Parker maar moeizaam langs Punch: 105-106 Nijssen Trotters zwoegend naar eerste verlies: 74-89 Dames Gemini/Kangeroes zijn koploopster af Winst BC Leiden en Veglo Teleurstellend slot eerste helft korfbalcompetitie voor Leidse clubs WEL SIMPELE OVERWINNING OP FRISOL Crescendo blijft overeind in „modderige" derby SPORTTRIBUIME LEIDSE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 PAGINA 20 Basketbat DELFT/LEIDEN Meest opmerkelijke van het dubbel-weekeinde dat Parker za terdag in Delft tegen Punch en gistera vond in de eigen Vijf Meihal tegen Frisol overigens winnend afwerkte, is eigenlijk wel die nipte éénpunts-overwinning bij Punch (105-106). Hoewel de formatie van coach Henny Blom door de 89-79 neder laag van Den Bosch eerder dit seizoen in Delft nogmaals op de feiten was gewezen (een gemotiveerd Punch is in de eigen Buitenhof een voor iedere ploeg lastige tegenstander), begon het team nauwelijks geconcentreerd aan de wedstrijd. Het di recte gevolg van deze instelling was dat de basis-vijf van coach Luuk Lubeek (de heren Sikking, Strong, Taylor, Zeilstra en Van Helfteren werden slechts zelden in gewisseld voor Van Leusden en Geel hoed) nooit op onoverkomenlijke achter stand kwam. Parker leidde de dans wel van begin tot (bijna) het einde, maar een veilige voorsprong zat er voor de Leide- naars in dit pas in de laatste minuten echt spannende duel, niet in. Door die opvatting ook, mocht Punch na die ver rassing tegen EBBC ook tegen Parker op een sen sationele zege blijven hopen. Zeker toen de Leide- naars in de slotfase door missers van Kip, Woud stra, Giddings en zelfs Plaat echt in de problemen kwamen en Punch werkelijk aansluiting vond. Via 85-95 slopen de Delftenaren naar 90-97 (dunk Zeil stra) en 101-104. Opvallende Toon van Helfteren verzorgde vervolgens de definitieve aansluiting en toen Sid Bruinsma met nog vijfentwintig seconden te gaan ook nog eens balverlies leed, leek Leiden (na Delta Lloyd) voor de tweede maal de rekening gepresenteerd te gaan krijgen. Een persoonlijke fout van Giddings op onverwoestbare Lace Strong bracht Punch met nog vijftien seconden te spelen op winst: de strafworpen werden door Strong niet gemist. Een laatste wanhoopsactie van Mitchell Plaat én de wat gelukkige .scorende" rebound van John Was hington na de misser van de Leidse guard, voor kwamen twee seconden voor tijd evenwel een tweede Leidse nederlaag: 105-106. Een tweede verliespartij die er gisteravond in de Vijf Meihal tegen het Dordtse Frisol overigens in het geheel niet inzat. Ook in deze uitvoering liep de formatie van Blom beslist niet over van con centratie en motivatie, maar tegenstander Frisol slaagde er in tegenstelling tot Punch een dag eerder, geen moment in de Leidenaars echt te bedreigen. Een hoogstaande partij basketbal werd het trou wens niet. Parker beperkte zich er in de eerste helft toe de marge van zo'n tien punten te consolideren (48-39 bij rust) en liep in het tweede part snel uit. Bij 68-50 hielden de Leidenaars het verder wel voor gezien en behalve een spectaculair dunkfestival (Moore voor Frisol, Woudstra, Bruinsma en Gid dings voor Parker) in dat part was de aardigheid in de wedstrijd vanaf dat moment ver te zoeken. Frisol, met Lewis en Moore als nuttige Amerikanen; Ridderhof, Bolten, Heijdeman en Vervoorn als Ne derlandse talenten die terecht veel kans krijgen van coach Van Gent, kon niet meer dan op afstand vol gen en zag de wedstrijd bij 100-89 eervol eindigen. Waarmee opnieuw een verplicht nummer was af gewerkt door Parker, dat dit weekeinde in Mitchell Plaat, Jimmy Woudstra en Sid Bruinsma z'n top scorers had. Scores: Parker/Punch: Plaat 31, Bruinsma 20, Woudstra 20, Kruidhof 15, Giddings 13. Punch: Taylor 22, Strong 39, Zeilstra 15, Van Helfteren 18. Parker/Frisol: Bruinsma 