ndustrie bonden FNV willen sorter werken zekerstellen Half procent werknemers krijgt minimumloon niet Boekingen vakan ties blijven sterk achter )orzaken van „wiegedood log te weinig bekend £eidóc@otvumt binnenlandLEIDSE COURANT VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 Vijfploegendienst 35- urige werkweek Vervroegde uittreding bij 60 jaar Afgedankte onderzee bootjagers naar Spanje OOGLERAAR PLEIT VOOR INTENSIEF ONDERZOEK Kernwapens: maand uitstel Overheidsdiensten van Den Haag naar Emmen Van onze sociaal-economische redactie) N HAAG Bij het vaststellen van arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar hebben de industrie- uien FNV tevens uitdrukkelijk uit- proken, dat men uiterlijk in 1983 60-jarig-e leeftijd vervroegd moet inen uittreden, dat in dat jaar de irige werkweek en de vijfploegen- pst met een werkweek van 33,6 uur iten zijn ingevoerd en dat betaald educatief verlof opgenomen moet kunnen worden. In 1981 moet de basisvakantie tenminste 25 da gen bedragen. Al deze arbeidstijdverkortende maatregelen, gefaseerd in te voeren, dienen om ruimte te scheppen voor werkzoekenden. Door de fasering drukken de kosten niet op één jaar. Er worden garanties gevraagd dat openvallen de plaatsen inderdaad worden opgevuld. De in dustriebonden willen voorts onder meer over werk beperken, uitzendbureaus en koppelbazen verbannen en vrijaf met behoud van loon op 1 Bij de opening van de vergadering bleek voor zitter Arie Groenevelt zich eraan geërgerd te hebben, dat „Jan en alleman al een opvatting over het arbeidsvoorwaardenbeleid 1980 heeft verkondigd." Hij sprak in dit verband over „de bemoeizucht van ene Albeda, die al bij voorbaat alles verpest met een brief aan de Stichting van de Arbeid." In die brief heeft de minister van Sociale Zaken gesteld dat als de loonsverhoging boven een half procent uitgaat, dat meerdere zal worden teruggenomen door de regering via verhoging van premies en belastingen. Groene velt noemde dit een minachting voor wat wij met elkaar aan het doen zijn: het zoeken van het juiste beleid voor 1980. Metaalwerkgeversvoorzitter Ter Hart kreeg te horen, dat de vele vacatures waarover hij heeft geklaagd, aan de metaalondernemers zelf te wijten zijn. Zij hebben het beeld van de metaal industrie volgens Groenevelt zelf aangetast door tienduizenden mensen zonder meer op straat te schoppen en zij hebben het enthousias me en de werklust van de mensen weggeno men door slechte arbeidsomstandigheden. ederlands-Israëlische ntwikkelingshulp >or Egypte ÏIPHOL (ANP) Ne- and is bereid om samen Israel ontwikkelings- ecten op te zetten in pte. Dit heeft minister Koning gisteren ver- mi na terugkomst van bezoek aan Tel Aviv. ens De Koning bestaat er srael grote belangstelling 1 een dergelijke samenwer- 'op het gebied van de ont- ielingshulp. Voorwaarde het daadwerkelijk op po etten van projecten, aldus ewindsman, is dat Egypte hierom vraagt. De minister heeft tijdens zijn verblijf in Is rael een protocol ondertekend waarin een verhoging van de Nederlandse bijdrage voor de gezamenlijke activiteiten van Israel en Nederland voor de ontwikkelingshulp voor 1980 is opgenomen. Deze Neder landse bijdrage zal volgend jaar 7,5 miljoen gulden bedra gen, een miljoen meer dan dit jaar. Dit geld wordt voorname lijk besteed aan de opleidingen die mensen uit ontwikkelings landen aan Israëlische institu ten kunnen volgen. De oude onderzeebootjagers „Zeeland" en „Friesland" van de Koninklijke Marine zijn gisteren voor ruim een miljoen gulden verkocht aan een