Super-zuinige Volkswagen Turbo te duur om in productie te nemen Citroën brengt nieuws GS Stel u koopt een Rolls R AUTONIEUWS 3,9 LITER OP 100 KILOMETER Alfa Romeo niet te koop Terreinauto van Citroën LEIDSE COURANT Gemotoriseerde rakkers, die met afkeurenswaardige lichtzinnig heid energiebesparing aan hun wiel lappen heb je altijd. Daar ont kom je niet aan. Maar de gemid delde autogebruiker wil zich best enige inspanning getroosten om het kijkglas zo lang mogelijk vol te houden. En om al deze welwil- lenden voldoende motivatie te be zorgen niet te gauw het gaspedaal tot de bodem in te trappen, omdat het toch allemaal geen zier helpt, putten automobielfabrikanten zich uit met aankondigingen, dat zij - de fabrikanten - alles in het werk stellen om een zo spaarzaam moge lijke voiture te bedenken. Op het eerste gezicht derhalve een aandoenlijke samenwerking tussen producent en consument met als ge meenschappelijk doel: de nog be schikbare energie als een kostbaar kleinood te koesteren. Een streven, dat verder wordt aangemoedigd door diverse regeringen. In het ene land - bijvoorbeeld ons land - is een maxi mumsnelheid van kracht, waaraan de consequentie is verbonden dat het scheelt in het brandstofgebruik; in het andere land - bijvoorbeeld de Verenigde Staten - wordt een formu le gehanteerd om een bepaald per centage kleine automobielen op de weg te zetten met een relatief gerin gere aardolieconsumptie. Het zijn maatregelen, die de illusie wekken, dal het niet aan de weggebruiker zal liggen, als we binnen afzienbare tijd door het voer van het gemotoriseerde verkeer heen zijn. Verrassend is daarom een bericht in het Westduitse blad ,,Der Stern", waaruit blijkt, dat Volkswagen al sinds 1977 over een dieselmotor be schikt, die voor honderd kilometer slechts 3,9 liter brandstof nodig heeft. Twee jaar geleden berichtte „Der Stern" er reeds over. Het werd toen voor kennisgeving aangenomen. Thans heeft de CDU (de Westduitse christen-democratische partij) fors uitgehaald in de richting van de - met veel staatskapitaal in stand ge houden - Wolfburgse fabriek. De par tij verwijt het concern dat het bewust deze „zuinigheidsexponent" buiten de circulatie heeft gehouden. Pikant detail bij de ontwikkeling van de kleingebruiker is, dat de stoot daartoe werd gegeven door de Ame rikaanse verkeersminister Broek Adams, die er behagen in schiep, de vindingrijkheid van de VW-inge- nieur uit spelen tegen de traagheid van de Amerikaanse autobazen. Adams verschafte de Duitsers 1,2 miljoen mark, om een uiterst zuinige, doch niettemin zekere en snelle auto te bouwen. De Wolfburgse auto-ontwerpers von den de oplossing in het inbouwen van de Turbo. De motor kreeg hier door een vermogen van 72 pk's en bereikt in 13,2 sec. een snelheid van honderd kilometer per uur. Een ac- celleratie, die tot dusver voor onmo gelijk werd gehouden. De topsnelheid ligt rond de honderdzestig kilometer. Slechts bij een stationair toerental is het hoorbaar, dat er een dieselhart onder de motorkap schuilt. Daarna is het motorgeluid veel minder dan bij menige benzineauto. Onmerkbaar schakelt de turbo zich in bij 500 toe- v In de vijfde versnelling loopt de C 'iif Turbo-diesel als een geoliede naaimachine. Doordat de turbo verse lucht in de vier cilynders blaast wer den 22 pk's gewonnen boven de nor male Golf-diesel. Een en ander had tot gevolg dat Amerikaanse testrij ders bij hun proefnemingen (55 pro cent stadsverkeer en 45 procent snel wegen) tot een verbruik van 3,89 li ter dieselolie over honderd kilometer. Dat is een vijfde zuiniger dan de toch al spaarzame Golfrdiesel zonder tur-, bo. Zekerste De Wolfburgse Turbo is bovendien de zekerste wagen uit de middenklas se. Talrijke verbeteringen werden aangebracht. Een gaffelvormig fra me, versterkingen aan de zijkant en hydraulische schokdempers zorgen voor een grotere overlevingskans bij ongelukken. Maar ondanks de aanval van de CDU is het twijfelachtig of de „wereldkampioen" ooit in serie ge bouwd zal worden. De leiding van VW gelooft namelijk niet, dat