Leimuiden akkoord met kabeltelevisie Fischer (D'66) gaat uit de raad „Tinus verkoos de vrijhe Ter Aar krijgt gezondheidscentrum BREUK IN LEIMUIDEN 2000 KORTWEG Boskoopse sportvereniging Twee weken celstraf voor frauderende penningmeester van Vriendelijke algemene beschouwingen in Woubrugge REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 PAGINA» LEIMUIDEN Zonder veel bedenkingen is gis teravond het voorstel tot deelneming in het Cen traal Antennesysteem door de gemeenteraad aangenomen. Dit kwam medé door de garantie van burgemeester G.J. van der Kroft dat de in woners van Leimuiden niet verplicht zijn om zich te laten aansluiten. Op de vraag hoe dan toch aan het aansluitingspercentage van vijfenzeventig pro cent gekomen kan wor den, verzekerde de bur gemeester „dat het buur vrouw-buurman-effect wel zijn werk zal doen of anders de kinderen wel de voordelen van de centrale antenne bij de ouders zullen aanprij zen". De heer A.J.R. van Zon (CDA) stelde dat de kabeltelevisie een vorm van luxe is en dat de ge meente niet voor de kosten van deze onderneming mag opdraaien. Verder bracht hij naar voren dat op het aantal van 11.17 potentiële 'gebrui kers', er reeds 274 mensen op een ander centraal systeem aangesloten zijn. „Wat gebeurt er met de verworven rechten en plichten van deze bewo ners. Zijn zij wel of niet ver plicht om aan de Centrale An tenne deel te nemen.?" Voor zitter Van der Kroft, zelf zeer nauw betrokken bij de aanleg van het Centraal Antenne sy steem middels zijn voorzitter schap van de ingestelde werk groepen, die de haalbaarheid van de antenne in de regio on derzochten: „Wat nu een vorm van luxe is, behoort over tien jaar tot het normale leven. De mensen die nu aangesloten zijn op een ander systeem kunnen aangesloten worden op de centrale antenne. Indien zij dit niet willen, bestaat de mogelijkheid om via een speci ale voorziening in het aanslui tingskastje van de woning al leen de Nederlandse zenders te ontvangen". Een tweede bedenking van de raad was de toekomst van de centrale antenne met de nade ring van satelieten. „En wat te doen met plaatselijke illegale teevee-zenders die, net als in Leiden het geval is, porno films draaien via de kabelnet" aldus de heer E. Tijselink (CDA). De heer P. Twisk (VVD): „Binnen enkele jaren worden er satelieten afgescho ten die de mogelijkheden van televisie zeer vergroten. Bur gemeester Van der Kroft zag de satelieten ook naderen en verzekerde de raad dat de Centrale Antenne alle moge lijkheden van deze ontwikke ling zal uitbuiten. Precarioverordening Een belangrijk voorstel van het college dat het gisteravond niet haalde, handelde over precario-rechten. Het voorstel hield een regeling in, over het heffen van rechten voor het gebruik maken van voor de o- penbare dienst bestemde gron den of wateren die bij de ge meente in eigendom, dan wel in beheer of in onderhoud zijn. De uitvoering van het voorstel zou per 1 januari 1980 ingaan. Het voorstel liep stuk op de vraag van de heer E. Tijselink (CDA) over het eigendom van de gemeente van de Drecht. „Ik woon er zelf aan en ik weet zeker dat de meeste Drechtenaren in de veronder stelling leven dat enkele me ters van het water tot hun ei gendom behoort" Dit naar aanleiding van een opmerking van de voorzitter, dat de gehe le Drecht eigendom is van de gemeente. Na een schorsing kwam de voorzitter daar in zo verre op terug dat „Het nog niet zeker is of de gehele Drecht in eigendom is van de gemeente. Het moet eerst wor den uitgezocht bij het kadas ter". Het voorstel werd ver daagd naar de eerstvolgende raadsvergadering. In de regeling is een flinke stijging aan lasten voor de woonbotenbewoners opgeno men. Een verhoging, voor een gemiddelde woonboot, van rond de honderdvijftig gulden