Leidse begroting vertoont tekort van meer dan 20 miljoen in naam der wet Slachthuis zonder lokale slagers Rectificatie STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 Uitgelaten uitlaat LEIDEN Handige knutselaars die genoeg hebben van het alledaagse uiterlijk van hun fabrieksauto en die het geld niet hebben om zich een exclusief, duur model aan te schaffen kunnen zich soms te buiten gaan aan de meest vreemdsoortige versierselen aan hun doorsnee automobiel. Soms lijken die glimmende uitstulpsels een gevaar op te leveren voor andere verkeersdeelnemers en de politie slaat dan onmiddellijk toe. Een Katwijkse had zijn Ford Capri voorzien van een paar ..Dragster Pipes", een paar lange, bochtige en rijkelijk van chroom voorziene uitlaatpijpen die aan de buitenkant van de auto lopen. In Amerika rijdt elke zichzelf respecterende „autofreak" met een dergelijk leidingenstelsel rond, vertelde de Katwijker maar aangezien de meeste Nederlandse automobilisten zich met het miezerige onder de uitlaatpijpje behelpen valt de echte liefhebber natuurlijk meteen op. De politie meende dat de verkeersveiligheid niet gediend onderzoek van de auto bleek voorts dat de remzuigers vast zaten zodat het geheel bij flink raakte en ook werd een spiegelgladde band ontdekt. De verdachte gaf gistermorgen op de zitting van het kantongerecht toe dat zijn wagen niet al te enthousiast tot stilstand kwam bij het remmen en ook de gladde band werd voor kennisgeving aangenomen. Het gevaar dat de uitlaatpijpen zouden opleveren zag hij echter in het geheel niet. Officier van justitie mr. Van Ham wel. „Ik begrijp niet dat U dat soort overbodige op i gaat banden nog niet eens in orde zijn. U zou als monteur beter moeten weten. Die uitlaten zijn volgens mij gevaarlijk omdat ze uitsteken. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurt als er een fietser langs uw auto rijdt, die veegt U zo van de weg af. Bovendien kan zo'n hete uitlaat ernstige brandwonden veroorzaken als er iemand mee in aanraking komt. En dan zwijg ik nog van het lawaai dat die dingen ongetwijfeld gemaakt zullen hebben. Ik eis 250 gulden boete en verbeurdverklaring van de uitlaten", aldus de officier. De monteur verklaarde dat zijn sportuitlaten in het geheel niet heet waren geweest omdat ze een binnenhuis bevatten en verder zag hij ze niet erg uitsteken. Ook geweest. Kantonrechter Sprey vonniste conform waar het de remmen en de band betrof maar volgde de heer Van Ham niet in zijn uitlaatpijpverwerping. „Ik twijfel er aan of die pijpen wel zo onveilig waren. Ik spreek U vrij op dat punt en de uitlaten krijgt u terug", aldus de heer Sprey. Mist Mensen die' in het duister en bij mist zonder afdoende verlichting rijden worden meestal fluks in de kraag gepakt. Dat het omgekeerde ook strafbaar kan zijn ondervond en verpleegster in Noordwijk op de Van Berkelweg. Zij nam overdag zeedamp waar en schakelde dimlicht en mistverlichting in. De politie van Noordwijk zag het verschijnsel „Goed licht, allicht" overdag bij een beetje damp niet zitten en verbaliseerde wegens het .overdadig verspreiden van licht. Officier Van Ham zag daar inderdaad 35 gulden boete in, maar de kantonrechter ging dat allemaal te ver en hij sprak de verdachte vrij. LEIDEN De begroting van de gemeente Leiden voor het jaar 1980 ver toont een tekort van 20.609.000,-.Als artikel-12 gemeente is Leiden ver plicht om ter dekking van het tekort over 20 van de vrije reserves te be schikken. Deze reserves worden per 1 januari 1980 geraamd op 14.550.000,-. Een en ander houdt in dat een aanvullende bijdrage van f 18.025.000,- van het rijk noodzakelijk is. In de nota van aanbieding stelt het col lege van b en w dat de stijging van het begrotingstekort