Kamer sterk verdeeld over modernisering kern-raketten Pijn en last uit verleden drukken stempel op welzijn van vandaag Politie wist van plan om Turk te vermoorden fieicUeSomo/nt u-binnenland Ontijdig rumoer van de FNV Regeringspartijen akkoord met invoeren eigen bijdrage LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 Aanhouding n zaak valse irokaarten IOORN (ANP) In de aak van de vervalste giro- aarten is tot nu toe één anhouding verricht. In lkmaar werd zondag al :n 20-jarige vrouw gearres- erd. Zij heeft ongeveer jftig valse kaarten verzil- :rd, voor het overgrote deel Hoorn. j werd na een tip aangehou- in. Getuigen zouden haar ibben herkend. De vrouw «kent tot nu toe te hebbeq weten dat het om valse larten ging De Hoornse poli- p denkt dat zij een „stro- touw" is. die op verzoek van fideren valse kaarten heeft ebruikt. Meldingen van het itvangen van valse kaarten jn intussen ook binnengeko- len uit Bussum, Amersfoort Haarlem. imit waagt zich an superdok OTTERDAM (ANP) Smit iternationale uit Rotterdam aat het Russische superdok, it vorige maand strandde op f Noors-Russische grens bij tirkeness. opnieuw verslepen, et moet naar Zuid-Noorwe- !n waar het een betere kans aakt de winter te overleven, et wordt een riskante sleep Smit zou het liever niet n. „We kunnen het niet aken om de order te weige in, maar als we het dok ver telen - en die kans is groot - tat onze naam er ook aan". <DA: Ontstoor niddengolf EN HAAG (ANP) Het is begrijpelijk dat in deze tijd technologische ontwikke- 'n en kennis er nog steeds nstige en langdurige storin- n optreden op de midden- lfzender van Hilversum 2. et CDA-Tweede Kamerlid P. [n der Sanden stelt in schrif- lijke vragen aan staatssecre- ris Smit-Kroes van verkeer er snel een definitieve op- sing moet komen. MINISTER GARDENIERS: SAMEN ONZE MENSELIJKE WAARDIGHEID TERUGVINDEN (Van een onzer verslaggeefsters) APELDOORN „We komen er nu pas achter dat aan de basis van onze sa menleving vaak het recht van de sterk ste en daardoor het geweld regeert. Vormen van kindermishandeling, vrouwenmishandeling, oudermishande ling worden nu pas zichtbaar en zijn er even zovele tekenen van. Mishandeling en agressie groeien niet, worden niet groter. Nee, ze komen nu pas boven wa ter. Al deze dingen hebben eeuwenlang kunnen bestaan, geschraagd door maatschappelijke structuren. We wor den ons ervan bewust, ze komen aan het daglicht, maar daarom zijn ze niet weg. We dragen ze mee vanuit het ver leden in het heden. We moeten ons in zetten om ze niet verder te dragen naar de toekomst". Dit zei mevrouw M. H. M. F. Gardeniers, minister van CRM gisteren in een rede tij dens de viering van het gouden jubileum van de Katholieke Organisatie van Platte landsvrouwen in Apeldoorn. „Sociologen vertellen ons dat oude structuren uit el kaar vallen. Nieuwe, formele structuren komen er voor in de plaats. Vroeger was je men$ in een levende gemeenschap, te genwoordig word je lid van een vakbond, een wijkraad, een personeelsvereniging. Er is nu overal inspraak, en de burgers hebben meer rechtstreeks invloed op het welzijnsbeleid van de overheden. Dat is positief. Maar het zijn slechts instrumen ten. waarmee datgene wat er maatschap pelijk aan ten grondslag ligt nog niet weg is. Niet weg is het gevoel van machteloos heid. niet weg zijn de agressieve gevoelens tegen de bureaucratie, niet weg is de ver slaving aan zaken die bij wijze van com pensatie voor die machteloosheid worden nagejaagd. Vroeger leefden gezinnen in hun armoede sterk verbonden met elkaar. Nu raken ze in een isolement, dat door de manier van huisvesting (flatbouw) nog wordt bevestigd", aldus de bewindsvrouw. Mevrouw Gardeniers vindt dat we te wei nig stilstaan bij wat is en wat moet wór den. „Als je dieper graaft moet je tot de conclusie komen dat we nog niet bezig zijn met de nieuwe tijden, hoeveel rappor ten en studies daaraan ook zijn gewijd. We zijn in feite nog steeds bezig met het afre kenen met het verleden. En er staat op dat afrekenen met de oude tijden zo veel druk en zoveel spanning, dat in belangrij ke mate datgene wat voor de toekomst moet gebeuren bij ons wordt versluierd". Als voorbeeld van dit verleden noemde zij de wonden die de laatste wereldoorlog in ons land geslagen heeft. De wonden die nog steeds niet zijn geheeld, pijn die nog dagelijks terugkeert, angst die nog