Een mandie van wapens leeft9 sterft zelden in zijn bed" EG geeft 110 miljoen voor hulp Cambodja 1191012131415 rts plan test voor Europarlement Staatsloten? U kunt ze nu kopen. GESPROKENTESTAMENT" MESRINE Super cognac-oogst word t opgeslagen in zwembaden invia/79 Brezjnjev pleit voor onmiddellijk beraad atoomraketten in Europa Straatsburg onbereikbaar een heel lob BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS „Het enige dat ik weet, is dat als jij naar deze cassette luistert ik in een cel zit waaruit geen ontsnap pen meer mogelijk is". Deze woorden, gesproken door de vrijdag doodge schoten Franse staatsvijand nummer één, Jacques Mesrine, komen voor op de cassette die de politie met 39 ande re in zijn Parijse schuilplaats gevon den heeft. De bewuste cassette bevatte een soort testament bestemd voor zijn vriendin Sylvie Jeanjaquot die vrijdg gewond werd maar nu buiten levens gevaar is. de tekst is door Mesrine gesproken op een achtergrondmuziek van de film „Midnight Express". Verder zegt Mesri ne: „Ik heb betaald en uiteindelijk blijf ik een slecht voorbeeld misschien. Maar het is verschrikkelijk dat er lui zijn die mij tot een held willen promoveren; in de misdaad zijn er gewoon geen helden, er zijn alleen maar lieden die in het randgebied van de gemeenschap leven en geen wet willen erkennen". Verder voorspelt Mesrine op deze cassette op verbluffende wijze de omstandigheden van zijn dood en zegt dat de politie hem zeker in zijn auto zal verrassen waarin hij minder bewegingsvrijheid heeft. Maar hij hoopte nog in staat te zijn te schieten. Letterlijk heet het: „Ik ben gestorven met de wapens in de hand. Als ik mis schien niet de kans heb gehad er gebruik van te maken, want zelfs als de politie me gedood heeft voor ik mijn revolver kon trekken, moet je maar tegen jezelf zeggen, dat als ik de tijd gehad had mijn revolver te grijpen ik geschoten zou heb ben. Het is mogelijk dat de politie mij vermoort, in werkelijkheid komt het er nauwelijks op aan, want bij een type zoals ik wrodt er geen pardon gegeven. Ik geef er geen, en van de andere kant wordt er ook geen gegeven. Als ik de tijd heb van mijn wapens gebruik te maken, geloof mij, dan valler er slachtoffers aan de andere kant". Als een man van wapens leeft, van ge weldpleging en van diestal is het zeer zeldzaam dat hij in zijn bed sterft". „Wij zullen elkaar ergens weer zien, mis schien in de hel, ik voel me daar op m'n gemakt en ik kan je zeggen dat jij die het altijd koud hebt, garanderen dat het hier super is". De bandopname die op eenvoudige maar ietwat theatrale toon gesproken is, geeft blijk van een zekere emotie in de stem van Mesrine. Zijn verklaringen duren ongeveer een kwartier en eindigen in een luide schaterlach. In de kleine flat die de misdadiger be woonde werden tal van wapens en grote hoeveelheden bankbiljetten en gouden staven, juwelen en sieraden gevonden. De flat was in een ware versterking ge schapen en achter de deur hing een re genjas op een kleerhanger om degeen die door het sleutelgat zou kijken de indruk te geven dat er iemand stond. Op dezelfde dag, dat de Franse staats vijand nummer 1, Mesrine stierf onder de kogels van de politie, werd Chris Travaux uit Londen, die in Frankrijk een bezoek had gebracht aan zijn ouders, op het vliegveld door de Franse autoriteiten aangehouden en in de cel gestopt, van wege zijn opvallende gelijkenis met Mes rine. Na vijf uur, in welke tijd hij eenmaal iets te drinken kreeg, slaagde hij er in de Fransen ervan te overtuigen dat hij niet Mesrine was. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In het Westfranse cognac-gebied is als gevolg van de mgekende overvloed van de wijnoogst "een soort noodtoestand ontstaan waarbij men honderdduizenden hectoliters druivennat in zwembaden heeft moeten gieten omdat alle reservoires boor devol zijn. Sinds mensenheugenis heeft men in de streek van de Charentes-departementen niet meer een dergelijke overvloedige oogst gekend. Men schat de totale hoeveelheid op veertien miljoen hectoliter terwijl de opbrengst van verleden jaar beneden de acht miljoen bleef. Het rendement per hectare bedraagt dit jaar 125 hectoliter wijn. een ultralichte wijn waarvan het alcoholgehalte tussen 6 en 91/2 ligt. Alle reservoires in de hele streek zijn vol, de destil- leerders kunnen het werk niet meer aan; de wijntankwagens zijn niet meer talrijk genoeg om de wijnbouwers van hun wijn te „bevrijden", hoewel de wagens tot tien uur 's avonds af en aan. rijden. Sommige wijnbouwers hebben zich genoodzaakt gezien de druivenpluk te onderbreken hetgeen rampzalige gevolgen kan hebben, omdat het vochtige weer het rottingsproces sterk in de hand werkt. Men heeft nu toevlucht genomen tot zwemba den (over het algemeen privé-zwembaden), met name in de om geving van de stad Cognac. Daartoe worden in de zwembaden plastic vellen aangebracht, terwijl daken geïmproviseerd wor den en over de wijn een parafinelaag uitgegoten wordt die daar op drijft en vervuiling voorkomt. De uitzonderlijke oogst is het gevolg van ongewoon gunstige weersomstandigheden: het heeft geregend op ogenblikken waarop regen nodig was en de zon heeft geschenen in de periodes waarin deze haar meest gunstige invloed kon uitoefenen. Ook het zogenaamde lange snoeien in de lente heeft gunstig gewerkt. Terwijl er een soort cognac-crisis heerst, vreest men dat de overdadige oogst van dit jaar deze nog zal verscherpen. Niettemin wijzen statistieken uit dat de ver koop vorig jaar met twaalf procent gestegen is en met name de 'Verenigde Staten en Groot-Brittannië kopen meer cognac dan vroeger. Niettemin is de productie nog veel te hoog en de wijn bouwers in het cognag-gebied verkopen maar de helft van hun wijn tegen de garantieprijzen. Voor een zogenaamd gemiddelde cru bedraagt deze prijs 1,76 franc per liter van zeven procent al coholgehalte. Uit deze wijn wordt dan de cognac gedestilleerd. De wijn wordt eveneens als tafel wijn verkocht, maar brengt dan niet meer dan 80 centimes per liter op, maar de wijnbouwer krijgt maar 46 centimes als hij zijn wijn op kosten van de staat en de Europese Gemeenschap laat destilleren. Sacharov vraagt steun voor dissidenten MOSKOU (AP) Dissi- dentenleider Andrej D. Sa charov heeft gisteren gepleit voor Westerse steun voor po gingen de drie vorige week gearresteerde dissidenten vrij te krijgen. Donderdag werden de men- senrechtenaktivisten Tatyana Velikanova en Antanas Ter- leskas en de Russisch orthodo xe priester Gleb Yakunin ge arresteerd. Wat hun tenlaste wordt gelegd, is nog niet be- Harig jongetje Het Chinese persbureau Nieuw China heeft een foto verspreid van een tweejarig jongetje Yo Zhenhuan gehe ten (I), wiens li chaam sinds zijn geboorte geheel is bedekt met zwart en donker bruin haar. De gezondheid van het kind is goed en zijn intelligen tie ontwikkelt zich normaal, al dus het persbu reau. Met zijn ou dere zusje speelt hij geregeld op de oever van een riviertje bij hun huis. Yo weegt 13 kilo en is 87 cen timeter lang. NEW YORK Op de conferentie van de Verenigde Naties (VN) in New York over de hulp aan het hongerende Cambodja heb ben de Verenigde Staten, Europa en de Sov jet-Unie hulp toegezegd voor een totaal be drag van meer dan 400 miljoen gulden. 