zorgen baart, te meer daar er geen sprake is van het ombui gen van het eerder gevoerd beleid.' Voor de komende jaren schetst het col lege een nog somberder beeld van de gemeentelijke financiën. Zo zal bij een ongewijzigd beleid met het in aanmer king nemen van de trendmatige verho gingen het begrotingstekort in 1984 op gelopen zijn tot ƒ24.603.000,--. De totale opbrengst van de onroerend- goedbelastingen, het eigen belastingge bied van de gemeente, wordt voor 1980 geraamd op 17.404.000,—, waarbij re kening is gehouden met een areaal-uit breiding van 2 en een tariefsverho ging van 5 Van het totaal is 13.423.000,— afkomstig van de eigena- renheffing en 3.981.000,— uit gebrui kersheffing. Bij de berekening van de heffingspercentages voor eigenaren en gebruikers is nog geen rekening gehou den met de te verkrijgen aanvullende bijdrage Komt die er, dan gaan de ge hanteerde percentages iets omlaag. „Gezondmaking van de financiële posi tie van de gemeente is slechts te berei ken door verbetering van de bestaande financiële verhouding met het rijk. Mo gelijkheden daartoe zijn wijziging van de verdeelmaatstaven en verbetering van verfijningsregelingen. Helaas is er geen aanleiding te verwachten dat bin nen afzienbare termijn resultaten te verwachten zijn. Dit brengt mee dat Leiden op korte en naar wij vrezen ook op middellange termijn afhankelijk zal zijn van een toe te kennen aanvullende uitkering", aldus het sombere college in de nota. Volgens het college speelt hetgeen in het verleden is gebeurd nog altijd een te grote rol bij de bepaling van de om vang van de structureel verstorende factoren. Het stelt dat pas van een re delijke benadering van de problemen kan worden gesproken, wanneer meer, op de toekomst wordt gelet. Wanneer de gemeente van het ministerie van Binnenlandse Zaken alleen toestem ming blijft krijgen om die zaken te doen die absoluut noodzakelijk zijn, is het onmogelijk om uit de problemen te geraken. „Bij een dergelijke benadering blijft de vicieuze cirkel gesloten en zou Binnenlandse Zaken zijn verantwoor delijkheid uit de weg gaan", aldus het college. LEIDEN De informa tieve nota bij de begro ting kenmerkt zich door soberheid- Uitgebreid wordt gewag gemaakt van zaken die al in gang zijn gezet, terwijl slechts hier en daar plaats is voor een nieuwe aanzet tot een en ander. Zo wordt onder meer ge meld dat voorlopig nog geen einde komt aan de benarde huisvesting van de gemeentepolitie. Wel is een lokatie voor het nieuwe hoofdbureau ge vonden aan de Lange- gracht (het voormalig terrein van Krantz) en komen in 1980 de eerste uitgewerkte plannen voor de nieuwbouw op tafel. De minister van Binnenlandse Zaken heeft evenwel laten we ten het Leidse project nog niet in zijn plan ningsschema te hebben opgenomen. Wel wordt verwacht dat Leiden als nog zal worden vermeld in het schema voor de periode na 1983, dat be gin volgend jaar ver schijnt. Teneinde een betere controle op de naleving van de par- keervoorschriften uit te oefe nen wordt in de informatieve nota de uitbreiding van de parkeerpolitie met drie par- keercontroleurs aangekondigd. Uitgegaan is van de gedachte dat deze kunnen worden be taald uit de parkeeropbreng- Brandweer In de investeringsvoorstellen wordt rekening gehouden met de uitbreiding van de preven tie-afdeling van de Brandweer met één man. Het college stelt dat het personeel bij de Leidse Brandweer veel meer zou moeten worden uitgebreid. Steeds meer moet een beroep gedaan worden op brandweer lieden die niet in dienst zijn <?m een minimale sterkte te verkrijgen. Dit brengt grote fi nanciële consequenties met zich mee. Volgend jaar wil het college ernst maken met het verbeteren van de bluswater- voorziening in