de verwachte meerprijs, die voor Golf Turbo-diesel zal moeten worden betaald de productie van gro- te aantallen rechtvaardigt. De Golf- diesel kost in Duitsland al vijftien honderd mark meer dan de benzine uitvoering en de turbo zal op zijn minst nog eens vijftienhonderd mark meer gaan kosten. Een woordvoerder van het bedrijf vertelde: „Wij hebben beslist niet de capaciteit om voor een relatief kleine klantenkring ook nog een turbo-diesel in productie te ne men". Het is niettemin niet de eerste keer, dat er bij de VW-leiding een kapitale denkfout wordt gemaakt. Bij de start van de Golf-diesel werd ervan uitge gaan, dat deze telg hooguit een pro ductiepercentage zou halen van vijf procent van het gehele Golf-pro- gramma. Het werd drieëndertig pro cent! Rest ons de netelige vraag, waarom laat Volkswagen zijn omzet niet tot - nog - grotere hoogte stijgen, door het inzetten van de Golf Turbo-diesel. Zou het misschien de macht van een handvol olieproducten verwerkende instituten zijn? Je weet het maar JAN J RITZEMA WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 Begin augustus kwam uit Italië het on heilspellende bericht dat de vermaarde autofabriek Alfa Romeo te koop werd aangeboden. De IRI -een staatsinsti tuut voor industriële reconstructie en als zodanig de enige aandeelhouder- zou het stoppen van miljarden lires in de bodemloze Alfa-pot beu zij en riep liefhebbers op om de hele handel over te nemen. Op het eerste gezicht niet zo'n onlogische reactie want in 1978 be droeg het verlies 265 miljoen gulden op een verkoop van 200.000 auto's. Kandi daat-kopers werden al gesignaleerd met als aanvoerder de Japanse produ cent Honda. Eveneens zou interesse be staan uit Frankrijk. Thans blijkt evenwel, dat de geschiedenis uit de dikke duim gezogen is, in ieder ge val sterk overtrokken. Alfa Romeo is niet te koop; althans van een gedwongen ver koop is geen sprake! De leiding van het sportieve 'Italiaanse merk greep op de Frankfurter autotentoonstelling de gele genheid om de internationale vakjourna listen - in een indrukwekkend aantal pre sent- haarfijn te vertellen wat er .met Alfa Romeo aan de hand is. Alle onrust spruit voort uit de suggestie, dat de Societa Anonima Lombarda Fab- brica Automobili (Alfa dus) de mogelijk heden onderzoekt om in de naaste toe komst tot bepaalde samenwerkingsvor men te komen. Met - en dat werd nadruk kelijk gesteld - inachtneming van de eigen zelfstandigheid! „De verkoopsuccessen", aldus Alfa-president dr. Ettore Massace- sien, ..die onze modellen in Italië en in het buitenland oogsten, bevestigen dat Alfa Romeo haar marktaandeel kan handha ven en versterken op markten en in sec toren waar zij meerit te moeten opereren. Hierdoor kunnen wij met een zekere ge rustheid de toekomst tegemoetzien". Met behulp van consulenten op internati onaal niveau maakte Alfa diepgaande analyses over de te volgen strategie. Mas- sacesi: „Hieruit is gebleken, dat het voort bestaan van Alfa Romeo beslist verant woord is". De Alfa-president wees erop, dat tegen de achtergrond van de kolossale investeringen - in de komende vijf jaren wordt bij de belangrijkste internationale merken een investering verwacht van 250 miljard gulden om „na te denken" over de toekomstige automobiel - een sterke nei ging is ontstaan tot nieuwe vormen van samenwerking te komen. Het was deze ontwikkeling, die als voedingsbodem diende voor de melding dat de IRI tracht te Alfa van de hand te doen. Herstel Vice-president ir. Corrado Innocenti on derstreepte de weg naar herstel. Aan de hand van cijfers toonde hij aan, dat de re sultaten in het jaaroverzicht 1978, on danks de grote verliezen, vergeleken met 1977 een economische verbetering van 27 procent in het operationele vlak en van 20 procent in het algemeen te zien hebben gegeven. Een reeks herstructureringen zorgde ervoor dat het uitstaande kapitaal van 286 miljoen dollar in 1977 in 1978 werd gereduceerd tot 102 miljoen dollar. Een wat agressieve verkooppolitiek deed de omzet in de automobielsector stijgen met 28 procent, de