Herstel Leiden gaat door Centrum voor daklozen dringend noodzakelijk Rijnlandse Kamer van Koophandel dit jaar uit de rode ei jfers Wilde achtervolging eindigt in Voorschoten Minister Van Trier bezoekt universiteit DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 Kinderzegels Het plaatselijk comité voor kinderpostzegels richt vanaf 13 november in de postkantoren Gerestraat, Be vrijdingsplein en itopermolen weer een verkoopstand in. Hier verkopen vrijwilligers de nieuwe zegels en bieden bovendien een uitgebreid assortiment wens kaarten aan. De opbrengst van de zegels en kaarten die tot 21 december in de drie postkantoren te krijgen zijn, komt ten goede aan voorzieningen voor lichame lijk geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen in bin nen- en buitenland. Op de vier zegels hebben fotograaf Willem Diepraam en grafisch ontwerper Jan van Toorn enkele fundamentele rechten van het kind aan gegeven. Zo toont de 40 20 cent zegel een meisje op de schouder van haar vader, waarmee het recht op liefde en bescherming wordt getypeerd. De 45 20 cent zegel benadrukt het recht van medische verzorging met de afbeelding van een 2-jarig vluchtelingetje. De 55 20 cent zegel verbeeldt het recht op voeding en de 75 25 cent zegeld sluit de serie met een typering van het recht op onderwijs. Open huis Fiom Leiden, het regionaal bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, heeft sinds 22 juni een onderkomen in het pand Noordeinde 40b. Ter ge legenheid van deze verhuizing houdt Fiom donderdag 15 november van half vijf tot half zeven open huis in het nieuwe onderkomen. Poolse avant-garde film In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt donderdag 15 november de film 'De mens uit marmer' (1977) van Andrej Wajda vertoond. De film gaat over een arbeider, die niet in het bureaucratische systeem blijkt te passen. De film begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt zes gulden. Arbeiderszelfbestuur De studentensociëteit Augustinus aan het Rapenburg 24 houdt op woensdag 14 november een discussie-avond over arbeiderszelfbestuur. Medewerking aan deze avond verle nen het FNV, VNO.OVB en bouwbedrijf MOES, Aanvang 20.00 uur en toegang is gratis. Rozehruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt op dinsdag 13 no vember en dinsdag 27 november een bijeenkomst Het onderwerp op de 13e is getiteld „Het innerlijke weten van de Rozekruiser". De 27e wordt het volgende thema behandeld: „Door nieuwe levenshouding zielewederge- boörte". Beide lezingen worden gehouden in 't Parle ment Nieuwe Rijn 52 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Kunstmarkt Ars Leden van het Leidse schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae houden van 15 tot en met 18 november een kunstmarkt in het Ars-gebouw aan de Pieterskerk- gracht. Wegens restuaratie is men uitgeweken naar num mer 11. Op de kunstmarkt worden kleinere kunstwerken tegen geringe prijzen verkocht. Ook demonstreren de kun stenaars hoe hun werk tot stand komt. De eerste drie ope ningsdagen worden gekenmerkt als 'marktdagen', terwijl op de zondag een verkoopexpositie wordt gehouden. Ope ningstijden: donderdag en vrijdag van half acht tot tien uur; zaterdag en zondag van half een tot half zes. Geslaagden In het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegst- geest zijn geslaagd voor bet diploma Verpleegkunde B: de dames M.A.M. Beumkes- Wesse lm an, T.M. Schutte, J.M. Takken en de heren M.A. Been, R.J.F. Brouwer, J.W.A. Kerkman, F^A. Libert, N.J. Moraal, SX. Rotte veel, R. Talamani. Chinese schilders Dr. Primerose Gigliesi houdt dinsdag 13 november om acht uur in het museum van Volkenkunde aan de Leidse Steen straat een lezing over moderne Chinese schilders in de tra ditionele stijl. De lezing is in de Engelse taal. De organisa tie is in handen van de studentenvereniging Sinologie en de vriendschapsvereniging Nederland - China. Pascual Duarte In het Filmhuis van het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vanavond de film 'Pascual Du- arte' van regisseur Richard Franco vertoond. De film gaat over het leven van een Castilliaanse boer aan het eind van de vorige eeuw, die ter dood wordt veroor deeld. Aanvang negen uur, toegangsprijsvier gulden. STAD LEIDSE COURANT - -sp* LEIDEN Ondanks het aanzienlijk begro tingstekort vah ruim 20 