PSV afgestraft in groene hel FEYENOORD WEINIG EERVOL VERDER Westduitse clubs nog allemaal in UEFA Cup St. Etienne trekt vijf minuten uit voor executie Doelpunten na de rust slechts genade schoten Slaapverwekkend duel in Malmö UEFA CUP SPORT LEIDSE COURANT Pal daarop stond het al 2—0 voor St. Etienne door deze treffer van Platini waarnaar de Eindhc vense doelman eveneens vergeefs grijpt. ST. ETIENNE Anderhalf jaar geleden speelde Johan Cruijff in Eindhoven zijn laatste duel van betekenis op vaderlandse bodem. PSV klopte destijds Barcelona in het eerste halve finaleduel van het UEFA Cuptoernooi met 3—0. De lof was voor PSV, de hoon gold Cruijff die door het Brabant se publiek bespot werd alsof hij nooit iets had betekend. De revan che van Cruijff volgde veertien dagen later toen hij Barcelona naar een overwinning van 31 voerde, al zijn tegenstanders ver nederde hoewel de complete vol doening uitbleef. PSV kwalificeer de zich immers voor de finale en won vervolgens de UEFA Cup van Bastia, waarbij de Eindhove- naars en passant met Johnny Rep afrekenden. Veertien dagen geleden onderging Rep, sinds dit seizoen in dienst van St. Etienne, tijdens het eerste duel in de tweede UEFA Cupronde een soortgelij ke publieke behandeling in Eindhoven. PSV tri- omfeerde (20) en takelde daarbij prompt Rep Verwarring dusdanig toe dat de Nederlander binnen tien mi nuten met een forse bandage rondliep, zonder nog een rol van betekenis te kunnen spelen. Gistera vond volgde de revanche van Rep. Gedreven door een grenzeloze verontwaardiging voltooide de voormalige Ajacied de executie van PSV: 60. Waar Cruijff op de valreep in april 1978 met een morele overwinning genoegen moest nemen, be haalde Rep een klinkend en tastbaar resultaat. mitrailleurschoten waarmee St. Etienne in de „groene hel" van start ging. In de laatste minuut kogelde de Zaankanter vanaf de strafschopstip het halve dozijn vol. Stralend van voldoening nam Rep de ovaties van de 38.000 toe schouwers in ontvangst. Met de enthousiaste spea ker juichend voorop („hulde voor Johnny Rep") verliet de Nederlandse international vervolgens het veld, terwijl PSV geslagen afdroop. „Vindt u het gek dat ik blij ben", meende Rep. „In Eindhoven ben ik toch schandalig en hardhandig toegetakeld. Dit is mijn revanche, al moet ik zeg gen dat ik nog meer plezier zou hebben gehad als ik vlak voor de rust had gescoord toen ik Brandts en Van Kraaij voorbijging en op Van Be veren strandde". Toch had Rep reden genoeg om al in de beginfase zijn bevrediging te vinden. Hulpeloos als een aangeschoten hert reageerde PSV daarin- op de Voorop daarbij ging Johnny Rep. Hij zaaide al meteen verwarring door op links te spelen. Rep: „Ik dacht ook dat ik op rechts moest be ginnen, maar toen zei Zimako ineens tegen mij: „loop jij maar naar links". Toen ik zag dat Brandts mij daar met zijn linkerbeen ging dek ken vond ik dat wel leuk". Voordat Brandts Rep in de gaten had lag PSV al kansloos achter op de thuisclub. „Ik veronderstelde ook dat Rep op rechts zou staan", gaf trainer Kees Rij vers toe, „maar de wissel tussen Huub Stevens en Ernie Brandts kwam te langzaam". Vijf minuten trok St. Etienne uit voor de executie van PSV. De treffers in de tweede helft van Plati ni, de 17-jarige invaller Roussey en de strafschop van Rep (van wie trainer Kees Rijvers vooraf met genoegen had laten weten dat hij nooit tegen PSV scoorde) waren meer genadeschoten voor het toen al lang kansloze PSV. Anderhalve minuut was pas in het kolkende Stade Geoffroy Guichard