Gemeente liet bouwplan voor 665 woningen inCoebel schieten Extra noodlokalen voor Meren wi jk ~C& Amag'Hof van Holland' slopen Landelijke collecte gehandicapte sporters Geen sprake van discriminatie INA; STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 ID LEIDEN Nu door de Kroon at het licht op groen is gezet, gaat het kledingmagazijn n (S3 C A spoedig tot sloop van het pand Breestraat 125 (Het Hof van Holland) over. Naar verwacht wordt zal begin vol gend jaar reeds met de werk zaamheden kunnen worden begonnen. Op de vrijkomende plek wil het concern een nieu we vestiging bouwen. Niet alleen het als monument aan te merken pand aan de Breestraat mag C &A slopen van de Kroon maar ook de panden Langebrug 48, 52 en 52a. Op deze plaats zal t C A-vestiging ontstaan, die met een oppervlakte van 2500 vierkante meter de twee andere vestigingen in Leiden, aan de Botermarkt en aan de Breestraat moet gaan vervangen. Naar het oordeel van de Kroon is het economisch belang van Leiden het meest gediend met de sloop van het Hof van Holland ten behoeve van C A-vestiging dan bij voorbeeld met het doen verhuizen van het kledingmagazijn naar een' andere plek, die altijd minder gunstig ligt. Het economisch belang heeft de Kroon dan ook het zwaarst laten wg- gen, daarbij het argument van de tientallen ingediende bezwaarschrif ten dat het hier om een moqpment gaat. naast zich neer leggend. Bij het kledingmagazijn C A is men gematigd optimistisch over de verde re gang van zaken. Voor de nieuw bouw moet nog een vergunning wor den aangevraagd. Tevens zal de wel standcommissie nog haar zegje over de bouwplannen moeten doen. Men verwacht dat de tegenstanders van sloop waar mogelijk nog wel een spaak tussen het wiel zullen trachten te steken. cm ■■SHH5B9EHIH 10 Jov J9 Enj ,r.J VERBAZING OVER AFWIJZEN ven, VAN gattM MINISTERIEEL AANBOD iapph* LEIDEN De CDA-fractie in Leiden vraagt zich af waarom wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening) onlangs een aanbod van het ministerie van de hand heeft gewezen voor de bouw van 665 woningen in de Coebel, een stuk grond in het zuidwes ten van de stad. Het CDA zegt te hebben begrepen dat hierover overleg tussen gemeente, Rijk, Provincie en de eigenaar van de grond (Polyzathe-Burowonin- gen) heeft plaatsgehad. Volgens de fractie zou de eigenaar van de Coebel zijn grond aan Leiden hebben willen verkopen. De ge meente zou hiervoor dan aan spraak hebben kunnen maken op locatiesubsidie, waardoor 665 premie-woningen en een aantal woningwetwoningen „op korte termijn" hadden kunnen worden gebouwd. Een en ander werd gisteravond tijdens de rond vraag van de commissievergadering over het volkshuisvestingsvraagstuk door het CDA te berde gebracht. Raadslid M.G.J. Ham lanceerde dit nieuws en eiste er direct opheldering over van wethouder A. Verboom van volkshuisves ting. De wethouder leek nogal te zijn overdon derd en verwees voor een uitvoerig antwoord naar het bureau van collega Waal. die over de affaire meer zou kunnen zeggen. Wel wist Ver boom te vertellen, dat het plan van het ministe rie om Leiden in de gelegenheid te stellen grond te kopen, tot een een gesprek tussen hem en Waal heeft geleid. Over het resultaat daar van repte hij echter niet. Er gaan evenwel ge ruchten dat er over de afwijzing door Waal on enigheid rond de wethouderstafel is ontstaan. Verboom stelde in een korte toelichting, dat collega Waal het aanbod van de overheden heeft af moeten wijzen, omdat in het voorge dragen plgn geen rekening was gehouden met. een stukje industriegebied