LEIMTJIDEN De vergadering van de ge meenteraad kreeg gisteravond een sinister einde met de 'persoonlijke verklaring' van het gemeenteraadslid voor Leimuiden 2000, de heer M.H.F.M. Fischer. „Ik hou ermee op omdat het verschil van inzicht met mijn fractie-genote (mevrouw B.J. van Puffelen - Vos, PvdA) te groot is geworden. De ontsta ne kloof tussen ons is niet meer te overbrug gen". Ik geloof dat ik mijn steentje aan de raadsvergaderingen en commissies heb kun nen bijdragen. Maar de verwijdering die is ontstaan door het verschillend denken over de manier van aanpak is te groot geworden". Mevrouw Van Puffelen (PvdA) in reactie de woorden van de heer Fischer (D'66) na de raadsvergadering: „Waar het om gaat is het toepassen van het harmoniemodel of het toe passen van het konfrontatiemodel. Politiek bedrijven heeft van oudsher de reputatie: Hoe spaar ik bij moeilijke problemen de kool en de geit. Ik ben een onmiskenbaar voor stander van een konfronterende werkwijze. Wellicht is het zo, dat vrouwen in de politiek meer van duidelijkheid houden en van het noemen van de dingen bij de naam. Dat heet dan emotioneel zijn. Terwijl mannen vaak meer getraind zijn in het zich aanpassen aan bestaande machtsverhoudingen. Het is jam mer dat mijn fractie-genoot afhaakt. Hij is tenslotte mede-oprichter geweest van een partij die openheid in de politiek en betrok kenheid in zijn vaandel voert". op een bedrag van tweehon derd gulden. Een permanent bewoond woonschip kost per vierkante meter zes gulden en een niet permanent woon schip, luxe- of pleziervaartuig een bedrag van acht gulden met een minimum van hon derd gulden. Dit gaf aan de heer E. Tijselink (CDA) en mevrouw B.J. van Puffelen- Vos (Leimuiden 2000) aanlei ding tot het vragen om een trapsgewijze berekening van de verhoging voor de mensen die deze stijging flink in hun portemonnee voelen. Burge meester Van der kroft: „De precario-verordening hee mede tot doel om een stu overlast weg te nemen. En d geldt met name voor het slaan van bouwmaterialen straat (wordt eveneens in verordening geregeld). Wat trapsgewijze verhoging aai gaat. Het is altijd mogelijk 01 in termijnen te betalen". Voo de opslag van bouwmateriale langer dan een etmaal stai een bedrag van één gulden p« vierkante meter met een min mum van 25 gulden. Deze fcx dragen staan tevens vo< bouwsteigers, maar dan pi strekkende meter. Op de vraag van de hee J.H. van Dam (VVD) ho nu de stand der zaken over de eventuele mede werking van Leimuidei aan het onderzoek Gedeputeerde Staten aai een mogelijke gJastuin bouwlokatie in de Vriese koopsepolder bracht voorzitter stelde de voor zitter nog eens duidelijl dat Leimuiden daar gee glastuinbouw wenst. „Z kunnen hét onderzoek be ter zelf, doen zonder d hulp van ons. Wij hebbes ons standpunt duidelijl gemaakt en zullen on dan ook zeker niet actie opstellen tegenover he komende onderzoek" HOOGMADE In tegenstel- J ling tot eerdere berichten zal de lezing over de molens rond- om het dorp niet gehouden worden in „De Stal", maar in de aula van de R.K. basis- school. De aanvangstijd is niet gewijzigd en blijft derhalvi 20.30 uur. OUD ADE Het Leidse jon- gerenkoor The Lord's Folk verzorgt morgen om zeven uui j een eucharistieviering in dt J katholieke kerk in Oud Ade. ZOETERWOUDE Viel sportverenigingen - Effect '51 Pit '54, SJZ gymnastiek ei SJZ voetbal - zullen zaterdaj 17 november a.s. een kollektt j organiseren ten bate van he Nationaal Fonds Sport Gehan dicapten. Vanaf 10 uur zullei zij, bijgestaan door een geluids wagen, het hele dorp „afstro pen". ZOETERWOUDE He „Hangkontenrijk" zal zater dagavond, door de overhandi ging van de sleutel door d burgemeester, geopend wor den. Dit Prinsenbal wordt ge houden in Don Bosco en ui ter aard worden dan ook de