ebrek agressiviteit jrengt Sosonko remise ok Kick van der Yall an Vitesse niet redden Holland- toernooi met in terna tionale damestop Bestuursleden KNGV kondigen vertrek aan Leidse zaalvoetballers maken uitverkiezing tegen Gouda niet waar Qt. PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 k» 1LBURG In de negende ronde van et internationale schaaktoernooi in ilburg is er weinig in de stand veran- erd omdat er over het algemeen rustig irerd gespeeld en vier van de zeven jartijen in eerste zitting in remise ein- I igden. Genna Sosonko, één van de l vee leiders in het klassement speelde cgen Spasski met wit een Lasker-vari- nt van het damegambiet. Het tweetal as daarmee betrekkelijk snel klaar, la afloop had Sosonko enigszins spijt at hij niet wat agressiever was ge- t eest Hij behield in elk geval zijn lei- P b ende positie. osonko deelt de eerste plaats met de Rus omanisjin, die tegen Hübners Catalaanse e® erdediging weer eens een pion offerde. !en ij had er weinig voordeel van want al "eel iel werd duidelijk dat Hübner weinig be- ^dijefte te vrezen en Romanisjin vastbera- etjen op remise zou moeten aansturen. Dat kss |kte de Rus nog vrij eenvoudig. Wereld- "ï'impioen Karpov en Hort speelden een Le aro-Kann-verdediging, die Hort vrijwel 'lijk behandelde als Kortsjnoj tijdens de edstrijd om het wereldkampioenschap, arpov hoopte dat zijn loper iets sterker iu worden dan het paard van Hort. Die K>p zit er in de afgebroken stelling nog ips voor ootdorp Van onze sportredactie) OOTDORP Elf drave- jcn staan er morgenmid- g op het ■ogramma van de dravers- lan in Nootdorp. De eerste art is om 14.30 uur. Onze >r deze meeting lui- ORREDIJKPRIJS: Ster Ge- xaal, Sally Song en Samba hNDPRIJS: Speedster La- n. Ranishka en Sandy Bui- ENHUIZENPRIJS: Scylla Sten Vitesse en Sonja uinio. EEMSKERKPRIJS: Roqui- Postduifje A en Right >eed. GOUDEN ARMBAND II: Romeo Hollandia, Obert oorne en Oval Pride. RMERENDPRIJS( eerste deling): Polar Star, Miraldo en Ricky Moore. CHAGENPRIJS( eerste afde- ng): Otrian G, Myros Buiten- >rg en Olex Kandia. URMERENDPRIJS: Rosella Ricardo en Mercurius. EDEMBLIKPRIJS: Or- ieus, Martina Norma en Ka- iel. HAGENPRIJS (tweede af- ling): Rio Tinto, Lukie B en rs Buitenzorg. EEMSKERKPRIJS: Sally shton, Steven en Rabbani. steeds in. De stelling van Hort in het eind spel toren/loper tegen toren/paard lijkt echter hecht genoeg voor het bereiken van een remise. PortischLarsen kan een lange partij worden. Er werd langzaam gemanoeuvreerd en aan beide zijden ont stonden zwakke pionnen. In de afgebro ken stelling zitten beide spelers met een volle middenspelpositie, waarvan Larsen denkt dat deze gunstiger voor hem is. Jan Timman brak zijn partij tegen Smy- slov in gewonnen stelling af, waarna de Rus de partij zonder verder te spelen ge wonnen gaf. Smyslov behandelde de ope ning, een scherpe Ragos-variant van het damegambiet opnieuw niet al te goed. Timman kon snel een pion winnen en toen leek het afwikkelen naar winst erg eenvoudig. De Nederlandse grootmeester speelde echter niet al te nauwkeurig en daardoor ontstonden nog mogelijkheden voor Smyslov. De Rus gebruikte die even wel niet goed Timman kon tenslotte af wikkelen naar een pionnen-eindspel. Kavalek en Sax speelden de