verstreken, toen Wildschut de bal op het middenveld aan Elie verspeelde, die het leer voorbij Stevens plaatste waarna Larios scoor de. Binnen drie minuten werkte St. Etienne het voordeel weg dat PSV uit Eindhoven had meege bracht. Als een amateur liet Poortvliet zich door Rep de bal ontnemen. Rep en Platini kregen zo veel tijd en ruimte kregen dat de laatste St. Etien ne naar 20 kon loodsen. En de eerste driehon derd seconden werden vol gemaakt met een effec tief afstandschot van aanvoerder Santini waarop Van Beveren kansloos was: 30. Zondebok Geschrokken en getergd reageerde PSV. Op het veld werd PSV gegrepen door ontreddering en langs de lijn regeerde in de dug-out de besluite loosheid. Twintig minuten duurde het voordat Rijvers een zondebok had gevonden voor de wanorde in zijn ploeg. Toen offerde hij Stevens op en mocht Koster invallen. Zonder Adrie Koster op de rechterflank had Rijvers zijn ploeg een tweede angel naast René van de Kerkhof ontnomen. De defensieve kwetsbaar heid van St. Etienne bleef verborgen omdat het Willy van der Kuijlen aan aanspeelpunten ont brak. Gisteravond was PSV al uitgerangeerd toen Koster zijn opwachting maakte. Toen hadden die drie doelpunten binnen vijf minuten al zo'n stempel op het met sentimenten doorspekte duel gedrukt dat elke maatregel, die Rijvers op dat moment had kunnen bedenken, kansloos was geweest. Boven dien hadden de lucratieve openingszetten, het de buut van de 18-jarige Oleksiak en de terugkeer van Platini de Franse defensie weer vertrouwep geschonken. Zes punten verspeelde St. Etienne in de vier com petitiewedstrijden die Michel Platini misliep, ach: tegentreffers incasseerden „Les Verts" daarbij Gisteravond werd duidelijk hoezeer de afwezig heid van Platini St.Etienne, ook in Eindhoven heeft ontkracht. Platini hoefde de ploeg slechts 74 minuten bij t staan. De Franse sterspeler mocht in de tweedi helft vertrekken nadat hij eerst met een magistrali vrije schop PSV een achterstand van 40 had be zorgd. Nadien maakte het gaandeweg frivoler ra kende St. Etienne er voor de statistiek nog 6-! van. In de voorlaatste minuut bracht Rep Roussej kansrijk in stelling en met zijn strafschop in du 1 laatste minuut zette Rep de kroon op het werk ii [- een grove wedstrijd die onvoorstelbaar zwak wen geleid door de Italiaan Michelotti. HENK MEE Scoreverloop: 2. Larios 1—0, 4. Platini 2—0, 5. Santini 3—0 58. Platini 40, 89. Roussey 50, 89 Rep (strafschop) 6 Scheidsrechter: Michelotti (Ita). Toeschouwers: 38.000. Gele kaarten: Willy van de Kerkhof, Brandts, René van i Kerkhof (allen PSV), Platini, Janvion (beiden St.Etienne). St. Etienne Curkovic; Janvion, Lopez, Oleksiak, Fariso Elie, Platini (Roussey), Santini, Zimako, Larios, Rep. PSV Van Beveren; Stevens (Koster, Postuma), Van Kraaij Brandts, W. van de Kerkhof; Poortvliet, Van der Kuijlen Wildschut, Valke; René van de Kerkhof, Lubse. Petur Petursson (rechts) maakte tegen Malmö FF zijn langzamerhand traditionele doelpunt dat hij bijna elke wedstrijd op zijn naam schrijft. Het was voldoende voor een teleurstellend gelijk spel na een vervelende wedstrijd. MALMO De vrijwillige overgave van Malmö en onnodige angst van Feyenoord hebben de return in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-cup tot een slaapver wekkende vertoning gemaakt. De logische uitslag was 1-1. Petursson (82) en Arvidsson (88) scoorden. Deze tweede confrontatie tussen Malmö en Feyenoord was een slap aftreksel van iets dat voor voetbal moet doorgaan. Malmö spaarde zich voor het treffen om de