n belastingaftrek rbeidsongeschiktheid ordt bevroren Nederland moet in NAVO blijven PVDA steunt „redelijke" looneisen van vakbeweging fieidóeSomant HELFT BEVOLKING: W aterhuishouding hoort thuis bij Waterstaat KVP akkoord met fusieregels CDA Waarom u voor eenwo naar eenbank zoals de iet beter kunt gaan. Minder meer Ylieg-vakanties volgend jaar 6 duurder SIN/ INNENLANDLEIDSE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 [an onze parlementaire redactie) AG Minister Andrics- staatssecretaris Noote- van Financiën hebben in nota aan de Tweede Kamer irgesteld om met ingang van 1 de aftrek wegens arbeidson- ihiktheid voor de loon- en in- itenbelasting te bevriezen. irts zijn zij voornemens om met in gang van 1981 de aftrek voor gehuwde bejaarden in twee jaar terug te brengen tot het bevroren niveau van de arbeids ongeschiktheidsaftrek. De voorgenomen verlaging van de af trek voor gehuwde bejaarden bedraagt voor zowel 1981 als 1982 438. Voor de bejaardenaftrek voor ongehuwden gaat de verlaging twee maal 307 bedragen. In de nota herinneren de bewindslieden eraan dat de bevriezing van de bejaar den- en arbeidsongeschiktheidsaftrek al in de nota Bestek'81 was aangekondigd. Zij kondigen verder aan dat verschil lende modellen zullen worden onder zocht, waarbij de aftrek alleen nog zal worden toegekend aan belastingplichti gen waarvan kan worden aangenomen dat zij door bijvoorbeeld hulpbehoe vendheid, een duidelijk geringere draagkracht hebben dan de overige be lastingplichtigen. breef :tie PvdA tegen lominstallaties igs de grens onze parlementaire re dactie) [STERDAM Het be- ■ür, de Tweede-Kamerle- I en de Europse parlemen- lërs van de PvdA zullen uiterste doen om te voor- tien dat de plannen voor ominstallaties in West- itsland en België langs grens met Nederland fden gerealiseerd. Dit als 'olg van een resolutie, in- liend door de delegatie Overijssel, die zaterdag Ir de partijraad van de JA werd aangenomen, 'voering van de plannen igt dusdanige grensover- r*s'cos met jvan de Brede Maatschap- ke Discussie (BMD) in ons op ontoelaatbare wijze It vooruitgelopen", aldus [resolutie. De top van de tij dient er op alle niveau's Tik bij de zusterpartijen in gië en de Bondsrepubliek, -Jaan te dringen dat de be- tren vanuit Nederland se- gs worden genomen. I #onistische referentie uit Itiek op EEG i (sterdam (ANP) Me tweedaagse Europese stische conferentie, die i2 0e{ weekeinde in Amster- i werd gehouden, heeft waarnemend ambassa- van Israël in Neder- David Sultan, felle kri- geuit op de EEG. neende dat, zolang de Eu- ;e Gemeenschap afhanke- [is van de olie, de EEG niet iat is een echt onafhanke- positie ten aanzien van Midden-Oostenconflict in' nemen. Bovendien, zo ide hij, zoekt de EEG ten ïve van de politieke sa- Iwerking tussen de negen, bij Frankrijk zich vaak neest pro-Arabisch opstelt, 'eel naar een moedwillig >romis. De heer Sultan zei Israël streeft naar een tvaardige oplossong van 'alestijnse vraagstuk. Deze g mag evenwel de on- Tijke joodse staat niet levaar brengen. prpleegster ïdgestoken DNINGEN (ANP) 17-jarige jongen heeft 'agnacht in de Gro- 5 inrichting De Helper- jen de 28-jarige verpleeg- j E. Stouten - De Rijk uit fDrentse Annerveenseka- I met messteken en een ep om het leven ge- prichting. De politie heeft Imotief voor de moord nog 1 kunnen achterhalen. Ver- idelijk heeft de knaap vlak zijn daad een gesprek het slachtoffer gehad. Me luw Stouten was moeder leen kind. Laatste rustplaats Leden van diverse actie-groepen die meer ruimte voor de fiets in het verkeer opeisen, hebben zaterdag in het cen trum van Amsterdam bij de Bijenkorf voor de deur symbo lisch een fiets ten grave gedragen om zodoende hun onge noegen kenbaar te maken over het feit dat het warenhuis bezig is met de aanleg van een grote parkeergarage. HILVERSUM (ANP) Ruim de helft van de bevolking vindt dat Ne derland zonder meer lid van de NAVO moet blijven. Drie procent vindt dat ons land eruit moet stap pen. Dat blijkt uit een enquete die de NOS heeft gehouden op verzoek van TROS-Actua. Uit de enquete blijkt verder dat 29 pro cent van de bevolking vindt dat de navo over kernwapens moet blijven beschikken, 36 procent vindt dat kern wapens kunnen blijven onder bepaalde, voorwaarden. Een kwart van de onder vraagden vindt dat de navo de kern wapens zonder meer moet afschaffen. Zij die vonden dat onder voorwaarden over kernwapens mag worden be- Op de vraag of de modernisering van de kernwapens moest doorgaan ant- schikt, motiveerden hun standpunt met woordde 37 procent met ja, 25 procent argumenten als: „Zolang het Warschau pact erover beschikt moet de navo ze ook hebben in verband met het mach tsevenwicht" of „als het Warschaupact ze afschaft dan de navo ook". wist het niet of had geen mening en 12 procent antwoordde met „hangt ervan af of het Warschaupact het ook doet". Zou politiek dan toch stinken? Joop den Uyl (I) en Anne Vondeling (r) houden hoe dan ook hun neuzen even stijf dicht op de zaterdag in Amsterdam gehouden partijraadsverghaderlng van de PvdA. