ïoogleraren en lectoren trijgen werktijdcontrole Kans cen traal cao- akkoord nog niet verdwenen November veel te nat Hulp aan vluchtelingen in Thailand via giro 999 CcidócSouACWit Waardevolle inspanning rA Winsten van olieconcerns niet extra belast Boete wegens smaad geëist tegen Henk van der Meyden Progressieve Zionisten verenigd weer ^ilNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 INISTER PAIS PAKT OOK VAKANTIES AAN fan een onzer verslaggevers) MSTERDAM Hoogleraren en ctoren aan alle universiteiten en igescholen worden met ingang van april van het komend jaar onder- n aan een verplichte controle naleving van hun werktijden, it blijkt uit een publicatie in het Dsterdamse universitaire week- onderden legale erknemers uitslagen !N HAAG De inwerk- ftreding van de wet bui- ïlandse werknemers op 1 vember heeft ertoe geleid i tot nu toe al enkele hon- rden illegale buitenlandse rknemers door hun baas ontslagen. Dat heeft mr. Bos, advocaat-generaal het gerechtshof in Den ag gisteren bevestigd. Bos coördineert het beleid de officieren van justitie zijn belast met de opspo- j en vervolging van werk- Vers die de nieuwe wet ertreden. Hoeveel illegalen het ogenblik hun baan al rijt zijn geraakt, valt niet te en. Maar uit gegevens die leeft gekregen van officie van justitie, van de Lopn- hnische dienst en van het derlands Centrum Buiten- iders maakt mr. Bos op dat zeker om enkele honder- gaat. Hij verwacht dat dit ital nog stevig zal stijgen als Openbaar Ministerie tot volging van de malafide rkgevers overgaat. ir, 5 |a n blad Folio Civitatis, waarin wordt gemeld dat minister Pais van onder wijs een algemene maatregel van be stuur voorbereidt om die controle wettelijk te regelen. Volgens het blad wordt met ingang van die datum ook scherp gelet op de neve nactiviteiten van kroondocenten, voor zover deze schadelijk zijn voor hun da gelijkse werkzaamheden. Ook zal elke hoogleraar of lector voorafgaand aan een vaste aanstelling eerst een tijdelijk dienstverband krijgen en zullen zijn vakanties worden beperkt. De maatre gelen vloeien voort uit het nieuwe rechtspositie regelement wetenschappe lijk onderwijs (rrwo) dat in de plaats komt van de nu geldende in 1931 ont worpen regeling voor kroondoecenten. Tot nu toe bestaat er voor deze groep wetenschappelijke personeel geen rege ling met betrekking voor de indeling van de arbeidsweek. De controle op de werktijden, zal vermoedelijk geschie den met behulp van een prikklok, waardoor het mogelijk wordt om aan- en afwezigheidsregelingen te treffen. [ortingsdebat" 4ch in december EN BLAAG In de eerste tek van december zal de reede Kamer de nieuwe rtingswet van minister [beda en staatssecretaris Graaf (Sociale Zaken) handelen. Daar heeft een eerderheid van 68 tegen 56 tieren toe besloten. De op- sitie, die bij monde van dA-woordvoerder Van der »ef, op uitstel van behan- ling had aangedrongen tot edio februari haalde daar- bakzeiL )A, WD, SGP, GPV en 70 waren het met het erderheidsadvies van de nmissie voor sociale zaken is, dat de een spoedige be ndeling waar door de rege- om gevraagd is, best mo lt is. Dat betekent dat de perking in de groei van de iale uitkeringen en het mi- numloon met ingang van 1 uiari 1980 van kracht kan irden. mit-Kroes chter eorganisatie Eurocontrol N HAAG (ANP) utssecretaris Smit-Kroes p verkeer en waterstaat ijft achter de reorganisa- voorstellen voor Euro- itrol staan, die een beper- og van het takenpakket t»r het Eurocontrol-cen- in Beek (Zuid-Lim- (g) behelzen. de Tweede Kamer gaf zij ^ren de garantie dat in- ting van de voorstellen zal leiden tot ontstlagen grote schaal. Tot 1986 zal centrum in zijn huidige blijven bestaan. Euro- 'trol is een gezamenlijk rid- ^Ct voor luchtverkeersbe- Ljn eiding waaraan wordt deel- wijk.1 tomen door Nederland, litsland, België en luxem- fg- De reorganisatie houdt °r Beek een verschuiving in de actieve luchtverkeers leiding voor de hogere tlagen naar een regeling uichtiC" lucht verkeersstroom in ,g 9 i gebied. Op 22 november zal Kamer stemmen over de ■n ingediende moties die willen geven. Mogelijk informatieplicht spaarbrieven DEN HAAG Staatssecre taris Nooteboom van finan ciën overweegt met een rege ling te komen, die een infor matieplicht omvat voor de opbrengsten van beleggin gen in spaarbrieven aan toonder. Tot nu