Frans Thijssen rekent op meer dan eenmalig optreden NMB girosparen. Handbalteam blijft antwoord schuldig op taktisch foefje Oost-Duitsland-Nederland in tweeledig opzicht belangrijk De NMB denkt metu mee. PERRV SPORT Met gemak een heel procent meer rente öp uw spaargeld. "«iPORT/GEWESTLEIDSE COURANTVRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 p he DEN HAAG Ongetwijfeld zullen de messen opnieuw geslepen worden wan neer het Nederlands elftal woensdag in Leipzig tegen Oost-Duitsland speelt. Kwalificatie voor de eindronde van het Europees landenkampioenschap staat tenslotte op het spel. Nederland of Oost-Duitsland mag volgend jaar juni met zeven andere landen naar Italië. Wie van de twee hangt van het resul taat van woensdag af. Nederland is licht in het voordeel omdat een gelijk spel al voldoende is voor Jan Zwart kruis en zijn manschappen om vliegtic kets naar Rome te kunnen bestellen. Van veel kanten wordt er op gewezen dat de Nederlandse voetbalwereld het zich niet kan veroorloven om Italië niet te ha len. Daarbij wordt steeds opnieuw een re latie gelegd tussen dat eindtoernooi en de toeschouwersaantallen bij vaderlandse competitie-wedstrijden. Bondscoach Jan Zwartkruis, maar ook andere geledingen in de voetbalwereld, gaan er blind vanuit, dat uitschakeling volgende week onher roepelijk betekent, dat nog meer voetbal liefhebbers zullen besluiten voortaan maar voor „Langs de lijn" te kiezen. Een taxatie die eigenlijk kant noch wal raakt. Het wereldzilver in zowel West-Duitsland als Argentinië hebben net zomin als het Europese brons, dat in Joegoslavië werd veroverd, geleid tot een verhoging van de publieke belangstelling. Ten onrechte wordt er vanuit gegaan, dat de prestaties van het Nederlands elftal bepalend zijn voor de toeschouwersaantallen. Het grote publiek beoordeelt slechts de competitie wedstrijden. En van die beoordeling hangt af of de voetbalfan terug komt of niet. Het Nederlands elftal heeft daar bitter weinig mee te maken. Aanzien Ook een kreet die dezer dagen regelma tig opduikt om het belang van komen de woensdag te onderstrepen is het aanzien van het Nederlandse voetbal in de internationale voetbalwereld. Verlies in Leipzig leidt ongetwijfeld tot een forse deuk in het Nederlandse prestige, althans dat wil die kreet doen geloven. Klinkklare onzin natuurlijk. In Leipzig wordt de waarde van het Nederlandse voetbal niet bepaald. Dat is al tussen Ar gentinië en nu gedaan. De zwakke presta ties tegen Polen, West-Duitsland en Italië hebben toekomstige Oranje tegenstanders als België (bij monde van Guy Thijs) en Frankrijk (bij monde van Michel Hidalgo) al tot de constatering gebracht dat het voetbal in Nederland al lang over het hoogtepunt heen is. Succes in Leipzig zal die mening niet veranderen. En terecht niet, want zelfs indien het Nederlands elf tal Italië haalt, voorkomt dat niet dat de Hollandse aandelen sterk gekelderd zijn doordat de kwaliteit nu eenmaal zichtbaar achteruit gehold is. Het is eigenlijk zelfs de vraag of voetbal- minnend Nederland wel blij moet zijn in dien Oranje straks in Leipzig doordringt tot het Europees landenkampioenschap in Italië. Het zou best eens erg heilzaam kunnen werken als het Nederlands elftal UltGTSt gCnng tegen Oost-Duitsland onderuit gaat. Pas dan immers zal het voor eenieder duide lijk zijn, dat de gouden tijden definitief Amerika staan er vervolgens borg voor dat die talenten ook werkelijk zouden kunnen rijpen. En wel in die mate dat Ne derland al in de aanloop naar het wereld kampioenschap in Spanje alweer uit het dal omhoog kan klauteren. Voor Jan Zwartkruis is het duel Oost-Duitsland-Nederland belangrijk vanwege het prestige van het Oranjeteam. eindelijk eens de handen krachtig ineen geslagen kunnen worden opdat doelge richt gewerkt kan worden aan een Oranje met een geheel nieuw gezicht. Nieuwe aanpak Indien Nederland woensdag kopje on der gaat kan volgende week