bestaat, ondanks hulp, therapieën, voorlichting, begeleiding en nazorg. Dan zijn er ook nog lidtekens uit het verleden overgeble ven. „Het zijn de littekens van de grote vooroorlogse crisis, van de grote werk- loosheidsgolf, van de vernedering, opgelo pen in de rij wachtenden voor de stempel lokalen, van het doffe berustende gevoel van afhankelijk te zijn van steun. Het zijn de littekens van generaties lang gevoelde armoede. En armoede kan mensen mis- maken. Gevoelens van jarenlange on macht zijn af te lezen van bepaalde gedra gingen zoals uitingen van agressie, het zoeken naar compensatie, het overdadig consumeren. Zijn daarin de huidige pro blemen van overcreditering, van onver antwoord schulden maken niet terug te vinden Grote groepen van de bevolking die nu zeggen: Wij willen onderhand ook wel eens wat". Een ander probleem, dat we als een loden last met ons meedragen, is volgens me vrouw Gardeniers de woningnood. Zon der enig na-oorlogs kabinet te willen be schuldigen constateert zij het grote tekort aan woningen. Voor de oorlog woonden de gezinnen in één huis. Nu zoeken steeds meer jongelui een eigen onderkomen. De vraag is explosief, het aanbod houdt het niet bij. „Dat heeft voor veel mensen groot leed betekend, dat gaf problemen waarvan we de gevolgen nu nog meedra gen. Heel concreet merk ik dat wanneer mishandelde vrouwen en kinderen nu uit huis wegvluchten, maar morgen geen an dere huizen kunnen betrekken, omdat die er niet zijn". Door het slechts langzaam groeien van het inzicht in de achterstelling van de vrouw zijn ook veel problemen ontstaan die nu nog doorwerken. Veel vrouwen leefden in een doffe berusting. Vandaar de jarenlan ge onderschatting van de gezinstaken, vandaar zo vaak de kramp van de man nenrol. die van hem slechts een wedijve raar maakte, alléén verantwoordelijk voor de kostwinning. Het zijn allemaal dingen die we ons nu pas langzaam realiseren. „Het wegnemen van oude pijn is een diep gaand maatschappelijk proces. Daarvoor is niet alleen een regering verantwoordelijk, daar zijn we met zijn allen verantwoorde lijk voor. We moeten elkaar leren méér mens te zijn, elkaar méér dan ooit daarbij helpen. Dat is de uitdaging van de nieuwe taak", zo hield de bewindsvrouw haar ge hoor voor. „Dat betekent een bezinning op eigen plaats en taak, een herbezinning op de le vensbeschouwing als de eeuwige bron van inspiratie en uitvoering van die nieuwe taak. Dat betekent een bewuste inzet voor anderen, als vrijwilligsters, om dit leven sproces van mensen te begeleiden. Dat be tekent een dagelijks bezig zijn en niet al leen op zondag..." Mevrouw Gardeniers zei van mening te' zijn dat de kerken zeer nadrukkelijk de taak hebben om over deze dingen na te denken. „Veel van de gesignaleerde pro blemen maken mensen ongelukkig. Maar als die problemen zijn verdwenen, zijn die mensen niet automatisch gelukkig. Ken nelijk liggen geluk en ongeluk niet in el- kaars verlengde. Om mensen gelukkig te laten zijn is het nodig dat ze aan zaken toekomen die van binnenuit bevrediging geven. Creatieve ontplooiing als mens zijn, religieuze ervaring, het intens genie ten van positieve, wederzijdse menselijke relaties". Regeerders moeten regeren, zijn verant woordelijk voor wat ze doen, verantwoor delijk voor wat ze eventueel aanstichten of teweegbrengen. Ze nemen echter geen verantwoordelijkheden over van mensen of groepen mensen. Zeker niet als deze mensen het goed doen, maar ook niet als ze het niet goed doen. Een samenleving is verantwoordelijk voor zichzelf. En hoe die samenleving eruit ziet en wat erin plaatsvindt, onttrekt zich gelukkig voor het grootste deel aan de beïnvloeding door een regering", aldus minister T. Garde niers. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG In het vanmorgen be gonnen debat over de NAVO toont de Tweede Kamer zich, zoals verwacht, sterk verdeeld over de vraag of de NAVO-landen op 12 december moeten beslissen tot produktie van nieuwe op Rusland gerichte atoomraketten en jlaatsing daarvan op Westeuropees grondgebied. Geen enkel standpunt naakt kans op een meerderheid. >vdA en D'66 wijzen een moderniseringsbesluit voorlopig af. PPR, PSP en CPN laten een on voorwaardelijk nee horen. Het CDA wil wel een beslissing tot produktie van nieuwe raket ten, maar in afwachting van eventuele snelle resultaten in de onderhandelingen met de Rus sen (binnen twee jaar) nog geen plaatsingsbesl- uit en de fracties ^an VVD, SGP en GPV gaan akkoord met produktie en stationering beide. D'66 en de PvdA willen dat de NAVO-landen in december geen besluit nemen tot produktie en stationering van nieuwe kernraketten. Zij menen dat de NAVO eerst „met lege handen met het Warschau-Pact moet gaan onderhande len over wederzijdse vermindering van de atoomraketten voor middellange afstand. