onflict tussen Iran n VS verder verhard Demonstraties Iraanse studenten in Amerika verhogen de spanning Mafiahende doodt rie agenten en •evrijdt gevangene Paus Johannes Paulus II rehabiliteert Galileï 5UITENLAND [ILITAIRE ACTIE IS KANSLOOS ng Parlementariërs niet evreden met optreden Van YN-delegatie Grote sanitair presentatie! De Beurs Eigenhandig iszó! Op de rand van de hongerdood Christendemocraten ruziën over Vredeling LEIDSE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 EHERAN De standpunten in de iontroverse tussen Iran en de Verenig- e Staten hebben zich dit weekeinde -erhard. De nieuwe Iraanse minister an buitenlandse zaken, Abdul Hassan bani-Sadr, kondigde gisteren aan dat |ij via de buitenlandse ambassadeurs Teheran druk zal uitoefenen op de herenigde Staten om de sjah uitgele- Irerd te krijgen, die in een New Yorks liekenhuis wordt verpleegd. In ruil feaarvoor zullen de ongeveer honderd Gijzelaars in de Amerikaanse ambassa- Ie worden vrijgelaten. Een militaire Ictie om de gijzelaars te bevrijden, is Gisteren in de VS kansloos genoemd. President Carter daarentegen gaf zaterdag Kpdracht de status van alle 60.000 Iraanse jtudenten in de VS te onderzoeken, en llle Iraniërs zonder geldige verblijfsver gunning uit te wijzen. Carter besloot tot lie stap nadat hij en miljoenen Amerika- len vrijdag op de televisie beelden had- |en gezien van Iraanse studenten die door het hele land demonstreerden, hetgeen soms tot felle reacties van woedende Amerikanen leidde. Een eventuele uitwij zing kan overigens pas op zijn vroegst in december plaats vinden, aldus het minis terie van justitie in Washington. In Den ver heeft een Iraanse student gisteren een Amerikaan doodgeschoten en twee ande ren gewond, toen hij werd bedreigd. Het standpunt van Iran is onverzoenlijk en bemiddelingspogingen van vele zijden hebben hieraan niets kunnen veranderen. Khomeini ontving zaterdag mgr. Bugnini als afgezant van de paus, en zei te betreu ren dat er geen interventie van de paus was geweest ten tijde van de wreedheden onder het bewind van de sjah. „Terwijl onze beste mensen op grote schaal werden vermoord, gevangen werden gezeten op onmenselijke wijze gemarteld, was er geen bemiddelaar aan het werk en heeft de paus er nooit aan gedacht dit onder drukte land te hulp te komen." In een interview voor de Franse radio zei minister Bani-Sadr: „Een compromis, of onderhandelingen, is niet mogelijk". Hij zei dat de gegijzelden worden vastgehou den door Iraanse studenten en niet door de regering, maar verzekerde niettemin dat de gijzelaars ook in het geval van een militaire interventie goed behandeld zul len worden. Ook de Verenigde Staten moeten zich vol gens de minister aan het internationale recht houden, dat „het beschermen van een internationale misdadiger" verbiedt. Volgens de minister hebben de VS de sjah in hun land toegelaten „om Iran te verne deren". „Als de sjah sterft in de Verenig de Staten of naar een ander land wordt uitgewezen, zullen wii een tribunaal vor men". In dat geval zullen de Amerikanen worden berecht „voor hun misdaden, alle misdaden die ze sinds Mossadeq hebben gepleegd en alles wat tot op heden is ge beurd". Volgens hem maakte in het verle den niet het keizerlijk hof maar de Ame rikaanse ambassade de dienst uit. In Denver (Ohio) eisten 'n kleine groep demonstranten de uitwijzing van de sjah naar Iran. (Van onze correspondent Dick Toet) nezen, maar ook bij talloze an- ti-Iraan.se demonstraties. Ern- WASHINGTON „Sinds de stige incidenten zijn tot nu toe Tweede Wereldoorlog heb ik uitgebleven, maar bijvoorbeeld niet meer zoveel woedende in Washington, Los Angeles en Amerikanen bijeen gezien", zei New York moesten er hele poli- der geval enigzins het gevoel te geven dat men de frustrerende protesten van Iranezen in Amerika niet geheel mach teloos hoopt aan te zien. Oproepen van Carter en familieleden van de gegijzel den om kalm te blijven lijken tot nu toe succes te hebben, maar de kans op inci- rikaanse binnenlandse politiek. Presi dent Carter ondervindt tot nu toe brede steun bij zijn voorzichtige en beheerste aanpak van de zaak. Daarnaast duiken met name van conservatieve zijde ook hier de-verhalen op over het feit, dat het hele incident niet zou hebben