nieu we prins met zijn prinses ge kozen. De Brabantse groei Airline zorgt voor passend muzikale inbreng. Activiteiten in Het Anker HAZERSWOUDE De streekmuziekschool Rij nakkoord houdt aanstaan de zaterdag tussen drie en vijf uur 's middags „open huis" in het Hazerswoudse centrum Het Anker, leer lingen van de school bren gen een muzikaal program ma, dat vijfenveertig mi nuten in beslag neemt. Daarna bestaat voor be langstellenden de gelegen heid om nadere informatie over Rijnakkoord in te winnen in een van de zaaltjes van Het Anker. Zaterdagavond, vanaf acht uur, is de toneelvereniging Ontwikkeling en Vreugd ac tief in het Michelshuis. Opge voerd wordt Jim Keulemans' blijspel „Een dak tekort". De herhaling van dit stuk gaat in dezelfde lokaliteit op zaterdag avond 17 november. Op dinsdag 13 november, om 20.00 uur, kan men in Het An ker meedoen aan een cursus „figuren maken van brood deeg". Het bestuur van de stichting Jeugd-Jongeren- Buurt-Werk tekent voor de organisatie hiervan. De kosten zijn vijf gulden. ZOETERWOUDE De toneelgroep van de KPJ verzorgt zaterdag een reprise van het toneelstuk „Tinus verkoos de vrijheid" van J. de Beer van Be- lver. Velen moesten afgelopen vrijdag en zaterdag teleurgesteld weer naar huis omdat op beide avon den het stuk ruim uitverkocht was. De toegangs prijs is vijf gulden, aanvang half negen precies. De acteurs leveren in dit stuk een uitstekende prestatie. Duide lijk blijkt dat de KPJ een uitstekende naam op het gebied van amateurtoneel aan het opbouwen is (zo zij deze nog niet had den.) Vooral hoofdrolspeler Henk Ammerlaan kreeg met zijn verschijning alleen al veelvuldig de handen van het publiek op elkaar. Hierbij teerde hij vooral nog op de roem die hij een jaar eerder in een toneelstuk ook over de stier Tinus vergaard had. Ook het spel van de overige spelers, bijna allen in dezelfde rol als in deel één van „Tinus", verdiende veel waardering. Toch was het stuk geen onverdeeld succes. Naarmate de uitvoe ring van „Tinus verkoos de vrijheid" vrijdagavond vorderde bleek hoe langer hoe meer dat de humor die in dit stuk gebruikt wordt in deze tijd niet grappig meer is. De beslommeringen rond een dol geworden stier die tot overmaat van ramp de koeien van de buren gaat bezoeken worden op den duur zelfs voor de meest fervente fokker erg melig. De KJP dient in het vervolg dan ook wat meer aandacht aan de keuze van de toneelstukken te beste den. Niet alleen het publiek zal een stuk dat heden ten dage wat meer aanspreekt uitstekend kunnen waarderen, ook de spelers, zij hebben er in de eerste plaats recht op, zullen dan nog meer plezier aan het amateurtoneel kunnen beleven. BOSKOOP/DEN HAAG De Haagse politierechter veroordeelde een 33-jarige rijksambtenaar uit Boskoop tot twaalf weken gevange nisstraf waarvan tien we ken voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar, wegens verduistering van dertigdui zend of veertigduizend gul den ten nadele van de sport vereniging waarvan hij pen ningmeester was. De eis van de officier was twaalf weken waarvan acht weken voorwaardelijk maar de rechter kon niet ingaan op de suggestie van de ver dediger om te volstaan met een geldboete en voorwaar delijke veroordeling. Gedurende de jaren 1976 tot en met 1979 eigende verdachte zich regelmatig grote en kleine bedragen toe uit de vereni gingskas. Hij liet daartoe di verse betalingsbewijzen ver dwijnen of vervalste de boek houding. Zelfs van de op brengst van uitvoeringen die waren gegeven verduisterde verdachte een deel van de op brengst. Dat alles zou volgens verdach te het gevolg zijn van allerlei problemen waarmee hij had te kampen, maar vooral het ge bruik van drank speelde een belangrijke rol. „Het is onmogelijk dat u in drie jaar tijd tenminste dertig