ijanboer Mist rond Alphense sporthal wordt steeds dikker Kuikenboer Gijs draait weer op volle toeren Ook Alkemadese bouwvereniging overweegt verkoop woningbezit Geen straf voor bedrijfsleider die gif loosde NA BESLUIT GEMEENTERAAD OVER VERKOOP AAN HUURDERS Tweede gymzaal in Rhynenburch 5Het is mooie Jeugdvereniging 'Ranonkel' wil niet in De Alkeburcht" REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1979 PAGINA J Kuikenboer Gijs de Wit. TIENDUIZEND KUIKENS KWAMEN DOOR BRAND OM HET LEVEN HAZERSWOUDE Het Het is heel goed mogelijk gen een temperatuur, van door brand getroffen kui- dat zich dan pas de gevol- dertig graden is. Aan het gen van de brand openba- eind van de periode zijn ze ren. Door de rook kunnen rijp voor consumptief ge- de organen zijn aangetast bruik. De getroffen driedui- en dus is het afwachten, zend kuikens moeten veer- getroffen boer is met veer- Het is een kwetsbaar pro- tien dagen langer zitten om dukt" aldus de vader van Gijs. kenbedrijf van de Gijs de Wit aan de Groenestein draait weer op volle toeren. Het kuikenbestand van de tienduizend stuks levend dons weer op sterkte ge bracht. De brand die een dag of veertien geleden de 'kuikenstal' trof en het le- in een aparte schuur onder ven van ruim tienduizend kuikens eiste, werd op de vroege morgen ontdekt het geschikte gewicht voor consumptie (als er geen ziek te opdoemt) te bereiken. De drieduizend kuikens zijn De kuikenfokkerij is voor in een aparte schuur onder gebracht omdat ze kwets baarder zijn dan de nieuw bevindt zich een groot aantal aangevoerde kuikens. De ge- 'Groningse Blaarkoppen', door Gijs; de huidige scep- redde diertjes zijn overigens Een koeienras dat niet zoveel terzwaaier op de 'Frede- in de afgelopen twee weken meer voorkomt op de Neder- ricshoeve' en opvolger van flink gegroeid en bevinden landse weilanden (slechts zich nu in een 'puberteitsta- twee procent van het Neder- zijn vader J. de Wit. „Een goeie tienduizend zijn bij de brand omgekomen, on- dium' wat het einde van het landse koeienbestand). Toch dons betekent; de eerste ver- geveer drieduizend kuikens en worden schuchter zicht- hebben het gered. Het is af- baar. Normaal gesproken dons zijn ze op z'n mooist" al- wachten wat of deze kui- krijgt een kuiken in vijf a zes dus de kuikenboer die over kens het ook metterdaad weken een gewicht van on- een volledig geautomatiseer- zullen redden. Je weet im- geveer ongeveer dertien ons de kuikenstal beschikt waar mers maar nooit hoe ze het in ideale omstandigheden, alleen het in- en uitpakken doen als ze volwassen zijn. wat voor de eerste levensda- met de hand gebeurt. De kuikens die aan de brand ontkwamen. ROELOFARENDSVEEN Het be stuur van de woningbouwvereniging Alkemade kon niet achter blijven bij het besluit van de gemeenteraad, om de verkoop van woningwetwo ningen aan de huurders te overwe gen. In de overvolle vergaderzaal (het bestuur had niet zo'n grote op komst verwacht) koos de meerder heid van de leden gisteravond voor de eventuele verkoop van de wonin gen. De bewoners van de woningen van de vereniging kunnen het "be ruchte" enquêteformulier, waarin de interesse wordt gepeild, rond kerst mis in de brievenbus vinden. Voor zitter N.J. Verhaar over de enqute: „Wij verzetten ons niet tegen de en quête" aangevuld door bestuurslid Duidelijk was het verschil van mening binnen het bestuur. Met name de Heer Witvoet voelt niets voor verkoop van de woningen. „De