Bii de neurose helptDe prote Kruiden Afjoth Ij Groentenmet landbouwgif op veiling Provinciale herindeling niet in een keer Beeldenstorm II Piano-trio doet naam eer aan ONKRUID SPREEKT EIGEN TAAL Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 LEIDEN DEN HAAG Officier van justitie en Haagse economische politierechter werden gisteren voor een merk waardig vraagstuk geplaatst met betrekking tot gebruik van bestrijdingsmiddelen in de tuinbouw. Terecht stonden enkele tuinders uit Leiden, de Rijnstreek en Wassenaar aan wie werd verweten dat zij produkten ter veiling hadden aangevoerd met een hoger percentage giftige bestrijding smiddelen dan wettelijke is toegestaan. Dat betrof andijvie en sla waarbij Bromile en Mevinfos was gebruikt waarmee de veiligheidsgrens was overschreden. Het verweer van verdachten was vrijwel eensluidend: een er kend ontsmettingsbedrjf had de grond in de warenhuizen uitge stoomd en volgens het voorschrift was de met methyl bromide bespoten grond doorgespoeld en daarna beplant. Bij het oogsten van het produkt bleek op de veiling nog een te groot percentage giftige stof op de sla aanwezig. In een bepaald geval was op 23 juni de grond gegast, in augustus de planten gepoot en in okto ber geoogst, alles met voorgeschreven tussenruimten. Het was voor verdachten dan ook onbegrijpelijk dat giftige stoffen wer den aangetroffen op het produkt. Het ontsmettingsmiddel is niet vrij verkrijgbaar in de handel en mag alleen door een erkende ontsmetter worden toegepast. Ver dachten voelden zich dan ook allerminst schuldig aan hetgeen hen werd verweten en tevoren ook nog nimmer was voorgeko men. De officier van justitie die aanvankelijk de strafbaarheid bewe zen zag, vond het bij nader inzien juister om een nader onder zoek in stellen of en in hoeverre de rijksvoorschriften juist zijn en worden toegepast. Daartoe hield de politierechter de verdere behandeling van de zaken man. LEIDEN Het Clara Wieck Piano-trio dankt haar naam aan de pianovirtuoze, die onder de naam Clara Schumann ook componerend wel van zich deed spreken. Dat weet niet iedereen en daar wil dit ensemble wat aan doen. Henny Ra- venstein (viool), Yke Viersen (cello) en Jet Röling (piano) bewezen gisteravond in een rijksdaalderconcert van K&O dat dit streven terecht is. Gespeeld werd van de componiste haar meesterwerk, het trio in g. op. 17; Een lieflijk en be weeglijk werk met heel wat opmerkelijkheden in ritme en harmonie. Het allegretto is ronduit verrassend. De liefde voor CW straalde zichtbaar en hoorbaar de zaal in. De stap die men nam naar Ravel was erg groot en persoonlijk had ik hem liever na de pauze gehoord. De sonate voor viool en cello is een en al oorspronkelijkheid. De vergelijking die Jet Rö ling in het begin maakte met een wedstrijd tussen twee zeer goe de bekenden vond ik het werk maar zeer ten dele recht doen. Deze compositie eist het uiterste van de toehoorder, omdat het zoveel bijzonders in zich bergt en nog meer van de musicus om dat Ravel de instrumenten en de tweestemmigheid tot op de bo dem verkent. De weergave was niet helemaal evenwichtig in deze krachttoer. Fantastische momenten wisselde men af met wat geforceerde passages. Na de pauze Brahms. Een prachtig werk het trio in C, op 87, dat veel te bieden heeft. De muziek treft steeds door de afgewogen klankkleuren en vooral daardoor kan deze compositie zeer goed als graadmeter voor de samenwerking in een trio dienst doen. Het is verheugend en opmerkelijk dat dit nog jonge ensemble goed op temperatuur bleek. Arie de Ru STAD/REGIO LEIDSE COURANT WIECEL VERWIJT GEMEENTE CONSERVATISME LEIDEN/DEN HAAG De provinciale herindeling van ons land zal niet in een klap een feit zijn. Het kabinet kiest voor een geleidelijke invoering van nieuwe pro vincies, waardoor het totaal aantal uiteinde lijk 17 