duizend gulden aan drank hebt besteed", constateerde de recshter, maar verdachte gaf er geen nadere verklaring voor. Vooral in het eerste jaar werd veel geld weggenomen maar uiteindelijk ging de kas- commissie bij controle wan trouwen koesteren. Verdachte knoeide ook met bedragen voor onkosten. Inmiddels heeft de verdachte aan de ver eniging tienduizend gulden te rugbetaald. De officier meende dat er wel enige onzekerheid bestaat over terugbetaling van het resterend bedrag, maar de verdediger deelde mee dat daaromtrent onderhandelin gen worden gevoerd met een mogelijke kans op resultaat. De officier, mr. Blok vond het ergerlijk dat de vereniging op een dergelijke manier wordt gedupeerd. De verdediger opperde dat bij gevangenistraf verdachte mo gelijk zijn baan zal verliezen. Verdachte heeft met het drankmisbruik gebroken. Plei ter bekritiseerde het feit dat het bestuur van de vereniging in een stencil de feiten heeft openbaar gemaakt met ver melding van de naam van ver dachte. „Die was in Boskoop toch wel bekend en de leden behoren te weten wat er op fi nancieel gebied was gebeurd. In de informatie staat niets de- nigrerends jegens verdachte, aldus de officier. De politie rechter opperde dat mogelijk de kascommissie eerder alert had moeten zijn, maar verder kan het bestuur niets worden verweten. 'Stel, dat Shakespeare een zuster had9 WOUBRUGGE De toon van de algemene beschouwingen was dit jaar over het algemeen vriende lijk. Alle frakties toonden hun te vredenheid over het tijdig gereed zijn van de begroting. De V.V.D. plaatste haar opmerkingen zelfs tegen een achtergrond van waarde ring. De P.v.d.A. echter toonde zich kritischer en noemde het beleid van het college uitermate zwak. In tegenstelling tot de algemene ten dens van de beschouwingen stond de manier waarop het efficiencyonder- zoek ten gemeentehuize onder de loep werd genomen. Het rapport er over is geheim. De raadsleden heb ben het echter reeds bestudeerd en konden het toch niet nalaten om hier en daar kritische noten te plaatsen. Gekonstateerd werd door de V.V.D., dat het rapport voorbij gaat aan de problemen, die voortvloeien uit de persoonlijke verhoudingen op de se cretarie. Het personeelsverloop is daar zeer hoog - 55% in 16 maanden. Wat er vérder nog in het rapport staat werd niet gezegd. De V.V.D. vraagt echter wel of een extra perso neelsplaats kan worden ingeruimd. Een loco-sekretaris in full-time fpnk- tie zou dan met het management be last dienen te worden en op dat ge bied zal de schoen dan ook wel wrin gen. Vos (P.v.d.A.) herinnerde eraan, dat de adviezen voortvloeiende uit het efficiencyonderzoek eerst in de raad besproken zouden worden en dit zal binnenkort gebeuren. Gemeente belang volstond met de konstatering, dat het allemaal veel te lang duurde. Over de gemeentelijke herindeling verschilden de frakties niet veel van mening. C.D.A. wees onder meer op een verontrustende passage in het boek „Informatie over gemeentelijke herindeling", waarin staat, „dat het oordeel van de huidige bewoners op zichzelf niet van doorslaggevende be tekenis kan worden geacht". De V.V.D. verwacht dat voor Woubrug ge de gemeentelijke herindeling met een jaar of vijf zijn beslag zal vinden. Een samenwerkingsverband met Al phen wordt verworpen. Ook over energiebesparing lieten de frakties ongeveer gelijke geluiden horen. Gemeentebelang wees op de warmte-isolatie van gemeentewonin gen, mogelijk zelfs in het kader van het groot onderhoud. De P.v.d.A. verweet het college van B en W in dit opzicht verregaande laksheid en droeg de financiële oplossing aan door te wijzen op de rijkssubsidie. Het onderwijs vervulde de frakties met zorg. De teruggang van het aan tal kleuters wordt zorgwekkend geacht. Faber (Gemeenbelang) zag als belangrijke