Meer tuinhouwonderwijs in noord-oost Nederland GROENTE FRgfrT BL EMBÏSa B#LLEN Kweker moet j jn zelf veiling te kiezen ^MOOISTE ORCHIDEEEN TER WERELD „KOMEN IN PAASWEEK NAAR ARNHEM "NAftND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 BIJ BESTAANDE LANDBOUWSCHOLEN: bo MEN HAAG Een adviescommissie het Landbouwschap samenwer- ho ingsverband van werkgevers en werknemers in de agrarische sector) Q de directie landbouwonderwijs van ji et ministerie van Landbouw gaat be- li ien welke plaatsen in Noordoost-Ne erland in aanmerking komen voor e vestiging van een afdeling middel aar tuinbouwonderijs (produktiesec- j ar) aan een afzonderlijke middelbare il; indbouwschool. Iet gaat daarbij om Emmen en Zwolle. Het advies van de commissie zal pas me dio 1980 afkomen. De afdeling kan dan ook pas in het scholenplan 1981-1983 worden opgenomen. Dit blijkt uit nadere mededelingen van het ministerie van Landbouw en Visse rij. Eerder berichtte minister Van der Stee dat geen van de lopende aanvragen voor een afdeling middelbaar tuinhou wonderwijs kon worden gehonoreerd omdat zij niet aan kwantitatieve criteria voldeden. De adviescommissie zal de mi nister dan ook over aanvullende criteria voor de beoordeling van vestiging advi seren. Daarbij zal zeker ook het toe komst-perspectief vor de afdeling een rol spelen. Wel is al een besluit genomen over de vestiging van een afdeling middelbaar tuinbouwonderwijs (dienstverlening) aan de middelbare tuinbouwschool in Zende ren. Deze afdeling is in het scholenplan 1980-1982 opgenomen. Een soortgelijke afdeling is voor 1981-1983 in het scholen plan opgenomen voor Hardenberg. Een afdeling middelbaar tuinbouwonderwijs (productiesector) is voor Groningen in hetzelfde scholenplan opgenomen. ISRAËLISCHE BLOEMKWEKERS SLAAN TOE De toenemende druk van de Israëlische bloemenkwekers op de gang van zaken in de wereldmarkt en dus ook in Nederland, wordt zo hier en daar zichtbaar. Voor het veroveren van een nog groter deel van de bloemenmarkt in Duitsland zijn forse plannen in voorbereiding. De Duitse handelaren blijken er niet onwel willend tegenover te staan. Amerika, een niet onbelangrijk bloemen importerend land, besteedt eveneens veel aandacht aan de Israëlische import. In Nederland zijn bijzonder de kwekers nogal beducht voor de toenemende con currentie die men zoveel mogelijk in be dwang wil houden. Intussen blijken de Israëlische kwekers reeds invloed uit te oefenen op de Neder landse bloementeelt, die zich in gaat stel len op de produktie van de concurrent. Het zijn met name de Statice die reeds een paar flinke stappen voorwaarts heeft ge maakt, evenwel tenkoste van de min of meer soortgenoot, de Iris. Sinds de laatste jaren de invoer van stati ce zich op de bloemenmarkt heeft doen gelden, zien ook de Nederlandse kwekers er een markt in. In maart, april en mei van dit jaar werd ruim tien miljoen statice aangevoerd tegen nog geen vier miljoen in 1977. De import-statice bedraagt meer dan elf miljoen en de eigen produktie is ook dit jaar aanzienlijk toegenomen. On geveer een derde van de in ons land aan gevoerde statice werd via de veilingen doorgezonden naar West-Duitsland. Hiertegenover staat een terreinverlies door de iris, die ook in enorme hoeveelhe den wordt ingevoerd. Ook in het West- land neemt de statice aan de CCWS een steeds belangrijker plaats in. Het gezamenlijk concurrentiegebied van Israël en Nederland, West-Duitsland speelt een zeer belangrijke rol bij de bloe- menproduktie. Blijkens het verslag van de Niederrheini- sche Blumenvermarktung N.B.V. is men daar over de gang van zaken in de eerste helft van 1979 best tevreden. Op de nieuw ingestelde markt in Neuss worden zowel Nederlandse als Israëlische bloemen ver- kocht'en men heeft kans gezien een uitge breid bloemenpakket de kopers aan te bieden, waardoor hun aantal is gestegen. Een dergelijk geluid kan men ook op an dere marktplaatsen in Duitsland horen en voor het seizoen 1979-1980 wordt een uit breiding van de