dat in de Coebel ge pland is De Provincie, zo zei de wethouder, komt nu binnenkort met een nieuw plan op ta fel. waarin de vestiging van industrie wél is op genomen Dat plan zou dan voor de ene helft uitgaan van industriële vestiging en voor de andere helft van hoofdzakelijk woningbouw in de sociale sector. Ook het feit dat in het eerste plan voornamelijk is gedacht aan het bouwen van gestapelde premiewoningen zou een oor zaak van de afwijzing hebben kunnen zijn. ..Want", stelde Verboom, „dat soort woningen raak je aan de straatstenen niet meer kwijt." Het CDA heeft naar aanleiding van deze kwestie ook een aantal schriftelijke vragen De Coebel waar de 665 woningen hadden kunnen worden gebouwd;.uiterst rechts de wonmingen van het Jacq. Urlusplantsoen. geformuleerd, dat. het college van b en w zo snel mogelijk dient te beantwoorden. Zo vraagt de partij waarom het college heeft ge meend alle informatie over de affaire te moeten achterhouden. Het wordt nu Zelfs dubieus, meent het CDA, of het college zijn taakstelling voor de bouw van 1200 wonin- gen dit jaar nog wel kan verwezenlijken. Vooral nu er nog zoveel problemen op te los sen, zijn rond grote bouwlocaties als de Leeu wenhoek en Roomburg. Het CDA vindt, dat het college daarom het aanbod voor de bouw van ruim 600 woningen in de Coebel met beide handen had aan moeten grijpen. m 2 Leidenaar -t verzet zich tegen politie LEIDEN Een 59-j'arige Leidenaar heeft gistermid dag voor de nodige opwin ding aan de Breestraat ge zorgd. De man verzette zich er met hand en tand tegen dat hij vervoerd werd naar het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest". De EHD riep de hulp van de politie in om de man in de ziekenauto te krijgen. Aanvankelijk dreigde de Lei denaar. van de trap te sprin gen. Hij bedreigde de agenten glas. Later wist hij uit zijn wo ning te ontsnappen. Hij vluchtte een nabijgelegen bloemenmagazijn in. De eige naar van het magazijn verbood hij de deur voor de agenten open te maken. Nadat de Her mandad uiteindelijk de toe gangsdeur van de bloemen- zaak had geforceerd, gaf de V alse girokaarten ook in Leiden LEIDEN Ook in Leiden zijn weer valse girokaarten aangetroffen. Gistermorgen heeft een juwelier aan de Botermarkt er aangifte van gedaan dat hij eind vorige week drie valse girokaarten in ontvangst heeft genomen. I De kaarten had hij ontvangen zijn zaak een damesring met een briljant ter waarde van 575 gulden hadden gekocht. De juwelier ontdekte maan dagavond bij het zien van een valse kaart op het journaal van acht uur, waarop de naam „Doeve" stond vermeld, dat hij opgelicht was. ADVERTENTIE Stuur bloemen als de afstand groot is Fleurop-interfiora omspant de wereld met 13.000 aangesloten bloemisten. Gehandicapte sporters. LEIDEN Ook de Leidse gehandicapte sporters zullen profiteren van de op brengst van de landelijke collecte Gehan dicapten Sport die van maandag 12 tot en met vrijdag 16 november (aan huis) en op zaterdag 17 november (straatcollecte) wordt gehouden. De collecte wordt georganiseerd door het Na tionaal Fonds Sport Gehandicapten en de Fe deratie Sport Gehandicapten. Vorig jaar was de opbrengst van deze collecte 1.8 miljoen gulden. Dat was veel, maar niet genoeg om alle aanvragen vanuit de gehandicapte sport wereld te honoreren. Sport voor invaliden is aanzienlijk duurder dan sport voor valide mensen. Een speciale sportrolstoel waarmee de invalide bijvoorbeeld kan basketballen of tafeltennissen kost al ongeveer 1000 gulden. Ook het aanpassen van zwembaden en mane ges voor de invalidensport