■EG-parlement akkoord met ^kortingen %>p landbouw mw Iraanse studenten: geen aanval op buitenlanders Kennedy verwijt Carter volledig te zijn erkiezingen in Kenia maken einde aan Kenyatta-ti jdperk Succes op conferentie over Rhodesië dichtbij? ^buitenland Zelferiergie besparen Klif, DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 ïrla^Édward Kennedy BOSTON Senator Edward Kennedy, de 47-jarige broer van de vermoorde president John en senator Robert, pro beert te bereiken wat vóór hem in deze eeuw nog niemand is gelukt: een zittende president van de eigen partij verslaan. Kennedy is gisteren „zonder zich illusies te maken" zijn campagne begonnen met een scherpe aanval op president Carter, die hij verweet als pre sident „volledig te zijn mis lukt". Onder de regering van Carter zijn de VS in een crisis wegge zonken.'„Wij horen geen duidelij ke signalen uit het centrum van de macht. Er worden geen doelen gesteld, de middelen om ze te be reiken worden verwaarloosd. Conflicten over de richting ver warren onze beslissingen. De re gering stamelt. De vrees ver breidt zich dat onze leiders zich op de terugtocht hebben begeven. De inflatie nmeemt toe en een energiepolitiek ontbreekt. Ik heb een andere kijk, namelijk op een krachtig en effectief president schap". „Dit land is niet bereid de aftocht te blazen. Het is bereid vooruit te gaan. Het is bereid weerstand te bieden. En ik ben dat ook", zei Kennedy. Hij schetste enkele van de problemen waarmee zijn land kampt. „Gezinnen steken zich in de schulden en moeten financieel lijden om hun kinderen een op leiding te geven. Dit jaar moet de armste tien procent van ons volk 119 procent van zijn inkomen be steden aan de eerste levensbe hoeften. Dat betekent dat ze het zonder een aantal van die be hoeften hebben moeten stellen. We moeten effectieve oplossin gen vinden voor probleemgebie den als onderwijs en werkgele genheid, speciaal voor de jonge ren die nu op de arbeidsmarkt komen. Ook moeten we maatre gelen nemen om van onze steden weer plaatsen te maken waar menden in waardigheid en veilig heid kunnen leven". Op energiebeleid riep Kennedy op tot een beleid „met zoveel ver beeldingskracht dat onze burgers spaarzaam zijn met bekende energiebronnen, en dat we de speurtocht naar nieuwe vormen van energie, zoals bijvoorbeeld zonneënergie, versnellen". Kennedy heeft zoals bekend lang geaarzeld, eer hij zich twintig jaar na zijn broer John, voor het pre sidentschap kandidaat stelde. Fa milietragedies, verantwoordelijk heden en persoonlijke problemen hebben hem van een eerdere kandidatuur weerhouden. Nu acht Kennedy zich kennelijk sterk genoeg voor de strijd tegen Carter en tegen Jerry Brown, de populaire gouverneur van Cali- fornië. Op 21 januari zullen Car ter en Kennedy voor het eerst met elkaar de degens kruisen tij dens een debat in Des Moines. Daarna begint de grote afvalrace van onofficiële voorverkiezingen, met als eerste die in Puerto Rico (17 februari) en New Hampshire (26 februari). In de zomer vinden de partijconventies plaats, waarin de twee partijen hun kandidaat aanwijzen. ieu» heel •oruii VOO syn^i me» y lobt I STRAATSBURG Het Europese par lement is gisteren akkoord gegaan met de voorstellen van de begroting scommissie, en met name van de voor zitter van die commissie, de Neder landse socialist P. Dankert, voor aan zienlijke kortingen op de landbouw begroting ten bedrage van 756 miljoen gulden. 675 miljoen gulden hiervan wordt overgebracht naar de reserves. Het parlement stemde verder in met een stevige verhoging van de zoge naamde medeverantwoordelijkheids- heffing, de „straf" die grote bedrijven moeten betalen voor hun bijdrage aan de groei van het zuiveloverschot in de EG. 