onderdelenverkoop met 32 procent en de verkoop van bedrijf sautomobielen zelfs met 43 procent. Alfa Romeo haalde in 1978 een omzet van 1650 miljoen dollar tegen 1250 miljoen dollar in 1977. Een toename van ruim 33 procent. Als demonstratie van de grote levens kracht presenteerde Alfa Romeo in de af gelopen twintig maanden twee nieüwe modellen: de Giuletta en de Alfa 6. Daar naast verschenen vijf volledig vernieuwde uitvoeringen van reeds bestaande model len op de markt: de Alfetta 2000, de. Alfa- sud Super 1.3 en 1.5. de Alfasud Sprint Veloce. de Alfetta GTV Turbo en de Giu- lietta 1.8. Binnenkort wordt de lijn nog uitgebreid met de Alfetta Diesel. JAN J. RITZEMA American Motor Company gaat middenklasse Renault bouwen In 1982 zal de fabriek van American Mo tor Company in Kenosha in de staat Wis consin beginnen met de produktie van 400 0 500 middenklasse Renaults per dag. nieuwe model zal iets kleiner worden dan de R 18. De produktie van deze personen auto door het Amerikaanse automobiel concern maakt deel uit van een overeen komst met het Franse staatsautomobiel- concern dat een belang van vijf procent in American Motor Companv neemt Laten we eens even aannemen dat u zich een Rolls Roycesaanschaft. Dat is voor 99,99 procent van de Ne derlanders weliswaar niet weggelegd, maar het is altijd fijn om eens te dromen. Misschien trekt u morgen wel de honderdduizend dit de loterij - dat kan toch, niet waar? Overigens: daaï koopt u 's werelds duurste en mooiste auto niet voor. Met tweemaal de loterij-hoofd prijs komt u echter een eindje op weg. Het billijkste mo del, de Rolls Royce Silver Shadow II, een vierdeurs sa loon, kost namelijk inclusief de btw op de kop af 224.320,-. Misschien komen er nog een paar af leve ringskosten bij, maar ala, die schenkt de importeur u wellicht. U kunt ook wel iets duurder terecht: voor 255.090.- hebt u het model Silver Wraith en voor zo 'n vijfender tig duizend méér de Corniche. Duurder dan 383.280,- komt u niet: dat is de prijs voor de Camargue. een alles zins bevredigend ogende Rolls Royce met juist dat klei nigheidje dat hem onderscheidt van de ordinaire Silver Shadow. Zo, de chèque is uitgeschreven, bij de bank is gecontroleerd of u wel voldoende saldo heeft en zo niet, dan sluit u maar een persoonlijke lening af. Kost u een fikse rente maar bij een aankoop zoals deze let u niet op een paar cent meer of minder. En wat hebt u nu gekregenEen feilloze machine, de enige auto die na pen tijdje rijden niet in prijs achteruit tuimelt maar die u als tweedehandsje met winst kunt verkopen aan een verarmde oliesheik of uw buurman. Onder de motorkap zit een achtcilinder met een inhoud van 6750 cc. Vraag niet wat de compressieverhouding is, het maximum vermogen en het koppel, want daarover zwijgt RR in alle talen - u moet maar aannemen dat die wel goed gekozen zijn. In elk geval kunt u er 195 kilo meter per uur mee rijden. Is er een derde of vijfde deur achter? Néé - dat zijn dingen voor utiliteitswagentjes. VoorwielaahdrijvingNéé. Uiteraard een automatische transmissie. De lengte valt mee: vijf meter zeventien centimeter - hij kan dus net in de huiskamer. Bekijken we met gepaste trots de accessoire-lijst. Dan wéét u wat u voor uw geld gekregen hebt. De voorruit is gelaagd, de achterruit verwarmd, en al het glas heeft een zonwerend tintje gekregen. Vergeefs zoekt u naar een handchoke - nee hoor, een RR start altijd. De ach terbank kunt u niet neerklappen om die latten op te bergen die u zojuist bij de doe-het-zelf bouwmarkt hebt gekocht. Die moet u dus maar even-laten bezorgen. Ha logeen dimlicht, extra lampen aan de voorkant, achter- uitrijlampen, mistachterlampen, hoofdsteunen voor en achter en een verstelbare rugleuning: dat had u alle maal wel verwacht, neem ik aan. Maar géén slaapstoe len, want u slaapt in de Ritz of, eenvoudiger in het Hil ton. De stoelen zijn bekleed met (u mag kiezen: skai, stof of leer): jawel, leer. Het tankslot is niet vergeten en speciaal vermeld wordt een stootrand aan de bumper, een zeer nuttig