toe is het mogelijk om geld daarin te beleggen, zonder dat de be lasting er van op de hoogte is en dus ook zonder dat over de verkregen rente be lasting wordt betaald. De staatssecrtetaris maakte dit gisteren bekend in de Tweede Kamer. Hij zei ook dat de aan gekondigde wijziging in de vermogensbelasting pas per 1 januari 1981 van kracht kan worden, omdat de kamer zich nog over voorstellen daartoe moet uitspreken. DANKZIJ INZAMELINGSACTIE (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Giro 999 heeft de afgelo pen maand snel hulp kunnen bieden aan de honderdduizenden mensen die vanuit Cambodja naar Thailand zijn gevlucht. Sinds half oktober is er voor zeven mil joen gulden aan medicijnen en andere noodhulp besteed. Het geld voor deze operatie is afkomstig uit de Aktie Bootvluchtelingen, die op zondaga vond 26 augustus in heel Nederland is gehou den. Het doel van deze aktie was, zoals pre mier Van Agt het via radio en televisie zei: het geven van hulp aan bootvluchtelingen èn land vluchtelingen. Op die avond kwam er dertig miljoen gulden binnen. Samen met de giften die in januari en februari werden ge daan, maar ook met het geld dat de laatste tijd is binnengekomen door de berichten over de slechte situatie aan de Thaise grens, is er nu een bedrag beschikbaar van veertig mil joen gulden. Om de projecten te financieren voor de op vang van Vietnamese en Cambodjaanse vluchtelingen die de Aktie Bootvluchtelingen op zich heeft genomen in Thailand, Maleisië, Hong Kong en op de Philippijnen, is er nu geld genoeg tot begin 1981. Maar ook daarna zal nog hulp verleend moeten worden, omdat het ernaar uitziet dat vele vluchtelingen nog wel twee jaar in opvangkampen zullen moe ten verblijven. Als bovendien de situatie ver slechtert, zal de Aktie Bootvluchtelingen nieuwe projecten op ziin schouders moeten nemen om de nood te lenigen. Vandaar dat giro 999 ten name van de Aktie Bootvluchte lingen in Den Haag open blijft voor nieuwe financiële giften. De Nederlandse vrijwilligster Marieke voedt hier een negen dagen oude Cambodjaanse baby melk met een injectiespuit. Het kindje is zelf te zwak om melk bij zijn moeder te drinken. Hij werd in het vluchtelingenkamp in Sa Kaeo (Thailand) geboren. MINISTER Scholten van Defensie heeft zich deze week tij dens de Haagse bijeenkomst van defensieministers van de NAVO bewonderenswaardig geweerd. Er kan niet anders worden geconcludeerd, dan dat hij de uitgangspunten van de CDA-fractie in de Tweede Kamer op loyale wijze tot de zijne heeft gemaakt. Het moet de CDA-fractie voor dit moment tot bevrediging stemmen, dat de zo moeizaam ontwikkelde ver trekpunten nu functioneren in de NAVO-onderhandelingen over de modernisering van de kernraketten voor de middel lange afstand. DaT het in het eerste treffen van de NAVO-ministers van Defensie niet tot een onmiddellijk positief resultaat is geko men, zal niemand verbazen. Bekend was nu eenmaal, dat de meeste NAVO-landen weinig bedenkingen hebben over de modernisering, en tot nu toe niet erg gevoelig waren voor de argumenten van Nederland. Bij het Nederlandse standpunt staat centraal, dat de belangrijke beslissing over de nieuwe kernwapens, die half december moet worden genomen, ver der escalerend werkt in de bewapeningswedloop tussen Oost en West. BOVENDIEN waren er deze week in Den Haag uitsluitend de ministers van Defensie bijeen, die alleen de wenselijkheid van de modernisering belichtten. Het element van wapenbe heersing, dat voornamelijk tot de portefeuilles van de minis ters van Buitenlandse Zaken behoort, was in het drie kantjes tellende perscommuniqué na afloop van de bijeenkomst in Den Haag in het geheel niet terug te vinden. Het element van wapenbeheersing komt pas op de NAVO-raad van half december aan de orde. En op dat element is de Nederlandse vrees voor verder escalerende wapenwedloop gooeddeels ge bouwd. SCHOLTENS kansen binnen de NAVO moeten dus voor een belangrijk deel nog aan de orde komen. Het is daarom ook toe te juichen, dat de bewindsman heeft aangekondigd, dat hij in de komende weken intensief contact zal zoeken met ander NAVO-regeringen om het Nederlands .standpunt (wachten met een beslissing tot daadwerkelijke stationering van de raketten) bij herhaling onder de aandacht te brengen. Het lijkt vechten tegen de bierkaai, maar