26, Plaat 24, Woudstra 24, Giddings 14. Frisol: Moore 24, Lewis 18, Rid derhof 15, Heijdeman 12, Bolten 10. LEIDEN Het was aan de goed gevulde tribunes te zien. Nijssen Trotters ging, voor het eerst gestoken in de nieuwe smetteloos blauwe trainingspakken, beginnen aan een waarachtige topper. Geladen kwam de Leidse for matie aan de start om het eveneens ongeslagen SOV Bernisse uit Heenvliet de ware kracht te laten zien. Groot was na de wedstrijd de verslagenheid in de Trotters- hoek. Nog niet eens zo zeer vanwege de zojuist opgelo pen (eerste) nederlaag als wel om de zeer zwakke pres tatie die was geleverd. Als de ploeg van coach Ben van Cleef "een beetje normaal had geschoten" en "gewoon had gepasst", dan had het al lemaal heel anders kunnen lopen, tjah alsDe Trotters konden bij elkaar troost zoe ken omdat ook deze prestatie er een van het kollektief was. Al direkt vanaf de eerste sprongbal haperde het bij de Trotters. Wil Moerer probeerde wel de bal te stelen en onze kerheid te zaaien bij Bernisse, effekt had het niet. Juist de Leidse ploeg toonde een enor me nervositeit. Het schotper centage was bedroevend (zelfs strafworpen en lay-ups vielen sporadisch door de ring) en de aanvalsopbouw miste al spoe dig de nodige overtuiging. Aan Bernisse-zijde viel de zuiver schietende Lammertink op en ook de lange pezige Ameri kaan Cummings gooide de bal er een paar keer erg gemakke lijk in. Trotter Benjamin Ruijse- naars behaalde wat individuele suksesjes met intercepties en goochel-drives. Dit voorkwam niet dat na een tussenstand van 13-14 Bernisse een steeds grotere kloof wist te slaan. De terugkeer van captain Peter Paulides uit Libië (na tien mi nuten maakte hij zijn rentree in het veld) veranderde niets aan het algemene beeld: Nijssen Trotters rammelde en Bernisse draaide steeds soepeler rond de Amerikaan Cummings. De ruststand werd 35-47. Na de pauze deed Nijssen een energieke nieuwe poging. De achterstand bleef even schom melen rond de tien punten waarna de Leidenaars toch na derbij slopen. De veel striktere man-to-man verdediging van de Trotters bracht Bernisse niet echt aan het wankelen. Kort nadat de ploeg uit Heen- vliet tot op vier punten was be naderd (53-57) werd Peter Kop bij zijn 4de p veiligheidshalve naar de kant gehaald. Kop was wel de enige Trotter die Cum mings van Bernisse nog een beetje aan banden kon leggen. Cummings scoorde en passte nog kwistiger dan tevoren en Nijssen kwam er niet meer aan te pas. Ook al omdat Cum mings als Amerikaan erg veel van de scheidsrechters mocht. De einduitslag was duidelijk: 74-89. Scores. Nijssen: Benjamin Ruijsenaars 21, Wil Moerer 16, Peter Kop 12. Bernisse: Cum mings 38, Lammertink 18. Eerste klasse Het Leidse Luba behaalde een regelmatige overwinning op het bezoekende Red Stars uit Soest. Een bliksemstart was basis voor de 44-33 voor sprong bij rust. Tegen het eind werd de kloof verdubbeld. Een belangrijke bijdrage aan de 92-70 zege leverden Ton Kal lenberg (26 punten), Lodewijk Devilee en Jaap de Waard. Se- delaar MSV won in Noordwijk van SSTD uit Slikkerveer. De zelfde tegenstander werd vorig weekend twee maal ruim ver slagen in bekerduels. Nu ging het - al was het sinds lang weer eens in volledige opstel ling - met meer moeite. Met name door de weergekeerde Peter van de Ven en door Pe ter Goosen werd de 33-37 ruststand omgebogen naar een 78-71 overwinning. LEJO BUCK (Van onze korfbalmedewer ker) LEIDEN Ondanks het volle dig ontbreken van de hele en tourage rond een stadsderby voerden Crescendo en De Al gemene een alleszins aan vaardbare partij korfbal op. Regen en storm teisterden het veld en herschiepen het in een modderpoel waarin twee ploegen zwoegend be zig waren. Thuisploeg Cres cendo bleek tenslotte vol doende adem te hebben om een halverwege de tweede