Leiden. Bedrijfscontactman De politie zal voorlopig nog wel moeten blijven in het te kleine gebouw aan de Zonneveldstraat. tactman opgenomen. Hierom heeft de gemeenteraad tijdens de vorige begrotings-behande- lingen gevraagd. Deze nieuwe functionaris, die wordt toege voegd aan de afdeling econo mische aangelegenheden en bedrijven, gaat zich bezig hou den met het onderhouden van contacten met het bedrijfsle ven. Naar buiten toe krijgt hij een voorlichtende, begeleiden de en adviserende taak. Ten aanzien van het al eerder beloofde economisch beleids plan merken b en w op dat deze binnenkort aan de ge meenteraad zal worden aange boden. Hierin legt het college zijn visie met betrekking tot de arbeidsmarktontwikkelin gen, de Leidse werkgelegen- heidsstructuur, het productie milieu, de stadsvernieuwing, het winkelvoorzieningennive au en de regionale samenwer king neer. Groenoordhallen Dat goedkoop ook wel eens duurkoop kan betekenen, moet het college toegeven in het hoofdstukje waarin het de Groenoordhallen behandeld. Vanwege kostenbesparingen werd enkele jaren gelegen be sloten de Runderhal niet te onderheien. Dit levert nu de nodige problemen op. De vloer vertoont talrijke verzakkin gen. Het is dan ook noodzake- om in 1980 extra kosten r onderhoud van de vloer de Runderhal te maken i het onderhouds- Ten aanzien van de activitei ten in de hallen wordt in dé nota gewag gemaakt van het streven naar concentratie van de competitiesport op een be perkt aantal dagen, waardoor een „blok" van twee dagen be schikbaar komt voor verhuur in andere sectoren. Monumenten Het college verwacht dat alle monumentale kerkgebouwen voor 1990 zijn gerestaureerd. In een opsomming van de voortgang van de restauratie plannen wordt in de informa tieve nota meegedeeld dat de besturen van de Waalse Kerk aan de Breestraat, de Doopsge zinde kerk aan de Pieterkerk straat en de Gereformeerde kerk (vrijgemaakt) aan de He rengracht opdracht hebben ge geven tot het ontwerpen van restauratieplannen. De verlening van rijkssubsidie voor de restauratie van de La tijnse school wordt binnenkort verwacht. Sinds 1976 zijn in totaal 77 woonhuismonumen ten gerestaureerd. Thans staan er 45 in de steigers en voor 60 panden is inmiddels subsidie aangevraagd. Van het rijk is de toezegging binnen dat per jaar subsidies in de kosten ven rehabilitatie van 55 woningen met waarde als monument tot 1988 wordt gegarandeerd. Vervangende nieuwbouw Voor wat betreft vervangende nieuwbouw van de Vereniging Werkmanswoningen in De Kooi zal begin 1980 worden begonnen met de bouw van 22 woningen op het terrein van de Timorstraat, hoek Suma- trastraat, 14 woningen op het vrijgekomen terrein aan de Javastraat en 16 woningen in het Kooipark. Naar verwach ting kan in het tweede half jaar van 1980 worden begon nen met de bouw van onge veer 100 woningen aan de Ringkade en omgeving. Het plan voor de bouw van 57 woningen aan de Marnixstraat en omgeving is nagenoeg ge reed. Met de uitvoering kan begin volgend jaar een aan vang worden genomen. Ten aanzien van de 74 woningen aan de Bronkhorststraat en omgeving wordt een plan voorbereid. Met de bouw zal pas eind volgend jaar kunnen worden begonnen. Zeer bin nenkort is een voorstel ten aanzien van de bouw van on geveer 42 woningen op het voormalige L.A.F.