accessoire want er kan een huis-, tuin en keuken-Fiatje bij het parkeren tegen uw kostbare bezit bonsen. Een onaangename verrassing volgt: het stuurwiel is niet verstelbaar. Maar de stoel wel en dat gaat zelfs elec- trisch. Zoekt u de toeren teller? Niks geen toerenteller! Maar de RR rijdt dan ook automatisch duy waf zou u zich druk maken over toeren? Gelukkig is er wel een brandstofmeter. En een amperemeter. En een oliedruk meter. En een temperatuurmeter. En, al wordt-ie niet apart genoemd, een snelheidsmeter, zo nemen we voet stoots aan. Met een dagteller en een klokje. Er zijn vanzelfsprekend de nodige verklikkerlampjes voor het sporadische geval dat er iets verkeerd gaat. Ze zijn er voor: laadstroom, oliedruk, de automatische cho ke, motortemperatuur, lichtsignaal, handrem en rem- conditie. Veiligheidsgordels treft u aan, de ruiten- sproeier kan walsen en foxtrotten op de ruit, óók trou wens op de koplampen. Voor de blazer is er een kleer- haakje en die is er eveneens voor het korte nertsje. As bakken overal, ook achter een aansteker. Tassen in de portieren en achter de rugleuning, licht in het hand schoenenkastje en als de dashboardverlichting verblin dend is kunt u die dempen. Radio? Ja. Stereo. Cassetterecorder? Ja. Quadrafonisch. Antenne? Uiteraard. Buitenspiegel links en van binnen uit verstelbaar. Notehouten strips overal: het beste Itali aanse notenfineer dat de wereld kent. En verdraaid! daar is ook de make-up spiegel, al jaren lang door elke autofabrikant trots als accessoire ge noemd hoewel zo 'n ding een vijftig in de Hema kost. Maar in de Rolls Royce is-ie wel groter. De ramen draait u niet open, dat doet het elektriek voor u. Voor de passagiers zijn handgrepen voor als u wat scherp de bocht doorgaat - ze kunnen zich trouwens ook vast klampen aan de armleuningen (voor en achter). De deuren kunnen vanuit een punt centraal worden ver grendeld, dat is gemakkelijk. Er is een slot op de ver snellingsbak. De koplampen zijn verstelbaar. Alarm- lichten aanwezig evenals air-conditioning en kaartlee- slampjes. Bij het instappen gaat een speciaal lampje branden zodat u kunt controleren of de schoenen vuil zijn. Nog een accessoire om de boel compleet te maken: verlichting onder de motorkap en in de kofferbak. Wat u voor244.320,- niet krijgt als standaard-accessoi re? U zult ervan opkijken: er is geen inbouwruimle voor de radio, er zijn geen gordels achter, de make-up spiegel is niet verlicht, er is rechts geen buitenspiegel, op de achterruit zitten geen wisset en sproeier, er zijn geen kindersloten en er zijn geen stuurslot. geen vloer matten en geen schuifdak. Maar dat kan natuurlijk wel even a contant geregeld worden. Wat u ook niet op de accessoire-lijst aantreft is een sleepoog. Maar zeg 's eerlijk: hebt u ooit een Rolls Royce gesleept zien worden? De gedachte alleen al is heidens. JAN LOUWEN De GS Club, de Pallas, de X3 en de break Club 1220 van Citroën zullen worden vervangen door een achttal versies van de nieuwe GSA die dit jaar nog in ons land zullen worden geïntroduceerd. Alleen de bestaan de GS Special met een motor van 1130 cc blijft in de versies berline en break bestaan. De GSA is een typisch Citroen-mo del dat op het eerste gezicht niet af wijkt van de huidige maar toch zijn er verscheidene verschillen, die het gemakkelijkst in het interieur op te merken zijn. Daar is een nieuw dashboard gekomen en zijn de meeste bedieningsorganen samenge- bracht'in de twee, al eerder door Ci troen geintroduceerde „satellieten", cilinderachtige lichamen achter het stuur waardoor vrijwel elke hande- Een typisch Frans utiliteits-appa- raat dat (als men eraan gewend is) handig is, maar naar* onze smaak niet mooi. Gelukkig voor de autoin dustrie echter kunnen smaken grondig verschillen. In de GSA zijn ■ook nieuwe stoelen gezet die uiterst comfortabel als het ware om je heen sluiten. De carrosserie'- is nog het minst gewijzigd: grotere bumpers, een nieuwe grille en op de berline een vijfde deur waarbij de achter bank kan worden neergeklapt. Bij dit type