Ontsporing einen epidemie in Amerika Vergeefse bemiddeling van Weizman bij Palestijnse burgemeesters Griesmeelpap halve liter tijdelijk (1 Waarom stapt Yan der Klaauw niet op Schatkist EG-landbouw op 20 november leeg Succes 'Jaar van het kind' zal over jaren blijken JUITENLAND Geen maatregelen tegen Grijze Wolven Kom ideeën opladen! De Beurs Eigenhandig is zó! LEIDSE COURAN'i WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 Bij Molino in Florida zijn spoorwagons met pro paan na een treinont sporing tot ontploffing gebracht. De autoritei ten wilden hierdoor het gevaar zo snel mogelijk uit de wereld hebben. onze correspondent DICK TOET) ORONTO-WASHINGTON |LWij zijn uitermate tevredeh fcver het verloop van de evacua te, maar ons streven moet erop jericht blijven dergelijke situa- les te voorkomen". Dat zei bur gmeester Helen McCallion van Canadese stad Mississauga Isteren, toen zij een diepgaand l^derzoek aankondigde naar de ntsporing van de met giftige (assen geladen goederentrein, tie tot evacuatie van de vrijwel Vhele bijna 280.000 inwoners tel ende stad leidde. ptsporingen van met gevaarlijke lemiealiën geladen treinstellen •ginnen in Noord-Amerika de jrm van een epidemie aan te ne- ign. Kort na het ongeluk in Mis- jsauga moesten in het Ameri- janse stadje Holland in de staat .ichigan duizend mensen in alle- jl in veiligheid worden gebracht V bijna tegelijkertijd overkwam 700 mensen in de staat Florida het zelfde; in beidp gevallen waren ontspoorde treinstellen met giftig materiaal de oorzaak. Het afgelopen jaar hebben in de Verenigde Staten zich zeker 20 van dergelijke ongelukken voorgedaan, meestal zonder persoonlijke onge lukken, maar in twee gevallen, in Tennessee en Florida vielen vorig jaar ook dodelijke slachtoffers en talrijke gewonden. Onder de slachtoffers in Florida was onder andere een echtpaar, dat rijdend over een snelweg werd verrast door een gifwolk. Het echtpaar werd pas uren later levenloos in hup auto aangetroffen. Dat er niet meer slachtoffers vallen is volgens deskundigen puur geluk. De meeste ongelukken hebben zich tot nu toe voorgedaan in dunbe volkte gebieden. Ook bij Mississau ga is geluk een belangrijke factor geweest. De ontsporing vond welis waar plaats in een vrij dichtbevolkt gebied, nog geen 20 km. van To ronto, maar juist op het moment dat de ongelukstrein door een klein industriegebied reed, waar op dat moment (zaterdagnacht) nauwelijks mensen aanwezig waren. De tijd, dat veel mensen ongelovig reageerden op de eerste oproep voor evacuatie heeft ertoe geleid dat de enorme operatie langzaam, maar daardoor zonder paniek op gang kwam. De heldendaad van een jonge treinemployee, die erin slaagde op het laatste moment 27 wagons met het explosieve pro- paangas los te koppelen, en een gunstige windrichting hebben er ook toe bijgedragen dat een catas trofe is voorkomen. „Wij spreken dan ook niet van een wonder, maar van de wonderen van Mississauga",. aldus de burgemeester. Opnieuw is de aandacht gevestigd op het feit, dat het enorme spoor wegnet in Canada en de Verenigde Staten veel zwakke plekken kent. Bovendien wordt volgens veel be trokkenen nog altijd gebruik ge maakt van soms ernstig verwaar loosd materiaal. TEL AVIV Ondanks bemiddelingspogingen van de Israëlische minister van defensie Eser Weizman heb ben gisteren 17 burgemeesters op de bezette Westelijke Jordaanoever zoals gisteren gemeld hun ontslag aan geboden. Ze doen dit uit protest tegen de arrestatie van hun collega van Nabloes, Bassam Shakaa. Volgens een woordvoerder van het Israëlische