was de sjah op de troon te houden. De een politiewoordvoerder in tiemachten aan te pas komen den ten die de gegijzelden in gevaar plaatsgevonden als Carter erin geslaagd Washington. Demonstraties van om Iraanse studenten en woe- brengen, blijft bestaan. Iraanse studenten door het hele dende Amerikanen gescheiden land hebben de spanning rond te houden. de gijzeling van ruim 60 Ameri kanen in de Amerikaanse am- Het besluit van president Carter om de De hele wereldopinie lijkt zich intussen toegeeflijkheid van Carter ten achter de Verenigde Staten te scharen, van revolutionaire ontwikkelingen een op zichzelf al unieke gebeurtenis wordt door vele Republikeinen nog im- Btudenten in Springfield (Massachusetts) wensen Kho- ■meini de dood toe. bassade in Teheran de laatste dagen sterk doen toenemen. Tienduizenden Amerikanen hebben het afgelopen weekein de hun gemoed gelucht, niet al leen bij demonstraties van Ira- naar schatting 50.000 Iraanse studenten in de Verenigde Staten op te roepen voor visum-controle zal geen snel ef fect hebben. De betrokkenen staan langdurige beroepsprocedures ter be schikking. De maatregel lijkt dan ook alleen bedoeld om de bevolking in ie- gezien als directe oorzaak voor veranderingen in landen als Iran, Nica- Uiteenlopende aanbiedingen voor hulp ragua en El Salvador. als van de PLO en Egypte, van Mo hammed Ali en de paus, van de Veilig- Oud-minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, die de sjah van het heidsraad en van de sjah zelf, zijn voor begin af naar de Verenigde Staten de V.S. een ongekende luxe. heeft willen halen, heeft tot nu toe ge- De gebeurtenissen in Iran zullen hun heel tegen zijn gewoonte in over deze uitwerking ook niet missen op de Ame- kwestie gezwegen. Poolse dissidenten aangehouden WARSCHAU In de Poolse steden Warschau en Krakow zijn vrijdag en zaterdag in to taal 27 tegenstanders van het Poolse bewind aangehouden, zo is zaterdag in dissidenten kringen in Warschau verno- De dag tevoren zou, volgens deze mededeling, in Warschau op vier plaatsen huiszoeking zijn verricht, waarna zaterdag nog eens acht huizen werden doorzocht. Daarbij werden 20 personen aangehouden en ver scheidene ondergrondse bla den in beslag genomen. In Krakow zouden zeven mensen zijn aangehouden, hoofdzake lijk studenten. Arrestaties in Peking PEKING De Chineese poli tie is zondag bij de „muur van de democratie" in Peking slaags geraakt met Chinezen, die een onofficiëel verslag pro beerden te verkopen van het proces tegen de bekende dissi dent Wei Jingsheng. De politie-agenten namen de verslagen in beslag en duwden een zestal dissidenten in een politie-auto. De agenten wer den omringd door een opdrin gende menigte, die zijn onge noegen over de gang van za ken liet blijken. Overigens liet de politie een muurkrant, waarin eenzelfde verslag van het proces werd gegeven, on gemoeid. Eerste vrouw met ballon over Kanaal LONDEN De Britse mevrouw Renee Thornton is zaterdag als eerste vrouw het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk overgestoken. De vlucht duurde, dankzii een gun stige wind, slechts een uur. De ballon van mevrouw Thornton landde in een veld op vijf kilometer van Boulogne. Twee andere Britse dames, die tegelijk met haar waren opgeste gen, kwamen ook veilig aan op de Franse kust keld1 (Van onze correspondent a9'~nl Piet Tummers) ATANIA (Sicilië) Drie politie-agenten, ie in een auto een gearresteerde mafiabaas uitgeleidden, zijn zaterdagmorgen bij de au- J"||oweg van Catania naar Messina op Sicilië eergeschoten door vier gemaskerde man en. Dezen namen daarop de vlucht met de loor hen bevrijde dertigjarige mafioso An- dakei^elo Pavone. Een vierde politieman, die ach- :r het stuur van de auto zat, werd ernstig ;ewond. ngelo Pavone, bijgenaamd „Faccia d'Angelo" engelengezicht) wordt beschouwd als het loofd van een jonge mafiabende, die een aantal vervallen op banken en winkels heeft ge- 1 leegd. Hij werd op 14 maart gearresteerd, ter- zijl hij in het bezit was van gemerkte lirebiljet- en ter waarde van ruim één miljoen gulden. )eze waren een dag tevoren betaald als losgeld advie oor de ontvoerde industrieel Lino Fava. Tege- ïjk met Pavone werden elf andere bendeleden earresteerd. Pavone werd gevangen gezet in