Ab van leperen in de regiestoel Van Houwelingen en Hes in galerie LAK-theater De Engelenbak serveert een eerlijke Hollandse maaltijd En Verder li—iimiiiiiiypBaMi^iinrr—i Die Lustige Witwe in Lido Noordwijk LEIDEN In de Leidse bioscooptheaters deze week geen enkele premie- re. In de nachtvoorstellin gen uiteraard wel wat nieuwkomers, maar zijn natuurlijk reprises, zoals Bonny and Clyde in Came ra en Dodende angels in de Alphense Eurocinema. CAMERA Bridge on the river Kwai (12) Indruk wekkende film met tal van vooraanstaande acteurs van een tiental jaren geleden. De bouw van een brug door Ja panse krijgsgevangenen staat centraal (reprise, twee de week). LUXOR Gejaagd door de wind (12) Kwaliteitsfilm uit de oude doos. Met onder meer Clark Gable. (Reprise, derde week). I LIDO I Alien (16) Meer I griezelfilm dan een produkt uit de science-fiction-keu- k§n. De bemanning van een ruimteschip wordt bijna uit geroeid door een onver woestbaar monster. Boorde vol technische trucs en im posante decors. (derde week). LIDO II Grijpstra en de Gier (12) Nationale speel film die een oer-Amster- damse sfeer ademt. Met een uitblinkende Rijk de Gooyer en Rutger Hauer (achtste week). LIDO III I never promi sed you a rose-garden (16) Knao verfilmde genezing van een psychisch gestoord meisje naar een autobiogra fie van schrijfster Hannah Green, (negende week). STUDIO Die Ehe der Maria Braun (16) Intrige rende film van Fassbinder waarin Hannah Schygulla als Maria Braun het wirt- schaftswunder van Duits land cynisch symbliseert. (derde week). In de middag voorstelling: Kiss in attack of the phantoms (a l.) met de popgroep Kiss (tweede week). TRIANON Kort Ameri kaans (16) Brave verfilming van het beroemde boek van Jan Wolkers met sterk ac teerwerk van Derek de Lint. Siem Vroom met poes en lege jeneverfles in Ab van leperen's „Schrijvertjes" Er zijn filmmakers, zoals Wim Verstap pen, die in periodieken nog wel eens kri tiek op het werk van collega's willen le veren, maar er zijn ook kritici die zelf wel eens een film willen maken. Ab van Ieperen kreeg dank zij een subsidie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk de kans een speelfilm van een half uur op 16 mm te realiseren en heeft aan den lijve kunnen ondervinden hoe deksels moeilijk het filmmakersvak eigenlijk wel is. „Schrijvertjes" schetst één dag uit het leven van een vastgelopen romanschrijver, die met een flinke voorraad jenever van een bekend merk (nog een sponsor op een af gelegen boerderij nog een letter op papier tracht te zetten. Zijn vrouw krijgt er die dag genoeg van en loopt weg. de zoon die in een verpleeginrichting werkt komt juist even aanlopen. Na dertig minuten heb je een aardig beeld van een cynische, maar toch wel vriendelijke mislukkeling, dank zij Siem Vroom die voortdurend in beeld een heel ontspannen vertolking geeft, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Drama tisch stelt „Schrijvertjes" niets voor. De Haagse, voortdurend naar Canada over wippende, cineast Nico Crama maakte sa men met de beeldende kunstenaar Lon Pennock een film over de gigantische windwijzer, die laatstgenoemde als accentu ering van een nieuw zwembad in Amster dam ontwierp. Voor wie dat verspilling van overheidsgeld vindt, benadrukt, de film „Verticaal accent" voortdurend, dat deze plastiek veel werk aan lassers en andere metaalbewerkers verschafte. Maar onder tussen wordt wel een interessant beeld ge geven van wat er allemaal komt kijken bij het ontwerpen en uitvoeren van zo'n kolos- Een van de bizarre tekeningen uit Joost Roelofsz' „Life and death". sale opdracht. De film kwam met subsidies van CRM en de Haagse Filmstichting tot stand. Met steun van CRM konden Joost