YS ONMACHTIG BIJ ANARCHIE IN IRAN Tieners van Nicaragua wacht sombere toekomst kii Vanillevla hele liter tijdelijk buitenland Militaire actie uitgesloten Gegijzelden in San Salvador vrij Margarinebelasting terwille van veeboer Duitsland bindt in bij varkensconflict Boliviaanse militairen arresteren oppositie *JA LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 TEHERAN Het aftreden van het Iraanse kabinet heeft in Was hington grote bezorgdheid doen ontstaan, maar Washington heeft weinig mogelijkheden om in vloed uit te oefenen op de ont wikkeling. President Carter heeft tot dusver elke Amerikaanse mi litaire actie ter bevrijding van de gijzelaars uitgesloten, zo ver klaarde zijn woordvoerder Jody Powell gisteren. Maar inwilli ging van de eis van de bezetters van de Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofdstad tot uitle vering van de verdreven sjah, wordt in Washington uitgesloten verklaard. Een woordvoerder van de Iraanse studenten, die de ambassade bezet houden, zei gisteren dat de Ameri kaanse minister Vance na het aftre den vari het kabinet kontakt had opgenomen met de zoon van ayatol lah Khomeini, met het verzoek als bemiddelaar te willen optreden in het kontakt met de studenten, maar dit verzoek was afgewezen. Na een onderhoud van Vance met presi dent Carter werd echter een verkla ring uitgegeven waarin wordt ge steld dat „de VS garanties van de Iraanse regering heeft gekregen, dat de veiligheid van de Amerikanen zal worden beschermd. Zij verwach ten dat deze garanties zullen wor den nagekomen". Een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken verklaarde echter dat door het aftreden van het kabinet Bazargan het onduidelijk is wie be voegd is om namens Iran te spre- De moeilijke positie van de Ameri kaanse regering bleek ook uit het verzoek van Washington aan Paki stan, Saoedi-Arabië, Libië en andere islamitische landen om tussen de VS en Iran te bemiddelen. De PLO- vertegenwoordiger in West-Duits- land, Abdullah Franghi, heeft be middeling door de PLO aangebo den. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties wil even eens bij de bemiddeling een rol spe- De gevangenen, die met doodschie ten zijn bedreigd in het geval van een bevrijdingsactie met geweld, maken het goed, volgens de bezet ters. Zij zijn niet meer geblinddoekt en geboeid, maar zij worden wel scherper bewaakt. „We menen dat het leven van de gijzelaars waarde voller is dan het leven van een sjah", aldus de bezetters die alle stu denten in de wereld oproepen Ame rikaanse ambassades te bezetten en eveneens de uitlevering van de sjah te eisen. Het groeiend ongeduld van de Ame rikaanse publieke opinie over het uitblijven van een oplossing kwam gisteren duidelijk tot uiting in de commentaren van de grote Ameri kaanse bladen, die hun verachting over het gewelddadige regiem van ayatolah Khomeini niet verhulden. Een militaire actie wordt niet alleen vanwege het belang van de gevan genen uitgesloten geacht, maar ook vanwege de niet te voorziene uit werking op de Golfstaten. Voorlopig rest volgens de dagbladen alleen de hoop op een nieuwe aanspreekbare regering in Teheran. Leden van het Revolutionaire Volksblok in El Salvador bij het verlaten van het ministerie van arbeid in San Salvador, waarin zij een aantal mensen, onder wie een minister, in gijzeling hadden gehouden. SAN SALVADOR (AP) De regering van El Salvador en linkse opposanten zijn gisteren tot een akkoord gekomen over de vrijlating van de drie ministers en 27 functionaris sen die in twee regeringsgebouwen werden vastgehouden. De overeenkomst tussen leiders van het Linkse Revolutionaire Volksblok (BPR) en afgevaardigden van de junta werd getekend de ambassade van Nicaragua. Hiermee is een einde gekomen de al twee weken durende crisis. Een woordvoerder van beide groeperingen verklaarde dat een overeenkomst tot stand was gekomen nadat de junta beloofd had de prijzen van het openbaar vervoer, die vorig jaar waren ver dubbeld, weer te zullen verlagen en dat er stappen zullen wor den genomen om een einde te maken aan een aantal arbeidscon flicten binnen de voornaamste industriële sectoren. Gesprek Nederlandse kamerleden met PLO BEIROET Vier leden van de Nederlandse (Eerste) ka- mercommissie van defensie (de CDA-ers Gooden en De Gaay Fortman, Nagel (PvdA) en Van der Werff van de WD) hebben gisteren in Beiroet gesproken met het hoofd van het politieke bureau van de PLO, Kaddoemi. ï)e vier Nederlanders spraken verder met Libanese parlementa riërs en bezoeken morgen het in Zuid-Libanon gestationeerde J^Nederlandse contingent van UNIFIL. Vervolgens reizen zij naar Israël. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. (Van onze correspondent Mare de Koninck) STRAATSBURG De kans bestaat dat er een EG-heffing van één pro cent op de productie van margarine komt. Dit idee in vroeger jaren al herhaaldelijk gestrand hebben de Europese christen-democraten van stal gehaald om een oplossing te be spoedigen voor de grote zuivelover- schotten van de EG-landen. Een margarinetax zou op verschillende manieren gunstig kunnen uitwerken. De invoer en de verwerking van de grondstoffen (plantaardige oliën en vetten uit derde landen) zou worden waarde om akkoord te kunnen gaan met de begrotingsvoorstellen van de Nederlandse socialist Dankert. Deze wil onder meer met ingang van april vol gend jaar een strafheffing van twee procent leggen op de industriële melk productie. De te verwachten bezwaren tegen de margarineheffing wil de CD-fractie voorblijven met de regeling dat de hef fing niet aan de buitengrenzen van de EG wordt opgelegd, maar intern op de productie. Voor de margarinegrond stoffen wordt dan niet rechtstreeks een tolmuur opgeworpen. Overigens staat wel vast dat de straf- afgeremd, de benarde EG-begroting zou enige lucht krijgen en de prijs van de margarine zou iets dichter in de buurt van de boter komen. De consu ment zal dan eerder geneigd zijn boter in plaats van margarine te kopen, zodat voor de melkproducten de markt wordt vergroot. Onduidelijk was gisteren nog of ook de binnenlandse productie van veevoer uit de plantaardige oliën en vetten (inclusief de belangrijke soja boon) aan de tax onderworpen zou moeten worden. In de christen-democratische fractie van het Europese Parlement is dit voorstel gisteren ontwikkeld als voor heffing op melk volgend jaar van de huidige 0,5 naar 1,5 procent zal gaan. In maart j.l. heeft de Europese Raad van Landbouwministers al tot deze verho ging besloten voor het geval dat dit jaar de melkproductie in de EEG met meer dan twee procent zou groeien. Intussen is gebleken dat dit zal gebeuren. De begrotingsvoorstellen van Dankert voorzien echter in een belangrijke nu ancering van het systeem van strafhef- fingen. De grote melkproducenten zou den twee procent of meer moeten gaan betalen, de kleine boeren zouden daar entegen met een nieuw sociaal struc tuurbeleid extra geholpen worden. BRUSSEL (ANP) Duitsland gaat een eind maken aan de maatregel die de Neder landse varkensvleesexport naar Duitsland ernstig heeft belemmerd. De Duitse regering heeft dat in een brief laten weten aan de Eu ropese Commissie in Brussel. De Nederlands-Duitse problemen op het gebied van de handel in varkensvlees lijken met die brief overigens nog niet geheel van de baan. Duitsland heeft namelijk de eis laten vallen dat ieder varken in Nederland op trychinen onder zocht wordt voordat het naar Duitsland wordt uitgevoerd, maar het zegt dat het de kosten van een keuring in Duitsland op de Nederlandse exporteur moet kunnen blijven verhalen. Juristen van de diensten van de Europese com missie bezien nu wat daarvan de consequentie^ zijn en of die eventueel strijdig zijn met het EEG-verdrag. Sommige juristen menen dat die strijdigheid met het Europese verdrag er inder daad is en beroepen zich daarbij op eerdere ar resten van het Europese hof van justitie. Ande re juristen daarentegen vragen zich af of die ar resten wel toepasbaar zijn op de huidige situa- LA PAZ Het Boliviaanse le ger is bezig met het aanhouden van mensen, die van oppositie gelichte kringen in La Paz ver nomen. De nieuwe regering zou een lijst hebben opgesteld met tegen de nieuwe president, ko- de namen van honderden men- lonel Natusch, worden ver dacht. Dit is gisteren in welin- In de straten van La Paz worden het le ger en demon stranten ge scheiden door een rookgor dijn. Terwijl de algemene staking in Boli via langzaam verloopt, komen uit steeds meer delen van het land be richten over uitingen van verzet. Hierbij zouden arbeiders en boeren om het leven zijn gekomen. Op de luchthaven van La Paz, waar een groep diplomaten opgesloten zou zitten, kwam het gisteren tot een