al begon nen worden met de nieuwe aanpak, waarbij uiteraard de jeugd centraal be hoort te staan. Accoord, nieuwe Cruyf- fies en Keizertjes lopen er niet rond op de Nederlandse voetbalvelden, maar desondanks is er nog talent voldoende om iets moois op te bouwen. Het missen van Italië zou Jan Zwartkruis alle gelegenheid bieden om in alle rust, zonder de druk van het moeten presteren, te werken aan de begeleiding van het jon ge talent. Een groot aantal interlands, als mede het mini-wereldtoernooi in Zuid- Meedoen in Italië volgend jaar remt de ontwikkeling van de jeugd. Maakt ook de kans uiterst gering dat Nederland straks in Spanje met een nieuw, fris en ingespeeld team aan het toernooi be gint. Begrijpelijk omdat succes in Leipzig onherroepelijk betekent, dat ook in Italië weer gepresteerd moet worden. En daar heb je nu eenmaal spelers als Schrijvers, Janssen, Krol en Hovenkamp voor nodig. Vedettes die in Italië nog bruikbaar zijn, maar die over drie jaar in Spanje beslist niet meer tot de wereldtop behoren. Oost Duitsland-Nederland wordt inder daad een belangrijke interland, maar van uit bovenstaande visie wel belangrijk via een ander oogmerk. In Leipzig kan de ba sis gelegd worden voor een nieuwe toe komst van het Nederlans elftal. Waarbij, hoe paradoxaal het ook moge klinken, verlies in Oost-Duitsland méér kan ople veren dan een triomf. ROB HARTOG eveidj kl3SSFrans Thijssen is er na vier jaar weer bij. „Zwartkruis eer^heeft me een eerlijke kans beloofd". Ch3 ENSCHEDE De oppvallendste naam in het rijtje van zestien spelers, die volgende week woensdag tegen Oost-Duitsland mo gen proberen Nederland aan een plaats in de eindronde van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap voor lan denteams te helpen is ongetwijfeld die van Frans Thijssen. De vorig jaar door F.C.Twente aan het Engelse Ipswich Town verkochte middenvelder immers speelde precies vier jaar min een dag vóór het cruciale treffen met de DDR zijn vier de en tot dusver laatste interland voor Oranje. In Rome werd toen met 1-0 van Italië verloren. Het hoeft dan ook geen be toog, dat ook Thijssen zelf uitermate ver rast was met zijn uitverkiezing, hoewel voor hem de surprise er vorige week al zo'n beetje af was. Thijssen: „Toen al werd ik door sommige mensen gebeld met de mededeling dat ik er in Leipzig vermoedelijk bij zou zijn. En dat Rob Baan, de assistent-bondscoach, hier za terdag was om Arnold Mühren en mij in actie te zien in de wedstrijd tegen Aston Villa, maakte dat vermoeden alleen maar sterker. Dindsdag kreeg ik uiteindelijk dat telefoontje van Zwartkruis, waarna alles definitief was". Zwartkruis verklaarde de keuze van Thijssen gisteren na het duel tussen F.C.Twente en Ajax met: „Hij is gewoon in topvorm, dat blijkt uit alle berichten uit Engeland en waarnemingen die door onze staf zelf zijn ge daan. Al een paar keer achtereen is hij tot speler van de week uitgeroepen. Op dit mo ment is hij ook duidelijk sterker dan zijn clubgenoot Arnold Mühren, die we ook heb ben bekeken". Frans Thijssen, die zaterdag nog eerst het competitieduel met Ipswich Town tegen Derby County moet afwerken en zich om die reden later bij de spelersgroep van Oranje zal voegen, hoefde Jan Zwartkruis overigens niet eens zelf te vragen of hij een serieuze kans krijgt. De schijn kan tenslotte nauwe lijks vermeden worden, dat Thijssen slechts is opgeroepen omdat een aantal sterke midden velders ontbreekt. De kans, dat hij na het duel in Leipzig weer geruisloos wordt afge voerd, lijkt zonder meer aanwezig. Thijssen echter: „Daar hdb ik ook aan ge dacht, maar ik moet eerlijk zeggen, dat Zwartkruis er zelf meteen over begon toen hij belde. Ik zou duidelijk een echte kans krijgen. Hij kan natuurlijk niet beloven, dat ik er de volgende keer automatisch weer bij zal zijn. Als ik volgende week slecht speel,, hoef ik daar natuurlijk helemaal niet op te rekenen, maar hij heeft me wel toegezegd