wereldbeker tegen Olympia uit Paraguay op 18 november, Feye noord voor de uitwedstrijd van zaterdag tegen AZ. In negentig minuten slordig geschuif ge beurde vrijwel niets. Ter illustratie: Feyenoord speelde liefst 31 keer de bal terug op doelman Van Engelen. Feyenoord stapte aldus moeite loos, maar weinig eervol, over naar de derde ronde. Het interessantst in dit povere duel, waar slechts 5790 toeschouwers op af kwamen, was de reactie van Van der Lem op de „prikkel" van Jezek twee dagen voor de wedstrijd. De rechtsbuiten moest sterk spelen, anders zou hij zijn vaste plaats wel eens kunnen verliezen. Welnu Van der Lem was, behoudens een solo kort na het begin, onzichtbaar. Het was dat de Rotterdammers al zonder de licht aan de knie geblesseerde Wim Jansen waren begonnen, an ders was Van der Lem opnieuw als eerste on der de douche geweest. Zowel Malmö als Feyenoord kreeg welge teld één uitgespeelde kans. Beide beteken den prompt een doelpunt. De treffers vielen nadat beide ploegen het nutteloze van on derlinge irritaties inzagen en elkaar einde lijk een beetje ruimte gaven. Na de eerste helft, waarin totaal niets voorviel en Malmö geen minuut achter elkaar pressie kon uitoefenen zelfs niet nadat Feyenoord het middenveld vrijwillig had afgestaan vlo gen de spelers elkaar na de rust in de haren. Scheidsrechter Stoepar uit de Sowjet-Unie rea geerde er nauwelijks op. Hij gaf alleen Van der Korput en Ljungberg een gele kaart. De nek slag van Hansson tegen Notten bleef onbestraft, de slidings die meer op de benen waren gericht dan op de bal wuifde hij weg. In de slotfase overheerste het verstand en kre gen de kleumende toeschouwers, onder wie 300 Rotterdammers, toch nog wat te zien. Van Deinsen brak op links door, de schopper Mar- tensson hield ditmaal zijn tackle in, de voorzet naar Petursson was zuiver en het tikje van de IJslander in de hoek droog en zuiver: 0-1. Die voorsprong was" in feite onverdiend, want zo constructief speelde Feyenoord, dat Jansen zeer duidelijk miste, niet. Uit dat oogpunt bekeken was de gelijkmaker twee minuten voor tijd door Arvidsson verdiend. De Zweed verscheen alleen voor Van Engelen op een pass van An- dersson. 1-1. Vaclav Jezek, trainer van Feyenoord, sprak zeer somber: „Dit slechte voetbal was ook voor mij een ergernis". Scoreverloop: 82. Petursson 0-1, 88. Arvidsson 1-1. Scheidsrechter: Stoepar (S U.). Toeschouwers: 5790. Malmö FF: Moelier; Martensson, Er- landsson, Andersson, Joensson; Hansson, Malmberg, Ljungberg; Arvidsson, Nilsson, Prytz. Feyenoord: Van Engelen; Wijnste kers, Nielsen, Van der Korput, Van Deinsen; Abertsen, Stafleu, Notten; Van der Lam, Peters (v. Til), Petursson. OOK LAATSTE ENGELSE CLUBS HAKEN AF DEN HAAG Ook in de tweede ronde van het toernooi om de UEF A-Cup zijn de Westduitse vertegenwoordi gers uitstekend voor de dag gekomen. De vijf clubs die in september aan dit toernooi be gonnen, zijn nog alle in de strijd. Eintracht Frankfurt, Borussia Mönchen Gladbach, Bayern München, FC Kaisers- lautern en VFB Stuttgart plaatsten zich voor de achtste finales waarvoor morgen in Zürich de loting zal worden verricht. Het eens zo sterke Engelse voetbal is er in tegenstelling met West-Duitsland veel slechter vanaf gekomen. Na dat in de eerste ronde reeds West Bromwich Albion en Everton gewipt werden, kwa men daar gisteravond ook nog Ipswich Town (verlies tegen Grasshoppers Zürich) en Leeds United (nederlaag tegen Universitatea Craisva) bij. Voor het eerst in zestien jaar heeft Engeland geen vertegen woordiger meer