kost veel geld. Een ander aspect van de zaak is het stimule ren van de gehandicapte om aan sport te gaan doen. In Nederland leven ruim één mil joen gehandicapten. Volgens deskundigen zijn 80.000 gehandicapten goed in staat om aan sport te doen. Bij de nationale invaliden sportbonden staan echter slechts 15.000 men sen ingeschreven. „Het is daarom zaak dat als de gehandicapte éénmaal die psychische drempel heeft overwonnen en bereid is om aan sport te gaan doen er ook voldoende mid delen beschikbaar moeten zijn om hem daar toe de gelegenheid te geven", aldus de heer J. Duivesteijn, directeur van de Leidse Sport stichting. die nauw bij de organisatie van de collecte in Leiden betrokken is. „De invali den worden wat sportvoorzieningen betreft nog steeds achtergesteld bij de valide spor ters. Het enige wat ze willen is een gelijk waardige behandeling", aldus Duivesteijn. Om de gehandicapten te stimuleren om aan sport te doen zullen er vanuit Leiden bijvoor beeld busreizen worden georganiseerd naar de Paralympics in Arnhem in 1980. De op brengst van de collecte is overigens niet voor die Paralympics bestemd, het gaat om de Ne derlandse invalide sporter in hel algemeen. Bij de Federatie Sport Gehandicapten zijn aangesloten: de Nederlandse Invaliden Sport bond; de Nederlandse Sportbond voor Geestelijk Gehandicapten; de Federatie Paar drijden Gehandicapten; de Nederlandse Schaakvereniging voor Visueel Gehandicap ten; de Koninklijke Nederlandse Doven Sport Bond; de Stichting Zeilen met Gehandicap ten; de Stichting Sport Instuif Gehandicapten en de Stichting Viscentra Gehandicapten. Collectanten De organisatie kan in Leiden nog heel wat collectanten gebruiken. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Sportstichting, Groenesteeg 107, telefoon 141945. Degenen die liever per giro een bijdrage willen leve ren kunnen terecht bij gironummer 890383545 ten name van het Leidse Werkco mité Sport Gehandicapten. DIRECTEUR LWS BOOS OVER TOESPELINGEN: LEIDEN Bejaarden, zieke mensen en buitenlandse werknemers worden door geen enkele woningbouwvere niging in Leiden gediscrimineerd wanneer het gaat om het in aanmerking komen voor een woning. Dit onder streepte de directeur van de Leidse Woningstichting (L.W.S.), de heer Streefland, met nadruk gisteravond tij dens een vergadering van de adviescommissie voor het huisvestingsvraagstuk over het opstellen van een nieu we woonruimteverordening. Uit de woorden van een aantal commissieleden had hij geproefd dat genoemde categorie mensen door de federaties nog wel eens aan het lijntje wordt gehouden. Wachttijden lopen „verontrustend" hoog op, men maakt nauwe lijks kans op een corporatiewoning, opperden de comissieleden. Volgens de heer Streefland zou dit niets te maken hebben met discriminatie, maar met andere oorzaken. De bewering dat er sprake van discriminatie zou zijn ervoer Streefland als een schop'onder de gordel. Dat buitenlandse werknemers lange tijd op de wachtlijst van de woningbouwverenigingen staan, komt doordat zij uit zijn op een bepaalde woning, een goedkope. Een ander aanbod wordt door hen van de hand gewezen. Aldus Streefland. Mef nadruk stelde de directeur van de L.W.S. dat iedereen bij de verenigingen de zelfde behandeling krijgt. Directeur Dekker van het Gemeente lijk Bureau Huisvesting (G.B.H) voegde hieraan toe dat sommige corporaties moeite hebben buitenlandse werknemers in bepaal de straten aan een woning te helpen. Angst voor overconcentra- tie van buitenlanders zou onder meer de reden van deze afwij zing zijn. Ook het