Sassenheim krijgt vrije academie Tuinders de dupe van woningbouw in t Lien Oudere inwoners van Voorschoten in de knel is regTcT HALVE PRIJS! LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 SASSENHEIM De Sassenheimse Vrije Academie voor Beeldende Kunsten is einde lijk een feit. Dit instituut zal op 4 januari 1980 geopend worden op de bovenverdieping van het kantoor van bouwbedrijf Van Bre da in de Kerklaan. een voormalige super markt. De opgerichte stichting 'Tussen Dc- ver en Poelgeest' heeft zich onder aanvoe ring van de Sassenheimer Maarten Groene- veld enthousiast ingezet voor de totstandko ming van een vrije academie in Sassenheim naar een voorbeeld van de Vrije Academie van Nunspeet. Er komt organisatorisch veel kijken bij het op zetten van een academie voor beeldende kun sten. De voorbereidingen hebben dan ook twee jaar in beslag genomen. In die periode moest er een geschikte ruimte gevonden worden en me dewerking worden verkregen van het Sassen heimse gemeentebestuur. De academie heeft tot doel mensen die geïntereseerd zijn in beeldende leunst de kans te geven zich te ontplooien in de praktijk en theorie ervan. Daarbij mag de socia le functie van de academie niet over het hoofd worden gezien. De bestuursleden van 'Tussen Dever en Poel geest' hebben veel vrije tijd gestoken in het op richten van de academie en daaruit is nu een zeer uitgebreid programma ontstaan. De cursis ten zullen ongeveer 123 lessen per cursusjaar krijgen en de vakantiedagen zin zo ingedeeld binnen het lesrooster dat deze samenvallen met de gebruikelijke schoolvakantiedagen. Er wordt les gegeven door verschillende kunstenaars, waaronder Jim de Graaf, Giel Langeveld en als reserveleraar zal B. Idzahie inspringen. Voor het praktisch onderricht worden materialen ge bruikt zoals olieverf, plakaatverf, houtskool en grafiet. Daarnaast kunnen er lessen gevolgd worden in onder meer druktechnieken en schoonschrijfkunst. Theoretisch lessen worden gegeven in vakken als kleurenleer, kompositieleer, materiaalken nis, kunstgeschiedenis en anatomie. Het bestuur heeft het plan opgevat om in de nabije toe komst naast de dinsdag- en vrijdagavond en za terdagmorgen enkele randactiviteiten waaron der een cursus voor huisvrouwen. Deze zal „on der schooltijd" gegeven worden. Voor de toelating op de vrije academie is geen vooropleiding vereist. Leerlingen die met en zonder ervaring welkom zijn, kunnen hun ei gen tempo bepalen. Het pand aan de Sassenheimse Kerklaan waarin de Vrije Academie huisvesting heeft gevonden. JAREN WACHTEN OP PLAATS IN BEJAARDENOORD VOORSCHOTEN Bejaarden in Voor schoten die geplaatst willen worden in ffii bejaardenoord komen veelal op een vrachtlijst. De wachttijd kan wel enige jaren zijn. Hoewel Voorschoten vier be jaardencentra heeft, bedraagt de reële op name voor Voorschotenaren maximaal 120. Huize „Adegeest" is vrijwel geheel voor de Voorschotense bejaarden, van de 98 plaatsen zijn er thans 80 ingenomen door Voorschotense ingezetenen. Van de 132 plaatsen in het Hofflants Huys zijn er slechts 22 voor Voorschoten bestemd, ten aanzien van Forescate en Huize „Oud-Bijdorp" heeft Voorschoten geen enkel recht. Het laatste tehuis is voor ou dere religieuzen. De commissie welzijn opperde gisteren het idee om in samenwerking met de omliggen de gemeenten te komen tot een bejaarde noord, waar de zogenaamd moeilijk plaats bare ouderen opgenomen kunnen worden. Dat zijn ouderen, die net niet Hulpbehoe vend genoeg zijn voor een verpleegtehuis, maar ook niet mee kunnen in een verzor gingstehuis. Ook de bejaarden, die thans wonen in de twee Voorschotense service flats, komen vrijwel op