110 miljoen gulden komt voor rekening van de landen van de EG. Voor de uitvoering van het hulpprogramma op korte termijn is vol gens secretaris-generaal van de VN Kurt Waldheim echter een bedrag nodig van 620 miljoen dollar. Waldheim vroeg de door Vietnam gesteunde maar niet door de VN erkende Cambodjaan se regering van Heng Samrin om het de inter nationale hulpverleners niet moeilijk te maken en nep alle btrokken partijen op om „menselijk lijden van verschrikkelijke omvang te verlich- Aan het slot van de eerste dag van de conferen tie kwam de Franse minister van buitenlandse zaken Francois-Poncet met het plan, om le vensmiddelen en medicijnen aan parachutes neer te laten boven ontoegankelijke delen van Cambodja. Frankrijk zou bereid zijn de vlieg tuigen hiervoor te leveren. De olietanker Burmah Agate stond gisteren nog steeds in brand. Sinds de aanvaring met de vrachtboot Mino- sa, vorige week donderdag, stij gen zwarte rook wolken van de zeereus op, waartegen blus boten onvoldoen de kunnen uit richten. De olie die uit het schip stroomt bedreigt de stranden van Texas. vakbeurs voor transport opslag en distributie Dag. 10.00-18.00 uur JAARBEURS-UTRECHT U DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG OONOERDAG Moordenaar Park wilde president worden SEOEL (Reuter) De chef van de Zuidkoreaanse inlich tingendienst die 26 oktober president Park Chung Hee heeft doodgeschoten, pleegde de moord omdat hij zelf staatshoofd wilde worden. Dit staat in een dinsdag gepu bliceerd definitief onderzoeks verslag naar de toedracht van de moordaanslag op de Zuid koreaanse president, waarbij in totaal zes mensen omkwa- Kim Jae-Kyu had de aanslag al sinds juni dit jaar beraamd, omdat hij in de „Van groo theidswaan blijk gevende overtuiging" verkeerde dat hijzelf de meest geschikte per soon was voor het president schap. Vergunningen kerncentrales in VS opgeschort WASHINGTON (Reuter) In de Verenigde Staten zullen geen vergunningen voor de bouw van kerncentrales wor den afgegeven tot het rapport over het veiligheidsonderzoek klaar is, zo hebben ambtena ren van de commissie van toe zicht op de nucleaire industrie (NRC) meegedeeld. De vier kerncentrales die voor het ein de van jaar in werking zou den worden gesteld, blijven al die tijd buiten gebruik. Ver wacht wordt dat het rapport begin volgend jaar klaar zal zijn. MOSKOU (DPA/UPI/AFP) De Russische partijleider en president Le onid Brezjnjev heeft er voorgepleit „onverwijld" onderhandelingen te be ginnen over de kwestie van de invoe ring door de NAVO van nieuwe atoom raketten voor de middellange afstand in West-Europa. De Russische presi dent zei dit in een vraaggesprek met het partijblad Pravda, dat vandaag is verschenen. „Er is maar eén weg, die leidt naar de op lossing van het probleem. Dat is de weg van onderhandelen", aldus Brezjnjev, die hieraan toevoegde, dat die onderhandelin gen onmiddellijk moeten beginnen. „Wij zijn daartoe berèid, het antwoord is aan het westen", zeo zei Brezjnjev. „Er is een grotere kans op succes als over produktie en stationering van genoemde wapens in West-Europa geen beslissing wordt geno men, voordat onderhandelingen hebben plaatsgevonden". „De slagen die de Nederlandse christen democraten met betrekking tot de moder nisering van de kernwapens om de arm houden, werpen vragen op. Ik blijf even wel optimistisch", zo heeft de nieuwe op perbevelhebber van de Europese NAVO- strijdkrachten, generaal Bernard W.. Ro gers, vandaag aan de