Israëlische import met 10 tot 15 procent verwacht, doch wel met verschil in bloemsoorten, vooral wat de nieuwe variëteiten betreft. Daarvan wor den genoemd de Spider-chrysanten, vio lieren en nieuwe soorten anemonen. Isra ël wil de stijgende afname vooral berei ken middels gunstiger prijzen en beter service waarbij men zich het sterkst zal richten op de verkoopdagen dinsdag en v.ijdag. De Israëlische officiële export-organisatie Agrexco ziet als mogelijkheden om de markt in Duitsland te vergroten, door tij dig te reageren op de marktvraag en tweedens door verbreding van het assorti ment, bijzonder wat anjersoorten betreft, zoals van de Silver Pink, Red Baron en Tony. Agrexco meent dat de markt voor trosan- jers in Duitsland met zeker 10 tot 15 pro cent kan worden uitgebreid en voor be paalde soorten rozen tienmaal zoveel kan worden afgezet. In Israël heeft men tot en met mei van dit jaar te kampen gehad met te warme weersomstandigheden voor de bloemen terwijl daarna de prijzen te wensen over lieten. De produktie bloeide te snel uit en dat bracht schade aan de verkoop. Medegedeeld is dat als gevolg van de har de winter de meeste kwekers tien procent minder hebben verdiend en als gevolg van de inflatie het verlies zelfs tot dertig procent is gestegen. RUST NA EEN DRUKKE BLOEMENWEEK AAN DE CCWS Een wat merkwaardige week in de aan voer en omzet van bloemen en planten aan de CCWS, hetgeen overigens niet als een verrassing is gekomen. Na de topaan- voeren in voorgaande week kon een wat gematigder gang van zaken worden ver wacht, welke niet eens zo slecht kan wor den genoemd, mogelijk met een uitzonde ring voor de rozen en freesia, die nog steeds onder het niveau van vorig jaar blijven. De situatie wordt duidelijk ge schetst door het totale omzetcijfer van de CCWS. Bij een totale aanvoer van 25.911.831 bos of stuks, slechts 15.000 mèèr dan dezelfde week van het vorig jaar, was het omzetbedrag 11.894.430,79 en dat was rond de 50.000 gulden minder dan vo rig jaar. Die lijn kan in het algemeen wel worden doorgetrokken voor de diverse bloemsoorten, maar liep voor de potplan ten wel wat omhoog. Opvallend was de sterke vermindering van de grootbloemi- ge anjers met bijna de helft tegenover vo rig jaar hetgeen gemiddeld een hogere prijs van 45 cent tot gevolg had. De tro- sanjers met bijna 3 miljoen handhaafden zich, maar de gemiddelde prijs van 41 cent was twee cent lager dan vorig jaar. Niette min kunnen de prijzen voor beide soorten redelijk worden genoemd. De aangevoer de hoeveelheden gerbera, rozen en irissen lagen wat hoger hetgeen van weinig in vloed was op de prijzen. Geheel anders is het met de rozen waarvan de prijzen nu reeds enkele weken beneden die van vo rig jaar liggen. Dat de prijs van irissen daalde is gezien de grotere aanvoer niet onbegrijpelijk. Ondanks een aanvoer van bijna 4 miljoen blijven de freesia's toch beneden het totaal van vorig jaar maar bracht wel een iets hogere prijs. Als totaal kan er voor de CCWS van een redelijke week, zowel wat aanvoer als prijsontwikkeling worden gesproken. Wat gemiddelde prijzen zijn: Amerikaanse anjers 45 (v.j. 29), trosanjers 41 (43), anthu- riums 1,32 (1.30), snijgroen 14 (15), jaar- rond troschrysanten 44 (39), idem geplo zen 69 (69), normaal 54 (56), freesia 29 (22), gerbera 57 (55), gladiolen 11, irissen 21 (25), leliekelken 71 (60), lelietakken 42 (50), cymbidium groot 78 (1,10), idem klein 22 (25), grote rozen 41 (51), idem klein 30 (34), sonia 28 (33), belinda 28 (33), red gar- nette 19 (23), tulpen 25 (38). Verder waren er nog wat import-anjers met prijzen van 28 tot 42, kleinbloemige import-rozen 27 tot 39. De geïmporteerde statice uit Israël nam aanzienlijk toe en bedroeg 16.525 met prijzen die varieerden van 48 tot 87 cent. Opvallend is dat de potplanten flink aan bod kwamen, een to tale aanvoer van 465.475 tegen 464.708 in dezelfde week van het vorig jaar. Het prijsbeeld verliep niet ongunstig. De poin- settia begon zich ruimer te demonstreren en