in Noord vest maken het de gemeente moeilijk Oud licht op Rapenburg Bedroevende opkomst bij verkiezingen Hoogheemraadschap NfiTAD wfeOCIALE WONINGBOUW IN HET GEDRANG Meer vreemdelingen in Leiden Jubilerende NVOB schenkt speelplaats aan kinderen in Haver- en Gortbuurt IBM Keukens van klasse. poggenpohl LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 JSIDEN Het is nog maar de vraag if de gemeente Leiden bij het defintief raststellen van het bestemmingsplan oor de wijk Noord vest haar doelstel- 8 00 Jjng voor de bouw van circa 300 wo- 8 40 R ingen, merendeels in de gesubsidieer- °9r is e sector, kan verwezenlijken. Een |n59 S antal projectontwikkelaars en eige naren van grond in Noordvest heeft amelijk overwegende bezwaren te- zaïsi en de door de gemeente gestelde ver- 223oa,A Achting in Noordvest (het gebied 23.00 r, assen Rijnsburgersingel, Maresingel, hide Herengracht, Oude Vest en Bees- enmarkt) sociale woningbouw te ple- De projectontwikkelingmaat- lapstickfchappij Kavel b.v., eigenaar van het ^rrein van de voormalige Leidse iroodfabriek (LBF) aan de Nieuwe i Aare, zegt er niet onder uit te kunnen o Jour! P haar grondgebied louter vrije sec tor-woningen te realiseren: ruim vijf- ig woningen in totaal. Hoewel de te- ening van de door Kavel b.v. geplan de gezinswoningen het merendeel van de Leidse raadsleden kan bekoren, is men unaniem van mening dat de stad aan dure huizen geen behoefte heeft. Een en ander werd gisteravond duidelijk tij dens een gecombineerde commissievergadering, waarin de bezwaarschriften op het bestem mingsplan Noordvest werden besproken. Dit plan moet vóór 3 december bij het ministerie op tafel liggen. Wat Kavel b.v. betreft vormde vooral de prijsklasse van de woningen aan de Nieuwe Mare voor de commissieleden een struikelblok. Het gaat hier om het tweede plan dat de projectwikkelaar bij de gemeente heeft ingediend. Het vorige bouwplan is door de ge meenteraad weggestemd. Nagenoeg alle. raads leden hielden gisteravond vast aan de eis, dat minimaal 90% van de te bouwen woningen in de gesubsidieerde sector gerealiseerd moet wor den. Hoe mooi het project er aan de buitenkant ook uit ziet. Gezien de hoge grondkosten en het ontbreken van lokatiesubsidie blijkt het de Ka vel b.v. onmogelijk te zijn de door haar voorge stane bouw anders dan in de vrije sector te ver wezenlijken. De gemeenteraad zal op dit punt binnenkort nog terugkomen. Van ambtenaren- zijde wordt gesteld, dat het niet uitgesloten is dat de gemeente en Kavel b.v. tot een compro mis zullen komen. Gelijksoortige moeilijkheden als de hierboven geschetste verwachten ook nog een aantal an dere ondernemers in Leiden, onder wie Clos en Leembruggen. De directeur van de onlangs failliet verklaarde wolfabriek aan de Lange- gracht is het eveneens niet eens met de eis van de gemeente om op het terrein van het te slo pen complex voor 90% gesubsidieerde wonin gen (waarvan tenminste 50% woningwetwonin gen) neer te zetten. Leembruggen vreest dat de waarde van het complex hierdoor in sterk ne gatieve zin wordt beïnvloed, hetgeen eveneens het geval zal zijn door de beperking van ge bruiksmogelijkheden die de gemeente de fabri kant heeft opgelegd. Van de 20 indieners van bezwaarschriften op het bestemmingsplan konden er gisteravond slechts zeven worden gehoord. De vergadering zal daarom volgende week voortgezet worden. In het rijtje van appellanten die in de eerste ge spreksronde wel aan de beurt kwamen, zat de directeur van de toekomstige Digrosvesting aan de Langegracht, Jan van den Broek. Van den Broek vroeg de gemeente onder meer toestem ming te willen verlenen voor het aanleggen van een verhoogde tegel op het trottoir, die de boodschappenwagentjes moet behoeden de drukke verkeersweg op te rijden. In merendeel bleken de raadsleden hier tegen te zijn. Het plan voor een Digros-vestiging in Leiden heeft bij de gemeente nooit genade kunnen vinden. PvdA-raadlid P. Bordewijk stelde de commissie voor elke medewèrking aan Digros te weige ren. Terwijl de heer J. van Zijp van het CDA min of meer de verwachting uitsprak, dat Di gros in de Sleutelstad