Fictieve films niet ongewoon bij BBC Westduits plan voor troepenvermindering Alle Amerikaanse hoop gericht op PLO-bemiddeling Burgemeester Nabloes mag nog aanblijven Doden in Spanje „staatseigendom" „Ik stap niet op" Slachtpartij onder Zaïrese jongeren Dienstweigeraars bezetten ambassade Gouverneur Brown stelt kandidatuur WASHINGTON Gouver neur Edmund Brown van Ca- lifornië heeft zich gisteren formeel kandidaat gesteld voor de democratische presi dentsnominatie. Hij zei daar bij, dat de huidige Ameri kaanse leiders „gewoon niet in staat zijn het schip van staat te besturen". Brown zegt dat hij staat voor bescher ming van de aarde, diens tbaarheid aan de mensen en ontdekking en industrialisa tie van de ruimte. De 41-jarige Brown zei de' kandidaat van de toekomst te zijn, en dat is volgens hem waar Amerika behoefte aan heeft. Hij stelde een nationale ener giecorporatie voor, die de olie toevoer van de Verenigde Sta ten moet ontwikkelen en lei den, en hij beloofde regering scontrole over de import van olie te zullen instellen, MADRID Het stoffelijk overschot van iedereen die in Spanje overlijdt, is voortaan „staatseigendom". Al leen een voor het overlijden op schrift gestelde weige ring, kan daar wat aan veranderen. De deze week in de Spaanse staatscourant gepubliceerde maatregel heeft tot doel, de beschikking te krijgen over organen voor transplantaties. Aangezien het besluit niets zegt over nationaliteit, lijkt het voor de veertig miljoen buitenlanders die jaarlijks Spanje bezoeken verstandig ervoor te zorgen, dat zij een in het Spaans gestelde verklaring bij zich hebben, dat zij er tegen zijn om na hun overlijden organen of weefsels af te staan. Volgens een afgevaardigde van de regeringspartij van pre mier Adolfo Suarez, is het enige recht dat de doden heb ben, „te worden begraven". AFGEZETTE PRESIDENT BOLIVIA: LA PAZ De verleden week door een staatsgreep afgezet te president van Bolivia, Walter Guevara, is gisteren weer in La Paz verschenen. Voor het Congres verklaarde hij, dat hij zijn mandaat niet op wil geven ten gunste van een uit twee man bestaande junta, die door de nieuwe machthebber, kolonel Natusch, is voorgesteld. Guevara zei nadrukkelijk, dat hij niet was afgetreden, en het ook niet zou doen. „Ik stap niet op", zo zei hij. Naast Natusch zou de voorzitster van het Congres, mevrouw Gueiler, deel van de junta moeten uitmaken. Deze moet Bolivia tot de in mei 1980 te houden algemene verkiezingen regeren. Hoewel Natusch inmiddels de staat van beleg en de censuür op de pers heeft opgeheven, is het niet duidelijk of het Congres uit eindelijk met zijn voorstellen akkoord gaat. Een aantal leden is sterk gekant tegen de samenwerking met Natusch. 5UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 PARIJS In de afgelopen zomer is in de Zaïrese provincie Ka- sai een massamoord gepleegd op 215 jongemensen in de leeftijd van 17 tot 25 jaar. Een groep soldaten had een vakantiekamp dichtbij een diamantmijn overvallen en daarbij het vuur geo pend op de bewoners. Aan president Mobutu van Zaïre is ophel dering gevraagd door de Internationale Organisatie voor de rechten van de mens. Alle lichamen van de vermoorden werden in de Lubilanshiri- vier gegooid, waarna ze naar de stad Lusambo dreven, ongeveer 250 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kinshasa. De bevol king van die stad raakte bij het zien van de lijken in paniek, en vreesden voor een burgeroorlog. De provinciale autoriteiten maakten vervolgens bekend dat de soldaten „een fout" hadden gemaakt, door de jongelui aan te zien voor illegale diamantzoe kers. PARIJS Twintig Franse dienstweigeraars, onder wie 15 deserteurs uit het leger, hebben donderdag de Belgische am bassade in Parijs bezet en politiek asiel gevraagd. Als de Belgische regering het verzoek om asiel afwijst, moet de groep de ambassade verlaten. Zaakgeligde Vercauteren zeg de toe, dat hij er in dat geval voor zou zorgen, dat de bezet ters bij het verlaten van het gebouw niet worden gearres teerd. De deserteurs verklaarden tegenover journalisten, dat zij niet vrijwillig zouden vertrekken. „Wij vragen