straat te staan zodra zij hulpbehoevend of ziekelijk worden. De serviceflats hebben geen verpleegkundige hulp voldoende. Bij de bespreking van het jaarrapport van de Indicatiecommissie Be jaarden toonden de commissieleden zich pessimistisch over de toekomst van de be jaarden. Er is thans een wachtlijst met 80 bejaarden, waaronder echtparen. Hoewel bejaarden een voorkeur hebben voor het modernste bejaardencentrum „Hof flants Huys" in de wijk Noord-Hofland, is de plaatsing gebonden aan de eis van het bestuur minstens vijf jaar humanist zijn en onkerkelijk. Wethouder Marselis deed de toezegging spoedig uit te komen met een nota over het Bejaardenbeleid in de ge meente. Noodzakelijk, mede omdat ook de zelfstandig wonende bejaarden in geval van nood niet alle gezinshulp kunnen verkrijgen wegens de beperking van het aantal gezins verzorgers opgelegd door de rijksoverheid. De commissie welzijn gaat akkoord met de bouw van 22 wooneenheden voor alleen staanden en tweepersoonshuishoudens in Bijdorp I. Bedenkingen zijn er o.a. bij het CDA tegen de 10 éénkamerwoningen. Het CDA ziet liever allemaal 2-kamerwoningen. De verdeling van deze wooneenheden zal geschieden door de woningadviescommissie en in de praktijk zal het merendeel van de woningen ten goede komen aan de huisves ting van jongeren. IN LEIDSCHENDAM: LEIDSCHENDAM „Als ik mijn land niet had verkocht zou ik nog niets weten. Ik zit hier op een schopstoel omdat hier woningen gebouwd moeten worden. De gemeente heeft nog bij niemand een aanbod gedaan, wij we ten gewoon niet wat de gemeente wil. Ze willen sociale woningbouw, maar moet dat over de ruggen van de tuinders heen Aldus een van de middelgrote tuinders in t'Lien in Leidschendam die met nog enkele col lega's zijn grond aan bouwbedrijf Tetteroo Zn. heeft verkocht. Hij wil zijn naam liever niet in de krant („ik heb liever geen lelijke ge- achten om me heen") maar is, na de voorlich tingsavond over Leidschendams nieuwe woon wijk. wél bereid het één en ander uit de doeken të doen. „Ik heb Tetteroo alleen mijn grond Verkocht maar geen opstanden. De gemeente zou de grond hebben gekocht met bovendien een vergoeding voor de kassen die er op staan. De grondopbrengst is belastingsvrij maar over die vergoeding moet ik belasting betalen. De provincie zou nooit toestaan dat de gemeente ■rond koopt voor een prijs waarin een vergoe ding voor de kassen is opgenomen. Waarom de provincie dat niet toestaat weet ik niet want in den Haag is dat wel mogelijk. De tuinders daar ?ijn er destijds aardig uitgesprongen". Overleg k» het 43 hectare grote gebied wonen 23 tuin ders met bedrijven van 1 tot 4 ha. Tien jaar ge- teden had de gemeente al plannen met t'Lien. Na gesprekken met de tuinders werd wegens de te verwachten hoge kosten werd van het hele plan afgezien. Vorig jaar kwam hat plan échter opnieuw ter tafel. Het gebied was lang zamerhand door bebouwing omgeven en op ad- Yies van de provincie zouden hier ook wonin- jen gebouwd moeten worden. Het stedebouw- fundig bureau OD205 maakte een voorlopig phetsplan en de gemeentraad werd meege- êeld dat met de tuinders en met het bestuur van de Leidschendamse afdeling van de Land en Tuinbouwbond overleg zou worden ge pleegd. „We zijn met de hele groep van 23 tuinders tweemaal op het gemeentehuis geweest waarbij ons is meegeeeld dat we in 1981 of 1982 weg moesten. Vervolgens kwam een taxateur die even rondkeek en zijn kaartje afgaf met de mededeling „als je interesse hebt horen we het wel". Daar hebben we toch wel even van staan kijken. De gemeente weet toch precies wat hier staat en de gemeente heeft toch interesse en niet andersom? Ons