wijzen in de richting van naderende kerstdagen. De belangstelling voor dit soort bij de handel is bevredigend. Begin van de week gaf een duidelijke reactie te zien op de overladen markt van voor gaande week. doch geleidelijk aan kwam de normale handel weer op gang. Er kan voor deze week een verdere afna me worden verwacht in het aanbod van Amerikaanse anjers en de trosanjers ter wijl ook de rozen beperkter zullen zijn. Van chrysanten en irissen kan een stabie le aanvoer worden verwacht. De import- bloemen deden het nog rustig aan met een totaal van ruim 100.000 bos of stuks het geen zoiets van 10.000 méér was dan vorig jaar. Maar het omzetbedrag lag met een totaal van 62.650 toch tienduizend gul den lager. De VBN zal woensdagmiddag 21 november in Aalsmeer een algemene vergadering houden waarin onder meer de begroting voor 1980 aan de orde komt en voorstellen voor subsidie aan de proef tuin in Aalsmeer en Vleuten voor het we tenschappelijk onderzoek. BOLLENHANDEL OP LAAG PITJE n£ BESTUUR VERENIGING BLOEMENVEILINGEN: )EN HAAG „Het beperken van anvoerders aan veilingen tot uitslui- w. end degenen, die tot het eigen of ei- Kai enlijke produktiegebied behoren en eraa jej daarbuiten mogen optreden, is ??c njuist en in vele gevallen zelfs strij- ig met het belang van de kwekers." 'Jln het recente verleden is meermalen veilingkringen opgemerkt, dat een eiling zich bij het aannemen van leden f aanvoerders dient te beperken. Bo- U,.zaendien bestaan er historisch reeds vele aaio entallen jaren bij enkele veilingen ban en met telers buiten het eigenlijke pro- uktiegebied. Een exacte omschrijving daian dat gebied valt moeilijk te geven. .ls voorbeeld kan gelden dat voor een especialiseerde potplantenkweker in jrdeien gebied met hoofdzakelijk snijbloe- uari pen geen goede afzet voor zijn produkt isenië vinden is. Verder kan voor een pro- ontlukt van een betekenend kwantum, als itten|evolg van specialisatie, geen redelijke onbefzetmogelijkheid bestaan. Een kweker lie enoet de mogelijkheid bezitten om uit [aat Irije wil te kiezen voor een buiten het e scligenlijke produktiegebied gelegen vei- g rijjng. Even zo goed als de stelling wordt irderjfgewezen, dat een veiling zich in feite als ïioet beperken tot het eigen produktie- de tebied, wordt de stelling afgewezen dat lke veiling zonder meer recht heeft vaar dan ook leden of gastaanvoerders an te trekken." Vodie m "^eze uitspraken zijn onlangs opgestelcf oor het bestuur van de Vereniging van >r (loemenveilingen in Nederland (VBN). n het kader van het veilingwezen en 'ooral ook met het oog op de goede on- lerlinge verhoudingen tussen de veilin- en, werd het nodig geacht -om tot een p lgemene uitspraak te komen. Reeds in L Ie oprichtingsjaren van de VBN werd Afwijzend jen systeem van ballotage toegepast voor iet toelaten van nieuwe leden en aan- 'oerders. Bij dit systeem werden door de Bij een veiling met hoofdzakelijk snijbloe men is het soms moeilijk voor een pot plantenkweker zijn produkten goed af te zetten. veilingen aan het secretariaat de nieuwe aanmeldingen doorgegeven, waarvan de overige veilingen in kennis werden ge steld. Indien een bepaald lid al elders was ingeschreven, werd door de betrok ken veiling op de inlichting gereageerd. Het wordt gewenst geacht door het VBN dat de veilingen zich, in het belang van veilingen en leden, aan deze gedragsre gels houden. De veiling is namelijk geen doel doch een middel om de belangen van de kweker te dienen. Opgemerkt wordt echter dat aan de ex ploitatie van de moderne veilingen der mate hoge financiële kosten zijn verbon den, dat algemene regels noodzakelijk zijn. Scherp afwijzend blijkt het VBN-bestuur te staan ten opzichte van een acquisitie van leden buiten het eigenlijke produk tiegebied dat in sommige gevallen ook te omschrijven is. Anders dient het aan trekken van leden en aanvoerders uit drukkelijk te worden verboden. De bij het VBN aangesloten veilingen dienen erop te letten dat hun personeelsleden zich aan