(Energiebedrijf blij met nieuwe gas- en lichtrekening Gemeente voert xitstervingsbeleid [„HOGE BEDRAGEN GEEN REDEN TOT PANIEK" Vragen over nieuw systeem JEACTIE 'LEIDS WOONSCHEPEN TVERLEG' OP CONCEPT-NOTA: Kunstmarkt Ars Dievegges betrapt in kledingzaak 'Ducdairen'Loopplank' geheel op eigen benen Keukens van klasse. poggenpohl ■IN, jTAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 nds tv al tF.IDEN Alle verbruikers van gas en ctriciteit in Leiden hebben deze week een icept-girokaart in de bus ontvangen van ;t Energiebedrijf Rijnland. Tegelijk met it ontvangen van deze nota is het nieuwe rsteem van meteropneming en afrekening de Sleutelstad een feit geworden. Het q iidse energiebedrijf is een van de laatste drijven in het land, die tot dit systeem is rergegaan. De meterstanden worden, na overgangsperiode waar we tot maart nog mee te maken hebben, nog maar n maal per jaar opgenomen. Hierna volgt eindafrekening. Tussentijds worden alle lishoudens op basis van een getaxeerd ver- terf uik maandelijks vaste voorschotbedragen rekening gebracht. Maart volgend jaar eedt de feitelijke jaarcyclus in werking: j overgangsperiode is dan ten einde. De ko- ende vijf maanden betalen de verbruikers k nu al standaardbedragen, maar die lig- :n hoger dan men vanaf maart volgend ar gaat betalen. Soms kan zo'n getaxeerd drag bijna het dubbele zijn van wat men (ja middeld per maand in werkelijkheid ver- 10 ihuldigd is. Volgens een woordvoerder van ag< lergiebdrijf Rijnland komt dit, omdat bij huidige vastgestelde voorschotbedragen >g twee maanden achterstallige verbruiks- >sten (september en oktober) moeten wor- n meegenomen. Ook is bij deze vijf bedra- n de verhoging van de gasprijs van 1 ja- lari inbegrepen en de voorgecalculeerde isten over het komend winterseizoen. Wee mfe nieuwe regeling heeft ongerustheid teweeg bracht bij een groot aantal Leidse gezinnen, eel verbruikers denken, dat het systeem niet opt. Men is bang dat men tot aan Sint Jutte rs iedere maand een gepeperde girorekening ar het Leidse energiebedrijf moet opsturen dat men pas aan het eind van het jaar het te- si betaalde geld van Rijnland terugkrijgt. )an zet ik liever wat ik teveel heb betaald op bank en dan krijg ik er nog rente over ook", redeneert men zeer begrijpelijk, maar vol- 7.3Ctns Rijnland „onterecht". Het vaste tarief, dat dere verbruiker de komende vijf maanden LEIDEN Het CDA- raadslid W. Bleijie heeft het College van Beheer van het Streekenergiebe- drijf Rijnland gevraagd meer duidelijkheid over het nieuwe verreke ningssysteem te scheppen. Volgens het CDA-raadslid is er grote onduidelijkheid ontstaan over de vraag of het doof het Energiebe drijf vastgestelde bedrag met de factor 12 moet wor den vermenigvuldigd, dan wel dat een bepaald ge deelte van het bedrag be hoort tot de afrekening van een vorige periode. Hij vraagt het College van Beheer de afnemers meer inzicht te geven over de wij ze waarop de hoogte van de vastgestelde bedragen per maand tot stand is gekomen. Tenslotte vraagt de heer Bleijie het College van Be heer of het van plan is een betalingsregeling te ontwer pen om de bedragen te in nen, omdat volgens hem de hoogte van de nota's voor di verse mensen tot grote fi nanciële problemen zal lei den. Plan Noord ageert tegen gasheffing LEIDEN Wijkcomité Plan Noord heeft gistera vond tijdens een spoedver gadering stelling genomen tegen de gasheffingen, zoals het streekenergiebe- drijf deze onlangs heeft bekend gemaakt. Het wijkcomité probeert van daag nog met het streeke- nergiebedrijf tot overeen stemming te komen over herstel van volgens het co mité gemaakte fouten. Lukt dat niet, dan zal het wijkcomité tot hardere ac tie overgaan. „Er zijn pertinent fouten ge maakt in de ramingen", al dus de heer J. Vervoorn van Plan Noord. Sommige men sen zijn voor een bedrag per maand aangeslagen dat nog hoger is dan zij vroeger in een periode betaalden". Het wijkcomité gaat met