stelling van de vere niging was tot nu toe: geen verkoop. Met het verdwijnen van een aantal wo ningen worden ook een aantal arbeids- Claatsen in de woningbouwvereniging edreigd. Het woningenbestand krijgt nu de kans uitgedund te worden met alle gevolgen voor het goed kunnen functioneren van de vereniging Het bestuurslid D. van der Meer wilde in het openbaar kwijt dat hij het niet met de heer Witvoet eens was. De voorzit ter wees erop dat de weg naar de ver koop lang is. Via goedkeuring van de minister van Volkshuisvesting en de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Voorlopig krijgt de commissie, die als één der taken heeft om de enquête formulieren te versturen en te verwer ken, de opdracht om gegadigden bij de woningbouwvereniging op te sporen. Over het enquêteformulier zelf is gis teravond de kritiek losgebarsten. Met name de in het formulier genoemde voorbeelden van koopprijzen noemden de aanwezigen "mislijdend". Voorzitter Verhaar bracht naar voren dat iedere woning apart wordt getaxeerd als het eenmaal zover is. „Wat de maatstaven zijn die een makelaar aanlegd weet ik ook niet. Misschien berekent hij wel extra hoge koopprijs door de voorzie ningen die door de bewoners zelf zi aangebracht". Hierop bracht een l naar voren dat hij dan liever de boel puin slaat. Door de massale opkomst van ledi kreeg de discussie rond het instelli van presentiegelden voor het bestui voor de maandelijkse bestuursvergad ring een vermakelijk karakter. Het b stuur stelde aan de leden voor om vi; tig gulden per vergadering te vergo den. Dat vond eenieder wel wat veel menig geluid van „het is toch e< hobby" en dergelijke vulde de za; Uiteindelijk werd er een comprom bereikt; een vergoeding van vijfe; twintig gulden per bestuursvergaderir voor een "gekomen" lid, met een ma> mum van driehonderd gulden. Europese roem voor Koudekerkse Blauwe Wener Dit konijn van de heer W.O. van der Voort Uit Koudekerk aan den Rijn heeft het afgelo pen weekend de zilveren beker van het Europees Parlement gewonnen op een tentoonstel ling in Straatsburg. Het konijn, een 'Blauwe Wener', maakte deel uit van een totaal van 120 inzendingen uit Nederland. De eveneens in Koudekerk woo nachtige heer R. van Hars kamp won in Straatsburg met zijn konijn zilver bij de grote rassen. De heer Van der Voort (op foto) is beheerder van een dierenparkje in Koudekerk aan den Rijn. In de loop der jaren heeft hij tal van prijzen verza meld, die trots in een prijzen- kast prijken. Samen met zijn club 'Rijnland' wordt er eind november een tentoonstelling in Avifauna te Alphen aan den Rijn georganiseerd. Morgen is de 'Blauwe Wener' te bewon deren tijdens een tentoonstel ling te Nieuwkoop. HAZERSWOUDE Bouw van een (tweede) gymnastiek! kaal in de wijk Rhynenburch. Aanleg van een trainin sveld in het sportpark te Hazerswoude-dorp. Deze planm kondigen burgemeester en wethouders aan in hun nota, b horende bij de begroting voor het komende jaar. De realisatie van het gymnastieklokaal in Rhynenburch (op plaats van de voormalige protestants-christelijke kleuterschool staat bovenaan. Volgens het college is het de bedoeling dat project in 1981 wordt aangepakt. Aan globale kosten wordt het investeringsprogramma gewag gemaakt van een bedrag v; 1.200.000. Voor het trainingsveld denkt men 100.000 nodig hebben. Dit werk kan wellicht na de voltooiing van het gymna tiekgebouw worden geklaard. Hetgeen zou kunnen inhoud» dat de voetballers van Hazerswoudse Boys in 1982 kunnen b schikken over een aan de eisen van de tijd voldoende training accommodatie. De Zwarte Kraai aan de macht KOUDEKERK AAN DEN RIJN Burgemeester G. Swaa kan niet aan de machtswellust van de carnavalsverenigin 'De Zwarte Kraai' ontkomen. Aanstaande vrijdagavond oi 21.11 uur wordt de 'sleutel' van de gemeente overhandig aan de Prins Willem VI. De machtsovername wordt gevierd met een openingsbal op z terdag 17 november in de 'Ridderhof'. Het feest begint om 20.