-terrein aan de Os- en Paardelaan te ver wachten. Door al deze projecten ontstaat er een steeds groeiende be hoefte aan wisselwoningen. Hierdoor en door de herhuis vesting ten behoeve van de stadsvernieuwing, worden de mogelijkheden voor de huis vesting van overige woning zoekenden penibel, aldus het college. Walmuren Het leed rond de vernieuwing van de walmuren langs de marktenroute zal in de loop van 1980 geleden zijn. Met de vernieuwing van de walmuren aan de Nieuwe Rijn wordt in 1980 begonnen. Soortgelijke werken aan het Rapenburg, Galgewater, Beestenmarkt en Oude Singel zullen, wanneer dat nog niet het geval is, ook aan worden gepakt. Het college zal er bij de minis ter van Verkeer en Waterstaat op blijven aandringen dat er een tunnel onder de Hoge Rijndijk nabij de Leiderdorp- sebrug komt. Mede in verband met de uitvoering van het bus banenplan Levendaal-Hoge Rijndijk vindt het college een dergelijke voorziening onont beerlijk. Hetzelfde geldt voor de aanleg van een tunnel on der de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Kooilaan. Twee studenten Klikspaan- weg in hoger beroep LEIDEN Twee van de zeven studenten, die voor 17 november hun kamer in de studenten flat aan de Klikspaan- weg op bevel ven de Haagse rechtbank moe ten verlaten in verband met hun facistische uit latingen zijn in hoger be roep gegaan. Of meer veroordeelde studenten zich bij de twee aanslui ten is voorlopig nog niet bekend. De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting ontving giste ren een schriftelijke medede ling van de twee studenten, waarin zij één en ander be vestigden. De studenten vroegen voorts of zij hangen de het hoger beroep (waar schijnlijk pas medio 1980 aan de orde) hun kamer in de studentenflat mogen behou den. Of hen dit inderdaad wordt toegestaan is nog niet bekend. Fancy fair Heilig Hartschool De Heilig Hart kleuter- en lagereschool aan de Lusthoflaan 2 in Leiden houdt zaterdag 10 november een fancy fair. Naast activiteiten zoals ballen gooien, touwtje trekken enz, is er ook een grote afdeling ..rommel" met aantrekkelijke spulletjes en een aparte hoek met oude school kaarten, oude schoolbankjes en leesboekjes. Natuurlijk wordt ook aan dacht aan de inwendige mens besteed. De fancy fair is za terdag geopend van 10.00 tot 14.00 uur. Het op te brengen geld wordt besteed voor de aanschaf van nieuw leermateri aal, dat binnen de op gang zijnde onderwijsvernieuwingen in de scholen onmisbaar is. Tuinieren Andreas Wijgmans geeft vanaf zaterdag 10 november in de Rudolf Steinerschool een cursus biologisch-dyna- misch tuinieren. De cursus omvat zeven lessen. Gestart wordt iedere zaterdag om tien uur. Inlichtingen over de cursus zijn te krijgen bij mevrouw Mc Farlane, tel 410678. Zo ben ik De cabaretière Marjol Flore presenteert haar nieuwe pro gramma „Zo ben ik" op vrijdag 9 november in de Leidse Schouwburg. Marjol Flore brengt een mengeling van caba ret, komische eenacters, luisterliedjes, parodieën, songs en chansons. De teksten en vertalingen zijn van Ernst van Al- tena, Ronald Oorbeek, Robert Kreis en Marjol Flore zelf. Dat alles wordt gebracht met de zo welbekende intensiteit Marjol Flore placht te werken Aanvang 20.15 Etiketten plakken Het Werktheater brengt op donderdag 8 november het stuk „Etiketten Plakken" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Dit toneelstuk gaat over werk en geen werk. Het werktheater wil laten Zien hoe plotselinge werkeloosheid mensen kan veranderen. Na afloop wil len de acteurs met het publiek over de problematiek dicussiëren. In de rollen Olga Zuiderhoek, Rense Royaards, Helmert Woudenberg en Frits Lambrechts. Aanvang 21.00 uur. Op jacht in Holland 'Op jacht in Holland' is de titel van en jeugdfilm die op woensdag 7 november in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 vertoond wordt. Aanvang half drie, de toegangs prijs bedraagt drie gulden. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zaterdagavond 10 november weer de maandelij- ke volksdansinstuif gehouden. Ook niet-volksdansers zijn welkom om te kijken en te luisteren. Aanvang acht uur; de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Triple Sec De Amsterdamse toneelgroep Waste of Time voert op za terdag 10 november het stuk „Triple Sec" ten tonele in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het toneelstuk laat de visie van Waste of Time zien op een huwelijk dat vast loopt. Triple Sec handelt over de klassieke driehoek waar in een vrouw terechtkomt als zij wil ontsnappen aan de in geslapen situatie in haar huwelijk. In de rollen Fran Wal ler Zeper, Frits Jansen en Henk Nuwenhoud. Aanvang 20.30 uur. Woede om gisteren Toneelgroep F-act brengt op vrijdag 9 november „Woe de om gisteren" in de in het LAK-theater aan het Le vendaal 150. Dit stuk is een bewerking van „Look back in Anger" van John Osborne door regisseuse Yvonne van der Meer. De agressieve, naar anarchie neigende houding van de hoofdpersoon is gewijzigd in de loop der jaren, maar het centrale thema van het oorspron kelijke stuk staat nog goeddeels overeind. Aanvang 20.30 uur. ADVERTENTIE Commissie voor Ruimtelijke Ordening. Openbare Werken en Verkeer. Donderdag 8 november a.s. om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: Vaststelling bestemmingsplan Noordvest. (Gemeenschappelijk met de Commissies voor Volks huisvesting, voor Economische Aangelegenheden en Personeelszaken en voor Financiën) Belangenhebbenden, die naar aanleiding van boven genoemd punt het woord willen voeren, wordt aange raden dit uiterlijk één dag voor de vergadering aan de adjunct-secretaris van de Commissie voor Ruimtelijke Ordening, Openbare Werken en Verkeer, de heer G.F. A thoe Schwartzenberg, telefoon 769241 toestel 337, kenbaar te maken. GEMEENTERAAD AKKOORD MET BESLOTEN VENNOOTSCHAPSVORM LEIDEN Het Openbaar Slachthuis Leiden zal in de toe komst geëxploiteerd worden door een besloten vennoot schap, waarin de huidige kleine gebruikers, plaatselijke slagers en grossiers, niet deelnemen. De gemeenteraad is gisteravond in principe akkoord gegaan met de tussen het gemeentebe stuur en de Slachthuis Leiden b.v. i.o. gesloten overeenkomst. Verschillende raadsleden maakten zich zorgen om het lot van de lokale slager, wanneer deze niet in staat wordt ge steld deel te nemen in de vennoot schap. Dit mondde uit in een motie van het CDA-raadslid C. Vink, waarin deze het college voorstelde alsnog de moge lijkheid te onderzoeken de overige sla gers en grossiers in de besloten ven nootschap te doen participeren. Vol gens de CDA-er waren de onderhande lingen, die begin dit jaar op gang zijn gebracht tussen de kleine gebruikers van het slachthuis en de grote, die thans in de b.v. in oprichting zitten, eenzijdig afgebroken. „De slagers dach ten nog in onderhandeling te zijn, ter- De lokale slagers vrezen nu dat zij niet meer aan de bak kunnen komen in het Leidse Slachthuis. Wethouder H. van Dam van financiën stelde dat hier geen sprake van hoeft te zijn. Hij toonde zich zeer gelukkig met de thans bereikte overeenkomst. „De federatie van sla gers heeft haar instemming ermee be tuigd. Daarom begrijp ik niet wat de lo kale slagers eigenlijk nog willen. Ze zijn volkomen vrij om te gaan en te staan waar ze willen. Natuurlijk blijft er voor hen ook een mogelijkheid om in Leiden te slachten", aldus de wet houder. „De b.v. i.o. heeft er bepaald geen belang bij om de lokale slagers weg te jagen". Een probleem bij dit al is evenwel dat volgens het verbeteringsplan Groe- noord het Slachthuis niet meer mag uitbreiden. Dus als mocht blijken dat de belangstelling om te slachten in Lei den te groot wordt, zullen de lokale sla gers naar elders moeten uitwijken. De wethouder ontraadde de motie-Vink. De motie werd met 17 stemmen (CDA, D'66, PSP en CPN) voor en 22 tegen af gewezen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3