alle be woners van Noord die daar prijs op stellen de aanslagen narekenen, waarna er dan eventueel een bezwaar schrift naar het streekener- giebedrijf kan worden ver stuurd. „In onze wijk zijn komen er beslist veel bewo ners in financiële moeilijk heden door dit nieuwe hef fingensysteem aldus de heer Ver voorn. aan het energiebedrijf gireert, ligt vanwege de drie genoemde factoren inderdaad hoger dan het gemiddelde bedrag dat men maandelijks voor energieverbruik verschuldigd is. „In maart wordt het echter heel anders", zo zegt een woordvoerder van Rijnland, „want dan is de winter voorbij en zijn alle achterstallige be dragen ingelopen. De maandelijkse bedragen die de verbruiker vanaf dan moet betalen, ko men veel meer overeen met wat men gemid deld per jaar in werkelijkheid verbruikt. Er is dan met alle rekeningen schoon schip gemaakt en dan kan het systeem pas goed gaan wer ken." Elf maanden Het is de bedoeling dat iedere verbruiker vanaf maart 1980 over het gehele jaar uitgesmeerd elf maandelijkse bedragen op de rekening van' Energiebedrijf Rijnland stort. Een twaalfde maand wordt niet in rekening gebracht, omdat het energiebedrijf ervan uitgaat, dat er in de vakantieperiode ongeveer een maand lang door de Leidse huishoudens geen energie wordt ver bruikt. Die betaalde elf standaardmaanden moeten volgens Rijnland ongeveer overeenko men met het totaalbedrag, dat men in werke lijkheid, na de eenmalige meteropname, ver schuldigd is. Het kan zijn, dat de verbruiker bij de eindafrekening geld van Rijnland terug krijgt, maar het kan ook gebeuren, dat men het energiebedrijf nog wat moet betalen. Bij het energiebedrijf aan de Langegracht is men enthousiast over het nieuwe systeem. Op dit moment wordt er door 40 man aan gewerkt om de overgangsperiode zo soepel mogelijk te laten verlopen. Dagelijks wordt het personeel evenwel door ongeruste mensen opgebeld om nog eens tekst en uitleg over de regeling te ge ven. De drie genoemde effecten (achterstallige kósten, de 15% gasverhoging per 1 januari en de voorberekening van het winterverbruik) op de huidige gas- en lichtrekeningen hebben veel mensen doen schrikken. Ineens krijgt men een rekening voor de neus gepresenteerd die er niet om liegt. Kinderziektes „Helaas was dat niet te voorkomen", aldus het energiebedrijf. „Als je met een nieuw systeem gaat werken moet je altijd door een bepaalde overgangsperiode heen. Ongetwijfeld zullen we ook wel met een paar andere kinderziektes te maken krijgen. Volgend jaar maart liggen die hopelijk weer achter de rug. Negentig procent van de Nederlandse energiebedrijven is reeds op dit systeem overgegaan. Over het hele land werkt het fantastisch. Men zegt dat het een ide ale regeling is." PETER VIERING 'ere SIDEN Het gemeentebe- ïur van Leiden is er op uit woonbschepen in de ge- eente kwijt te raken. Men ert een zogenaamd uitster- ngsbeleid door nieuwko- so ders geen vergunning te ge- n en bezitters van reeds gegeven vergunningen zo el mogelijk weg te wer- :n. Dit is de mening van it Leids Woonschepen >3 (Oerleg (LWO). De gemeen- lijke concept-nota over het Rackoonschepenbeleid is vol- ns de woonarkbewoners i— aanvaardbaar. Zij vinden nota erg eenzijdig en one- nwichtig in het noemen n voor- en nadelen, waar de laatste bovendien niet >rden toegelicht. Verder treuren zij het, dat pas na P'sc t ontstaan van de concept- a ®ua contact met de LWO tot and kwam. De LWO heeft een reactie een aantal uit- £22 ngspunten neergezet voor i2 <sn nieuw beleid. Dinsdag 20 £t° vember heeft wethouder Fafrboom, belast met het lonbotenbeleid, een ge- rek met vertegenwoordi-- i4.