Ondernemingsraad verplicht vanaf 55 werknemers Tweede Kamer hekelt personeelsbeleid Defensie Ccickxz Somant VNO TEGEN OLIEBOYCOT ZUID-AFRIKA jtegering wil medezeggenschap bedrijven uitbreiden Een acute aanval van pokkeweer Schapen terug in 7 Gooi? Sensatiezucht rond Oranjehuis Minister: niets te doen tegen radarverklikkers Zwembaden gebruiken te veel energie visbericht tjNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Onderne- ngen met meer dan 35 rknemers moeten binnen- irt over een ondernemings- ad beschikken. In bedrij- n met een personeelsbe- ind van 10 tot 35 werkne- :rs zal een directe inspraa- cgeling gaan gelden, jarbij de ondernemer on- r meer minstens twee keer r jaar de algemene gang n zaken in zijn bedrijf et het personeel moet be reken. t staat in een ontwerpwijzi- ng van de wet op de onder- mingsraden die minister Al- da (Sociale Zaken) en staats- :retaris Hazekamp gisteren ar de Tweede Kamer heb- n gestuurd. Tot nog toe was n ondernemingsraad in be drijven met meer dan 100 werknemers verplicht. De voorgestelde medezeggen- schapsregeling middels een ondernemingsraad zal van toe passing zijn op ongeveer 11.000 ondernemingen. Het aantal bedrijven dat onder de directe inspraakregeling gaat vallen beloopt circa 30.000. Inhoudelijk zal een onderne mingsraad in bedrijven tot 100 werknemers niet dezelfde be voegdheden krijgen als die in een groter bedrijf. Zo zal een kleinere ondernemer alleen verplicht worden advies te vragen over belangrijke finan- cieel-economische en organisa torische zaken als een besluit kan leiden tot verlies van ar beidsplaatsen, een verandering van de arbeid, arbeidsvoor waarden of arbeidsomstandig heden van minstens een kwart van de in de onderneming werkzame personen. Voor ondernemingen met 10 tot 35 werknemers stelt het wetsontwerp een vorm van rechtstreekse inspraak voor van alle werknemers die meer dan een derde van de normale arbeidstijd in de onderneming werkzaam zijn. Daardoor wordt de ondernemer ver plicht minstens twee keer per jaar een bijeenkomst te hou den met zijn personeel. Ook moet hij met het personeel gaan praten als minstens een kwart van de werknemers hierom met opgave van rede nen vraagt. De werkgevers hebben afwijzend gereageerd op het voorstel van de twee bewindslieden. Gevreesd wordt ondermeer dat van medezeggenschapsregeling een verstarrende werking zal uit gaan. DOOR ERIC SOREL Dat loodgrijze herfstweer werkt niet alleen danig op mijn zenuwen, maar schuift daarenboven ook nog allerlei verontrustende ziektebeelden als fletse lantaarnplaten onder mijn leden. Neem nu alleen zo'n dag als gisteren. Toen ik mijn ogen opsloeg, hing de aarde reeds als een kwijlende dronkaard lallend tegen mijn-slaapkamerraam. Ik ging op de rand van de twijfelaar zitten en dacht: „Wat zou het een weelde zijn, als ik nu mijn werkgever kon melden, dat ik zonder tussenkomst van de vakbond mijn periodieke verhoging al te pakken heb. Zevenendertig acht slechts, maar alle beetjes helpen. Vreemd echter, dat zo'n mededeling in het woon werkverkeer nooit serieus wordt genomen. Je kunt alleen thuis blijven, als je een gebroken been kunt overleggen of duidelijk waarneembare mazelen. En dan nog meent de personeelschef, dat je een pietlut bent. die vanwege het geringste ongemak reeds de zeilen strijkt. Wat is dat eigenlijk voor flauwekul? Alsof een verhoging van zes streepjes geen betrouwbare graadmeter zou zijn voor je tanende werklust. Nou, neem dan maar rustig van deze wankele tobberd aan, dat het kan. De moeilijkheid is alleen, hoe je zo'n lichamelijk ongerief als wettig bewijs in de maag van de controlerend geneesheer solitst. Ik zie hem reeds aan mijn sponde opduiken met dat ^verongelijkte gezicht van iemand, die ook liever eens echt doktertje zou willen spelen, maar geen vriendjes in de buurt heeft, die met hem mee willen doen. „En vertel eens", zegt hij, „wat mankeert er deze reis ,allemaal aan". s Ik wijs naar het venster en leg het hem uit: „Het regent dokter. Ik heb een acute aanval van pokkeweer". Zegt hij daarop vol begrip: „Dat is niet zo mooi baasje. Blijf jij voorlopig maar onder de wol. En bel me nog maar eens, als het weer is opgeklaard". Als hij dat advies gaf, zou ik spontaan een hoge pet op hebben van de medische stand in Nederland. Maar ik vrees toch, dat hij me korzelig een verwijsbriefje geeft voor de psychiater. En daarom wankel ik bij plaatselijke neerslag manmoedig naar mijn broodwinning om daar weer acht zinloze uren met grijze waterverf in te kleuren. Gisteren lagen de zaken echter duidelijk anders. Voordat ik bij de hoek van mijn straat was, liepen de rillingen al overduidelijk door mijn tors en toen ik eenmaal achter mijn bureau had plaats genomen sloeg mijn arbeidsvreugde definitief als een vermoeide stop door. Op dat moment rees het probleem: „Hoe wendt men een acute inzinking voor?" Je kunt natuurlijk het kantoor van je chef binnenstrompelen en je, vastklemmend aan de bureaurand, stamelen, dat je je niet zo lekker voelt. Maar de pest is, dat ik beschik over een uitermate gezond, vlezig gezicht, waaruit iedereen ten onrechte altijd een blakende gezondheid distilleert. Ik benijd dan ook ten zeerste de werknemers met grauwe, ingevallen wangpartijen, want die kunnen volstaan met het om de hoek steken van hun hoofd. Daarna kunnen ze doorgaans gelijk afreizen. En de baas roept hen nog zorgelijk na: „Neem maar een taxi op rekening van de zaak, Bastiaanse". Nu ben ik gelukkig wel in het rijke bezit van een chef, die indertijd onder tragische omstandigheden zijn studie voor missionaris heeft moeten afbreken, maar nog steeds beschikt over een intermenselijk, absolverend oor, dat vol begrip is voor mijn wankelmoedigheid. Hij tobt zelf trouwens ook veelvuldig met het probleem, dat hij weer eens te klein is voor zijn bed en te groot voor zijn bureau ministre. Hij hoorde mij aan en zei toen spontaan: „Je weet zelf het beste, hoe je je voelt. Ik zou maar afhaken, als ik jou was". Welnu, dat laat geen twijfelaar zich twee keer zeggen. „Naar bed, naar bed", zei de Duimelot in mijn binnenste, „een hete grock, een extra kussen in je rug, een goed boek. Mijn liefje wat wil je nog meer?" Beneden, in de hal werd ik even later gewenkt door één der loketdames, die lachend riep: „Ach meneer, doet u nog eens na, wat er gebeurde, toen die vrachtwagen vorige week recht op u af kwam". „Kan het misschien een andere keer?", stelde ik voor, want volgens mij had ik nu wel voldoende theater gemaakt. „Hè, toe nou", zei ze temend, „u kunt het nou toch ook even doen?" „Nou, vooruit dan maar", dacht ik. Als ik haar daar een plezier mee kon doen, wilde ik ook de beroerdste niet zijn. Het was trouwens een hele gekke situatie geweest. Die enorme vrachtwagen en ik daar op een haar na met een luide indianenkreet voor de bumper wegspringend. Ik stelde me in het midden van de hal op en riep: „Ik stond dus niets vermoedend op een vluchtheuvel en wilde net oversteken, toen plotseling dat enorme gevaarte de hoek om kwam". Aanschouwelijk imiteerde ik nu achtereenvolgens heftig gierende remmen, piepende banden en brekend glaswerk. Vervolgens haalde ik diep adem en nam ik een snoekduik in de richting van de balie, waar men kleine advertenties. de zogenaamde "kleintjes" kan opgeven. Daar stond mijn chef, die mijn verrichtingen geinteresseerd volgde. Ik heb daarop onmiddellijk het pand verlaten, halverwege ook nog haastig een trekkend linkerbeen voorwendend. Maar vanmorgen ben ik toch weer aan het werk gegaan. „Ik dacht, dat jij ziek was", zei de chef. Ik schudde mijn hoofd en mompelde: „Nee, het gaat wel weer." Buiten sloeg de regen schaamteloos tegen de ruiten. HILVERSUM (ANP) De stichting „Goois Natuurre servaat" heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid om weer een schaaps kudde in het Gooi te bren