in dit toer nooi opmerkelijk populaire Caro-Kann- verdediging. Het tweetal ging over naar een normale positie van het Konings-In- disch doch brak de partij af op het mo ment dat de strijd interessant begon te worden. Uitslagen negende ronde: Timman (Ned)Smyslov (Sov) 10; Karpov (Sov)Hort (Tsj) afg.;Sosonko (Ned)—Spasski (Sov) 1/2—1/2; Sax (Hon)—Kava lek (Vst) 1/2—1/2; Romanisjin (Sov)Larsen (Den) 10. Afgebroken partij uit de achtste ronde: Hübner Sax opnieuw afgebroken. Stand: 1. Sosonko en Romanisjin 5,5 pnt; 3. Karpov 5 en 1 afg.; 4/6. Larsen, Spasski en Portisch 5; 7. Sax 4,4 en 1 afg.; 8. Kavalek en Timman 4; 10. Hübner en Hort 3,5 en 1 afg.; 12. Smyslov 1,5. De partij tussen Timman en Smyslov verliep als volgt: d7—<15; 4. d2d4 Lf8—b4; 5. c4xd5 e6xd5; 6. Lel— g5 h7—h6; 7. Ig5h4 g7—g5; 8. Lh4—g3 Pf6—e4; 9. Pi3—d2 Pe4xg3; 10. h2x93 c7—c6; 11. e2—e3 Lc8— e6; 12. Lfl—d3 Pb8—d7; 13. Ddl—c2 Dd8—f6; 14. Dc2b3 c6—c5; 15 Ld3—b5 Ta8—c8; 16. 0—0 Lb4xc3; 17. b2xc3 b7—b6; 18. Lb5xd7+ Le6xd7; 19. Db3xd5 Df6e6; 20. Dd5—b7 h6— h5; 21. Pd2— e4 f7—f6; 22. Tfl—dl 0—0; 23. d4—d5 De6xe4; 24. Db7xd7 Tc8—a8; 25. d5—d6 Tf8—f7; 26. Dd7—b5 Ta8d8; 27. Db5—b3 Kg8—g7; 28. Db3—d5 De4— e5; 29. Tdl—d3 Tf7—d7; 30. Tal—dl De5—e8; 31. Dd5— f5 De8e5; 32. Df5xe5 f6xe5; 33 Td3—d5 Kg7—f6; 34. f2—f4 g5xf4; 35. g3xf4 e5xf4; 36. e3xf4 h5—h4; 37. Td5— h5 Td7xd6; 38. Th5—h6+ Kf6—e7; 39. Tdlxd6 Td8xd6; 40. Th6xd6 Ke7xd6; 41. c3c4, afgebroken en door Smyslov later ge- gegeven. Genna Sosonko behield zijn leiderspositie door remise te spelen tegen Spasski. iPORTWERELD IOVI SAD-De Korenbeurs uit chiedam werd gisteren uitge- chakeld in de tweede ronde an de strijd om de Europese aarbeursbeker. Van Vojvodi- a werd met 5-1 verloren. AMSTERDAM De motie van wantrouwen, die zes kringvoorzitters zaterdag op de jaarlijkse bondsvergade ring van het Koninklijk Gym nastiek verbond (KNGV) in dienden tegen het dagelijks bondsbestuur. heeft on danks het feit dat de motie het niet haalde toch gevol gen gehad. Gisteravond tij dens een vergadering van het dagelijks bestuur van het KNGV in Amsterdam hebben vice-voorzitter Wim Singer en penningmeester Cor Klay be sloten uiterlijk per 15 novem- *ber 1980, de datum van de vol gende jaarvergadering, hun functies neer te leggen. Met ingang van die datum heeft ook voorzitter John Tielrooy zijn afscheid aangekondigd. Hij deed dat overigens zater dag al tijdens de bondsverga dering. In een verklaring stelt het da gelijks bondsbestuur van het KNGV verder dat het niet uit gesloten geacht wordt dat reeds op de buitengewone bondsvergadering van 1 maart van het komende jaar, wan neer de nieuwe structuurnota wordt behandeld, in de ko mende vacatures wordt voor zien. Daarbij wordt echter de aantekening gemaakt dat in verband met een inwerkperio- de van de nieuwe dagelijkse bestuursleden sprake kan zijn van enkele dubbelfuncties. Als door een wonder bleef het aantal slachtoffer van een ongeluk met een speedboot tijdens races in Mexico Stad beperkt tot twee doden en zes gewonden. Het vaartuig schoot door een stuurfout de wal op, recht in het publiek. KATWIJK De commissie die verantwoordelijk is voor de samenstelling van het Leids zaalvoetbalteam moet zich nog maar eens ernstig beraden over het feit of de