valt niets te verwijten want we hebben niet eens een aanbod gekregen". Gepikeerd De tuinders blijken lichtelijk gepikeerd over de opmerking van wethouder van Dongen dat zij grote offers zouden moeten brengen. Het me rendeel van de tuinders wil het bedrijf beëindi gen en twee zijn er al vertrokken. Binnen één jaar willen nog vijf tuinders vertrekken. Zeven tuinders willen verhuizen naar gelijkwaardige grond maar die is volgens hen in Leidschen dam niet te verkrijgen. Een tuinder in t'Lie- n:.,een nieuw bedrijf opzetten kost kassen, een woning en kasverwarming, samen ongeveer anderhalf miljoen per hectare. Grond als in Leidschendam is vrijwel nergens te krijgen. Het zal zeker vijf tot zes jaar duren voor de door de gemeente voorgestelde grond in Bleis- wijk weer een beetje goed is en wie betaalt die jarenlange derving aan inkomsten?. Wat ook wel eens vergeten wordt is dat we als tuinders, nog afgezien van de toeleveringsbedrijven, aan zo'n 90 man werk verschaffen, waar moeten die dan heen"? Aan de waarschuwing van wethouder van Dongen (eerst een slechte koper genoemd maar bij nader vragen „voor de gemeente natuurlijk een hele goeie") dat grondspeculanten met ont eigening rekening dienen te houden tilt men niet zo zwaar. „Met onteigening kan makkelijk vijf, misschien wel zes jaar heengaan en zo lang kan de gemeente niet wachten". .ADVERTENTIE In verband met een nieuw aangekochte collectie, moet ons pand leeg. I TOTALE VERKOOP! ALLES KOET WEG! Grijp Uw kans om nu een echt PERZISCH of OOSTERS tapijt te kopen. 8000 stuks gaan nu de deur Enkele voorbeelden: AHAR 350x250.5300; - NU 2950, HAMADAN 300x200 -£90; - NU 495, - KASHKAY 300x200 NU 1100. HKRIZ 300x200 HM.-- NU 1650,- HAMADAN 240x170 -iOG.-- NU 395, QUASHKAY 240x170 JA90-,-- NU 995,- BOCHARA 160x 90 NL' 595,-- SAVEH 150x100 -W*. NU 298,-- HAMADAN 160x 90 -38e.- NU 140.-- BELUTCH 60\ 40 -8* NU 45. I GDSTERS r IAP1JT - Achterhakkers 13-14 Dordrecht Tel 078 - 130022. Vindt U de prijs van het tapijt Uwer keuze nog te hoog, doe dan rustig een bod, want ALLES MOET WEG! Hcaat van echtheid Reserveren mogelijk tegen aanbetaling van 20 Leiderdorpse informatie markt weer een succes De informatiemarkt die gisteravond in Leiderdorp gehouden werd, bleek ook dit jaar weer een succes. Hoewel het bezoekersaantal van vorig jaar bij lange na niet gehaald werd waren er toch weer vele Leiderdorpers op de been om bij tal van kraampjes informatie te vergaren over het verenigingsleven in hun gemeente. Gedurende de gehele avond vonden bovendien optredens plaats van ondermeer het Leiderdorps Kamerkoor en de plaatselijke toneelvereniging. De informatiemarkt werd voor de tweede keer in Leiderdorp georganiseerd. Het lijkt zeker de moeite waard om hiervan een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. Zevende carnaval voor de Gaanders STOMPWIJK Onder het motto „Hobbel er maar op Los" wordt op zaterdag 10 november in Gaandrië, normaal Stompwijk geheten, het nieuwe carnavalsseizoen geopend. Het openingsbal vindt plaats in „Het Blesse Paard" waar om 21.11 uur de nieuwe prins zich met zijn gevolg zal pre senteren. De muziek op het bal wordt verzorgd door De Pan dora's en De Pintengluurders, de vaste boerenblaaskapel van De Gaanders. Het evenement begint om 21.00 uur en de kaarten worden op de vaste voorverkoopadressen ver kocht. Bernardusfair SASSENHEIM De jaar lijkse fancy-fair in de Sas senheimse Bernardus heeft ook gisteren weer een zeer groot aantal belangstellen den getrokken. De eigengemaakte werkstuk ken van bewoners en patiën ten gingen grif van de hand. Ook de zelfgebakken wafels vlogen over de toonbank. In de middag was