$rs van het LWO. Cory november 1978 werd door gemeenteraad een motie ^hgenomen, waarbij aan b en H^verd gevraagd een beleids- ^Hn voor woonschepen en lig- ^Batsen te ontwikkelen. Dit- Hk onder andere te voorko- in dat door woonschepen iat plaatsen worden ingenomen plaatsen waar dat vanwege n J t milieu, landschap, stads net loon enz, ongewenst is en :pa i te voorkomen dat in Lei- tl j< n een ongewenste concen- at itie van woonboten ontstaat, alii gemeente wil daartoe de kli ionschepen, waarvoor een ligplaatsvergunning wordt verleend, laten voldoen aan bepaalde esthetische en kwali teitseisen. Zij vindt dat ge streefd moet worden naar een voor woonschepen zo hoog mogelijk niveau van milieu hygiëne en dat het aantal woonschepen en lokaties zo veel mogelijk in een bestem mingsplan moet worden opge nomen. Uit het overzicht van het woonschepenbestand in de nota blijkt dat vanaf 1970 tot 1978 inmiddels 28 woonsche pen uit de wateren van de Sleutelstad zijn verdwenen. In de nota wordt aangegeven hoe dit verloop werd bereikt en geeft dahrbij een aantal strin gente regels waaraan de woo narkbewoners moeten voldoen en waar ze zich zoal aan die nen te houden. Hierbij wordt opgemerkt dat ieder woon schip van buiten Leiden ge weigerd wordt en dat vernieu wing van woonschepen door aankoop van bulten Leiden niet wordt toegestaan, even min als het ruilen met woon schepen buiten de gemeente. Tevens wil de gemeente geen ligplaatsvergunning afgeven als een woonboot van een par- tikuliere wal naar een andere niet partikuliere wal in de ge meente verhuist. Het Leidse Woonschepen Overleg is het met het ge meentebestuur eens, dat er een grens is voor het aantal moge lijke ligplaatsen, maar meent dat gezien de afname van het aantal woonboten sinds 1970 er genoeg vacante ligplaatsen zijn om in ieder geval de status quo te kunnen handhaven. Zij vindt daarom ook dat alle in aanmerking komende ligplaat sen in de bestemmingsplannen moeten worden opgenomen en niet alleen de momenteel in gebruik zijnde locaties. Vol gens het LWO is het haast on mogelijk de bestaande schepen aan de door de gemeente opge stelde esthetische, kwaliteits en milieuhygiënische eisen aan te passen. De eisen zouden volgens de woonschippers zijn overgenomen uit de bouwver ordeningen voor woningen, zonder te letten op het speci fieke karakter van woonsche pen. Verder meent zij, dat het gemeentelijk verbod op ver vanging van woonschepen, de kwaliteit van het woonsche penbestand negatief zal beïn vloeden. Verder vindt het LWO dat woonschepen uit de gemeente op vacante plaatsen moeten worden opgevangen als er problemen ontstaan. Vooral als het om een min of meer gedwongen verhuizing van een partikuliere wal naar elders in de gemeente gaat. Door hierover bepaalde eisen te stellen wordt volgens de schippers een nieuwe proble matiek gecreëerd. Samengevat willen de woon bootbewoners dat' hun woon vorm wordt erkend en dat het wonen op het water niet als gunst wordt gezien, waarom zij steeds weer moeten vragen bij verschillende instanties zoals de particuliere grondeigenaar, de gemeente, het waterschap, de provincie en het rijk; dat het huidige aantal woonboten blijft gehandhaafd: dat de bouwverordening wordt aan gepast aan het woonschip met mogelijkheden tot vervanging; dat een goed woonmilieu be houden blijft. Tenslotte willen dé woonbootbewoners bij de gang van zaken en besluitvor ming over hun specifieke situ atie betrokken worden. Karikatuurtekenaar Piet de kunstwerken aangeboden te- Gertenaar is een van de deel- gen lage prijzen. Op deze wijze nemers aan de kunstmarkt van wil Ars de Sint een handje heJ- het Leids schilder- en tekenge- pen bij het kopen van kunst nootschap Ars Aemula Naturae zinnige geschenken. Verschil- in het pand Pieterskerkgracht lende kunstenaars tonen door 11. Ook dit jaar wordt hier middel van demonstraties hoe weer een keur van kleinere hun werk tot stand komt. Zo zal er worden geëtst, geboet seerd, getekend, geschilderd en potten gedraaid. De kuns tmarkt is vanavond open van half acht tot tien uur en mor gen en overmorgen van half een tot half zes. PvdA wil onderzoek gedragingen ,De Eendracht' LEIDEN De PvdA-raads- leden de dames M. Koning en N. Kessen hebben het col lege gevraagd een