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De Tweede-Kamerfractie van de PvdA zal de eventuele looneisen van de vakbeweging „voor honderd pro cent" steunen. Dit heeft de voorzitter van de socialistische Tweede Kamerfractie den Uyl zaterdag gezegd op een vergade ring van zijn partijraad in Amsterdam. Den Uyl maakte overi gens wel het voorbehoud, dat de looneisen niet verder zullen gaan dan noodzakelijk is voor het behoud van de koopkracht van de mensen tot en met het modale inkomen. Opvallend was dat Den Uyl pas tot deze uitspraak kwam, nadat de partijraad hem daar uitdrukkelijk om had gevraagd. Mede hieruit was op te maken dat de partijraad en de fractievoorzitter nog altijd niet geheel op één lijn zitten wat betreft het te voeren sociaal-economisch beleid. Ook nu weer waren er vele afgevaar digden, die meenden dat de fractie niet voldoende tegemoet komt aan de wensen van de werknemers. De meeste sprekers in het cultureel centrum De Meervaart na men het op voor partijvoorzitter Max van den Berg, die de frac tie onlangs had verweten geen duidelijk socialistisch alternatief over het voetlicht te brengen, hetgeen hem een botsing met Den Uyl had opgeleverd. Beiden mannen verklaarden nu dat zij de zaak hadden uitgepraat en dat zij het weer volkomen eens wa ren. Den Uyl en Van den Berg waren ook eensgezind in hun kritiek op het CDA, dat zij ervan beschuldigden verwarring te stichten en politieke verschillen te verdoezelen door naar links bij te stu ren. Beiden verklaarden ook met nadruk, dat de PvdA pas op haar verkiezingscongres van 1981 zal uitspreken met wie zij zou willen regeren. Na jarenlange ruzie Ambtsdragers PvdA verplicht tot bijdrage (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Poli- tiek-ambtsdragers van de PvdA zijn voortaan verplicht een percentage van hun bruto „politiek" inkomen af te staan aan de partij. Doen zij dit niet, dan worden zij na een bepaalde tijd afge voerd van de ledenlijst Dit is het gevolg van een besluit, dat zaterdag in Amsterdam werd geno men door de partijraad, op het congres na het hoogste orgaan van de PvdA. Het invoeren van de verplich te bijdrage is gebaseerd op de overweging dat ambts dragers hun functie, direct of indirect, te danken heb ben aan hun partij. „Dit is een historisch moment," merkte de voorzitster van de partijraad op, nadat het besluit was gevallen. Daarbij doelde zij erop dat er over de verplichte bij drage al jaren was geru zied. De bijdrage is voorlo pig vastgesteld op twee procent van het inkomen. PR wil vluchtelingenstatus )or Turkse Christenen I RECHT De PPR vindt dat alle Turkse christenen die aati Jederland verblijven, in principe In aanmerking moeten bb< ïen voor de vluchtelingenstatus, daar deze groep in Tur- i V; i bloot staat aan vervolging. we ens het najaarscongres dat vrijdag en zaterdag in Utrecht pa d gehouden werd een motie daartoe aangenomen. De partij t verder dat ook degenen, die in het buitenland worden ilgd wegens homosexuele geaardheid, in aanmerking die- te komen voor de vluchtelingenstatus, ier stelde de PPR zich op het standpunt dat dat buitenlan- die samenleven met Nederlanders dezelfde behandeling len krijgen als degenen die zijn getrouwd met een Nederlan- eim theoloog Herman Verbeek werd zaterdag tijdens het congres d-p kozen tot voorzitter van de PPR. Het PPR-bestuur zal zich, naa is Verbeek, de komende twee jaar vooral gaan inzetten voor ontwikkelen van oplossingen voor een aantal schrijnende boo tschappelijke problemen, zoals ontwapening, onafhankelijk- euv voor de Derde-Wereld volkeren, menselijker arbeid en een itvaardigere inkomensverdeling. BELANGHEBBENDEN STELLEN VAST: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bewaking van de kwaliteit van het wa ter mag niet worden weggehaald bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat om te worden overgebracht naar het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De verster king van het milieubeleid op het gebied van het water (af valwaterzuivering e.d.) zal immers betekenen dat dit ten koste gaat van het totale waterbeleid. wil - in onderling overleg moeten worden bepaald, aldus de Vosters, voorzitter van de Unie van Waterschappen de heer Vosters vandaag op de jaarvergadering van de Unie. Ook minis ter Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) ging op dit thema in. Hij stelde vast dat de op zijn ministerie in voorbereiding zijnde nota Waterhuishouding en Wet op de Waterhuishouding, noodzake lijk zijn om het totale waterbeheer beter op de onderlinge sa menhang te kunnen beoordelen. In de beide stukken die op het ministerie in voorbereiding zijn zullen maatregelen zijn opgenomen om het landelijk en regio naal waterbeleid op elkaar af te stemmen. Naast beleid op het gebied van oppervlaktewater, grondwater, waterkwaliteit en waterkwantiteit zullen ook relaties worden gelegd met andere overheidszorg zoals ruimtelijke ordening, milieuhygiëne en landbouw, aldus de minister. (Van onze parlementaire re dactie) HILVERSUM De partij raad van de KVP is zater dag akkoord gegaan met de regelingen voor het samen gaan van KVP, ARP en CHU tot het CDA in oktober volgend jaar. Wel zijn nog enkele wijzigingen aange bracht, waardoor ook de in het Nederland wonende bui tenlanders lid kunnen wor den van het CDA. Aanvan kelijk was dit, in afwach-, ting van wijzigingen van de kieswet, voorbehouden aan de mensen met een Neder landse nationaliteit Verder werd het als discrimi nerend ervaren dat alleen de CDA-leden die niet ouder zijn dan 63 jaar bij de eerste kandidaatstelling niet ouder dan 60 jaar kandidaat kun nen worden gesteld voor de gemeenteraad. Deze bepaling werd dan ook geschrapt. Bo vendien vreesde men dat er als gevolg van die bepaling tal van bejaardenpartijen zouden ontstaan. De positie van de jongeren binnen het CDA werd ver sterkt door vijftig leden van de jongerenorganisatie stem recht te geven op komende CDA-congressen. In het voor stel van het KVP-partijbestuur was dat stemrecht voorbehou den aan de leden van het be- tsuiur van de jongerenorgani satie. De besluiten van deze partij raad zijn nog niet definitief, daar ook de partijraden van ARP en CHU zich nog over de fusieregels en statuten moeten uitspreken. Geld lenen lijkt zo gemakkelijk. Toch is het beslist geen een voudige zaak. Bij een bank zoals de NMB denken de mensen daad werkelijk met u mee. Bijvoorbeeld wanneer u geld nodig heeft voor verbouwing, verbetering of onder houd van uw woning. De aanschaf van een nieuwe keuken of bad kamer, centrale verwarming, isola tie: u weet dat het om grote be dragen gaat En als het even kan, dan moeten uw maandelijkse lasten er niet al te zeer door worden ver zwaard. Met een NMB woningkrediet weet u zeker dat u een lening heeft die past binnen uw financiële moge- lijkhedea Door de lange looptijd (bijvoorbeeld 96 maanden) zijn de aflossingen zo laag mogelijk. Zodat uw vakantie er straks niet bij in hoeft te schieten. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Het kabinet-Van Agt heeft op de valreep voldaan aan een inmiddels al oude belofte aan het parlement: eindelijk ligt er bij de Tweede Kamer een wetsontwerp met een allesomvat tende visie op het vraagstuk van de aanpassing van de socia le uitkeringen, na de scheefgroei van de laatste jaren. Met de aanvaarding van het wetsontwerp kan een eind komen aan de weinig onderbouwde „aanpassingsstapjes" van een half procent, waarover ieder half jaar het kabinet moeizaam de strijd aanbond met het parlement.' WAAR het de noodwetjes voor de half procent-stapjes altijd aan ontbrak, namelijk een gedegen onderbouwing en moti vatie, daarin voorziet het eind vorige week ingediende wets ontwerp duidelijk wel. Consequent hebben minister Albeda en ^staatssecretaris De Graaf aanpassingen in de betrokken sociale wetten voorgesteld volgens het principe „minder meer", waarmee het teveel dat de uitkeringstrekkers auto- matisach steeds kregen, tot de juiste verhoudingen met de loontrekkers wordt gebracht. Dat daarbij in ieder geval voor het jaar 1980 een toesla gensysteem zal worden gehanteerd, waardoor de uitkering strekkers hun koopkracht voor geheel volgend jaar gegaran deerd krijgen, is verheugend. Het ware te wensen, dat ook voor de er op