Meningen botsen op symposium over dierproeven NMB girosparen. De NMB denkt metu mee DISCUSSIE UIT POLARISERENDE SFEER HALEN Chaos dreigt in beveiligingssecto D'66 wil af van betaling goodwi artsenpraktijker Socialisten met kopgroep van vijf verkiezingen in Na jaren weer besloten vergadering Tweede Kamer AANVALPVDA OP TE HOGE INKOMENS GEZONDHEIDSZORG „Natuur en Landschap" vragen offer van agrariërs en natuurbeschermers Met gemak een heel procent meer rente op uw spaargeld. BINNENLAND.^ LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 PAG (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT „Dierproeven zijn voor de geneeskunde on misbaar, in het bijzonder bij geneesmiddelenonderzoek. In veel gevallen waarin tij dens de toepassing van nieu we medicijnen bij de mens onverwachte bijverschijnse len werden gevonden, bleek dat er, achteraf gezien, on voldoende dierproeven wa ren verricht". „Bij proefnemingen op die ren wordt helemaal voorbij gegaan aan het feit dat een gezond en ziek mens slechts oppervlakkige gelijkenis vertoont met een gezond of ziek proefdier. Typische menselijke eigenschappen zoals denken, zingeving, waardebepaling en dergelij ke kunnen per definitie niet in proefdieren worden gere construeerd. De mens is dan- ook geen mechaniek van normale of gestoorde werk ingen van afzonderlijke or ganen, weefsels en cellen. In de moderne geneeskunde be staat een groeiende belang stelling voor de mens als wezen waarvan de stoffelij ke en geestelijke aspecten onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. In deze visie is het gebruik van proefdie ren zinloos, dus overbodig". Deze twee haaks op elkaar staande meningen - de eerste van prof. dr. E. Noach uit Lei den, de tweede van dr. H. S. Verbrugh uit Rotterdam - wa ren vandaag te horen op een symposium dat op de Rijksuni versiteit in Utrecht werd ge houden door de Nederlandse Vereniging voor Proefdier kunde en de Anti-Vivisectie- Stichting. Doel van het sympo sium was een poging te wagen de discussie over het gebruik van proefdieren door weten schappers uit de polariserende sfeer te halen. „De onderzoe ker krijgt nogal eens het ima go opgedrongen van een op re sultaten beluste wetenschap per, die daarbij de belangen van het dier sterk naar de ach tergrond dringt; de tegenstan der van dierproeven wordt af gedaan als een idealist die zich niet realiseert waarover het precies gaat. Bij een dergelijke discussie is noch het proefdier, noch het beeld van de onder zoeker gebaat", aldus de orga nisatoren. Het symposium van vandaag kreeg de titel mee; „Denken over grenzen der toelaatbaarheid van dierproe ven". Volgens prof. Noach worden op mensen ook proeven ver richt, met dit verschil dat het „proefobject" niet opzettelijk ter dood wordt gebracht voor het onderzoek. Bij proefdieren gebeurt dat wel. „Het meten met twee maten wordt hier dus aanvaardbaar geacht e venals op veel andere gebie den in de relatie tussen mens en dier. Toch is thans de for mele wettelijke bescherming van het proefdier groter dan die van proefpersonen. Er be staat (nog) geen Wet op de Mensproeven, terwijl er wel een Wet op Dierproeven be staat", zo meende deze inlei der. Hij stelde voorts dat het, door de specialisering in de wetenschap, voor buitenstaan ders meestal onmogelijk is het belang of de onontkoombaar heid van een proef bij dier of mens te peilen. In ethische commissies ter beoordeling van de toelaatbaarheid van ex perimenten dient dan ook steeds het oordeel van vakge noten (eventueel in ruimere zin) van de onderzoeker te worden betrokken". Prof. Dr. M. Jeuken uit Lei den zei in zijn inleiding dat het dier weliswaar geen per soon is en dat men het