militaire bestuur in dit gebied heefV de militaire gouverneur echter nog geen besluit genomen over de. ontslag-aanvragen. „Formeel zijn deze burgemeesters allen nog volledig in funktie", aldus de woordvoerder. Minister Weizman poogde gisteren in een gesprek van een uur met vier vooraanstaande burgemeesters uit de bezette gebieden de crisis, die na de arrestatie van Shakaa is ont staan, te verzachten. Shakaa was in hechtenis genomen wegens zijn uitlatingen over terreuraanslagen in Israël en wordt vermoedelijk uitgewezen. De burgemeester van Gaza, Rasjed El-Shawa, vertelde na het gesprek met de bewindsman dat Weizman heeft be loofd vandaag op een besluit van premier Begin te zullen aansturen over een eventuele vrijlating van Shakaa, han gende een uitspraak over zijn uitwijzing. „Mocht dat ant woord negatief zijn dan treden ook wij terug", zo zei El- ShaWa. Het Israëlische hooggerechtshof beslist in de komende da gen of de regering Begin Shakaa mag uitwijzen. Nabloes was ook gisteren, twee dagen na de arrestatie van Shakaa, volledig verlamd door een algemene staking. Vijf Arabische studenten werden opgepakt, omdat ze met ste nen gooiden naar Israëlische militaire voertuigen. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, Yasser Arafat, heeft VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim ge vraagd bij de Israëlische autoriteiten stappen te doen om te verhinderen dat Shakaa, zal worden uitgewezen. Dit heeft het Palestijnse persbureau Wafa gemeld. ijl" aatst kerstkaarten uit Sovjet-Unie ,ONDEN Op de Britse markt zijn thans kerstkaarten af- omstig uit de Sovjet-Unie verschenen, die worden ver- ocht tegen een-tiende van de gangbare prijzen, aldus is insdag door Britse fabrikanten van kaarten meegedeeld. e worden verkocht door een zusterbedrijf van de (Amerikaan- Control Data Corporation als onderdeel van een overeen- omst waarbij de Sovjet-Unie Amerikaanse eomputer-appara- mr kan aanschaffen. Dat zusterbedrijf heet European Greeting ard ltd. Coalitie Martens in gevaar IRUSSEL De Belgische socialistische vakbonden hebben 1 isteren het versoberingsprogramma van de regering ver- forpen en daarmee de coalitie van premier Wilfried Mar- tns ernstig in gevaar gebracht. Ie leiders van de socialistische partij en socialistische ministers ng. nebben tot het laatste ogenblik tevergeefs getracht te voorko- Lim V8en dat de vakbonden het regeringsplan zouden verwerpen. e wer^eSerinS °P Haïti gewijzigd chtintoRT-AU-PRINCE De voor het leven benoemde presi- nen lint van Haïti, Jean Claude Duvalier, heeft meer dan de oep. flft van zijn kabinet naar huis gestuurd. 'oor de ontslagen ministers benoemde hij een aantal militairen den ft1 personen, die trouw waren aan het .gevreesde bewind van ijn vader en voorganger als Staatshoofd, Francois „Papa Doe" luvalier, 'op sleutelposities. Immigratie in Engeland beperkt fn jONDEN De Britse regering heeft vandaag nieuwe regels jekendgemaakt die bedoeld zijn om te voorkomen dat echtgeno- fn en verloofden van vrouwelijke immigranten zich in Enge- id vestigen. Hiermee wil zij verhinderen dat door middel van lijnhuwelijken de geldende immigratiebepalingen worden tdoken ADVERTENTIE 79 Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. SCHERPE KRITIEK PvdA en D'66: ben gisteren, tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, ongewoon scherpe kritiek ge leverd op minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. „De minis ter is eigenlijk niet te handhaven. Waarom ;zegt hij niet; Sorry jongens, ik moet een politicus zijn, maar