de belangrijke zaak van wapenbeheersing en -vermindering is die krachtsin spanning meer dan waard. NA BELASTINGVOORSTEL VAN MINISTER ALBEDA (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De mogelijkheid tot het ma ken van centrale afspraken tussen werk gevers en vakcentrales voor het arbeids voorwaardenbeleid 1980 is gisteren in de Stichting van de Arbeid duidelijk toege nomen. Dit was mogelijk nadat de kabi netsdelegatie een extra belastingverla ging aankondigde, de werkgevers een grotere, zij het nog voorzichtige bereid heid hebben getoond om te praten over werktijdverkorting en de regering ook wel een bijdrage blijkt te willen geven aan maatregelen betreffende de herver deling van werk. De vergadering van de Stichting van de Arbeid met een rege ringsdelegatie werd dan ook optimisti scher afgesloten dan ze begon. effect van haar maatregelen. Eind volgende week zullen de voorzitters van de organisa ties, die de Stichting van de Arbeid vormen, nagaan op welke punten een vergelijk even tueel mogelijk is. Vervolgens raadplegen alle partijen hun achterbannen en dan hoopt men in een Stichtingsvergadering op 28 november tot zaken te kunnen komen. Het zal dan niet gaan over een centraal ac- coord, maar om het geven van gezamenlijke richtlijnen voor het CAO-overleg in de be drijfstakken om daar de onderhandelingen te vergemakkelijken. In de komende week zullen de vakcentrales zich er ook over beraden of zij looneisen zullen inslikken dan wel matigen nu het ka binet de loonbelasting zal verlagen om een grotere zekerheid te geven, dat volgend jaar tot aan het modale inkomen de koopkracht gelijk blijft. „Onze eis van 2 procent ver dwijnt nu niet opeens als sneeuw voor de zon omdat het ons om iets meer ging dan handhaving van de koopkracht, aldus FNV- voorzitter Wim Kok. Het CNV wilde 1 pro cent loonstijging, een half procent meer dan de regering wil toestaan. De aangekondigde belastingverlaging kan in beginsel wel in de plaats treden van dat halve procent extra van het CNV, maar voorzitter Van der Meulen zei met het probleem te blijven zit ten, dat de modale ambtenaar aan koop kracht blijft inboeten. Na Rotterdam, krijgt nu ook Amsterdam een Wereld handels centrum. Het Is de bedoeling dat eind mei van het komend jaar de eerste paal de grond in gaat voor de nieuwbouw die in Nieuw- Zuid aan de Stravinskylaan moet verrijzen. In het centrum worden ook bedrijven gevestigd die zich bewegen op het terrein van de internationale handel. In de tweede helft van 1983 moet het complex klaar zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel hij erkent dat er momen teel in deze sector grote winsten worden gemaakt voelt minister Van Aardenne (Economische Zaken) niets voor een extra belasting voor oliemaatschap pijen. De socialist Van der Hek had hierom ver zocht tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. Hij verwees hierbij naar de Vere nigde Staten, waar een dergelijke maatregel wel wordt genomen. Van Aardenne betwijfelt echter of er sprake is van overmatige winststijgingen. De olieconcerns mogen het dan nu wel goed doen, maar daar ging een aantal jaren aan vooraf, waarin zij in elk geval in ons land verliezen leden, aldus de minister. De hui dige winsten van de binnen Nederland gevestigde oliedochters bedragen volgens hem in de eerste negen maanden van dit jaar honderd miljoen a een half miljard. De minister betuigde wel zijn instemming met de in de Kamer geuite wens dat een groter deel van de winsten aangewend wordt voor onderzoek en ont wikkeling op energiegebied. Gemeenteraad Soest erkent demonstratie vrijheid fascisten SOEST De gemeente raad van Soest heeft gis teravond in meerderheid het tolerante beleid on derschreven dat het ge meentebestuur heeft ge volgd inzake de demon stratie van het fascis tisch Nationaal Jeugd- front in Soestduinen. Die demonstratie op 20 okto- ber gaf aanleiding tot een storm van protest omdat ze niet van tevoren verboden was en omdat tijdens de bijeen komst de politie niet ingreep toen de leden van het Jeugd- front luidkeels racistische kre ten slaakten. De meerderheid van de Soester raad is het met b. en w. eens dat door een de monstratie-verbod de vrijheid van meningsuiting en de vrij heid om te demonstreren in het gedrang zouden zijn geko- nvjn. in verband met een interview met