daarom Vivl-sectie is nodig, vinden voorstanders van de dier proeven. Het is zinloos, zeggen daarentegen tegenstan ders. niet in strikte zin van rechten van het dier kan spreken. „Dat wil evenwel niet zeggen dat de mens tegenover het dier geen plichten zou hebben. De mens heeft de ethische plicht de natuur in haar waarde te laten. In de totale natuur heb ben de dieren hun waarde die gerespecteerd moet worden. Hierbij moet een hiërarchie van waarden in acht worden genomen. Lagere waarden kunnen aan hogere ten offer vallen. Omdat de mens hoger in waarde staat dan het dier kunnen dieren ten bate van de mens gebruikt worden, even tueel ten koste van het dier. Maar dit gebruik moet verant woord zijn en rekening hou den met de verantwoordelijk heid van de mens de natuur in haar waarde te laten. Tegen nodeloze vivisectie moet men bezwaar aantekenen, maar niet tegen vivisectie als deze noodzakelijk is voor de ont plooiing van de mens. Bio-in- dustrie laat het dier niet in zijn waarde. Onnodige opoffe ring van dieren is geen respect voor de waarde die de dieren bezitten", aldus prof. Jeuken. AMSTERDAM (ANP) Het wereldje van de particu beveiligingsorganisaties dreigt te ontaarden in een vc ge chaos. Dit constateert de voorzitter van de Vereniging van Partic Beveiligingsorganisaties, B. Boer, in het novembernumme het tijdschrift voor de politie. Volgens hem werpt het n toelatingssysteem op grond van de herziene wet op de korpsen tegen deze chaos zeker geen dam op. Integende ondoorzichtigheid van de beveiligingssector wordt er naa oordeel juist door gelegitimeerd. Volgens de nieuwe rei mag een beveiligingsorganisatie geen nevenbedrijf uitoe dat schadelijk kan zijn voor de beveiligingswerkzaamh Boer signaleert dat er momenteel aanvragen binnenkome tot de bedrijfstak beveiliging te worden toegelaten van alle de grote bedrijven, uitzendbureaus en schoonmaakbedrijve de beveiliging als bij-artikel gaan voeren. Boer acht dit o laatbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D'66 vindt dat moet worden overgegaa geleidelijke afschaffing van het systeem van de zogen de goodwill-betalingen bij de overname van artsenpn ken. Nu is het zo dat artsen die een bestaande praktijk willen ovi men, daarvoor een zeer hoog bedrag moet betalen, vaak dan een ton. Tijdens het begrotingsdebat van Volksgezond! diende het D'66-kamerlid Wessel-Tuinstra dan ook een mol waarin de regering wordt gevraagd om binnen drie maa daarvoor met eigen voorstellen te komen. De goodwill-bet gen, waarvan de rente onderdeel vormt van de kostenvei ding aan beroepsbeoefenaren, gaat volgens D'66 de gezondh zorg steeds meer geld kosten. VOORSTEL PARTIJBESTUUR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid moet de eerstko mende verkiezingen voor de Tweede Kamer ingaan met een kopgroep van vijf kandidaten (inclusief de lijsstrekker), die op alle lijsten in het land komen te staan. Dit voorstel zal het bestuur zaterdag ter beslissing voorleggen aan de partijraad, die dan een vergadering houdt in Amsterdam. Het zou ook dit college moeten zijn, dat tezijnertijd de namen van de vijf invult. Het voorstel is een compromis tussen de twee aanbevelingen, die de reglementencommissie heeft gedaan. De meerderheid in deze commissie sprak zich uit voor een terug keer naar een gecentraliseerd systeem, terwijl de minderheid de voorkeur bleef geven aan een gedecentraliseerd stelsel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het eerst in vele jaren zal de Tweede Kamer weer eens in Comité-Generaal, dat wil zeggen met gesloten deuren, vergaderen. In deze zitting, die binnenkort wordt gehouden en die vol gens kamergriffier Koops weieens de laatste