( uur. Medewerking verlenen onder andere het trio 'Dik Klaa sen', de boerenkapel 'De Hooibouwers' en de 'Dans Mariekes' ALPHEN AAN DEN RIJN De onduidelijkheid en ver warring rond de sporthal die Alphen van plan is te bouwen in combinatie met de nieuwe scholengemeenschap „Albani- anae" aan de Diamantstraat heeft sinds gisteravond onge kende vormen aangenomen. Het zicht van de raadsleden werd in de commissie Finan ciën wel helemaal minimaal toen wethouder J. Goedhart niet wist te vertellen of er al opdracht gegeven was aan de bouwer. Verder bleek op nieuw dat de raadsleden door het college van B. en W. nau welijks serieus genomen wor den. Alternatieve plannen waar een maand geleden in dezelfde commissie om was gevraagd, kwamen gisteren niet op tafel. Een ding werd wel duidelijk, de credietaan- vrage (totaal 4.375.000,-) zal nog deze maand door de raad afgehandeld moeten worden Definitief is nu ook dat de sporthal de gemeente f 3.570.000,- gaat kosten. Ver der is men ook nog een bedrag van 625.000,- kwijt waar men niet op gerekend had. f 225.000,- daarvan zijn „.ex tra's" die de scholengemeen schap noodzakelijk vindt en verder dan de omstreden f 400.000,- (dat bedrag komt de aannemer tekort) die voor heen op de sporthal drukten maar nu weer overgeheveld zijn naar het schoolgebouw, dat in principe door het Rijk betaald moet worden. Maar het Rijk vindt dat met het „normbedrag" uitgekomen dient te worden en vertikt het om de 4 ton bij te passen. Het Rijk volstaat met het betalen van ongeveer 9 miljoen voor het schoolgebouw en 1,5 mil joen voor de sporthal omdat men dit laatste bedrag anders kwijt was geweest voor de bouw van 3 gymlokalen. „Janboel" De 4 ton zijn zomaar uit de lucht komen vallen voor de gemeente. „Een zeer vreemde zaak" vond met name het raadslid J. Plompen (CDA), die gisteren op de publieke tri bune er blijk van gaf zich goed in de materie te hebben ver diept. Hij stelde dat de ge meente als formele opdrach tgever toch op zijn minst op de hoogte gesteld had moeten worden op het moment dat het tekort van 4 ton zichtbaar werd, een bedrag waar overi gens helemaal niets tegenover staat. Een eveneens vreemde zaak was het honorarium van de architekt. Voor het school gebouw dat een nagenoeg kant-en-klaar-ontwerp moet OUDE WETERING „De jeugdvereniging 'Ranonkel' wil niet in het dorpshuis 'De Al keburcht'. Wij nemen niet deel aan het 'ak- tiecommittee Alkeburcht' dat zo graag in de Alkeburcht wil" aldus de voorzitter Aad Keijzer van de sinds één november ook op papier officieel bestaande jeugdvereniging Ranonkel. Het feit dat het actie-comité door middel van pamfletten en open brieven doet voorkomen alsof zij eveneens namens 'Ranonkel' spreekt, is in het verkeerde keelgat van de vereniging ge schoten. Het actiecomité, dat voornamelijk uit leden van de jeugdvereniging 'Our House' be staat, pleit voor het onderbrengen van 'Ranon kel', 'Our House' en