dat ik bij de selectie blijf horen als ik het in Leip zig goed doe. Ook als die anderen terug zijn". Sterke indruk Optimisme derhalve bij Frans Thijssen, die momenteel in de Engelse League een sterke indruk maakt, hoewel dat niet geldt voor zijn club Ipswich Town, die ui terst moeizaam puntjes verzamelt. De 27-jarige middenvelder: „Met mezelf gaat het prima, vooral nu ik door mijn trainer Bobby Robson midden op het middenveld ben neergezet. Daar kom ik meer aan de bal en dat moet ik net hebben. Vooral in Enge land hebben ze de neiging je nogal eens over te slaan, maar nu ik op het middenveld in het centrum sta is dat een heel stuk minder. Trouwens, we staan met Ipswich wel erg laag op de ranglijst, maar we presteren toch zeker niet slecht. Het grote probleem is alleen dat we er maar niet in slagen doelpunten te ma ken. Ipswich is dan ook op zoek naar een spits, die ervoor kan zorgen dat we op de ranglijst gaan klimmen. Want echt, als je de wedstrijden van ons ziet, zul je merken dat we ook voor de topploegen in het veld niet hoeven onder te doen. Alleen moet die bal er Veel vertrouwen Frans Thijssen, die nog een contract van anderhalf jaar bij Ipswich Town moet uit dienen en het aan de overkant van Het Kanaal uitstekend naar de zin heeft, heeft er veel vertrouwen in dat Oranje zich ten koste van Oost-Duitsland voor de eindron de zal kunnen kwalificeren. Thijssen zelf zal daarbij waarschijnlijk een van de be langrijkste schakels moeten worden op grond van zijn gave techniek en daaraan gekoppeld het vermogen de bal in de eigen ploeg te houden, hoewel je je kunt afvra gen of hij de zware last een team te moe ten dragen in een zo belangrijk treffen wel aan kan. „Of ik speel weet ik uiteraard nog niet, maar ik zie het hoe dan ook wel zitten tegen Oost- Duitsland. Die gasten moeten toch winnen, terwijl wij aan één punt genoeg hebben. Na tuurlijk, het zal een loodzwaar karwei wor den, maar als we anderhalf uur lang alles ge ven wat we hebben, dan moeten we het kun nen redden" WILLEM PFEIFFER issisch ^ostduitse Lenir ölectie 17 man or hj bij <ST BERLIJN De Oost- lit Rujse bondscoach Georg ina achner heeft voor de beslis- iten de wedstrijd in groep vier el toernooi om het Euro plaat! voetbalkampioenschap, <fende woensdag tussen l-Duitsland en Nederland Leipzig zeventien spelers troepen. groep zijn ook de drie ge teerde spelers Lindemann, Imerenke en Hoffmann op- imen. Het is echter lang niet t of Buschner inderdaad het drietal zal kunnen be kken. Volgende spelers vormen de iduitse selectie: Croy en Gra- jhin, Kische, Doenner, Wei- frauer, Schnuphase, Kurbju- rPommerenke, Haefner, er, Schade, Lindemann, ch, Kotte, Kuehn en Hoff- een straffen eredivisie HAAG De tuchtcom- ie van het betaalde voet- leeft deze week geen en- j eredivisiespeler een straf even op te leggen. Van de elers, die op tweemaal stonden, ging niemand de derde maal in de fout. eerste divisie was dat |its een speler P. P. Koo- ih F. C. Vlaardingen, die Jns zijn derde boeking I wedstrijden onvoorwaar- kreeg. Voorts werden van Loon, M. Vlugt Jen Amersfoort) en G. jes (Graafschap) één /aardelijke uitsluiting [een wedstrijd omgezet in aefinitieve. ele kaart, die scheidsrechter Mulder bij de wedstrijd ioven-De Graafschap Pim de Meent voor ogen hield |ns aanmerkingen op de lei- is de trainer komen te op een berisping, werd het hoger beroep ïn van de Merkt aante- e, afgewezen. De Amers- speler was in de wed- tegen FC VVV uit het [gestuurd en had als gevolg in drie wedstrijden, een van 150 en een verbod 1 juli 1980 als aanvoerder treden, gekregen. Deze [werd bij de mondelinge be ling bevestigd. Girosparen bij de NMB is misschien wel de makke lijkste manier om wat geld op zij te leggen. Het enige dat u nodig heeft is een bank- of girorekening. Bij de NMB of bij een andere instelling. Voor de bedragen die u wilt sparen, schrijft u dan ge woon een girootje uit. Doe het op de post