FNV blijft erbij: sociale uitkeringen krijgen een dreun 200ste staatsgreep brengt Bolivia geen politieke rust T ransportondernemers werken te weinig samen binnenland STAATSSECRETARIS SMIT-KROES: Industriebond CNV tekent akkoord met Shell Makelaars willen politie aanklagen Slag om Unifil-baret Christelijke ambtenaren willen één procent meer Vestigingsbeleid gezondheidszorg noodzakelijk, maar niet zo simpel Regering voor informele contacten met PLO Miljoen meer voor ontwikkelingshulp in Zuid-Amerika LEIDSE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM „Als pre mier Van Agt ons verwijt, dat wij onzin verkondigen, dan is hij of onnozel of hij doet aan volksmisleiding. Ik blijf van mening, dat wat het kabinet per 1 januari a.s. wil gaan korten op het mini mumloon en de sociale uit keringen, een wezenlijke mokerslag is". Aldus FNV- voorzitter Wim Kok naar aanleiding van de opwin ding rond een publicatie in zijn Vakbondskrant. In dat artikel, door ons vorige week geciteerd, worden de kortingen, variërend van en kele tientjes tot bijna 160,- per maand uitvoerig uiteen gezet. De FNV kan zich zo pertinent opstellen, omdat staatssecreta ris Kraaijeveld-Wouters van CRM de vakcentrale officieel van de kabinetsplannen op de hoogte heeft gesteld om een advies te krijgen over een wij ziging van de algemene bij standswet, ook al verband houdende met de wijzigingen in de sociale uitkeringen. In regeringskringen hield men ook vandaag nog staande, dat het straks niet zal gaan om een dreun op minimum loon en uitkeringen, maar om herstel van systeemfouten, dat de ko mende verhogingen wat zal beperken - minder meer, zoals dat wordt genoemd. En, zo verzekert men, de koopkracht wordt niet aangetast „Over de handhaving van de koopkracht heb ik ernstige twijfels. En die koopkrachtbe lofte geldt dan alleen maar voor 1980. Voor dat jaar wil het kabinet de bittere pil nog wel vergulden, maar daarna slaat het toe. Een uitgestelde dreun dus, en dan alleen voor wie al een uitkering heeft, de nieuwkomers gaan het meteen voelen. Van Agt moet maar zwijgen: het fundament wordt onder het moeizaam gestichte gebouw van de sociale zeker heid weggeslagen", zo zei Wim Kok. Uit de nota, die eind deze week naar de tweede kamer zal gaan, blijkt overigens dat het kabinet de uitkeringen wel per 1 januari a.s. wil corrige ren, maar om de klap te ver zachten, degenen, die al een uitkering krijgen, meteen een zogenaamde faseringstoeslag wil geven. Die toeslag geldt vooralsnog slechts voor 1980. Studenten en arbeiders braken in de Boliviaanse hoofdstad La Paz straten open en wierpen barricades op. Het leger greep in, waarbij tientallen mensen om het leven kwamen. DEN HAAG De militaire staatsgreep die afgelopen donderdag voorlopig een einde heeft gemaakt aan de drie maanden oude Boli viaanse burgerregering van president Walter Guevara, is niet als een verrassing geko men. Een kleine maand gele den deden militairen in de stad Trinidad al een vergeef se poging tot een machtso vername en de laatste twee weken deden in La Paz veel geruchten de ronde over een op handen zijnde militaire coup. Het Amerikaanse blad The Washington Post schreef eerder deze week zelfs, dat Guevara er vorige week van op de hoogte was gesteld, dat van verschillen de kanten staatsgrepen dreigden. Nadat kolonel Al berto Natusch Busch, de nieuwe machthebber, verle den week vrijdag ten stellig ste ontkend had bij de voor bereiding van een machtso vername betrokken te zijn, hoopte Guevara de moeilijk heden voorlopig te hebben bezworen. Verleden week donderdag bleek echter het tegendeel. De toch al indrukwekkende lijst van staatsgrepen die sinds 1825 (het jaar van de onafhanke lijkheid) in Bolivia zijn ge pleegd, kon met één worden uitgebreid: de 200ste. Enige uren voordat de eerste tanks op het grote San Fran- ciscoplein in La Paz versche nen, behaalde