peuterspeelzaal "in het daarvoor geijkte gebouw". Voorzitter Aad Keij zer: „Wij zijn dolblij dat wij eindelijk ons eigen onderkomen hebben. Er moeten wel wat repa raties aan ons gebouw aan de Weteringlaan ge beuren, maar overleg met de gemeente over een opknapbeurt is gaande. Nogmaals, wij wil len niet naar de Alkeburcht, want wij hebben ruimte genoeg voor onze honderdzestig leden". KOUDEKERK/LEIDEN De Haagse politierechter voor economische zaken zag reden om de 42-jarige bedrijfsleider van een onderneming in Koudekerk aan de Rijn te ontslaan van rechtsver volging voor aan hem verweten over treding van verontreinigen van wate roppervlakten. Verdachte had namelijk giftige afvalstof fen in de Oude Rijn laten spuiten, hetgeen onder meer vissterfte tot gevolg had. Hij zette uiteen dat het hier een noodgeval betrof, want door een defect aan de zuive ringsinstallatie, stroomde op een gegeven moment verontreinigt water over de ver keersweg. Dit leverde ernstig gevaar op voor het verkeer en om die reden had verdachte opdracht gegeven de weg schoon te spuiten en de film die op het wegdek kwam te verwijderen. „Hierdoor verviel u van het ene kwaad in het ande re", aldus de rechter. Verdachte deelde mee dat nu een andere regeling is voorge schreven en het water thans gereinigd in de Oude Rijn geloosd. De officier vond dat voorschrift wonder lijk maar verdachte had zich aan een strafbaar feit schuldig gemaakt. Gezien de overmachtpositie waarin verdachte zich bevond wilde de -officier volstaan met honderd gulden boete maar de rechter zag in dit geval geen schuld en ontsloeg ver dachte 'jan rechtsvervolging. KORTWEG HAZERSWOUDE De Ha- zerswpudenaar Herman van Bakkum exposeert tot en met 2 december olieverf- en plak kaatverfschilderijen in Het Anker. Landschappen, beel den uit de dierenwereld en stadsgezichten werden in de loop der jaren vervaardigd door deze „vrijetijdschilder". Het werk is van maandag tot en met vrijdag te zien tussen 19.00 en 23.30 uur. Op zaterdag is de expostie geopend van 16.00 tot 18.00 en van 20.00 tot 23.30 uur. Op zondag kan men in Het Anker terecht van 12.00 i van 19.00 tot 23.30 RIJPWETERING De to neelvereniging 'Maskerade' voert aanstaande zaterdag en volgende week zaterdag het stuk "De zon tegemoet" ten to nele. Het onder de bekwame regie van Piet Möllers staande toneelstuk handelt over een piloot die ten gevolge van een heldhaftige daad zijn gezichts vermogen dreigt te verliezen maar toch door toedoen van een verpleegster de zon tege moet gaat. De uitvoeringen vinden plaats in het Ripse dorpshuis en beginnen om 20.00 uur. Na afloop is er de gelegenheid om een dansje te maken. zijn (ladeplan) vangt hij 155.000,- en voor het ont werp van de sporthal nog eens 295.000,-. De onduidelijke tonnen rolden gisteren giste ren toch in veelvoud over de tafel. Veel werd er onder meer „geschreven" voor direktietoe- zicht, en administratiekosten. Plompen zei verder het „een ernstige tekortkoming" te vin den dat er met de informatie verstrekking zo gebrekkig was omgegaan. „Als we zo door gaan met alle werken uitvoe ren wordt het een mooie jan boel". Van der Vlies (PvdA) en tevens lid van de Sport stichting memoreerde dat ook de stichting de nodige vraagte kens had gezet bij de hoge bouwkosten. En dat was een van de redenen geweest waar om er om alternatieve plannen was gevraagd. „Betreurens waardig" noemde hij het dat het gevraagde vergelijking smateriaal ontbrak. „Het