deze regel houden. De functie van een contactpersoon voor een veiling is voor vele veilingen van wezenlijke betekenis geworden omdat door de grotere afstanden tussen veiling en aanvoerder, dit laatste niet alleen ge ografisch gezien, steeds meer problemen ontstaan over sortering, verpakking, ad ministratie en dergelijke, die dan op meer persoonlijke wijze dienen te wor den opgelost. Indien de nadruk echter op de ledenwerving komt te liggen, is het veilingbestuur op de verkeerde weg, al dus het VBN. Uitdrukkelijk dient te gel den, dat een contactpersoon uitsluitend binnen het eigenlijke gebied van een veiling ongevraagd aspirant-leden of aanvoerders informaties over de veiling mag verstrekken. Buiten het' eigen werkgebied is dat nadrukkelijk verbo den. Een dergelijk bezoek mag alleen worden gebracht, indien het verzoek daartoe van een aspirant-lid of aanvoer der uitgaat. Relaties Alvorens tot inschrijving over te gaan moet de veiling informeren of reeds re laties met een andere veiling bestaan. Indien er bepaalde verplichtingen jegens een andere veiling bestaan moet toela ting van betrokkene worden geweigerd. In de thans voorgestelde gedragslijnen komt nadrukkelijk naar voren dat bij in schrijving van nieuwe leden van de in schrijvende veilingen de goede trouw wordt betracht, hetgeen ook geldt indien een lid om bepaalde redenen zich van een bepaalde veiling los wenst te maken, waarbij, indien nodig, een uitspraak van het VBN-bestuur kan worden gevraagd. ded'hRNHEM In de Arn- VJe"|iemse Rijnhal wordt in de e baasweek van 2 tot en met °or*y april 1980 onder de naam Orchidee 80" een grote In ternationale Orchideeën- yaitentoonstelling gehouden. lC., Tie organisatie daarvan is in banden van de Koninklijke ePP Vlaatschappij voor Tuinbouw °Pp n Plantkunde met de mede- p werking van de Nederlandse )rchideeënvereniging kring verP Arnhem en omgeving. Op dit igenblik staat al vast dat be halve Nederlandse kwekers ook beroeps- en amateurk wekers uit Frankrijk, Enge land, België en West-Duits land op „Orchidee '80" verte genwoordigd zijn. Voorts lo pen onderhandelingen met kwekers uit de Verenigde Staten en uit twee landen waar de mooiste orchideeën vandaan komen, namelijk Indonesië en Suriname. Er zijn momenteel ongeveer 37.000 soorten van de orchi dee bekend. De tentoonstel ling wordt opgebouwd door de Arnhemse architect A. J. van der Vet die al een fraai ontwerp heeft gemaakt van een natuurgebied waar ochi- deeën het best tot hun recht komen. Bij het aanleggen van voorzieningen wordt pri oriteit gegeven aan de toe gankelijkheid voor gehandi capte bezoekers. Alle inzendingen worden on derworpen aan officiële keu ringen waarvoor uit binnen- en buitenland deskundige juryleden zijn aangetrokken. Hoofdarrangeur W. Hazelaar uit Zwolle is bereid gevonden om het totaal aan inzendin gen te rangschikken tot een harmonische presentatie. On geveer tweehonderd mede werkers zijn straks nodig om „Orchidee '80" vlekkeloos te doen verlopen. Voor het oos ten van ons land een unieke gelegenheid om een zo grote verscheidenheid aan orchi deeën te zien op een groots opgezette expositie. Nieuwe Sladoos Precies een week gele den is bij de groenteveilin gen een nieu we sladoos in gebruik ge nomen, deze doos kunnen, al naar gelang het gewicht kleiner of groter ls, kroppen sla, los of in poly- zakjes wor den verpakt. De bloembollen-geleerden hebben het al lemaal al uitgerekend. Zo maar volgens Bartjens. En volgens de theorie van die onsterfelijke heer Bartjens zullen er in de cember veel minder bloeiende tulpen voor de veilingklokken worden gereden. De broeiers hebben voor deze periode, waarin men uitsluitend de zwaardere (en dus duurdere) maat bollen kan gebruiken, be langrijk minder tulpenbollen gekocht dan de laatste jaren het geval was, zo zeggen de geleerden en voor zover ze die bollen wél hadden gekocht, hebben zij zich ge haast ze deze zomer weer te verkopen aan exporteurs die er om zaten te gillen en be reid waren een beste