IISRAEL GAAT ZELF GEMEENTEN BESTUREN Minister Theisen toch afgetreden Amerikaanse vakbond krijgt na 27 jaar nieuw elan Bijzondere rechtspleging in Nederland aangevallen [Na ontslag Arabische burgemeesters Vandaag akkoord over Rhodesië te verwachten OM AFFAIRE STRIPPEL Aardbeving in Iran eist zeker 500 doden ER BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 TEL AVIV Alle gemeenten in het door Israël bezette deel van Jordanië en de Strook van Gaza krijgen aan het hoofd nieuwe Is raëlische bestuursorganen nu de Arabische gemeenteraden en bur gemeesters massaal zijn afgetre den uit protest tegen de voorgeno men uitwijzing van de burge meester van Nabloes, Bassam el Shakaa. fensie vernomen De, reorganisatie zou ook inhouden, dat generaal- majoor Dany Matt, de coordinator voor de twee bezette gebieden, met pensioen wordt gestuurd. Hij was de man tegenover wie burgemeester el Shakaa zijn omstreden uitlatingen over het Palestijnse terrorisme dëed. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie bestaat al verscheidene maanden het plan om de post van coordinator af te schaf fen. Deze functie werd ingevoerd na de oorlog in 1967. Een beslissing zal worden genomen als de stafchef van het leger, generaal Raphael Ei- tan van een bezoek aan de VS is te ruggekeerd. Hoewel volgens de officviele lezing de voorgenomen reorganisatie al lang zou worden overwogen, is het een feit. dat er zowel van de zijde van de oppositie als van de kant van het ministerie van defensie veel kritiek is geweest op generaal Matt, vanwege zijn onderhoud met el Shakaa en de publicatie van dit bin nenskamers gevoerde gesprek in de pers. Als eventuele opvolger van Matt wordt generaal Abraham Tainir ge noemd. Hij is een van de naaste medewerkers van minister Weiz- man voor veiligheidszaken. Bij de onderhandelingen met Egypte is hij vaak als vertegenwoordiger van de minister opgetreden., Weizman zou op die manier een band houden met de onderhandelingen over de auto nomie in de bezette gebieden. Veiling antieke nachtspiegels In het Duuitse Bayreuth wordt binnenkort een opmerkelijke veiling gehou den. namelijk van oude ..nachtspiegels", zoals de vroeger zo eigene pot de chambre in goed Nederlands heet. De pot, die de man in zijn hand heeft is een Chinees exemplaar. Deze zal als eerste geveild worden voor een begin- bedrag van 800 mark. Volgend jaar proces over ramp Las Alfaques MADRID Het proces over de tankwagenexplosie bij de Spaanse camping Las Alfaqu es, in de omgeving van Tarra gona. waarbij in de zomer van 1978 209 doden vielen, zal waarschijnlijk pas in de ko mende zomer plaats vinden. Volgens de rechter in Tortosa zal het onderzoek naar de schade vermoedelijk pas begin 1980 kunnen worden afgeslo ten. Daarna zal de officier van justitie voorstellen doen voor schadevergoedingen aan de fa milieleden van de slachtoffers. Pas dan kan het proces voor de rechtbank van Tarragona beginnen. Proces Bruins en Neuhauser HAGEN Op de achtste dag van het proces tegen de oorlogsmisdadigers Siert Bruins en August Neuhau- n het Westduitse Hagen heeft de verdediging van het weetal ernstige kritiek geuit op het functioneren 'an de bijzondere rechtban ken, die in Nederland na de oorlog oorlogsmisdadigers hebben berecht. De zaak kwam aan de orde bij het verhoor van de Nederlandse oud-rechter mr. A. Veenho- (68) uit Middelburg, de enige nog levende jurist die betrokken is geweest bij de berechting van Bruins en Neuhauser. Hij was toen griffier. )e advocaat van Bruins, Rit- enhoff. zei, dat naar zijn me ling die bijzondere rechtsple ging niet overeenkomstig het Nederlandse en Duitse recht geschied: „Het was nood- Wetgeving. De rechtbank hiec mag daarover oordelen. Het is noodzakelijk, dat die bijzonde re rechtspleging