helft bereikte voorsprong vast te houden: 7-6. De belangen die op het spel stonden waren groot. Zeker voor Crescendo dat onderaan bungelde in de eerste klasse. Dat er dan voor de-punten ge knokt zou worden was wel dui delijk. Bij werken bleef het ook, want korfbal op eerste klasse niveau was niet mogelijk op de Saffierstraat. Verdedi gers glibberden over de zoden en hadden de grootste moeite hun tegenstander zelfs maar te blijven volgen. Doorbraken vormden dan ook een uiterst gevaarlijk aanvalswapen. Elke bal die niet goed in de handen werd geplaatst en de grond raakte kreeg een onvoorspel baar effect mee. Om balverlies zo veel mogelijk te voorkomen speelden de beide ploegen ze ker in het middenvak erg voor zichtig. Hierdoor verdween ook' al veel snelheid uit het spel. Deze handicaps in aanmerking genomen was het spel zeker het aankijken waard. Doordat er van een uitgesproken over wicht geen sprake was bleef de spanning tot het laatste moment. Ook het scoreverloop vertoonde een gelijkmatig pa troon. Na rust (3-3) nam Cres cendo even het initiatief. Door doelpunten van Louis Kok, Joke Geijser en Wilfred Corne- lisse boog de thuisploeg een 3- 4 achterstand om tot een 6-4 voorsprong. Pas nadat John Huigsloot voor 7-4 had ge zorgd kon De Algemene, waar inmiddels Hen Rusman was in gevallen, wat terug doen. Na treffers van Ruud en Wim van Vliet (7-6) wist een op balbezit spelend Crescendo De Alge mene in toom te houden. Mar lies Brouwer, Chris Driesen en Benno Baak scoorden de ove rige treffers van Crescendo terwijl Ruud van Vliet (2), Adrie Rusman en Henk van der Goot dat voor De Algemene deden. Bram van Gent LEIDEN De Leidse badmin tonclubs BC Leiden en Veglo behaalden een overwinning. Leiden won met 6-2 van DKC, Veglo wees Aristo met 3-5 te rug. Vlietwijk leed een neder laag, bij Velo werd nipt met 6- 5 verloren. BC Leiden kende weinig pro blemen met tegenstander DKC, maar twee partijen wer den uit handen gegeven. Winstpartijen: HE: Jan Slinger land - Den Otter 15-1, 15-6; Kees Knijenburg - Seferien 15- 4, 15-6. DE: Dorie Koelemij - Tuit 11-1, 11-2. GD: Nora de Koning/Jaques Laman - Tuit- /Den Otter 15-5, 15-0; Dorie Koelemij/Jan Slingerland Vaillant/Seferien 15-4, 15-6. HD: Kees Knljenburg/Jaques Laman - Den Otter/Seferien 15-9, 15-10. In de rust stond Veglo nog met 3-1 achter in de wedstrijd te gen het Scheveningse Aristo. Slechts één single-partij werd gewonnen door Veglo: Wim de Rooy won in de cijfers 15-11, 4-15, 6-15 van Dick van Woer den. Vervolgens sloeg Veglo toe in de dubbelpartijen: HD: Wim de Rooy/Hans van harte- veld - Van Woerden/John Spit- ters 15-12, 6-15, 15-12. DD: Jaqueline de Rooy/Sylvia Fre- deriks - Retel/Oppermann 15- 12. 16-17, 15-7. GD: Sylvia Frederiks/Wim de Rooy - Re- tel/Spitters 15-7, 15-12; Jaqu eline de Rooy/Hans van Harte- veld - Oppermann/Van Woer den 15-9, 15-5. Vlietwijk leed een nipte 6-5 nederlaag tegen de reserves van Velo. Winstpartijen: HE Cock Duyvstijn - Dick Ooster go 15-6, 8-15, 4-15; Kees Ar- kesteyn - Alphons van der Berg 11-15, 16-17; Ron Daniëls - Pim Koemans 12-15, 5-15. HD: Arkesteyn/Daniëls - Pim Koemans/Jan Frölich 15-11, 11-15, 5-15. DD: Corrie de Groot/Mathilde Duijvestein - Liz Weare/Nollie Bennink 11- 15, 14-18. Dit was de eerste damesdubbelpartij die Vliew- tijk won. Volleybal LEIDEN De dames van Ge- mini-Kangeroes zijn hun kop positie in de eerste divisie kwijt. In Utrecht verloor de Voorschotense ploeg op on gelukkige wijze met 3-1 van UVC, dat door dit resultaat de eerste plaats van Gemini overneemt. De heren van Ge- mini/K. wonnen simpel van PVC 2, terwijl de herenresef- ves zowaar de eerste punten pakten. Een goede prestatie, omdat tegenstander Otte VC hoog genoteerd staat in de derde divisie. In de derde di visie dames was er winst voor NOVO