huidige selectie wel de juiste is. Gisteravond speelde dat Leidse zaalvoetbalteam in de Katwijkse Cleijn Duin hal tegen een Goudse ploeg. De Leidenaars speelden een erg slechte wedstrijd en ver loren die dan ook volkomen verdiend met 2-5. De Leidse ploeg bestond uit de volgende spelers: doelman Paul van der Zwaan. Koos Be- kooy, Frans Sjardijn, Jos Faas, Gerard van Beek, Loek van Kesteren, Gert Zwaan en Rini van Elk. Vooral het opstellen van de laatstgenoemde drie spelers is, zo bleek gistera vond, een wat vreemde beslis sing. Daarbij moet echter wel worden vermeld dat ook de overige gekozen zaalvoetbal lers, doelman Van der Zwaan vormde hierop de enige uit zondering, hun uitverkiezing niet waarmaakten. En dat ter wijl er in de regio Leiden zo veel goede zaalvoetballers spe len. Spelers als Cees de Roode, Bennie de Roo, Theo Godyla en Anne Ouwersloot zijn hier slechts enkele voorbeelden Hoe het ook zij, het team wat gisteravond in de Cleijn Duin hal aantrad vormde geen en kele bedreiging voor de Goud se tegenstander. Het Goudse team bouwde in de eerste helft een 0-2 voorsprong op. Frans Noordermeer benutte een strafschop en Wim Berken kamp zorgde in de twintigste minuut voor de tweede Goud se treffer. Typerend voor de onmacht van het Leidse team was, dat pas na een kwartier spelen het eerste schot (Van Kesteren) richting Gouda- doelman John Bul werd afge vuurd. Nadat Rini van Elk na rust de bal snoeihard tegen de onder kant van de lat had geschoten was het na acht minuten spe len Gerard van Beek die profi teerde van een misverstand tussen verdediger Cees Blonk en doelman Bul: 1-2. Maar Be rkenkamp zorgde al snel weer voor een verschil van twee doelpunten. Bekooy, hij liet een paar knappe acties zien, scoorde uit een 'onmogelijke' hoek tegen. Berkenkamp, de pass was van uitblinker Bob Matitahatiwan, en Noorder meer, strafschop, zorgden voor de 2-5 eindstand. KEES VAN HERPEN Overleg over verplaatsing circuit Zandvoort MAASTRICHT Niet na- mens het college van Gedepu teerde Staten van Limburg maar zuiver op persoonlijke titel gaat L. Stals lid van het college van GS, op 21 novem ber oriënterende besprekingen voeren met de directie van het circuit van Zandvoort over mogelijkheden om dit circuit naar Limburg te verplaatsen. Hij deelde dit gisteren mee. „Daar sportzaken tot mijn por tefeuille behoren", aldus Stals, „besloot ik contact op te ne men met de directie van het Zandvoortse circuit toen mij berichten bereikten over een eventuele verplaatsing als ge volg van woningbouwplannen Deze berichten bleken juist te zijn. Daarom verzocht Stals om meer informatie. Die hoopt hij op 21 november te krijgen. „Als er in Limburg geschikte mogelijkheden zijn, dan zal ik die beslist verdedigen. Maar er schijnen ook elders in Neder land gegadigden voor het cir cuit te zijn". Buitenlandse competities DEN HAAG - In de Oosten rijkse voetbalcompetitie be hield Grazer AK de leiding door Rapid met 2-0 te ver slaan. Austria Wien bleef vol gen na een zege van 3-1 op Austria Salzburg. Uitslagen af gelopen weekeinde: Grazer AK-Rapid 2-0; Austria Wien- Austria Salzburg 3-1; Admira Wacker-Linzer ASK 1-1; Voest LInz-Sturm Graz 0-0; Vienna-Sportclub Post 0-0; stand aan kop: 1. Grazer AK 19 punten; 2. Austria