e Noorditaliaanse stad Bologna. Half oktober Dainocht hij voor enkele weken naar de gevange- "ïv lis van Catania op Sicilië, om het bezoek door a< ijn familie te vergemakelijken. Toen moeten e plannen zijn gesmeed om hem te bevrijden, bel 0 )e overvallers doken zaterdagmorgen plotse ling uit het donker op toen de politie-auto moest stoppen bij het tolstation van de autoweg. Het aantal vermoorde politie-agenten in de af gelopen twintig jaar is daarmee gestegen tot dertien. Het totale aantal mafiamoorden van dit jaar op Sicilië loopt thans tegen de zestig. Cata nia aan de zuidoostkust van Sicilië viel tot nu toe buiten het werkterrein van de mafia. Enkele uren na de moordpartij werd in Rome een politieman begraven, die donderdag was vermoord door een man en een vrouw van de Brigate Rosse. Dit geschiedde uit wraak voor het feit, dat hij enkele malen dienst had gedaan bij de arrestatie van leden der terreurorganisa tie. De 24-jarige uit Palermo afkomstige agent werd neergeschoten, toen hij zijn achttienjarige verloofde afhaalde aan een school. Inmiddels stelt de politie ook een grondig on derzoek in naar de activiteiten van drie perso neelsleden van het universiteitsziekenhuis in Rome, te weten een arts, een weefseldeskundi- ge en een radioloog. Zij werden gearresteerd na een tip, dat in hun caravan aan de kunst bij Or- tona aan de Adriatische Zee wapens waren ver borgen. Daaronder bleken zich twee bazooka's van het modernste Russische type te bevinden, geschikt om er vliegtuigen mee neer te halen of tanks buiten gevecht te stellen. (EW YORK (ANP) Nederlandse parlementariërs die als liet-ambtelijke delegatieleden de algemene vergadering ran de Verenigde Naties bijwonen, vragen zich af in hoever- en3 e hun aanwezigheid nog langer zinvol kan worden geacht let DCA-tweede-Kamerlid Joep de Boer zei teleurgesteld te zijn [oor de toespraak die de Nederlandse VN-ambassadeur Hugo icheltema afgelopen donderdag namens de regering over de partheid gehouden heeft. „We hebben een non-verklaring af- elegd". Het bezwaar van De Boer is dat de opvattingen van een ELEG leerderheid van de Tweede Kamer inzake de apartheid in het egeringsstandpunt nauwelijks terug te vinden zijn. De Boer: Nergens blijkt uit dat de regering bereid is om over de streep te aan. Vooral in de passage waarin waarderend over de liberali- ering in het apartheidsbeleid geoordeeld wordt, past in de sfeer 'an te aardig doen over Zuid-Afrika. Eenzijdige economische Iwangmaatregelen tegen Zuid-Afrika werden niet als efficiënt leschouwd, terwijl er een goede kans is dat de Kamer zich vol gende week tijdens het debat over buitenlandse zaken in andere end in zal uitspreken. Verder werd met geen woord gerept over de udf'j notie inzake de sanctiewet en het weigeren van de ploeg van ,uov» 'uid*Afrika in het kader van de Paralympics". (Het internatio- rei. >ale toernooi voor gehandicapten dat volgend jaar in Arnhem phouden zal worden). Verder veel nieuws over doe-het-zelf materialen en-gereedschappen, woningverbetering, wonlngonderhoud, energiebesparing binnen en buitentuinen handwerken, handenarbeid, modelbouw, hobbies. Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van ll.00-17.00u en 19.00-22.30u. Zat-en zon.1l.00-17.00u. t/m 18 november Ahoy'Rotterdam In het vluchtelingenkamp Sa Kaew in Thailand, waar vele tienduizenden Cam bodjaanse vluchtelingen een heenkomen hebben gezocht, vinden dagelijks vele mensen de hongerdood. In dit kamp, waar Leger des Heilsmajoor Eva den Hartog een eenvoudige geneeskundige voorziening van de grond probeert te krijgen, is ook dit 3'A maand oude meisje met haar moeder aangekomen. Het kind maakt echter weinig kans de dood te ontkomen. NEDERLANDERS BOOS OP DUITSERS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Binnen de christendemocratische frac tie in het Europese parle ment is een fikse ruzie ont staan over de zaak-Vrede ling. Een aantal Beierse fractieleden, behorend tot de Westduitse rechtse CSU, hebben in het Europese par lement een resolutie inge diend waarin het gedrag van ir. Vredeling wordt afge keurd. Dit initaitief stuit op fel verzet van de Nederland se en Italiaanse leden van de CD-fractie. Zoals bekend gooide de Euro pese commissaris voor sociale zaken enkele