beslote- ne zou kunnen zijn, zal be slist worden over een ver zoek van het Centrum voor Parlementaire Geschiede nis van de Nijmeegse Uni versiteit om inzage in de notulen van het Comité-Ge neraal van 24 en 25 oktober 1946 over het probleem van de grenscorrecties. Een en ander is noodzazke- lijk geoordeeld in verband in verband met een boek, dat IN VERBAND MET BOEK OVER GRENSCORRECTIES prof. mr. F. Duynstee aan het schrijven is over het kabinet- Beel (1946-1948). Het reglement van orde van de Kamer zegt dat de ge heimhouding over wat met gesloten deuren is gezegd, slechts kan worden opgehe ven in een eveneens besloten vergadering. De Kamer zal zich bij die gelegenheid di rect kunnen uitspreken over de vraag of de notulen van comité's-generaal mogen worden ingezien, als de aan vrager belooft daaruit niets over nog levende personen o- penbaar te zullen maken dan met hun toestemming. Van het comité-generaal over de grenscorrecties zijn nog twee sprekers in leven, de heren Van Boetzelaar van Ooster hout (oud-minister van Bui tenlandse Zaken) en Van der Goes van Naters (oud-lid, voor de PvdA). Zij hebben geen bezwaar tegen open baarmaking. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG de PvdA wil dat er op korte termijn gedaan wordt tegen de boven-norminkomens van i beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg artsen, thekers, specialisten). Tijdens het begrotingsdebat van Volksgezondheid in de Tw Kamer werd door het PvdA-Kamerlid Kolthoff een motie i diend waarin zij stelt dat deze overmatig hoge inkomens in volledig verdwenen moeten zijn. Ook vindt zij dat de zieken zen met ingang van 1981 een functionele bedrijfsadminist moeten gaan voeren, die een beter inzicht geeft in de kostei voor de verschillende handelingen worden berekend. Het ge systeem van tariefbeheersing voor de ziekenhuizen volgens de PvdA onvoldoende bij tot een verantwoorde ciering. Jap deels terug naar Dordrecht In het Dordrechts museum zijn tot en met 6 januari meer dan driehonderd voorwerpen te zien, af komstig van het Japanse oorlogsschip Kaiyo-Maru, dat rond 1865 op een Dordtse werf is ge bouwd. Het schip, dat voor de kust van Japan Is vergaan, herbergde een groot aantal goed gecon serveerde voorwerpen. Een van de employées van het museum torst een kruitvat dat vrijwel onge schonden, en zonder één druppel water erin, is opgedoken. Beterham- reclame is misleidend DEN HAAG (ANP) De beterham-reclame van Ho nig is misleidend. Dit heeft de Reclameraad uitgespro ken na een klacht van de Nederlandse Bakkerijstich ting. In een STER-spotje zegt Honig dat brinta beter is dan brood. Daarmee wordt de consument misleid. Het filmpje suggereert dat een bord brinta altijd beter is dan een broodmaaltijd en dat kan in het algemeen niet worden gezegd, aldus de Re clameraad. Ook heeft de Raad het filmpje over „Predictor" verboden. In strijd met de waarheid be weert de fabrikant dat een vrouw met dit produkt al di rect zeker kan weten of zij zwanger is of niet „als zij een paar dagen overtijd is". De aangeprezen test kan pas ui- usluitsel over zwangerschap geven als de vrouw minstens acht tot tien dagen overtijd is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tegenstellingen in de belangen van de landbouw en van het natuurbehoud belemmeren nog steeds de tot standkoming van overeenkom sten waardoor de landbouw een bijdra ge levert aan het behoud van natuur en landschappelijke waarde. Het komt nog steeds voor dat de denkwerelden vanuit de agrarische hoek en vanuit de hoek van natuurbehoud elkaar niet be grijpen. Dit komt vooral naar voren uit de houding van natuurbeschermers. Zij menen, dat alle gebieden in ons land die door