bescherming van de Belgische ambassade omdat in dat land de bepalingen ten aan zien van gewetensbezwaarden veel gunstiger zijn dan die in Frankrijk". De groep vroeg ook om de vrijlating van 150 deser teurs en van Jean-Luc Frary, een dienstplichtige, die vorige maand gevangen werd gezet omdat hij weigerde gehoor te ge ven aan bevelen en een uniform te dragen. AMERIKAANSE FUNCTIONARIS: Russen verbeteren wapens dankzij W esterse machines WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft het in de Verenigde Staten en andere Westerse landen gekochte technische ma teriaal en de daarbij horende technologische kennis gebruikt om de eigen militaire uitrusting belangrijk te ver eteren. Dit heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren verklaard. Onder meer bij de ontwikkeling van de SS-18 raket zouden Amerikaanse machines, waarvan de Sovjet-Unie er 164 heeft ge kocht, zijn gebruikt. De functionaris zei verder, dat een „hele reeks Russische computers was gebaseerd op IBM-computers, die in 1971 en 1972 illegaal aan de Sovjet-Unie zijn geleverd". Veel doden bij gevecht in Cambodja KOK SUNG Bij een con frontatie tussen Thaise solda ten en Cambodjaanse guerril lastrijders in Cambodja, langs de Thais-Cambodjaanse grens, zijn donderdag tenminste zes mensen om het leven geko men en enkele tientallen ver wond. Dit is bekend gemaakt door buitenlandse verslagge vers die zich ter plaatse be vonden. De guerrillastrijders, die be kend staan als de „vrije Khmer", zeiden dat 93 Cam bodjaanse burgers en zes solda ten werden gedood en ruim 50 mensen verwond. De journa listen wilden de doden- en ge- wondencijfers van de Cam- bodjanen niet bevestigen. Zij verklaarden, dat zij vijf doden en ongeveer 24 gewonden hadden gezien. Enkele Ameri kaanse en Europese verslagge vers zeiden, dat het aantal slachtoffers wellicht groter was. Rust in Frans luchtruim PARIJS Het luchtverkeer op de Franse vliegvelden heeft gisteren door de staking van het personeel van Air France en de actie van de ver keersleiders praktisch stil ge legen. Het personeel van Air France eist onder meer aanpassing van het loon aan de prijsstij ging in het land, sinds begin van dit jaar 8,9 procent. De verkeersleiders leggen elke dag op andere tijdstippen het werk enkele uren neer. Hun actie ter verbetering van de arbeidsomstandigheden duurt tot vrijdag maar kan worden verlengd. Ford stuurt 24.000 man tijdelijk naar huis DETROIT Ford Motor Campany in Detroit heeft gisteren bekendgemaakt, dat acht van haar fabrieken voor een periode van een a twee weken worden geslo ten. Het gaat om fabrieken voor personen- en vrachtau to's. Het tijdelijk naar huis sturen van de ongeveer 24.000 werk nemers van de acht fabrieken is een gevolg van de grote voorraden, die de afgelopen maanden zijn ontstaan. Een andere fabriek van Ford, die verleden week al werd geslo ten, blijft nog een week buiten gebruik. TEL AVIV De Palestijnse burgemeester van Nabloes op de bezette Westelijke Jordaanoever mag van het Israëlisch hooggerechtshof voorlo pig op zijn post blijven. De burgemeester was er in krantenberichten van beschuldigd dat hij Palestijnse guerrilla-aanvallen op Israël goed keurde met name de aanval waarbij in maart 1978 34 Israëliërs om het leven kwamen en verscheidene parlementsleden hadden vervolgens om zijn ontslag gevraagd. j De beschuldiging tegen burgemeester Shak'a heeft tot scherpe protesten geleid van de kant van de andere burgemeesters op de Westbank. Volgens een van hen, burgemeester Khalaf van Ramallah, zou de Israëlische regering zich wil len ontdoen van burgemeesters die gekant zijn tegen de besprekingen tussen Israël, Egypte en de VS over Palestijns zelfbestuur. Shak'a, die het allerergste vreesde toen minis ter Weizman van defensie een onderzoek naar de zaak had beloofd, deed een beroep op het hooggerechtshof. Dit heeft nu bepaald dat een besluit door minister Weizman tot verwijdering van Shak'a eerst aan de rechter moet worden voorgelegd. STAAT DER NEDERLANDEN BI LENING 1979 PER 1985/1989 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 13 november 