Roelofsz, Rogier Proper en Delphine de Pury een. animatiefilmpje van zeven en een halve minuut vervaardigen, dat tot in het onein dige herhaald kan worden. „Life and death" werkt volgens het principe van de verpleegster op de oude Droste-cacaobusjes, maar dan averechts. Een aardig idee, met grillige tekeningen van Roelofsz, maar zelfs bij een maal doordraaien eigenlijk al te lang. MILO LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 De film speelt in het Leiden EUROCINEMA II (Alphen) die het toezicht houdt op een jrfS&So XS&$i%888g& van de Tweede Wereldoor- wjz (a Negermusi- groepje gevangenen die een wSSjffi KSwSwSk log en is daarom alleen al de caj met Michael Jackson en kunstschat willen veroveren «88388$ gWJgggggg moeite van het bekijken Dianne Ross. en en passant de bezetters waard, (vijfde week). maar even uitroeien. vvvvvvvyvvs vvvvvvvjajq. (xyyjoooooooo REX De verleiding (16) EUROCINEMA III (Alphen) EUROCINEMA IV (Alphen) §§8$s||| ««Sggil Pornofilm. Escape tot Athena (16) The main event (a l.) §§§8§§8§wo Tegenvallende spectakelfilm Barbra Streisand als de ma- j§§9§§§§§ffi EUROCINEMA I (Alphen) met tal van topacteurs. Ro- nager van bokser Ryan O'N- Gejaagd door de wind ger Moore treedt zwak op als eal. Een aardige film van zie Luxor. Duitse het bekende, zoete „De Engelenbak" staat borg voor een goede en goedkope Hollandse maaltijd Het streven naar verse dingen, het hou den van lekker eten, het werken met mensen en het voornemen om niet tot je zestigste op kantoor te zitten. Voila. Dat zijn ongeveer de ingrediënten, die nodig waren om die ene deur voorgoed achter je dicht te trekken en een andere ervoor in de plaats te openen. „De Engelenbak", iets culinairs tussen hemel en aarde, is van deze ambities het uiteindelijk resul taat geworden. Jopie Tuijthoff en Wilma Aenmeij bekennen dat hun initiatief tot dusverre is geslaagd. In een 200 jaar oud pandje aan de Lange Mare, een mixture van decoratiestijlen (de ramen in Ju gendstil), zijn de vriendinnen verleden week woensdag voor het eerst met hun restaurant van start gegaan. Borg voor deze horecale onderneming staat een bundeltje restaurantdiploma's (vorig jaar met uitstekend resultaat behaald) en de nodige kennis van de Hollandse keuken. Goed en goedkoop „Een Bistro is het niet", zegt Wilma (haar taak is de bediening) als ze het heeft over wat „De Engelenbak,, dan wel is. „We hebben dit pandje gekocht met de bedoe ling, dat men hier goed en goedkoop kan eten. We houden zelf allebei van lekker eten en we waren er nu niet bepaald ka pot van wat er in Leiden op dat gebied te koop is. Het is in Leiden erg moeilijk om voor een redelijke prijs iets goeds onder je neus geserveerd te krijgen. Ik praat dan over de puur Hollandse schotel. Als Nederlandse vind ik het namelijk een rare zaak om de Italiaanse of Chinese keuken te doen. We hebben in ons land ontzettend veel groentes, vooral in de winter en daar moet je dan ook van pro fiteren. We gaan bij onze keuze van het voedsel uit van de schaal van 5, een keu kentheorie die ongeveer dat zegt, dat je weet wat er in de sauzen zit en welke vi tamines melkprodukten, vlees, vis en groente bevatten". Wilma en Jopie houden er bepaalde principes op na en dat is, hetgeen uit het volgende blijkt, een goede zaak. Voor on geveer een gulden of acht kan men in „De Engelenbak" tercht voor een dag maaltijd. Een rondborstige maaltijd zon-, der vóór (soep is echter wel inbegrepen) en na. Zo'n schotel kan bijvoorbeeld een bord met gebakken aardappelen, bloem- 9 kool, een tartaartje of een balletje noten- „De Engelenbak" Lange Mare 38, Leiden Open: alle dagen in de week, behalve op maandag, van 's middags twaalf uur tot half drie en van 's avonds half zes tot negen uur. gehakt zijn. Er zijn in totaal vier keuze mogelijkheden. Wie een biefstukje wil eten, betaalt wat meer. Hoger dan zo 12 gulden zal dat bijelkaar niet zijn. Er wordt met een klein budget rekening ge houden. Dat geldt voor zowel jong als oud. 