en de rest gaat van zelf. Geld opnemen is al even simpel. Via een speciaal op nameformuliertje schrijft de NMB het dooru gewenste be drag van uw girospaarreke ning weer over op uw gewone bank- of girorekening. U kunt dus altijd vrij over uw geld be schikken, tot f 5.000,- per maand. Bovendien krijgt u 1% méér rente dan op een gewone spaarrekening. Geen 4 Wo zo als gebruikelijk, maar 51/2%! Mooi meegenomen. Eén voorwaarde echter: de eerste inleg dient ten min ste tweehonderdvijftiggulden te bedragen. Geen 4'/2% maar 5'/2% rente Coupon ™i U krijgt alle gewenste informatie over NMB girosparen wanneer u deze coupon in een gesloten en velop zonder postzegel opstuurt naar de NMB, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB Open voor mij een girospaar rekening UAatikruiscn wat gewenst is. Ik heb een betaalrekening ja/nee Rek.nr.: i I I I I 1II I I Naam: Adres: Woonplaats: Datum: Handtekening:. (bij minderjarigen moet ouder of voogd WINKEL Op de derde pleisterplaats van het Hollandtoernooi verloor de Nederlandse dames- handbalploeg in een spijkerharde wedstrijd met 1017 van Tsjecho- Slowakije. Hongarije had weinig moeite met Polen: 2415. Halverwe ge het toernooi zijn de Hongaarse dames met zes punten uit drie duels al bijna verzekerd van de zege. Tsjecho- Slowa kije volgt met vier pun ten. Voor Nederland was er in de wedstrijd tegen Tsjecho-Slo- wakije één struikelblok: Mile- na Foltynova. Ilona Venema- Ignacz, de interim-trainster van het Nederlands team, koos voor een indirecte manier om deze letterlijk reusachtige speelster uit te schakelen. Miep van Beek schaduwde een groot deel van de eerste helft de beweeglijke Alena Horalo- va. Dit brein achter de Tsje- choslowaakse aanval moest van de bal worden gehouden, teneinde te voorkomen dat zij haar topschutter zou kunnen aanspelen. Bovendien was het raadzaam Foltynova een paar meter buiten de cirkel te hou den, in de stellige verwachting dat haar schoten uit de tweede lijn minder hard zouden aan komen. Dat was niet het geval. Binnen acht minuten had Tsjecho-Slówakije een voor sprong van 53 te pakken. Vier treffers van Foltynova, uit de tweede lijn. Nederland bleef het antwoord schuldig op een taktische ingreep van Jan Kecskemethy. Hij liet Foltyno va alleen het veld betreden wanneer zijn ploeg ten aanval trok. Het zeer chauvinistische publiek onthaalde deze ma- Hannle de Kok ondanks blessure zes treffers. noeuvre op honend gejoel. Na dat Els Boesten Horalova met een harde actie voor enige tijd aan de kant had geplaatst, stopte de doelpuntenmachine enigszins. Vechtend tegen Tsjecho-Slowakije maar met name tegen Foltynava haalde Nederland de rush 811. Offensief kwam er voor Ne derland in de tweede helft weinig van terecht. Hannie de Kok, met een enkelblessure aan de wedstrijd begonnen en op halve kracht spelend, kwam nog slechts in het veld om strafworpen te nemen. Zij bracht met zes treffers haar doelpuntentotaal op twintig en is daarmee de topscorster van het toernooi. Absolute uitblinkster was Jenny Rogge die het presteer de verschillende kanonskogels van Foltynova, waaronder een strafworp te stoppen. Toen zij niet meer tot scoren kwam na men Jana Kutkova (vijf doel punten, waarvan vier straf worpen) en Elena Boledovico- va het over. Vultink start met winst in Europese strijd TORHOUT - Hans Vultink is het Europees biljartkampioen schap 71/2 in Torhout van start gegaan met een zege in zes beurten 'op de Oostenrijker Kurt Mastny. De tien deelnemers zijn in twee groepen ondergebracht, waardoor Vultink in de twee de ronde vrij was. Opvallend was de nederlaag van Ray mond Ceulemans in de eerste ronde tegen zijn landgenoot Mare de Sutter: 300-252 in ze ven beurten. Ceulemans her stelde zich daarna door de Westduitser Hose met 300-42 in twee beurten te verslaan. ADVERTENTIE TIP VAN HET REISBÜRO SBgSBïffl®* K BEL 020-966866 A

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17