Diane Holum wil schaats- propaganda in Amerika De dressuursport is nog niet ontdekt in paardenminnend Nederland NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP: SLECHTS TWEE DEELNEEMSTERS rrPORT GIN i. LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 T .7'.".' A immtrmamamm# •«^WtWWWeW*WW- xemv&kr' m*. «WT isj&gÉÉSÈft MMSMlyMil** *a8 Amerikaanse trainster Diane Holum bereidt haar pupil Beth Heiden op de schaats- an van Deventer voor op het nieuwe seizoen. BUITENLANDSE SCHAATSPLOEGEN STRIJKEN NEER IN NEDERLAND Antonio Gomez, de laatste hoop van Spanje DEVENTER In het voorjaar strij ken de zwaluwen in ons land neer. Maar als de winter nadert, komen de buitenlandse schaatsers naar Neder land. Dan is het schaatsseizoen na bij. Afgelopen week kwamen de Spanjaarden, Zweden en Amerika nen naar het schaatsmekka. Antonio Gomez, de onvergetelijke krabbelaar van Heerenveen, heeft zijn trai ningskamp in Groningen en de Zweedse wereldkampioen bij de ju nioren, Thomas Gustavsson, streek, samen met de Amerikaanse schaats ploeg, in Deventer neer. Binnenkort komen de Italianen (Assen) en de Engelsen (Heerenveen) er nog bij. Het wereldcircus van de schaats sport begint het grote toernee in het druilerige Nederland. Diane Holum, de succesvolle Ameri kaanse trainster, verkoos Deventer bo ven een trainingskamp in Inzeil, Davos of Innsbruck omdat zij de Amerikaanse top niet te veel wilde verwennen. In Nederland zijn immers de weersom standigheden weliswaar niet ideaal, maar voor de keiharde schaatstop van Amerika juist wel. „De weersomstan digheden zijn dezelfde als in Amerika. Erg wisselend en daarom ideaal voor het trainen. De Winterspelen en de we reldkampioenschappen sprint worden in Amerika gehouden. Willen we de topprestaties blijven voortzetten, moet er in dezelfde omstandigheden worden getraind", aldus de altijd glimlachende Diane Holum. „Bovendien worden de WK-heren en - junioren in Heerenveen en Assen ge houden. Juist daarom is mijn keus op Nederland gevallen. In Deventer ligt bovendien de basis van het Ameri kaanse schaatsen. Jan Vloedgraven heeft mij naar de top gevoerd en ook Peter Schotting (ex-trainer van de De venter ijsclub DYC) heeft een stempel gedrukt op de schaatssport in Amerika. We konden dus niet aan Deventer voorbij gaan. Bovendien hebben we hier veel vrienden". Intrek De Amerikaanse schaatsploeg, mo menteel gesponsord door een Ameri kaanse firma die goed was voor 150.000 dollar (ongeveer 300.000 gul den) heeft tot 24 november haar in trek genomen in het Postiljon Motel. De trainingen worden op de Deven ter kunstijsbaan gehouden en ook is er een wedstrijdschema ingepast. De Amerikanen rijden mee in wedstrij den van de Deventer IJsclub, die als gastheer optreedt. De Amerikaanse ploeg blijft tot na de IJsselcup (17 november) in Deventer en vertrekt dan naar Milwaukee, waar op 28 november de eerste Olympische selectiewedstrijden van de Amerikaan se schaatsbond worden gehouden. Na deze selectie valt de groep van Diane Holum uiteen. Enkele rijders zullen zich bij de ploeg van Peter Schotting voegen, die momenteel met een li- groep in West-Berlijn is. Eric en Beth Heiden, de razendsnelle broer- en zus combinatie uit Madison, zullen zich ze ker voor de Olympische Spelen in Lake Placid plaatsen. Het tweetal, dat op de Deventer kunstijsbaan het mid delpunt van de belangstelling is, gaat daarom zeker naar West-Berlijn om deel te nemen aan internationale sprintwedstrijden op 24 en 25 novem ber. De Dynamo Cupwedstrijden in Oost-Berlijn, die een week later wor den gehouden, staan niet op het pro gramma van de Amerikaanse schaat sers. Propaganda Het trainingsprogramma is dit jaar vooral afgestemd op de Olympische Spelen in Lake Placid. Niet alleen vanwege de