in het toer nooi om de UEFA-Cup. Toch hebben twee Westduitse clubs het zeer moeilijk gehad om de derde ronde te berei ken. Zowel Eintracht Frank furt als Borussia Mönchen Gladbach had een verlenging nodig om zich van zijn tegen stander te ontdoen. Van deze twee heeft Borussia Mönchen Gladbach voor een regelrecht spektakel gezorgd door in Milaan Inter terug te wijzen. Ook na de officiële speeltijd was de stand, evenals in de eerste wedstrijd, 11. Inter nam een voorsprong via Altobelli, maar Ringel en Nic kel (tweemaal), waaronder één strafschop, deden San Siro in rouw dompelen. Tachtigduizen tifosi verlieten onthutst de voetbaltempel van Milaan. Verlenging Bernd Hölzenbein heeft Ein tracht Frankfurt gered voor een afgang. Met nog één mi nuut te spelen waande Dyna mo Boekarest zich al de over winnaar. Eintracht had slechts één keer kunnen sco ren, en dat via de Koieaan Tscha. Het was te weinig om zeker te zijn van een plaats bij de laatste zestien, omdat Dynamo in Boekarest met 2 0 had gezegevierd. Toen, en dat in de allerlaatste seconden bewees Hölzenbein zijn grote waarde. In een flits passeerde hij een aantal Roemenen en haalde doeltreffend uit. Een verlenging was noodzakelijk. Dynamo, dat in de officiële speeltijd Multescu met een tweede gele kaart verloor, zag ook aanvoerder Dunu gebles seerd naar de kleedkamer gaan. De negen overgebleven Roemenen slaagden er niet in Eintracht af te stoppen. Het was Nickel die het derde doel punt voor zijn rekening nam. Bayern München, eens gros sier in Europa Cups, is ook in ternationaal op de weg terug. Slechts vierduizend getrouwen waren naar het Olympisch Stadion in München getrok ken om Bayern te zien tegen de amateurs van Aarhus. De zege van 21 in Denemarken beloofde iets, zo moet men ge dacht hebben. De thuisblijvers kregen het gelijk aan hun kant. „We zullen vele doel punten maken", had Paul Breitner vooraf gezegd. Het werden er slechts drie: 31. Hoeness tweemaal, en Breitner scoorden. Torben Mikkelsen deed dat voor Aarhus. Sportief Uitermate sportief verliep het duel tusen Kaiserslautern en Sporting Lissabon. Na de on geregeldheden, die zich twee weken geleden in Lissabon hadden voorgedaan (onder meer vechtpartijen op de tri bunes tussen supporters en keiharde charges op het veld) had het bestuur van Kaisers lautern er van alles aan ge daan om de sfeer zo goed mo gelijk te houden. Portugese gastarbeiders hadden een ei gen vak gekregen en rondom het speelveld liepen tientallen agenten. Alle voorzorgsmaat regelen waren overbodig, bleek later. Na zevenentwin tig minuten sprong de thuis club van Sporting vandaan door Bongartz. In de tweede helft was het met het verzet van Sporting helemaal ge daan, toen Neues uit een straf schop eenvoudig kon soren: 20. Het doelpunt, dat Stuttgart twee weken geleden in de uit wedstrijd tegen Dynamo Dres den scoorde, bleek goud waard te zijn. Want de 00 die Stutt- Ralf Ed3tröm, welbekend in Nederland, in actie voor Standard Luik dat door de 1—1 bij Napels de volgende ronde bereikte. gart op eigen terrein bereikte in de tweede wedstrijd was nu voldoende om in de derde ron de te komen. Wel had Dyna mo een overwicht, maar de stromende regen speelde de Oostduitsers parten. Slechts één keer was Stuttgart in ge vaar. Dat gebeurde in het be gin van de wedstrijd. Interna tional Weber kwam vrij voor het doel, maar miste jammer lijk. Hoog verdween de bal in de tribune. Het vorstendom Monaco be leefde gisteravond een tragisch dieptepunt in deze tweede ronde. De Portugese scheids rechter