aspecten van het basison derwijs een goede samenwerking met de schoolbegeleidingsdienst en een verdergaande 'ouderparticipatie. Ook de bestuursvorm van het openbaar onderwijs zou hij wel eens onder de loep willen. Bij het funktioneren van de commis sies van overlegorganen werden hier en daar vraagtekens geplaatst. Drie frakties vragen zich intussen wel af, of de beslotenheid van de commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken wel nodig is. Benieuwd zijn wij naar hel S antwoord van B en W in december. Een hoofdstuk apart vormde de woonruimtecommissie. Hier waren de frakties het lang niet eens. C.D.A konstateert, dat zij goed werkt. De P.v.d.A. zette voor de zoveelste keer vraagtekens bij het funktioneren van de commissie en kwam middels hel opnoemen van de zittingsduur der le den tot de conclusie, dat zij kennelijk „uitgerookt" moesten worden. Opzienbarend waren de vraagtekens, die Gemeentebelang zette bij de rea- Jisatie van de riolering ten oosten van de Wouwetering. Faber vroeg zich af, of dit project niet te duur wordt i.v.m. het misschien beperkte resul- taat. ALPHEN AAN DEN RIJN De theatergroep „Poëzie Har dop" treedt zondag op in Wes terhoven, Anna van Buren- laan te Alphen aan den Rijn. Het programma dat men brengt heet „Stel, dat Shakes peare een zuster had". De aan vang is 16 uur. Entree be-' draagt 3.- inclusief een drankje. Theatergroep Poëzie Hardo Het programma is er een met teksten van vrouwen, over vrouwen, door vier vrouwen. Het is een collage van korte toneelstukken, interviews, ge dichten en prozafragmenten van Nederlandse schrijfsters. Volgens de Kulturele Raad van Alphen is het een afwisse lend, satirisch, ernstig, vrolijk en verdrietig theaterprogram ma over vrouwen, mannen en kinderen, over liefde en een zaamheid, over berusten en vechten. Het is samengesteld en wordt gespeeld door Marij ke Frijlink, Mies de Heer, Ine ke Holzhans en Wendela de Vos. De regie is in handen van Vonne van der Meer. De mu ziek, die van Antoine Oomen is, wordt uitgevoerd door Hans Dullaert, hoorn; Emile Bies- sen, fluit; Antoine Oomen, pia no. De techniek wordt ver zorgd door Johan Kolle en Marjolein Lindo. Het wijkgebouw aan de Prinses Beatrixstraat. Ter Aar wil aangaan. Het PAK, bij monde vai de heer Van der Meulen vond de naam „ge zondheidscentrum" een beetje té ambitieus en vroeg zich af of er straks niet wat meer activi teiten gepleegd konden worden dan die in he raadsvoorstel werden genoemd. Hij dacht daar bij aan een praktijkruimte voor een tandarti De voorzitter kon hem garanderen dat men hei nieuwe gebouw van ongeveer 400 vierkan». meter straks „zo multifunctioneel mogelijk" za' i laten zijn. Overigens werkte de raad zich zeer vlot dof een 15-tal agendapunten heen. Het grootste g deelte betrof „hamerstukken" en varieerde va kredietverleningen voor schoolaangelegenht den tot verkoop van een stukje grond aan heer B. H. Voortman, Langeraarseweg, voo een mogelijke uitbreiding van zijn rijwielhan del. Voor 23.940,- ging een perceel grond ii 1 handen van Voortman over. TER AAR Er hoefde gisteravond niet lang over gesproken te worden tijdens de Ter Aarse raadsvergade ring: Zeer binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de realisering van een nieuw medisch centrum in Aardam-Noord, aan de Essenlaan in Middelland. Het gebouw kosten f 848.000,moet in de plaats komen van een oud wijkgebouw wat staat aan de Prinses Beatrixstraat. Dat ge bouw voldoet niet meer aan de tegen woordig te stellen eisen voor een me disch centrum. Unaniem waren de drie raadsfracties zeer ge lukkig met het voorstel van B. en W. en had men niet de minste moeite met een geldlening van zes ton, die Interkruis met de gemeente

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4