president Gue vara nog een groot politiek succes. Op de negende confe rentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die in La Paz werd gehouden, werd met 25 tegen 27 stemmen besloten dat de OAS de Bolivi aanse aanspraak op een eigen kust aan de Stille Oceaan zou steunen (het land wordt mo menteel geheel door andere staten omringd). De OAS richtte tevens, mede door toe doen van Guevara, een oproep aan alle rpilitaire dictaturen in Latijns-Amerika om terug te keren naar democratische be stuursvormen. Verder werd Bolivia afgesloten van buitenwereld LA PAZ De nieuwe regering van Bolivia heeft het land bijna helemaal van de buitenwereld afgesloten. Alle telegraaf- en telefoonverbindingen met het bui tenland verbroken. Ook het vlieg- en treinverkeer is stilgelegd en de media zijn aan censuur onderhevig. Bij betogingen tegen de nieuwe Boliviaanse mach tshebber, kolonel Natusch, zijn gisteren in La Paz 46 mensen om het leven gekomen en meer dan 160 ge wond. Steeds duidelijker blijkt, dat de nieuwe junta weinig steun ondervindt van de Boliviaanse bevolking. Alle grote poli tieke partijen, de.vakbonden en studenten hebben ver klaard, dat zij tegen de nieuwe leiders zijn. Kolonel Natusch heeft gisteren de berichten als zou hij spoedig willen aftreden, ten stelligste ontkend. Leden van het Congres en vertegenwoordigers van de rooms katholie ke kerk hadden eerder op de dag melding gemaakt van de voornemens van de kolonel. Hij zei echter niet toe te zul len staan, dat „het land slaaf zal worden van roofzuchtig terrorisme". een inter-Amerikaans hof ge ïnstalleerd, dat zich voortaan zal bezig houden met de nale ving van de mensenrechten in de lidstaten. Kort na de sluiting van de vergadering, woensdagavond, riep Guevara de partijen in ei gen land nog op tot de vor ming van een regering van nationale eenheid, om zo de moeilijkheden te kunnen overwinnen. De komst van de tanks in de straten van La Paz en de bezetting van zijn paleis maakten president Guevara de 'volgende ochtend echter dui delijk, dat zijn dagen als Boli- viaans staatshoofd waren ge teld. De geschiedenis van de onaf hankelijke staat Bolivia, ge noemd naar Simon Bolivar, de Zuidamerikaanse staatsman die het huidige Venezuela, Co lumbia, Panama en Ecuador van de Spaanse overheersing bevrijdde, wordt gekenmerkt door samenzweringen, com plotten, onlusten en staatsgre pen. Zo was Guevara, toen hij drie maanden geleden aan het bewind kwam, het eerste bur gerlijke staatshoofd in 15 jaar. In die jaren heeft met name generaal Hugo Banzer zijn stempel op het land gedrukt. Nadat hij in 1971 natuurlijk door een staatsgreep aan de macht was gekomen, regeerde hij Bolivia gedurende zeven jaar (een record!) met straffe hand. Kolonel Natusch was onder hem nog minister van landbouw. Verleden jaar juli moest Ban zer, toen een rebellie van de luchtmacht op een regelrechte burgeroorlog leek uit te lopen, het veld ruimen voor lucht- machtgeneraal Juan Pereda. De oorzaak: het op grote schaal frauderen met de resul taten van de verkiezingen. Ge neraal Pereda bleek een erg korte ambtperiode te zijn be schoren. In november werd zijn paleis bezet door jonge mi litairen en kwam generaal Da vid Padilla aan het bewind. Hij leidde het land naar vrije verkiezingen, in juli van dit jaar, die onder meer ex-dicta tor Banzer in het parlement brachten. Twee parlementsleden, Victor Paz Estensorro, de leider van de centrum-rechtse en contac ten met de partij van Banzer onderhoudende MNR en Siles Zuazo, de leider van de cen trum-linkse UDP, betwistten elkaar het pp*= botschap, maar zagen geen kans om de benodigde meerderheid voor zich te winnen. Uiteindelijk werd besloten om Senaats voorzitter Walter Guevara, tot aan de nieuwe verkiezingen in 1980, als interim-president te benoemen. Hoewel er over de juiste toe dracht van de coup van afgelo