zal bedragen. „We kiezen voor een pragmatische aanpak. We willen zo snel mo gelijk zaken doen waar die gedaan kunnen worden en waar ook de provinciale besturen tot de conclusie zijn gekomen dat schaal verkleining op z'n plaats is", benadrukte minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) woensdag in een toelichting op de nieuwe notitie over de bestuurlijke herindeling. De bewindsman onderstreepte dat het hier gaat om een voorlopig kabinetsstandpunt, waar de Kamer nu op moet reageren. Daarna zijn de provincies nog een keer aan bod vóór de rege ring met de eerste herindelingswetsontwerpen komt. Intussen loopt de procedure van de ande re verwante hervormingsvoorstellen gewoon door. Wiegel verwacht dat een wetsontwerp over de taakverdeling gemeenten-provincies en rijk in het voorjaar 1980 kan worden ingediend. De VVD-minister haalde woensdag fel uit naar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten die vorige week in Den Haag opnieuw kritiek over zijn plannen voor een bestuurlijke reorganisatie uitstortte. De gemeenten vrezen uitholling van hun taken en willen dat Wiegel zijn plannen intrekt. „Houwen wat je hebt", vertaalde de be windsman deze kritiek op zijn beleid. „Het VNG-congres was in mijn ogen een uitgespro ken conservatief congres. Veel kritiek, maar niet zeggen hoe het dan wel moet", aldus Wie gel. Het kabinet heeft volgens Wiegel op tal van punten de vicieuze cirkelredeneringen (waarbij een nieuwe taakverdeling, de provin ciale en de gemeentelijke herindeling steeds maar op elkaar wachten) met concrete voorstel len willen doorbreken. Volgens de minister is het een illusie te stellen dat het afzien van .een reorganisatie van het binnenlands bestuur geodkoper zou uitpakken dan het doorvoeren ervan. „We blijven anders met zware gewesten zitten die ook geld koste- n",aldus de minister. Zuid-Holland Wiegel erkende dat het voornemen van het ka binet de provinciale herindeling met een pro vincie Rijnmond te laten starten niet aansluit bij de wens van Zuid-Holland dat daarover pas een knoop kan worden doorgehakt als het to taalbeeld van nieuwe provincies zichtbaar Is. Daar kan volgens de bewindsman niet op ge wacht worden, omdat we dan weer zes, zeven jaar verder zijn. „Het kabinet wil dat Rijnmond een voortrekkersrol vervult en we hopen dat daarmee ook elders de behoefte aan herinde ling sterker wordt",legde Wiegel gisteren uit. Zoals gemeld zal de provincie Rijnmond het zuidelijk deel van Zuid-Holland omvatten, zon der Goeree-Overflakke dat naar Zeeland gaat, maar met de Gelderse gemeenten Vuren en Herwijnen. De rest van Zuid-Holland krijgt als zuidgrens die van het huidige Openbaar Li chaam Rijnmond en in het oosten de rivier de Lek, waarbij Woerden en Driebruggen naar Utrecht zouden gaan. Ook de gemeente Hille- gom verdwijnt in de nieuwe plannen uit Zuid- Holland en wordt bij Noord-Holland gevoegd. Volgens de minister zal het heel wel mogelijk zijn dat duidelijkheid is over het takenpakket van een provincie Rijnmond, als het wetsont werp voor een verzelfstandiging van dit deel van Zuid-Holland wordt ingediend. Wiegel liet er geen misverstand over bestaan dat op het moment dat de provincie Rijnmond een feit is, een einde zal moeten komen aan het Gewest 's Gravenhage. niet te dringen om mee te mogen doen: „men seyde datter geweest hadden 284 persoonen Het verval van de stad in economisch opzicht wekte agressie op van veel arm volk, zoals „volders, steenplaetsers, turfdraegers ende diergelycke sorten van menschen tegen kerkelijke instel lingen. Tegenover de „declinatie vande neeringhen alhier ende de düyre tyden eenige voorleden jaeren grote armoede onder den gemeene man hebben inne- gebracht". Met name de volders wor den genoemd; mensen uit de oude lake nindustrie derhalve. Tegenover de ar moe van het werkvolk