en Gemini/K. 2, Ley- thon speelde een goede wed strijd tegen koploper Broleco, maar verloor desalniettemin: 0-3. In de promotieklasse he ren troffen de nummers één en twee resp. Donar en Dos elkaar. Donar had weinig ge luk en verloor dan ook met 2- 3. In Utrecht hadden de Gemini- dames duidelijk problemen met de verlichting en de afme tingen van de hal. Een van de sterkste wapens - de service - kon niet optimaal gebruikt worden en dat stelde tegen stander UVC te vaak in de ge legenheid de aanval gevariëerd op te bouwen. Toen de Voor schotense dames hoofdblok- keerster Marieke Bertels door een enkelblessure verloren, kwamen zij net iets tekort om toch minimaal één (verdiend) punt mee naar huis te nemen. Setstanden: 15-7, 8-15, 16-14. 15-13. De heren van Gemini misten tegen het onderaan- staande PVC 2 hoofdaanvaller Bert Frank. Coach André Ho ving besloot daarom met twee spelverdelers te starten. Dat de eerste set verloren ging, was wellicht hieraan te wijten, al draaide de tegenstander die eerste reeks verbluffend goed: 11-15. Toen de Voorschotena ren vervolgens weer terug schakelden naar het vertrouw de 1-5 systeem en het blok be ter ging functioneren, was het snel bekeken met PVC. Na 15- 5, 15-7 en 15-9 werd het uit eindelijk 3-1. Het voor dit weekeinde nog puntloze Gemi ni 2 (heren) speelde tegen Otte VC uit Capelle een bijzonder goede wedstrijd. Al direct werd enthousiast spelend een 7-0 voorsprong opgebouwd, die goed werd vastgehouden: 15- 7. Omdat in de tweede set de spelverdeling iets terugzakte, konden de Capellenaren terug komen: 5-15. Bij een 8-10 ach terstand pleegde aanvoerder Peter Franke enige goede wis sels, waardoor de Voorschote naren die set met 15-11 pak ten. De 15-6 winst van de vier de reeks bracht Gemini 2 de eerste punten deze competitie. In de derde divisie dames was de zege van NOVO op het Zaanse Molenwiek het meest opzienbarende wapenfeit. Met snel spel wist de Noordwijkse ploeg de eerste set het lange Zaanse blok te omzeilen: 15-7.. Bij de stand 14-14 in de twee de set, had NOVO niet over geluk te klagen. Molenwiek wisselde foutief, de stand werd teruggedraaid naar 14-13 en NOVO sloeg direct toe: 15-13. Na 14-16 verlies van de derde set besliste de Noordwijkse formatie de wedstrijd door sterk serveren van vooral Joke van der Bent: 15-4. Gemini 2 behaalde weer eens een over winning. In Rijswijk werd VSC Ruiter kansloos gelaten: 0-3. Setstanden: 5-15, 4-15, 7-15. Leython speelde tegen koplo per Broleco. De Leidedorpse ploeg bood de eerste twee sets goede tegenstand met Boukje Wiebes en Liesbeth Rijnja in aanvallende hoofdrol len. De zwakke pass bij Ley thon deed de balans echter tweemaal naar de tegenstan der overslaan: 10-15, 14-16. De derde set werd een afgang voor Leython. Zonder Liesbeth Rijnja (enkelblessure) bleek Broleco veel te sterk voor de Leiderdorpse formatie: 4-15. Wout van 't Veer (links) en Piet Pijnacker van Donar blokken tevergeefs bij een aanval van DOS. Ron Groen kijkt gespannen toe. In de promotieklasse heren ging alle aandacht uit naar het treffan tussen beide koplopers Donar en DOS. De Leidenaars startten 'Overdonderend. Met een aanvallend zeer sterke Ron Groen in de gelederen werd binnen de kortste keren een 13-6 voorsprong opge bouwd. Bij deze stand viel ech ter de pass sterk terug, terwijl ook de aanval weinig geluk had: 13-15. De tweede set zet te de Schoonhovenaren goed door, Donar was aangeslagen en het werd snel 6-15. De der de reeks slaagde Donar er op nieuw in Ron Groen goed in stelling te brengen, terwijl ook Wout van 't Veer aanvallend sterk speelde: 15-7. Het sur plus aan aanvalskracht van Donar gaf ook in de vierde-set de doorslag: 15-9. De vijfde set misten de Leidenaars spelver deler Kees de Bock (hij moest werken), zodat Ron Groen zijn taak