pen donderdag nog veel onze kerheid bestaat, zijn er ver schillende gebeurtenissen aan te wijzen, die de omwenteling waarschijnlijk hebben ver sneld. Een daarvan was de verdeeldheid binnen de strijd krachten over de wenselijk heid van de regering van Gue vara: aanhangers van generaal Padilla, de man die Bolivia weer op het democratische spoor zette, stonden tegenover de aanhangers van generaal Banzer, die de conservatieve tak van het leger vormen. Deze groep was toch al in gro te beroering, omdat het parle ment het had gewaagd nogal wat tijd te besteden aan de vraag of Banzer zich zou moe ten verantwoorden voor zijn daden gedurende zijn zevenja rig bewind. Ook na de coup is, zoals bekend, die verdeeldheid binnen de strijdkrachten blij ven bestaan. Verder waren de enorme economische moeilijk heden en de onrust onder stu denten, arbeiders en boeren koren op de molen van ieder een, die de regering van Gue vara geen lang leven toewen ste. Nadat Guevara op 20 oktober voorstelde gezamenlijk de pro blemen aan te pakken, bleek verleden week woensdag de weigering van de twee groot ste politieke partijen, MNR en UDP, om samen met een ver tegenwoordiger van de partij van Banzer in het kabinet zit ting, de bekende druppel te zijn, die de emmer deed over lopen. Kolonel Natusch rook zijn kans. In een poging om te redden wat er te redden viel, had Guevara gewaagd...en verloren. Donderdag 1 novem ber 1979, om vier uur 's och tends, was de 200ste staats greep in het onafhankelijke Bolivia een feit. Het blijft ech ter de vraag, hoe lang het nieuwe regime van kolonel Natusch stand zal weten te houden. JOS TIMMERS (Vervolg van voorpagina) Ook voor de transportonder nemers die op het NOB-se- minar in Den Haag aanwe zig waren had staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer een aantal energiebesparen de suggesties. Zo pleitte zij voor een betere benutting van het aanwezige materi aal, een betere organisatie en meer samenwerking. Zij verweet de ondernemers nu nog een te groot individua lisme. Verder stelde zij het aanstellen van een energie coördinator per bedrijf voor. Voor bedrijven die daarvoor te klein zijn zou een derge lijk persoon via een centrale vervoerdersorganisatie kun nen worden aangesteld, al dus de staatssecretaris. Mevrouw Smit-Kroes stelde voorts dat het een misverstand is, om bij het spreken over energiebesparingen, direct te denken aan het beroepsgoede- renvervoer. „Het heeft weinig zin om mensen tijdens een oliecrisis per openbaar vervoer naar hun werk te brengen, als de produkten die deze mensen maken niet kunnen worden afgevoerd". De overige sprekers op het se minar van de Nederlandse Or ganisatie voor het Beroepsgoe- derenvervoer benadrukten on dermeer dat de bedrijven een directe bijdrage kunnen leve ren aan een besparing op de brandstof (en daardoor op hun grootste kostenpost) door hun chauffeurs een goede rijstijl bij te brengen. Volgens een van de sprekers houdt een goede rijstijl in: rijden alsof de weg beijzeld is (matig acceleren, zo UTRECHT (ANP) De industriebond CNV heeft met Shell Nederland bv en Shell Nederland Chemie bv een cao getekend voor de periode 1 april 1979 tot 31 maart 1980. De FNV-bonden zijn bij deze CAO geen partij. Dit neemt niet weg dat de CAO nu van kracht is voor alle werknemers op wie de overeen komst, door de aard van hun werk, betrekking heeft. De leden van de CNV-bond hebben in september al ingestemd met de resultaten die bij de CAO-onderhandelingen met Shell waren 'ïkt. De FNV-bonden gingen niet akkoord. Zij voerden stakingsacties uit die werden beëin digd, nadat de poort van het Shell-terrein met geweld was geopend. In de nu afgesloten CAO is een nieuwe bepa ling inzake overwerk opgenomen die inhoudt dat overwerk met vrije tijd moet worden ge compenseerd en alleen in zeer bijzondere geval len met geld. De industriebond FNV blijft van mening dat een vijf-ploegendienst en een 35- urige werkweek de enige mogelijkheid vormen om de werkloosheid nog enigszins het hoofd te bieden. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Twee make laars, die mogelijk betrok ken zijn bij de zwendel met werkgeversverklaringen in Alkmaar, overwegen bij de officier van justitie een klacht in te dienen over de manier waarop zij door de politie zijn verhoord. Volgens hun advocaat, i R. Ph. Boddaert, heeft de poli tie alle moeite gedaan om de makelaars te laten verklaren dat zij schuldig zijn aan uitlok king van valsheid in geschrif te. De Alkmaarse advocaat verklaarde vanmorgen dat een en ander gebeurd is onder be dreiging dat de twee anders achter de tralies zouden gezet worden. De hoofdverdachte in deze zwendelzaak, een make laar uit Alkmaar die werkte voor een levensverzekering smaatschappij in Den Haag, is, zoals gemeld, gearresteerd. Ruim zestig makelaars werden verhoord. (Van een onzer verslaggevers ASSEN De Unifil-baret waarmee de soldaten van het in de Johannes Postka- zerne in Assen gelegerde Unifil-detachement zich tooien, is zó populair ge worden dat de dragers voortdurend op hun hoede moeten zijn om te voorko- Unifil-militairen die hun ba ret in een horeca-gelegen- heid aan de kapstok hangen, kunnen er momenteel staat op maken dat ze dit krijgs haftige uniform-onderdeel na kortere of langere tijd kwijt zijn. Vooral onder meisjes in de gevorderde tiener-leeftijd is de baret, voorzien van het markante Unifil-embleem, razend populair. Meerdere Assense meisjes zouden zich al met een Unifil-militair verloofd hebben, uitsluitend en alleen om de hand te kun nen leggen op baret van be trokkene. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Christelijke Federatie van Overheidspersoneel, de CFO, wil een looneis van tenminste één procent om de koopkracht van de modale ambtenaar en trendvolger te handhaven. Dit heeft de fede- ratieraad van de CFO gisteren besloten in Utrecht, waar men bijeen was om het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1980 vast te stellen. De CFO heeft zich ook uitgesproken tégen een aftopping an de prijscompensatie voor ambte naren met een inkomen boven de 45.000 gul den. Aftoppen vindt de CFO onjuist, omdat ambtenaren en trendvolgers er al in inkomen op achteruit gaan door de halfjaarlijkse kor tingsmaatregelen van het kabinet. Deze maatregelen dreigen ook een scheuring te veroorzaken binnen de ambtenarenbonden. De drie grote ambtenarencentrales hebben zich be gin van dit jaar al op het standpunt gesteld dat de hogere ambtenaren een een groter offer moeten brengen dan het lagere personeel. Zij wilden aftopping vanaf 50.000 gulden. De hoge re ambtenaren, verenigd in het AC en de CHA, hebben zich daar steeds tegen verzet. De kloof is nu zo groot geworden, dat vrijdag besproken gaat worden of verdere samenwerking van „hogeren" en lageren" nog wel enige zin heeft. STAATSSECRETARIS VEDER-SMIT: taris Veder-Smit van Volks gezondheid wil regelend gaan optreden bij de vesti ging van medische en para medische beroepsbeoefena ren in de gezondheidszorg. De toepassing van zowel een vergunningenstelsel voor deze groep alsook een beper king van de praktijkgrootte zal echter verre van eenvou dig zijn, aldus de staatsse cretaris in haar antwoord op de schriftelijke Kamervra gen naar aanleiding van het Wetsontwerp voorzieningen gezondheidszorg. Het stellen van normen en het verantwoord toepassen daar van zal volgens haar dan ook de nodige problemen opleve ren. Het op6tellen van deze normen zal in overleg met de betrokken beroepsorganisaties moeten worden voorbereid. Het Wetsontwerp voorzienin gen gezondheidszorg heeft tot doel het bevorderen van een doelmatig voorzieningenstelsel in de gezondheidszorg. Hoewel in het ontwerp verschillende wijzigingen zijn aangebracht, blijft de