er een optre den van het koor 'De Avond sterren' en de jeugd kon deel nemen aan teken- en boetseer- wedstrijden. Hier werd ge wonnen door Edwin de Ridder en Miranda de Zwart. Streek- muziekschool houdt open huis LEIDERDORP De streek- muziekschool „Rijnak koord" houdt de komende dagen een open huis in de gemeenten Leiderdorp, Roe- lofarendsveen en Hazers- woude-Rijndijk. Het open huis wordt geopend met een concert van de leer lingen van de muziekschooL Hierbij zullen tevens de ver schillende ensembles voor het voetlicht treden. Het program ma van deze concerten is aan de zaal verkrijgbaar. Na afloop hiervan bestaat er gelegenheid om met de docenten van ge dachten te wisselen over de di verse instrumenten. Hierbij kan men zich ook* opgeven voor het nieuwe cursusjaar dat in januari 1980 van start gaat. Het open huis wordt gehouden in de Scheppingskerk in Lei derdorp op vrijdag 9 novem ber van 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdag 10 november in de Alkeburcht in Roelofarend- sveen van 10.00 tot 12.00 uur en 's middags in Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk van 15.00 tot 17.00 uur. Groen licht nieuwbouw Springplank OEGSTGEEST De nieuw bouw van de openbare lage re school 'De Springplank' kan beginnen. Deze week heeft het gemeentebestuur toestemming gekregen van het ministerie van Onder wijs. Verwacht wordt, dat met ingang van het school jaar '81-'82 de nieuwbouw kan worden betrokken- De leerlingen van deze vierde openbare lagere school zijn thans ondergebracht in een houten noodgebouw aan de Lange Voort. Dit noodgebouw heeft z'n beste tijd al lang ge leden gehad. Het ontwerp voor de nieuwbouw heeft de ge meenteraad inmiddels al ge passeerd. Het is vervaardigd door architect J. Verhoeven en omvat een gebouw met een ronde structuur, waarin reke ning is gehouden met de mo gelijke uitbreiding met een kleuterschool. Leiderdorp kiest prins LEIDERDORP Met het Carnaval in aantocht is voor de Leiderdorpse Carnavals vereniging „de Rijnschui mers" de tijd aangebroken om afscheid te nemen van prins Gerard de eerste en een nieuwe prins te kiezen. De naam van de nieuwe prins wordt bekend gemaakt tijdens een grote feestavond op zater dag 10 november in Het Zijlkwartier" in de van de Marckstraat in Leiderdorp. Op het programma van deze avond staan ondermeer een optreden van de boerenblaas kapel „de Kluutschoppers", een wervelende show uitge voerd door de majoretten van de Leiderdorpse drumband Tamarco en een grote Prinsen toto. Leden van de carnavals vereniging hebben vrij entree, niet leden moeten 7.50 gulden betalen. De kaarten worden verkocht aan de zaal die om 20.30 uur opengaat. VOORHOUT De ouder commissie van de Voorhout- se peuterspeelgroep organi seert op woensdag 14 novem ber een kleding- en speel goedbeurs in de speelzaal van de Voorhoutse BNS. De beurs die van 14.30 tot 17.00 uur geopend is, heeft tot doel een speelgoed fonds te vor men. KATWIJK In Open Jon gerencentrum 't Mallegat wordt vrijdag 9 november een 'muziek-kafé' gehouden. Tijdens deze bijeenkomst wordt door de KWJ infor matie gegeven ov^r het ar beidsproces voor werkende jongeren. Op zaterdagavond 10 november treedt de zes- mansformatie 'Condor' op in het jongerencentrum. Con dor maakt swingende pop muziek die is samengesteld uit rock en reggaemuziek. Op die avond is er ook een informatiestand van de Eer ste Nederlandse Fietsersbond (ENFB). Het concert begint om 21.00 uur. Theeliefheb bers kunnen zondagmiddag terecht in 't Mallegat. 