Leiderdorp buigt zich over Achthovener polder Wethouder blaast m uzieksch ooi open Renovatie scholen op prioriteitenlijst Meer aandacht voor één en tweepersoons huishoudens GOUD VOOR NKV- CENTRALE IN ROELOFARENDSVEEN REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 VANAVOND IN COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING LEIDERDORP Heeft de behandeling van de tegen het ontwerp-bestemmingsplan „Achthove- nerpolder" ingediende bezwaarschriften nog wel zin? Vanavond komt de commissie Ruimte lijke Ordening en Openbare Werken in een o- penbare zitting bijeen teneinde zich te buigen over de ongeveer 200 bezwaarschriften die tegen het plan zijn ingediend. Het overgrote deel (186) heeft betrekking op de doortrekking van de Mauritssingel. Het vermoeden bestaat, dat de bezwaarden tegen dit onderdeel van het bestem mingsplan terleurgesteld en onverrichter zake huiswaarts zullen keren. Dit op grond van het feit, dat de manoevreerruimte van de commissie bijzonder klein is, zo niet geheel ontbreekt. De gemeenteraad heeft namelijk reeds op 29 no vember 1976 in een besluit vastgesteld dat de Mau ritssingel met het oog op het drukke verkeer in de Hoofdstraat zou moeten worden doorgetrokken. Te vens werd het tracé bepaald zoals dat thans in het ontwerp-bestemmingsplan is opgenomen. Een besluit derhalve waar de commissie niet om heen kan. De stedebouwkundig adviseur van de ge meente, die door het college van B en W is geraad pleegd, komt dan ook tot de conclusie dat de be zwaarschriften ongegrond moeten worden ver klaard. Het college heeft voorts het grote aantal bezwaar schriften aangegrepen om een wijziging te brengen in de precedure van de behandeling van de be zwaarschriften. Besloten is de behandeling in de commissie Beroep- en Bezwaarschriften achterwege te laten en dit uitsluitend te beperken tot de com missie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) en voorzitter van de commissie Ruimtelijke Ordening vindt dat het beginsel van de rechtszekerheid geen geweld wordt aangedaan. „Met de nieuwe procedure wordt een doublure in de behandeling voorkomen. Ver der moet worden bedacht, dat zolang een bestem mingsplan in de ontwerpfase verkeert daar nog aan gesleuteld kan worden. Bovendien is de commissie Ruimtelijke Ordening op grond van haar deskun digheid in staat tot een verantwoord advies te ko men", zo licht hij het standpunt van het college toe. De actiegroep die zich tegen de doortrekking van de Mauritssingel heeft gekant is vooralsnog pessi mistisch over de afloop van de behandeling van de bezwaarschriften in de commissie Ruimtelijke Or dening. Men heeft besloten een zwartboek samen te stellen over hetgeen zich met betrekking tot de voorbereiding van de gemeentelijke plannen de af gelopen 12 jaar heeft afgespeeld, zoals ten aanzien van de inspraak, de belangen van projectontwikke laars, speculatieve grondaankopen en de rol van de gemeente in het geheel. Sassenheim nam afscheid van pastoor Bockxmeer SASSENHEIM De Pancratiusparochie heeft gistermid dag afscheid genomen van pastoor Van Bockxmeer die be noemd is tot vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. Een van de hoogtepunten uit het afscheid vormde de eucha ristieviering, onder meer bijgewoond door bisschop Jansen, deken J. Schoonebeek, de Voorhoutse pastoor J. Nijman. Pastoor Van Bockxmeer die de afgelopen tien jaar in Sas senheim werkte, merkte op dat het afscheid van deze paro chie hem zwaar viel. „Weet dat een dankbaar mens afscheid neemt van u, van een parochie die hij in de toekomst toewenst te leven in de Geest van Jezus Christus, die ons langs vele wegen voert tot hetzelfde doel". Na de viering kreeg pastoor Van Bockxmeer bloemen