gen. Daarbij is al gebleken dat de bevolking het prettig zou vinden als er weer scha pen rondliepen. Op het ogenblik worden de voor- en nadelen op een rijtje gezet. De stichting gaat ervan uit dat het eventueel herinstel len van de Gooise schaapskud de niet moet worden gezien als een soort landschappelijke show, maar zuiver is bedoeld als een mogelijkheid tot onder houd van de heide als land schapselement. De uitgegroeide babies van de VVDM demonstreerden gisteren tijdens de begrotings behandeling van defensie. STAATSSECRETARIS VAN LENT ONDER VUUR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer is zeer ontevreden met het personeelsbeleid van staatssecreta ris Van Lent van defensie. Van de fracties van CDA. PVDA, VVD en D'66 kreeg de staatssecretaris tijdens de behandeling van de begroting van Defensie voor volgend jaar weinig goeds te horen over zijn personeels beleid, dat slap en weinig voortvarend werd genoemd. Van zijn eigen CD A-fractie kreeg hij zelfs te horen dat zijn overleg met de be langenorganisaties „niet die sfeer heeft die wenselijk en noodzakelijk is". De sterkste kritiek kwam van PvdA-woord- voerder De Vries, die vroeg of Van Lent maar wilde opstappen. „Het ontbreekt u aan een vi sie. Daardoor komt het personeel om", aldus De Vries. De VVD-er Blaauw nam het de staatsse cretaris kwalijk, dat hij nog steeds geen oplos singen had gevonden voor knelpunten als het vraagstuk van de werk- en rusttijden, de beta ling voor huisvesting en voeding van dienst plichtigen, de regeling van rijtijden voor mili taire chauffeurs, de rechtspositie van ongehuw de militairen en de toelageregeling voor mili tairen in het buitenland. Blaauw hierover: „De grootste belemmering om deze knelpunten op te lossen is volgens de bewindsman de te kleine financiële ruimte. Maar het is natuurlijk wel een beetje gênant, te moeten constateren dat dit al de voornaamste knelpunten zijn gedurende een reeks van jaren". CD A-woord voerster mevrouw Korte-Van He mel uitte kritiek op de wijze waarop Van Lent overleg voert met de belangenorganisaties van de militairen. „We kunnen ons niet aan de in druk onttrekken, dat dit Georganiseerd Over leg nog steeds niet die overlegsfeer heeft die wenselijk en noodzakelijk is voor de belangrij ke en vele zaken die daarbij aan de orde ko men", aldus mevrouw Korte. Ook was zij ont stemd over het feit dat de staatssecretaris nog steeds geen oplossing heeft gevonden voor de huisvestingsproblemen van militairen die re gelmatig worden overgeplaatst. Zij sloot zich voorts aan bij de kritiek van de socialist De Vries over Van Lents „belachelijk voorzichtige benadering" van het proces tot integratie van de vrouw in de krijgsmacht. Volgens mevrouw Korte is het onzin om aan elke vrouw die in de krijgsmacht in opleiding komt, een oudere vrouw als mentrix toe te voegen. Nadat dr. L. de Jong in zijn nieuwste boek over de Twee de Wereldoorlog mededelingen heeft gedaan over „Henny", een buitenechtelijk kind dat wordt toegeschreven aan prins Hendrik en „Elisabeth le Roi", is het hek van de dam. Be paalde kranten en andere media, De Telegraaf en de TROS voorop, gaan er blijkbaar vanuit, dat het nu niet langer nodig is normale fatsoensnormen in acht te nemen. De jacht op het koninklijk huis is kennelijk weer geopend. Terwille van de sensatie worden daarbij feiten bewust verdraaid. Met veel ophef worden verhalen gebracht over „het" kind, terwijl zelfs bij oppervlakkige lezing al blijkt dat het om een ander kind moet gaan. Bovendien wordt daarbij getracht de indruk te wekken, alsof de publicaties en onthul lingen van betrokkenen slechts bedoeld zijn om het konink lijk huis in bescherming te nemen. De huichelachtigheid ten top. OORLOGGESCHIEDSSCHRIJVER De Jong heeft in zijn boek zeer sober de escapades van prins Hendrik aan de orde gesteld, om duidelijk te maken hoe naar zijn overtui ging het wantrouwen is ontstaan tegen Francois van 't Sant, de vertrouweling van koningin Wilhemina. Dat wan trouwen heeft tijdens de oorlog ingrijpende, en voor ons land zeer kwalijke gevolgen gehad. Die achtergrond was voor De Jong het motief om de zaak uit de doeken te doen. HET speelt geen rol of men dat een voldoende motief vindt of niet, krant en televisie kunnen daar in geen geval een ex cuus in vinden om nu maar onbekommerd de sensatiezucht te bevredigen, ten koste van het in dat opzicht meest kwets bare gezin in ons land, de koninklijke familie. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG De politie be schikt niet over apparatuur waar mee radarverk likkers in parti culiere auto's, die de automobilist waarschuwen te gen snelheidscon troles, onschade lijk kunnen wor den gemaakt. Er bestaan boven dien onvoldoende mogelijkheden re clame en verkoop van die apparaten te verbieden. On danks het feit dat daarover geen cij fers bestaan, be staat de indruk dat het gebruik van dergelijke ap paraten toeneemt. Dit blijkt uit ant woorden van mi nister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) op vragen van mevrouw Beckers-De Bruijn (PPR). Minister Tuijnman wil wel bezien of in het Wegverkeersregle- ment een bepaling opgenomen kan worden over het gebruik van radar verklikkers. Ook zal de zaak beke ken worden in de permanente con tactgroep voor de verkeersveiligheid waar reeds een mogelijk verkoop verbod op radar verklikkers wordt bestudeerd. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De werkge versorganisatie VNO waar schuwt de Tweede Kamer, die volgende week over deze zaak gaat debatteren, dat een olieboycot van ons land tegen Zuid-Afrika „zinloos is" en bovendien weieens een boemerang-effect zou kunnen hebben. Dit omdat Zuid-Afrika voldoende olie op de vrije markt kan kopen en het de mogelijkheid heeft Nederland ernstige schade te berokkenen, namelijk door het essentiële grond stoffen te onthouden, aldus een artikel, dat deze week in het VNO-blad „De Onderne ming" verschijnt. De organisatie wijst er ook op, dat er de juridische basis voor zo'n boycot volgens minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken), die over deze aangele genheid een brief aan de Ka mer heeft gestuurd, zeer twij felachtig is. Politiek zou een dergelijke maatregel tegen Zuid-Afrika ook niét verstan dig zijn, zo meent het VNO, waarbij het zich weer baseert op de ministeriële brief. „Geen van de EEG-landen is bereid Nederland te volgen in een olieboycot. Dat betekent dat Nederland zich volledig zou isoleren en daarmee eerder aan invloed zou inboeten dan winnen". MINISTERIE DENKT AAN BEKORTEN SEIZOEN (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER „Door inkor ting van het seizoen kunnen de zwembaden veel energie sparen", aldus directeur-ge neraal ir.W.C.Reij van het ministerie van Volksgezond heid. Namens de verhinder de minister dr.Ginjaar sprak hij gisteren in de De venter schouwburg op het jubileumcongres van de 25- jarige Nederlandse Bond voor Bad- en Zweminrich tingen. Vooral in de openluchtbaden tikt het aardgasverbruik be hoorlijk aan. In de eerste drie weken van het seizoen is het weekgebruik gemiddeld drie keer zo hoog als in de rest van het seizoen, had ir.Reij laten uitrekenen. Het bezoek daar entegen is doorgaans bedui dend lager. Een andere vorm van besparing noemde hij het inspelen op De Bilt. Dus als mooi weer voorspeld wordt hoeft het basinwater 's avonds niet verwarmd te worden. Ir .Reij had nog meer tips voor de verzamelde zwembadexplo itanten zoals de aanwending van materialen voor afdek king van het basin buiten de bedrijfsuren en het minder hoog opvoeren van lucht- en watertemperatuur. Volgens hem gebruiken de 1100 zweminrichtingen (open en overdekt) in ons land even veel energie als een stad als Arnhem. Verder maken de energiekosten bijna een kwart uit van de exploitatiekosten. D'66 winnaar verkiezingen in Lelystad (Van