gouden medailles, maar ook vanwege de publiciteit en de propaganda van de schaatssport in eigen land. Diane Holum: „De Olympische Winter spelen zijn voor ons het einddoel. Op alle afstanden heb ik wel een of twee rijders, die zich in de „picture" kunnen rijden. Dat is niet alleen goed voor de medaille-verdeling, maar ook voor de propaganda. De Amerikaanse televisie zal hoofdzakelijk ijshockey en skiën vrijwel dagelijks uitzenden. Voor het schaatsen zijn slechts een paar minuten beschikbaar gesteld. Als dan de Ameri kaanse rijders, met hopelijk enige Olympische successen, op de televisie kunnen komen dan kan de schaatssport zich verder ontwikkelen. Misschien komt er dan wat geld van sponsors los. De Amerikaanse schaatsbond heeft dit seizoen voor het eerst een grote sponsor kunnen aantrekken. Het geld is net voldoende voor een trainingskamp in Europa. De rijders hebben individueel ook sponsors moeten aantrekken om de privé-kosten van deze trip en het ver blijf in Deventer te kunnen betalen". De Amerikaanse schaatstrainster ver nam deze week pas dat de wereldkam pioenschappen sprint niet in Keystone maar in West-Allis zullen worden ge houden. Haar eerste reactie was: „Dat verandert mijn hele trainingsprogram ma. We zouden in januari nog drie we ken naar Davos gaan. Een trainings kamp in Davos is voor West-Allis niet ideaal. Ik prefereer Keystone. Ik zal dit nog met de Amerikaanse bond moeten bespreken". Het is vrijwel zeker dat het trainings kamp in Deventer zal worden afgeslo ten met een mini-interland. De Ameri kaanse ploeg mag namelijk niet deelne men aan de IJssel Cupwedstrijden op 17 november. De Deventer IJsclub, de organiserende vereniging van deze schaatsklassieker, heeft voor de Ameri kanen een alternatief wedstrijdpro gramma opgesteld. Aan de extra wed strijden zullen rijders van DYC, geïnvi teerde A-rijders en mogelijk een hand jevol Italianen en Engelsen deelnemen. WIL VAN DER PLAS JLVERSUM De dres- ur is een tak van de paar- sjïport die in Nederland ebrofct bepaald grote belang- ||ling geniet. Deze conclu- is eigenlijk verbazing- kkend, als men kijkt aon ar de grote drang van te eds meer mensen om op aai paarderug te klimmen en vree de manege les te nemen, lie ut in de rijscholen wordt derwezen is in feite niets ders dan de basis van al aan' t paardrijden, zij het dan hoj recreatie-niveau: de dres- opti ir. Naar schatting zijn er i.OOO ruitersportbeoefena- i in ons land. De absolute issuurtop, dat wil zeggen mensen die internatio- il kunnen meekomen, n te tellen op een hand •t slechts drie vingers. Het n Francis van Rooy met ar paard Ivar, Annemarie d ijzer met Amon en Jo tten met Mambo. Tussen gaat ook de strijd om j I Nederlands kampioen- 11 lap, die vandaag in de Ivcrsumse Expohal wordt slist. het laatste moment is ge- ken dat het kampioenschap rooi Her een aangelegenheid :n 6 rdt voor een nog selecter e I lelsehap. Jo Rutten heeft de janisatoren van „Indoor- t O i de •erafversum" laten weten dat mbo ziek is en dus niet van partij kan zijn. De vijf jury- en behoeven daardoor van- luiUlg slechts de twee amazones het rijden van de Grand lalei x-proef te beoordelen. Eén ideri de mensen die de geringe aai eresse van paardenminnend derland voor de top-dres- e se rsport erg aan het hart gaat de ex-dressuuurequipe-lei- en tevens voorzitter van Vereniging van Dressuur- zij ters (VDR), de heer J.B. i Krugten. „Het is teleur- leen lend te zien dat, hoewel er Kr ons land toch zoveel goede &P( negebedrijven zijn, een be- Rijsirlijke begeleiding van be- ren< nende ruiters vaak ont- ekt. Daar staat en valt in e de hele organisatie van dressuursport mee. Wat we lig hebben zijn vakbekwa- instructeurs die er een iby van willen maken de ters die recreatie-dressuur -NB-iom dat woord nu maar te •'p ruiken bedrijven op er en manegepaarden, hoger- te helpen en enthousiast te ken voor de dressuur. De is is nu echt te smal. We iben geen reservoir waaruit kunnen putten, terwijl er h zeker genoeg talent rond- pt. We hopen dat daar in de nf» komst verandering in komt ny' het ziet er nu naar uit dat 1 k3 Wei zaj gebeuren", aldus de raw r yan Krugten. kiei 5renigingsgeest ins 3aar *s men begonnen t de reorganisatie van de derlandse Hippische gSi »rtbond (NHS), het over- en epelend orgaan van de ildei Wdesport De bedoeling is De Westduitser Harry Boldt met Woyzeck hielp zijn land in 1978 aan de wereldtitel dressuur. de basisorganisaties NBVR en landelijke ruitersport be ter op elkaar af te stemmen zodat bijvoorbeeld de talen ten in spring- en dressuur- sport-duidelijker in het oog vallen en niet puur voor hun eigen organisatie blijven rij den zoals nu het geval is. De heer Van Krugten ziet voor al door deze reorganisatie de toekomst van de dressuur- top hoopvol tegemoet. „De doorstroming van ruiters uit de basisorganisatie NBVR, die de eenvoudigere dressuur- proeven rijden, naar onze ver eniging, die gespecialiseerd is in de dressuur en de ruiters zwaardere proeven laat rijden, komt nu langzaam op gang. Bij de landelijke basisorganisatie ligt dit moeilijker. Daar leeft een sterke verenigingsgeest en het is niet gemakkelijk lande lijke ruiters te interesseren voor de overstap naar onze dressuur-vereniging. Niet alle talent wordt daardoor ontdekt. De springrijderij kampt overi gens met hetzelfde probleem. Eén van de grootste bezwaren die landelijke ruiters hebben is dat de NBVR noch de Vereni ging van Dressuurruiters met een vaste instructeur werkt, terwijl iedere landelijke rijve- reniging er wel een heeft", meent de heer Van Krugten. De NBVR wil echter iets aan dit probleem gaan doen. Re gelmatig worden er in den lande al oefendagen gehouden waar de mensen die al wat verder zijn in de dressuur on der deskundige leiding kun nen trainen. Begonnen wordt voorts met het opleiden van dressuur-juryleden en kader. In januari start in het centrum van de federatie van landelij ke ruiters te Uddel een cursus. De jurering is het tweede, maar zeker niet het minst be langrijke probleem dat in de dressuurwereld veel hoofdbre kens kost. Het gaat om het be oordelen van man en paard tij dens een proef in een rijbaan die slechts enkele minuten duurt. In de klassen B, L, M en Z (af kortingen van Beginnend, Licht, Midden en Zwaar) zit slechts één persoon achter de jurytafel om de verrichtingen gade te slaan. In de zwaardere proeven zijn dit er vijf. In die proeven worden moeilijke en ingewikkelde oefeningen ge vraagd van ruiter en paard, zoals de verheven draf de pas sage, de draf op de plaats de piaff, de pirouette en de galop wisselingen. Voor ieder onder deel worden punten gegeven, maar ook wordt gelet op het algemene beeld van de combi natie, het gereden zijn van het paard tijdens de proef en de houding en zit van de ruiter Harry Boldt Zelfs op Europese en wereld kampioenschappen komt het voor dat toekenningen van punten voor een proef zeer uiteenlopen. De beken de Westduitse dressuurrui ter Harry Boldt werd bij voorbeeld tijdens zijn proef met het paard Woyzeck voor het Europees kampioen schap in Aarhus in augus tus, door het ene jurylid ge waardeerd met 241 punten en door het andere met 281. De heer Van Krugten, zelf ook bevoegd internationaal jurylid: „Jureren is een zeer delicate aangelegenheid. Het is nu een maal niet mogelijk juryleden te programmeren, hen bijvoor beeld voor te schrijven: bij déze verrichting moet je zó veel punten geven. Verrich tingen zijn namelijk niet vast te leggen. Uiteraard zijn er wel bepaalde internationaal vast gestelde