aangeboden door enkele leden van het kinderkoor „de Pankras- sertjes". Vele Sassenheimers namen later op de dag afscheid van de pas toor op de receptie in Huize Bernardus. Namens de parochie overhandigde de heer Cornelissen een afscheidscadeau in de vorm van twee aquarellen. De pastoor die zich in de Pancratiusparochie en de plaatselijke commissie van Kerken, bijzonder ingezet heeft voor de oecume nische gedachte, blijft als vicaris van het bisdom in die zin aan Sassenheim verbonden. Marie Louise Rodewijk en dirigent G. Stellaard nemen de prijs in ontvangst. Concertavond ArtU groot succes LANGERAAR De concer tavond van 'Arti et Religioni' afgelopen zaterdag, was zon dermeer een groot succes. In de overvolle zaal van het Pa rochiehuis aan de Langeraarse weg kreeg 'Arti' de welver diende waardering voor haar muziekuitvoering. Met name de Jan van Deuren mars liet een grote indruk bij het pu bliek achter. Deze mars is ge componeerd door de dirigent van de muziekvereniging, de heer G. Stellaard als herinne ring aan de oprichters van de vereniging. De voorzitter van 'Arti', de heer G. van Lamme ren sprak in zijn opening swoord de dankbaarheid uit van de muziekvereniging, voor het bijeengebrachte geld tijdens de veiling. Tijdens de concertavond werd tevens door de Mr. J.Th. Duijnstee, voorzitter van de Rooms Ka tholieke Bond van Muziekge zelschappen in Zuid Holland, de wisselprijzen uitgereikt, voor de successen die de mu ziekvereniging behaalde op het Bondsconcours te Monster- Poeldijk. VOORSCHOTEN In de scholennota 1979 van Voor schoten wordt veel aandacht geschonken aan de integra tie van kleuter- en basison derwijs, die voor de deur staat. Renovatie van gebou wen en vorming van deze scholenkoppels in één ge bouw staan op de prioriteit- slijst. In de scholennota is ook een plaats gereserveerd voor des kundige begeleiding. Voor het basisonderwijs wordt het aan trekken van nog eens twee re- midial onderwijzers noodzake lijk geacht. Uit een onderzoek onder alle Voorschotense eer ste klas leerlingen is namelijk gebleken, dat tien procent in dividuele begeleiding nodig heeft. Bij het kleuteronderwijs is een zekere taalarmoede geconsta teerd en daarom moeten ge richte taalactiveringsprogram- ma's aangeschaft worden. De gemeente blijft het onder- wijsrecreativiteitsproject on dersteunen. Het onderwijsveld heeft namelijk te kennen ge geven dat het accent wederom dient te liggen op de werkvor men ritmiek en creatief spel. Daartoe wordt door een aantal leerkrachten de behoefte ge voeld applicatiecursussen te volgen bij het creativiteitscen trum. VOORSCHOTEN Uit het hoofdstuk „Volks huisvesting" van het Voorschotense beleids plan blijkt, dat aan de huisvesting van alleen staanden en twee persoonshuishoudens in de komende jaren meer aandacht zal worden be steed dan tot dusverre. Gedacht wordt aan de toewijzing van bestaande twee- en driekamer- flats. Een onderzoek naar de haalbaarheid van de splitsing van een vierkamerflat tot kleine wooneenheden is in onderzoek. Op korte ter mijn wordt gedacht aan het realiseren van een aantal kleinere wooneenheden in het centrum en in de wijk Bijdorp I voor de huisvesting van jongeren. Een bouwplan voor 23 Van Dam eenheden in Bijdorp I is inmiddels in een ver gevorderd stadium. De eerste fase van de ge- subsidiëerde bouw in Bijdorp I is in samenwer king met de plaatselijke woningbouwvereni ging ontwikkeld en op 1 december van dit jaar gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van 270 woningen. Het huisvestingbeleid zal in de jaren tachtig ook in het teken staan van het bevorderen van de door stroming. Gedwongen doorstroming wordt - gezien de daaraan klevende bezwaren - vooralsnog niet