'Het parlement heeft er door deze beslissing voor gezorgd, dat da Europese ministerraad binnenkort moeilijke besprekingen over de landbouwbegroting te wachten staan. Wanneer slechts twee grote EG-landen met de door het parlement aangebrachte wijzigingen in de be groting instemmen, verliest het eventuele veto" van andere landen zijn kracht en krijgen de parlementariërs hun zin. Zij zijn namelijk uit op het verkleinen van het landbouwaandeel in de hele EG-begroting (momenteel drie vierde) en willen een verdere groei van het zuivelover schot tegengaan. Met «ame de Italiaanse en Britse regering (twee grote landen) hebben al vaak geklaagd over de hoge landbouwkosten. Volgens Dankert betekent de overbrenging van de 675 miljoen gulden van landbouw naar de reserves van de EG, een vergroting van de po litieke macht van het Europese parlement. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en de ministers van de lidstaten mogen namelijk niet zonder meer uit deze resreves putten. Zij moeten daarvoor toestemming heb ben van het parlement. Het bedrag van 81 mil joen gulden, dat uiteindelijk door de verschui ving wordt bespaard, kan worden gebruikt voor de verbetering van de werkgelegenheid in de EG. Het voorstel van Dankert om de eigen middelen van de EG te vergroten, werd door het parlement verworpen. Het plan omvatte een verhoging van de afdracht van de BTW- opbrengst van één tot anderhalf procent, om zodoende te voorkomen dat de eigen middelen van de EG in 1981 uitgeput raken, zoals eerder uit de begroting was gebleken. Zelfmoord poging Wagner SAO PAULO (AP) Ex-nazi Franz Gustav Wagner, die in West-Duitsland wordt gezocht wegens oorlogsmisdrijven, is gistermorgen in Sao Paulo in het ziekenhuis opgenomen. Volgens onbevestigde berich ten uit het ziekenhuis zou Wagner zijn opgenomen nadat hij had geprobeerd zichzelf met een klein zakmes van het leven te beroven. Het ziekenhuis weigerde nade re bijzonderheden te geven en buiten het gebouw werden wachten neergezet om journa listen tegen te houden. Eerder dit jaar heeft Brazilië geweigerd Wagner aan West- Duitsland uit te leveren en hij werd vrijgelaten. Toen hij tij dens de uitleveringsprocedure in een psychiatrisch zieken huis gevangen werd gehouden, ondernam de ex-nazi een zelf moordpoging door de glazen van zijn bril door te slikken. Zuid-Korea bouwt „Chinese" muur GENEVE Volgens een ooggetuigeverklaring van een Italiaans politicus is Zuid-Korea langs de demar catielijn begonnen met de bouw van een vestingachti ge muur. De tot de Italiaanse commu nistische partij behorende voorzitter van de „internatio nale verbindingscommissie voor de onafhankelijke en vreedzame hereniging van Korea", Lucio Luzzatto, zei te gen journalisten in Genève dat hij tijdens een bezoek aan Noord-Korea ten oosten van Panmunjom de muur had ge- ran onze correspondente Victoria Brittain) (NAIROBI De vandaag te houden verkiezingen in Kenia zullen een daad werkelijk einde maken aan het Keny- Itta-tijdperk. Daniel Arap Moi, die vijftien maanden geleden na het over lijden van Kenyatta, de man die het land naar de onafhankelijkheid voer de, het presidentschap overnam, heeft pen minister uit het Kenyatta-kabinet ontslagen, maar wel radicale verande ringen doorgevoerd onder de ambtena ren op de verschillende ministeries en Ie medewerkers aan semi-overheidsin- tellingen. Sinds mei van dit jaar heb ben velen die zagen aankomen dat hun dagen op hoge regeringsposten geteld waren, de verkiezingen aangewend om iun gezicht te redden. Onder het mom dat ze zich kandidaat zouden stellen foor de verkiezingen, hebben tiental len mensen hun functies neergelegd. parlement. Maar zij die het redden, zullen trachten om het parlement weer te veran deren in het machtige lichaam dat het vlak na de onafhankelijkheid was.'fclntus- sen kan president Moi erop rekenen, dat de Keniase kiezers zich tegen verschillen de ministers van zijn kabinet zullen uit spreken. Verder wordt verwacht, dat pre sident Moi zelf een aantal heren uit het Kenyatta-tijdperk minder invloed zal toe kennen, zoals de ministers van defensie, samenwerking, onderwijs, landbouw en buitenlandse zaken. Allen hebben presi dent Moi op de een of andere manier te gen zich in het harnas gejaagd. Sommigen waren in 1976 op de door de Keniase Afri kaanse Eenheidspartij (KANU) georgani seerde bijeenkomst in Nèkuru, waar in het openbaar werd voorgesteld om de