onderzoek in te stellen naar de klach ten over de toewijzing van woningen via doorschuiving en opschuiving de woning bouwvereniging „De Een dracht". Zoals bekend zijn er klachten over het beleid van het bestuur van de wo ningbouwvereniging, die volgens willekeur woningen zou toewijzen. De dames Koning en Kessen vragen het college welke mid delen het gemeentebestuur ten dienste staan, behalve het wei geren van een woonvergun ning, om bij een dergelijke gang van zaken in te grijpen in het functioneren van een woningbouwvereniging. Zij dringen er bij het college op aan op korte termijn een ge sprek te entameren tussen de federatie van woningbouwve renigingen en de raadscom missie volkshuisvesting om te bezien op welke wijze geko men kan worden tot een alge mene voorlichting naar de le den en huurder van de wo ningbouwverenigingen en tot een adequate ondersteuning aan de besturen van de wo ningbouwverenigingen. Open spreekuur De afdeling maatschappelijk werk van de Sociale Dienst houdt met ingang van dinsdag 20 november twee keer per week een open spreekuur. Deze spreeku ren zijn speciaal bestemd voor personen, die andere problemen hebben te bespreken dan die over uitkerin gen. Dat kunnen huwelijks- en gezinsproblemen zijn, eenzaamheid na een scheiding of een sterfgeval en der gelijke. De open spreekuren zijn op dinsdagmiddagen van twee tot drie uur aan de Apollolaan la in Zuid- West en op donderdagmiddagen van twee tot drie uur in de dependance aan de Herensingel 3 in Leiden- Noord. De hulpverlening is gratis. Wie liever telefo nisch contact opneemt met een van de maatschappe lijk werkers kan daarvoor iedere werkdag van negen uur tot half elf via telefoonnummer 766600 terecht. Hot House Hans Duif er en het Ron van den Bergen kwintet treden morgenavond vanaf ongeveer negen uur op in jazz-zolder Hot House aan de Breestraat 66 (in het Leidse Vrijetijds centrum). Het kwintet maakt Latijns-Amerikaanse mu ziek. die we tegenwoordig Salsa of Latin noemen. Hans Duif er behoeft eigenlijk geen introductie. Hij heeft mo menteel een goed lopende plaat met de bluesgroep Barrel- house, waarmee hij ook op het tien jaar Hot House festival speelde. 1 Vrijwilligers De Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht zoekt voor de stichting Jeugd en Gezin Leiden, een gezins voogdij-instelling. vrijwilligers die bereid zijn gedu rende langere tijd een gezin te begeleiden, waar de pro blemen nogal hoog zijn opgelopen. Het is geen gemak kelijk werk en daarom is het belangrijk dat de vrij willigers niet al te snel ontmoedigd zijn, goed kunnen luisteren en trouw zijn. Het is nodig dat de vrijwilli gers, vrouwen, maar ook mannen van 25 jaar en ouder, over redelijk wat tijd beschikken en het werk voor on geveer twee jaar willen doen. De vrijwilligers worden begeleid door een beroepskracht en het is mogelijk om ervaringen uit te wisselen met andere vrijwilligers. Belangstellenden voor dit werk kunnen contact opne men met Anita Ellis. Zij is iedere woensdag en vrijdag bereikbaar op de Vrijwilligerscentrale, Langegracht 246a, Leiden, tel 149064. Jung Het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden vervolgt dinsdag 20 november de serie lezingen over het leven en werk van de psychiater Carl Gustav Jung. Pety de Vries geeft een inleiding over het onder werp „Synchroniciteit en Astrologie". De lezing begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden vijftig. Jubilarisavond F.N. V. De industriebond F.N. V. houdt dinsdag 20 november in het Antonius clubhuis aan de Lange Mare haar eerste propaganda jubilarisavond. Op deze avond worden tweeëntwintig jubilarissen gehuligd. De vice-voorzit- ter van de bond, Piet Spijker, komt naar Leiden om de trouwe leden het goud op te spelden. De Leidse Harmo niekapel zorgt voor de muzikale omlijsting. De bijeen komst begint om acht uur. Jubileum 'Ex Animo' Ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van het koor 