stond het waar devaste inkomen van de geestelijkheid. De industriëlen hadden wel de kerk met inkomsten bedacht, maar niet het werkvolk. Het is misschien wel nuttig om. erop te wijzen, dat de middeleeuwse kerksitua- tie afwijkt van de tegenwoordige. Voor een stad als Leiden zijn er acht pries ters beschikbaar voor het werkelijke pastoraat: vier in de Pieterskerk, twee in de Pancraskerk en eveneens twee in de O.L. Vrou wekerk in Maredorp. Tot de taak van die pastores mag gerekend worden de zielzorg, het bedienen van de Sacramenten en het preken. Naast deze pastores waren er tientallen gees telijken aan de kerk verbonden als ka nunnik, vicaris of memorieheer. Deze geestelijken (in het geval van kanunni ken dikwijls nog lang geen priester) trokken rijkelijk inkomen uit hun ker kelijke verplichtingen, die zij' veelal door een arme priester lieten waarne men. Bij de stichting van prebenden, vica- rieën en memoriën werden landerijen en andere onroerende goederen aan de kerk geschonken met de uitdrukkelijke verplichting om voor een nauw om schreven kerkelijke dienst aan de dienstdoende geestelijke een inkomen te geven via de opbrengsten uit renten, pachten van de geschonken goederen. Deze geestelijken ontvingen voor ge ring dienstwerk een gegarandeerd in komen, dat hen overigens rechtens toe- Om een indruk te geven van het aantal priesters, dat in de vijftiende eeuw in de jaarlijkse processies meeliep, vertel len de stadsrekeningen ons interessante dingen. Buiten de pastores en de fran ciscaner monniken uit het klooster op de Waard en de monniken van het Lopsenklooster, schommelt het aantal rond-de negentig. Zolang het de inwo ners van Leiden naar den vleze gaat, is dat aantal geestelijken geen probleem, maar zodra er een malaise optreedt, roept die situatie duidelijk wrevel op: wij hebben armoe en zij hebben een goed betaald lui leventje. Begrijpt u nu de woede en de verscheurde brieven in het kapittelhuis in 1566? Laat de ka nunniken van St. Pancras nu nog maar eens bewijzen, dat ze recht hebben op hun uitkering! Na de storm in 1566 herneemt het le ven zijn gewone gang. Van de rondweg honderd ingedaagde ketters- wordt slechts een tiental gedaagd wegens het deelnemen aan beeldenstorm. De in quisiteurs vragen alleen of mensen hebben deelgenomen aan beeldenstorm en niet of zij de beginselen van de nieuwe leer aanhangen. Na het herstel len van de stadsvrede vraagt de gods dienstvrede niet om een kerkelijk oor deel. De plaatselijke overheid kan dan ook op 25 januari 1567 een contract sluiten met aanhangers van de nieuwe religie, waardoor gehoorzaamheid gegaran deerd wordt. Op basis van dat akkoord mochten de gereformeerden een soort schuilkerk bouwen buiten de Witte Poort, het zogeheten GEUZENHUIS. Na elf weken zou dat kerkje overigens al weer worden afgebroken. Men blijft waakzaam. De schout ziet toe, dat voorstellingen van rederijkers kamers door de kerkelijke overheid worden gecensureerd op eventuele ket terij alvorens de spelen mogen worden opgevoerd. Die zorg tegen ketterij is geen kerkelijke zaak, maar een wereld lijke in het kader van de stadsvrede. In 1567 heeft men gedacht, dat de woe lingen voorbij waren en dat alles op de oude voet voort zou gaan. De tijden wa ren echter veranderd en wanneer Lu- mey in juli 1572 naar Leiden komt, ziet pastoor Gijsbert Joris Willebrordszoon de bui al boven de Pancraskerk han gen. Hij pakt zijn koffers in en pakt zijn biezen naar Amsterdam. De pas toor van de O.L. Vrouwekerk wijkt ook uit. De pastoor van de Pieterskerk, A rent Dirckszoon Boekenberg, blijft op zijn post. Een vicaris van de O.L. Vrou wekerk, heer Paul us de Goede, weer ook van geen wijken. Aan hen beiden werd de zielzorg over de Leidenaren door de situatie van het ogenblik toe vertrouwd. Hoe een en ander verliep leest u binnenkort