weken geleden in een wat beschonken bui een zware asbak door een enorme spiegelwand in een hotel in Straatsburg na een woorden wisseling met het Nederlandse parlementslid Jansen van Raaij (christendemocraat). Hoewel Vredeling over dit in cident openlijk spijt heeft be tuigd en toegezegd heeft de schade (ruim 25.000 gulden) uit eigen zak te vergoeden, is de zaak daarmee voor de Duit se christdendemocraten nog niet gesloten. Zij zijn nu met een anti-Vredeling resolutie gekomen en hebben zich daar mee de toorn van met name hun Nederlandse collega's op de hals gehaald. Woordvoer der W. Vergeer van de Neder landse christendemocraten in Europa: „Wij voelen er hele maal niets voor om mee te werken aan de behoeftebevre diging van een aantal chris tendemocraten uit het CSU- kamp, die alleen maar de pola risatie tussen christendemocra ten en socialisten willen enta meren", aldus Vergeer. Boven dien is het bij de Nederlandse christendemocraten verkeerd gevallen dat door hun Duitse collega's geen vooroverleg is gepleegd. „Het incident-Vre- deling is niet goed te praten, maar deze Nederlandse Euro pees commissaris heeft grote verdienste voor Europa op z'n naam staan als Europeaan van het eerste uur", aldus CD- woordvoerder Vergeer. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - Na drie en een halve eeuw heeft paus Joannes Paulus II de tot tweemaal toe door het Heilig Officie wegens ketterij veroordeelde natuur- en sterrenkundige Galileo Galileï gere habiliteerd. Tijdens een zaterdag ter herdenking van de honderdste geboor tedag van Albert Einstein uitgespro ken redevoering voor de pauselijke academie van wetenschappen, zei de paus onder andere: „We kunnen niet verbergen, dat Galileï veel heeft moe ten lijden van de zijde van mensen en van de organen van de Kerk". De paus stelde de vorming van een com missie van theologen, historici en weten schapsmensen in het vooruitzicht, die de zaak-Galileï aan een nieuw onderzoek zal onderwerpen. Galileï werd in 1564 geboren in Pisa. Na een reeks natuurkundige onderzoekingen te hebben gedaan werd hij in 1592 hoogle raar aan de universiteit van Padua en in I6l0 in Florence. Hij viel Copernicus bij, dat de zon niet om de aarde draait zoals tot dan toe werd aangenomen, maar dat juist het omgekeerde gebeurt. Daarmee ging hij in tegen bijbelse uitspraken, on der andere het verhaal van Josua. Galileï twijfelde er aan of aan de bijbel natuur wetenschappelijke argumenten konden worden ontleed. Een door het Heilig Officie ingestelde commissie van theologen verklaarde Gali lei's opvatting, dat de aarde om haar eigen as draait en tevens om de zon cirkelt, in strijd met het geloof. Hij kreeg een verbod opgelegd om de opvattingen van Coperni cus te verdedigen en uit te dragen. Toen Galileï bleef volhouden, dat de zon het onbeweeglijke middelpunt is van het heelal, werd een nieuw proces tegen hem aangespannen. Hij werd onder bedreiging met gevangenschap door het Heilig Offi cie vegilicht, zijn leer af te zweren. Vliegen naar Jeruzalem reden voor boycot Damascus De deelnemers aan de conferentie van de Arabische Raad voor de Bur gerluchtvaart hebben zondag Unaniem besloten de lucht vaarmaatschappijen te boy cotten, die toestemming geven voor de organisatie van regel matige vluchten op het vlieg veld van Jeruzalem. Het luchtruim en de vliegvel den. van de Arabische landen blijven voor die luchtvaart maatschappijen gesloten, aldus het besluit. Dezelfde maatregel is van toepassing op landen, die Israëlische vliegtuigen, die gebruik maken van het vlieg veld van Jeruzalem, toestem ming geven op hun vliegvel den te landen. Dramatische ontsnapping per luchtballon wordt verfilmd LONDEN De sensationele vrijheidsvlucht per luchtballon die in september van dit jaar door twee Oostduitse families werd ondernomen wordt ver filmd door Walt Disney Pro- duktions. Ron Miller zal de re gie voeren. De transactie werd gemaakt tussen The Disney Studio en Peter Strelzyk en Gunter Wet zel, die hun vrouwen en kin deren in de ontsnapping naar West Duitsland voerden. De families hadden twee jaar aan het waagstuk gewerkt en had den twee vroegere pogingen gedaan alvorens ze op 16 sep tember van dit jaar slaagden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7