grondwet zódanig te wijzigen dat Moi, die toen vice-president was, president Keny atta niet automatisch zou opvolgen. Omdat er bij de verkiezingen van 1974 tal loze aantijgingen van fraude zijn geweest, waarover zelfs verschillende rechtszaken zijn gevoerd, is het kies-systeem dit jaar gewijzigd. Een van de onderedelen daar van heeft betrekking op de financiën. In Kenia is wettelijk vastgelegd, dat de kan didaten in de drie weken durende verkie zingscampagne niet meer dan 40.000 shil ling (ongeveer 12.000 gulden) mogen uit en weggeven. In de afgelopen maanden zijn er echter reusachtige bedragen be steed aan de zogenaamde „harambee" bij eenkomsten, waarop geld wordt ingeza meld voor projecten als scholen en apo theken. Ngengi Muigai, een neef van Kenyatta, gaf vorige maand vlak voor de verkiezingen tijdens zo'n bijeenkomst in zijn kiesdistrict 345.000 shilling (ongeveer 93.000 gulden) weg. Het geld was afkom stig van hemzelf en vrienden. En Njenga Karume, de voorzitter van de belangrijk ste Keniase gezondheids- en zakenorgani- satie en een vooraanstaand lid van de zo geheten „Verander de Grondwet"-groep, gaat er prat op dat» hij geholpen heeft meer dan 4 miljoen shilling (1,2 miljoen gulden) in_te zamelen. (Copyright The Guardian) Mount Everest wordt in winter beklommen WARSCHAU (AP) Poolse bergbeklimmers zullen deze winter proberen de Mount Everest te bedwingen, zo heeft de nationale alpinistenvereni ging in Warschau bekend ge maakt. Ryszard Szafirski, de onder voorzitter van de vereniging lei dat de regering van Nepal vorige week daartoe de nodige toestemming heeft verstrekt. ^Arrestaties ."'in Praag LONDEN (AP) Uit Praag Wordt een nieuwe golf van ar restaties gemeld onder activis ten van de mensenrechtenbe weging Charta-77. Het persa gentschap Palach, dat gespeci- m «liseerd is in nieuws over Tsje chische dissidenten, zegt in een telefoongesprek uit Praag te hebben vernomen dat sinds toaandag meer dan tien leden van Charta-77 zijn gearres teerd en ondervraagd. de EnergySaver. en geld verdienen met uw C.V. installatie De waterpomp van vrijwel alle C.V.-installaties J werkt 8670 uur per jaar. Of er nu gestookt wordt of niet. 2700 uur is al voldoende om de warmte 41 effektief te transporteren. De Energy-saver regelt Jï dat! Geheel automatisch bespaart hij u 20'n 6000 draaiuren aan stroomkosten per jaar. e| De prijs? 119,~(incl. b.tw.)! In een handomdraai éj door iedereen zelf gemonteerd en binnen één jaar ^4 ^terugverdiend. C()upon Bestel de Energy-saver via de telefoon 01751-19219' of door deze coupon ingevuld zonder postzegel op te sturen naar: Elektronika Distributie Nederland B.V. antwoordnummer 100, Wassenaar. wijze van betaling: overgemaakt op postgiro nr. 3860456 rembours (betaling aan de postbode) Bespaar Watt met de EnergySaver Vrouw mag op Zweedse troon STOCKHOLM De Zweedse Rijksdag heeft definitief goed keuring verleend aan een wetsontwerp dat het mogelijk maakt dat de nu twee-jarige prinses Victoria haar vader, koning Karei Gustaaf, op de troon zal opvolgen. Volgens de op 1 januari a.s. van kracht wordende wet wordt het eers tgeboren kind troonopvolger, ongeacht het feit of het een jongen of een meisje is. Onder de kreet „Down with the USA" buigen Iraanse studen ten, die de Amerikaanse ambassade be zet houden, zich neer voor hun dagelijkse ge beden. TEHERAN De Iraanse studenten die ongeveer honderd mensen gijzelen in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran, hebben gisteren verklaard dat nie mand in Teheran buitenlanders zal aanvallen. Dit zou volgens hen ook gel den voor de Amerikanen. „Laat de we reld niet denken dat de Iraniërs bees ten zijn. We staan niet vijandig tegen over volkeren, maar tegenover regerin gen". Deze mededeling volgde op be richten dat Amerikanen in Iran op gro te schaal onderdoken. Volgens de studenten, die de uitlevering van de sjah eisen, heeft de bezetting van de ambassade „de misdadige VS en hun slaafse huurlingen werkelijk schrik aan gejaagd". Zij zeggen over aanwijzingen te beschikken dat in hun land verblijvende