Wien 17; 3. Linzer ASK 17; 4. Voest Linz 13. In de Bulgaarse competitie be hield CSKA de eerste plaats door een zege op Etur van 3-1. Uitslagen afgelopen weekein de: Slavia-Sliven 3-1; Botev- Pirin 3-1; Spartak-Levski Spartak 0-1; Etur-CSKA 0-1; Lokomotiv Plovdiv-Cherno- morets 1-1; Beroe-Trakia 4-2; Marek-Minyor 3-0; Lokomotiv Sofia-Cherno More 0-0; stand: 1. CSKA 23 punten; 2. Slavia 21; 3. Beroe 18; 4. Levski Spar tak 17; 5. Marek 16. RNHEM Kick van der Vall heeft iet tijdperk van de grote ergernis al •eer achter de rug. Toen hij enkele taanden geleden van de leiding van 'C Twente te horen kreeg, dat dit sei- >en op zijn aanwezigheid in de selec- geen prijs meer zou worden gesteld tekende dat een f\kse deceptie voor Ie inmiddels 33-jarige middenvelder, lie tot dan steeds waardig werd geacht de basisopstelling te verschijnen bij ebrek aan een capabeler kracht. Voor mezelf had ik de idee dat ik nog 'el twee jaar op dat niveau mee zou kun- ten en dan is het natuurlijk niet leuk als na tien jaar botweg te horen krijgt dat bij FC Twente mag opstappen. Dat blijf k trouwens een vreemde zaak vinden, O >mdat ik nog wekelijks in de basis stond in er dus eigenlijk geen geldige reden was »m me te laten vertrekken. In de huidige taatschappij kunnen ze je ook niet zo- aar op straat zetten". •oor het aanbod van Vitesse kon Van der all zich er echter redelijk mee verzoe ten dat in de voetballerij nu eenmaal niet "tijd de maatschappelijke normen wor- len gehanteerd. Juist omdat hij wegens ikelijke belangen graag in Twente wilde ijven wonen, werd Vitesse op een kleine londerd kilometer van zijn woonplaats )ldenzaal, een redelijk alternatief ji lesondanks moet Kick van der Vall ge- y oelsmatig hebben vastgesteld, dat ook 4 oor hem het einde van z'n carrière na- lert. De Oldenzaler, die 16 jaar geleden amen met Wim Jansen bij Feyenoord Êén der eerste voetballers in ons land werd met een betaald jeugdcontract wil van een definitief einde van zijn rijk ge schakeerde loopbaan, die hem na Feye- toord bij FC Twente, DWS, weer FC Twente en nu dus Vitesse bracht, echter nog niets weten. Daarover: „Eerlijk ge zegd heb ik daarbij nog niet echt stilge staan. Ik heb tenslotte nog twee seizoen bij Vitesse voor me. Daar komt bij dat ik met m'n zaak in Oldenzaal zaak iets heb waarop ik kan terugvallen. Ik kan me voorstellen dat iemand die buiten de voet ballerij niets heeft het einde van zijn car rière maar moeilijk kan accepteren, ook al omdat je altijd een vrij leven gewend bent geweest. Maar na die voetballerij sta ik niet met lege handen, heb ik trouwens in die sport te danken. Ik zou niet weten wat ik ga doen. Terug naar de ama teurs op m'n 35ste zie ik nog niet zo zitten, het zal wel een paar jaartjes zaalvoetbal Kick van der Vall heeft ook de neer gang van Vitesse niet kunnen stop pen. worden of misschien ga ik wel ergens met een klein diplomaatje als trainer aan de slag. Ik heb de tijd om dat in alle tijd te beslissen. Ik voetbal nog veel te graag om me daar nu al druk om te maken". Geen slaatje Van der Vall wil zijn transfer naar Vi tesse persé niet zien als een laatste mo gelijkheid een leuk financieel slaatje uit het betaalde voetbal te slaan. De kleine middenvelder, die bij FC Twen te alle successen meebeleefde: „Een voorbeeld. In de thuiswedstrijd tegen Feyenoord heb ik slecht lopen voetbal len. Daar zit ik dan mee en dan wil ik de volgende keer bewijzen dat het een uitschieter naar beneden is geweest. Want ik ben geen type dat eventjes z'n zakken komt vullen. Ik wil graag voet ballen en vooral graag goed voetbal len". Dat is van kindsaf aan zo geweest. Dat ik er nogal wat jaren ook wat mee heb kun nen verdienen is een plezierige bijkom stigheid, dat wel. 