prijs te betalen. Dat zou volgens de geruchten óók opgaan voor de cultivar Apeldoorn die in december het hoofdbestanddeel van de tulpenschotel uitmaakt. Acht van de tien aangevoerde karren bestaan uit deze rode Darwin hy bride. Dat alles moet, zo zegt men, ook van invloed zijn op de prijs. Minder aan bod zal stellig resulteren in hogere prijzen. Opsteker Wel, laten we hopen dat de profeten ge lijk gaan krijgen. De broeiers kunnen na de trieste resultaten in de afgelopen win ter best een opsteker gebruiken in de vorm van hoge prijzen. Dat kan trouwens voor de handel in bollen ook alleen maar heilzame gevolgen hebben. Op het moment staat de bollenhandel voor levering in de zomer van 1980 op een laag pitje. Verontrusting behoeft dat nu ook weer niet te verwekken, want in de maand november plegen niummer veel koopbriefjes te worden geschreven. Dan is de handel altijd al zo dood geweest als de befaamde pier. Natuurlijk kan men be paalde soorten die sedert jaar en dag schaars zijn ook vandaag wel verkopen voor goede prijzen. Neem de dubbele vroege tulpen, neem de witte en diverse gele cultivars. Maar het wordt wel anders als men grote bonnen Apeldoorn een baas wil geven, want daar heeft de handel van daag een hoofse minachting voor. Voor 1980 worden voor de twaalven prijzen ge boden die in de koers van 6.per 100 liggen en dat lijkt natuurlijk nergens op. De meeste kwekers willen voor die prij zen dan ook geen zaken doen. Een minder mooi verschijnsel is dat de luie gang van zaken in de Apeldoorns ook invloed uitoefent op de handel in enkele andere cultivars. We denken bijvoorbeeld aan de dieprode Prominence, waarvan men de twaalven nu gemakkelijk kan ko pen voor 12.per 100, terwijl twaalven van Lustige Witwe inmiddels al op 9.25 zijn gekomen. Cultivars als Cassini, Char les, Paul Richter e.d. zijn beneden de 10.gezakt. Hyacinten Wat de hyacinten betreft: de zgn. bedden- handel komt goed op gang en de handel is bereid goede prijzen te besteden. Daaraan is de vlotte gang van zaken in de afgelo pen zomer natuurlijk niet vreemd. Daar komt nog bij dat vele kwekers zich door de beste prijzen hebben laten verleiden om ook maten te verkopen die men nor- In december minder bloeiende tulpen maliter in oktober in de grond stopt. Daarom wordt een kleine krimp van het hyacinten-areaal voor 1980 zeker niet tot de onmogelijkheden gerekend. Ook dat betekent een extra stimulans. Narcissen Bij de narcissen loopt het minder vlot, vooral als men een kraam grootkroningen wil verkopen. Van die rassen liggen de prijzen een heel eindje beneden die van dit jaar. Voor gele trompetten bestaat wel belangstelling en wat werkelijk „lekker loopt" dat zijn de kleinbloemige tuinnar- cissen. Dreumessen als de cyclamineussen, February Gold en Tête a.Tête doen beste prijzen en ook de jonquille Baby Moon - ongelooflijk goed houdbaar op het water! - vindt graag kopers. Intussen is de planterij van de voorjaars- bloeiende bolgewassen ook weer achter de rug. Een béétje kweker heeft de mogelijk heden die het prachtige weer van oktober bood met beide handen aangegrepen om de bollen snel in de grond te krijgen. Na tuurlijk zijn er altijd die achteraan komen sukkelen, en die zullen vermoedelijk ook half december nog wel aan het planten zijn. Maar de goede kwekers zijn nu klaar en hebben de bollen ook onder dek. De gladiolenkwekers die meenden dat het fraaie najaarsweer ook in november zou aanhouden, zitten inmiddels met de ge bakken peren. Het rooien met zware ma chines op kleigronden gaat snel mits alles maar goed droog is. Na de plensbuien van deze week ging het allemaal veel minder vlot en brengt men veel meer klei in de schuur als wel wenselijk is. Ook hier geldt: de telers die de gok niet hebben ge nomen. hebben hun kramen er voor een groot deel uit en kunnen dus rustig sla pen. Maar wie nu nog vele bunders moet rooien zal vermoedelijk 's nachts wel on rustig in zijn sponde liggen woelen...

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11