de regering niet zijn aan gewezen voor een samengaan van land bouw en natuurbehoud, voor het be houd van natuurlijke waarden verlo ren gaan. Natuurbeschermers moeten met deze redenering erg oppassen dat het niet een zichzelf bewijzende stel- lingname wordt. Dat is de mening van drs.G.van der Lely, directeur Beheer Landbouwgronden van het ministerie van Landbouw en Visserij zoals hij die gisteren, in Giethoorn spre kend over ruilverkavelingen, naar voren bracht. Van der Lely wees erop dat uiteindelijk 86.000 hectare grond is aangewezen als ge bieden waarin waarden van natuur en landschap behouden dienen te blijven. Van deze 86.000 hectare is de helft be doeld als gebied waarin dat samen met aangepaste bedrijfsvoering mogelijk zal zijn. In de overigen zal dat uiteindelijk niet meer kunnen. De directeur betoogde echter dat boeren op vrijwillige basis kun nen meewerken aan het behoud van na tuur en landschap. De overheid kan hen niet dwingen om dit te doen in aangewe zen gebieden. Hij sloot echter niet uit dat wanneer te weinig boeren zich in het ge bied uitspreken voor het behoud van na tuur en landschap binnen hun gronden, overheidsmaatregelen nodig zullen zijn. Hij wilde daarbij niet van dwang spreken, („men moet gemotiveerd zijn, anders lukt het niet"), maar sloot een procedure in het kader van de onteigeningswet niet uit. Op dit moment is tussen rijk en provincies overeenstemming bereikt over de aanwij? zing van 55.000 hectare gronden die voor natuur en landschapsbehoud in aanmer king komen. De concrete aanwijzing is daarbij vertraagd door de langzame pro vinciale procedures. Van der Lely voerde daarbij als excuus aan dat de materie voor alle betrokkenen nieuw is, hetgeen tijd voor inwerking vergt. Hij wees echter strakke richtlijnen vanuit de rijksover heid als oplossing af. De huidige rand voorwaarden blijven gehandhaafd, zo zei hij. Die zijn: beheer moet een wezenlijke bijdrage leveren tot behoud van natuur en landschap, beheer van natuur en land schap moet inpasbaar zijn in agrarische bedrijfsvoering en de kosten moeten tegen de baten opwegen. Hoe dit wordt ingevuld zal op provinciale en regionale basis af hankelijk van het besrokken gebied beke ken moeten worden, aldus Van der Lely. „Er moet geen eenheidsworst voor heel Nederland ontstaan", zo zei hij. ADVERTENTIE Girosparen bij de NMB is misschien wel de makke lij kste manier om wat geld op zij te leggen. Het enige dat u nodig heeft is een bank- of girorekening. Bij de NMB of bij een andere instelling. Voor de bedragen die u wilt sparen, schrijft u dan ge woon een girootje uit. Doe het op de post en de rest gaat van zelf. Geld opnemen is al even simpel. Via een speciaal op nameformuliertje schrijft de NMB het door u gewenste be drag van uw girospaarreke ning weer over op uw gewone bank- of girorekening. U kunt dus altijd vrij over uw geld be schikken, tot f 5.000,- per maand. Bovendien krijgt u 1% méér rente dan op een gewone spaarrekening. Geen 4 '/2% zo als gebruikelijk, maar 5'/2%! Mooi meegenomen. Eén voorwaarde echter: de eerste inleg dient ten min ste tweehonderdvijftig gulden te bedragen. Geen 4'/?% maar 5'/2% rente! Coupon U krijgt alle gewenste informatie Hf. over NMB girosparen wanneer u for deze coupon in een gesloten en velop zonder postzegel opstuurt J naar de NMB, Antwoordnummer j, 131,1000 PA Amsterdam Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB Open voor mij een girospaar rekening OAankruisen wat gewenst is. Ik heb een betaalrekening ja/nee Rpknr'l I I I I I I II Naam; da Adres:. Woonplaats:. Datum: I Handtekening:. (bij minderjarigen moet ouder of voogd

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14