is nu ohmogelijk om een welover wogen besluit te nemen", stel de hij. Van der Vlies wees verder op een „dubieuze passage" in een brief van het ministerie waar in werd gesteld dat ook andere scholen van het voortgezet on derwijs in de gelegenheid moeten worden gesteld om ge bruik te kunnen maken van de sporthal. „Er staat niet bij, gemeentelijke scholen. Waar slaat dat nou op?", zo vroeg hij zich af. Goedhart bij wie de gehele zaak rond de sporthal de neus uitkomt, vond het ook spijtig dat de hele materie niet uitgekristalliseerd had kunnen worden. Verder gebruikte hij weer zijn veelal geslaagde tak- tiek, om elke gelegenheid aan te grijpen om van de kern van de zaak af te wijken. Van Geest (PCA) bracht hem ech ter weer tot de harde werke lijkheid terug. „Ik heb nog geen antwoord gehoord op de vraag naar alternatieven. Voor we het fiat kunnen geven moeten die eerst op tafel ko men. Anders zal mijn fraktie moeilijk met de sporthal kun nen instemmen". Vis (VVD) meende dat dat een „hypocrie te" houding was gezien het principebesluit dat de raad in juni had genomen. Dat hij daar zelf ook minder zwaar aan tilde werd later duidelijk toen ook hij terugkrabbelde en geen ja zei nadat de overige raadsleden er ook niets voor voeide om het licht op groen te zetten. Goedhart, wat in het nauw ge dreven, kon slechts mompeli t dat gebrek aan tijd er de oo zaak van was dat er geen s ternatieven waren ontwi keld. Gemakshalve ging voorbij aan het feit dat er va af mei tijd is geweest om re plannen te maken. Goe^ hart zei verder nog wel te h pen dat hij voor de raadsv« gadering van deze maand n wel iets kan vertellen over financiële consequenties een sportcomplex zoals dat Mijdrecht staat. Daarov heeft evenwel Metaal (Pvd al eerder gesteld dat dat apj len met peren vergelijken z zijn. In Mijdrecht is er bijvo< beeld een bowlingbaan Goedhart kon de raadsled dan ook onvoldoende overt» gen om „ja" te zeggen teg zijn voorstel. Ten einde ra sleepte hij er ook nog het pri cipebesluit bij om dit aan m letter te toetsen. Maar o< daar lieten de raadsleden zi< niet mee om de oren slaa^ Niemand had immers om eer sporthal gevraagd die zow'b een architektonisch wondri£ moet worden. En dan te wet,f dat het complex komt te staa pal bij immense flatgebouw 'z< van tien hoog. e De verwarring steeg gister e ten top toen bleek dat de ,Cl meente de 1,5 miljoen van h Rijk al heeft geïnd. Plomp 1 concludeerde daaruit dat d fe ook de opdracht al gegev B* zou moeten zijn. Voor he was het alsnog bedingen vien alternatieve plannen daarm 1 een overbodige zaak gewc den. Cynisch merkte hij da; p over op: „Het enige zinni daarvan is dan misschien n< f" dat wanneer je andere prijz kent, je tevens de wetensch W hebt voor hoeveel je belaze fe; bent". Wethouder Goedhart zei niro precies te weten of er door h college al opdracht was gegjjf ven! „Ik zal dat precies lat< uitzoeken". Van der Vli toen: „We hebben willen w ten of er mogelijkheden zi 'J om zelf een sporthal te bo e/] wen. Als er nu al opdracht 'n gegeven dan hoef ik er verd en geen woord meer aan vuil 'm maken". Het laatste hoofdstt at van de sporthal zal zich eil lej deze maand in de raadza fr' gaan afspelen. Dan zal er ja neen gezegd moeten wordff tegen het crediet dat door hVtJ college gevraagd gaat wordi aan de raadsleden die zich m e de rug tegen de muur hebbi FJ laten manoeuvreren. v°

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4