de filmster Silvia Kristel dat hij in 1977 liet afdrukken in zijn blad. In dit vraaggges- prek was een uitlating van de filmster opgenomen waarin zij zei op 19-jarige leeftijd sexueel te zijn misbruikt door haar va der. Mevrouw Kristel heeft la ter bevestigd deze mededeling inderdaad te hebben gedaan. Van der Meyden stond terecht Mede in verband hiermee AMSTERDAM De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam, mr. A.Josephus Jitta, heeft gisteren wegens smaad 2500 gulden boete of 50 dagen hechtenis geëist tegen hoofd redacteur Henk van der Meyden van het weekblad Privé. heeft de rechtbank Van der Meyden in eerste instantie vrijgesproken. Mr. Josephus Jitta stelde gisteren dat de journalist het verhaal deson danks niet klakkeloos had mo gen overnemen en op grote schaal verspreiden. Hij waar schuwde tegen het gevaar dat „een paar aanhalingstekens een toverformule worden om iedere aansprakelijkheid te vermijden". AMSTERDAM Binnen de Nederlandse Zionistenbond is een progressieve liberaal- joodse sectie opgericht. Het streven van deze nieuwe vleugel is gericht op het verwezen lijken van gelijke rechten voor alle gods- diensige stromingen biunnen het Jodendom: de orthodoxe, de conservatieve en de libera le. Hiertoe wil men de nodige druk uitoefe nen op Israël. Al sinds jaren bestaat er in Isarël een feitelijk monopolie van de orthodoxe stroming binnen het Jodendom, aldus rabbyn Lilienthal, een van de oprichters. Nu is binnen de wereldunie van het progressieve Jodendom een beweging op gang gekomen, die zich niet wil neerleggen bij het discrimineren van de liberale stroming als gevolg van de onbekendheid daarmee in Is raël. De progressieve sectie in Amsterdam maakt deel uit van de wereldbeweging van li beraal-joodse organisaties. WEERMAN HANS DE JONG: GORREDIJK (ANP) November is in delen van ons land veel te nat geweest, zo meldt weerman Hans de Jong uit Gorredijk. Terwijl in de Zaanstreek bijvoor beeld voor de hele maand 80 mm neerslag normaal is, hebben weeramateurs daar nu al 120 mm opgevangen. In 1944 was november het natst. In Groningen werd toen 200 mm geregistreerd, in Amersfoort 241 mm en in het Westfriese Sluis zelfs 244 mm. In die periode liep het Ame rikaanse offensief tegen de Duitsers bij Aken vast in de modder. De onbestendigheid van het weer dezer dagen zal zich ook tijdens het weekeinde doorzetten. Met flinke tussentijdse opklaringen kan het dit weekeinde friet name 's nachts tot lichte vorst, gladheid op de wegen en plaatselijke mist ko men. Er is echter nog geen echte winter in de maak. Dat is te zien aan de kieviten, die nog verspreid en dus niet in groepjes, in de weilanden staan. Weliswaar werd in Noor wegen gisteren dertig graden vorst gemeten, maar deze stralingsvorst was niet voor export bestemd. Ook van een Russisch hogedrukgebied hebben we voorlopig nog niets te duchten. WEINIG VERANDERING DE BILT-KNMI - Een depressie die boven de Noordzee ligt neemt steeds verder in beteke nis af, zodat het morgen bij ons rustig weer zal zijn. In de nacht en ochtend daalt de temperatuur tot om het vriespunt of even on der nul en daarbij is er een kans op het ontstaan van mistbanken. Overdag wordt het hooguit een graad of zes. De kans op een bui is inmiddels erg klein geworden. Vooral boven Schotland en En geland brengt de depressie veel bewolking en regen. De koude lucht waarmee ze is gevuld is in middels ver naar het zuiden doorgedrongen en heeft ook Spanje en Portugal overstroomd. Een andere depressie, die over de Alpen noordwaarts is ge- strokken, bereikte in de morgen Noord-Duitsland en vervolgt zijn weg verder naar Zuid-Scan- dinavie, vergezeld van regen en sneeuw. Vooruitzichten voor zondag: Zonnige perioden en overwe gend droog. Rustig weer met in de nacht en ochtend op veel plaatsen lichte vorst Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: omstreeks 0 gr. Max. temp.: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode, van minstens 12 uur 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weersgesteldheid van Qlsteren Amsterdam Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vllsslngen Aberdeen9 Bordeaux Frankfort Helsinki InnsbrUck Klagenturt Kopenhagen Stockholm Casablanca Istanboe! Las Paimaa Beiroet Tel Avtv Tunis

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13