moest overnemem (derde spelverdeler Rolf Groen was geblesseerd). Dit kostte de Lei denaars de set en de eindzege: 6-15. Leython kon tegen Be Fair ëlleen de eerste set over tuigen. De inspanningen gele verd om die set binnen te ha len (16-14) moesten de Leider dorpers overigens wel beko pen met verlies van de drie volgende sets: 6-15, 10-15, 9- 15. Bij Leython maakte alleen Wim Schouten in aanvallend opzicht enige indruk. LUSV moest eerst door Karssen VSTS met een 1-7 achterstand wakker geschud worden, voor dat de studenten vooral dank zij aanvallende impulsen van Rob van der Bosch orde op za ken stelden: 15-11, 15-9, 15- 12. Orion heeft tegen NOVO even de illusie mogen koeste ren minimaal één punt te kun nen pakken. Bij een 1-2 en 9- 11 achterstand verloren de Noordwijkers een speler door een blessure. Orion boog de stand om naar 12-11, maar fantasieloos aanvalsspel bij de Hazerswoudenaren bracht NOVO de volle winst: 15-10, 7- 15. 4-15, 12-15. Bij de dames verloor LUSV te leurstellend van RVV. De Rijns- burgse ploeg profiteerde knap van de slechte pass en zwakke spelverdeling bij de studentes: 15-8, 15-10, 15-12. Leython 2 kwam er tegen W.v.Zwol niet aan te pas. Na winst van de eerste set werd de Leiderdorp- se ploeg weg geserveerd: 15- 10, 10-15, 11-15, 7-15. Gemini 3 speelde een goede partij te gen het bovenaan staande DAC. De Alphense ploeg bleek echter vooral aanvallend (The- resia Verbij) meer in huis te hebben: 15-10, 9-15, 15-13, 15-6. TOP raakte in paniek, miste twee strafworpen en keek plots tegen een 3—2 achterstand aan. Wilma Kuhn redde ten minste een punt: 33. Door een onverwachte 74 nederlaag tegen Kinderdijk heeft Ons Eiland afscheid ge nomen van de kopgroep in 1A. De ploeg van coach Piet Weer- heim speelde het gehele duel ver onder haar kunnen. In de stand kwam dit pas halverwe ge de eerste helft tot uiting, toen Kinderdijk van 2—2 weg liep naar 4—2. Deze marge bleek beslissend, want hoewel Ons Eiland bij 4—3 en 5—4 nog dichtbij kwam, kon de aansluiting niet verkregen wor den. Wim Nijenhuis (2), Cobie Deegenaars en Piet Beekman scoorden. Fiks lijkt dit seizoen recht af te stevenen op degradatie nu ook de return tegen Vitesse ruim werd verloren. Dat het in Oegstgeest nog 8—8 werd was alleen in de eerste helft te merken. Maar nadat Fiks met Korfbal 5—3 de rust was ingegaan werden de verschillen duide lijk. Ondanks goed veldspel van de Oegstgeestenaars liep Vitesse uit naar 8—4. Na een opleving bij 8—6 kwam bij 11—6 het einde. Doelpunten van Robert van der Kraan (2), Ineke Kooij, Jeroen Huizing en Aad Knetsch (2). Een sterke verdediging hield Velocitas de eerste helft tegen SEV op de been. Veel onnodig balverlies droeg er toe bij dat Velocitas zelf aanvallend nau welijks tot aanvallende acties kwam. Toch was het Henk Schutte die voor een 1—0 ruststand zorgde. Mede door windvoordeel kon Velocitas na de hervatting het initiatief overnemen. Tegen de verhou dingen in nam SEV een 12 voorsprong. Vijftien minuten voor tijd scoorde Aad van Poelgeest alsnog de gelijkma ker. KNS paste zich in het duel te gen Hou Stand om de bezet ting van de laatste plaats het best aan de terreinomstandig heden. Toch duurde het erg lang eer dit overwicht in de score tot uiting kwam. Pas na rust (1 1) nam KNS voor de eerste maal een voorsprong. Nadat de Hagenaars via een dubieuze strafworp op 22 waren gekomen zorgde René Kooien voor 3—2. In het reste rende kwartier kwam een op balbezit spelend KNS niet meer in gevaar. Overige doel punten van Heieen van der Nat en Hennie Slegtenhorst. De Bernisse-Amerikaan Cummings (15) sticht wederom gevaar bij de Nijssen-basket. Erik Jan Berendsen (16) probeert hem hier te bedwingen terwijl een rijtje mede- Trotters te hulp snelt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20