miljoen, hoeft Lei den zich wat het herstel van de stad betreft geen werkelijke zorgen te maken. In finan cieel opzicht mag het de Sleutelstad dan niet zo goed gaan, fysiek gezien is er geen reden tot pessimisme. Dit zei gisteren wet houder H. van Dam (financiën) als reactie op de afgelopen woensdag gepresenteerde nota van aanbieding, waarin de begroting voor 1980 is vastgesteld. De voortgang van het stads herstel is verzekerd, aldus wethouder Van Dam, doordat Leiden nog over een flinke voorraad goedgekeurde kre dieten blijkt te beschikken, die alle tezijnertiid uitgevoerd die nen te worderj. Technische be lemmeringen, die voorname lijk te maken hebben met de verkeersstructuur van de stad, zouden de uitvoering van be paalde projecten hierbij wel enigszins kunnen vertragen. Dat Leiden als artikel-12-ge- meente ook dit maal weer bij het Rijk zijn hand moet op houden om het hoofd volgend jaar boven water te kunnen houden, wil volgens de wet houder niet zeggen, dat de stad daardoor in een weerloze posi tie verkeert. „Het is niet zo dat we nu moeten gaan doen wat het Rijk voorschrijft, we moe ten eralleen rekening mee houden dat bepaalde projecten niet door kunnen gaan, omdat het geld er niet voor wordt verstrekt", aldus Van Dam. De wethouder was overigens niet pessimistisch gestemd wat betreft de 18 miljoen gulden die. Leiden van het Rijk nodig heeft om het financiële gat in de begroting .te dempen. Dat geld zou er volgens hem best kunnen komen. In de begro ting voor 1980 heeft de ge meente alles ondergebracht wat in het belang van de stad gefinancierd moet worden. In feite is hierbij ook met de wat verder gelegen toekomst reke ning gehouden. Het schrik beeld dat de berg met aanvra gen alleen nog maar zal stij gen, gaat in dit geval dus niet op. „Die berg wordt jaarlijks eigenlijk steeds kleiner," licht te de heer Van Dam gisteren toe. Wat de afhandeling van ver zoeken om een aanvullende bijdrage voor dit jaar betreft, tast de gemeente nog in het duister. „Helaas", zo staat er in de nota van aanbieding te le zen, „bestaat op dit moment nog geen enkel inzicht in het voor 1979 te verwachten beeld." Overleg tussen Rijk en gemeente heeft nog maar nau welijks plaatsgehad. De ge meente vraagt zich dan ook af welke zin het heeft om op tijd een begroting vast te stellen, als deze daarna bij het Rijk de kast ingaat. In de bestaande fi nanciële verhouding die Lei den met het Rijk heeft, zou volgens wethouder Van Dam in de toekomst verbetering moeten komen. Van Dam vond het een vreemde zaak dat de randgemeenten er wel warmpjes bijzitten, terwijl Lei den geen luis heeft om dood te drukken. De verhoudingen kloppen niet. Volgens hem zou er moeten worden toegewerkt naar gemeenschappelijke rege lingen die het financieel her stel van Leiden eveneens mo gelijk kunnen maken. Gezellige rommelmarkt Met grote belangstelling vanuit de buurt is gisteren in de Evangelische Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een jaarlijkse bazar gehouden. Er was op deze gezellige rommelmarkt van alles te doen. ledereen vond wel iets van zijn of haar gading. Er werden goede zaken gedaan in de vèrschillende branches, die zich hadden gespecialiseerd in de verkoop van onder meer handwerken, huishoudgoederen en levensmiddelen. Kortom: alles wat een goede bazar doorgaans in huis heeft. LEIDEN De Rijnlandse Kamer van Koophandel en Fabrieken verwacht dit jaar uit de rode cijfers te kunnen blij ven. In tegenstelling tot een negatief begroot resultaat van 176.600 gulden, is de verwachting dat 1979 een positief saldo van 23.600 gulden oplevert. Het positieve resultaat kan geboekt wor den dankzij hogere inkomsten uit de heffingen van de Handelsregisterbij- dragen en 20 procent meeropbrengst uit een hogere interestvergoeding dan werd begroot. De Kamer van Koophandel bespeurt een teruggang in de afgifte van certificaten van oorsprong. Er zijn meer afschrifteiven uittreksels afgegeven, maar de ontvang sten die hier tegenover staan zullen onder het begrootte bedrag blijven. De Kamer van Koophandel die onder meer de taak heeft om de overheid te ad viseren, wettelijke voorschriften uit te voeren en het bedrijfsleven in Rijnland voorlichting te geven, verwacht in 1' ruim 2,6 miljoen gulden uit te geven. Met het oóg op de inkomsten noteert de KvK dan een begrotingstekort van 10.400 gul