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 december aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 december 1985 af inschrijving 13 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting op 17 december 1979 of op 15 januari 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Frankrijk herdenkt Eerste Wereldoorlog Overmorgen herdenkt Frankrijk het einde van de Eerste Wereldoorlog. Het is dan 61 jaar geleden, dat de wapenstilstand werd afgekondigd. Een van de laatste getuigen van de Eerste Wereldoorlog is deze 90-jarige Leon Bouderlique. Zondag zal hij, met al zijn medailles opgespeld, zijn gesneuvel de kameraden herdenken. l\ BONN/BRUSSEL West-Duitsland i heeft gisteren aan de NAVO een plan voorgelegd, dat ten doel heeft het overleg over wederzijdse, evenwichtige troepen verminderingen in Midden-Europa (MBFR) weer op gang te brengen. Het plan voorziet in een interim-akkoord over troepen vermindering van de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie in het be trokken gebied. In eerste aanleg zou Washington 12.500 en Moskou 30.000 mili tairen moeten terugtrekken. De stap van de Westduitse regering, die door de andere NAVO-leden gunstig zou worden beoordeeld, heeft de instemming van cle christen-democratische oppositie. Men is van mening dat het initiatief ertoe kan bijdragen dat het MBFR-overleg in We nen over het dode punt heen komt. Waar nemers in Bonn zijn van oordeel, dat de bondsregering kennelijk de internationale discussie die nu geconcentreerd is op kern wapens voor de middellange afstand, op een breder vlak wil brengen. Bij de MBFR-besprekingen, begonnen op 30 oktober 1973, wordt al jaren geen voortgang geboekt, doordat de landen van de NAVO enerzijds en de staten van het Pact van Warschau aan de andere kant, het niet eens kunnen worden over de numerieke sterkte van hun strijdkrachten. De Russen stellen, dat aan hun kant in totaal ongeveer 800.000 militairen staan, tegenover circa 780.000 man van de NAVO. Het westelijk bondge nootschap houdt echter staande, dat het Pact van Warschau 150.000 militairen meer op de been heeft dan Moskou wil toegeven. Naar verluidt zouden, volgens het Westduit se voorstel, na de genoemde eerste terug trekking van Amerikaanse en Russische mi litairen, in latere fasen de Oostduitse, Tsje- choslowaakse en Poolse troepen, alsmede de Westduitse, Nederlandse en Belgische strijd krachten evenredig moeten worden inge krompen. de zaakgelastigde Bruce Lain- fen, die onder zware bewa- ing staat. Laingen die zich gisteren schuilhield op het Iraanse ministerie van buiten landse zaken, wordt beschul digd van deelname aan een komplot om de afgezette sjah asiel in de VS te verlenen. Ra- dio-Teheran citeerde gisteren grote stukken uit een „ver trouwelijke nota" aan Was hington, waarin de zaakgelas tigde aanbeveelt de sjah verlof te geven Amerika binnen te komen, als er een stabiele re gering in Iran is gevormd. Te voren zou echter de ambassade in Teheran goed moeten wor den beschermd. Over de bemiddelingspogin gen van de PLO in Teheran bestaat veel onduidelijkheid. De chef van de militaire ope raties van de PLO, kolonel Saad Sayel, is zijn besprekin gen met de Iraanse autoritei ten begonnen, maar de bemid deling zou niet aanvaardbaar zijn, volgens een vooraan staande Iraanse leider, als zij (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In plaats van nieuws te verslaan, hadden de re porters en cameramensen van de BBC een fictieve situatie op touw gezet bij de IRA-bezetting van het Noordierse plaatsje Car- rickmore, gelegen in het graaf schap Tyrone. Het dorp telt 400 inwoners. Hoewel het eigenlijke filmen maar elf minuten duurde. nam de voorbereiding uren in be slag. De invasie van Carrickmore kwam aan het licht toen een Ierse journa list, Ed Maloney, zich dezer dagen in het dorp bevond om inlichtingen te verzamelen over een man, die daar tijdens zijn vakantie gestorven was. „De dorpelingen vertelden mij, dat het Panorama-team drie weken geleden honderd leden van de Voorlopige IRA had gefilmd. Ze waren gewapend en droegen geen maskers. Voor de BBC-film barri cadeerden ze de toegangswegen van