'Maar gaat het een keer minder, dan wil ik de volgende keer wat laten zien". Bij z'n nieuwe werkgever Vi tesse marcheerden de zaken in het begin van het seizoen bijzonder voortvarend. De eerste duels werden gewonnen en de ge vreesde degradatieplaats bleef aanvanke lijk royaal buiten schot, hoewel de resulta ten van de laatste weken een positie in de onderste regionen tot gevolg heeft gehad. Van een moeizame aanpassing aan de nieuwe omgeving bleek Kick van der Vall totaal geen last te hebben. Ook het feit dat vlak voor zijn komst de al legen darische Henk „Charly" Bosveld net af scheid had genomen, vormde geen nadeel om Van der Vall ook in Arnhem populair te maken. „Je moet gewoon jezelf blijven, dan kom je het verst, ook als je inderdaad eenmaal uitgevoetbald bent. Als je altijd hebt gezegd: hier ben ik, krijg je het dan juist extra moeilijk. In Arnhem heb ik vanaf het begin gezegd, dat ik geen Bos veld heette en ze dus ook niet van mij moesten verwachten, dat ik hem zou gaan imiteren. Charly was een hele grote, laat ik dat voorop stellen. Maar je kunt niet twee voetballers met elkaar gaan vergelij ken. Ik doe gewoon mijn best en zie wel wat er van komt. Ook bij Vitesse". Moeizaam De laatste weken sprokkelt de Arn hemse club nog maar moeizaam de puntjes bij elkaar. Van der Vall: „Mede door nogal wat blessures zitten we in de hoek waar de klappen plegen te val len". „Tegen Feyenoord speelden we boven dien gewoon slecht, maar tegen Roda bij voorbeeld hadden we bij rust al zeker moeten zijn van de winst". In de ontmoeting van afgelopen zondag tegen zijn oude club FC Twente kwam Vitesse er niet aan te pas. De ook lange tijd tobbende Enschedese formatie dic teerde op Monnikenhuizen de strijd en ze gevierde zeer tot teleurstelling van Van der Vall, die juist tegen zijn vroegere ver eniging tot een goed resultaat wilde ko men, met 3-1. Waarmee dus ook Kick van der Vall de neergaande lijn in de presta ties van Vitesse voorlopig nog niet heeft kunnen ombuigen, WILLEM PFEIFFER Amalia Sherbinsky, deHongaarse sterspeelster komt in actie in de serie wedstrijdendie deze week worden ge speeld. INZES VERSCHILLENDE PL A A TSEN HELE HANDBALCOMPETITIE DEN HAAG De komende zes da gen staat handbalminnend Nederland een tot nu toe volstrekt uniek evene ment te wachten. Van dinsdag 13 tot en met zondag 18 november staan na melijk in zes verschillende plaatsen interessante krachtmetingen op het programma in het kader van het Hol land-toernooi waaraan wordt deelge nomen door de damesploegen van Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Polen en Nederland. Dat Oranje onder leiding van de onlangs aangestelde interim-bondscoach Ilona Venema-Ig- nacz, wier positie na afloop van deze reeks duels vastere vormen moet gaan aannemen in dit