een onzer verslaggevers) LELYSTAD D'66 is de grote winnaar geworden bij de verkiezingen die gisteren in Lelystad voor een gemeente raad zijn gehouden. De partij groeide van twee naar vijf ze tels, terwijl PvdA en CDA zetels verloren ep de VVD ge- li jkbleef. Landdrost Lammers wilde niet ingaan op de vraag of het verlies van een zetel van zijn partij (PvdA) van invloed zal zijn op de benoeming van een burgemeester. De PvdA had in Lelystad ge rekend op een flinke winst, gezien de grote overloop vanuit Amsterdam. Israëlisch eerbewijs Twee Nederlandse echtparen hebben gisteren op de Israëlische ambassade in Den Haag de hoge Yad Vashem-onderscheiding ontvangen, die wordt toegekend aan mensen die tijdens de oorlog met gevaar voor eigen leven joden uit de handen van de Duitsers hebben gered. De er kentelijkheid van Israël viel dit keer te beurt aan de heer en mevrouw Van den Brink uit Apel doorn en het echtpaar Zuidema, nu Amster dammers, maar in de oorlog woonachtig in Rot terdam. De Zuidema's hebben onder anderen een baby uit Voorschoten gered en een van hun onderduikers zou nu nog in Den Haag wonen. Op de foto v.l.n.r. het echtpaar Van den Brink en een van hun onderduiksters, mevrouw Ilse Arnhold-van Engelen die voor deze gelegenheid speciaal uit Australië was gekomen, waarne mend ambassadeur David Sultan en het echt paar Zuidema. Bij de onderscheiding behoort ook het planten van een boom op naam in de Vallei der Rechtvaardigen in Israël. De familie Van Engelen heeft het financieel mogelijk ge maakt dat de twee echtparen de ceremonie van het planten kunnen meemaken. Inpoldering Markerwaard voor Schiphol overbodig (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De N.V. Luchthaven Schiphol heeft geen belang bij de aanleg van een Markerwaard. Het argument, dat de Marker waard moet worden aange legd voor een tweede natio nale luchthaven, is niet steekhoudend. Men moet Schiphol niet als hefboom gebruiken om de Marker waard drooggelegd te krij gen. Dat zei de heer J.W. Wegsta- pel, president-directeur van de N.V. Luchthaven, gistermid dag tijdens een persbijeen komst. Volgens de directeur tonen de prognoses aan, dat de huidige capaciteit van de luchthaven tot na 2000 zal vol doen. Met een vijfde landings baan en een tweede stationsge bouw is Schiphol op lange ter mijn uit de zorgen, aldus de di recteur, die ervoor pleitte de Markerwaard voorlopig „nat" te reserveren, „totdat er beter zicht is op de noodzakelijkheid van de inpoldering". voor sportvissers in het binnenwater ICe4p»Eree£ ÖUOÉ 'JSSEL), DE HOGE DWARSVAART (FLEVOPOLDER). NIEUWKOOP AMER. KANAAL SLUIS'BRUGGF (7FFI ANtli nc i ANQEREIS BIJ HEERH"^— MADENSTEIN BIJ C ONBESTENDING De Bilt - In de nacht van don derdag op vrijdag trekt een volgende depressie met regen over ons land. Overdag wor den enkele buien verwacht, maar ook opklaringen. En bij dit alles is er veel wind. De temperaturen komen morgen niet veel hoger dan negen gra den. De stormdeprëssie die van gis teren op vandaag pal over noord- Nederland trok verwij derde zich snel over Duitsland naar Polen. Ze werd gevolgd door een rug van hoge lucht druk die ons vandaag opkla ringen bracht. In Finland en Lapland valt af en toe sneeuw bij temperatu ren rond het vriespunt. Elders in Scandinavië komen nogal wat buien voor. Wisselvallig is het ook boven de Britse Eilan den, en in Frankrijk zal het, het komende etmaal al niet veel beter zijn. Zonnig en warm is het nog steeds langs de Spaanse Mid- dellandsezeekust. Vooruitzichten voor zaterdag: Perioden met buien. Middag- temperaturen ongeveer 8 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp. omstreeks 5 gra den. Max. temp. omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren Eelde Oen Helder Berlin Frankfort Genève Helsinki Luxemburg Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Las Palmas

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13