isse gaat kraakacties aan banden leggen Vooral overheid gedupeerd door Voorschotense zwendelaffaire Statenlid stelt vragen over beleid Oegstgeestse politie KRAKERS AAN HEEREWEG I^ORDT LOL NOG GEGUND" Bouwvergadering Inspraak in Sassenheim Eerste paal in 'f Heen Winnend bouwplan voor boerderij Bos POLITIE VERWIJDERT FIETSEN BIJ BUSHALTE Wielen blokkeren Warmond heeft overschot inplaats van een tekort STRAATNAMEN IN STOMPWIJK Diefstal sieraden Katwijk brengt ton op voor kleuterschool IEGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 De gemeente Lisse sinds gisteravond een (i-kraak-verordening rijk. :t een ruime meerderheid yaalf tegen vier stern en) werd ingestemd met college-voorstel om de [emene poli tie-verorde nt met de anti-kraak-clau- le uit te breiden. Pikant (ail in de discussies: gis- middag hadden jongeren i pand aan de Heereweg kraakt. „Laat hen nog ar zitten. Ik gun ze de lol r, merkte burgemeester rends op en concludeerde, de nieuwe verordening met terugwerkende acht zal worden gehan g- pand aan de Heereweg rd gistermiddag om vier r door de jongelui in bezit lomen. Men zei te handelen nens het onlangs opgerichte ngeren Huisvestings Comité lenstreek'. Het gekraakte idr eigendom van de ge- ente. werd rijkelijk omhan- i met spandoeken. Gistera- nd kwamen de jongeren ir de raadszaal om daar de tussie over de nieuwe ver lening bij te wonen. A-fractie-voorzitter Smith weten niet gelukkig te zijn de kraakactie. maar ook met de nieuwe verorde- Hij constateerde dat een •kraakbeleid een landelij- zaak is. Hij werd hierin de anderen bijgevallen, ook de overige fracties het college noemden het LISSE De gemeenteraadsvergadering leek gistera vond wel een bouwvergadering. Vrijwel alle agenda punten hadden met bouwen en woningtoewijzing te maken. De anti-kraakbepalig slokte het leeuwendeel van de dis cussies op, maar ook werd besloten de belasting op onroe rend goed met drie procent te verhogen. Het 'Comité Jon gerenhuisvesting Bollenstreek', verantwoordelijk voor de kraakactie, kreeg de toezegging de nodige informatie te krijgen over het Lissese beleid ten aanzien van het bouwen voor jongeren. Een verzoek van Schiphol, om de werkne mers van de luchthaven als economisch gebondenen te er kennen werd afgewezen in afwachting van een beslissing van het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek. Een verzoek van bewoners van de Poelpolder om woningisolatie werd behandeld en uitgesteld. Voorts stonden twee bezwaar schriften tegen het bouwen van een bioscoop in het win kelcentrum Blokhuis op de agenda, maar deze waren al achterhaald door de nieuwe plaats voor de bioscoop. een spijtige zaak. dat de rege ring zo lang wacht met de zo genaamde leegstands wet. „Maar nu de regering talmt, moeten wij zelf wel orde op zaken brengen. De openbare orde moet gehandhaafd blij ven en eigendommen moeten worden beschermd. Door het kraken wordt" ingebroken op een zo rechtvaardig mogelijke distributie van woningen", al dus de heer Smith. Namens zijn fractie zegde hij toe, dat men een en ander een goed zal onderzoeken. Het CDA stelde onder meer voor om eens te bezien of in de wijk Meeren- burgh niets voor jongerenhuis vesting gedaan kan worden. Ook de VVD bij monde van mevrouw Michels verklaarde niet blij te zijn met de veror dening. Maar ook zij zegde steun aan het voorstel toe om dat het eigendomsrecht be schermd dient te worden. De heer Aangeenbrug steunde na mens GPV/SGP deze opvat ting. Tegen het voorstel waren PvdA en D'66/PPR. De heer Rosdorff (PvdA) noemde het gedrag van Lisse voorbarig. „Er moet wat aan het pro bleem gebeuren. Met het straf baar stellen van kraken is men er niet", verklaarde hij. Hij opperde, dat het probleem van de jongerenhuisvesting kennelijk niet zo bij het colle ge van b. en w. leeft. De kraakactie aan de Heereweg noemde hij een demonstratie van het feit dat er echt wel woningen voorhanden zijn die geschikt gemaakt kunnen worden. Namens D'66/PPR stelde mevrouw Betlem dat er een meldingsplicht voor leeg staande woningen moest ko men en wees de nieuwe veror