feit, dat buitenlandse werknemers in het ka der van hun gezinshereniging vaak voor grote huizen in aan merking willen komen, zou lang wachten in de, hand kunnen werken, zo meende de heer Dekker. Opole De Poolse zang- en dansgroep Opole treedt zaterdag 10 november op in de Leidse Schouwburg. Opole is ge noemd naar de Poolse provincie waar het ensemble vandaan komt. De groep is in feite nog een amateur- groep, maar het vakmanschap is zodanig dat de uitvoe ringen aan het professionele grenzen. Opole staat ga rant voor een wervelende kleurrijke show met traditionele muziek en dito klederdrachten. De show begint om kwart over acht. Buurthuis Na vele acties is het 10 november eindelijk zover: de stich ting buurthuis Professoren-, Burgemeester- en Rijndijk- wijk ziet haar werk bekroond met de opening van een .buurthuis in de Du Rieustraat. De officiële opening van het pand geschiedt om twee uur. Füssbinder 'Faustrecht der Freiheit' is de titel van de film van de Duitse cineast Rainer YVerner Fassbinder, die zaterdag 10 november door de werkgroep t.v.-issue van de Leid se Studenten Ekklesia wordt uitgezonden op video in het Rapenburg 100/102 om half negen. De werkgroep, die zich bezighoudt met het uitzenden van op video band vastgelegde televisieprogramma's brengt maan dag 19 november een documentaire over de Emiliehoe- ve in Loosduinen, waar jonge mensen proberen van hun drugsverslaving af te komen. Deze bijeenkomst begint om acht uur. Jeugdprogramma Het Rijksmuseum voor Volkenkunde verzorgt op alle woensdagen in november en december jeugdprogramma's voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Het programma bestaat elke woensdagmiddag uit films en/of dia's, een rondgang over een van de afdelingen van het museum en een speur tocht. Voor maximaal 32 kinderen is er de mogelijkheid um aan creatief werk deel te nemen. Kinderen die hieraan meedoen, dienen 's woensdags voor 75 cent een bonnetje bij de portier af te halen. Reserveren van de bonnetjes is niet toegestaan. Voor hen die een speurtocht willen hou den zijn er bonnetjes tegen betaling van 25 cent beschik baar. Adres: Steenstraat 1 in Leiden. Het programma be gint om twee uur. Benoeming Aan de Leidse Universiteit is deze maand dr. J. Ree dijk benoemd tot gewoon hoogleraar in de anorgani sche chemie. De heer Reedijk was voordien verbonden als lector aan de T.H. te Delft. Prof. Reedijk is 36 jaar. Hij studeerde scheikunde in Leiden en slaagde in 1966 cum laude voor het doctoraal examen. In 1968 volgde zijn promotie tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen. Van de hand van prof. Reedijk zijn in middels honderden publicaties verschenen. IJsbaanhaarten In de NZH-bussen zijn vanaf het begin van deze week ge combineerde biljetten te koop die recht geven op zowel heen- en terugreis per NZH-bus naar de ijsbaan aan de Vondellaan in Leiden, als op toegang tot de ijsbaan. De ge combineerde bus-/ijsbaankaarten zijn verkrijgbaar op alle dagen dat de ijsbaan open is. Voor 1 t/m 4 zones (regio Lei den tot en met LeidschendamWassenaar. Noordwijker- hout en Lisse) bedraagt de kaart vier gulden. Deze prijs geldt voor zowel jeugdigen als volwassenen. Mede m ver band met het dit seizoen buiten gebruik zijn van de Haar lemse ijsbaan, is het ook mogelijk een gecombineerde bus- ijsbaan kaart te krijgen voor 5 t/m 7 zones (tot en met Den Haag en Haarlem) voor vijf gulden twintig. Kerst-in Evenals andere jaren, wordt ook dit jaar tijdens de twee kerstdagen weer een kerst-in gehouden in het ge bouw van jongerenvereniging „Augustinus" aan het Rapenburg 24. De kerngroep, die de algemene coördi natie van het festijn op zich neemt, is al van start ge gaan maar aan medewerkers op de kerstdagen zelf en vooral mensen voor hulpgroepen die vanaf half no vember moeten gaan draaien, is nog groot gebrek. Per sonen die zich willen aanmelden als medewerker aan de kerst-in, kunnen dit doen voor woensdag 14 novem ber bij het jongerencentrum, tel 1215,1. rto 'nsdag 14 november is er vanaf half negen een v*rgad ring voor de medewerkers in het pand van de iong, ging aan het Rapenburg 24. De Hutspotten De Leidse carnavalsvereniging „De Hutspotten doet za terdag 10 november \veer van zich spreken. Als inleiding van een nieuw carnavalsseizoen is er vanaf precies tien minuten over elf 's ochtends een plechtigheid bij het be kende beeldje van Cornelis Joppenst aan het Kamerling Onnesplein bij het Lammenschans-station. Met het opzet ten van de steek op het hoofd van het jongetje dat de hut spot vond, toen de Spanjaarden in 1574 de benen hadden genomen, opent prins Hendrik de Eerste het nieuwe sei zoen. 's Avonds is er in de residentieaan de Lange Mare een groot feest. Om tien minuten over elf wordt de nieuwe is Carnaval voorgesteld aan het hutspotvolk. LEIDEN De gemeente zal op korte termijn aan het Ministerie van On derwijs toestemming vragen voor ex tra noodlokalen in de Leidse Zijl- wijk (Merenwijk) ten behoeve van het lager onderwijs. Uit een prognose is namelijk gebleken dat er in 1984 40 lokalen in de Zijlwijk nodig zullen zijn. Momenteel zijn er 31 lokalen, verspreid over de verschillende lage re scholen dus het tekort bedraagt 9 lokalen. de Zijlwijk nagenoeg onmogelijk acht. Een oplossing zou het scheppen van dependan ces .zijn. De enige plaats die daarvoor in aanmerking komt is het terrein in het verlengde van de Gooimeerlaan; daar zouden precies negen lokalen kunnen WamiOnd staan gegeven zal wethouder Tesselaar in over leg met de schoolbesturen een alternatief plan ontwikkelen voor het geval dat de nood echt aan de man komt. De gemeente had deze behoefte kelijk niet verwacht. In de Merenwijk zijn aanzienlijk meer kinderen gekomen dan was voorspeld en bovendien bleek de aan trekkingskracht van de scholen in de Zijl wijk onverwacht groot te zijn. Wethouder Tesselaar verklaarde gisteravond in de commrssie Onderwijs dat hij het uitbrei den van de. bestaande schoolgebouwen in Van de kant van de schoolbesturen be stond gisteravond weinig enthousiasme voor die oplossing. De vertegenwoordiger van de school die werkt volgens het Jena- plan vreesde dat de onderwijsvernieuwing door de versnippering van de scholen vol ledig op de tocht zal komen te staan. De nood is echter al zo hoog gestegen dat an dere vertegenwoordigers op spoed aan drongen in verband met de naderende in schrijving voor het nieuwe schooljaar. Omdat het antwoord van het ministerie nog wel even op zich kan laten wachten en er misschien geen toestemming wordt Een andere ontwikkeling die wordt ge vreesd is die van de komst van de kinde ren uit het Warmondse deel van de Me- renwijk, dat in het begin van de jaren tachtig zal worden volgebouwd. Er zullen naar wordt verwacht elf lokalen nodig zijn om de kinderen uit het Warmondse deel onder schooldak te brengen. Het is nog niet bekend in hoeverre Warmond voorzieningen zal treffen voor haar jong ste burgers in de Merenwijk en er wordt al rekening gehouden met een Warmond se toeloop op de toch al overvolle Leidse scholen in de Merenwijk in de tachtiger jaren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3