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister-president Van Agt vindt, dat in ons stelsel van sociale zekerheid meer even wicht moet komen tussen recht vaardigheid en doelmatigheid. In een toespraak tot de ledenvergade ring van de organisatie van Me taalwerkgevers FME, deed hij de suggestie te komen tot een beperk te loonsverhoging, terwijl gelijk tijdig een van het inkomen afhan kelijk eigen risico zou moeten worden ingevoerd in een aantal so ciale voorzieningen. De premier zei heel nadrukkelijk, dat het hier niet gaat om een regerings voornemen, maar om een persoonlijke gedachte. Hij rekende voor, dat voorzichtige bij sturingen met het doel het aantal uitke ringgerechtigden te verminderen, al geweldige besparingen opleveren. Vijf tien 15 procent minder ziekteverzuim: een miljard gulden aan uitkeringen; Herintreding van werklozen met vijf tien procent versnellen: driekwart mil jard en vijftien procent minder arbeids ongeschikten: meer dan een miljard. Veimogensaanwasdeling is volgens Van Agt een logische aanvulling op een meerjarig beleid van loonmatiging. „Als er opnieuw over VAD wordt ge sproken, zet dan niet meteen uw ste kels op, maar probeer constructief mee te denken aan het ontwerpen van een VAD die effectief is. Daarmee zou u de economische toekomst een onschatbare dienst bewijzen", zo hield Van Agt de metaalwerkgevers voor. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Twee rechercheurs van de Utrechtse politie waren ruim een maand voor de poging tot moord op de Turk M. Es- kici (17 mei) op de hoogte van het feit, dat er een aanslag zou worden gepleegd. Die informatie was afkomstig van één van de vermoedelijke medeplichtigen aan de -misluk te- moordaanslag, de 28-jarige Utrechter Cees C. Volgens C. heeft de politie helemaal niets ge daan met de informatie, die hij telefonisch ver strekte. Hij zei dit gisteren tijdens de tweede fase van het Utrechtse „Turkenproces", waarin de rechtbank de strafzaken tegen daders en medeplichtigen aan de moordaanslag op Eskicï behandelt. Deze, inmiddels naar zijn vaderland vertrokken Turk, raakte door een schot in de borst zeer ernstig gewond. Officier van justitie mr. A. Herstel legde gisteren een officiële ver klaring af waarin hij bevestigde dat de politie een tip van C. had ontvangen. Over de aards en inhoud van de tip wil hij pas later in de week iets zeggen. De moordaanslag op Eskici vloeide voort uit de op 18 maart gepleegde moord op de 27-jarige Turk Muzaffer C., waarvan diens 19- jarige landgenoot Ramazan G. heeft toegegeven dat hij de dader is. De tot de fascistische organi satie „Grijze Wolven" behorende Eskici wordt door de familie van het slachtoffer gezien als de aanstichter van deze moord. De aanslag op zijn leven zou een wraakactie zijn en werd uit gevoerd door de 19-jarige Utrechtenaar R.G. Deze bekende gisteren dat hij de schutter is ge weest. Cees C. wordt ervan beschuldigd dat hij G. tot zijn daad heeft aangezet en hem hiervoor 3000 heeft betaald. Zelf heeft hij, volgens.de familie van Muzaffer C., 10.000 ontvangen voor de organisatie van de aanslag. De zaak wordt morgen en overmorgen voortgezet. Er is veel beroering over de vorige week door de FNV o- penbaar gemaakte ontwerpen van wet ter regeling van de aanpassing van de sociale uitkeringen. Die beroering, aange wakkerd door de FNV, heeft het kabinet echter goeddeels aan zichzelf te wijten. PVDA: VEDER-SMIT TREFT DE ZWAKKEN (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De VVD. maar ook het CDA is bij de begrotingsbehandeling van Volksgezondheid in de Tweede Kamer in grote lij nen akkoord gegaan met de voorstellen van staatssecre taris Veder-Smit voor uit breiding en verhoging van de eigen bijdragen in de ge zondheidszorg. Volgens het CDA-kamerlid Van Rooijen moet de invoering van nieu we eigen bijdragen mogelijk kunnen zijn. Omdat van aantasting van de koop kracht geen sprake is, kan de