dening met klem af. Burgemeester Berends verde digde met verve het raads voorstel. „Het college zou lie ver niet met dit voorstel geko men zijn. Het is tragisch dat de leegstandswet vertraagd is, maar nu komt de openbare orde in het gedrang". De raadsvoorzitter merkte ook op dat kraakacties weieens hard handig door de eigenaar beëin digd kunnen worden, met knokploegen en dergelijk. „De raad moet het aandurven orde op zaken te stellen", conclu deerde hij. „Waar een parle ment afwacht, moeten wij onze eigen boontjes doppen". En na die woorden kwam het op een stemming aan. Met twaalf tegen vier stemmen haalde de anti-kraak-verorde- ning het. Lissese krakers bij het rijkelijk van spandoeken voorzien pand SASSENHEIM De In spraakprocedure in het ka der van de Rijks Bijdrage Regeling bij het delegeren van het overheids-subsidie- beleid is in Sassenheim be gonnen met het opstellen van de nota „Inspraak Spe cifiek Welzijn". De discus sienota is inmiddels aan het college van burgemeester en wethouders overhandigd. De voorbereidingswerkgroep heeft van het Sassenheimse gemeentebestuur de opdracht gekregen een concept-in spraakverordening op te stel len ten behoeve van de plan ning van het 'specifieke wel zijn' in Sassenheim. Volgens de werkgroep maakt bijna ie dere burger gebruik van een bepaalde voorziening. In spraak op dit gebied is dan ook voor iedereen van belang, al dus de werkgroep 'Inspraak Specifiek Welzijn De ont- werp-nota is zo opgesteld dat hij ook als handleiding kan dienen bij het regelen van in spraak op andere beleidster- KATWIJK De oudste aandeelhoudster van de Rijnsburgse firma BV Kor- thofah, mevrouw C.C. Breed- Snip heeft vanmorgen de eerste paal geslagen voor de bouw van een nieuw be drijfspand in het Katwijkse industrieterrein 't Heen. De 60-jaar oude onderneming die werkgelegenheid biedt aan zo'n 50 werknemers, speciali seert zich in teken- en schrij- fartikelen voor fabrieken, re clamewereld en detailhandel. De bouw in 't Heen betreft in eerste instantie een bedrijfs pand met een vloeroppervlak te van 4.000 vierkante meter, met een uitbreidingmogelijk heid van ruim 3.000 m2. IE OUT OLYMPIA '72 AMERICAN BAS^fl^ FOUNDATION het bekroonde ontwerp voor de vernieu- rcg van de ruimten van jongerensociëteit Time en de sportverenigingen Olympia en '72 en in Wassenaar. gaat om de boerderij Bos en omgeving, ge pen achter het nieuwe Adelbert-college. Win naar vön de door de gemeente uitgeschreven wedstrijd architectenbureau J. Galjè en J. van der Spek wil de boerderij restaureren en twe nieuwe clubhuizen bouwen voor de sportvereni gingen. Geschatte kosten: ruim 2,5 miljoen gul den. 0ORSI ■kirsch 'RSCHOTEN Met de schotense zwendel in F«'s zijn grote sommen ■ld gemoeid. Hoewel het iderzoek nog in volle gang >is het nu al duidelijk dat wal de overheid de dupe 'n deze zwendel is gewor- tn. Bedragen zijn nog niet i noemen daar er nog dage- iks nieuwe feiten aan het c"t komen. De twee in ^ntenis genomen Voor- hotenaren, de broers J. en M. de L., zijn inmiddels weer vrijgelaten. De bij de zwendel betrokken J.L. uit Capelle aan de IJssel kwam al eerder vrij. De zwendel kwam aan het licht nadat er na een faillise- ment onregelmatigheden in de administraties werden vastge steld. Daarna ging een uitge breid onderzoek van de Voor schotense politie in samenwer king met de rijksrecherche van start. Inmiddels is duide lijk geworden dat er sprake is van belasting-ontduiking op grote schaal en het niet afdra gen van sociale premies. De frauduleuze aktiviteiten van de verschillende b.v.'s strek ken zich over het afgelopen jaar uit. Van de zwendel lijken vooralsnog geen particuliere bedrijven de dupe te zijn ge worden. Verwacht wordt dat de drie mannen in januari worden voorgeleid. OEGSTGEEST Statenlid Tilanus van de PPR heeft het college van Gede puteerde Staten vragen gesteld naar aanleiding van de berichten dat de po litie van Oegstgeest bij bushaltes fiet sen verwijderd als deze niet in de rek ken zijn geplaatst. Het gaat hem met name om de bushalte voor de rijksweg richting Amsterdam, ter