in Nederland nader wordt onderzocht". President Kremer constateer- dat in Duitsland veel meer werk wordt gemaakt van bij voorbeeld het formuleren van Ie vonnissen als in Nederland destijds door de bijzondere rechtbanken, is gebeurd en er Mijnongeluk in Joegoslavië BELGRADO Vijf Joegoslavische mijnwerkers zijn woensdag in een dagbouwmijn in Vares. noordelijk van Serajewo, door een grondverschuiving bedolven. Reddingsploegen zijn bezig hen uit te graven, maar men betwijfelt of zij nog in leven zijn. LONDEN Joshua Nkomo, een van leiders van het Patriottisch lde-jFront, heeft gisteren te kennen gege ven dat de vrèdesbesprekingen voor Zimbabwe-Rhodesië vrijwel rond Izijn. „We schijnen nu tot een schik- Tienking te zijn gekomen over al die za- naaiken die lastig waren", zo verklaarde •ej Nkomo in een radio-interview. Na wordt ook geen gewag ge maakt van eventuele tegen strijdige getuigeverklaringen. Kremer vond ook. dat de pro cessen tegen oorlogsmisdadi gers zeer snel werden afge handeld. Als voorbeeld noem de hij het proces tegen Bruins en Neuhauser. Dat werd in één dag. afgewerkt inclusief het horen van 32 getuigen. „Wij zijn hier nu al drie we ken met Bruins en Neuhauser Mr. Veen hoven bestreed de opvatting dat de processen op pervlakkig waren geweest; ze speelden zich wel af in een emotionele sfeer. „Misschien is het Duitse systeem grondiger", aldus mr. Veenhoven. die zelf als griffier vonnissen tegen oorlogsmisdadigers ambtelijk heeft vastgesteld, hoewel hij niet bij de strafmaat betrokken is geweest. Na het verhoor van mr. Veen- hoven kwam in de rechtszaal tot een scherpe ondervraging door president Kremer van de ex-nazi Adam Koppa (68), die in de laatste oorlogsdagen sa men met Bruins en Neuhauser bij de SD in Delfzijl heeft ge- diens. Tot verbazing van Kre mer zei Koppa dat hij zich niets kon herinneren van exe cuties in Delfzijl. Ondanks zware druk van Kremer per sisteerde hij bij zijn verklka- ring. Betoging tegen bezoek Soeharto aan Engeland De Britse premier Thatcher mag zich dan klaarblijkelijk verheugen in het bezoek van president Soeharto van Indonesië; een aantal betogers denkt daar anders over. Voorzien van maskers, mythische Javaanse figuren voorstellend, steken zij hun kritiek op Soeharto en zijn echtgenote niet on der stoelen of banken. Vooral de corruptie en het optreden in Irian Barat (Westelijk Nieuw Guinea) moeten het ontgelden. Zambiaanse minister ontkent jacht op neushoorns Schiphol „De af faire rond de jacht op de sinds 1971 in Zambia beschermde neushoorn, heeft mij zeer verbaasd. Sinds juni 1979 heeft de re gering geen vergun ningen meer uitgege ven voor de jacht op deze diersoort. Even min zal dat in 1980 gebeuren." Dit heeft de Zambiaanse mi nister van natuur en milieubronnen. Cle ment Kmwamanshi- ru, woensdag op Schiphol gezegd. De minister zal in Ne derland overleg voe ren over nieuwe ont wikkelingen voor de visvangst in zijn land. Boot in India slaat om: 52 doden NEW DELHI Tenminste 52 men sen, merendeels vrouwen, zijn giste ren verdronken toen een overvolle boot op de Narma- da-rivier in West- India omsloeg. Het Indiase persbureau UNI heeft dit giste ren bekend ge maakt Een Indiase functio naris had UNI laten weten, dat ongeveer 30 mensen zich in veiligheid hadden weten te stellen, door naar de kust te zwemmen. Het onge luk gebeurde op on geveer 350 kilometer ten noorden van Bombay, in het Baro- da-district. een wekenlang verzet tegen de door de Britten voorgestelde regelingen, zei Nkomo op de vraag of er nu in grote trekken overeenstemming is: „Dat lijkt erop". Nkomo verklaarde dat veel vooruit gang is geboekt sedert de komst van president Kaunda van Zambia naar Londen, waar de conferentie over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesië plaats vindt. Nkomo deed zijn uitspra ken vlak voor een nieuwe bijeenkomst van alle op de conferentie aanwezige partijen. Na die bijeenkomst zei een woordvoerder van het Front: het zal spoedig duidelijk zijkn waarom Nkomo die verklaring aflegde. De Britten had den gedreigd alleen met premier Muzo- rewa verder te onderhandelen, als het Front zijn verzet tegen bepaalde voor stellen niet zou staken. Vandaag wordt opnieuw vergaderd. Er zou een goede kans zijn, aldus Britse kringen, dat deze dag een belangrijke doorbraak oplevert, waarna men kan gaan spreken over een wapenstilstand. BONN Twee dagen nadat in het parlement van de deelstaat Rijnland-Paltz een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen te gen hem was verworpen, is de 55-jarige minister van justitie Otto Theisen giste ren alsnog afgetreden. Thei sen werd verweten verant woordelijk te zijn voor het feit dat Nederlands docu- mentatie-materiaal over misdaden in het concentra tiekamp Vught en de rol van SS-officier Arnold Strippel hierbij jarenlang door de justitie is genegeerd, terwijl het openbare ministerie bo vendien onjuiste informatie over de inhoud van het dos sier heeft verstrekt. Minister-president Vogel die het aftreden van Theisen be kendmaakte. zei dat de minis ter het besluit hiertoe al geno men had voordat de motie van wantrouwen op tafel lag. De brief met het verzoek om hem van zijn functie te ontheffen had Vogel vorige week don derdag ontvangen; dat hij pas nu het ontslag heeft aanvaard staat in verband met het feit dat hij eerst wilde tonen dat de CDU-fractie het volle vertrou wen in de minister stelde, het geen geschiedde. Theisen schrijft in zijn brief dat in geen van de gevallen die de laatste tijd bekend zijn geworden hem in enig opzicht persoonlijk schuld treft. Vee leer wil hij met zijn aftreden mogelijke aanvallen op zijn partij, de CDU, afweren, aldus de brief. Het andere geval waar Theisen op doelt betreft de gewelddadige dood van een gedetineerde in de gevangenis van Mainz, in verband waar mee een gerechtelijk, onder zoek tegen vier cipiers gaande is. Theisen zal als minister worden opgevolgd door de voormalige Bondsdag-afge vaardigde en huidige burge meester van Trier, Carl-Lud- wig Wagner. Het dossier over Vught en Strippel (die onder andere be trokken zou zijn geweest bij het zogenaamde .„bunkerdra ma", waarbij tien vrouwen de dood vonden), was al in 1968 vanuit Nederland naar Duits land gestuurd. In verband met een ander proces was het daar doorgegeven aan de officier van justitie in Frankenthal. Hoewel het belangrijkste ge deelte van het omvangrijke materiaal al in 1972 was ver taald, is er nooit enige actie te gen Strippel (die nog altijd als vrij man in Frankfurt woont) ondernomen. Een onderzoek tegen hem werd pas op gang gebracht toen in juli van dit jaar mevr. Versteegen uit Arn hem een klacht tegen hem had ingediend. Ook nadien heeft het Openbaar Ministerie des gevraagd nog enkele keren ontkend dat er in het dossier iets over Strippel zou staan, wat in strijd met de waarheid was. Rolls Royce- horloge van puur goud Op een horlogetentoonstelling in Berlijn was dit opvallende, door een Berlijnse juwelier vervaardigde horloge te zien; het horloge is een getrouwe nabootsing van de radiateur van de Rolls Royce. Als materiaal is 18 ka raats goud gebezigd. TEHERAN Na aanvankelijke berichten over slechts geringe materiële schade is het vrijwel zeker dat de aardbeving die gister morgen het noordoosten van Iran getroffen heeft, zware verwoestingen heeft aange richt. De beving zou van minstens 500 men sen het leven hebben geëist. Het epicentrum van de beving lag bij het stadje Qa'en in de provincie Chorassan, op ruim 250 kilometer ten zuiden van de stad