schietpartij tussen burgers en mili tairen, waarbij tientallen mensen werden gedood en gewond. Ook in de sloppenwijken van de stad werd geschoten. Ooggetuigen verklaarden dat zij hebben gezien hoe militairen ongewapende burgers, die de han den in de lucht hadden gestoken, neerschoten. MANAGUA Tussen de ruïnes en de puinhopen van het Rode Kruis- ziekenhuis in het stadje Esteli lopen drie jongens naar stukjes cement te zoeken. Elk stukje wordt zorgvuldig in een emmertje gedaan. Het is hun manier om mee te werken aan de wederopbouw. Stukjes beton en ce ment kunnen gebruikt worden om cement te maken. Met dat cement kan men een begin maken met de wederopbouw van het ziekenhuis. Een groepje jongens en meisjes van een jaar of vijftien heeft de weg die naar de stad voert, versperd. Het is een schokkende ervaring om gefouil leerd te worden door gewapende tie- De Nicaraguese jongeren zijn met hart en ziel betrokken bij de gebeurtenissen in hun land en identificeren zich volle dig met het nieuwe gezag. Hun gewa pende aanwezigheid valt op, niet alleen omdat ze een essentieel onderdeel vor men van de militia, maar ook omdat er een paar maanden geleden bijna geen jongeren in de stad te zien waren. In de laatste fase van de oorlog kondig de Somoza een „Operatie Herodes" af. De Nationale Garde kreeg opdracht om alle jongeren die maar enigszins ver denking opriepen, te doden. Somoza vreesde namelijk dat het allemaal po tentiële guerrilla's waren. Duizenden tieners vluchtten weg uit de stad en sloten zich aan bij de guerrillabeweging van de Sandinisten. Van de jongeren die de 16 jaar gepas seerd zijn zullen velen worden opgeno men in het gewQne leger dat op het moment wordt opgericht om het hoofd te kunnen bieden aan een mogelijke aanval van de verbannen Somoza-troe- pen. Maar de toekomst voor de kinde ren onder de 16 ziet er niet zo rooskleu rig uit. Het zal waarschijnlijk nog jaren duren voordat Nicaragua verwoest door oorlog en bankroet door het jaren lange wanbeleid van de ex-dictator in staat zal zijn om haar burgers een goede gezondheidszorg, een redelijk op leiding en fatsoenlijke levensomstan digheden te geven. Er valt in Nicaragua geen ziekenhuis of school te vinden die geen schade heb ben opgelopen in de oorlog. De terug trekkende troepen van Somoza hebben, waar ze maar konden, vernielingen aangericht. Alle wegen en bruggen en het hele transportsysteem werden ver woest; stadscentra en sloppenwijken werden gebombardeerd tot er niets meer over was. Men heeft berekend dat er zo'n 6 mil jard gulden nodig is voor de wederop bouw van het land. Nicaragua staat voor ongeveer 2,5 miljard gulden bij het buitenland in het krijt. Toen de nieuwe regering haar intrede deed, be droeg de voorraad aan buitenlandse va luta slechts 6 miljoen gulden. Het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) heeft alle eerder verleende kredieten inge trokken, maar verwacht wel dat de nieuwe regering de 22 miljoen gulden die door Somoza werd geleend voordat hij ten val werd gebracht, zal terugbe talen. Hulp komt langzaam Het land heeft wanhopig behoefte aan hulp. maar de hulpverlening komt slechts heel langzaam op gang. Het nieuwe bewind heeft net als andere linkse regimes in Azië en Afrika, die na een gewapende strijd aan de macht zijn gekomen, moeite om de geïndustri aliseerde landen in het Westen en de internationale hulporganisaties tot hulpverlening of zelfs maar noodrant soenen te bewegen. De Verenigde Staten hebben nimmer gedreigd dat ze geen hulp zullen geven. Naar verluidt hebben ze echter wel ge zegd dat hulp alleen maar binnen zou stromen als twee Amerikaans-gezinde lieden, beiden aanhangers van Somoza, in de junta zouden worden opgenomen. Aan dit verzoek is door de Sandinisten geen gehoor gegeven. De argwaan van de Verenigde Staten en de internationale kapitaalverschaf fers op wie Nicaragua haar hoop heeft gevestigd, nam toe toen er spoedig na het beëindigen van de oorlog maatrege len werden getroffen om het land te herorganiseren. Plaatselijke banken werden genationaliseerd, een stap die werd toegejuicht door de Nicaraguaan se zakenwereld, omdat er nu eindelijk eens orde op zaken zou worden gesteld. De chaos bij de banken die grotendeels eigendom waren van Somoza, is enorm. Al het land dat toebehoorde aan de So- moza-familie (bijna 60 pet. van het to taal) en