is ook de achterruit ver groot en er zijn nieuwe achterlich ten met achteruitrijlampen en mis tlampen aangebracht. De buiten spiegel is bij de Pallas en de X3 van binnenuit verstelbaar. Onder de verdere nieuwigheden bevinden zich verlichting van het contactslot en de instapruimte rechts, een buis vormige benzinestandmeter met een minimum voorraadcontrolelicht, verbetering van de ontdooiing, ven tilatie en verwarming achter - bij de duurdere uitvoeringen nog een aan tal voorzieningen (toerenteller,. klokje e.d.). Als extra's zijn er o.a. te krijgen een vijfversnellingsbak op de Club, break en de Pallas, gelaagd en getint glas met rolgordijntjes op de hoedenplank (berline), schuif dak. ruitewisser op de achterruit en andere 'bekleding. De motor (vier cilinder boxer, luchtgekoeld) heeft een cilinderinhoud van 1299 cc. De luchtkoeling geschiedt door de wind te laten aanjagen door een met ne gen schoepen uitgeruste ventilator die op het uiteinde van de krukas is gemonteerd. De GSA is uiteraard weer aangedreven op de voorwie len. Een vierversnellingsbak is stan daard maar, zoals gezegd, een vijf versnellingsbak is als extra te krij gen. Die. zit overigens al standaard op de' GSA X3. De afmetingen van de nieuwe GSA is (berline): 4 m 20 lang, 1 m. 63 breed, 1 m 35 hoog. Als benzineverbruik wordt opgegeven rond en nabij de 1 op 15 bij 90 km per uur, de automatics komen op 1 op 12,8. De prijzen: Club 17.470, X3 18.495, Pallas 18.915, Club break f 18.145 (rijklare prijzen - de basis prijzen liggen iets lager). Het ge wicht van de' berlines is 955 kilo, de maximum snelheid ligt tussen de '155 en 160 km per uur. JAN LOUWEN Citroën heeft aan zijn Me hari-reeks nu ook een ter reinwagen toegevoegd, de Mehari vier bij vier, die, zoals de aanduiding al zegt, vier aangedreven wielen heeft. Terreinwagens komen meer en meer in de mode - al thans, veel autofabrieken hebben zich op de fabricage daarvan geworpen, in de hoop een graantje mee te pikken op de markt die tot voor kort (en eigenlijk nog) beheerst wordt door Ley- lands Landrover en Range rover. D<) verkoop van dit soort wagens moot niet zo zeer worden gezocht in ons land waar er nauwelijks zinnig emplooi voor is, maar vooral in ontginning- sgebieden en dan vooral in ontwikkelingslanden. Ci troën had al Mehari's, maar die hadden nog geen vier aangedreven wielen. Van de andere Mehari-versies zijn er trouwens inmiddels toch al weer zo'n dikke elf duizend verkocht - geen grote aantallen maar vol doende om de fabricage te rechtvaardigen. De troef die Citroën uitspeelt is dat de Mehari geen zware „tank" is maar tot de lichte cavale rie moet worden gerekend: zeer licht geconstrueerd (rijklaar 715 kilo) en met een zuinige motor, familie van het 2 CV'tje. Het zwaartepunt is daarbij om begrijpelijke reden zeer laag gelegd. Terreinwagens zijn energieslorpers naar de Me hari slaagt erin vooruit te komen bij een gebruik van 1 op 11.1 tot 1 op 15.4 al naar gelang de terreinom standigheden. Door het sa mengaan van deze pluspun ten plus een reductiebak en sperdifferentieel voor de achterwielen kan de wagen hellingen van aanzienlijk meer dan 60 procent over winnen. De nieuwe bak maakt het ook mogelijk twee wielen aan te drijven voor op de gewone weg. De carrosserie is van plastic. Samengevat zijn de verschillen met de bestaande Mehari: nieuwe versnellingsbak met lage gearing en klauwkoppeling van de aandrijfas naar de achterwielen, achterbrug met sperdifferentieel. nieuw, versterkt chassis, gladde onderzijde, schij fremmen op de vier wielen en gewijzigde kap. De bo dem vrijheid is 24 centime ter welke bij belading in zakt tot 20 cm. De Mehari is er in twee- en in een vierpersoonsuitvoe- ring. De motor is de luch- tgekoelde tweecilinder bo xer van 602 cc. Het is nog niet bekend wanneer de Mehari 4 x 4) in ons land leverbaar is (in Frankrijk is hij vorige maand op de markt gekomën). De prijs is evenmin vastgesteld maar zal vermoedelijk ergens te gen de 20.000 liggen. JAN LOUWEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15