den. 30.000ste bezoeker Molen de Valk De 30.000ste bezoeker dit jaar van het molenmuseum De Valk aan de Leidse Molenwerf bleek gistermiddag een lid van een Australische familie Hobbs uit Melbourne te zijn. Vader, moeder en de drie kinderen Hobbs ontvingen vanwege dat heuglijke feit een fraaie tegel van Molen de Valk uit handen van wethouder P.H. Schoute /an Cultuur, die hen in zijn beste Engels gelukwenste met deze mijlpaal. Aanvankelijk was het niet eens de bedoeling van de heer Hobbs om het museum met een bezoek te vereren, maar zodra zijn kinderen de molen hadden ontdekt trokken ze hem en mevrouw Hobbs zo ongeveer naar binnen. Het uiteindelijke resultaat viel de Australiër niet tegen. In het Leidse Molenmuseum werd gisteren tevens een nieuwe aanwinst opgehangen, namelijk een ets van de Leidse fotograaf en kunstenaar Willem Witsen. Deze ets, een afbeelding van een molenaar aan het werk is een geschenk van het organisatiebureau van de Woon Ideaal-beurs die vorig jaar in Leiden werd gehouden. HULPVERLENERS WENSEN COMBINA TIE MET CRISISOPVANG VOOR VERSLAAFDEN LEIDEN Een opvangmogelijkheid voor tijdelijke daklozen is in de Sleu telstad dringen gewenst. Dit menen diverse hulpverleners als GGD en po litie. Al jaren wordt er in bestuurlij ke kringen over een dergelijk onder komen gedebatteerd, maar tot op he den zonder resultaat. Begin dit jaar verscheen een rapport over een op te zetten daklozencentrum van de Leid se Werkgroep Hulpverlening. Het werd gedeeltelijk door de gemeente van tafel geveegd vanwege het feit dat het opvangcentrum onder-verant woording van het Leger des Heils zou gaan draaien. Iets wat door de hulp verleners in de werkgroep niet als be zwaar werd gezien. Deze maand wordt er opnieuw over een op te zet ten daklozencentrum gesproken. Waarschijnlijk wordt nu een stich ting in het leven geroepen die het daklozencentrum moet opzetten. Of een crisisopvang voor onder andere alcohol- en drugsverslaafden in de plannen wordt opgenomen is voorlo pig nog de vraag. Een daklozencentrum is bedoeld om ie mand voor een onbepaalde periode op te vangen. Een dak boven het hoofd, eten en een stuk sociale begeleiding wordt ge boden. Het centrum is bestemd voor bij voorbeeld degenen die na een brand dakloos zijn geworden, voor echtelieden die na een echtelijke ruzie op straat zijn gezet, voor jongeren die in een conflictsi tuatie met de ouders van huis zijn gelo pen en bijvoorbeeld zij die na het plegen van een misdrijf in afwachting van hun berechting tijdelijk moeten worden on dergebracht en begeleid (in het kader van de zogenaamde piketregeling), enz. Een crisisopvangcentrum naast of in een daklozencentrum wordt bij het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD), de Leidse politie, de GGD en bij de Re classering dringend gewenst geacht. Ge noemde instellingen krijgen vaak te ma ken met mensen die door omstandighe den in psychische nood zijn geraakt. Deze mensen worden nu meestal in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest on dergebracht of in een opvangcentrum buiten Leiden. Een deskundige tijdelijke opvang in een crisiscentrum in Leiden zou volgens de instanties snellere, betere en efficiëntere opvang en begeleiding kunnen bieden. De Leidse politie heeft reeds enkele we ken geleden t§ kennen gegeven zeer ge diend te zullen zijn met een daklozen centrum met crisisopvangmogelijkheden. In de weekeinden wordt de politie nogal eens geconfronteerd met drugs- of alco holverslaafden, die noodgedwongen de nacht in een politiecel moeten doorbren gen zonder de noodzakelijke deskundige begeleiding. Ook het CAD, die van politionele zijde weieens wordt verweten in het weekein de en na kantoortijd niet geopend te zijn, meent dat een crisiscentrum een drin gende noodzaak is. Zij heeft aan de 'tot standkoming van het rapport over het daklozencentrum meer dan de nodige uren besteedt en vindt dat de gemeente nu maar-eens over de brug moet komen. „De medewerkers van het CAD, hebben het ongehoord druk. We werken al veel meer dan 40 uur per week en kunnen daarom kritiek van de politie over het feit dat wij na kantoortijd en in het weekeinde niet geopend zijn, moeilijk verdragen. We zouden best altijd geo pend willen zijn, maar onze instelling wordt door de overheid bekostigd en meer mogelijkheden dan er nu zijn kun nen gewoon niet