aa e beeldenstorm die in 1572 over Ne derland woedde, liet ook Leiden niet 3vv tberoerd. Vorige week ging de ru nd riek „Kerkepad" in op het voorspel eti ,f deze beeldenstorm. Onderstaande aa levering is een direct vervolg van' w sze aflevering. e situatie van godsvrede en stadsvre- er is aanwezig wanneer de vroegere icobskapel ter beschikking wordt ge- h 'eld aan de lakennijverheid. We zagen ïp l dat veel schamele luyden zich met d lerlei onroer en onrust in de stad be- ;Vi 'ghielden en dat de stad geen juridi- he tóe middelen had om dat in goede ba- vi en te leiden. ■m1 zÜn geschiedenis van het Neder- \nds katholicisme schrijft prof. Rogier: laa Voor zover de gebeurtenissen van ni 566 en '67 een voorspel waren van de n, olitieke omwenteling irc. 1572 werden ijz gedragen door de schutterij en in het ch tbeel niet door de gereformeerden, Ze 'e- gering in aantal als ze waren en of- ciële status, zich allereerst moesten nj roberen te ontdoen van het odium, dat - j) i droegen door het meewerken van >eg nkelen hunner aan de beeldenstorm 'at k schutters van Middelburg hadden l/U ijvoorbeeld een absolute neutraliteit in vv ebt genomen inzake godsdienstzaken. zj ij verklaarden: Wij willen voir kerc- ho en, papen ende monicken nyct vech- ht De schutters van Amsterdam stel- rd en vast, dat zij in het gebied buiten msterdam niets te maken hadden en stt at zij daarom niet konden beletten, dat eii Jensen buiten de stad een bijeenkomst Izi an de nieuwe religie gingen bijwonen. ja todsdienstzaken zijn een kwestie voor rcji e Kerk en niet voor de schutterij. h h zou het een beetje al te simpel zijn r(j alleen geloofstechnische dingen op mfe beeldenstorm en de alteratie te be- •jlK tokken. Toen op 5 januari 1566 het vond maal werd gevierd, stona Leiden lever. Een pluspunt voor onze spijsvertering. Zo kunnen we vijftig kruiden doorgaan. Het ééne nog heilzamer dan het andere kruid. De hondsdraf, de hondsroos, de hyssop (tegen borstkwalen), de wilde kamperfoelie (ter reducering van plaatselijke kliergezwellen), de rode klaver, rijk aan koper, en kalmerend (de rode bloem helpt u van uw nerveusiteit, maar ook van hoest en keelziekten af). En dan de lijsterbes. Mijn hemel, die staat bij ons in de voortuin. Het sap van die bes werkt bloedzuiverend. Er zijn nog meer mogelijkheden, maar raadpleeg eerst het boek van Lex Overeijnder. Het gaat door met tijm, pepermunt en rabarber, met salie en St. Janskruid. Daar zijn ook de smeerwortel, de stinkende gouwe en de struikheide. Er dienen zich aan de valeriaan (bij nerveuze hartkloppingen en benauwdheden), het valkruid (ter voorkoming van een pijnlijke buil of bloeduitstorting, als uw zoontje bij het fietsen tegen een boom aanknalt). Tot en met Oostindïsche kers, van oorsprong een „liefdesbloem", maar ook bruikbaar als oud huismiddel bij aandoeningen van klieren. Dan is er nog de toniserende werking van de paardebloem, de vlier, de vrouwenmantel (een best spierversterkend kruid en menstruatieregelend) en de smalle weegbree, die heel wat doet als het aankomt op hinderlijke verslijming en onnodige kliervorming. Eens, zo zegt Lex, werd over weegbree met ontzag besproken. Dan praten we verder niet eens over het kruipend zenegroen, de zonnebloem (tegen constipatie en netelroos) en de veldzuring, die een volkomen opluchting biedt aangaande koortswering, eetlustopwekkende toestanden, nierenstimulering, bloedzuivering en laxerend. Tot zover Lex Overeijnder, die een levenswerk schreef en nu weer op weg is naar een derde leven. Op voorhand. Want met die kruiden kom je een heel Een onkruid Ben je mal. Elk kruid spreekt een eigen taal en die moet je kunnen verstaan. Kruid kan heilzaam zijn. Toepassingen ervan zijn in staat, het leven te verlengen. Tot aan het tweede leven toe. „Ondanks de opmars van de materialistische