, eenzame mensen, vrijgezellen of zij die een dode hebben te betreuren, mensen die door deze of ande re verwikkelingen niet meer door de dag heen kunnen ko men. Moedeloosheid en fut loosheid zijn het gevolg. Een zaamheid is in dat opzicht wel heel erg. Het gevoel dat je met niemand meer contact kunt maken, dat de buren naar je kijken. Nou, over deze dingen wordt er in de praatgroepen gesproken. Dat gebeurt aan de hand van vaste, thema's, zes in getal. Hierdoor wordt er een lijn in de gesprekken ge bracht." Paul valt Thijs hierin bij en zegt, dat de thema's er zijn om onderling niet tot een koffieuurtje te vervallen. Hij somt een paar thema's op: de eerste is „praten, zwijgen, luis teren", wat erg belangrijk is.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5