volgende jaren reeds nu de koopkracht van de inactieven gegarandeerd zou kunnen worden. Maar dat is op dit moment, in de huidige zorgelijke economische situatie, ook voor de loontrekkers niet mogelijk. Die onzekerheid voor de jaren na '80 zal vooralsnog voor een ieder blijven gelden. In de wetsontwerpen wordt onderscheid gemaakt tussen oude en nieuwe uitkeringstrekkers: diegenen die volgend jaar voor het eerst volgens een der sociale wetten een uitke ring krijgen, profiteren niet mee van de koopkrachtcompen satie. Uit financieel oogpunt is het begrijpelijk, maar het is niet bevredigend voor het rechtvaardigheidsgevoel. Mensen in precies de zelfde situatie kunnen volgend jaar een ver schillende uikering krijgen, zonder dat dit op rechtvaardig heidsgronden berust. Het is daarom nodig, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp op dit punt zodanig aanpast, dat ten minste diegenen die volgend jaar van de ene sociale wet naar een andere overgaan, ook in aanmerking komen voor de koopkrachtcompensatie. MORGEN staat in de Tweede Kamer de vraag ter discussie of het wetsontwerp nog voor het kerstreces door behandeling in Tweede en Eerste Kamer tot wet verheven kan worden. Daartegen pleit dat het streven naar zorgvuldige wetgeving wel erg in het gedrang komt als binnen vijf weken zo'n inge wikkeld stuk wetgeving moet worden behandeld. Maar vóór een spoedige afhandeling pleit, dat er op korte termijn een definitieve regeling komt voor de verhoudingen tussen de lo nen en uitkeringen. Daarmee kan snel de steeds weerkeren de sociale onrust over de half-procentstapjes tot het verleden behoren. Dat is van het allergrootste belang. Onze sociale ze kerheid is geen zaak die van keer tot keer met tijdelijk wet jes ad hoe mag worden bijgesteld. ENSCHEDE-PLAYA DEL INGLES De prijzen van bui tenlandse vakanties zullen volgende zomer gemiddeld met niet meer dan zes procent stijgen voor vliegreizen en met vijf procent voor touringcarreizen. Dit geldt althans voor de Arke-organisatie, waarvan het ruim 450 pagina's dikke zomerprogramma nu al is uitgekomen. Di- rekteur Ferdi Fransen wees gisteren op het toenemend aantal winterreizen dat zijn firma aan de man weet te brengen. Op dit moment is het aantal boekingen al twaalf procent hoger dan vo rig jaar. Met name de touringcarreizen doen het goed. De vlieg reizen handhaven zich op het peil van vorig jaar. In de reissom- men van 1980 zijn de brandstoftoeslagen verwerkt Volgens Fransen is het niet te verwachten, dat er opnieuw toeslagen moeten worden geheven. Reformatorische federatie tegen CDA-standpunt over kernwapens DEN HAAG De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) heeft „met verbijstering" kennisgenomen van de „halfslachtige houding", die het CDA tijdens de debatten over de modernise ring van de kernwapens heeft aangenomen. De Reformatorische Politieke Federatie blijft van mening, dat eerst de moderne kernwapens moeten worden opgesteld tegen de Russische SS-20 raket, wil het westen „met succes met Rusland over verminde ring van de opgestelde kernwapens kunnen praten". Koude nacht DE BILT - In de afgelopen nacht en ochtend trok een re- gengebied behorend bij een depressie, die van Oost-Enge- land naar de Deense kust koerste, over ons land. Er viel twee tot tien millimeter regen, waarbij het noorden de meeste neerslag kreeg. De wind wak kerde aan, zodat de tempera tuur niet daalde. In het ko mende etmaal trekt genoemde depressie naar Zweden weg en komt ons land tijdelijk onder invloed van een rug van hoge druk. In de te verwachten op klaringen zal het vannacht in het binnenland licht kunnen vriezen. Een nieuwe actieve storing, tussen Groenland en IJsland gelegen, breidt zijn in vloed vrij snel in de richting van de Britse Eilanden uit. Morgen zal bij ons de bewol king dan ook weer toenemen, waaruit later mogelijk regen kan vallen. De wind zal daar bij uit het zudoosten waaien en geleidelijk sterker worden. Vooruitzichten voor woensdag: Eerst opklaringen,- later weer regen en middagtemperaturen rond 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pro cent Kans maal: 30 procent Vooruitzichten voor woensdag: Eerst opklaringen, later weer regen en middagtemperaturen rond 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent ss- regen •neeuwbui 3 De BW Dealen Eelde Twente VHeslngen Z.-Limburg SS- Stockholm «Vanen Zurich

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5