vooravond van het debat over deze zaak in de Tweede Ka mer verklaard. „Sommigen denken zelfs, dat de beslissing over de modernisering door de NAVO zou kunnen worden geno men zonder een Nederlands ja" zo ver klaarde hij ruim een week voor de bijeen komst (volgende week 13 en, 14 november - red.) van de nucleaire planninggroep van de NAVO. in Den Haag. „De NAVO-landen moeten" de beslissing nemen om nieuwe wapens te installeren en niet alleen een principebesluit nemen over de aanschaf ervan: in het tegenge stelde geval is er geen reden om over ver mindering van bewapening in Europa te onderhandelen", aldus Rogers. Ieren ontkennen moord op Mountbatten DUBLIN (DPA-Reuter) Bij de opening van het proces in Dublin tegen de twee Ieren, die ervan worden verdacht lord Mountbatten door een bomaanslag om het leven te hebben gebracht, hebben beide verdachten iedere schuld ont kend. Volgens de openbare aankla ger beschikt de politie echter over aanwijzingen, dat de twee guerrillastrijders, Thomas McMahon (34) en Francis McGirl (24), de springstoffen hebben aangebracht, waardoor de boot van lord Mountbatten \verd vernield Marokko zet veteranen in tegen Polisario CASABLANCA (UPI) Ma rokko heeft duizenden vetera nen van het leger die nog te gen Israël hebben gevochten, in de strijd geworpen tegen Polisario, de beweging die ij vert voor een onafhankelijke Westelijke Sahara. Dit hebben Marokkaanse legerkringen gisteren in Casablanca ver klaard. Het offensief, onder leiding van kolonel Achmed. de staf chef van de strijdkrachten, is zaterdagochtend in het geheim begonnen. Het zou de grootste militaire operatie van het Ma rokkaanse leger tegen de door Algerije gesteunde guerrilla strijders van Polisario zijn, sinds het conflict in 1975 be gon. Veteranen van het expe ditionaire korps dat in oktober 1973 aan de Arabische kant te gen Israël heeft gestreden, vormen de kern van de 7.000 man sterke strijdmacht. Ohira weer premier Japan TOKIO Tijdens een speci ale zitting van het Japanse parlement is Massayoshi Ohira herkozen tot premier van Japan. Aan deze verkiezing van Ohi ra zijn weken van felle strijd met zijn partijgenoot en oud premier Takeo Fukuda vooraf gegaan. Ohira kreeg 138 van de in totaal 511 stemmen, de kanidatuur van Fukuda werd door 121 afgevaardigden ge steund. Moordenaar King poogt weer te ontsnappen MEMPHIS (DPA) James, Earl Ray, die in april 1968 tot 99 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens de moord op ds Martin Luther King, heeft gisteren tevergeefs ge poogd uit de gevangenis van Memphis (Tennessee) te ont snappen. In juni 1977 was het hem wel gelukt ujj deze strafinrichting te breken. Hij werd toen ech ter na drie dagen weer gepakt. Vorig jaar oktober trad Ray in de gevangenis in het huwelijk. Strauss voert campagne voor president Carter WASHINGTON De speci- ale afgezant voor het Mid den-Oosten van president Carter, de 61-jarige Robert Strauss, gaat campagne voe ren voor de herverkiezing van Carter. Dit is gisteren in Washington vernomen. Strauss staat bekend als een van de meest bekwame poli tieke adviseurs van Carter. Hij zou, als speciale afgezant, wor den opgevolgd door de vroege re vertegenwoordiger bij de Organisatie van Amerikaanse Staten Sol Linowitz. (Van onze correpondent Mare de Koninck) STRAATSBURG Vandaag en morgén zal moeten blijken of het eerste rechtstreeks ge- kozen Europese Parlement de kans aangrijpt om zich enige daadwerkelijke macht toe te eigenen. De drempel die daar- [J toe genomen moet worden is I ff de overvolle uier van de Euro- jw pese koe, zoals de