's Middags tussen twaalf en half drie is „De Engelenbak" geopend voor mensen die er de lunch willen gebrui ken. De lunch kan bestaan uit soep, be legde bruine bolletjes en stokbrood. Op patat zijn Wilma en Jopie niet zo happig. „Alleen als er beslist om wordt verzocht, we zijn niet zo patatterig". Vrij bewegen „De Engelenbak" biedt plaats aan 36 mensen. Er staan tien tafels. De muren zijn krijtwit en de lambrizering donker blauw. Dat ademt een heldere sfeer uit. De ruimtelijke opzet van het restaurantje (met de hulp van architect Piet Roelands tot stand gebracht) beoogt dat men al etend niet aan gevoelens van claustrofo bie ten onder gaat. Dat men zich hier vrij kan bewegen, is voor Wilma en Jopie erg belangrijk. „Je moet kunnen doen wat je thuis ook gewend bent te doen. Als je de krant aan tafel wil lezen, dan kan dat hier". Jopie, die de keuken voor haar rekening neemt, legt op de valreep nog even uit waarom hun zaak „De Engelenbak" is genoemd. „Nou dat is een combinatie van ideetjes geweest. Het is altijd een pro bleem hoe je je tent wilt gaan noemen. Maar ik dacht zo van: een Engelenbak is een rang in de schouwburg, wel de schouwburg is hier vlak bij, dus dat klopt aardig, er is tevens een Spaans eenpans gerecht dat schellinkje heet en een schel linkje is hetzelfde als een Engelenbak. En als laatste dacht ik aan de Marekerk waar wij vlak onder zitten. Zodoende." PETER VIERING NOORDWIJK In aansluiting op de operettes Die Csar- dasfürstin (1977) en Eine Nacht in Venedig (1978) zal het Noordwijks Operettegezelschap Mozaïek op 23 en 24 no vember in het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat te Noordwijk aan Zee, Franz Lehar's operette Die Lustige Witwe op de planken brengen. Na een jaar van hard wer ken onder leiding van dirigent Ben Swaab zal Mozaïek deze derde operette van Lehar aan het operetteminnend pu bliek presenteren. De regie is in handen van Arnold Alons en verder werken mee pianiste Lydia Poolman Ballet-stu dio Netty Langewen en het Haags Operette-orkest Toen Die Lustige Witwe op 30 december 1905 in Wenen in première ging, was daarmee een nieuwe glorietijdperk voor de Weense Operette aangebroken. Geboren op 30 april 1870 in het toen Hongaarse plaatsje Komürom, als zoon van een dirigent van een militaire kapel was de jonge Franz genood zaakt met zijn ouders naar de diverse garnizoensplaatsen mee te verhuizen. Na zijn studietijd te Praag werd hij violist bij het Verenigde Theater te Barmen-Elberfeld, nu Wupper- tal, om vervolgens net als zijn vader de leiding op zich te ne men van diverse militaire kapellen. Enkele andere van zijn beroemdste operettes zijn: Paganini (1925), Der Graf von Luxemburg (1909) en Der Zarewitsch (1927). Ook compo neerde Franz Lehar de beroemde Zweedse wals Gold und Silber. Het verhaal van Die Lustige Witwe speelt zich af rond de jonge, rijke weduwe Hanna Glawari, gespeeld door Ans Poppe, die afkomstig is uit het staatje Pontevedro, doch die een vrolijk leventje leidt in Parijs. De dag dat zij haar mil joenen voor het vaderland zal verliezen door een mogelijk huwelijk met een Fransman wordt door de regering van haar land en de Gezant te Parijs, Baron Mirko. Zeta (Frans de Lincel) met angst en vreze tegemoet gezien. Zeta moet zijn land behoeden voor een bankroet en tracht zijn secreta ris Graaf Danilo Danilowitsch (Cees Borger) er toe te bewe gen met Hanna in het huwelijk te treden. Doch vroegere verwikkelingen tussen beide aspirant-huwelijkspartners schijnen een echtverbintenis danig in de weg te staan. Daar bij komt nog dat Zeta's vrouw Valencienne (Ineke Pal- koeck) haar waaier verliest, juist nadat haar minnaar Camil- le de Rosillon, welke rol gespeeld wordt door Ronald Beere- poot, er een voor haar compromiterende tekst op heeft ge schreven. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Jos Westgeest, tel. 12433 of Koos Vogelezang tel. 15403. LEIDEN De galerie van het LAK-theater aan het Levendaal 150 exposeert deze maand schilderijen en tekeningen van Petra Hes en journaaldoeken van Aad van Houwelin gen. De journaaldoeken van Aad van Houwelingen bestaan uit de losgesneden blaadjes van notitieboeken die met stijfsel op gegrond linnen worden geplakt. De boekvol- gorde van de aan één zijde bewerkte blaadjes is aange houden en het boekkarakter is beklemtoond door de te genover elkaar liggende pa gina's dicht bij elkaar te zet ten en als het één voorstel ling betreft zelfs sluitend aaneen te plakken. Van links naarrechts en van bo ven naar beneden kijkt men per doek door het opengesla gen boek. Deze momentop namen van het boek leveren een compositie van het ge hele doek, die niet overwo gen en opgebouwd is. Dag na dag noterend bestaat er hooguit een vage notie van een verhouding van tekst tot afbeelding, van motiefvaria ties, van een week rood bruin of een week zwart. Hoe het zich op het doek opent is een complete ver rassing voor de kunstenaar. Door het betrekkelijk grote aantal van 42 blaadjes per» doek worden de meest ex treme composities, waarin beeld en schrift nagenoeg geheel afwezig zouden zijn, voorkomen. Van Houwelin gen verzacht dat soms nog verder door de doeken aan- eengeschoven te tonen, waardoor ook iets van het vlietende verloop van de da gen wordt gesuggereerd. Hes De schilderijen van Petra Hes tonen composities van strepen, ruimten en herken bare vormen. Ze kunnen het beste bekeken worden als decorstukken die een goed geheel kunnen vormen met een bepaald interieur. In sommige delen heeft de kunstenares gebruik ge maakt van de onderschilder techniek, die bij het meta- realisme en het surrealisme veel wordt toegepast. Petra Hes combineert deze tech niek echter met vrije vlak ken en vormen. Volgens de kunstenares zelf is dat mede ontstaan uit irritatie naar aanleiding van het technisch perfecte, maar vaak zo be nauwende werk dat het pro dukt is van eerder genoem de stijlen. De lijntekeningen van Petra Hes spreken voor zich, het gaat om twee vrije composities en twee met de respectievelijke onderwer pen gereedschap en schaak stukken. De galerie van het LAK- theater is van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 23 uur geopend. Academie Tot het einde van deze maand exposeert de Haagse kunstenaar Diederik Ge- rlach in het Academiege bouw aan het Rapenburg 76, eveneens georganiseerd door het LAK-theater. Gerlacht werd in 1956 in Den Haag geboren. Hij volgde vanaf 1971 een schilderopleiding bij de Wassenaarse kunste naar Hub. Hierck. Ook stu deerde hij drie jaar kunstge schiedenis in Leiden. Sinds 1977 is hij leerling aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Het werk van Diederik Gerlach is abstract, maar hij geeft het toch figu ratieve namen, zoals „land schap", „Dans van de ge bruiksvoorwerpen", „Tuintje bij nacht" en dergelijke. De expositie is van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur geopend. Aanwinst Molen museum Het Leidse molen museum De Valk is deze ets van de Leidse kunstenaar en fotograaf Willem Witsen rijker geworden. Het kunstwerk werd geschonken door het organisatie bureau van de Woon Ideaal-beurs.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9