wel nooit aan de bak zou komen en misschien nog wel eens om financië le redenen geliquideerd zou worden. De advo caat van Digros, A. van der Pluijm, meende in de verklaringen van de commisieleden nogal wat rancune te bespeuren, hetgeen hij geen ba sis vond om sportief met elkaar over bepaalde punten te praten. De projectgroep Noordelijke Singelrand, beijve- raar voor veel meer groen en recreatie in hun wijk groen: rond molen de Valk, langs de Rijnsburger- en Maresingel, op het terrein van de Reinigingsdienst etc.) vond bij de commissie meer gehoor, dan de andere appellanten van het bestemmingsplan. De commissie ging ermee accoord aan een aantal wensen van de project groep tegemoet te komen. LEIDEN Na het aanbrengen van ouderwetse gietijzeren lantaarnpalen (Leidse type) in de Pieterswijk, heeft het Energiebedrijf Rijnland nu ook plannen om het Rapenburg van oud licht te gaan voorzien. In totaal zullen voor het Rapenburg 53 gietijzeren lantaarnpalen nodig zijn, die de TL-lichtmasten aan de gracht die nen te vervangen. Energiebedrijf Rijnland stelt dit voor aan het Leidse college van b en w ten 30 4 einde het historisch karakter van het Rapen burg nog meer te verfraaien. Kosten van de in greep: ruim drie ton. De ouderwetse lantaarnpalen worden door de dienst ge meentewerken vervaardigd in opdracht van Energiebedrijf Rijnland. Gemeentewerken heeft van dit Leidse type een gietmodel gemaakt, zodat het mogelijk is naar behoefte van de bestellers palen te produceren. Als b en w het plan goedkeuren, dan zou ter vervanging van de verouderde aansluitingen aan beide zijden van het Rapenburg circa twee kilometer straatverlichtingskabel moeten worden aangelegd. Het energiebedrijf stelt het college verder voor om in de toekomst de genoemde verlichting ook langs de Steenschuur en het Van der Werf-park uit te breiden, zo dat het hele gebied rond de Pieterswijk uiteindelijk op deze wijze door het klassieke type lantaarnpaal verlicht wordt. LEIDEN Het aantal vreemdelingen in Leiden is in vergelijking met vorige peilingen sterk toegenomen. De grootste stijging had plaats bij personen met de Turkse of Marokkaanse nationaliteit. De forse toèname van het aantal Surinamers in de statistie ken van de gemeente Leiden is maar schijn: bij de tellin gen in '72 en '79 is hadden zij de Nederlandse nationaliteit en telden dus niet mee als vreemdelingen, maar na de on afhankelijkheid werden zij wel als zodanig meegerekend. Ook de Britten blijken in Leiden goed te.kunnen aarden. In mei 1972 bedroeg het aantal vreemdelingen 1.691, bij de telling van januari '76 was dat aantal gestegen tot 2.375 en bij de laatste peiling van januari '79 telde Leiden 3.487 vreemdelingen. In het Boerhaave- en Merenwijkdistrict komen de meeste buitenlanders (met uitzondering van Turken en Marokka nen) voor. In het Stations- en Kooidistrict wonen de mees te Turken en Marokkanen. Dit modderige terrein aan de Haverstraat zal door de NVOB worden ingericht als kinderspeelplaats. LEIDEN De Leidse afdeling van het Nederlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB) heeft vanmiddag ter gele genheid van het 75-jarig bestaan aan de gemeente Leiden belooft voor de kinderen van de Haver- en Gortbuurt een speelplaats in te richten. Voorzit ter O.T.J. Bik van de NVOB meende, dat een dergelijk geschenk in het „Jaar van het kind" wel op zijn plaats zou zijn. De wethouders C. Waal en D. Tesselaar bedankten de NVOB namens de gemeente voor deze symbolische belofte, die over enige tijd op een stukje grond aan de Ha verstraat werkelijkheid moet worden. Voorzitter Bik schetste in zijn toespraak, gehouden in het NVOB-gebouw aan de Rijnsburgerweg, de historische ontwik keling van het Leidse ondernemersver- bond: een organisatie die in 1904 nog Ne derlandse Aannemersbond heette. Via fusies met allerlei andere bonden is uit eindelijk in 1975 de Leidse NVOB opge richt. De NVOB stelt zich ten doel de be langen te behartigen van de onderne mers-in de bouwnijverheid in het alge meen en van de leden in het bijzonder. Wat uitvoeriger ging de heer Bik in op de situatie waarin de ondernemers