industrialisatie handhaaft zich de grote apotheek; het geneeskruid". Dit zegt Lex Overeijnder uit het Friese Oudehorne, die zelf aan een „tweede leven" bezig is en daarvan ook getuigt. Daarbij heeft hij - vanuit zijn liefde tot het plantenrijk - een boek geschreven dat de natuur alle eer aan doet en het kruid verheft tot zaligmakend. Overeijnder is docent bij de Leidse Onderwijs Instellingen LOI en bekend door publicaties in oostelijke dag - en weekbladen (met o. a. kruiden - strips) en heeft in voorbereiding een cursus - beginnend volgend voorjaar I - Thuis met kruid". Daarbij heeft Overeijnder I het niet gelaten. Hij schreef j een boek „De grote kruiden apotheek", dat werd uitgegeven bij Thieme Cie, Zutphen, en dat gisteren ten doop werd gehouden in het vochtige tropengebied van de Victoria - kas van de Hortus Botanicus achter het academiegebouw van de Leidse universiteit. Het frisse boek, met tekst van Lex Overeijnder en met foto's en tekeningen en vormgeving van Lex Overeijnder, werd ten doop gehouden door mevrouw Tanja Koen, die in haar televisie - en radioprogramma's erg veel doet aan natuur en onderhorige zaken, maar zelf niet veel verder is gekomen (volgens haar zeggen) dan de cantharellen en bosbessen in het Veluwse. Tanja Koen had het boek in één avond uitgelezen „uit nieuwsgierigheid en om de sterk persoonlijke stijl van de auteur". Verder, dacht ze, dat die grote apotheek speciaal bestemd was voor ej( gezonde mensen, „om gezond te blijven". Bij ernstige symptomen blijft men aangewezen op de huisarts. Maar, zoals ook de uitgever ter plekke zei: Al gaven van uitdrukking Auteur Lex Overeijnder (links) krijgt het eerste exemplaar van z'n boek uit handen van Tanja Koens. zijn verenigd in één auteur". Het boek kwam tot stand na jarenlange studies. Laten we de globale informatie volgen: „Een levenslang gevoel van verbondenheid met de natuur in al haar aspecten kristalliseerde bij Overeijnder uit tot een grote liefde voor het plantenrijk. Planten hebben zolang de mens bestaat een grote rol gespeeld als voedsel en medicijn. In onze tijd daar opnieuw gebruik van te maken, bewust, is de bedoeling van de auteur, hoewel nij zich duidelijk distancieert van het zelf dokteren aan kwalen die tot het terrein van de arts behoren". Het gaat meer om het bestrijden van de „kleine ongemakken". „Ter verfijning van uw voedsel en als schoonheidsmiddel laat Overeijnder u nader kennismaken met vijftig planten die iedereen wel kent". Als „pootaarde,, koos hij voor de eerste kennismaking met zijn boek de omgeving, waar de beroemde Leidse hoogleraar Clusius rond 1600 in Leiden een medicinale plantentuin aanlegde. Het is een hooglied van vegetarische kom - af, zoals de aanwezige hoofdredacteur van de Arnhemse Courant, B. Evenhuis, als sympathisant verkondigde, namens een aantal aangesloten provinciale dagbladen: „we beleven op het ogenblik een herwaardering van de natuur en we zien de mens als een onderdeel van die natuur. Het gaat hier om een simpele uitleg van Overeijnder, waar de natuur de mens een helpende hand biedt". Het is werkelijk een opzienbarend boekwerk geworden. Eenvoudig en instructief. Het begint met de appel, niet alleen als symbool van de liefde, maar ook als een „nuttig kruid waar al eeuwenlang de mens gretig van profiteert". Lex Overeijnder ontleedt de appel tot op de pit en tot de „geraspte appel op een beschuit"; voortreffelijk werkzaam bij darmcatarre. En dan de brandnetel, bijzonder rijk aan vitamine C en A; „dat proteïne is ongelooflijk werkzaam..". Daar is het driekleurig viooltje, getrokken tot thee, dat, gedronken met veel honing, een verlichtende werking heeft bij hoest. Duizendblad: bitter in de mond maakt gezond. Het is krampwerend en heeft een stimulerende werking op de

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5