sterke gezel schap geen schijn van kans zal ma ken, is duidelijk maar niettemin kan er zeker van tophandbal genoten wor den. Jaren achtereen waren vertegenwoordi gende teams uit Nederland te gast op verschillende toernooien in Oost-Europa. Nog nooit eerder bestond de'gelegenheid op deze schaal dusdanig sterke ploegen uit te nodigen. Het Nederlands Handbal Verbond wil nu definitief afrekenen met die gewoonte en nu ook eens al gastheer optreden. Zelfs worden er reeds plannen gekoesterd om het toernooi tot een jaar lijks terugkerend gebeuren te maken. Het ene jaar zouden dan de dames in ac tie moeten komen, het daaropvolgende de heren en aldus steeds wisselend. In de toekomst wil men inplaats van vier deel nemende ploegen ook tot een zeslanden- toernooi komen. Volgend jaar mei ligt het in de bedoeling een zeslandentoer- nooi voor heren op touw te zetten. Toe zeggingen daarvoor zijn al binnen uit Bulgarije, Israel en Noorwegen. Onder handelingen worden nog gevoerd met IJsland en Joego-Slavië. Loek Kielhorn, voorzitter van de be leidsgroep wedstrijdwezen van het NHV: „De damesteams uit Frankrijk en IJs land hebben op het laatste nippertje la ten weten niet te komen. Vandaar dat we nu met vier ploegen aan de slag gaan in een hele competitie. Het Nederlandse publiek zal zeker van tophandbal kun nen genieten. Weliswaar niet van Ne derlandse zijde, want daarvoor zijn de krachtsverschillen eenvoudig te groot, maar wel van de pverige teams. We mo gen niet de illusie koesteren ooit op het Oosteuropese niveau te kunnen komen. Daarvoor zijn de omstandigheden ook te afwijkend. We moeten wat dat betreft eenvoudig reeël blijven". Ondenkbaar Middels dit sterk bezette toernooi wil het Nederlands Handbal Verbond pro beren deze tak van sport meer onder de publieke aandacht te brengen. „Vooral onze dames hebben de laatste jaren toch meer aansluiting bij de in ternationale top gekregen. Weliswaar moeten we tegen Oosteuropese tegen standers nog altijd met nederlagen genoegen nemen, maar Nederland staat wel degelijk aan de Westeurope- se top. Vandaar dat landen als Honga rije, Tsjecho-Slowakije en Polen nu ook best naar ons toe willen komen. Dat was enkele jaren geleden nog on denkbaar. Nederland is een aantrek kelijke sparring partner geworden". Voor Hongarije met onder meer ster: speelster Amalia Sterbinskiy in de gele deren en Tsjecho Slowakije (respectie velijk derde en vierde bij de laatste we reldkampioenschappen, december vorig jaar te Bratislava) staat het Holland-toer nooi voornamelijk in het teken van de voorberedingen op de Olympische Spe len in Moskou volgend jaar. Beide ploe gen behoren samen met Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie tot de absolute we reldtop. Het speelschema van het Holland-toer nooi luidt als volgt: dinsdag Utrecht: Po lenTsjecho-Slowakije en Nederland Hongarije. Woensdag Schiedam: Neder landPolen en Tsjecho-Slowakije Hongarije. Donderdag Winkel (NH): HongarijePolen en Tsjecho-Slowaki jeNederland. Vrijdag Amsterdam: Ne derlandTsjecho-Slowakije en Polen Hongarije. Zaterdag Voorburg: Tsjecho- SlowakijePolen en HongarijeNeder land. Zondag Arnhem: PolenNeder land en HongarijeTsjecho-Slowakije. DICK KIERS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15