gerealiseerd worden met de subsidie die we ontvangen. We doen toch al veel werk voor Leiden en dat kost de gemeente niets. Iets van een crisisopvang zou het eerste gebaar van de gemeente in die richting zijn. We hebben destijds in een rapport precies uiteen gezet hoe een daklozencentrum met crisisopvang opgezet dient te wor den. Dat is inmiddels al weer bijna een jaar geleden, maar nog steeds is er niets van de grond gekomen", aldus de heer Koren van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Verslaafden Bij genoemd consultatiebureau ko men maandelijks zo'n 1000 alcohol. drugs en medicijnverslaafden binnen, waarvoor zo nu en dan een tijdelijke opvang gewenst is. Het zou volgens het bureau een dwaling zijn, te menen dat Leiden een groot drugprobleem heeft. Veel groter is volgens de heer Koren het aantal alcoholverslaafden en het alcoholgebruik, vooral door jongeren. Het afgelopen jaar is het aantal drugsgebruikers van 250 naar 150 teruggelopen, terwijl de alcoholge bruikers alleen maar toenemen. Een dwaling is het volgens hem dat drugs verslaafden aan hun geld moeten ko men door stelen. De meeste drugsver slaafden die zij kennen werken ge woon en betalen daar hun spullen van. Het bureau bestrijkt 90 procent van de drugsverslaafden in Leiden en geschat wordt slechts 10 procent van de alcoholverslaafden. Drugsverslaaf den zijn volgens het CAD te vinden in de leeftijd van 15 tot 30 jaar terwijl alcoholverslaafden in alle leeftijds groepen voorkomen. Ben Allart, teamcoördinator bij de Alge mene Reclassering Vereniging in Leiden en lid van de Leidse Werkgroep Hulp verlening, is ook van mening dat nu ein delijk eens een opvangmogelijkheid in Leiden geschapen moet worden. Hij vindt daarnaast een crisisopvang- ge wenst. „Het gaat in de eerste instantie om de opvang, daarna moet er deskundi ge begeleiding komen van de instanties. Het hoeft helemaal geen dure aangele genheid zijn» Je hoeft geengekwalifi ceerde krachten als artsen en psychiaters in diehst te nemen voor de opvang. Een maatschappelijk werker met wat inzicht zou heel goed die opvangfunctie kunnen vervullen. De begeleiding daarna ge beurt in samenspraak met de instanties. Er wordt nu al bijna vier jaar over een daklozencentrum gepraat. Het wordt tijd dat er nu eens iets van de grond komt. Je kan moeilijk tegen iemand die om on derdak vraagt, zeggen dat hij maar bij de wethouder op de stoep moeten gaan zit ten om daar onderdak te vragen", aldus Ben Allart. SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN/VOORSCHOTEN De achtervolging van een 17- jarige automobilist door de Leidse politie is vanmorgen om half vijf geëindigd op de Voorschotense Leidseweg met een botsing tussen de Hoofddorpse weggebruiker die zonder rij bewijs rondreed en een surveillancewagen van de Voorscho tense rijkspolitie. De jongen werd door de Leidse politie achtervolgd nadat hij in de stad een stopteken had genegeerd. Met een snelheid van niet minder dan 160 kilometer per uur reed dë Hoofddorper richting Voorschoten. Hier werd hij op de Leidseweg opgewacht door de toegesnelde Rijkspolitie van Voorschoten. De jongen negeerde het stopteken en reed met grote snelheid in op de politieauto. Beide voertuigen werden totaal vernield. De 17-jarige automobi list moest met lichte verwondingen in het gelaat in het Leidse Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. Minister A.A.Th.M. van Trier (2e v. links) van wetenschapsbeleid heeft gistermiddag op uitnodiging van de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Europese Expansie van de Leidse universiteit een plechtigheid ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van deze werkgroep bijgewoond. Tijdens de bijeenkomst werd de bewindsman in de Gewelfkamer van het Academiegebouw aan het Rapenburg het eerste exmeplaar overhandigd van een door de werkgroep geschreven studiebundel. Het exemplaar maakt deel uit van de reeks Comparative Studies In Overseas History. Hierin wordt een overzicht gegeven van de wetenschapsbeoefening sinds 1945 op het vakgebied van de Europese expansie. De werkgroep die de onderzoeksactiviteiten van een twintigtal onderzoekers aan de Leidse universiteit bundelt, stelt zich tot taak de historische betrekkingen te onderzoeken tussen Europa en de Derde Wereld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3