Spaans slopersbedrijf. Het ministerie van defensie had beide afgedankte jagers al overgedragen aan het mi nisterie van financiën. Na de kijkdagen in Den Helder vond gisterochtend de eigenlijke kijkdag plaats in Haarlem. De Zeeland werd in 1955 in dienst gesteld, de Friesland in 1956. De opbrengst van de verkoop zal ten goede komen aan de algemene middelen van het Rijk. )A-kamerlid lastingstelsel de helling K HAAG Het ontdui- van belasting maakt herbezinning op en een dening van het belas stelsel noodzakelijk. In bijzonder het systeem an loon- en inkomstenbe is daar aan toe. Dat oud-staatssecretaris financiën, het CDA- Kamerlid Van in een artikel in de ibundel van de Ne- andse Orde van Belas adviseurs. Rooyen bepleit daarin een cipiële en fundamentele iverweging van het belas stelsel. Hij noemt de ont- kelingen rondom de belas ontduiking „zeer veront- 2nd". Heer aandacht nodig voor iroblemen bij nenopauze (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Een meer- erheid in de Ttyeede Ka ler heeft tijdens het be- rotingsdebat van Volks- ezondheid er bij staatsse- etaris Veder-Smit op anged rongen meer aan- aeht te besteden aan de roblemen die gepaard aan met de menopauze, et VVD-kamerlid Vrij- ndt-Krijnen wees in een lotie erop dat één op de en vrouwen in Neder- ind zich in deze levensfa- bevindt. Ook consta- «rt zij dat in de litera- lur nauwelijks studies te inden zijn over dit onder- erp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een half procent van alle werknemers die het wettelijk mi nimumloon moeten ontvangen, krijgt dit in feite niet Deze onderbetaling komt het meest voor in de hout- en meubelindustrie en het minst in de voedings- en genotmiddelensector. De grootte van de onderbetalingen is ge middeld 8,5 procent, waarbij de grof ste onderbetalingen voorkomen in de schoenen - en leerwarenindustrie, waar het uitbetaalde loon 13,8 procent onder het wettelijk verplichte mini mum lag. het ministerie van Sociale Zaken op de toepassing van het wettelijk minimum loon in 1978. Nog voor het eind van het jaar zal het ministerie een gedetailleerd onderzoek publiceren naar de uitbetaling van wettelijk minimumloon in de klei nere detailhandelsondernemingen. In het eerste kwartaal 1980 volgt een soort gelijk onderzoek in de landbouw. Haarscheurtjes in DC-9's KLM SCHIPHOL (ANP) Bij drie DC-9-toestelIen van de KLM zijn onlangs bij een inspectie van de verster- kingspunten rond de achter deur haarscheurtjes ontdekt. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gisteren meege deeld. De scheurtjes zijn echter niet van dien aard dat er niet met de toestellen gevlogen kan worden. Dat blijkt volgens zijn zeggen ook uit de eisen van de Rijksluchtvaardienst. Volgens de voorschriften moeten de scheurtjes binnen duizend lan dingen zijn gemaakt. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Het gaat slecht met de verkoop van winter- vakanties. Vergele ken'met vorig jaar constateren de reis bureaus een sterke achterstand in het aantal boekingen. Dat geldt zowel voor warme landen als voor „sneeuw- landen". Een van de redenen is dat veel mensen de herfstva kantie hebben benut voor een.extra uit stapje en daardoor een beslissing over een wintervakantie hebben uitgesteld, aldus een woord voerder van de over koepelende organi satie ANVR. Uit een onderzoek van Toerkoop, een or ganisatie van 51 tour operators, is boven dien gebleken dat vooral de klad zit in de vliegvakanties. Veel wintersporters schijnen hun eigen stekkie te hebben ge vonden en regelen hun