richtlijnen, die aange ven hoe een goed gereden dressuurpaard er uit moet zien. Dat reglement wordt naar mijn mening nog door te weinig juryleden gekend en daardoor ontstaan ook die enorme verschillen in de be oordeling. Bovendien hebben veel van hen niet genoeg prac- tische ervaring, zowel in het zelf rijden als in het beoorde len. Maar feit blijft dat het moeilijk is om objectief te zijn, er zitten nu eenmaal ménsen' achter de jurytafel". „De dressuurtop is ook inter nationaal gezien een klein clubje en je ziet steeds weer dezelfde ruiters te^ug. Er ge beuren werkelijk te gekke dingen, hoor. Zo is er een Duitse amazone die regelmatig grote feesten geeft en daar voor juryleden uitnodigt. Bui ten deze uitwassen om valt het voot een jurylid niet mee om precies te vertalen wat hij of zij voor zich ziet. Ik ben er daarom een groot voorstander van om met die ongeveer 150 juryleden die we in ons land hebben, rond de tafel te gaan zitten in januari. Dan is het mogelijk kennis en ervaring uit te wisselen en te proberen meer op één lijn te komen in de jurering", aldus de heer Van Krugten. Moskou Voor de zwaardere proeven, zoals die onder meer worden verreden tijdens het Neder lands kampioenschap, zijn er in ons land maar acht mensen gerechtigd als jury lid op te treden. Als onder delen van het kampioen schap in Hilversum is giste ren de proef Intermediaire II gereden en vandaag is, voor twee amazones, de zandpiste van twintig bij zestig meter vrijgemaakt voor de Grand Prix. Deze proef wordt ook gevraagd op de Olympische Spelen in Moskou. Of Keijzer, Van Rooy en Rutten inderdaad naar Moskou kunnen ver trekken, hangt af van drie wedstrijden. In december moeten zij hun kunnen bewijzen tijdens het indoor-concours in Zuidlaren en vervolgens zullen ze zich in Dortmund en Aken meten met de concurrentie. Om als equipe naar Rusland te gaan moet het trio zich in Duitsland bij de eerste vijf landen weten te scharen. Individueel zullen zij toch minstens 1500 punten per proef moeten vergaren met hun paarden. De heer Van Krugten: „De beide meisjes hebben dat aantal al eerder gehaald, onder meer tijdens het CHIO in Rotterdam. Het hangt alleen van Jo Rutten af of Nederland Moskou zal ha len". Het paard van Rutten, Mambo, is pas acht jaar oud en heeft weinig ervaring. In Aarhus reed hij zijn eerste grote toer nooi. De westrijden in Dort mund en Aken zullen naar verwachting de zwaarste dob ber worden. Volgens de heer Van Krugten zullen de juryle den daar „de singel extra aan trekken" voor de laatste selec tie. Geld De grootste tegenstanders in de equipe-strijd in Moskou hebben onze landgenoten on getwijfeld in de Duitsers. Zij beheersen van oudsher de wereldtop. Bekend zijn namen als Boldt, Grillo, Ka- pelmann, het jonge talent Schuiten Baumcr en de plot seling in Rotterdam weer optredende „oude rot" Nec- kermann. Behalve bekend in de dressuursport, zijn veel van deze namen ook be kende klanken in de rijke zakenwereld van onze oos terburen Het is duidelijk, dat eel er mogende lieden hun kapitaal in de dressuursport steken en getalenteerde ruiters op hun paarden, die al gauw een hal ve ton waard zijn, laten rijden. In Nederland rijdt iedere dres suurruiter op z n eigen paard en betaalt alles uit eigen porte monnee. Vermogende Hollan ders schijnen vooralsnog al leen interesse te hebben in de meer lucratieve spring- sport. de prijzen voor de win naars kunnen daar immers aardig oplopen. David Broome kon vorige week tijdens „Jum ping Amsterdam" 'nog een be drag van 7.500 gulden in zijn zak steken. De winnares van vandaag moet het doen met het voor dressuurbegrippen overigens vrij hoge bedrag van vijfhonderd gulden. MARILOU DEN OUTER

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13