overwogen: Er zal wel worden bekeken of bij nieuw af te sluiten huurovereenkomsten in de con tracten een clausule kan worden opgenomen, waarbij de huurder zich bereid verklaart door te. stromen naar een duurdere woning binnen een be paalde periode nadat zijn bruto-inkomen boven een zekere grens stijgt. Overwogen wordt met de woningbouwvereniging te overleggen om eenzelf de gedragslijn te volgen. Taalarmoede Bij het kleuteronderwijs is een zekere taalarmoede geconstateerd en daarom moeten gerichte taalacti- veringsprogramma's worden ingevoerd. Op de nota is ook een plaats gereserveerd voor in dividuele begeleiding, omdat uit onderzoek onder de Voorschotense eerste klas leerlingen is geble ken, dat tien procent daar behoefte aan heeft. Voor het basisonderwijs wordt het aantrekken van nog eens twee remedial onderwijzers noodzakelijk geacht. In de scholennota 1979 van Voorschoten wordt veel aandacht geschonken aan de integratie van kleuter- en basisonderwijs, die voor de deur staat. Renovatie van gebouwen en vorming van deze scholenkoppels in één gebouw staan op de priori- teitslijst. Sport en recreatie De grote animo voor de tennissport heeft ook in Voorschoten geresulteerd in lange wachtlijsten. Volgend jaar wordt bekeken of er een geschikte lokatie voor een tweede tennispark te vinden is. Voor de veldsporten, zoals voetbal en hockey, wordt gedacht aan uitbreiding van het aantal vel den en de aanleg van een halfhard veld voor de training. In plaats van de drie velden en het trai ningsveld voor de hockeysport kan evenwel vol staan worden met een kunstgrasveld. De kosten hiervoor bedragen 1.600.000 gulden. Eén van de vormen om de sportieve recreatie te bevorderen, zo overweegt het college, is de aanleg van tennisoefenmuurtjes in de diverse wijken, die in tegenstelling tot bijvoorbeeld basketbalveldjes geen enkele geluidshinder van stuitende ballen op een harde ondergrond veroorzaken. Verder wordt gedacht aan de aanleg van rolschaatsbanen en te vens basketbalveldjes op asfaltverharding. Baljuwhuis Met de restauratie van het Ambachts- en Baljuw huis zal waarschijnlijk begin volgend jaar een aan vang kunnen worden gemaakt. De besprekingen met de Rijksdienst voor Monumentenzorg zijn in een vergevorderd stadium en de definitieve goed keuring zal niet lang op zich laten wachten. Het volgend jaar wordt tevens het in slechte toe stand verkerende pannendak van de „Lindehoe ve" geheel worden vernieuwd. Daarbij wordt ook aandacht geschonken aan isolatie van warmte en geluid. De Stichting „De Lindehoeve" heeft al vanaf de oprichting aangedrongen op ingebruikne ming van de voorzolder van het gebouw. Deze plannen zullen waarschijnlijk binnenkort gestalte krijgen. Over het voortbestaan van de plaatselijk bioscoop herhaalt het beleidplan het eerder dit jaar genomen standpunt dat in een periode van één jaar duidelijkheid dient te worden verschaft over de uiteindelijke exploitatie-mogelijkheden van het Greenway-theater. Inbraken SASSENHEIM Bij een in braak in een woning aan de Westerstraat in Sassenheim is zaterdagavond tussen zeven en acht uur, terwijl de bewoners naar de kerk waren, een gou den armband, een antieke zil vereren armband, oorbellen, een parelsnoer, gouden hanger en een geldbedrag van 120 gulden ontvreemd. De inbre ker kwam binnen door een ruitje in de slaapkamer met een breekijzer te forceren. KATWIJK Terwijl de be woners afwezig waren zijn inbrekers drie huizen in Katwijk binnengedrongen. In alle drie de gevallen kwa men zij binnen door een raam aan de achterkant van de woning te forceren. De inbraken vonden plaats in de nacht van zaterdag op zon dag in woningen aan de Prin ses Marijkelaan, Piet Hein. laan en de Nieuwe Duinweg. Uit twee woningen werden ge ldbedragen van 150 en 200 gul den gestolen. De politie ver moedt dat het in alle drie de gevallen dezelfde inbrekers zijn geweest. Trein botst met caravan LISSE Op de spoorwego vergang aan de Stationsweg in Lisse is zaterdagmiddag, een caravan door een goede rentrein gegrepen. De motor van de personenau to, die de caravan trok, sloeg op de overweg af en de be stuurder was niet meer in staat zijn voertuig voor een naderende goederentrein weg te rijden. De caravan was na het ongeluk total loss. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De spoorwego vergang. is geruime tijd ge stremd geweest. WASSENAAR Wethouder H. F. Dijkstal van onderwijs en culturele zaken had zater dagmorgen zijn saxofoon niet meegebracht, toen hij zaterdagmorgen in het „Van Heec- kerenhuis" in de Van Heeckerenstraat het nieuwe onderkomen van de muziekschool kwam openen. Er werd echter, nadat ver schillende toespraken waren gehouden, wel een muzikale prestatie van hem gevraagd. Hij nam plaats tussen een groepje klarinet leerlingen en wist een benauwd pieptoontje te produceren. Dat was overigens wel vol doende voor de officiële opening van de nieuwe lokalen. Wethouder Dijkstal had in zijn openingstoes praak gewezen op de betekenis van muziek voor de ontwikkeling van de mens. Hij consta teerde, dat in het leven van zeer velen de mu ziek nog geen rol speelt en zei ernaar te willen streven om via de basisscholen meer kinderen voor muziek te interesseren. Drs. P. H. Schoute, voorzitter van de streekmu- ziekschool Leiden en omstreken - waarvan de Wassenaarse muziekschool een afdeling is - sprak zijn grote voldoening uit over het be schikbaar komen van nieuwe accommodatie in het Van Heeckerenhuis. Hij memoreerde, dat in de acht jaren dat de Wassenaarse afdeling nu functioneert, ondanks de gebrekkige huisves ting in het gebouw Nijevelt (het vroegere poli tiebureau) het leerlingenaantal is gestegen tot 418. Dat is een verheugende groei, maar zoals ook de wethouder al gezegd had, het streven moet gericht blijven op een verdere uitbreiding van het aantal kinderen dat muziekonderwijs krijgt. Noordwijkse (19) ernstig gewond NOORDWIJK Een 19- ja- rige vrouw uit Noordwijk is gisteravond na een ongeluk met ernstig letsel naar het ziekenhuis vervoerd. De vrouw zat achterop een brommer die door een auto mobilist van achteren werd aangereden. Hoe het ongeluk is ontstaan is onbekend. De politie sluit niet uit dat er van overmatig alco holgebruik van de 21-jarige autobestuurder sprake is. Bij de aanrijding werd de vrouw van de brommer afgeslingerd en tegen een lichtmast gewor pen. Mogelijk heeft zij blijvend letsel opgelopen. De bestuur der van de bromfiets, een 22- jarige inwoner van Noordwijk, liep geen verwondingen op. Het bestuur van de jubilerende NKV-afdeling ROELOF ARENDSVEEN Het vijftig-jarig ju bileum van de plaat selijke NKV-afde ling werd afgelopen zatermiddag met een feestelijke receptie gevierd in café Heemskerk. De re ceptie werd gehou den uit dankbaar heid aan de initia tiefnemers van de NKV-afdeling en aan allen die meege werkt hebben aan het bereiken van de gestelde idealen. Het geheel werd muzikaal om lijst door het onverwacht op treden van de plaatselijke mu ziekvereniging 'Liefde voor Harmonie', die met het spelen van 'lang zal hij leven', de wens van een ieder voor de NKV-afdeling, ten gehore bracht." Burgemeester Bolten sprak namens het gemeentebe stuur zijn felicitatie uit met het goede werk van de vakbond in de afgelopen vijftig jaar en bood de de NKV-afdeling een geldbedrag aan. De viering van het gouden jubileum werd afgesloten met een grote feestavond.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5