reis zelf. Als ver voermiddel kiezen zij dan de eigen auto. Maar ook de touring car is een grote con current voor het vliegtuig, zo blijkt uit het Toerkoop-onder zoek. Een andere reden voor het achterblijven van de verkoop van wintervakanties is volgens Toerkoop dat een aantal mensen tot het laatste moment wacht met boeken. In voorgaande jaren is gebleken dat reisorga nisatoren op de val reep best bereid zijn om iets van de prijs af te doen om stoelen en bedden bezet te krij gen. Vorig jaar was het aantal boekingen op het laatste moment opvallend groot. Overigens is er vol gens de ANVR de laatste tien dagen weer enige toenemen de activiteit te be speuren in de ver koop van „warme" winterreizen naar overwinteringslan- den. Maar voor de sneeuwlanden neemt de Nederlandse va kantieganger voorals nog een afwachtende houding aan. 99 (Van een onzer verslaggevers) RECHT Van de 176.000 in 1978 ge en kinderen werden er 1257 dood ge en en overleden er in het eerste le- sjaar 1682. Van dit laatste aantal nden vorig jaar 151 geboekt als otselingen dood. oorzaak onbe- ïd". Men noemt dit een „wiegedood", irmee het verschijnsel wordt aange- d, dat zuigelingen plotseling, schijn- r zonder aanwijsbare oorzaak, over- en. In 1969 was het aantal wiegedo- nog slechts 12 volgens de cijfers het Centraal Bureau voor de Sta llek. Dr. J. Huber (56), vele jaren als patholoog anatoom met speciale belangstelling voor kindergeneeskunde in Canada werkzaam en nu benoemd lector in de kinderpatho- logie aan de Utrechtse universiteit, wil een onderzoek gaan instellen naar de oor zaken van de wiegedood. Een onderzoek, waarbij hij zeker de medewerking van de ouders nodig zal hebben, oftidat in ver band met dit onderzoek sectie op de lijkjes van de kinderen moet worden verricht. Dr. Huber neemt vooralsnog niet aan, dat een zo groot aantal kinderen aan werke lijk onbekende oorzaken overlijdt. De (te) grote eerlijkheid van de arts, die de dood constateert, kan oorzaak ervan zijn dat hij als doodsoorzaak noteert: „onbekend", omdat hij het werkelijk niet weet. Overi gens houdt dr. Huber nog met een andere mogelijkheid rekening. In zijn eerste rede vanmiddag op de Utrechtse universiteit zei hij: „Of is het gemakzucht en boeken we maar voor de vuist weg? Ik denk, maar ik kan het niet bewijzen, dat de toe name van wat we wiegedood noemen schijnbaar is". Nederland staat samen met Zweden, wat de zuigelingensterfte en ook wat de wie gedood betreft, er zeer gunstig voor. Toch pleit dr. Huber voor een goed opgezet Ne derlands onderzoek, naast een onderzoek dat door de EG-landen gezamenlijk wordt verricht. HET parlement heeft de moeilijke beslissing over de moder nisering van de kernwapens voor de middellange afstand met tenminste een maand uitgesteld. Dat is in feite de enige wezenlijke conclusie, die getrokken kan worden uit het ka merdebat over de NAVO, dat gisteravond werd beëindigd. Het enige andere nieuwe element, toegevoegd aan de moei zame discussie over de Nederlandse deelname aan de nieuwe NAVO-initiatieven, is dat minister Scholten van Defensie zich bereid verklaarde zich binnen de NAVO in te zetten voor de „vertrekpunten" van de CDA-fractie. Die wensen-, lijst van de christendemocraten wijkt op wezenlijke punten af van de NAVO-voornemens. De minister is daarmee aan zienlijk verdeT gegaan dan vorige week, toen hij nog slechts bereid was om het CDA-wensenlijstje zonder commentaar zijnerzijds aan de NAVO-partners toe te zenden. DAARMEE is bereikt, dat de regering de laatste onderhan delingsronden