's Avonds worden er vanaf 20.30 uur films, gedraaid. SASSENHEIM Het koor 'Com nu met Sangh' geeft dinsdag 13 november haar jaarlijkse uitvoering in de Gereformeerde Kerk aan de Sassenheimse Julianalaan. De keuze van dirigent Cor Kool is gevallen op het ora torium 'Belsasar' van Han del, een werk dat zelden wordt uitgevoerd. Solisten zijn Ank Reinders, Rudolf Grasman en Lodewijk Meeuwsen. Muzikale mede werking wordt verleend door het Haagse Begeleiding sorkest, Jaap Stork (clave- cimbel) en Richard Heidema (orgel). Het concert begint om 20.00 uur. SASSENHEIM In ge bouw 'De Ontmoeting' aan de Parklaan in Sassenheim wordt zaterdag 10 november een postzegelveiling gehou den. Om 11.00 uur begint de veiling van de kavels die vanaf tien uur te bezichtigen zijn. Veilinglijsten zijn te verkrijgen bij de heren Go- zeling, 2e.Loosterweg 76, Hil- legom en G. Marinus, Tey- lingerlaan 43, Sassenheim. NOORDWIJKERHOUT In Noordwijkerhout en De Zilk wordt van 12 tot 18 no vember een kollekte gehou den ten behoeve van Gehan dicaptensport. Het ingeza melde geld wordt besteed aan de organisatie van (be- wegings)recreatie, wedstrijd en denksport. VOORSCHOTEN De VVD-fractie in de Voorscho tense gemeenteraad houdt op dinsdag 13 november een o- penbare vergadering. Na een telefonische afspraak met de fractiesecretaris, de heer H. van Gogh tel. 01717-4257, kunnen geïnteresseerden in de vergadering met de frac tieleden van gedachten wis selen t over de door hem of haar aangedragen onderwer pen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en vindt plaats in het gemeentehuis. VOORSCHOTEN Hal gemeentebestuur van Voor schoten is nog steeds op zoek naar Voorschotense ingezete nen die als plaatsvervangend lid van de woningadviescom missie willen functioneren. De woningadviescommissie adviseert burgemeester en wethouders over verzoeken om inschrijving ais woning zoekende. verstrekken van vergunningen tot het betrek ken van zelfstandige woon gelegenheid. het doorhalen van vergunningen als wo ningzoekenden en eventueel het vorderen van woonruim te. Verder wordt de commis sie om advies gevraagd als het gaat om woonruimtepro- blematiek in het algemeen. De commissie vergadert drie maal per maand. Geïnteres seerden kunnen contact op nemen met de secretaris van de commissie, de heer J. Dool, tel. 01717-2141, toestel 30. OEGSTGEEST De weke lijkse natuurwandeling vindt zondag 11 november plaats in de bossen van oud Poel geest in Oegstgeest. Er wordt om 14.00 uur gestart vanaf de Laan van Oud Poelgeest en iedereen kan gratis aan deze wandeling deelnemen. De organisatie van dit evene ment ligt in handen van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie Leiden. NOORDWIJK De Noordwijkse afdeling van de Nederlands Christelijke Vrouwenbond houdt donder dag 15 november een verga dering in het kader van het 'jaar van het kind'. Informa tie zal gegeven worden over het werk van UNICEF. De bijeenkomst wordt gehouden in de Noordwijkse Vinken- hof aan de Vinkenlaan en begint om 20.00 uur. Toch privé- assistentie voor Amsterdamse wethouders AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse gemeenteraad is akkoord gegaan met de aanstelling van persoonlijke assistenten voor de wethou ders. Vastgesteld is dat de assistenten in dienst komen van de gemeente. Eerder had de raad besloten de assistenten in dienst te doen komen van stichtingen, be heerd door de wethouders. Ge deputeerde Staten van Noord- Holland schorsten dit besluit omdat de stichtingen gesubsi dieerd zouden worden door de gemeente en de wethouders aldus aan extra inkomen zou den helpen. Tegen de huidige regeling hebben GS geen be zwaar. De assisten moeten voor hun wethouder het con tact onderhouden met de be volking.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7