hoogte van de Berlicumstraat. De heer Tilanus stelt dat een dergelijke handelswijze van de Oegstgeestse politie niet overeenkomt met het beleid van de provincie dat er op gericht is het gebruik van het interlokaal openbaar vervoer te bevorderen. De bereikbaarheid van de bushaltes is, volgens de vragensteller, hierbij van wezenlijk belang. Hij vraagt het college om daar waar het aantal fiet senrekken bij de bushaltes niet voldoende is, maatregelen te nemen. De politie van Oegstgeest ontkent overi gens dat er te weinig ruimte is om de fiet sen te plaatsen. Bij de oprit richting Am sterdam is één fietsenstalling geplaatst, aan de andere zijde staan er drie. „De fiet senstalling bij de Berlicumlaan was vaak overvol zodat de mensen hun fiets buiten de stalling plaatsten en zodoende de open bare weg versperden. We hebben daar di verse klachten van de buurtbewoners over gehad. We hebben in de loop der tijd inderdaad een aantal fietsen bij deze stal ling verwijderd. De andere drie stallingen waren dan echter nagenoeg leeg. Er was dus wel degelijk ruimte om de fietsen te stallen. Wanneer de mensen 's ochtends iets verder zouden doorlopen kan ieder een, met gebruik making van de stallin gen aan de overzijde van het viaduct, zijn fiets kwijt", aldus een woordvoerder van de Oegstgeestse politie. „Nadat we een be richtje hierover in een plaatselijke krant hebben gepubliceerd is de situatie aan merkelijk verbeterd. Het komt tegen woordig nog maar bij uitzondering voor dat we fietsen moeten verwijderen". LISSE Doordat de wielen van zijn auto blokkeerden, was een uit Voorhout af komstige automobilist van morgen om een uur niet in staat een vrij scherpe bocht te nemen, waardoor het voertuig tegen een boom tot stilstand kwam. De bestuurder reed op de Spekkeweg, ter hoogte van het kerkhof wilde de man afslaan, maar de stuurinrichting bleek niet aan zijn wil te beantwoor den. De wagen reed halsstarrig recht door en belandde tegen een boom. De bestuurder en een inzittende uit Noordwij- kerhout zijn naar het Diaco- nessenhuis in Heemskerk overgebracht. WARMOND De leden van de kommissie finan ciën stelden giste ren tijdens een korte vergade ring de rekenin gen voor het jaar '76 vast. De ge meenterekening gaf in tegenstel ling tot het ge raamde tekort een overschot te zien. Voorgesteld werd het overschot als volgt te besteden: 100.000 gul den toevoegen aan de saldireserve, 100.000 gulden op de zoge naamde staat L 2 op te schonen (restant boekwaarde, investe ringen die geen nut meer hebben, onren dabele investeringen en dergelijke afschrij vingen), en ruim een ton om extra hulp van het verificatiebu reau in te schakelen voor het opstellen van de rekeningen voor de jaren 1977 en 1978. Enkele commis sieleden vonden het echter juister een deel van het overschot aan te wenden om de be lastingdruk te ver minderen. De heer Corijn zag graag de on roerend-goed belas ting voor het jaar 1980 bevroren omdat Warmond in deze toch wel erg hoog zit in vergelijking met de omliggende gemeen ten. Over de beste ding van de meeval ler werd men het gis teren niet eens. De commissieleden beslo ten daarom dit punt tér discussie te stellen bij de volgende week te houden begroting sbehandelingen voor STOMPWIJK De Dorpsraad Stompwijk zal in de bijeen komst van donderdag 22 november voor de nieuwe wijk langs de Meerlaan een aantal straatnamen worden voor- legd. Omdat het wijkje maar twee ontsluitingen krijgt zijn twee namen voldoende. Voorgesteld wordt keuze te maken uit de van Zwietenstraat, van Alckemadestraat, van Culem- borchstraat en de van Merodestraat. Evenals bij de van Ra- ephorststraat en de van Santhorststraat gaat het om namen uit de rij van ambachtsheren en -vrouwen van Stompwijk van vóór 1610. Over de woningbouw deelt voorzitter wethouder J. J. Meijer de Dorpsraad mee dat een bouwplan, dat naar verwachting aan de eisen voldoet, naar de provinciale directie is gestuurd die het moet beoordelen. De afhandeling zal echter nog wel enkele maanden vergen. De wens van de Dorpsraad de Kniplaan aan te wijzen als B-weg is