eigen bijdrage volgens hem ook geen reden zijn voor extra looneisen. Van Rooijen noemde het „mis baar" dat over deze eigen bij dragen wordt gemaakt, over trokken. De PvdA keerde zich gisteren fel tegen de voorge stelde ombuigingsmaatregelen. Het PvdA-kamerlid Kolthoff noemde de plannen van Ve der-Smit „een armzalig sa menraapsel van een paar ge niepige bijbetalingen", waar mee de regering bij gebrek aan eigen beleid leentjebuur heeft gespeeld bij links en rechts. De PvdA is het wel met de re gering eens dat de kostenstij ging in de gezondheidszorg moeten worden afgeremd, maar dan wel op een andere manier. De voorgestelde maat regelen treffen volgens de PvdA vooral de zwakkere groepen in de samenleving. Volgens de socialisten kunnen enkele hondérden miljoenen per jaar bepaard worden door een versnelde afbouw van de overwinsten boven de thans geldende norminkomens voor medische en tandheelkundige specialisten, tandartsen en apothekers. Daarnaast moeten de prijzen van geneesmiddelen volgens de PvdA omlaag kun nen. Het CDA vindt wel dat bij de eigen bijdragen garanties moe ten komen dat de zwakkere groepen worden ontzien. De VVD wil dat de regering stu dies in gang zet naar een mo gelijke invoering van eigen bijdragen naar draagkracht. De fracties van PvdA en CDA zijn het erover eens dat er een actief vestigingsbeleid moet komen voor artsen, tandart sen, specialisten en apothe kers. De PvdA wil echter zo snel mogelijk maatregelen voor praktijkverkleining van huisartsen, een goede sprei ding en het bevorderen van samenwerkingsverbanden; het CDA vindt daarentegen eerst een goed overleg met de be roepsorganisaties een nood zaak. De FNV neemt daarmee een zeer grote verantwoordelijk heid op zich. Te meer daar momenteel nog niet duidelijk is, op welke punten het uitgelekte wetsontwerp wat betreft de intentie afwijkt van de al in Bestek '81 neergelegde be leidsvoornemens. Die voornemens betroffen het rechttrek ken van de scheefgroei in de verhouding tussen de loontrek kers en de uitkeringstrekkers. Op detaijs zal zeker sprake zijn van verdergaande voorstellen van de zijde van het kabi net, maar het rumoer dat nu gemaakt wordt is daarmee nog niet gerechtvaardigd. Dit vooral ook omdat de FNV hiermee twijfels oproept over haar bereidheid om te komen tot het rechttrekken van fouten in ons systeem van sociale verzekeringen. In het be lang van die noodzakelijke rechttrekking op een rechtvaar dige wijze, zou de FNV er beter aan doen in dit stadium iets minder luid op de trom te roffelen. Daarbij moet van het ka binet andermaal met teleurstelling worden geconstateerd, dat het helaas de eigen zaken niet alert weet te verdedigen. YVD-top tegen terugkeer van Aant jes in politiek DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de VVD is tegen de terugkeer van mr. Willem Aantjes in de politiek. Zo wel het hoofdbestuur als het dagelijks bestuur hebben deze mening gegeven in ant woord op een brief van het bestuur van de VVD-kamer- centrale Amsterdam. Het VVD-hoofdbestuur spreekt zijn ernstige veront rusting uit over de verminde ring van het respect voor de politiek, die het gevolg zal zijn indien de heer Aantjes in een openbare functie mocht wor den benoemd. Intussen is vrijwel zeker dat de weg voor een kandidaat stelling van Aantjes in 1981 vrij is, omdat een aantal anti revolutionaire afdelingen zich erachter hebben geplaatst. Mevrouw Haas-Berger (PvdA), voorzitter van de vaste Kamercommissie voor de volksgezondheid nam gistermiddag een grote protestbrief in ontvangst van de initia tiefgroep „Stop het eigen risico". WaNT de reactie van de bewindslieden op het vroegtijdig openbaar gemaakte ontwerp moet weinig adequaat genoemd worden. De premier meende met een ludiek „onzin" te kun nen volstaan, terwijl staatssecretaris De Graaf meer inhoude lijk reageerde. Dit gebrek aan stroomlijning heeft tot gevolg, dat de FNV in de gestarte anti-propaganda-actie vrijwel vrij baan, heeft gekregen. De FNV is hard bezig de mensen zo scherp de naar haar oordeel onredelijkheid van het wetsontwerp in te prenten, dat die overtuiging er straks wanneer het kabinet daadwerkelijk tot publicatie overgaat naar wij vrezen met geen mogelijkheid meer uit te hame ren zal zijn. \l0\l*?rréeK ni'f.faK ferdachte Cees C. met zijn verdediger V. G. Bots.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13