Da Silva Garrido zag zich genoodzaakt twee spelers van het veld te sturen (Vitalis van Monaco en Sokolov van Lokomotiva). Daarbij werden ook nog zes spelers op geel ge trakteerd. En van die zes wa ren er vier voor Bulgaren, die na alle ellende toch nog jui chend van het veld stapten in het vorstendom. Zowaar wa ren ze er in geslaagd de kwart finales te bereiken. AC Napoli heeft gistermiddag in eigen stadion de wrange vruchten geplukt van het on sportieve optreden in het eer ste duel tegen Standard Luik in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker. De Italiaanse ploeg kwam in de return voor 45.000 toe schouwers niet verder dan 1 1, waardoor de equipe van Ernst Happel zich dankzij de overwinning van 21 op ei gen bodem kwalificeerde voor de achtste finales. De vet gedrukte clubs hebben zich geplaatst voor de volgende ronde. Tussen haakjes de uitslagen van de eerste wedstrijden. Diosgyör Miskolc (Hon)—Dundee United (Sch) 3—1 (l4 0). Doelpunten: voor Miskolc: Tatar (2, eenmaal uit strafA schop) en Borostya. Voor Dundee: Cooper. Scheidsrechter: Delmer (Fra). Toeschouwers: 27.000. Inter Milaan (Ita)Borussia Mönchengladbach (Wdl) 23 na verlenging (11). Score: 23. Altobelli 10, 32. Nic kel 1—1, 93. Altobelli 2—1, 102. Ringels 2—2, 110. Nickel (strafschop) 23. Scheidsrechter: Palotai (Hon). Toeschou wers: 80.000. Bayern München (Wdl)Aarhus (Den) 31 (21). Sco re: 30. Hoeness 10, 40. Mikkelsen 11, 84. Breitner 21, 90. Hoeness 31. Scheidsrechter: Kolossi (Roe). Toeschou wers: 4500. Carl Zeiss Jena (Odl)Rode Ster Belgrado (Joe) 2—3 (23). Score: 42. Trocha 10, 62. Kurbjuweit (eigen doel) 11, 65. Filipovic 12, 76. Blagojevic 13, 83. Töpfer 23. Scheidsrechter: Courtney (Eng). Toeschouwrs: 18.000. Ipswich Town (Eng)Grasshoppers (Zwi) 11 (00). Doelpunten: voor Ipswich: Beattie. Voor Grasshoppers: Sulser. Scheidsrechter: Scheurell (Odl). Toeschouwers: 19.574. Saint Etienne (Fra)PSV (Ned) 60 (02). Score: 2. La rios 10, 4. Platini 20, 5. Santini 30, 60. Platini 40, 87. Roussey 50, 89. Rep (strafschop) 60. Scheidsrechter: Michelotti (Ita). Toeschouwers: 40.000. FC Kaiserslautern (Wdl)—Sporting Lissabon (Por) 2—0 (11). Score: 26. Bongartz 10, 63. Neues (strafschop) 20. Scheidsrechter: Ok (Tur). Toeschouwers: 29.739. Perugia (Ita)Aris Saloniki (Gri) 03 (11). Score: 7. Cuis 01, 18. Firos 02, 65. Zindros 03. Scheidsrechter. Christov (Tsj). Toeschouwers: 18.000. Leeds United (Eng)Universitatea Craiova (Roe) 02 (02). Doelpunten: Cirtu en Baldeanu. Scheidsrechter: Wencl (Tsj). Toeschouwers; 14.438. VfB Stuttgart (Wdl)—Dynamo Dresden (Odl) 0—0 (1- 1). Scheidsrechter: Partridge (Eng). Toeschouwers: 71.000. Dynamo Kiew (Rus)Banik Ostrava (Tsj) 20 (01). Score: 50. Dimianenko 10, 61. Khopsalis 20. Scheids rechter: Tokat (Tur). Toeschouwers: 30.000. Eintracht Frankfurt (Wdl)Dynamo Boekarest (Roe) 30 na verlenging (02). Score: 72. Tscha 1—0, 90. Höl zenbein 20, 92. Nickel 30. Scheidsrechter: Fredriksson (Zwe). Toeschouwers: 23.000. AS Monaco (Fra)Lokomotiv Sofia (Bul) 21 (24). Score: 2. Christophe 10, 30. Onnis 20, 77. Mikhailov 2— 1. Scheidsrechter: Da Silva Garrido (Por). Toeschouwers: 9434. AC Napoli (Ita)Standard Luik (Bel) 11 (12). Score: 40. Riedl 01, 77. Damiani 11. Scheidsrechter: Prokop (Odl). Toeschouwers: 45.000. Malmö FF (Zwe)Feyenoord (Ned) 11 (04). Score: 82. Petursson 01, 88. Arvidsson 11. Scheidsrechter. Stoepar (Rus). Toeschouwers: 5790. Keflavik (Ysl)Zbrojovka Brno (Tsj) (13). Wordt van daag gespeeld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14