binnen de NAVO van komende maand ingaat met de duidelijke boodschap van het CDA: geen beslissing over de 572 nieuwe atoomwapens, maar een aanzienlijk be perkter aantal. Verder nü geen beslissing over de daadwer kelijke stationering van die wapens, maar pas over twee jaar, aan de hand van de uitkomsten van inmiddels begonnen olt- derhandelingen met het Oostblok over wapenbeperking. MAAR met deze beperkte overwinning van het CDA op de regering zijn de interne Nederlandse politieke problemen nog niet opgelost. Want vrij duidelijk is dat de stemming in de NAVO er niet naar is om volledig aan de Nederlandse wensen tegemoet te komen; integendeel, men denkt er in meerderheid geheel anders over. Dat betekent, dat minister Scholten midden volgende maand zeer waarschijnlijk zal te rugkomen uit Parijs met de mededeling, dat hij het echt heeft geprobeerd, maar niettemin geen resultaten heeft kun nen bereiken. Dan staat het parlement, en met name de CDA-fractie als grootste regeringspartij, voor de vraag hoe het verder moet. Maar, wanneer de motie van Brinkhorst (D'66), waarin staat dat de regering half december in de NAVO-raad slechts on der voorbehoud van de parlementaire goedkeuring akkoord kan gaan met de NAVO-beslisSing, wordt aangenomen, dan krijgt de Tweede Kamer toch het laatste woord. Zal Neder land uiteindelijk buigen voor de NAVO, of deels een eigen weg inslaan en een blijvend voorbehoud maken betreffende de daadwerkelijke stationering van de wapens? Het debat van deze week heeft aan de oplossing van die fundamentele probleemstelling nog weinig bijgedragen. De vaderlandse po litiek wacht derhalve een uiterst moeilijke decembermaand. (Van een onzer verslaggevers) EMMEN De foto- en film dienst van Defensie verhuist van Den Haag naar Emmen. Veertig hoogwaardige ar- beidssplaatsen zullen hoofdza kelijk bezet worden door het personeel dat mee komt. Bo vendien is het dan zeker dat de topografische dienst van de landmacht van Delft naar Em men verhuist. Burgemeester drs. H. A. Beu- sekamp van Emmen heeft dit de raad van zijn gemeente la ten weten. Hiermee komt het aantal arbeidsplaatsen dat in het kader van de spreiding van Rijksdiensten via Defensie aan Emmen toevalt op 560. Er zijn 800 banen toegezegd. VRIJ KOUD De Bilt - Vrijwel geheel Euro pa bevindt zich nu in koude lucht. Hierin komen enkele" buien voor, waarvan sommige met hagel en onweer. De. buien worden afgewisseld door flinke opklaringen. Hierbij daalt de temperatuur in de nacht van vrijdag op zaterdag tot om het vriespunt. Overdag loopt de temperatuur niet ho ger op dan ongeveer zeven graden. Een kleine depressie, die giste ren ten westen van Bretagne tot ontwikkeling kwam is met grote snelheid ten zuiden van ons land naar Polen getrok ken. Ze ging vergezeld van een omvangrijk regengebied. In Nederland viel de meeste regen in zuid- Limburg, onge veer 20 mm. Achter de storing om is de koude lucht nu ook Dver Frankrijk uitgestroomd. Vooruitzichten voor zondag: Vooral eerst buien, later meer opklaringen. Iets kouder. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon 1 tot 5. Min. temp. omstreeks 4 gr. Max. temp. omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer- Amsterdam weerlicht 10 P 7'*° De Bilt onweer 10 3 Deelen onweer 9 2 Eelde regenbul 9 1 Eindhoven weerlicht 9 13 Den Helder hagelbui 10 2 Luchth. R'dam weerlicht 9 2 Twente regenbul 8 2 Vllsslngen l.bew. 10 7 Z,-Limburg zw.bew. 9 26 Aberdeen h.bew. 7 0 Bordeaux Frankfort Luxemburg

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13