ik ben het niet en ik kan het niet; ik houd het voor gezien"?, aldus de so cialist Relus ter Beek. Volgens hem is het duidelijk dat de regeringsfrac ties Van dèr Klaauw alleen handha ven uit „overwegingen van coalitie politiek". In kringen rond het kabinet valt te vernemen, dat Ter Beek dit laatste juist ziet. Ook CDA en VVD zouden het meestal onzekere en volgens velen zelfs schutterige optreden van de minister, vooral als dat in het buitenland ge beurt, met lede ogen aanzien. De reden dat zij er nog steeds de voorkeur aan geven „de dialoog met de bewindsman op een constructieve wijze voort te zet ten" (aldus de CDA'er Scholten in het begrotingsdebat), zou zijn dat vice-pre mier Wiegel zijn partijgenoot, die hij persoonlijk in het kabinet heeft ge haald, de hand boven het hoofd wenst te houden Brinkhorst (D'66) zei de indruk te heb ben gekregen dat zich bij de minister het „betreurenswaardige" misverstand heeft vastgezet dat buitenlands beleid betekent: „een beleid, dat in het buiten land tot stand komt en door het buiten land wordt gevoerd en over de uitkom sten waarvan In deze Kamer door hem mededelingen worden gedaan". Ter Beek had er maar vanaf gezien een motie van wantrouwen tegen Van der Klaauw in te dienen of voor te stellen diens salaris met een gulden te verla gen. „CDA en VVD zouden namelijk toch onmiddellijk een inzamelingsactie voor de minister gaan houden". Het feit, dat Van der Klaauw had nagelaten in zijn begroting aan te geven waar voor hem de prioriteiten liggen, had Ter Beek ertoe gebracht „behulpzaam" te zijn door een analyse te maken van de regeringsdoelstellingen op dit ter- Reagan stelt zich kandidaat De voormalige gouverneur van Californië, Ronald Reagan, heeft gisteren zijn kandidatuur gesteld voor de komende presidents verkiezingen. De 68-jarige Reagan is al een tiental jaren de leider van de rechtervleugel van de Republikeinse partij. In 1976 ver loor hij op het nippertje de strijd om de kandidatuur voor de Re publikeinen van president Ford. BRUSSEL De bodem van de landbouw- schatkist van dé EG komt in zicht. Naar het zich nu laat aanzien zullen de lidstaten, doordat het Europees Parlement voorlopig niet wil praten over een aanvullende land bouwbegroting voor dit jaar, vanaf 20 no vember het geld dat zij aan de boeren beta len, niet meer in Brussel kunnen terugvor deren. Hierdoor zal Nederland 175 miljoen gulden uit de Europese kas tegoed houden. Hoewel in Brussel koortsachtig naar een oplos sing voor de problemen wordt gezocht, ziet men voorlopig geen andere mogelijkheid dan het onttrekken van geld aan andere landbouw fondsen. Het „gat" wordt hierdoor overigens maar voor enkele dagen gestopt. Meer defini tieve besluiten kunnen pas op 29 en 30 novem ber worden genomen, tijdens de Europese top conferentie in Dublin. Dan zal ook een oplos sing voor volgend jaar moeten worden gevon den, omdat dan, bijeen ongewijzigd beleid, pre cies dezelfde problemen als nu zullen ontstaan. Zoals bekend heeft het Europees Parlement, door bepaalde gelden aan de begroting van Landbouw te onttrekken, de lidstaten willen dwingen ernst te maken met de bestrijding van de overproduktie in de Europese zuivelsector. Tijdens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer bleek gisteren, dat een meerderheid van de Kamer vóór een verhoging van de Nederlandse bijdra ge aan de EG is. Daarvoor zou het percentage van de *BTW-afdracht, nu nog 0,74 procent, moeten worden verdubbeld. Minister wil gedragscode voor uitvoer babyvoeding DEN HAAG Er moet een g de komen voor bedrijven, die