ook de niet ontgonnen grond van afwezige grootgrondbezitters is eveneens genationaliseerd. Ontheemde boeren en 300.000 trekkende landbou wers zullen in groepjes verdeeld wor den om het land collectief te gaan be werken. Al het land blijft echter staat seigendom. De Verenigde Staten hebben inmiddels een lening toegezegd van 18 miljoen gulden. Maar toen een Sandinistische delegatie in Washington aankwam, werden ze door de pers .zeer vijandig bejegend. Enkele Congresleden be schuldigden Daniel Ortega, een gema tigd leider binnen het Nationaal Sandi- nistisch Bevrijdingsfront, ervan te zijn getraind in Cuba. Ortega diende de he ren vinnig van repliek: „Ik heb zeven jaar en een maand in een gevangenis van Somoza doorgebracht. Daar heb ik mijn training genoten". Toen de Verenigde Staten, weliswaar met tegenzin, een lening hadden toege zegd, kwam ook de Interamerikaanse Ontwikkelingsbank (de IDB) met bijna 200 miljoen gulden over de brug. Met het geld van de IDB kan het tran sportsysteem hersteld worden en kun nen koffiecoöperaties van de grond worden geholpen. Peru. Mexico en Costa Rica hebben pakketten met eerste levensbehoeften gestuurd; in eigen land zijn ze een'cam pagne gestart om voedsel en dekens in te zamelen ten behoeve van Nicaragua. De EG zendt ook nog eens voor zo'n 8 miljoen gulden aan noodpakketten. Maar deze internationale hulp kan de nood niet voldoende verlichten. Per dag heeft Nicaragua alleen al 300 ton voedsel nodig. (Copyright The Guardian) (De schrijfster. Eve Hall. is medewerk ster van een internationale hulporgani satie en is net teruggekeerd uit Nicara gua) Brits schip gezonken LONDEN Voor de kust van het Britse eiland Wight is gisteren het 1.028 ton me tende Britse vrachtschip „Pool Fisher" omgeslagen en gezonken. Van de 15 op varenden zijn twee uit zee opgepikt. Twee lijken zijn geborgen. Men vreest dat er geen overle venden meer zijn. De twee ge redden zeiden dat zij gewekt waren met de mededeling dat het schip zonk. Zij hadden geen tijd meer gehad zwem vesten aan te doen zodat zij in zee gesprongen waren. Een helikopterpiloot had beiden ontdekt. Motor DC-10 ontploft CARACAS Tijdens het opstijgen van het vliegveld van Caracas is een van de straalmotoren van een DC- 10 van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia maandagavond ontploft, waardoor het toestel ge dwongen werd weer te lan den. Geen van de in totaal 158 mensen aan boord raakte ge wond. Bij het opstijgen ont plofte de linkerstraalmotor en vloog in brand. Boven de Ca- raïbische Zee begon het toestel hoogte te verliezen. De be manning wist de DC-10 echter onder controle te houden en op het vliegveld neer te zetten. Senaat achter bouw atoomschip WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft de bouw van een door kernenergie aan gedreven vliegdekschip goed gekeurd, waarmee een bedrag van 2,1 miljard dollar is ge moeid. President Carter was van mening dat een dergelijk schip niet nodig is. Politie Brazilië slaat stakers kerk uit SAO PAULO Eenheden van de Braziliaanse politie zijn gisteren een katholieke kerk in Sao Paulo binnengedrongen en hebben een- bijeenkomst van de vakbond die daar werd gehouden met behulp van traangas en knuppels uit el kaar geslagen. Vervolgens trokken zij ten strijde tegen bij fabrieken postende stakers in een poging een eind te maken aan de staking van metaalar beiders, die al een week duurt Denemarken wil geen kernwapens KOPENHAGEN De soci aal-democratische premier van Denemarken, Anker Jör- gensen, heeft gisteren tijdens ccn televisie-interview met klem verklaard dat Denemar ken niet gediend is van kern wapens op zijn grondgebied. Met betrekking tot het statio neren in Europa van de (nieu we) Amerikaanse kruisraket ten en Pershing-II's zei hij dat de Deense regering haar posi tie nog niet duidelijk had be- De NAVO-raad van perma nente nationale vertegenwoor digers heeft een rapport goed gekeurd en doorgegeven aan de NAVO-ministers van de fensie en buitenlandse zaken waarin wordt aangedrongen op de installering in West-Eu ropa van 572 middenafstands- kernraketten. ADVERTENTIE Krantje uit en niets op de buis? Pak dan het postcode- boek en noteer alle adressen van familie en vrienden mèt postcodes. Wordt het tóch nog een nuttige avond. Gebruik 'm goed. pttpost

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11