het dorp, dat urenlang ingeslo ten werd. De omroep betaalde hen voor dat werk", zei Maloney giste ren. Premier Thatcher heeft een ge rechtelijk en militair onderzoek be volen. Labourleider Callaghan ver klaarde in het Lagerhuis, dat de BBC niet het recht heeft fictieve actualiteit te programmeren. De vermaarde Britse omroep heeft zich daar al eerder aan bezondigd. Als de BBC-jongens ergens te laat aankomen om rellen, betogingen of andere incidenten te filmen, probe ren ze naar Amerikaans voor beeld dergelijke gebeurtenissen zelf op touw te zetten. Ze delen dan kwistig geld uit aan vrijwilligers, die optreden voor hun camera's. Dergelijke vervalsingen gebeuren niet alleen in Noord-Ierland, maar ook in andere delen van het Vere nigd Koninkrijk. Er zijn gevallen bekend van Britse tv-reporters (de commerciële televisie van Groot- Brittannië durft het ook aan) die in december 1977 royale fooien gaven aan stakersposten van de brand weer, in ruil voor protestgehuil en dreigende vuisten, die dan gefilmd werden voor het avondjournaal. In Groot-Brittannië doen de tv-kijkers er dus wel goed aan niet altijd hun ogen te geloven. Door de BBC^directie werd gistera vond verklaard, dat het recente op treden van de Panorama-mensen in het Ierse Carrickmore volledig in strijd was met de strenge richtlij nen, die in dit verband van kracht zijn. Wel werd ontkend, dat het Pa norama-team de IRA-leden geïn terviewd had en dat de Provo's ge wapend waren met mitrailletten, raketlanceerinrichtingen en ander zwaar oorlogsmateriaal. De socialistische ex-minister van Noord-Ierland, Marlyn Rees, zei in een reactie: „Ik vind het een schande. Het was volkomen onver antwoord. Wat zou er gebeurd zijn als het leger plotseling ter plaatse verschenen was. Er had een bloed bad aangericht kunnen worden". Handeltje in China toegestaan De Chinese regering heeft de zeven miljoen werkloze jonge ren ondergebracht in coöperaties, hetgeen inhoudt dat deze jongeren nu wordt toegestaan keine handeltjes op te zetten die voorheen verboden waren. De 19-jarige Gou Kang is nu bij het voormalige keizerlijk paleis in Peking te zien met een handeltje van zelfbeschilderde schermpjes. TEHERAN De militante Iraanse studenten die de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet houden, wei geren te onderhandelen over vrijlating van de gegijzel den, zolang de Verenigde Staten de ex-sjah niet uitle veren voor een berechting in Iran. De Verenigde Staten richten echter alle aandacht op de bemiddelingspogingen van de PLO-delegatie bij de ayatollah Khomeini. De Amerikaanse speciale on derhandelaar Ramsey Clark, die niet door Khomei ni ontvangen wordt, heeft in Istanbul contact opgenomen met de de PLO. In Washington is men bezorgd over de sterke psychische druk waaraan de gegijzelden blootstaan. Hoe vastbesloten de bezetters zijn blijkt uit de zelfverbranding van een van de bezetters voor het ambassa degebouw, gistermiddag. De man is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Bij de gevangenen is nu ook onder druk van de Verenigde Staten zou plaats vinden. Volgens Westelijke kringen in Beiroet wordt gesuggereerd dat de PLO het gijzelingsdra ma gebruikt om meer steun in de VS te verkrijgen voor haar streven naar internationale er kenning. Uit Beiroet wordt ook bericht dat de PLO een aanval van Iraanse studenten op de Amerikaanse ambassade aldaar zou hebben verijdeld. Israël heeft tot nu toe officieel gezwegen in verband met de moeilijke situatie waarin de Verenigde Staten zich bevin den. het p de naa rej uitoe ikome n alle dit Ook van andere zijde worden bemiddelingspogingen onder nomen. Alle ambassades in Te heran coördineren daartoe hun pogingen, onder leiding van Pakistan, Syrië, Turkije en Portugal. De paus heeft een afgezant met een persoonlijke brief naar Khomeini gestuurd. In New York bereidt secereta- ris-generaal Waldheim een zit ting van de Veiligheidsraad over deze zaak voor. Bij een demonstratie voor de Amerikaanse ambassade in de In diase hoofdstad New Delhi wordt een pop die president Carter voorstelt verbrand.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15