'Ex Animo' wordt dinsdag 20 november in de hal van de Vre- deskerk aan de Burggravenlaan een receptie gehouden. De receptie begint om vijf uur en duurt tot ongeveer half ze- Fiom Ter gelegenheid van de verhuizing van het regionaal bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleen staand ouderschap, de stichting Fiom. werd gisteren open huis gehouden. Na vier jaar aan het Terweepark gehuisvest te zijn geweest, verhuisde Fiom naar een ruimer jasje: het gerenoveerde schoolgebouw aan het Noordeinde. Instellingen waarmee Fiom contacten on derhoudt, kwamen gisteren een kijkje nemen in het nieuwe onderkomen. De raad van kinderbescherming, artsen en maatschappelijk werkers, maar ook andere belangstellenden werden nader geïnformeerd over het werk, waarmee het bureau zich bezig houdt. Bij het Fiom aan het Noordeinde 40b kan men dagelijks tus sen 9.00 en 17.00 uur terecht Tel. 144715. LEIDEN Het personeel van de 'Broekenspecialist' in de Haarlemmerstraat heeft gister middag op heterdaad twee die vegges kunnen betrappen op het stelen van kleding. De ge zamenlijke waarde van de kle ding- bedraagt 1000 gulden. Eén vrouw wist met een tas vol te ontkomen maar is later in de middag door de politie in haar woning aangehouden. BESTUURSCOMMISSIE VOOR SCHOLEN UNIEK IN ONS LAND LEIDEN Wethouder D.J. Tesselaar heeft gisteravond met het symbolisch overdragen van de voorzittershamer de bestuurscommissie voor de scholen „De Ducdalf" en „De Loopplank" geïnstal leerd. De commissie hield daarna on der voorzitterschap van de heer S.G. Rijpma haar eerste officiële vergade ring. In de bestuurscommissie hebben vertegenwoordigers van ouders en leer krachten, alsmede een raadslid en twee ambtenaren zitting. Het zelfbestuur van deze openbare scholen, dat met de installatie van de bestuurscommissie tot stand is gebracht, kan uniek in Ne derland genoemd worden. Op basis van een destijds ingediende mo tie van het voormalig PVDA-raadslid Leo Meyer en in het kader van de democrati sering besloot de gemeenteraad op 21 mei van dit jaar, bij wijze van experiment, de bestuurscommissie in te stellen. Hiermee draagt de gemeenteraad aanzienlijke ver antwoordelijkheden over op het gebied van leerplanvaststelling, beheer en perso neelsbeleid. Wethouder Tesselaar zei gis teravond dat de betrokkenen nu de moge lijkheid wordt geboden zelf verantwoor delijkheid te dragen en dat door hun be trokkenheid een doelmatiger bestuur kan ontstaan. Verder zei hij een koppeling van onderwijs- en buurtaktiviteiten voor te staan. Hij geloofde dat de totstandkoming van deze commissie slechts te danken is aan het doorzettingsvermogen van ouders en leerkrachten. Daarbij merkte de wet houder op dat een dergelijke opzet voor andere scholen wellicht nog ondenkbaar is omdat tot nu toe op andere openbare scholen de wil en inzet heeft ontbroken. De eerste aktiviteit die de commissie gis teravond ontplooide was het kiezen van een voorzitter, vice-voorzitter en secreta ris. Met algemene stemmen werd de heer S.G. Rijpma, lid van de oudercommissie lagere school, tot voorzitter gekozen (op de foto geheel rechts staand). Vice-voor- zitter werd de heer R.J. Olieroock, lid ou dercommissie kleuterschool (op de foto staand naast Rijpma) en mevrouw T.I.E. van der Wal (op de foto tweede van links) werd secretaris van de bestuurscommissie. Daarnaast heeft de commissie voorlopig een aantal werkgroepen ingesteld die zich met een verschillende zaken gaan bezig houden, zoals het lokalentekort op de school, de vorm van onderwijs, de inte gratie van lagere- en kleuterschool, relatie met de buurt enz. Voor het onderhoud van de scholen heeft de gemeente inmid dels 4000 gulden beschikbaar gesteld. Daarnaast zegde zei toe volgend jaar een administratieve kracht voor de commissie te zullen aanstellen. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolffs Handelmij Industneweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3