zich thans bevinden. De NVOB-voorziter leg de uit, dat winst voor een onderneming van vitaal belang is. „Winst is geen vies woord", zo zei hij, „maar noodzakelijk voor het voortbestaan van een onderne ming. .Winst is de toets of men tegemoet gekomen is aan een behoefte van de sa menleving. Als er geen winst gemaakt wordt, staat het voortbestaan van de on derneming op het spel en daarmee de werkgelegenheid van alle medewerkers in de onderneming." Continuïteit Het inzakken van de woningbouwpro ductie halverwege de zeventiger jaren heeft volgens voorzitter Bik desastreuze gevolgen gehad ..Mensen zijn hun be drijfstak uigejaagd en komen niet meer terug. Zij komen ook niet terug nu blijkt dat de overheid zich toen vergist heeft. Er is immers nog steeds grote woning nood." Bik hield een pleidooi voor het herstel van de werkgelegenheid in Lei den, waarbij vooral gedacht moet wor den aan het aantrekken van bekwame vaklieden. Ook zou de plaatselijke over heid zijn steentje hier aan bij kunnen dragen door bij haar uitgiftebeleid reke ning te houden met de bouwonderne mers uit het eigen werkgebied. Een en ander zou de continuïteit in de bouw ten goede komen. Hetgeen, aldus de NVOB in Leiden hoogst noodzakelijk is. Antiekbeurs Groenoordhallen In de Leidse Groenoordhallen wordt op zaterdag 10 en zondag 11 november een grootse antiekbeurs ge houden. Er zal een gevarieerde collectie te zien zijn van Biedemeijer tot Jugendstil in de ongeveer 80 stands van de beurs. Organisatoren zijn de heer Plasmeijer en Ten Hoven. De markt is zaterdag geo pend van 12.00 tot 21.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs is 4 gulden en kinderen onder de twaalf jaar kunnen gratis naar binnen. Rommelmarkt De toneelvereniging 'Imperium' houdt Zaterdag 10 no vember een rommelmarkt/bazar in het nieuwe theater aan de. Oude Vest 35. De opbrengst van de marktwordt besteed aan de aankleding van het gebouw dat zij on langs heeft betrokken. De rommelmarkt kan zaterdag bezocht worden tussen 10.00 en 17.00 uur. Bazar Huize Groenhoven Het verzorgingstehuis Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat 21 in Leiden bestaat morgen 20 jaar. Ter gelegenheid van dit feit wordt een feest- week georganiseerd die zaterdag start met een grote bazar. De bazar is voor belangstellenden te bezoe ken van 14.30 tot 18.00 uur. Prof. dr. J.P. van Praag Prof. dr. J.P. van Praag, byzonder hoogleraar in de hu manistiek en wijsgerige antropologie van het humanis me aan de Leidse universiteit, houdt dinsdag 13 novem ber zijn afscheidscollege getiteld „Levensovertuiging fi losofie en wetenschap". De bijeenkomst vindt plaats in het Groot Auditorium in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om kwart over vier. Mixed Up Mixed Up. Bij de Leidse studentenvereniging SSR, Hogewoerd 108, treedt vanavond ter afsluiting van een open week de band „Mixed Up" op. Volgens Daan Ditma- er van SSR gaat het hier niet zo maar om een ano niem bandje, maar om een Leidse formatie die ga rant staat voor „een kokend optreden". Op Ameri kaanse rock gebaseerde Europese pop, heet dat in vakjargon. Mixed Up heeft zich in Leiden en om streken inmiddels een aardige naam verworven. De groep bestaat uit Erik Borst, Astrid Groot, Jan Kortman, Paul Sollen veld en Marianne Mellema. Aan het optreden van vanavond zal gitarist Peter van der Burg zijn laatste bijdrage leveren. Hij laat zich namelijk vervangen door ex-Haloween gitarist Bert van Kapel. Het concert begint om 22.30 uur. Toegang gratis. Een beeld van een man De christelijke toneelgroep De Timdelerclub speelt vrij dag 16 november in de Leidse Schouwburg het blijspel 'Een beeld van een man' van J. Hemmink-Kamp. Aan vang: kwart over acht. Kaarten 7,50 gulden verkrijg baar bij K&O. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. •einig itroeib erger handé ;huis. 1 e kijl maai zijn re[ ysiothi het ei iddel ensd Voor rONKl Gebr. Rolffs Handelmij -ustrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-85 1308 CHINEZEN IN DE LEER Een Chinese negen man sterke afvaardiging is gistermiddag op het stadhuis door loco burgemeester P.H. Schoute ontvangen. De Chinezen hebben in Leiden voor ongeveer 350.000 gulden aan apparatuur aangeschaft. De bezoekers, allen ingenieurs, werkzaam bij Daqing, China's grootste raffinaderij, worden een week lang in de Sleutelstad onderwezen in het gebruik van de aangeschafte appara tuur. Het gaat onder meer om micro-compu ters, die nodig zijn voor het meten en regis treren van de olietemperatuur. Op dit gebied is Praxis Instruments B.V. aan de Willem Ba- rendszstraat gespecialiseerd. Wethouder Schoute sprak de hoop uit, dat de bezoekers op zówel commercieel als toeristisch gebied in Leiden zullen slagen. LEIDEN De opkomst bij de bestuursverkie zing van het Hoogheem raadschap van Rijnland was mogelijk nog lager dan bij de vorige verkie zingen in 1977. In de di verse kiesdistricten va rieerde het opkomstper centage van vier tot iets meer dan zes procent, terwijl in 1977 6,4% van de stemgerechtigden ging stemmen. Bij het Hoogheemraadschap vermoedt men, dat de geringe opkomst te wij ten is aan de onbekend heid van de kandidaten. Er is namelijk totaal geen reclamecampagne gevoerd. In achtenveertig stembureaus konden woensdag ruim 80.000 zakelijk gerechtigden nieuwe vertegenwoordigers voor het algemeen bestuur kiezen. Het ging om stemgerechtigden van in het Zuidhollands gebied ge legen onroerend goed. Tweeëntwintig, door de perio dieke aftreding ontstane be- stuursvacatures waren ver kiesbaar: elf hoofdingelanden en hun plaatsvervangers. 1 ja nuari 1980 treden de vertegen woordigers van het Zuidhol- landse deel af. Drie jaar later treden de vertegenwoordigers van het Noordhollandse deel van het Hoogheemradschap af. In negen gevallen had maar één persoon zich kandidaat ge steld en deze konden zich dus al voor het begin van de ver kiezingen als gekozen be schouwen. Deze zijn (achter de naam kiesdistrict en catego rie): de hoofdingelanden G.W. Vergeer uit Warmond (IB ongeb.), H.R.J. Graaf van Zuy- len van Nijevelt uit Wassenaar (IC ongeb.), L.I.J.M. van Hei ningen uit Roelofarendsveen (III ongeb.), J.P. van der Poel uit Oud Ade (III ongeb.) als mede de plaatsvervangende hoofdingelanden P.G. van der Geest uit Sassenheim (IB ongeb.), C.L. van Bohemen uit Leidschendam (IC ongeb.), J. Hoogendoorn uit Ter Aar (III ongeb.), C.Th.J. van der Weij- den uit zevenhoven (III ongeb.) en F.J. Droogh uit Zoetermeer (IV ongeb Allen maken reeds deel uit van het zittend algemeen bestuur. Voor de overige vacatures wa ren negenendertig kandidaten. De volgende personen hoof dingelanden voor ongebouwd onroerend goed zijn gekozen: J.A. Straathof uit Alphen aan den Rijn en H.N. Breedijk uit Reeuwijk (beiden district IV) Hoofdingelanden gebouwd: L.G.L. Alkemade uit Noord- wijk (IB), ir. W.E.N. Vasbinder uit Oegstgeest (IC), ir. J.H. du Prie uit Leiderdorp (IC). N.J. Rotteveel uit Roelofarend sveen (III) en C.J. van Eek uit Boskoop (IV). Plaatsvervangende hoofdinge landen ongebouwd: J.T. van Velsen uit Zoeterwoude (IV) en voor gebouwd onroerend goed: G.M. Meskers uit Noord- wijk (IB), ir H G. Müller uit Oegstgeest (IC), N. Parlevliet uit Katwijk (IC). P.J. van Rijn uit Ter Aar (III) en J.C.G. Maassen uit Boskoop (IV). Naast de tien vertegenwoordi gers van het gebouwd en het ongebouwd onroerend goed telt Rijnlands algemeen be stuur nog tien vertegenwoor digers voor de waterkwaliteit. Deze worden niet gekozen, maar benoemd. De zittende bestuursleden werden allen opnieuw benoemd. Ook bij de door de gemeenteraden be noemde hoofdingelanden wa terkwaliteit waren er twee va catures. Plaatsvervangend hoofdingeland mr. J.M. Bonni- ke uit Noordwijk werdt hoof dingeland en wordt opgevolgd door drs. J.C. van der Vlugt uit Koudekerk aan den Rijn. Hoofdingeland L.D. van den Berg uit Haarlem wordt door diens stadgenoot, drs. P.G.A. Captijn opgevolgd. Na onderzoek of de verkoze- nen, en benoemden aan de reglementaire eisen voldoen, zal de verenigde vergadering van Rijnland woensdag 28 no vember in een open vergade ring beslissen over de defini tieve toelating. De zittingsduur jaar. bestuursleden i

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3