buitenlanders, in het bijzonder Amerika nen, vermoord of ontvoerd worden door „lakeien" van de VS, die daarmee Iran in een kwaad daglicht willen stellen. Waarnemers tasten nog steeds in het duis ter omtrent de identiteit van de bezetters van de Amerikaanse ambassade. Sommi gen veronderstellen zelfs dat het gaat om aanhangers van de fedayeen, een groepe ring van linkse stadsguerrilla's die zeer actief is geweest bij het ten val brengen van de sjah. Zij zouden met hun actie een wig willen drijven tussen Khomeini en de VS. Fedayeen-aanhangers verwijten de ayatollah namelijk al sinds enige tijd dat hij, ondanks zijn anti-Amerikaanse uit spraken, in werkelijkheid nauw samen werkt met de VS. De fedayeen zouden Khomeinj wellicht willen verleiden tot een besluit de bezetting van de Ameri kaanse ambassade te beëindigen, waarmee dan de veronderstekde samenwerking met de VS zou zijn aangetoond. Natusch belooft herstel democratie in Bolivia LA PAZ Kolonel Alberto Natusch, de nieuwe mach thebber van Bolivia heeft het standrecht opgeheven, een einde gemaakt aan de perscensuur, de Bolivianen opgeroepen om mee te wer ken aan de opbouw van de democratie en verkiezingen vóór 1980 aangekondigd. Natusch zei verder, dat het Congres zijn normale functies zou herkrijgen en dat de Boli viaanse vakcentrale zich weer vrijlijk kan ontplooien. Het Boliviaanse vakverbond heeft, naar aanleiding van Na tusch' beloften besloten om het stakingsparool in te trekken. Al eén week lang lag het soci aal-economische leven in Boli via stil uit protest tegen Na tusch' staatsgreep. In La Paz zijn gisteren acht militairen om het leven geko men. Zij zaten in twee,tanks, die door enige honderden de monstranten werden aange vallen. kilo Ontvoerde Amerikaan vrijgelaten SAN SALVADOR (AP) Na een gevangenschap van 47 da gen is gisteravond in de Mid- denamerikaanse staat El Sal vador een ingenieur van een Amerikaans electron ica-be- drijf de Portoricaan Fausto Buchelli, door zijn ontvoerders vrijgelaten. Giscard: geen discussie over dood Boulin PARIJS (DPA-AFP) De Franse president Valery Gis-, card d'Estaing heeft zijn land ertoe opgeroepen de discussies over de redenen voor de zelf moord van minister van ar beid Robert Boulin te staken. Giscard maande woensdag in de ministerraad in Parijs om de doden te laten rusten en zich bezig te houden met de oplossing van actuele proble men van het land. Boulin be roofde zich begin vorige week van het leven na onthullingen over een grondaffaire. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Staat de Rhode- sië-conferentie op het punt te mislukken of zal ze spoe dig met succes bekroond worden? Hoewel conferen tievoorzitter Lord Carring- ton gisteren in het Hoger huis gezegd heeft» dat een gunstig besluit van de on derhandelingen niet lang niet meer op zich zal laten wachten, komt president Kaunda van Zambia van daag voor overleg naar Lon den, met de belofte van vier Gemenebestleiders om troe pen te-leveren, die in Zim- babwe-Rhodesië de orde zul len handhaven voor dat land onafhankelijk wordt Die vier Gemenebestnaties zijn Australië, Canada, India en Nigeria. De Rhodesische strijdkrachten en de guerrilla- eenheden van het Front zou den in die tijd op non-actief gesteld worden. Het Patriot tisch Front toont zich bereid dit compromis te aanvaarden. Bri(se voornemen om de han delssancties tegen Rhodesië niet meer te vernieuwen. Zij verstrijken per 15 november. Volgens het Front moeten de handelssancties van kracht blijven, totdat in Londen een algemeen akkoord bereikt is over de toekomst van Zimbab we. De presidenten van de Frontlijnstaten steunen die eis. De Britse regering heeft gis teravond een wetsontwerp in gediend om Rhodesië in de kortste keren weer door Lon den te laten besturen, tot het een onafhankelijk Zimbabwe is. Premier Thatcher en Lord Carrington zitten twee vuren. Het grootste deel van de Con servatieve lagerhuisleden zal .vandaag weigeren te stemmen voor een eventuele verlenging van de handelssancties.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9