babyvoe ding afzetten in landen van de derde wereld. Dit om te voorkomen dat de gezondheid van kinderen in deze lan den wordt geschaad door misleidende reclame. Dit heeft minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking dins dag in Den Haag gezegd. Volgens de minister zal Nederland verder bij de Wereldvoedselorganisatie (WAO) aan dringen op een onderzoek naar het ge bruik van babyvoeding in de landen van de derde wereld. Tenslotte zal de minister trachten om ook in Europees verband tot maatregelen te komen. CPN wil opheldering over atoomalarm DEN HAAG - Het CPN-Tweede Kamerlid Wolff zal de ministers van defensie en buitenlandse zaken interpelleren over het atoomalarm, dat afgelopen vrijdag door een fout in een computer zes minuten in Canada en de Verenigde Staten heeft ge duurd.Wolff wil ondermeer (veten, of president Carter van Amerika gedurende die zes minuten daarvan op de hoogte is gesteld. Ook wil hij weten of dit atooma larm in Noord-Amerika gevolgen heeft gehad voor de militaire NAVO-bases, met name in Nederland. Als de regering nog niet door de Amerikanen of de NAVO over deze gebeurtenis is geïnformeerd, wil de communist weten of de regering die informatie wil inwinnen en aan de Kamer bekend maken. Bestaan van organisatie in Nederland twijfelachtig (V3n onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt geen onder zoek naar de activiteiten van de zo genaamde Grijze Wolven, een Turks- nationalistische groepering die nauw verwant is aan de fascistische Partij van Nationale Actie in Tur kije. Evenmin wordt overwogen deze groepering in Nederland verbo den te verklaren. Dat blijkt uit de antwoorden van de ministers De Ruiter (Justitie), Wiegel (Binnenlandse Zaken) en Gardeniers (CRM) op vragen van verscheidene 1 Tweede Kamerleden. Naar aanleiding van het toenemend ge weld onder de Turken in Nederland, waarbij telkens weer de naam van de Grijze Wolven opduikt, hadden leden uit vrijwel alle Kamerfracties de be trokken ministers gevraagd of maatre gelen tegen, dit geweld niet noodzake lijk zijn. Het kabinet blijkt daar totaal geen aanleiding toe te zien. Het trekt het bestaan van de militante Grijze Wolven in Nederland zelfs in twijfel, verwijzend naar een artikel in de Turkse wetgeving, dat het vormen van afdelingen van politieke partijen buiten Turkije verbiedt. (Van onze correspondent DICK TOET) NEW YORK In de komende zes seconden worden in ontwik kelingslanden 12 kinderen gebo ren. Twee daarvan zullen snel sterven. Van de overige tien zul len er vijf over 15 jaar nooit naar school zijn geweest. Vair de vijf schoolgangers zullen er twee de basisschool afmaken. Alle maal zullen ze in periodes van hun leven ernstige ziektes en honger ondergaan. Er leven circa 1300 miljoen kinderen in ontwik kelingslanden. Een jaar, speciaal gewijd aan het kind, is dus om een veelzeggend cliché te gebruiken, geen overbodi ge- luxe. „Het jaar van het kind" loopt ten einde en er is wijdver breide kritiek, dat van „het jaar" tot nu toe erg weinig te merken is geweest. Talloze schrijnende beel den van „bootkinderen" en van honger stervende kinderen in de vluchtingenkampen in Zuidoost-A- zië hebben het image van de Uni- cef-actie geen goed gedaan. Sommi ge critici menen, dat men zich van „Het jaar van het Kind" over enke le jaren alleen nog de fraaie postze gels en het benefietconcert van de Beegees zal herinneren. Bij Unicef in New York is men niet verbaasd over dergelijke reacties. „Een actie als deze wekt altijd te optimistische verwachtingen. Wij zijn in staat extra aandacht