Masjad, waar de be kende ayatollah Shirazi geestelijk leider is. Deze heeft laten weten dat het dodental tot duizend zou kunnen stijgen. In het getroffen gebied zijn reddiungsploegen druk bezig eerste hulp te verlenen. Hefschroef- vliegtuigen vliegen rond op zoek naar overle venden. De ziekenhuizen hebben laten weten dat ze de grote aantallen gewonden niet aan kunnen. Ayatollah Khomeiny heeft vrijwilli gers opgeroepen om in het getroffen gebied te gaan helpen. De streek is vaker getroffen door aardbevin gen. Vorig jaar kwamen er 15.000 mensen om bij de ergste aardbeving van deze eeuw in Iran. In 1968 eiste een aardbeving er 13.000 doden. 1 nu geld Overslromingen s dein M. Amerika SAN JOSE Als gevolg van ZMOrware regenval zijn de rivie- Midden-Amerika sterk gezwollen en hebben zich op veel plaatsen grote overstro mingen voorgedaan. Volgens in San Jose, Costa Rica ontvangen berichten, is uitgebreide schade ontstaan in landbouwgebieden van Pa nama, Costa Rica en Hondu- Afscheiding e"Quebec slaat minder aan MONTREAL Bij tussen tijdse verkiezingen in de Franstalige Canadese provin cie Quebec, voor drie vacante plaatsen in het provinciale parlement, heeft de liberale partij, die Quebec bij Canada wil houden, alle drie zetels ge- Wonnen. Dit is een vernederende tegen slag voor de regerende Parti Quebecois, die naar onafhan kelijkheid streeft. Ondanks het verlies van de drie zetels beschikt de partij van premier Rene Levesque echter nog ^teeds over een flinke meer derheid in de volksvertegen woordiging van Quebec. NA HET VERTREK VAN „MISTER LABOUR" ME ANY: WASHINGTON Uiteindelijk kreeg een voor een vakbondsleider niet zo geëi gend voertuig, een elektrisch golfkarre tje, de reus klein. In april van dit jaar stootte George Meany zijn knie aan zo'n wagentje bij het golfen in Palm Springs (Californië). De wond bleek hardnekki ger dan verwacht en bovendien reageer de Meany averechts op een aantal injec ties. De gezondheid van de 85-jarige pre sident van de AFL-CIO, het overkoepe lend orgaan waarbij de meeste Ameri kaanse vakbonden zijn aangesloten, ging snel echteruit. Zijn geest bleek echter on gebroken en al snel opkomende geruch ten over het feit, dat hij zich dit najaar niet meer herkiesbaar zou stellen, bleven lang niet meer dan veronderstellingen. Pas ruim een maand geleden hakte Me any zelf de knoop door. Hij was niet meer beschikbaar. Het is tekenend voor de vanzelfsprekend heid, waarmee Meany 27 jaar lang zijn stempel op de Amerikaanse vakbond heeft gedrukt, dat over zijn opvolging nauwelijks discussie bestaat. Lane Kirkland (57), Me- any's „kroonprins", wordt deze maand ge kozen als zijn opvolger. Kirkland is al sinds 1961 Meany's belangrijkste assistent. In 1969 werd hij benoemd tot secretaris-penning meester, de op een na hoogste post binnen de vakbondsfederatie. Hoewel het er dus alle schijn van heeft, dat de lijn Meany zal worden doorgetrokken, zitten er toch verrassingen in de lucht. Al in het afgelopen half jaar. waarin Kirkland de feitelijke leiding van de zieke Menay had overgenomen, hebben niet onbelangrijke wijzigingen plaatsgevonden. Openlijke kri tiek op Meany is nog steeds ondenkbaar in Amerikaanse vakbondskringen, maar diver se vakbondsleiders laten toch voorzichtig doorschemeren, blij te zijn, dat "mister La bour", zoals Meany wordt genoemd, einde lijk opstapt. Onder de tijdelijke leiding van Kirkland zijn er voor het eerst weer eens echte discussies gevoerd, die de uitvoerende raad van de AFL-CIO, gevormd door de presidenten van dc diverse aangesloten vak bonden. Kirkland zal de woordvoerder worden van de diverse bonden, Meany vertegenwoord igde alleen zichzelf. Meany was de vakbond. Een vakbondswoordvoerder, die zijn naam nadrukkelijk niet genoemd wil