doorgezonden naar zowel Gedeputeerde Sta ten als naar de Provinciale Waterstaat. Het dichterbij de wonin gen plaatsen van de brievenbussen bij de woningen aan het Oosteinde is door de PTT afgewezen. De bussen staan volgens de door de minister uitgegeven richtlijnen. De normen zijn on der meer de afstand van de woning tot het trottoir (10 meter of meer), tussen de woningen onderling en de lengte van de straat. De Dorpsraad komt om 20 uur bijeen in het Dorpshuis aan de <^r. van Noortstraat. HAZERSWOUDE Geld en sieraden zijn vannacht om drie uur gestolen uit een woning uit de Valeriusstraat. De in brekers kwamen binnen door het forceren van een achter deur van het huis, waarvan de bewoners afwezig waren. Toen de eigenaar vanmorgen thuis kwam trof hij een volledige chaos aan. Alle meubels en kasten waren overhoop ge haald Het schadebedrag is nog met bekend. KATWIJK De Katwijkse actie voor de bouw van een kleuterschool voor het door een aardbeving verwoestte Ulcinj in Yoegoslavië heeft tot op heden bijna 100.000 gulden opgebracht. Het hoogtepunt in de aktie vormde de rommelmarkt van „Jubilate" die 40.000 gul den opbracht. Dinsdagochtend reikte wet houder Bergman de prijzen uit in een wedstrijd waarin de deelnemers tegen een betaling van één gulden het gewicht van de heer Bergman mochten raden. Het juiste gewicht van de wethouder bleek 130 kilo te zijn. Met deze wedstrijd is de totale opbrengst van de aktie voorlopig op 95.000 gulden ge bracht. UI LISSE Wandelsportvereni ging D.J.O. in Lisse houdt vrij dag een jaarvergadering in de zaal 'Mariënburcht' aan de Oranjelaan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. ZOETERWOUDE De Sint Jan's Fanfare geeft zaterdag 17 november het traditionele winterconcert in 't Centrum. Het programma bestaat uit semi-klassieke en moderne werken. Na het concert is er een gezellige bijeenkomst met muzikale medewerking van „The Pacemakers". De toe gangsprijs tot het concert dat om 20.00 uur begint bedraagt 3,50 gulden. In december van dit jaar geeft de Fanfare nog een aantal concerten in onder meer in Huize Emmaus en de Eendenkooi. SASSENHEIM In gebouw 't Onderdak wordt zaterdag 24 november een 'Welfare'-ver- koop gehouden van werkstuk ken van bejaarden en gehan dicapten. Belangstellenden zijn welkom tussen 10.00 en 16.00 uur. WARMOND De Vrouwen beweging Warmond organi seert op 21 november een ge- spreksavond over de genezing van kanker. Mevrouw dr. Schaake zal hierbij nader in gaan op de verschillende ge neeswijzen zoals bijvoorbeeld bestraling. Tevens wordt aan dacht geschonken aan hoe men zelf vroegtijdig kanker kan ontdekken. Kanker kan, mits in een vroeg stadium ont dekt, vaak goed en in sommige gevallen zelfs voor 100% gene zen worden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in hotel „de Zon". Ook niet-leden van de vrouwenvereniging zijn welkom. LEIDERDORP De volksu niversiteit K O afdeling Leiderdorp organiseert met het oog op de komende St. Ni- colaasviering een avond „koek-vergulden" op dinsdag 20 november in het clubhuis „De Houtkamp", van Diepe- ningenlaan 2a. Banketbakker Englebert zal proberen de deelnemers in te wijden in de geheimen van het vergulden en glazuren van speculaaspop pen. Aan het einde van de bij eenkomst wordt bisschopswijn geserveerd. De aanvang is om 20.00 uur. Aanmelding is mo gelijk, vóór 13 november bij: mevr. C. Houwer-Duyndam, Dragontuin 24. tel. 890603 KATWIJK Amnesty Inter national afdeling Katwijk or ganiseert vanavond een schrij- favond ten bate van mensen, die ten onrechte gevangen zit ten. Naar aanleiding, of met behulp van een voorbeeld brief, kan men de brief rich ten naar de daarvoor verant woordelijke regeringen of in stanties. Ook kan men tijdens deze avond informatie krijgen over Amnesty in het alge meen, of over de Ruslandak- tie, die tot januari '80 gehou den wordt. De avond „schrij ven voor gevangenen" wordt gehouden in het gebouwtje van de wijkvereniging Cleijn Duin, Cleijn Duinplein in Kat wijk. De zaal is open van 7.30 tot 10 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7