versterking van de eerstelijnszorg een belangrijk doel, aldus de staatssecretaris. De wijzigingen zijn mede het gevolg van de adviezen die zijn uitgebracht door de Cen trale Raad voor de Volksge zondheid en de Ziekenfonds raad. Volgens Veder-Smit is een vestigingsbeleid voor deze groep nodig, mede in verband met de te verwachten groei in de verschillende sectoren van beroepsbeoefening en met het oog op de noodzakelijke kos tenbeheersing in de gezond heidszorg. rijden dat weinig hoeft te wor den geremd); hoge toerental len voorkomen (waarvoor op elke wagen een toerenteller zou moeten zitten); niet eerder terugschakelen dan nodig is en zolang mogelijk in de hoogste versnelling blijven rijden; re gelmatig de bandenspanning controleren. Wat betreft de veiligheid op de weg zei de heer S. Sjostrom van de Zweedse SAAB-Scani- afabriek dat de kracht van de motor moet zijn afgestemd op de vracht die hij moet trek ken. „Uit het oogpunt van vei ligheid is het van belang dat alle soorten voertuigen, ook in de bergen, de gemiddelde snel heid kunnen aanhouden. Dit betekent dat voor elke wagen een motor moet worden geko zen met voldoende vermogen om deze gemiddelde snelheid aan te houden. Onderzoekin gen in Amerika hebben aange toond dat het betrokken raken bij een ongeluk sterk afhanke lijk is van de onderlinge ver schillen in snelheid. Als een wagen tien tot vijftien kilome ter per uur langzamer rijdt dan de rest van het verkeer, neemt de mogelijkheid om bij een ongeval betrokken te ra ken met meer dan zestig pro cent toe", aldus de heer Sjos- trem. Weer hasj op Zeeuwse stranden VLISSINGEN (ANP) Op het Zeeuwse strand, dit keer bij Westkapelle, is opnieuw een hoeveelheid hasj gevon den. Een wandelaar waar schuwde de politie. Met de drie nieuwe blikken is de totale hoeveelheid hasj die dezer dagen op de Zeeuwse stranden gevonden is, geko men op ruim 150 kilo. De waarde van de nog in zeer goede staat verkerende hasj ligt tussen de 150.000 en 200.000 gulden. De politie pa trouilleert nog steeds intensief op de stranden om te voorko men dat onbevoegden zich het verdovend middel toeëigenen. Over de herkomst van de hasj is nog niets bekend. DEN HAAG (ANP) Fei telijk contact met de Pale stijnse bevrijdingsorganisa tie PLO „is iets dat we niet uit de weg moeten gaan. Maar officiciële contacten, bijvoorbeeld door de minis ter van buitenlandse zaken, zijn niet verstandig, omdat wij door onze goede relatie met Israel in staat zijn met dit land te praten". Aldus minister Van der Klaauw gisteren in een ver klaring tot de Tweede Kamer commissie voor buitenlandse zaken waarbij hij er de nadruk op legde dat het in feitelijke contacten „onze diplomaten lopen in het Midden Oosten PLO-mensen tegen het lijf" niet gaat om onderhandelin gen, maar om het geven van informatie en het vragen om uitleg, hetgeen „nuttig" kan zijn. De minister duidde de PLO aan als „de belangrijkste spreekbuis van de Palestijnse verlangens". Zij maakt volgens hem een ontwikkeling door van terreur- tot een meer poli tiek georienteerde organisatie, die streeft naar politieke er kenning en aanvaarding als gesprekspartner. GEZAMENLIJK PROJECT MET ISRAEL DEN HAAG (ANP) Ne derland gaat in 1980 zijn bij drage aan gezamenlijke ont wikkelingsactiviteiten met Israël uitbreiden van 6,5 naar 7,5 miljoen gulden. Dat zijn minister De Koning van ontwikkelingssamenwei^ king en premier Begin van Israël gisteren overeengeko- den. Nederland draagt daarin De hulp is bedoeld voor ont wikkelingslanden in met name Zuid-Amerika, waar Is raël zijn deskundigheid ter be schikking stelt bij het vrucht baar maken van droge gebie- financieel bij. Ook is afgespro ken om in de loop van volgend jaar in Israël een symposium te houden, waarop de ervarin gen van de samenwerking sinds 1975 zullen worden na gegaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9