hebben, zegt blij te zijn dat Meany opstapt. Het had zeker viér jaar eerder moeten gebeuren, meent hij, maar hij voegt er ook aan toe: „Toch is het alsof je een vader verliest". Meany. in 1894 in de New Yorkse Bronx ge boren, kwam bij de vakbond als een onge letterde, zeer slimme loodgieter, en dat is hij volgens velen altijd gebleven. Zijn onbuigza me aard, vaak uitgesproken lomp taalge bruik en zijn vermogen om ingewikkelde zaken eenvoudig te maken, hebben hem een ongekend prestige gegeven. Zijn uiterlijk, dat meestal wordt aangeduid als een krui sing tussen een stier en een bulldog, en de onvermijdelijke forse sigaar, maakten hem een geliefd onderwerp voor cartoonisten. Zijn geheugen is spreekwoordelijk. Maar Meany is ook in hoge mate verant woordelijk voor het feit, dat de Amerikaan se vakbond nog immer te boek staat als „conservatief, materialistisch en egoïstisch". Meany was al vele jaren veel meer het sym bool dan een werkelijke leider van de Ame rikaanse bonden. Toen president Nixon in 1971 zijn maatregelen voor scherpe kontrole op lonen en prijzen aankondigde, zat Meany op de eerste rij demonstratief te slapen. Een foto van de in diepe rust verkerende vak bondsleider, die de volgende dag in vrijwel alle Amerikaanse kranten verscheen, gaf duidelijker dan welk officieel commentaar de afwijzende houding van de vakbond weer. Kirkland mag dan politiek gezien dicht bij zijn „beschermheer" staan, zijn stijl zal dras tisch van die van de „grommende zuur pruim" afwijken. Kirkland is academisch gevormd, diplomatiek onderlegd en een vermaard schrijver van toespraken. Hij paft zijn drie pakjes sigaretten per dag weg via een elegant pijpje, heeft zijn gedistingeerde huis in Washington vol hangen met eigen tijdse kunst en is een liefhebber van goede wijnen. Meany boekte al snel nadat hij in 1952 AF- L-president was geworden, een groot succes: de fusie van de twee jarenlang in onmin le vende vakbondsfederaties AFL en CIO. Ook van Kirkland ligt een dergelijk snel succes in het verschiet. De grote automobie larbeidersbond heeft te kennen gegeven te willen praten over terugkeer in de moeder schoot, waaruit zij in 1968 door Meany werd verdreven. Een dergelijke ontwikkeling zou de federatie vrijwel zeker een meer linkse koers geven. Kirkland kan daarmee dan te vens gehoor geven aan de nog beperkte, maar wel groeiende druk uit diverse bon den tot een progressiever, meer sociaal ge richt beleid. Kirkland heeft zich de afgelopen maanden al enkele malen een goed diplomaat ge toond. Hoewel net als Meany bekend om zijn sterke anti-Russische gevoelens, slaagde hij er toch in een pro-Salt-standpunt te for muleren, dat zowel door „haviken" als „dui ven" briljant is genoemd. Zeer onlangs wist hij met de regering Carter overeenstem ming te bereiken over een gezamenlijke aanpak van de inflatie. Een dergelijk „soci aal akkoord", zij het zonder deelneming van de werkgevers, is nog nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis voorgekomen. Zowel binnen als buiten de vakbond zijn er nog al wat betrokkenen, die menen dat het vertrek van Meany wel eens zeer heilzaam zou kunnen werken voor de georganiseerde arbeid in de Verenigde Staten. Meany heeft wel veel gezag, maar weinig populariteit verworven, aldus een veel gehoorde me ning. De laatste jaren heeft de vakbond zelfs in absolute zin aanhangers verloren. Op dit moment is nauwelijks 20 procent van de Amerikaanse werknemers georganiseerd. Van Kirkland wordt nieuwe inspiratie ver wacht. Hij zal daarvoor in ieder geval vor stelijk worden beloond. Net als Menay gaat Kirkland een salaris van ruim 220.000 gul den per jaar verdienen, ofwel ruim zeven maal het modale Amerikaanse inkomen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15