Nederland- JPj se vertegenwoordiger Piet Dankert het gisteren in Straatsburg uitdrukte. IE 'ankert heeft een „scherm"-plan in- jediend, dat een centrale rol zal spe- Jen in het debat dat de Europese volksvertegenwoordiging deze week voert om de' begroting van de Ge- Uneenschap voor 1980 vast te stellen, pe Nederlandse socialist, algemeen rapporteur van het parlement voor de begroting, stelt voor de landbouw uitgaven, die het leeuwendeel van de EG-subsidies opslorpen, met „slechts" 78 miljoen te verlagen. Dit naar yer- houding geringe bedrag (de totale be groting bedraagt ruim 40 miljard gul den) is echter het resultaat van enke le veel zwaardere verschuivingen tussen uitgaven en inkomsten. Zo wil Dankert de strafheffing op de produktie van melk verhogen tot en kele procenten, om op die manier de zuivelopverschotten (de boterberg heeft een omvang van 600.000 ton) te drukken. Dit voorstel zou 860 miljoen gulden opleveren. Van dat geld moe ten de kleinere boeren dan weer ge steund worden, zodat de ombuiging in het EG-landbouwbeleid voor de kleinere agrarische bedrijven niet fa taal hoeft te worden. Maximaal gebruik makend van het ingewikkelde EG-verdrag heeft Dan kert de verschuivingen zo aange bracht dat het Europese parlement de raad van ministers tot gehoorzaam heid kan dwingen. Zo heeft hij pos ten overgeboekt naar hoofdstukken waarover het parlement speciale be grotingsbevoegdheid heeft, en mikt hij op de verdragsbepaling, dat bij een toegespitst conflict het parle- mentsvoorstel is aangenomen, indien een ruime meerderheid van de raad van ministers het niet eens wordt over verwerping. De kansen dat Dankerts voorstel door een parlementsmeerderheid wordt overgenomen leken gisteren reëel. Er zijn echter zeer uiteenlopen de belangen in het spel het aspect van de landbouwpolitiek en het as pect van de macht van het parlement die het verloop van het debat moeilijk voorspelbaar maken. De me ningsverschillen lopen danook door alle fracties heen. Zo willen de Fran se socialisten er niet aan meedoen, omdat ze sterker gekant zijn tegen de vergroting van de macht van het par lement dan dat ze voor ombuigingen zijn in de agrarische sector. Bij veel christen-democraten slaat de weeg schaal naar de andere kant door. Dankerts plan voorziet ook in be langrijke verhogingen van de niet- landbouwuitgaven van de EG, zoals subsidies voor nieuwe werkgelegen heid, voor energievoorziening, voor STRAATSBURG Bij het begin van de vergadering van het Euro pees Parlement bleken slechts 150 van de 450 leden m Straatsburg te zijn gearriveerd. Parlementariërs uit Zuid-Italië en Ierland riepen schande over de belabberde verbindingen. Een Siciliaan was 's mor gens om vier uur opgestaan om via drie luchthavens en tenslotte van af Lyon per taxi Straatsburg te bereiken. Een Schot had zondags al zijn huis moeten verlaten voor een etmaal vol reisverdriet. Geregelde vliegdiensten op Straatsburg bestaan niet. Vertegenwoordiger Pflim- lin, die burgemeester van Straatsburg is, beloofde stappen te onderne men om zijn fraaie gemeente beter aan te sluiten op de uithoeken van de Europese gemeenschap. wetenschappelijk onderzoek en ont- een steviger gemeenschappelijk be- wikkelingshulp. Als het Europarle- leid overeen te komen. Zo niet, dan ment het geheel in grote lijnen over- zullen de meest onwillige regeringen neemt, zal de raad van ministers ge- door het parlement ter verantwoor- dwongen zijn om op al die terreinen ding worden geroepen. ADVERTENTIE jneiiii^^^iÉp'l^jjfeslotenJ^ I,, Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11