te rich ten op het kind, te zorgen voor een grotere bewustwording van het probleem, initiatieven te ontwikke len in plaatsen over de hele wereld, maar wij kunnen niet in een jaar een zichtbare omwenteling te weegbrengen", aldus een Unicef- -woordvoerder. Feit is dat Unicef-directeur Henry Labouisse al bij de start van de ac tie aankondigde, dat pas over jaren zou blijken of „Het jaar" een succes is geweest. In vele landen zijn ac ties en comité's in het leven geroe pen, die zich op de een of andere manier met „de rechten van het kind" bezighouden. „Wij zullen trachten er beweging in te houden, maar veel zal toch afhangen van inzet van nationale en vooral locale comité's", zegt men bij de Unicef. De actie is trouwens niet uitslui tend gericht op kinderen in ont wikkelingslanden. Gaat het in die landen voornamelijk om voedings-, gezondheids- en onderwijsprojec ten, in wat genoemd wordt ontwik kelde landen zijn vuoral acties op gang gekomen die kindermishan deling en -verwaarlozing moeten tegengaan. In een aantal landen, als Nederland, Engeland en Aus tralië, hebben via kinderraden en -parlementen de kinderen zelf een belangrijke vinger in de pap gekre gen. In Japan is een verslaggever steam van kinderen samengesteld om de situatie in arme landen met eigen ogén te aanschouwen. Minder verheven, maar waarschijnlijk hooggewaardeerd is een actie in Sync, waardoor al het ingevoerde 'speelgoed 50 procent in prijs is ver laagd. Dit jaar moet vooral gezien worden als een massaal startsein, zegt men bij de Unicef, en wij zijn over die start bepaald niet ontevreden. Vertier veel nieuws overdoe-het-zelf materialen en- gereedschapp en, woningverbetering, inderhoud, energiebesparing nnen-en buitentuinen handwerken, handenarbeid, modelbouw, hobbies. Grote sanitairpresentatie! Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van 1l.00-17.00u en19.00-22.30u. Zat.enzon.1l.00-17.00u. t/m 18 november Ahoy'Rotterdam Ontslag wegens slapen in nachtdienst LONDEN Het doen van een „tukkie" in de nach tdienst is vijftien arbeiders van de Britse autofabriek „British Leyland" op ont slag op staande voet ko men te staan. De bedrijf sleiding was er achter ge komen dat de mannen in de kantine plachten te gaan slapen terwijl zij geacht werden in de fa briekshal hun bijdrage aan de produktie te leveren. Aan de transportbanden die delen van autocarros- serieën door een anti- roestbad slepen hingen zij het dubbele aantal voorge schreven onderdelen. Daarmee was hun werk in drie uur gedaan. BBC krimpt geen uitzendingen in LONDEN Onder druk van alle politieke partijen heeft de Britse regering gisteren beslo ten de uitzendingen in het .Frans, Italiaans. Grieks, Turks, Malteeks, Birmaans en Spaans naar Europa niet in te krimpen, zoals eerder was aangekondigd. Zij wilde op die manier elf miljoen gulden be sparen. De regering gaat nu bezuini gen op de uitgaven ter verbe tering van de hoorbaarheid van de uitzendingen naar overzee. Daaraan wordt overi gens nog 21 miljoen gulden be steed. Nieuw-Zeeland vindt sporen kernexplosie WELLINGTON Nieuw- zeelandse wetenschapsmen sen hebben aanwijzingen ge vonden, dat er in de afgelo pen drie maanden op het zuidelijk halfrond een ker nontploffing heeft plaats ge had. Eeninstituut voor atoomon derzoek in Gracefield bij Wel lington heeft deze week een lichte radioactiviteit in mon sters van regenwater gevon den. Volgens de directeur van het instituut dr. O'Brien is het uitgesloten dat het hier om een natuurverschijnsel gaat.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11